PDA

Επιστροφή στο Forum : Interpid



Iosif
19-04-10, 15:43
Είδα προ ημερών αυτό

http://www.intrepidboats.com/models/300-cc/index.php

σε "βαρέλια" στην ολυμπικ μαριν - love at first sight :love: :D

και αναρωτήθηκα αν η τιμή είναι στο +/-10% από τα γνωστά και μη εξαιρεταία ελληνικά 10μετρα φουσκωτά...

διότι η ποιότητα είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο...

http://www.intrepidboats.com/downloads/300cc.pdf

GEORGE
19-04-10, 15:56
Αν λες αυτο με τις γιαμαχες με την ανθρακι γαστρα το ειχαν φερει σα ντεμο το οποιο ομως δεν καταφεραν να το δωσουν απ'οσο ξερω. Τα σκαφη τα εφερε η ΕΚΚΑ για να παιξει μπαλα στο τεραιν των Grady White τα οποια εχουν πουληθει σε δεκαδες στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια. Ειναι σαφεστατα πιο ποιοτικα απο τα Grady αλλα δεν ειναι και στο επιπεδο των regulator ή contender. Στα 34 ποδια με 2 εξωλεμβιες η τιμη ειναι κοντα στα 200κ ευρω παντως

Iosif
19-04-10, 16:09
νομιζω ανοιχτο γαλαζιο ειναι - σαν τα χρωματα του φορουμ :D

με 2 γιαμαχες

αν το 34 παει 200, τοτε και το 30 θα ειναι ακριβο οποτε πασο - αν και σε αμερικανικα ακουω κατι παλαβες (χαμηλες!) τιμες τελευταια

οχι σε πρωτοκλασσατα αμερικανικα, αλλα και παλι οταν αν Χ αμερικανικο εχει, εκτός από μια αξιομαχη οφφσορ γαστρα, π.χ. τζελ-κόουτ εσωτερικα σε ολα τα ταμπουκια με κατι ινοξ μεντεσεδες "να", αλουμινενια ρολλμπαρ, δερματινες της προκοπης κλπ, τοτε αναρωτιεμαι για τα ελληνικα σε παραπλησιες τιμες...

GEORGE
19-04-10, 16:31
Σηφη ωραια και σωστα τα λες...αν και κατα τη γνωμη μου το πιο βασικο σε μια τετοια βαρκα ειναι τα δεσιματα. Απ'οσο ξερω τα ελληνικα φουσκωτα τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα ειναι πολυ δυνατα!
Ωραια τα τι τοπς αλουμινιου με τις ωραιες ραφες, τα εσωτερικα τζελκοουτ κλπ. Σε αυτα οι Αμερικανοι ειναι ασσοι αλλα στα δεσιματα η καθε βαρκα διαφερει αισθητα απο την αλλη.

Iosif
19-04-10, 18:07
κανεις δεν ξερει τι δεσιματα εχει ενα σκαφος αν δεν το δοκιμασει

απο το παρακατω φαινεται τακτοποιημενο, χωρις να σημαινει κατι αυτο

http://www.intrepidboats.com/engineering.php

ΩΡΙΩΝ
19-04-10, 18:15
Xωνουν λεφτα με το τσουβαλι σε πραγματα λιγοτερο σημαντικα δε νομιζω να λυπηθουν τα δεσιματα!

GEORGE
20-04-10, 03:26
Για να το θεσω απλα κι επειδη το ξερω...τα intrepid αλλα ουτε και τα grady εχουν τα δεσιματα των regulator ή των contender

mdk
20-04-10, 09:07
κανεις δεν ξερει τι δεσιματα εχει ενα σκαφος αν δεν το δοκιμασει

απο το παρακατω φαινεται τακτοποιημενο, χωρις να σημαινει κατι αυτο

http://www.intrepidboats.com/engineering.php

Όντως, φαίνεται τακτοποιημένη ... ιστοσελίδα :D

Iosif
20-04-10, 11:07
εντάξει μωρέ το τί "ξέρει" ο καθένας είναι σχετικό...αν δεν πας βολτα και συγκρίνεις στην πράξη, όλα ειναι θεωρίες, περιοδικά, φόρουμ και μπλαμπλα

τόσα και τόσα ελληνικά "ξέρουμε" ότι εχουν καλά δεσίματα και μερικά τα πας βόλτα και κάνουν σαν κουδουνίστρες...άσε που κατά καιρούς έχουν σπάσει και ορισμένα...μικρά και μεγάλα...

πιστευω όλα είναι σχετικά και υποψιάζομαι ότι όταν ο αμερικάνος φτιάχνει διπλά καλούπια για στρίτσα και ταμπούκια, δεν θα τσιγγουνευτεί το δέσιμο

GEORGE
20-04-10, 11:35
Οτι ειπα το ανεφερα επειδη εχω ιδία γνωμη.....εχοντας μπει σε ολα πλην των contender...τα οποια απλα δεν αντιπροσωπευονται στην Ελλαδα. Να το θεσω αλλιως....τα intrepid ειναι μεν πολυ ωραιες βαρκες ΑΛΛΑ εγω θα επαιρνα regulator επειδη ειναι λιγοτερο υπερτιμημενα και εχουν εφαμιλλη ποιοτητα και πολυ μεγαλυτερη ακαμψια στην πλευση.

Iosif
20-04-10, 11:39
καλά το τι θα επαιρνε ο καθενας δεν ειναι το θεμα μας

το θεμα ειναι ενα Χ Ψ αμερικανικο με εμφανέστατη ποιότητα έναντι ενός ελληνικού σε περιπτώσεις που οι τιμες ειναι κοντά

GEORGE
20-04-10, 11:44
Κατα τη γνωμη μου υπαρχουν 2 ειδων αμερικανικες βαρκες.....οι πιο 'σοβαρες' και οι 'αναψυχης'. Μια βαρκα αναψυχης παιζει σε τιμη με τις ελληνικες αλλα μια 'σοβαρη' (οπως ειναι ολες αυτες που συζητησαμε) ειναι μακραν πιο ακριβη απο μια αντιστοιχη ελληνικη. Η ελληνικη παντως δεν υστερει τοσο σε ποιοτητα οσο σε εργονομικες μελετες, φινιρισμα, εφφε, ταπετσαριες κλπ. Αυτα!

Iosif
20-04-10, 11:49
δεν μιλησε κανεις ούτε για regal ούτε για bayliner

GEORGE
20-04-10, 12:01
το θεμα ειναι ενα Χ Ψ αμερικανικο με εμφανέστατη ποιότητα έναντι ενός ελληνικού σε περιπτώσεις που οι τιμες ειναι κοντά

Το χ ψ που αναφερεις ειναι στην κατηγορια των ΄σοβαρων'. Αναγκαστικά για να σου εξηγησω το συλλογισμο μου επρεπε να αναλυσω τον διαχωρισμο σε σοβαρες και αναψυχης. Ελπιζω να με πιανεις τωρα

Iosif
20-04-10, 12:04
πουλια στον αερα

ποτέ δεν τεθηκε θεμα σκαφών "αναψυχης"

GEORGE
20-04-10, 12:11
Tεθηκε απο μενα για να σου εξηγησω αυτο που εννοω αλλά... αλλα λογια να αγαπιομαστε!! :RIB-love

Iosif
20-04-10, 12:13
μα δεν χρειαζονται εξηγησεις για κατι εκτος θεματος :)

doukas
21-04-10, 00:38
σ αυτην την κατηγορια ειναι και τα scout που τα αντιπροσωπευει ο Μιχελακης(www.exoticboats.gr),αλλα εκεινο που ειναι φανταστικο ειναι το wellcraft το scarab το 35αρι([url]www.aquacraft.gr).επειδη αντιπροσωπευονται στην ελλαδα,αν τα εχεις καβαλησει φιλε george θα ηθελα να μου την γνωμη σου

GEORGE
21-04-10, 10:45
Τοσο καινουργιο scarab δεν εχω καβαλησει....γενικως εχω μπει σε 2 scarab. Ενα σφηναρι αγριο 31 ποδια με 2 βενζινες βε-8 εσω εξω...το κατι αλλο! Δεν βγαινουν τετοιες βαρκες τωρα πια! Την αλλη φορα καβαλησα scarab σαν αυτο του baywatch...διπλες εξωλεμβιες κεντρικη κονσολα κλπ. Παλιο μεν, ωραιο, αλλα καμια σχεση με το σφηναρι. Τα πιο καινουρια δε τα ξερω καθολου. Για τα scout ειχα γραψει μετα το ναυτικο σαλονι αλλα δε τα ανεφερα σε αυτη την ενοτητα για να μη μου πουνε παλι για off topic κλπ. Στην εκθεση ειχε το 35' το οποιο εδειχνε να εχει παρα πολυ μαχιμη γαστρα, με απιστευτη κατασκευη, φινιρισμα και τιμη σουπερ. Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι τα μικροτερα μοντελα ηταν πολυ υποδεεστερα του 35.

k_xatz
26-03-11, 22:38
οκ καλοδεχουμενα τα τ τοπ,τα gel coat ταμπουκια κτλ κτλ...επι της ουσιας...δλδ αναβυσσο-μυκονο με ενα βορειο 5αρι...ξερει κανεις τι γινεται σε σχεση με τις φουσκωταρες μας? πως πλεουν αυτα?εχω εξωφρενικη περιεργεια! ειμαι σιγουρος ομως οτι μιλαμε για τουλαχιστον διπλες καταναλωσεις(απο 4lt/nm Και πανω,σωστα?)