PDA

Επιστροφή στο Forum : Στηριξη-ασφαλιση Σκαφους στο Τρειλερ.



mario
08-01-10, 20:01
Αν και με μεγαλη καθυστερηση, (το ειχα υποσχεθει και σε συμφουρμιστα, και σε γειτονικο φορουμ), θελω πρωτα να παρουσιασω στο 'δικο μας' φορουμ την δικη μου 'αποψη' στην ασφαλιση του σκαφους πανω στο τρειλερ.
Εχω καταληξει σε αυτον τον τροπο στηριξης (και που χρησιμοποιω επι σειρα ετων), λογω της απλοτητας, και στιβαροτητας που παρουσιαζει σχετικα με τους κλασσικους ιμαντες, οι οποιοι μου εφθιραν τα μπαλονια στο ταξιδι και επισης με τις διαφορες της θερμοκρασιας και αυξομειωση μπαλονιων (ηλιος μεσημεριου-κρυο νυχτας), μου 'εσπαγαν' τα νευρα, με το γνωστο σφιξιμο-χαλαρωμα που παρουσιαζαν ! και το αγχος για το συνεχες ελεγχο των ιμαντων.(Την μια 'κολυμπαγε' πανω στο τρειλερ το σκαφος και την αλλη ηταν καργαρισμενο, αυτα τελος).
Πανω κατω, εχω τοποθετησει ισχυρους, ναυτικους κρικους, ανοξειδωτους, και ατσαλινη αλυσιδα.
Σφιγγοντας η ξεσφιγγοντας το κεντρικο ναυτικο κλειδι, χαλαρωνουμε η σφιγγουμε το σκαφος πανω στο τρειλερ.
Το σκαφος καθεται τοσο πιο σωστα πανω στο τρειλερ, οσο πιο καλα ειναι ρυθμισμενο, αλλα και ισχυρα 'φιμωμενο' !
Πιστευω οτι εφαρμοζεται σε ολα τα μεγεθη και βαρη, αλλαζουν βεβαια τα υλικα που αξιζει να τα 'πληρωσουμε' μια φορα και για ευνοητους λογους.
Για εμενα εννοειται οτι ειναι απο τα απαραιτητα αξεσουαρ μου.
(και μαλιστα δεν ξεχνω : remove before flight ! :) ).
(Αυτα προς το παρον, δεν ξερω μονο εαν ειναι στην σωστη ενοτητα). :thumbs:
http://i430.photobucket.com/albums/qq28/sorotosmarios/IMG_0014a.jpg (http://s430.photobucket.com/albums/qq28/sorotosmarios/?action=view&current=IMG_0014a.jpg)
http://i430.photobucket.com/albums/qq28/sorotosmarios/IMG_0018.jpg (http://s430.photobucket.com/albums/qq28/sorotosmarios/?action=view&current=IMG_0018.jpg)

LAKIS PSARAS
08-01-10, 20:14
Α ρε mario αν ησουν της περιοχης μου θα ελεγα οτι με αντεγραψες,ακριβως ετσι το κανω και γω και ταξιδευω πολυ πιο ησυχος ειδικα στις μεγαλες ανηφορες:thumbs:
Οντως ειναι πολυ σωστο απλως να συμπληρωσω οτι αντι για στριφταρι μπορει να χρησιμοποιηθει και ενας απλως τεντοτηρας συρματοσχοινου.Και καλο ειναι για να αποφευγεις εντελως τον ιμαντα γυρω απ'τα μπαλονια ,δυο μικρα χρατσα-χρουτσα δεμενα απ'τους κρικους του σκι στο τρειλερ και καθαρισες.:thumbs: :RIB-love

mario
08-01-10, 20:22
:) γεια σου Lakis :thumbs:. Απο που εισαι ? Μαλλον που εχεις εδρα? (...μην τυχον εσενα ειχα αντιγραψει :D).

LAKIS PSARAS
08-01-10, 20:38
:) γεια σου Lakis :thumbs:. Απο που εισαι ? Μαλλον που εχεις εδρα? (...μην τυχον εσενα ειχα αντιγραψει :D).

:hello: mario εδρα εχω το στριμονικο κολπο.
Δεν πιστευω απο πειραια να ανεβηκες με το barracuda προς τα'δω ,νομιζω ειναι λιγο μακρια:lol: :lol: :lol: οπως και για μενα ο πειραιας:ti: :ti: :ti: Παντως τωρα το χειμωνα το εχω σπιτι μου στο Λαγκαδα:cheers :RIB-love

mario
08-01-10, 21:36
Εισαι πολυ-πολυ ωραια εκει !
Εχω ερθει χρονια πριν, οδικα βεβαια με το φουσκωτο πισω, στην Χαλκιδικη, οπου περασαμε στην Βουρβουρου ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !
Αλλα θελω πολυ να ελθω στην Θεσσαλονικη και παλι ! και παλι !
Και βεβαια και παλι στο μουσειο της Βεργινας !!! :thumbs:
Φοβερη η Μακεδονια !
Και στους δρομους του κρασιου θελω να παω, και που δε θελω!
Νασαι καλα Λακη !!! :cheers

LAKIS PSARAS
08-01-10, 22:23
Εισαι πολυ-πολυ ωραια εκει !
Εχω ερθει χρονια πριν, οδικα βεβαια με το φουσκωτο πισω, στην Χαλκιδικη, οπου περασαμε στην Βουρβουρου ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !
Αλλα θελω πολυ να ελθω στην Θεσσαλονικη και παλι ! και παλι !
Και βεβαια και παλι στο μουσειο της Βεργινας !!! :thumbs:
Φοβερη η Μακεδονια !
Και στους δρομους του κρασιου θελω να παω, και που δε θελω!
Νασαι καλα Λακη !!! :cheers

:thumbs: :thumbs: :thumbs: :thumbs: :thumbs: :thumbs: :thumbs: :thumbs:

mdk
09-01-10, 18:51
Μάριε :thumbs: :thumbs:

Όταν τραβούσα τρέιλερ χρησιμοποιούσα αντίστοιχο δέσιμο μπροστά αλλά με 3τονο ιμάντα/καστάνια συν άλλους δύο ιμάντες στην πρύμνη, έναν σε κάθε κρίκο του καθρέπτη (ποτέ απ' τα μπαλόνια για τους λόγους που ανέφερες).
Η δικιά σου λύση είναι σίγουρα πιο σταθερή και εύκολη στη χρήση (ίσως όμως της λείπει η ελαστικότητα).

mario
10-01-10, 20:42
Οντως και οι δυο κρικοι στις δεστρες σκι, ειναι απαραιτητοι.
Πολυ εξυπηρετικη ειναι και η βαση στηριξης της ρεζερβας (η και δυο εαν χρειαστει).
Οπως βλεπετε ειναι στην πλωρη του σκαφους, μπαινουν δυο ρεζερβες, και βοηθουν πολυ την προσβαση στο σκαφος απο μπροστα. :thumbs: