PDA

Επιστροφή στο Forum : mostro 621 offsore



arcthebest
22-03-10, 10:36
καλημερα ..!!ποια ειναι η γνωμη σας για το μοστρο 621
http://www.youtube.com/watch?v=0_OrNsJysVc


δεδομενης της τιμης του 30.000 με 150 suzuki και κατι παραπανω με honda ..νομιζω πως ειναι μια πολυ καλη προσφορα σ αυτη την κατηγορια.. το σκαφος το εχω δει απο κοντα και ποιοτικα μου φανηκε καλο. το εχει δοκιμασει κανεις στη θαλασσα?

bebis
22-03-10, 10:40
Το βιντεακι τι σχεση εχει??:wonder: :wonder:


Υπαρχουν πολλα καλυτερα............

arcthebest
22-03-10, 16:05
που πιστευεις οτι υστερει σε σχεση με τα υπολοιπα?

arcthebest
22-03-10, 16:08
αν μπορει καποιος admin να το διορθωσει please ..

arcthebest
25-03-10, 19:17
καμια απαντηση....

FOYSKA
25-03-10, 19:42
Αρχικα νομιζω οτι η 150 δυστυχως ειναι "μικρη" ( το λεω αυτο με βαση το 541 που ειχα με 125 διχρονη , και με το 581 με 150 efi που ειχε φιλος και συνταξιδευτης για 10 χρονια ) .
Το δευτερο που υπαρχει ειναι οι "ενστασεις" που υπαρχουν γενικα ως προς την κατασκευη της Mostro .
Αν εξασφαλισεις το δευτερο , απλα δοκιμασε το στην θαλασσα με την ιδια μηχανη ( η παρομοια ) και αν η συμπεριφορα ειναι ο.κ. τοτε η τιμη ειναι οντως καλη .
Παντως για να μην σου απαντα κανενας φαινεται οτι δεν ετυχε να το δοκιμασει ....

nek-dolfin
25-03-10, 19:53
Το δευτερο που υπαρχει ειναι οι "ενστασεις" που υπαρχουν γενικα ως προς την κατασκευη της Mostro .

Aν δν υπηρχαν αυτες οι ενστασεις προς την κατασκευη πιστευω οτι θα ηταν ενα απ τα καλα ελληνικα 6αμετρα της αγορας...!

arcthebest
27-03-10, 00:49
ευχαριστω..

Maserati4200
05-04-10, 13:08
Το σκάφος φίλε μου το αγόρασα πρόσφατα πακέτο με HONDA BF150.
Από τη μικρή εμπειρία που έχω μαζί του, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι η ποίοτητα κατασκευής του ΔΕΝ υπολείπεται σε τίποτα από άλλες αντίστοιχες Ελληνικές προτάσεις στην ίδια κατηγορία τιμής και μέτρα, η πλεύση του με τρία άτομα 200lt καύσιμο και όλα τα παρελκόμενα (συνολικά περ 1450KG) σε 3-4 bf είναι πολύ γλυκιά, ζυγισμένη, με άμεσες στροφές και χωρίς καθόλου μπουγέλωμα.
Τελικές δεν ξέρω με τον 150, (λόγω στρωσίματος) αλλά εικάζω τους 38-40 knots με δύο άτομα και λίγα βάρη θα τα έχει.
Το σκάφος το παρήγειλα τον Οκτώβρη και το πήρα τον Φλεβάρη, και σε αρκετά σημεία είναι custom-made.
Φώτο και βίντεο στη θάλασσα θα ανεβάσω οσονούπω, αν θέλεις στατικές ανεβάζω anytime!
Πριν ρωτήσεις πάντως γνώμες καλό είναι να παραθέσεις τα δικά σου θέλω και ανάγκες.
Έτσι είναι πιο εύκολο να σε συμβουλέψει κάποιος.

Φιλικά
Παναγιώτης

ΔΑΥΛΟΣ
06-04-10, 08:15
τι θα πει custom made ?

MKK
06-04-10, 12:33
τι θα πει custom made ?


... φτιαγμένο αποκλειστικά για σένα με αγάπη ;)...

Maserati4200
06-04-10, 18:27
... φτιαγμένο αποκλειστικά για σένα με αγάπη ;)...

:thumbs: :thumbs: :thumbs: (το με αγάπη παίζεται:RIB-love )

arcthebest
05-05-10, 18:09
το σκαφος το ειδα και πηγα βολτα μ αυτο στο ribtest του λαυριου..μ αρεσε πραγματικα πολυ και περιμενω να παρω μια οικονομικη ανασα για να το παρω ,το σκαφος της δοκιμης ηταν με την honda 150 οπως και του maserati4200 εμεινα ικανοποιημενος με τη ροπη και με την δυναμη που εβγαζε ..στο σκαφος υπηρχαν 3 ατομα και 100 λιτρα βενζινη πιασαμε 42 knots συμφωνα με το gps του κινητου μου..το σκαφος το θελω για ταξιδια, ψαρεμα και για ναυτικο καμπινγκ..οσο για το θεμα ποιοτητα πιστευω οτι ειναι απολυτα ικανοποιητικη..για πλευση δεν το συζητω καν ..ενω ειναι αρκετα φαρδυ εχει πλευση στενου rib κανοντας την πλευση σε καιρο πιο ευκολη..πολυ πρακτικο ηταν και το καγκελακι που ειχε το σκαφος ..

faros
06-05-10, 09:10
Ελπίζω μόνο η εν λόγω εταιρεία να έχει αλλάξει το τροπο παρασκευης και να εχει προσέξει τους πολυστερες της γιατί αυτο που έχω να καταθέσω είναι οτι μετα απο ένα χρονο οι αραχνες στο πολυεστερα και τα ανοιγματα πηγαινανα σύννεφο.Το σκαφος ηταν καινουργιο του 08.Εϊναι λυπηρό να δίνουμε μια μικρη περιουσία και μετα απο τοσο κοπο τοσα εξτρα που του είχα φορτωσει να βλεπω να ανοίγει ο πολυστερας και να ξεμιζει αραχνες απο κατω και όλα αυτα χωρίς δικια μου υπαιτιοτητα.:cheers

Maserati4200
06-05-10, 17:04
Ελπίζω μόνο η εν λόγω εταιρεία να έχει αλλάξει το τροπο παρασκευης και να εχει προσέξει τους πολυστερες της γιατί αυτο που έχω να καταθέσω είναι οτι μετα απο ένα χρονο οι αραχνες στο πολυεστερα και τα ανοιγματα πηγαινανα σύννεφο.Το σκαφος ηταν καινουργιο του 08.Εϊναι λυπηρό να δίνουμε μια μικρη περιουσία και μετα απο τοσο κοπο τοσα εξτρα που του είχα φορτωσει να βλεπω να ανοίγει ο πολυστερας και να ξεμιζει αραχνες απο κατω και όλα αυτα χωρίς δικια μου υπαιτιοτητα.:cheers

Ποιο σκάφος έχεις;
Σε ποιό σημείο έχει αράχνες; καθρέφτη; γάστρα;
Ξέρεις, δεν φταίει ο πολυεστέρας για τις αράχνες.
Συνήθως φταίει η διαδικασία παραγωγής, και το πολύ γρήγορο ξεκαλούπωμα, σε περιόδους φούριας.
Όταν ο πολυεστέρας δεν στεγνώσει-κρυώσει στο καλούπι επάνω, τότε όταν θα το κάνει συνήθως παραμορφώνει το σχήμα του.
Σε απότομες εναλλαγές θερμοκρασίας ή κραδασμούς τότε ρηγματώνει το gel-coat φαινόμενο ιδιάιτερα ενοχλητικό.
Το καλύτερο είναι όταν ψωνίζεις καινούριο σκάφος να το κάνεις το χειμώνα που τα ναυπηγεία έχουν όλο το χρόνο στη διάθεση τους για παραγωγή.
Το καλοκαίρι συνήθως πλακώνονται.
Το αράχνιασμα συνήθως δεν είναι υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη, εκτός και κάτι λάθος έχει κάνει πχ, υπέρβαρο μοτέρ, κοπανήματα στο τρέιλερ, κακό δέσιμο κατά τη ρυμούλκηση κα, πράγματα μάλλον χοντρά.
Όσον αφορά τη mostro, δεν σου κρύβω ότι και εγώ περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί στην πορεία το σκαφάκι μου γιατί σε όλ τα άλλα πραγματικά σκίζει!!!!!

georgescorpion
06-05-10, 18:06
Πάντως και εμένα δεν με ενόχλησε κάτι στην βάρκα όταν πήγα στο Τέστ βόλτα..Και με τα χρήματα αυτά δεν νομίζω οτι είναι άσχημη λύση..Το αντίθετο μάλιστα..Οσο για κάποιους εδώ μέσα καλό θα ήταν να μην παινεύουν συνεχώς το σπίτι τους...Υπάρχουν κι άλλα καλά σκάφη εκτός απο τα ¨γνωστά" και βγάζω έξω τα Scorpion για να μην παρεξηγηθώ...Κι όπως έχω ξαναγράψει δεν πάνε να πιάνουν και τα 80 knots..Μεγάαααλη δουλειά..

Πάρτο φίλε μου εαν σου αρέσει και ικανοποιεί τις ανάγκες σου και μην ακούς κανέναν..Να το χαίρεσαι προκαταβολικά..:cheers :cheers :cheers

faros
07-05-10, 08:41
Φιλε Mαserati το σκαφος παρουσιασε αραχνιασματα στη γαστρα και εκανε μικρό ανοιγμα στο πρυμνιό μέρος,γενικά δεν με ικανοποίησε καθολου η ποιοτητα που ηταν φτιαγμενο οσο περνουσε ο χρόνος.ΜΑκαρι να εχουν αρχίσει να φτιαχνουν τη ποιοτητα υλικών τους.Σου εύχομαι πάντως με το καλό και να μη σου παρουσιασει ποτε προβλήματα.Θα προτεινα να ζητησεις και μια γραπτη εγγύηση σε οτι αφορά τυχόν ζημια που θα εμφανιστεί αν και απο οτι ακουγεται οσοι επεστρεψαν στο ναυπηγείο για επισκευη παντα εφευγε δυσαρεστημένος με αποτελεσμα αυτο το παρε δωσε να είναι ιδιαιτερα ψυχοφθόρο και να ξαναπαρουσιαζονται προβληματα.ΜΕ όλα αυτα δεν προσπαθώ να σου αλλαξω γνωμη ευχομαι καλές θαλασσες και να σου βγεί αστερι.:cheers

Maserati4200
07-05-10, 18:11
Φιλε Mαserati το σκαφος παρουσιασε αραχνιασματα στη γαστρα και εκανε μικρό ανοιγμα στο πρυμνιό μέρος,γενικά δεν με ικανοποίησε καθολου η ποιοτητα που ηταν φτιαγμενο οσο περνουσε ο χρόνος.ΜΑκαρι να εχουν αρχίσει να φτιαχνουν τη ποιοτητα υλικών τους.Σου εύχομαι πάντως με το καλό και να μη σου παρουσιασει ποτε προβλήματα.Θα προτεινα να ζητησεις και μια γραπτη εγγύηση σε οτι αφορά τυχόν ζημια που θα εμφανιστεί αν και απο οτι ακουγεται οσοι επεστρεψαν στο ναυπηγείο για επισκευη παντα εφευγε δυσαρεστημένος με αποτελεσμα αυτο το παρε δωσε να είναι ιδιαιτερα ψυχοφθόρο και να ξαναπαρουσιαζονται προβληματα.ΜΕ όλα αυτα δεν προσπαθώ να σου αλλαξω γνωμη ευχομαι καλές θαλασσες και να σου βγεί αστερι.:cheers

Tώρα πια δε με παίρνει να μετανιώσω αφούτο σκάφος ήδη το έχω στα χέρια μου και το χαίρομαι (όποτε μπορώ).
Γραπτή εγγύηση όντως πήρα, τώρα πάλι πιστεύω και έχοντας ψαχουλέψει και άλλα σκάφη παρόμοιας φιλοσοφίας και τιμής, δεν έχει κάτι να ζηλέψει η ποιότητα του σε σχέση με τα υπόλοιπα (πάντα παρόμοια συγκρινόμενα).
Οψόμεθα!!!!!:cheers :cheers :cheers

nikos.
08-05-10, 23:31
Μετά το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος, θα σας γράψω κ' εγώ τις εντυπώσεις μου. ΄Εβαλα suzuki 150΄. Για το θέμα ποιότητος, φαίνεται αρκετά καλό. .........όμως θα δούμε. Για κάθε θετικό ή αρνητικό θα σας ενημερώσω.

georgescorpion
09-05-10, 06:12
Tώρα πια δε με παίρνει να μετανιώσω αφούτο σκάφος ήδη το έχω στα χέρια μου και το χαίρομαι (όποτε μπορώ).
Γραπτή εγγύηση όντως πήρα, τώρα πάλι πιστεύω και έχοντας ψαχουλέψει και άλλα σκάφη παρόμοιας φιλοσοφίας και τιμής, δεν έχει κάτι να ζηλέψει η ποιότητα του σε σχέση με τα υπόλοιπα (πάντα παρόμοια συγκρινόμενα).
Οψόμεθα!!!!!:cheers :cheers :cheers


Φίλε Καλοτάξιδο και καλορίζικο..ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ...:cheers :cheers :applause :RIB-love

Και μια και είσαι απο Πάτρα,κάνε καμμιά βόλτα Ιθάκη...52 μίλια είναι..Σε 2 ώρες το πολύ θα είσαι εκεί.Το αργότερο..Αξίζει εαν δεν έχεις έρθει..

nikos.
11-05-10, 23:23
Δεν υπάρχει παραλία που να μην έχουνε πάει. Κάλαμος, Καστός, Μεγανήσι, Άτοκος, Λευκάδα, Κεφ/νιά, Ιθάκη, Παξοί, είναι τα μέρη που συνήθως πάμε με την παρέα του ΠΟΦΣ. (Πατραϊκός Όμιλος) Άν περάσει κάποιος από Πάτρα, ας επικοινωνήσει με τον Όμιλο. Κάθε Τετάρτη 20.00 - 22.00 .

nikos.
04-06-10, 22:45
42 κόμβους στις 6.000, 3-4 μπ., 3 Χ 15 Χ 21΄, με 240 λίτρα βενζίνη, 80 νερό, τέσσερα άτομα,τέντες, συν διάφορα μικροπράγατα. Αρκετά καλά!!! Από πλεύση.... είναι γνωστή.

Maserati4200
05-06-10, 08:11
42 κόμβους στις 6.000, 3-4 μπ., 3 Χ 15 Χ 21΄, με 240 λίτρα βενζίνη, 80 νερό, τέσσερα άτομα,τέντες, συν διάφορα μικροπράγατα. Αρκετά καλά!!! Από πλεύση.... είναι γνωστή.

Νίκο, το ίδιο σκάφος έχουμε, αλλά με HONDA 150 και προπέλλα 3Χ14"Χ19", αλλά ούτε κατά διάννοια δεν έχω 42knots με τα φορτία και τον καιρό που λες.
38-39 και αν.....
Επίσης βλέπω ότι και η προπέλλα σου, και μεγάλο βήμα έχει αλλά και διάμετρο....
Είσαι σίγουρος;;;;;;; δεν σε αμφισβητώ προς θεού, αλλά και το HONDA ειδικά ψηλά λόγω VTEC είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ, και η προπέλλα μου είναι μικρότερης διαμέτρου και βήματος, άρα θα μου έδινε θεωρητικά καλύτερες τελικές.
Τι να πω.....:wonder:

MIXALIS0182
05-06-10, 08:34
, και η προπέλλα μου είναι μικρότερης διαμέτρου και βήματος, άρα θα μου έδινε θεωρητικά καλύτερες τελικές.
Τι να πω.....:wonder:

oso pio megalo einai to vima toso megaliteri kai teliki arki na to sikonei hmixanh.

Maserati4200
05-06-10, 09:04
oso pio megalo einai to vima toso megaliteri kai teliki arki na to sikonei hmixanh.\
Σωστό αυτό, αλλά με δεδομένο την σταθερή διάμετρο.
Μία ίντσα διαφορά σε διάμετρο είναι μεγάλη.
Αν έβαζα στο δικό μου προπέλα 15Χ21 ούτε 5000 δεν θα έβγαζε το μοτέρ, άντε να δεχτώ ότι το Suzuki είναι πιο δυνατό, αλλά πόσο;;;;

Maserati4200
05-06-10, 09:07
@MIXALIS0182,
Βλέπω είσαι και πατριωτάκι μου:cheers :cheers :cheers
Είμαι γέννημα-θρέμα Χιώτης, και το 1991 μετακόμισα μόνιμα στη Σαλόνικα!!
Α ρε Χίος Καπετάνισσα:love: :love: :love:

mariner750
05-06-10, 19:39
Νίκο, το ίδιο σκάφος έχουμε, αλλά με HONDA 150 και προπέλλα 3Χ14"Χ19", αλλά ούτε κατά διάννοια δεν έχω 42knots με τα φορτία και τον καιρό που λες.
38-39 και αν.....
Επίσης βλέπω ότι και η προπέλλα σου, και μεγάλο βήμα έχει αλλά και διάμετρο....
Είσαι σίγουρος;;;;;;; δεν σε αμφισβητώ προς θεού, αλλά και το HONDA ειδικά ψηλά λόγω VTEC είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ, και η προπέλλα μου είναι μικρότερης διαμέτρου και βήματος, άρα θα μου έδινε θεωρητικά καλύτερες τελικές.
Τι να πω.....:wonder:

Φίλε Maserati4200 η διάμετρος και το βήμα της σουζούκι και της χόντα δεν έχουν καμμία σχέση λόγω υποδιαίρεσης της μετάδοσης της μιάς μηχανής και της άλλης. Επίσης μπορεί εσύ να έχεις το βετέκ αλλά η σουζούκι έχει αρκετά περισσότερα κυβικά από την χόντα με αποτέλεσμα να σηκώνει μεγαλύτερες διαμέτρους και υποχρεωτικά μεγαλύτερα βήματα λόγω της μείωσης(ουσιαστικά η διαφορά του βήματος σας είναι πλασματική και ίσως αν υπολογισθεί τελικά στην πραγματικότητα να έχεις εσύ μακρύτερο βήμα μετάδοσης, δηλαδή στροφές ανά knots )

Capitano
06-06-10, 03:39
Φίλε Maserati4200 η διάμετρος και το βήμα της σουζούκι και της χόντα δεν έχουν καμμία σχέση λόγω υποδιαίρεσης της μετάδοσης της μιάς μηχανής και της άλλης. Επίσης μπορεί εσύ να έχεις το βετέκ αλλά η σουζούκι έχει αρκετά περισσότερα κυβικά από την χόντα με αποτέλεσμα να σηκώνει μεγαλύτερες διαμέτρους και υποχρεωτικά μεγαλύτερα βήματα λόγω της μείωσης(ουσιαστικά η διαφορά του βήματος σας είναι πλασματική και ίσως αν υπολογισθεί τελικά στην πραγματικότητα να έχεις εσύ μακρύτερο βήμα μετάδοσης, δηλαδή στροφές ανά knots )
Πολύ σωστό!
Συγκεκριμένα η HONDA έχει σχέση μετάδοσης 2.14:1 ενώ η Suzuki έχει 2.5:1. Συνεπώς με τις προπέλες που φοράτε η θεωρητική ταχύτητα στις 6000στροφές για τη Honda με τη 19άρα ειναι 43,8κόμβοι ενώ για τη Suzuki με την 21'' στις ίδιες στροφές θα είναι 41,5κόμβοι!
Άρα η 19άρα είναι πιό "βαριά" στο πακέτο σκάφος κινητήρας...

Maserati4200
06-06-10, 17:27
Πολύ σωστό!
Συγκεκριμένα η HONDA έχει σχέση μετάδοσης 2.14:1 ενώ η Suzuki έχει 2.5:1. Συνεπώς με τις προπέλες που φοράτε η θεωρητική ταχύτητα στις 6000στροφές για τη Honda με τη 19άρα ειναι 43,8κόμβοι ενώ για τη Suzuki με την 21'' στις ίδιες στροφές θα είναι 41,5κόμβοι!
Άρα η 19άρα είναι πιό "βαριά" στο πακέτο σκάφος κινητήρας...

Κάτσε γιατί είμαι και μπουμπούνας και δεν αρπάζω εύκολα :wonder:
Αν είναι έτσι τότε γιατί η Suzuki έχει πιο πολλά knots στις ίδιες στροφές;;;;;;;;
(μιλάμε για ίδιο σκάφος, με ίδια πάνω κάτω φορτία).
Παιδιά με μπερδέψατε..........

mariner750
06-06-10, 17:43
Κάτσε γιατί είμαι και μπουμπούνας και δεν αρπάζω εύκολα :wonder:
Αν είναι έτσι τότε γιατί η Suzuki έχει πιο πολλά knots στις ίδιες στροφές;;;;;;;;
(μιλάμε για ίδιο σκάφος, με ίδια πάνω κάτω φορτία).
Παιδιά με μπερδέψατε..........

Αν δεν σου λένε τίποτε τα 513cc παραπάνω της suzuki ίσως να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν τον ρόλο τους όπως: λάθος ύψος μηχανής πιθανή ύπαρξη τέντας σε εσένα σε αντίθεση με τον φίλο μας που ίσως δεν έχει και τέλος μοτέρ που δεν έχει ακόμη ανοίξει(άστρωτο).
ΔΙΟΡΘΩΣΗ:Τέντες έχετε και οι δύο

Capitano
06-06-10, 23:43
Αν δεν σου λένε τίποτε τα 513cc παραπάνω της suzuki ίσως να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν τον ρόλο τους όπως: λάθος ύψος μηχανής πιθανή ύπαρξη τέντας σε εσένα σε αντίθεση με τον φίλο μας που ίσως δεν έχει και τέλος μοτέρ που δεν έχει ακόμη ανοίξει(άστρωτο).
ΔΙΟΡΘΩΣΗ:Τέντες έχετε και οι δύο
Εκτός από τη θεωρητική ταχύτητα, υπάρχει και η πραγματική, η οποία μας "δίνει" και την ολίσθηση. Η ολίσθηση λοιπόν εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την προπέλα που χρησιμοποιείς. Η suzuki στις ίδιες στροφές μπορεί να έχει μικρότερη ολίσθηση(λόγω μεγάλης διαμέτρου) και να έχει καλυτερα αποτελέσματα. Η διαφορετική μείωση περιπλέκει τα πράγματα πάντως...

Maserati4200
07-06-10, 07:43
Αν δεν σου λένε τίποτε τα 513cc παραπάνω της suzuki ίσως να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν τον ρόλο τους όπως: λάθος ύψος μηχανής πιθανή ύπαρξη τέντας σε εσένα σε αντίθεση με τον φίλο μας που ίσως δεν έχει και τέλος μοτέρ που δεν έχει ακόμη ανοίξει(άστρωτο).
ΔΙΟΡΘΩΣΗ:Τέντες έχετε και οι δύο

Τα παραπάνω κυβικά της σουζουκι όντως λένε κάτι και αυτό είναι περισσότερη ροπή και πιο δυνατό άρπαγμα.
Το δεδομένο είναι όμως ότι και τα δύο μοτέρ στις 6000 στροφές έχουν 150 άλογα, πράγμα που σημαίνει ότι τα παραπάνω κυβικά θα φέρουν το μοτέρ στις 6000 στροφές γρηγορότερα, θα το βοηθούν να τις διατηρεί, αλλά δεν του προσδίδουν έξτρα άλογα και η τελική είναι θέμα ΜΟΝΟ ιπποδύναμης, όχι ροπής. (εκτός και αν η ονομαστική ισχύς δεν έχει σχέση με την πραγματική).
Επιπλέον η σχέση μείωσης στο σουζουκι είναι πιο μεγάλη, όπως και η διάμετρος της προπέλας.
Όλα αυτά συνηγορούν στο ότι θεωρητικά, θα είχε γρηγορότερο πλανάρισμα, καλύτερο κράτημα, αλλά μικρότερη τελική το Mostro με suzuki από ότι με honda.
Εκτός και αν η ολίσθηση του πακέτου με την 14Χ19 είναι τόση εκεί ψηλά που πρέπει να ψάχνομαι από τώρα για προπέλα.
Το θέμα της θέσης της μηχανής δεν παίζει, διότι τώρα έχω το καλύτερο δυνατό setup με τη θέση της στην τρίτη τρύπα από πάνω. (δοκιμάστηκαν και οι υπόλοιπες θέσεις και είχα είτε υποστροφία είτε ξενέρισμα).
Επίσης και τα δύο μοτέρ είναι σχεδόν καινούρια.......
(μάλλον φεύγω off-topic μου φαίνεται :wonder: :wonder: :wonder: )

mariner750
08-06-10, 16:13
Τα παραπάνω κυβικά της σουζουκι όντως λένε κάτι και αυτό είναι περισσότερη ροπή και πιο δυνατό άρπαγμα.
Το δεδομένο είναι όμως ότι και τα δύο μοτέρ στις 6000 στροφές έχουν 150 άλογα, πράγμα που σημαίνει ότι τα παραπάνω κυβικά θα φέρουν το μοτέρ στις 6000 στροφές γρηγορότερα, θα το βοηθούν να τις διατηρεί, αλλά δεν του προσδίδουν έξτρα άλογα και η τελική είναι θέμα ΜΟΝΟ ιπποδύναμης, όχι ροπής. (εκτός και αν η ονομαστική ισχύς δεν έχει σχέση με την πραγματική).
Επιπλέον η σχέση μείωσης στο σουζουκι είναι πιο μεγάλη, όπως και η διάμετρος της προπέλας.
Όλα αυτά συνηγορούν στο ότι θεωρητικά, θα είχε γρηγορότερο πλανάρισμα, καλύτερο κράτημα, αλλά μικρότερη τελική το Mostro με suzuki από ότι με honda.
Εκτός και αν η ολίσθηση του πακέτου με την 14Χ19 είναι τόση εκεί ψηλά που πρέπει να ψάχνομαι από τώρα για προπέλα.
Το θέμα της θέσης της μηχανής δεν παίζει, διότι τώρα έχω το καλύτερο δυνατό setup με τη θέση της στην τρίτη τρύπα από πάνω. (δοκιμάστηκαν και οι υπόλοιπες θέσεις και είχα είτε υποστροφία είτε ξενέρισμα).
Επίσης και τα δύο μοτέρ είναι σχεδόν καινούρια.......
(μάλλον φεύγω off-topic μου φαίνεται :wonder: :wonder: :wonder: )

Παναγιώτη αν ανεβάζεις και εσύ 6000 στροφές και εκεί είναι και η μέγιστη ιπποδύναμη της χόντα έχεις τα 150 άλογα. Νομίζω όμως ότι πας 5800 αν δεν κάνω λάθος. Οπότε κάτι χάνεις από δύναμη...
Ισως όμως να μην το κατάλαβα καλά. Η ολίσθηση κάνει μεγάλη διαφορά και όντως από τις εργοστασιακές τις προπέλλες την μικρότερη την έχουν οι σουζούκι.

Maserati4200
10-06-10, 19:17
....... Η ολίσθηση κάνει μεγάλη διαφορά και όντως από τις εργοστασιακές τις προπέλλες την μικρότερη την έχουν οι σουζούκι.
Μάλλον εδώ είναι το ζουμί :thumbs:

arcthebest
05-10-10, 00:44
παιδια βαλτε καμια φωτο απο τα μοστρο!!

Maserati4200
05-10-10, 16:42
Ορίστε μερικές.......

arcthebest
05-10-10, 19:15
πανεμορφο φιλε.. καλοταξιδο ..και η τεντα ειναι πολυ ομορφη!!

Maserati4200
06-10-10, 08:49
Ευχαριστώ πολύ,
πολύ μεράκι και πολύ προσωπική δουλειά στη βάρκα για να γίνει έτσι.
(του χρόνου ακόμα πιο βελτιωμένη)

arcthebest
06-10-10, 17:51
τι εχεις κανει ?να σε ρωτησω ηχεια κ σποτ στο ρολ μπαρ μπαινουνε ετσι?

Maserati4200
06-10-10, 18:13
τι εχεις κανει ?να σε ρωτησω ηχεια κ σποτ στο ρολ μπαρ μπαινουνε ετσι?

σποτ ναι, ηχεία όχι, εκτός και αν είναι με μαγνήτες νεοδύμιου.
Εγώ τα έβαλα εμπρός και είναι τέλεια αφού χρησιμοποιούν το μπροστινό ταμπούκι που έχει αρκετό χώρο ως αντηχείο, και βγάζουν αρκετά καλό ήχο για βάρκα, πίστεψε με δε χρειάζομαι τίποτα άλλο.

Τα πράγματα που έκανα είναι αρκετά και θα κάνω κι' άλλα.
Μη θεωρήσεις ότι η βάρκα δεν είναι καλή, άριστη είναι, αλλά η ψώρα και το μεράκι δεν κρύβονται.

XRISTMIL
06-10-10, 23:08
Εγω θα εκφρασω ενα μειον με τα δικα μου κριτηρια που δεν εχει υποθει

Τους τεραστιους σε διαμετρο θαλαμους και ως αποτελεσμα φαρδυ εξωτερικα σκαφος και στενο εσωτερικα, τοσο που σε ξενιζει σε σχεση με τον ογκο του σκαφους

Δεν ξερω αν κατασκευαζεται στις μερες μας σκαφος με τετοια διαμετρο θαλαμων?

Ισως το SeaQuest 7.60 :wonder:

arcthebest
06-10-10, 23:48
ειναι τουμπανο..!!

nikos.
06-10-10, 23:58
άλλη αίσθηση στην ασφάλεια δίνουν τα μεγάλα μπαλόνια. Ήταν ένας από τους λόγους που επέλεξα το 621

Maserati4200
07-10-10, 08:46
Ξέρετε, είναι πολύ σημαντικός παράγοντας η χρήση που θέλεις για το σκάφος σου.
Προσωπικά απαράβατο στοιχειό της βάρκας που θα έπερνα είναι να έχει μεγάλα μπαλόνια.
Το επεδίωκα.
Ο λόγος είναι ότι έχω δύο μικρά παιδιά 4 και 2 ετών και το 621 με τα μεγάλα μπαλόνια του και το μεγάλο βάθος, δίνει αίσθημα σιγουριάς τόσο σε μένα όσο και στα πιτσιρίκια.
Συμφωνώ ότι κλέβουν χώρο από το εσωτερικό, αλλά και 1,60 καθαρό δεν είναι και άσχημα.
Μόλις τα κονομήσουμε (λέμε τώρα) πάμε για Ιταλικό με 3,0μ εξωτερικό πλάτος για να παίζουμε μπάλα:lol: :lol: :lol:

nikos.
07-10-10, 09:34
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτο και δεν τα καταφέρνω. ......θα δούμε. Τεχνολογία είναι αυτή, όχι ότι & ότι!! Το σκάφος στις διακοπές, κάλυψε όλες τις ανάγκες της οικογένειας. Άνετο ναυτικό κάμπινγκ 15 ημερών σε όλο το Ιόνιο. Παράπονα πολλά από την σκάλα, η οποία και θα αλλαχθεί.

arcthebest
07-10-10, 11:20
με το δικο μου μια μερα εμεινα στη βαρκα στον καλαμο εγω και η κοπελα μου μεσα στη βαρκα!! ωραια εμπειρια!! τις αλλες μερες σκηνουλα.ο λογος που θελω το 621 ειναι το ναυτικο καμπινγκ.

Νικο το πηρες απο πατρα? εγω το χω τωρα στο ριο achaia marine λεγεται η φυλαξη..

nikos.
07-10-10, 22:16
Το πήρα από Πάτρα, από τον ΜΠΕΛΛΑ στο Ρίο. Τα καλύτερα μέρη ο Καστός και οι Φρίκες Ιθάκη.

arcthebest
08-10-10, 08:16
απο κει λεω να το παρω και γω.

nikos.
20-10-10, 08:30
3171

nikos.
20-10-10, 17:24
3175

ssteeve11
20-10-10, 22:44
Ορίστε μερικές.......

καλα ταξιδια να εχειs!!!!:RIB-love απο που το ριχνειs?μηπωs και βρεθουμε?

nikos.
20-10-10, 23:28
Πάτρα ή Μύτικα Αιτ/νίας

aconstantis
31-10-10, 12:00
Φίλε ευχομαι να το χαρείς οσο δεν πάει ειναι πολυ ομορφο και σκαφαρα!!!!

oeo
05-03-11, 21:21
να το χαίρεσαι κ πάντα καλές θάλασσες να εχεις...