PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατί να τις πληρώσουμε τόσο ακριβά?



GREG36
12-01-09, 21:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM!

Καταρχάς θα ήθελα να συγχαρώ τα ιδρυτικά μέλη του forum για όλη την προσπάθεια που έκαναν να το στήσουν και να το κρατήσουν σε λειτουργία!
Αυτό που με απασχολεί αρκετό καιρό είναι η αγορά ενός νέου σκάφους και συγκεκριμένα του orizon 5.80 με μοτέρ 150 hp.
Αφού κατέληξα σε αυτόν τον συνδυασμό, άρχισα να ψάχνω τιμές!
Ξεκίνησα από το μοτέρ, η τιμή του οποίου ήταν περίπου 15000 τιμή κατάλογου.
Μετρητά 13000. ΚΑΙ ΤΟ 175 13500.
ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ 9000 ΔΟΛΑΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ 6000 ΕΥΡΩ!
Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΑΝΤΕ 2500 ΕΥΡΩ?
ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3500 ΕΥΡΩ!
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ?

Vinci
12-01-09, 23:18
Καλώς ήρθες...
...και να ταν μόνο τα μοτέρ για τα σκάφη...
τα αυτοκίνητα; τα τροχόσπιτα (μόλις είχα μια κουβέντα με φίλο που ψάχνει στη Γερμανία) κλπ κλπ...
Το πρώτο σίγουρο είναι το μέγεθος της αγοράς...το άλλο σίγουρο είναι το υπερκέρδος των εισαγωγέων...
Εδώ τη φέτα αγοράζουμε πιο ακριβά από τους Γερμανούς, δε θα αγοράσουμε τα μοτόρια;

Dimitris
12-01-09, 23:40
Φιλε Γιωργο :welcome
Τον συλλογισμό σου τον έχουμε κάνει όλοι μας.

<O:p</O:p
Αρκετοί από εμάς θέλαμε να μάθουμε κιόλας αν γίνεται να την φέρουμε από εκεί.<O:p</O:p
Σε διαβεβαιώνω επειδή κάνω εισαγωγές από όλο τον κόσμο δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να την εισάγεις αλλά και οι επίσημοι dealers δεν σου την πουλάνε απο εκεί για εξαγωγή.<O:p</O:p
Γιαυτο και έχεις τις ακόλουθες επιλογές:<O:p</O:p
1) το δέχεσαι και δεν το ξανασκέπτεσαι<O:p</O:p
2) δεν το δέχεσαι και δεν παίρνεις ποτέ βάρκα. :lol: :lol: :lol: <O:p</O:p
... πλάκα κάνω έτσι για να γνωριστούμε καλύτερα.

<O:p</O:p
<O:p</O:p
Πριν κάνεις την τελική επιλογή σου πες μας για τι χρήση την θες μήπως μπορέσουν εδώ οι περισσότερο γνωστικοί φίλοι να σε βοηθήσουν.
<O:p</O:p

Dimitris
12-01-09, 23:41
Το Γιωργο μου βγηκε απο το GREG αλλα μαλλον ειναι Γρηγορης?

tomka62
13-01-09, 00:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM!

Καταρχάς θα ήθελα να συγχαρώ τα ιδρυτικά μέλη του forum για όλη την προσπάθεια που έκαναν να το στήσουν και να το κρατήσουν σε λειτουργία!
Αυτό που με απασχολεί αρκετό καιρό είναι η αγορά ενός νέου σκάφους και συγκεκριμένα του orizon 5.80 με μοτέρ 150 hp.
Αφού κατέληξα σε αυτόν τον συνδυασμό, άρχισα να ψάχνω τιμές!
Ξεκίνησα από το μοτέρ, η τιμή του οποίου ήταν περίπου 15000 τιμή κατάλογου.
Μετρητά 13000. ΚΑΙ ΤΟ 175 13500.
ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ 9000 ΔΟΛΑΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ 6000 ΕΥΡΩ!
Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΑΝΤΕ 2500 ΕΥΡΩ?
ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3500 ΕΥΡΩ!
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ?

Κανεις γιατι εδω δεν ειναι παιξε γελασε εδω ειναι Βαλκανια .. και ειδικα εδω ειναι η Ψωροκωσταινα που πιανει για τεκμηριο το 3,30 φουσκωτακι μου με τη 5ρα που εκει τα αγοραζουν σε σουπερ μαρκετ για να παιζουν τα 12χρονα
Ασε πυ θελει και αδεια πλοων και αλιειας .. λες και πλεει και λες και θα πιασω το Γκοτζιλα σε μορφη μπακαλιαρου :einstein:

Jorgos
13-01-09, 10:05
Τεκμήριο δεν σε πιάνει για τουλάχιστον 7 μέτρα βάρκα αλλά και αυτό που υπάρχει/θα υπάρχει είναι αστείο .

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο και τα Ευρωπαικά πρόιόντα που πωλόυνται στην Αμερική είναι φθηνότερα.

ktmakis
13-01-09, 10:22
Είναι η αγορά και τα νούμερα τεραστια. Ενα ζευγάρι μπότες Mx Ιταλικές πχ εδώ κάνουν 350 ευρώ και οι ίδιες στην Αμερική 250 $.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές από δύο τόσο διαφορετικές αγορές και κόσμους. Είναι άτοπο. Ασε που σε χαλάει κιόλας.
Πάντως ξέρω κόσμο που έχει φέρει σκάφη και μοτερ από Αμερική. Τώρα με το CE στα μοτερ δεν ξέρω πως βγαίνει.

GREG36
13-01-09, 11:55
Καλημέρα σε όλους!
Δημήτρη πράγματι το όνομα μου είναι Γρήγορης έχω ένα μικρό φουσκωτό 4,30 orizon με 50αρα Suzuki.
Θέλω να το αντικαταστήσω με ένα 5,80 orizon.
Το μοτέρ πρέπει να είναι 150 και άνω, το 140αρι της Suzuki νομίζω ότι πρέπει να έχει την ίδια συμπεριφορά με το 115hp στο 5αρι του Αιγαίου, συνεπώς τα μεταχειρισμένα του 2003-4 είναι όλα με 140αρι και συνεπώς καταλήγουμε σε αγορά καινούργιου σκάφους με μεταχειρισμένο μοτέρ διετίας των 150 και άνω ίππων!
Υ.Γ. ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΜΕ 3500 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑΥΜΑΤΑ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΙ ΜΟΤΕΡΙΑ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ?

ChrisK
16-01-09, 03:22
Όλα αυτά με τον όγκο των αγωρών μου θυμίζουν παραμύθια της Χαλιμάς. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική.
Παρακαλώ τους ειδικούς να μου εξηγήσουν τα παρακάτω φαινόμενα.
1. VHF ICOM M-421 σε κάποια μαγαζια του Βελγίου: +/- 500 €. Το ίδιο αντικείμενο σε άλλο μαγαζί του Βελγίου: +/- 285 €. Το ίδιο σε μαγαζί Μεγάλης Βρετανίας: +/- 210 €. (Τα νούμερα αυτά αφορούν σε έρευνα αγοράς το καλοκαίρι του 2007).
2. Combo GPS-Plotter-Fishfinder Raymarine A65 σε μαγαζιά του Βελγίου: από 2.500 έως 2.700 € (τιμές προσφοράς από Ναυτικό σαλόνι του 2007). Το ίδιο αντικείμενο από μαγαζί Μεγάλης Βρετανίας: +/- 1400 € (με έξοδα μεταφοράς + εξάρτημα στύριξης το καλοκαίρι του 2007).

Και δεν μιλάμε καν για σύγκριση με εμπόρους ΗΠΑ-ΕΕ. Εδώ πρόκειται καθαρά για μαγαζιά Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι συγκρίσεις αυτές ισχύουν και σε άλλους τομείς, ιδιαίτερα δε από τη μείωση του ΦΠΑ στο 15% στη Μ. Βρετανία καθώς και την ολίσθηση της Στερλίνας.

Σταματάω εδώ. Εάν κάπιοι συνάδελφοι θέλουν όμως μπορώ να τους το αναλύσω. Όχι τίποτ'άλλο, απλώς επειδή ξέρω ότι τους αρέσουν οι αναλύσεις.

hannibal
16-01-09, 03:56
Όλα αυτά με τον όγκο των αγωρών μου θυμίζουν παραμύθια της Χαλιμάς. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική.
Παρακαλώ τους ειδικούς να μου εξηγήσουν τα παρακάτω φαινόμενα.
1. VHF ICOM M-421 σε κάποια μαγαζια του Βελγίου: +/- 500 €. Το ίδιο αντικείμενο σε άλλο μαγαζί του Βελγίου: +/- 285 €. Το ίδιο σε μαγαζί Μεγάλης Βρετανίας: +/- 210 €. (Τα νούμερα αυτά αφορούν σε έρευνα αγοράς το καλοκαίρι του 2007).
2. Combo GPS-Plotter-Fishfinder Raymarine A65 σε μαγαζιά του Βελγίου: από 2.500 έως 2.700 € (τιμές προσφοράς από Ναυτικό σαλόνι του 2007). Το ίδιο αντικείμενο από μαγαζί Μεγάλης Βρετανίας: +/- 1400 € (με έξοδα μεταφοράς + εξάρτημα στύριξης το καλοκαίρι του 2007).

Και δεν μιλάμε καν για σύγκριση με εμπόρους ΗΠΑ-ΕΕ. Εδώ πρόκειται καθαρά για μαγαζιά Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι συγκρίσεις αυτές ισχύουν και σε άλλους τομείς, ιδιαίτερα δε από τη μείωση του ΦΠΑ στο 15% στη Μ. Βρετανία καθώς και την ολίσθηση της Στερλίνας.

Σταματάω εδώ. Εάν κάπιοι συνάδελφοι θέλουν όμως μπορώ να τους το αναλύσω. Όχι τίποτ'άλλο, απλώς επειδή ξέρω ότι τους αρέσουν οι αναλύσεις.
Γιατι αγαπη μου στην Ελλαδα ουτε ο καπιταλισμος δεν μπορει να λειτουργησει (ο ανταγωνισμος του κολου) ειμαστε η αποδειξη της ιδιας του της αποτυχιας (του καπιταλισμου), εδω πας σε super market της Γερμανιας και αγοραζεις τα Ελληνικα γαλατα στην μιση τιμη!
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020184.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

ChrisK
16-01-09, 04:17
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CCK%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml 1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:ApplyBreakingRules/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Tableau Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Κάπως έτσι είναι Μανώλη. Αλλά βλέπεις ότι το ίδιο φαινόμενο επαναλαμβάνεται και σε άλλες χώρες.
Απλώς η Ελλάδα είναι λίγο... πως να το πω;... Πρωτοπόρα...

hannibal
16-01-09, 04:39
<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CCK%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml 1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:ApplyBreakingRules/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Tableau Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Κάπως έτσι είναι Μανώλη. Αλλά βλέπεις ότι το ίδιο φαινόμενο επαναλαμβάνεται και σε άλλες χώρες.
Απλώς η Ελλάδα είναι λίγο... πως να το πω;... Πρωτοπόρα...
Οπως οι Ελληνες.....ειμαστε πολυ μπροστα ρεεεεεεεεεε!:mouahaha:mouahaha:mouahaha:mouahaha

GREG36
21-01-09, 14:49
ΒΡΗΚΑ SUZUKI140 HP ΜΕΓ ΒΡΕΤΑΝΙΑ 9500ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ! ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΦΠΑ 15% ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Dimitris
21-01-09, 14:53
new or used?

Capitano
21-01-09, 17:41
Προφανώς NEW!:thumbs:

GREG36
21-01-09, 19:54
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΟΜΠΑΚΙ, ΚΟΜΠΛΑΡΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ!

ΩΡΙΩΝ
21-01-09, 21:28
GREG36 αυτο που κανεις δηλ.ερευνα αγορας ειναι αυτο που θα επρεπε να κανουν ολοι οι καταναλωτες.Και μονο απ'αυτο υπαρχει ελπιδα καποιοι ασυνειδητοι καιροσκοποι κλπ.να εκλειψουν και να αφησουν χωρο για αλλους ευσυνειδητους επαγγελματιες που σκοπος τους δεν ειναι να βγαλουν απο το ενα αλλο ενα δυο η τρια αλλα μεσα απο παροχες ποιοτητα καλες τιμες κλπ.να καταξιωθουν.