PDA

Επιστροφή στο Forum : trim και steps?



agis
23-08-09, 15:38
Γεια σας κυριοι,ειμαι καινουργιο μελος αλλα εχω διαβασει πολλα θεματα και πολλες απαντησεις στο φορουμ και τα περισσοτερα ομολογω ειναι πολυ αξιολογα και τεκμηριωμενα!για το λογο αυτο θα ηθελα να διαβασω καποιες γνωμες για το σκαφος που αγορασα πριν 10 ημερες.ειναι ενα rib unlimited 700 με mercury verado 135 με 100 ωρες κια τα δυο.πριν το αγορασω ειχα ακουσει πολλα για αυτο το σκαφος και καλα αλλα και αρνητικα σχολια.εμενα παντως να σας πω την αληθεια μου εκανε παρα πολυ καλη εντυπωση στον τροπο πλευσης για τις λιγες ωρες που το ταξιδεψα την περασμενη εβδομαδα(με 6-7και 8μποφρ),το deck πιστευω ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο και μου καλυπτει απολυτα ολες τις αναγκες.
Αυτο που παρατηρησα στο νεο σε αντιθεση με το προηγουμενο σκαφος,ενα ελληνικο 5μετρο με mercury 90 διχρονη,ειναι οτι δεν ορθοπλωριζει καθολου και ποτε και προσωπικα μου δημιουργουσε ενα αισθημα μικρης ανασφαλειας στον μεγαλο κυματισμο!που φυσικα το ξεπερνουσα ολο και περισσοτερο με τα μιλια!το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι ακουγε το βαρκακι ελαχιστα στο τριμ!να φανταστειτε μετα το 2 στην ενδειξη των οργανων αεριζε η προπελα!!
Η ερωτηση μου ειναι αν αυτο οφειλεται στο σχεδιασμο της γαστρας αφου η μηχανη ειναι τοποθετημενη τερμα κατω η ειναι θεμα προπελας αφου φοραει laser2 21"βημα και δεν απλωνει πανω απο τις 5500 στα 51κnοts?Ακομη αν εχετε να μου προτεινεται καποια προπελα θα το εκτημουσα ιδιεταιρα!εγω προσανατολιζομαι προς 4φτερη με 19 βημα τι λετε?σας ευχαριστω προκαταβολικα για τα οποια σχολια και χαιρομαι που θα τα λεμε απο δω και στο εξης!

agis
23-08-09, 16:07
http://i829.photobucket.com/albums/zz217/agis-photo/17082009204.jpg

ΩΡΙΩΝ
23-08-09, 17:40
Φιλε agis σου εκανε πολυ καλη εντυπωση με 6-7-8 μποφορ?:ti:
Τουλαχιστον στο 7-8 πρεπει να ησουν απλαναριστος.
Τελος παντων αφου η μηχανη δεν κατεβαινει πιο κατω μια τετραφτερη ισως βοηθουσε.Δοκιμασε την.:cheers

agleouras
23-08-09, 17:51
Θα πρότεινα σφήνα στον καθρέπτη και προπέλα mirage plus 19.H laser είναι απ'τις χεορότερες προπέλες που έχω δοκιμάσει,με μειωμένα κρατήματα,παρα μόνο λίγο παραπάνω απόδοση στο wot.Σφήνα φυσικά αφού έχεις δοκιμάσει την mirage και εξακολουθείς να μην έχεις διαδρομή στο τρίμ.:)

agis
23-08-09, 18:03
ευχαριστω φιλε ωριον για τη συμβουλη σου!να συμπληρωσω ακομα οτι το σκαφος πλαναρει στους 6 κομβους και οτι ολες οι αποστασεις που εκανα ηταν κοντινες τυπου λαυριο-κεα με καιρο στη μασκα και λιγο πλαι!το σκαφος αυτο θελει πολυ τιμονεμα και πολυ παιχνιδι με το γκαζι θελει πολυ προσοχη αλλα εχει ουδετερη και στρωτη συμπεριφορα χωρις κοπανηματα και πολυ καλη αποσβεση!

agis
23-08-09, 18:06
φιλε αγλεουρας η σφηνα πιστευεις οτι θα μου δωσει πραγματικο τριμ ουσιας η οταν θα πιανει αερα η προπελα η μουρη και γωνια του σκαφους θα ειναι ιδια οπως χωρις τη σφηνα?ευχαριστω

FOYSKA
23-08-09, 19:09
Το πρωτο που θα προτεινα ειναι να αλλαξεις προπελα
1.Μικροτερο βημα ωστε οι στροφες στο wot να ειναι τουλαχιστον 6000 + στοιχειο απαραιτητο για την σωστη λειτουργια του κινητηρα
2. Τυπο προπελας .Η laser ειναι λιγο περιεργη , και την χρησιμοποιουσαν πιο παληα για μεγαλιτερη τελικη . Enertia ισως ταιριαζει περισσοτερο στο συγκεκριμμενο πακετο .
Το προβλημα με το trim ισως οφειλεται στο οτι η ver 135 ειναι xl και ισως ο καθρεπτης ειναι λιγο πιο μεγαλος . Εκτος απο την σφηνα , ενα μπρακετο εστω και μηχανικο σε βοηθουσε αρκετα

agis
23-08-09, 19:27
ευχαριστω fouska θα ξεκινησω με προπελα και βλεπουμε!η αληθεια ειναι οτι δε το φανταστηκα οτι μπορει να συνεβαινε κατι τετοιο!δηλαδη ειναι λαθος επιλογη μηχανης?τα steps δεν παιζουν κανενα ρολο στην ολη συμπεριφορα του σκαφους?

FOYSKA
23-08-09, 19:34
....δηλαδη ειναι λαθος επιλογη μηχανης?τα steps δεν παιζουν κανενα ρολο στην ολη συμπεριφορα του σκαφους?
1.Οχι βεβαια , δεν ειπα οτι ειναι λαθος επιλογη μηχανης . Μη σωστο αρχικα θεωρω την επιλογη βηματος της προπελας ( ακομη και η laser 19αρα με ταπωμενες τις τρυπες του κορμου ειναι αποδεκτη προπελα για πολιτικη χρηση )
2. Τα steps ειναι μεγαλη ιστορια , και βεβαια παιζουν ρολο στην συμπεριφορα του σκαφους , αλλα δεν εχουν σχεση με αυτα που κουβεντιαζουμε

agis
23-08-09, 19:50
σε ζαλησα αλλα θελω να μαθω!Αλλα σκαφη με steps trim/αρουν κανονικα?

efthymis
23-08-09, 20:39
7 και 8 μποφορ με εφταμετρο ε;
κοψε κατι απο το οκταρι τουλαχιστον πριν το παρουν χαμπαρι οι υπολοιποι...
οταν το τριμ δουλευει σωστα σε ενα σκαφος αυτο σηκωνει την πλωρη ανεξαρτητα απο το αν εχει στεπς η οχι,απλα ενα σκαφος με στεπς δεν του κανει καλο το πολυ τριμ γιατι δεν δουλευει σωστα η καρινα του.
απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι θες XL μοτερ και οχι L που μαλλον ειναι η δικια σου και τριφτερη ενερτια 19"(τετραφτερες πανε σε πιο βαρια σκαφη απο οσο ξερω)
καλοταξιδο το σκαφος.

MIXALIS0182
23-08-09, 22:24
kaloriziko kai kalotaksido
kai egw exw stepato kai trimarw kanonika.
se pia thesei exeis thmixanh?

agis
23-08-09, 22:36
ευχαριστω πολυ efthymis για τα καλοταξιδα!!!θα το ψαξω σιγα σιγα ξεκινωντας απο προπελα!παντως χωρις να κανω το μαγκα την προηγουμενη κυριακη το πρωι γυρνωντας απο τον κουνδουρο το μπουγαζι κεας μακρονησου βρηκα 7+ γεματο σκεψου ανοιχτα της τζια το κυμα ηταν 3+ μετρα για πλακα

agis
23-08-09, 22:37
μιχαλη γεια σου και σε ευχαριστω η μηχανη ειναι τερμα κατω!!

keyzer
23-08-09, 23:16
Το πρωτο που θα προτεινα ειναι να αλλαξεις προπελα
1.Μικροτερο βημα ωστε οι στροφες στο wot να ειναι τουλαχιστον 6000 + στοιχειο απαραιτητο για την σωστη λειτουργια του κινητηρα
2. Τυπο προπελας .Η laser ειναι λιγο περιεργη , και την χρησιμοποιουσαν πιο παληα για μεγαλιτερη τελικη . Enertia ισως ταιριαζει περισσοτερο στο συγκεκριμμενο πακετο .
Το προβλημα με το trim ισως οφειλεται στο οτι η ver 135 ειναι xl και ισως ο καθρεπτης ειναι λιγο πιο μεγαλος . Εκτος απο την σφηνα , ενα μπρακετο εστω και μηχανικο σε βοηθουσε αρκετα


σε ζαλησα αλλα θελω να μαθω!Αλλα σκαφη με steps trim/αρουν κανονικα?

Δεν τριμάρουν όλα το ίδιο, υπάρχουν steps&steps, απ'όσο θυμάμαι το συγκεκριμένο σκάφος που το έχω δοκιμάσει στον όρμο κορθίου ΔΕΝ ακούει ιδιαίτερα στο τριμ. Προσοχή, δεν λέω ότι δεν ακούει καθόλου, απλά δεν είναι τόσο "ρυθμίσιμο" στο συγκεκριμένο σκάφος.
Όσον αφορά την πλώρη του, ναι μεν σου δίνει αίσθημα ασφάλειας ότι δε θα φύγει στον Θεό, αλλά πολλές είναι η περιπτώσεις που καρφώνει, αν δεν προσέξεις.
Όντως, είναι πολύ παιχνίδι για τιμόνεμα.

agis
24-08-09, 00:14
γεια σου keyzer σ ευχαριστω για την απαντηση σου!φαινεται οτι το ξερεις το σκαφος γιατι οταν το εριξα για πρωτη φορα με ενα 6ακι την προηγουμενη πεμπτη με πριμα καιρο το καρφωσα 3 φορες απο τη δεη μεχρι τα νοτια της μακρονησου!!!μετα εδινα γκαζι πριν το ανεβασμα και ολα καλα!!αλλα αυτο που δεν καταλαβα απο τα λεγομενα σου ειναι αν ειναι ετσι το σκαφος αυτο η αν φταιει το στησιμο του δικου μου?ακουει λιγο το τριμ,αλλα μου φανηκε περιεργο τοσο λιγο?για αυτο και το ανεφερα!!

ΩΡΙΩΝ
24-08-09, 00:16
ευχαριστω πολυ efthymis για τα καλοταξιδα!!!θα το ψαξω σιγα σιγα ξεκινωντας απο προπελα!παντως χωρις να κανω το μαγκα την προηγουμενη κυριακη το πρωι γυρνωντας απο τον κουνδουρο το μπουγαζι κεας μακρονησου βρηκα 7+ γεματο σκεψου ανοιχτα της τζια το κυμα ηταν 3+ μετρα για πλακα

3 μετρα κυμα ειναι 6αρι αλλα δεν εχει σημασια.Σημασια εχει οτι εισαι ευχαρηστιμενος απο την βαρκα σου!
Και φυσικα δεν κανεις τον μαγκα λιγο ενθουσιασμο παρα πανω εχεις που καλα κανεις και τον εχεις:thumbs: :thumbs:

MIXALIS0182
24-08-09, 00:41
Δεν τριμάρουν όλα το ίδιο, υπάρχουν steps&steps, απ'όσο θυμάμαι το συγκεκριμένο σκάφος που το έχω δοκιμάσει στον όρμο κορθίου ΔΕΝ ακούει ιδιαίτερα στο τριμ. Προσοχή, δεν λέω ότι δεν ακούει καθόλου, απλά δεν είναι τόσο "ρυθμίσιμο" στο συγκεκριμένο σκάφος.

.

vasi ayton skeftome oti isos prepi na sikoseis tin mixanh(min sou pw oti prepi na tin pas kai terma pano).toulaxiston na ekmetaleftis afto kai apoki kai pera tha dis stis dokimes sou poso tha trimareis.

agis
24-08-09, 00:50
Ναι ωριων εχεις δικιο ειμαι ενθουσιασμενος λιγο παραπανω οπως και παντα ημουν με τη θαλασσα!παντως τα νουμερα για τα μποφορ και τα υψη κυματος διαφερουν στις κλειστες θαλασσες απο τις ανοιχτες!η ταχυτητα ανεμου δεν συμβαδιζει παντα με τον κανονα της κλιμακας μποφορ που οριζει οτι οτι σε συγκεκριμενα μποφορ εχουμε και συγκεκριμενο υψος κυματος!και ποσο μαλλον στο αιγαιο!μπορει την ιδια στιγμη που σου περιγραφω βορεια της ανδρου οντως το κυμα να ηταν και μεγαλυτερο απο 5 μετρα!δεν παω να μαζεψω κατι ουτε καπεταναιος να το παιξω!το λιμεναρχειο εδινε εκεινη την ωρα 7 τοπικα 8 χωρις αξιολογη μεταβολη για τις επομενες ωρες!και να σου πω την αληθεια ο λογικα σκεπτομενος με μεγαλη ναυτοσινη θα εφευγε σουρουπο που ειχε 4-5!!

agis
24-08-09, 00:56
μιχαλη αμα σηκωσω τη μηχανη κι αλλο λες να πιανει νερο η προπελα αν ειναι η μιση μπροστα στον καθρεφτη?δεν ξερω καθολου!καποιος θα προσθεσει κατι στην ιδεα σου!!ευχαριστω

MIXALIS0182
24-08-09, 00:59
h gnomi mou einai na enimeronese apo kapio sovaro site sto internet gia ton kero.sta limenarxia pada ta paralene.oso gia tin mixani sou pou sou ipa kai prin anevasetin pano giati etsi prepi na einai to skafos sou.kai me tin proti eukeria egw tha tin alaza me 200hp h 250.

agis
24-08-09, 01:03
σοβαρο σαν?μετεο,guru,poseidon?και αυτοι εξω πεφτουν αρκετες φορες!το σκαφος μιχαλη ειναι ηδη overpowered!ο κατασκευαστης δεινει 115!ασε που το μηχανακι γινεται 200 με επαναπρογραμματισμο!!!

MIXALIS0182
24-08-09, 01:07
to poseidon einai kalo.mpori na ginete peripou 200 alla xaneis tin eggiish.poso dinei max hp?

agis
24-08-09, 01:10
μαλλον χανεται η εγγυηση!για τη βαρκα 115 ο κατασκευαστης!ειναι 450 kg κενη!

MIXALIS0182
24-08-09, 01:14
oxi malon sigoura xanete,katalava einai polu elafria giafto dinei ws 115 giafto edw iparxei thema me to trim.posa kila einai h mixanh sou?

agis
24-08-09, 01:24
δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να ζυγιζει ενα 4κυλινδρο verado!

MIXALIS0182
24-08-09, 02:04
apoti epsaksa h mixani sou zigizei 230kg
mipos einai varia gia to skafos sou?

keyzer
24-08-09, 14:33
h gnomi mou einai na enimeronese apo kapio sovaro site sto internet gia ton kero.sta limenarxia pada ta paralene.oso gia tin mixani sou pou sou ipa kai prin anevasetin pano giati etsi prepi na einai to skafos sou.kai me tin proti eukeria egw tha tin alaza me 200hp h 250.
Καμμία σχέση με αυτά; που ξέρουμε, μιχάλη, το σκάφος είναι αιθέρας, πάρα πολύ γλιστερό και ελαφρύ δεν θέλει άλογα σαν αυτά που ΄λες, διότι θα γίνει ¨άλογο¨...


apoti epsaksa h mixani sou zigizei 230kg
mipos einai varia gia to skafos sou?

Αν ήταν αρκετά βαρύτερη από τον σχεδιασμό της γάστρας, θεωρώ ότι θα ορθοπλώριζε, πράγμα που δεν γίνεται με τίποτα στο συγκεκριμένο.

Προτείνω, πριν αλλάξεις θέση μηχανής, να βρεις κανα δυό προπέλες να δοκιμάσεις...η laser δεν κάνει για όλους τους 'πόνους', θα έλεγα, μάλιστα ότι είναι σχετικά "ειδική", δηλαδή πρώτα έχεις βρει την προπέλα που σου κάνει το 75% των χατηριών και μετά παίρνεις και μια laser για να πάρεις κάτι από το υπόλποιπο 25%, αλλά χάνοντας σημαντικό από το all-around performance που θα σου έδινε μια revolution, μια trophy plus άντε και μια mirage που δεν συμπαθώ καθόλου(προσωπικά).

Dimitrism
24-08-09, 17:09
Agis καλως ηρθες καταρχην στην παρεα μας.:cheers Θα σου προτεινα πριν ξεκινησεις με οτιδηποτε αλλο , tabs, σφηνες κλπ να βρεις για δοκιμη μια Rev4 19'' και μετα κοιτα τα υπολοιπα..Αν και θεωρω το επομενο βημα μια τοποθετηση ενος μηχανικου lift (οπως πρωτος ειπε ο συναγωνιστης Fouskas) εαν δεν δεις αποτελεσματα.

Α και κατι τελευταιο, κοψε κατι απο τα Bf μην το ''φαω'' ολο το χωριο.....:D :D :D :D

agis
24-08-09, 17:29
αφου ξερεις τα μποφορ τα παιρνουμε πολλα μαζι στο σπιτι!!τα τρωνε και τα παιδια πολυ,τους αρεσουν...

Dimitrism
24-08-09, 17:35
Καλα..............:D :D

MIXALIS0182
24-08-09, 18:03
Καμμία σχέση με αυτά; που ξέρουμε, μιχάλη, το σκάφος είναι αιθέρας, πάρα πολύ γλιστερό και ελαφρύ δεν θέλει άλογα σαν αυτά που ΄λες, διότι θα γίνει ¨άλογο¨...



Αν ήταν αρκετά βαρύτερη από τον σχεδιασμό της γάστρας, θεωρώ ότι θα ορθοπλώριζε, πράγμα που δεν γίνεται με τίποτα στο συγκεκριμένο.

Προτείνω, πριν αλλάξεις θέση μηχανής, να βρεις κανα δυό προπέλες να δοκιμάσεις...η laser δεν κάνει για όλους τους 'πόνους', θα έλεγα, μάλιστα ότι είναι σχετικά "ειδική", δηλαδή πρώτα έχεις βρει την προπέλα που σου κάνει το 75% των χατηριών και μετά παίρνεις και μια laser για να πάρεις κάτι από το υπόλποιπο 25%, αλλά χάνοντας σημαντικό από το all-around performance που θα σου έδινε μια revolution, μια trophy plus άντε και μια mirage που δεν συμπαθώ καθόλου(προσωπικά).

egw apla ethesa tis idees mou kai isos apo aftes tis aples dokimes na feri kapio apotelesma

kmx
25-08-09, 11:28
Βάλε τετράφτερη 19" Rev4 όπως έκανε και ένας φίλος με Technohull 999, στεπάτο που δεν τριμάρει πολύ εύκολα και καρφώνει στα πρίμα αρκετά εύκολα.

Όπως μου είχε πει και ίδιος, αφού έσπασε ένα παρμπρίζ μετά από καλό κάρφωμα και άρχισε να ψάχνεται για λύσεις, η τετράφτερη πιάνει παραπάνω νερά και του έδωσε παραπάνω τριμ... :thumbs:

Θα δεις βελτίωση αλλά μην περιμένεις τεράστιες διαφορές, το σκάφος σου δεν το ξέρω αλλά αν είναι σαν το Technohull τότε είναι φτιαγμένο για να κρατάει την πλώρη κάτω, χαρακτηριστικό που το κάνει πολύ καλό στα όρτσα αλλά θέλει προσοχή στα πρίμα... ;)

Εύχομαι καλές βόλτες και καλές θάλασσες!!!

agis
25-08-09, 11:35
ευχαριστω πολυ kmx και εγω απο αυτα που μου προτειναν και καποια αλλα μελη οπως θα διαβασες προς τα εκει τεινω 4 rev19''!εσυ το προβλημα με τις προπελες και την αυξημενη καταναλωση το ελυσες?σου ευχομαι και εσυ καλες βολτες και θαλασσες να εχεις..

FOYSKA
25-08-09, 13:01
Παιδια
η Rev ειναι πολυ καλη προπελα αλλα δεν ειναι coca - cola ( δλδ δεν παει με ολα )
Ειναι βαρια και δεν "ταιριαζει" νομιζω στο συγκεκριμμενο πακετο ... αλλωστε η rev δεν εχει κυριο χαρακτηριστικο το "ανασηκωμα" της πλωρης. Εγω θα προτεινα στον φιλο να μην παρασυρθει και αγορασει αλλα να βρει απο καποιον αλλο και να δοκιμασει με προσοχη ( στροφες - καταναλωση - συμπεριφορα ) οτι ειναι να δοκιμασει .
Υ.Γ. Εγω τωρα rev εχω αλλα ειναι αλλο σκαφος - μηχανη . Σε ενα περιπου 7μετρο που ειχα με 150 efi η rev ηταν αποτυχια , ενω του ειχε ταιριαξει γαντι η 5φτερη Q.S. ( 5φτερα αλλα πιο μικρη διαμετρο και πιο ελαφρια )

agis
25-08-09, 13:07
γεια σου foyska δεν προκειται να αγορασω καμια πρωτου τη δοκιμασω!καποια στιγμη θα βαλω πρωτα πανω του dimtrism+ τη rev19" που την εχουμε και προχειρη και βλεπω μετα..αλλα δεν ξερω και που θα βρω ολες αυτες τι προπελες που λεμε να δοκιμασω!!εχεις καμια ιδεα?

MIXALIS0182
25-08-09, 13:31
kane dokimes me autes pou exeis kai meta proxora se ales diadikasies pou sou aneferas parapano.

kmx
25-08-09, 16:23
Έχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει ο FOUSKA η Rev4 είναι όντως βαριά, είναι φτιαγμένη για 6cyl μοτέρ.

Όταν δοκίμαζα πέρσι δύο 19άρες Rev4 στα δικά μου μοτέρ 2x200 Verado 4cyl, τις σήκωναν αλλά έκαναν παραπάνω θόρυβο από ότι με τις Enertia και αφού δε μου έδιναν τίποτα παραπάνω εκτός από ροπή, που έχω έτσι και αλλιώς, δεν είχα λόγο να τα ζορίσω, οπότε κράτησα τις Enertia.

Αν έβλεπα πάντως τις διαφορές που θεωρητικά έπρεπε να δω θα τις κράταγα και ας έκαναν λίγο παραπάνω θόρυβο.
Τώρα στην δική σου περίπτωση μόνο με δοκιμές θα βρεις την λύση.

Έχε υπόψιν σου και τις Enertia, οι οποίες είναι φτιαγμένες για τα δικά μας μοτέρ... ;) ...και αν δεν μπορέσεις να βρεις για δοκιμή έχω και 19" και 21"... :)

Iosif
25-08-09, 16:33
... αλλωστε η rev δεν εχει κυριο χαρακτηριστικο το "ανασηκωμα" της πλωρης.

σωστόν - πιθανότατα περισσότερο ανασηκώνει την πρύμνη, όπως και οι περισσότερες 4φτερες

πάντως για το rib unlimited με αυτό το μοτέρ ψηφίζω enertia και γενικώς 3φτερες "ελαφριές" προπελίτσες

GERAKAS
25-08-09, 20:39
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cuser%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoht ml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><o:smarttagtype namespaceuri="urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" name="metricconverter"></o:smarttagtype><!--><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if !mso]><object classid="clsid:38481807-CA0E-42D2-BF39-B33AF135CC4D" id=ieooui></object> <style> st1\:*{behavior:url(#ieooui) } </style> <![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> ΚατΆ αρχήν καλοτάξιδο και να σου δίνει μόνο ευχάριστες στιγμές, λίγο με τα νούμερα με χαλάς, βέβαια δεν βλέπουμε μαζί την ίδια θάλασσα για να έχουμε διαφορετική άποψη των μποφόρ;;; αλλά το προσπερνάω αυτό, τώρα όταν η μηχανή σου πρέπει να δουλεύει 5200-6400 και στις 5500 έχεις 51Κόμβους στις 6200 που πρέπει να φτάνεις σε στροφές με απόκλιση +/-50-100 τότε τι κόμβους θα βγάλει;;; :wonder: Όπως το βλέπω εγώ [I]και δεν πιάνεις σωστά νερά και λάθος προπέλα φοράς οπότε και να βρεις καλύτερη δεν νομίζω ότι θα διορθώσεις το TRIM, εκτός και αν μας δίνεις λάθος ή ελλιπή στοιχεία. Εμπειρικά σου λέω ότι πριν ένα χρόνο σε 9μ. στεπάτο άλλης μάρκας βέβαια είχαμε το ίδιο πρόβλημα και αφού δοκιμάσαμε τα πάντα κατεβάσαμε την παπαδιά <st1:metricconverter productid="2,5 cm" w:st="on">2,5 cm</st1:metricconverter> (2cm απόσταση κάθε τρύπας στο transom) και αυτό ήταν, άριστα αποτελέσματα. Δεν είναι απόλυτο αυτό και για το δικό σου αλλά μόνο με μηχανικό μπρακέτο θα το δεις. Ακόμη και η σφήνα μπορεί να βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση. Αναρωτιέμαι επίσης αν ο προηγούμενος κάτοχος αντιμετώπιζε το ίδιο. Τέλος καλά αποτελέσματα.:RIB-love

agis
26-08-09, 11:29
@φουσκας
ευχαριστω πολυ,απολυτα σεβαστη η γνωμη σου θα δοκιμασω ολα οσα ειπαμε εδω!

@kmx
1000 ευχαριστω για την προσφορα σου,μεγαλη καλωσυνη απο μερια σου το εκτιμω πολυ!ελπιζω οτι δε θα χρειαστει να σε βαλω σε οποιονδηποτε κοπο!

@iosif
ευχαριστω για την παραμβαση σου!

@gerakas
σε ευχαριστω για τα καλοταξιδα,τις ευχες σου και τα σχολια,ομως το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να βγαλει περισσοτερα μιλια ανεβαζοντας τις στροφες?αφου για να ανεβουν οι στροφες πρεπει να μικρυνει το βημα τις προπελας και ανεβαζοντας στροφες δεν αλλαζει κατι στην τελικη ισα ισα που θα χασει και 2-3 μιλια!αν δεν κανω λαθος.τι στοιχεια χρειαζεσαι ακομα?ευχαριστω

kmx
26-08-09, 12:16
Δεν το είχα προσέξει αλλά η 21" σου πέφτει βαριά και μάλιστα αρκετά!!!
Οι κινητήρες μας πρέπει να ανεβάζουν πάνω από 6.000 στροφές στο WOT σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή...

Οπότε κοιτάς 19" τρίφτερη ή 17" τερτράφτερη.

Όσο αφορά την τελική με την 21", το πιο πιθανό είναι ότι μιλάς για μίλια και όχι για κόμβους, στις 5500 με 21" προπέλα οι κινητήρες μας βγάζουν 45,7 κόμβους θεωρητικά, τα 51 μίλια είναι 44.3 κόμβοι με slip 3%, το οποίο ακούγεται πιο λογικό... :thumbs:

Αν καταφέρεις με την 19" να ανεβάσεις όλες τις στροφές του κινητήρα που είναι 6400 τότε θεωρητικά θα έχεις 48,1 κόμβους τελική και με slip 3% 46,5 κόμβους, οπότε θα είσαι πιο γρήγορος και ο κινητήρας σου θα δουλεύει σε καλύτερες συνθήκες... :cheers

Το μόνο κακό είναι ότι από τις 5500 με ένα βήμα κάτω δε νομίζω να ανεβάσει ο κινητήρας 6400... :( ...είναι μεγάλη η διαφορά!!!

Πρέπει όπως είπαμε να δοκιμάσεις...

agis
26-08-09, 12:33
γεια σου kmx τι κανεις?με 21" στον τυπο για τον υπολογισμο της θεωρητικη ταχυτητα δηλαδη v=βημα(21'')χ στροφες ανα λεπτο/μειωση(5500/1.75)χ60(λεπτα)/διαιρουμε για να κανουμε τις ιντσες μιλια με(1852χ39.37)
και ολο αυτο μας κανει ταχυτητα=21"χ3142χ60/72913,24=54 knots θεωρητικη ταχυτητα αν δεν κανω λαθος και με ελαχιστη ολισθηση που εχει μια τετοια γαστρα και 450 κιλα κενο σκαφος πως το βλεπεις?

kmx
26-08-09, 12:47
γεια σου kmx τι κανεις?με 21" στον τυπο για τον υπολογισμο της θεωρητικη ταχυτητα δηλαδη v=βημα(21'')χ στροφες ανα λεπτο/μειωση(5500/1.75)χ60(λεπτα)/διαιρουμε για να κανουμε τις ιντσες μιλια με(1852χ39.37)
και ολο αυτο μας κανει ταχυτητα=21"χ3142χ60/72913,24=54 knots θεωρητικη ταχυτητα αν δεν κανω λαθος και με ελαχιστη ολισθηση που εχει μια τετοια γαστρα και 450 κιλα κενο σκαφος πως το βλεπεις?

Η μείωση των κινητήρων μας δεν είναι 1,75 είναι 2,08.

2007 Verado 135 Specifications

* Model year: : 2007
* Weight: : 510
* Cylinder: : 4
* Bore size: : 3.23
* Displacement ci: : 105.7
* Horsepower: : 135
* Gear ratio: : 2.08:1
* Color: : Black
* Oil capacity q: : 6.3
* Oil capacity l: : 6
* Shaft length mm 1: : 508
* Shaft length mm 2: : 635
* Shaft length in 1: : 20
* Shaft length in 2: : 25
* Wot rpm floor: : 5200
* Wot rpm ceil: : 6400
* Stroke: : 4
* Fuel system: : efi

agis
26-08-09, 12:50
τοτε εχεις απολυτο δικιο,εγω κανω λαθος!!οποτε ο υπολογισμος σου ειναι με 2,08 ειναι ακριβεστατος!

agis
26-08-09, 13:02
φιλε geraka ειχες και εσυ απολυτο δικιο οτι τα νουμερα που δινω δεν ειναι επαρκη και ορθα το οποιο καταλαβα μετα την παρατηρηση του φιλου kmx!!συγνωμη