PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεκολησαν τα ζωναρια



evripus
31-08-09, 17:44
καλησπερα παιδια μου ξεκολησαν τα ζωναρια μηπως γνωριζει καποιος πως θα βγαλω την κολα απο τα μπαλονια ευχαριστω πολυ..

efthymis
31-08-09, 20:48
μην κανεις τιποτα αλλο απο το να πας σε μαστορα ειδικο για μπαλονια.
θα στο κανει κουκλα και θα εχει και την ευθυνη,
πολυς ειναι ο κοσμος "σφιγγει κιαλλο το ζωναρι..." αλλα μαλλον δε σου κανει τετοιο σφιξιμο

miker
01-09-09, 08:41
τι εννοεις ζωναρια? Γενικος το να κολλησεις οτιδηποτε στο σκαφος δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει να πιανουν τα χερια σου! Εχω κολλησει ολοκληρο πατο σε ενα συμβατικο που ειχα παλια και ακομα υπαρχει καθως και αλλες αβαριες στα διαφορα φουσκωτα που εχουν περασει απο τα χερια μου! Για να αφαιρεσεις τις παλιες κολλες μικρο δραπανο με καποια κεφαλι για τριψιμο και πολυ υπομονη!Τα διαφορα χημικα (ασετον κ.α) ισως να κανουν δουλεια αλλα δεν τα εχω δοκιμαση σε μεγαλη εκταση καθαρισμου.

MIXALIS0182
01-09-09, 09:33
μην κανεις τιποτα αλλο απο το να πας σε μαστορα ειδικο για μπαλονια.
θα στο κανει κουκλα και θα εχει και την ευθυνη,
πολυς ειναι ο κοσμος "σφιγγει κιαλλο το ζωναρι..." αλλα μαλλον δε σου κανει τετοιο σφιξιμο

:thumbs:

efthymis
01-09-09, 14:52
@ miker
καλα εσυ εισαι και μαστορακλας !!! :thumbs:
την προσθηκη της τεντας ακομα την περιμενω...

miker
01-09-09, 17:36
Περιμενε να πιασει πρωτα καμια βροχη και μετα!

tito1231
22-09-09, 10:16
Εκανα αυτη την αγγαρεια και ειναι πολυ ζορι
Πρωτα απο ολα ναξερεις οτι πρεπει να βγει ολο το προβληματικο μερος του ζωναριου(στην δικη μου περιπτωση ΟΛΟ !!! )
Το πιο πρακτικο βουρτσακι γι'αυτη την δουλεια ειναι ενα ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΧΟΝΤΡΗ ΝΑΙΛΟΝ ΤΡΙΧΑ (δεν ξερω ονομασια αλλα δεν ειναι και δυσκολο να βρεθει)
αυτο σε συνδυασμο με ενα γρηγορο δραπανο και προσεκτικο (χωρις πολυ πιεση) τριψιμο σε διαγωνια σταση για να μη σου πεταει την κολλα παλι πανω στο μπαλονι ..... θα σου κανει τη δουλεια.

mikele
22-09-09, 14:37
Κολα Απο Παλια Γραμματα Τα Αφαιρεσα Σε Φιλου Φουσκωτο Σε 10 Λεπτακια Με Νερο Μουλιασμα Και Ασετον .....αλλα Μαλλον Η Κολλα Μπαλονιων Θα Ειναι Εντελωσ Διαφορετικη .....για Μπαλονοδουλεια Πανε Καλυτερα Στην Evripus

GEORGE
22-09-09, 15:18
Ειχα αποφασισει να μη το πω αλλα περσι εδωσα ενα καρο λεφτα για να 'μαζεψω' καποιες ατελειες στο τεντερακι μου, ενα γαστρατο 280 στον Γεωργιου (Wave) στο Πορτο Ραφτη. Ενω ο ιδιος ειναι ευγενεστατος (μαλιστα πηγε ο ιδιος να το παρει απο τη μαντρα) η ποιοτητα της δουλειας ηταν απαραδεκτη....Μου κολλησε καινουργιο περιμετρικο ζωναρι, σκαρμους καθως και το ζωναρι που δενει τα κατω μερη των μπαλονιων με τη γαστρα. Ολα αυτα κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου ξεκολλησαν και το βαρκακι βαζει πλεον και νερα........Ευτυχως βρηκα καποιον αλλον μπαλονα στο Λαυριο ο οποιος θα το αναλαβει...Κριμα παντως (το λεω για αλλη μια φορα) να μην υπαρχει κανενας επαγγελματισμος απο τους ανθρωπους του χωρου αυτου.....

Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν ξεκινουσα μια δικη μου δουλεια στον χωρο (ειναι off topic το ξερω) και την εστηνα με τα στανταρ που απαιτω εγω σα πελατης αν θα πετυχαινα.....

greg...
22-09-09, 16:53
με τι κολλα θα το κολλησεις? επειδη εχω και εγω ενα orizon και θελω να το κολλησω σε ενα μικρο σημειο και δεν ξερω τι κολλα να βαλω.

miker
22-09-09, 17:34
Πηγαινε στον Ανδρεου και παρε κολλα 2 συστατικων τις carmyco για το υλικο των μπαλωνιων σου! Εκει θα σου πουν και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις προκειμενου να κανεις καλη κολληση!

greg...
22-09-09, 23:14
μπορεις να μου πεις που ειναι ο ανδρεου?ευχαριστω

GEORGE
23-09-09, 00:27
Στην Πειραιως χαμηλα στο Μοσχατο εχει και σαιτ στο ιντερνετ να δεις...η κολλα της καρμυ παντως που πουλαει ειναι μονο για πιβισι και οχι για υπαλον

seanikos
23-09-09, 06:33
Στην Πειραιως χαμηλα στο Μοσχατο εχει και σαιτ στο ιντερνετ να δεις...η κολλα της καρμυ παντως που πουλαει ειναι μονο για πιβισι και οχι για υπαλον

γιωργο κανεις λαθος φιλε η εν λογω εταρεια διαθετει την καταλληλη κολλα

GEORGE
23-09-09, 08:53
Δεν επιμενω...απλως περσι αγορασα απο κει και ο Ανδρεου μου ελεγε ναι αυτη ειναι μην ανησυχεις κλπκλπ ενω στις οδηγιες το γραφει ξεκαθαρα οτι ειναι μονο για πιβισι και ειναι θερμοκολλα που 'περνιεται' με πιστολακι ζεστου αερα. Η κολλα ειναι σε ενα τενεκεδακι και σου δινει μαζι και καποιον καταλυτη σε γυαλινο βαζακι.

tito1231
05-10-09, 11:50
Garmy 233 (για hypallon) Garmy 888 (για pvc)
Τις χρειαζεσαι και τις δυο , πωλουνται ομως σε συσκευασια κιλου μαζι με τους καταλυτες.
Τριψιμο , αγριεμα , 888 στο ζωναρι μετα ΑΠΟ μιση ωρα 233 και στα δυο και μετα 2,3 ωρες παλι το ιδιο (233 και στα δυο ) ...μετα μιση ωρα κολλημα.
Προσοχη στην αναλογια με τον καταλυτη αν βαλεις πολυ η κολλα μετα απο μερες ξερενεται και ειναι σαν να μην εβαλες.