PDA

Επιστροφή στο Forum : Scorpion Seafarer 110 outboard



georgescorpion
07-05-10, 20:23
....

georgescorpion
07-05-10, 20:29
Αλλη μια..

Dimitris
08-05-10, 09:50
Αλλη μια..

Τι σκαφάρα είναι αυτή??? :thumbs:
Γιώργο να χαίρεσαι την σκαφάρα σου, (και όποτε περάσεις απο Αργολικό θελω βόλτα!!!)

Δεν είμαστε καλά. Εγω γιατι το βλέπω 1η φορά?
Πρεπει να σταματήσω να δουλεύω τοσο πολυ και να μπαίνω ποιο συχνα εδω μέσα... :lol: :lol:
ααα ρε πουτ@να κρίση για ποσο καιρο θα με 'χεις στα 5.80 :D :D

....υγεία να 'χουμε και όλα θα γίνουν...

georgescorpion
08-05-10, 13:15
Τι σκαφάρα είναι αυτή??? :thumbs:
Γιώργο να χαίρεσαι την σκαφάρα σου, (και όποτε περάσεις απο Αργολικό θελω βόλτα!!!)

Δεν είμαστε καλά. Εγω γιατι το βλέπω 1η φορά?
Πρεπει να σταματήσω να δουλεύω τοσο πολυ και να μπαίνω ποιο συχνα εδω μέσα... :lol: :lol:
ααα ρε πουτ@να κρίση για ποσο καιρο θα με 'χεις στα 5.80 :D :D

....υγεία να 'χουμε και όλα θα γίνουν...

Ευχαριστώ φίλε για τα λόγια σου.. Θα είμαι Πόρτο χέλι Αγ.Πνεύματος.Οσο για την υγεία μόνο αυτό..Τίποτε άλλο..Κι αν μου επιτραπεί να συμπληρώσω οτι γνωστότατος παράγοντας ομάδας με Κόκκινο χρώμα και έδρα το λιμάνι,γνωστός για τα προβλήματα υγείας του(οσοι καταλάβατε- καταλάβατε!) κάνει 1-2 ώρες το πρωί να σηκωθεί λόγω αναπηρίας...Φουσκωτό εννοείται οτι δεν μπορεί να οδηγήσει,όπως και άλλα πολλά..Οπότε τι μένει?? ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ ΧΩΡΙΣ ΥΓΕΙΑ, κι ας έχεις τα άπειρα στην Τράπεζα..Πηγαίνετε καμμιά βόλτα με τα σκάφη απο Σκορπιό,δείτε τις σκαφάρες με τα βαθιά V του Αλέξανδρου που σαπίζουν , και μετά αναλογιστείτε..αναλογιστούμε..

Οφ τόπικ..αλλά και ΟΝ πάντα..:thumbs:

mdk
08-05-10, 14:39
Γιώργο, τώρα που έμαθες να ανεβάζεις φωτογραφίες περιμένω(ουμε) κι άλλες, πολλές, ειδικά απ' το πανέμορφο ντεκ και τις λεπτομέρειές του (αλλά και τη γάστρα, καθρέφτη κλπ)!
Είναι φινετσάτο και συνάμα απλό, με εντυπωσίασε!

Capitano
08-05-10, 14:42
Τελικά αυτοί που έχουν καταλάβει ότι η λιτότητα είναι η minimal ομορφιά του φουσκωτού, έχουν φτιάξει ερωτεύσιμες βάρκες!:applause
Γιώργο να είσαι καλά για να κατεβάζεις τις μανέτες σου όσο πιό συχνά μπορείς!:cheers :thumbs:

vlaskon
08-05-10, 18:01
Δεν εχει σημασια που δεν "πηγε" στα poll. Κατ'εμε η ομορφοτερη βαρκα στο νερο.Τα αλλα ας τα λεμε προσωπικα γουστα.
Καλοταξιδο και παλι Γιωργο να το χαρεις πολυ με την οικογενεια σου.Θα στο ξαναπω ,το Τ-top οτι καλυτερο- εξυπνοτερο εχει σχεδιαστει.Super

:applause :applause :applause
Οσο για τα σχολια περι τιμης....αξιζει καθε ευρω.


YΓ θελω βοοοολτααααααα.

HOUK
08-05-10, 18:29
Ρε Γιώργο αυτό δεν πάει πάνω από 40 Knots Τι το θες το ριμάδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):):):):):):):):) :):):):)

georgescorpion
08-05-10, 18:41
Παιδιά τι να πώ με υποχρεώνετε...Αντε να σας πω την ιστορία...

Πήρα το 8.60 το 2003 απο την Ribco με 2*225 οπτιμαξ(Α ρε δίχρονες αθάνατες!!) και το κράτησα 5 χρόνια εως το 2008 που πήρα το 100 G2-Verado 2*300.Το πρώτο έκανε 180 ώρες μόνο και το 2ο 250 μέσα σε 2 καλοκαίρια.Μετά και αφού είπα στην γυναίκα μου οτι ¨κάποιος ακύρωσε μια βάρκα και η Ριμπκο την πουλάει με 30% έκπτωση-και καλά...(δεν πιστεύω να έχει πεί κανείς τα ίδια...) πήρα αυτό..

Εντάξει είναι καλύτερο απο το G2 λόγω μπρακέτου και ειδικά στον καιρό έχει μεγάλη διαφορά.Επίσης το φινίρισμα μπορώ να πώ οτι δεν έχει σχέση με το άλλο παρόλο οτι και τα 2 στην Πλάνατεκ φτιάχνονται.Οσο για το Τοπ φτιάχνεται εδώ απο στράντζα και είναι όλα τα λεφτά διότι πλέον στα 38+ που είμαι και όταν ειδικά φεύγουμε για Ιθάκη , πρέπει να έχουμε μια κάποια προστασία..Δεν σφυρίζει ποτέ απο αέρα και εαν μπαίνει σε κάποιους το συνιστώ ανεπιφύλακτα..
Αυτά! Οσο για τον Βλάσκον όποτε θέλεις αφού όλο μέσα είσαι και δοκιμές κάνεις..Τι δοκιμάζεις ήθελα να ήξερα...
Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά λόγια όλους σας!

georgescorpion
08-05-10, 18:43
Ρε Γιώργο αυτό δεν πάει πάνω από 40 Knots Τι το θες το ριμάδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):):):):):):):):) :):):):)

Τώρα να σου πώ οτι άλλες φορές πάω εως 44-45 κι άλλες πάω με 53...Τι γίνεται δεν ξέρω..Μάλλον οι προπέλες..Θέλουν άλλο βήμα(είναι 22-Ο Μιχάλης ξέρει..) Μάλλον πάμε για 21 τετράφτερες!

georgescorpion
08-05-10, 18:58
1.

georgescorpion
08-05-10, 18:58
2.

georgescorpion
08-05-10, 19:28
Τελικά αυτοί που έχουν καταλάβει ότι η λιτότητα είναι η minimal ομορφιά του φουσκωτού, έχουν φτιάξει ερωτεύσιμες βάρκες!:applause
Γιώργο να είσαι καλά για να κατεβάζεις τις μανέτες σου όσο πιό συχνά μπορείς!:cheers :thumbs:

Ευχαριστώ και εσένα Capitano...!:thumbs: :cheers

Capitano
08-05-10, 20:24
Ρε παιδιά στην τελευταία φωτο οι Verado δείχνουν σαν "βοηθητικές" τώρα που το βλέπω...:lol: :lol: :lol:
Πραγματικά μεγάλη βάρκα...
George μάλλον είσαι ο καταλληλότερος άνθρωπος για να μας πείς τι διαφορές έχει το 100 G2 από το seafarer 110!:)
Προσωπικά δεν έχω ιδέα που διαφοροποιούνται...είχα μείνει με την εντύπωση ότι το Seafarer έχει διαμόρφωση "καμπινών" στα ταμπούκια και λίγο πιο "πλούσιο" κατάστρωμα, ενώ το παραπάνω μήκος προκύπτει από τις προεκτάσεις πάνω από τις έσω-έξω, αλλά απ'οτι βλέπω δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά...:o :o :o
Αν θέλεις δώσε μας μία πιό ολοκληρωμένη εικόνα για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα!:thumbs:

HOUK
08-05-10, 20:54
Πέρα από την πλάκα θεωρώ το συγκεκριμένο σκάφος ένα από τα καλύτερα δεκάμετρα με σημαντικές ευκολίες ναυτικού camping.
Τα καθαρό ντέκ δεν προδίδει τις δυνατότητες που έχει αυτό το σκάφος και αυτό οφείλεται στον πολύ σωστό σχεδιασμό του που έχει γίνει με γνώμονα " ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ "
το μεγάλο τπυ όμως πλεονέκτημα και εκεί δεν έχε και αντίπαλο είναι τα όρτσα
Το μόνο που κάνεις είναι να κατεβάζεις τις μανέτες και απλώς να μην πιστεύεις τις ταχύτητες που μπορεί να δεί μια δεκάμετρη βάρκα με τον καιρό κόντρα.
Η ασφάλεια είναι κάτι που δεν το συζητά η κυρία με τον κύριο απλά την απολαμβάνει
Τέλος πραγματικά τα 300 αρια φαίνονται πολύ μικρά για αυτό το σκάφος. Νομίζω ότι η γάστρα αυτή θέλει δύναμη πολύ δύναμη
Γίωργο μου καλορίζικο και πλεόν η Ιθάκη είναι ένα τσιγάρο δρόμος.
Μόνο που δεν καπνίζεις

:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::t humbs:

Capitano
08-05-10, 21:15
Τελικά το seafarer 110 είναι 10μετρο ή 11μετρο ρε παιδιά, για να καταλάβω...
Εγώ είχα την εντύπωση ότι η γάστρα είναι ίδια σε μήκος αλλά το ντεκ είναι μεγαλύτερο...γιααααα πέστε!:)

vlaskon
08-05-10, 21:51
Iδια γαστρα με μπρακετο , αλλο τελειως ντεκ και αλλα "εξαρτηματα" απο τον τροπο που κλεινουν τα ταμπουκια μεχρι τα ντεποζιτα

ChristosK
08-05-10, 22:15
Γιώργο κουκλαρα το σκάφος σου...:love:
Να το ταξιδευεις όσο πιο συχνά μπορείς:RIB-love

bilias
08-05-10, 22:33
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!:applause:applause

Να το χαρεις οσο μπορεις!!!!!!:cheers:cheers:cheers

georgescorpion
08-05-10, 22:57
Ξανα Ξανα Ευχαριστώ ρε παιδιά!!

Λοιπόν :

1.το 100 g2 είναι10,40μ. ενώ το 110 είναι 10,80μ. ή 10,90...

2. Οντως τα ταμπούκια έχουν διαμορφωθεί σε ¨καμπίνες¨.Ουσιαστικά μόνο όμως η μπροστινή.Η πίσω ήταν δική μου σκέψη και υλοποιήθηκε με διαφορετική όμως ηλεκτρική μπουκάλα ανοίγματος για να μην ενοχλεί.Επίσης έχει μπεί λεκάνη-πλαίσιο εσωτερικά,έτσι ώστε να μην φαίνεται καθόλου ο πολυεστέρας όταν ανοίγει μέσα.Δηλ.το εσωτερικό του σκάφους δεν φαίνεται ακόμα κι αν αφαιρεθεί η επένδυση τύπου αλκαντάρα.

3. Σε σχέση επίσης με το 100 του 2008-2009 έχει πλέον πλαστικά ρεζερβουάρ,τα οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάποιον που φτιάχνει ώρα σκάφος.Απλά δεν παίζονται και λόγω βάρους (μείον 100κιλά) αλλά και οτι δεν σκουριάζει.

4.Οσο για πλεύση , όντως στα όρτσα με 4άρι γεμάτο πάς με 42-44 εάν όμως είσαι υπέρ-γνώστης.Με τον Νίκα Βαλεριάνο(εκ ρίμπκο) ταξιδέψαμε αρκετή ώρα με αυτή την ταχύτητα...που όμως δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάς έτσι.

5. Οι 300άρες κι εμένα μου φαίνονται μικρές στο μάτι..Χάνονται σε σχέση με την βάρκα.

6. Το μπρακέτο κρατάει χαμηλά την πρύμνη πολύ και σηκώνει αρκετά την πλώρη(φώτο.)Τέλος,η κονσόλα είναι πολύ καλύτερη εργονομικά και μεγαλύτερη αν και τα κλειδιά των μηχανών δεν πολυβολεύουν..

Γενικά είναι καλύτερη βάρκα απο το 100 σχεδόν στα πάντα...Οχι όμως οτι το 100 υστερεί κάπου..Ισως μόνο οτι τα μπαλόνια δεν ακουμπούσαν στο νερό και είχε μπαλάντζο οταν ήσουν δεμένος.Οσο για βόλτες , το έχω δέκα ημέρες και έχω κάνει 10 ώρες..Πιστεύω εως Σεπτέμβριο να κάνω άλλες 100-120..

Dimitris
09-05-10, 01:15
Ευχαριστώ φίλε για τα λόγια σου.. Θα είμαι Πόρτο χέλι Αγ.Πνεύματος.Οσο για την υγεία μόνο αυτό..Τίποτε άλλο..Κι αν μου επιτραπεί να συμπληρώσω οτι γνωστότατος παράγοντας ομάδας με Κόκκινο χρώμα και έδρα το λιμάνι,γνωστός για τα προβλήματα υγείας του(οσοι καταλάβατε- καταλάβατε!) κάνει 1-2 ώρες το πρωί να σηκωθεί λόγω αναπηρίας...Φουσκωτό εννοείται οτι δεν μπορεί να οδηγήσει,όπως και άλλα πολλά..Οπότε τι μένει?? ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ ΧΩΡΙΣ ΥΓΕΙΑ, κι ας έχεις τα άπειρα στην Τράπεζα..Πηγαίνετε καμμιά βόλτα με τα σκάφη απο Σκορπιό,δείτε τις σκαφάρες με τα βαθιά V του Αλέξανδρου που σαπίζουν , και μετά αναλογιστείτε..αναλογιστούμε..

Οφ τόπικ..αλλά και ΟΝ πάντα..:thumbs:

έχω εξοχικό στις Σπέτσες και είμαι εκεί σχεδόν κάθε ΣΚ γιατί οι κόρες μου πλέον το προτιμούν ακόμα και από τα σχολικά παιδικά πάρτι, (τυχερός δεν λέω...)
θα είμαι οπωσδήποτε κάτω Αγίου Πνεύματος οπότε θα σε δω.
Στο Πόρτο Χέλι το έχω και εγώ σε parking και το παίρνω κάθε φορά που φτάνω και περνάω απέναντι μέχρι την Κυριακή το απόγευμα που επιστρέφω για πίσω.
ότι θες από Πόρτο Χέλι (προβλήτα να το δέσεις με νυχτερινή φύλαξη ας πούμε) πάρε με τηλ. Όσο για απέναντι Σπέτσες οτι χρειασθείς είμαι στην διάθεση σου...
Δημήτρης

georgescorpion
09-05-10, 06:05
Καλημέρα Δημήτρη..Ευχαριστώ αλλά δένω σε φούντο φίλου μπροστά σε μια καφετέρια στην άκρη του λιμανιού.(όπως μπαίνουμε αμέσως δεξιά.)Εχει σπίτι εκεί ο κουμπάρος μου , οπότε..Τώρα βεβαίως και να τα πούμε απο κοντά.Οσο για τις κόρες σου και τα πάρτι,,ΜΗΝ το πείς ούτε του παπά!!
Σπέτσες θα έρθουμε οπωσδήποτε..Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με το κινητό μου.Να είσαι καλά και εκτιμώ την καλή σου διάθεση για θέση και τα υπόλοιπα..Μακάρι να είμασταν όλοι έτσι!!
Υ.γ. Αν και προχθές που πήγα Υδρα,δεν μπορώ να πώ , οι άνθρωποι μου έδωσαν και θέση να δέσω.(ξέρεις κλασσικά-Φίλε μου δεν είσαι καλά εδώ!!)..Λες να άλλαξαν οι εποχές λόγω κρίσης????

doukas
09-05-10, 06:45
έχω εξοχικό στις Σπέτσες και είμαι εκεί σχεδόν κάθε ΣΚ γιατί οι κόρες μου πλέον το προτιμούν ακόμα και από τα σχολικά παιδικά πάρτι, (τυχερός δεν λέω...)
θα είμαι οπωσδήποτε κάτω Αγίου Πνεύματος οπότε θα σε δω.
Στο Πόρτο Χέλι το έχω και εγώ σε parking και το παίρνω κάθε φορά που φτάνω και περνάω απέναντι μέχρι την Κυριακή το απόγευμα που επιστρέφω για πίσω.
ότι θες από Πόρτο Χέλι (προβλήτα να το δέσεις με νυχτερινή φύλαξη ας πούμε) πάρε με τηλ. Όσο για απέναντι Σπέτσες οτι χρειασθείς είμαι στην διάθεση σου...
Δημήτρης
πες μου και μενα το μυστικο!!!εγω μονο με την βαρκα μπορω να τις καταφερω να μ ακολουθησουν:lol: :lol: :cheers

Dimitris
09-05-10, 08:24
πες μου και μενα το μυστικο!!!εγω μονο με την βαρκα μπορω να τις καταφερω να μ ακολουθησουν:lol: :lol: :cheers
καλημέρα,
μα και εμένα για την βάρκα και την θάλασσα, προτιμούν τις Σπέτσες (άντε και το παγωτό στην Ντάπια) :thumbs:

Dimitris
09-05-10, 08:33
Υ.γ. Αν και προχθές που πήγα Υδρα,δεν μπορώ να πώ , οι άνθρωποι μου έδωσαν και θέση να δέσω.(ξέρεις κλασσικά-Φίλε μου δεν είσαι καλά εδώ!!)..Λες να άλλαξαν οι εποχές λόγω κρίσης????

ιδιαίτερα για την Ύδρα με τόσο μικρό Λιμάνι, και την φήμη που έχει μου κάνει εντύπωση αυτό που σου έτυχε. Μακάρι να άλλαξαν!! Θα ανεβάσει πολύ τον δίκτη επισκεψιμότητας του νησιού από τους πλεούμενους!!

ChristosK
09-05-10, 09:25
Υ.γ. Αν και προχθές που πήγα Υδρα,δεν μπορώ να πώ , οι άνθρωποι μου έδωσαν και θέση να δέσω.(ξέρεις κλασσικά-Φίλε μου δεν είσαι καλά εδώ!!)..Λες να άλλαξαν οι εποχές λόγω κρίσης????

το ίδιο καλή συμπεριφορά είχαμε στη Υδρα το ΣΚ που μας πέρασε.
Οι ψαράδες κας βοήθησαν να πιάσουμε ρεμετζα
(3 βάρκες) σε Αντίθεση με ότι είχαμε συνηθίσει τόσο καιρό!

Vangelis
09-05-10, 11:44
Τώρα να σου πώ οτι άλλες φορές πάω εως 44-45 κι άλλες πάω με 53...Τι γίνεται δεν ξέρω..Μάλλον οι προπέλες..Θέλουν άλλο βήμα(είναι 22-Ο Μιχάλης ξέρει..) Μάλλον πάμε για 21 τετράφτερες!

Λόγω φορτίων και θαλασσίων ρευμάτων έχεις τις διαφορές αυτές.

Πάντως είναι σκαφάρα και να είσαι γερός να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς. :thumbs:

Καλές θάλασσες. Αν και με αυτήν τη βάρκα δεν έχεις καμία ανάγκη. :RIB-love

keyzer
09-05-10, 18:17
Παιδιά τι να πώ με υποχρεώνετε...Αντε να σας πω την ιστορία...

Πήρα το 8.60 το 2003 απο την Ribco με 2*225 οπτιμαξ(Α ρε δίχρονες αθάνατες!!) και το κράτησα 5 χρόνια εως το 2008 που πήρα το 100 G2-Verado 2*300.Το πρώτο έκανε 180 ώρες μόνο και το 2ο 250 μέσα σε 2 καλοκαίρια.Μετά και αφού είπα στην γυναίκα μου οτι ¨κάποιος ακύρωσε μια βάρκα και η Ριμπκο την πουλάει με 30% έκπτωση-και καλά...(δεν πιστεύω να έχει πεί κανείς τα ίδια...) πήρα αυτό..


Άλλος ένας τζανετάκης γεννιέται:D


Ξανα Ξανα Ευχαριστώ ρε παιδιά!!

Λοιπόν :

1.....
2. ....

3. Σε σχέση επίσης με το 100 του 2008-2009 έχει πλέον πλαστικά ρεζερβουάρ,τα οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάποιον που φτιάχνει ώρα σκάφος.Απλά δεν παίζονται και λόγω βάρους (μείον 100κιλά) αλλά και οτι δεν σκουριάζει.

4.Οσο για πλεύση , όντως στα όρτσα με 4άρι γεμάτο πάς με 42-44 εάν όμως είσαι υπέρ-γνώστης.Με τον Νίκα Βαλεριάνο(εκ ρίμπκο) ταξιδέψαμε αρκετή ώρα με αυτή την ταχύτητα...που όμως δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάς έτσι.

..
Να χαίρεσαι την βάρκα σου όσο μπορείς.
Μπράβο για την ακρίβεια της περιγραφής σου και τον ρεαλισμό σου, ένας αντίστοιχος ιδιοκτήτης θα έλεγε ότι πήγαινε με 6 και κόντρα 45ΚΝ:applause . ΕΠίσης, ο Νικηφόρος δεν είναι κανένας αστείος στην θάλασσα:thumbs: .
Να ρωτήσω τί εννοείς πλαστικά ντεπόζιτα? πολυεστερικά? ή απλά πλαστικά πιστοποιημένα για καύσιμα?


το ίδιο καλή συμπεριφορά είχαμε στη Υδρα το ΣΚ που μας πέρασε.
Οι ψαράδες κας βοήθησαν να πιάσουμε ρεμετζα
(3 βάρκες) σε Αντίθεση με ότι είχαμε συνηθίσει τόσο καιρό!
Η συμπεριφορά σε ορισμένα λιμάνια έχει αλλάξει μετά από κανα 2 αγωγές ασφαλιστικών εταιρειών που είχαν το 'κέφι" να ασχοληθούν πραγματικά... και μπράβο στους μερικούς μάγκες που έκοψαν τα μουστάκια επιτέλους. Τσούζει, μάλλον.

vlaskon
09-05-10, 18:31
ΕΠίσης, ο Νικηφόρος δεν είναι κανένας αστείος στην θάλασσα:thumbs: .
Να ρωτήσω τί εννοείς πλαστικά ντεπόζιτα? πολυεστερικά? ή απλά πλαστικά πιστοποιημένα για καύσιμα?




"Πλαστικα" Δημητρη κατασκευασμενα ειδικα για το συγκεκριμενο απο καλουπι που φτιαχτηκε για αυτο τον σκοπο .Πρεπει να τα δεις ειναι κοσμηματα.

Kuro Siwo
09-05-10, 19:33
Πέρα από την πλάκα θεωρώ το συγκεκριμένο σκάφος ένα από τα καλύτερα δεκάμετρα με σημαντικές ευκολίες ναυτικού camping.
Τα καθαρό ντέκ δεν προδίδει τις δυνατότητες που έχει αυτό το σκάφος και αυτό οφείλεται στον πολύ σωστό σχεδιασμό του που έχει γίνει με γνώμονα " ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ "
το μεγάλο τπυ όμως πλεονέκτημα και εκεί δεν έχε και αντίπαλο είναι τα όρτσα
Το μόνο που κάνεις είναι να κατεβάζεις τις μανέτες και απλώς να μην πιστεύεις τις ταχύτητες που μπορεί να δεί μια δεκάμετρη βάρκα με τον καιρό κόντρα.
Η ασφάλεια είναι κάτι που δεν το συζητά η κυρία με τον κύριο απλά την απολαμβάνει
Τέλος πραγματικά τα 300 αρια φαίνονται πολύ μικρά για αυτό το σκάφος. Νομίζω ότι η γάστρα αυτή θέλει δύναμη πολύ δύναμη
Γίωργο μου καλορίζικο και πλεόν η Ιθάκη είναι ένα τσιγάρο δρόμος.Μόνο που δεν καπνίζεις

:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::thumbs::t humbs:

Για Ιθακη λεω και εγω απο 10/7 και μετα.Ειναι πρωτη φορα και καθε συναντηση πολυτιμη.

keyzer
09-05-10, 19:43
"Πλαστικα" Δημητρη κατασκευασμενα ειδικα για το συγκεκριμενο απο καλουπι που φτιαχτηκε για αυτο τον σκοπο .Πρεπει να τα δεις ειναι κοσμηματα.

Συνεπώς πολυεστερικά ή από το καινούργιο υλικό?

vlaskon
09-05-10, 20:09
Πλαστικο απο ειδικο πλαστικο(πολυουρεθανη νομιζω)

keyzer
09-05-10, 20:38
Πλαστικο απο ειδικο πλαστικο(πολυουρεθανη νομιζω)
Πολυαιθυλένιο μάλλον. Οκ κατάλαβα.

georgescorpion
09-05-10, 20:59
Σωστά....Πολυαιθυλένιο νομίζω.Τέλος πάντων σήμερα ήμουν Τζιά με σκάρτο 4αράκι στο πήγαινε , 2 γυρισμός.Καλά ήταν.Την Τρίτη πάμε για 10ώρο και διάφορα..

georgescorpion
09-05-10, 21:02
Για Ιθακη λεω και εγω απο 10/7 και μετα.Ειναι πρωτη φορα και καθε συναντηση πολυτιμη.

Σε περιμένουμε και θεωρώ οτι θα βερθούμε.Οτι θες είμαι στην διάθεσή σου...17 χρόνια εκεί είμαι..:mouahaha :mouahaha

Και για δέσιμο και για φούντο(κάτι θα κάνουμε)!

vlaskon
09-05-10, 21:04
Πολυαιθυλένιο μάλλον. Οκ κατάλαβα.

Σωστος μια ωρα ειχα κολλησει και δεν μου ερχοταν η λεξη:lol:

georgescorpion
09-05-10, 21:05
Λόγω φορτίων και θαλασσίων ρευμάτων έχεις τις διαφορές αυτές.

Πάντως είναι σκαφάρα και να είσαι γερός να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς. :thumbs:

Καλές θάλασσες. Αν και με αυτήν τη βάρκα δεν έχεις καμία ανάγκη. :RIB-love

Δεν νομίζω οτι πάς πίσω Βαγγέλη...Εχω πάει βόλτα και ήταν καταπληκτικό σκάφος..Προχθές ήταν στην Scorpion ο κατασκευαστής σου!:cheers

stamos
09-05-10, 21:22
Πολυ ομορφο και ποιοτικό σκαφος!
Ωραια δουλεια κανει η πλανατεκ!:applause

Απο καταναλωσεις που βρισκετε περιπου?

efthymis
09-05-10, 22:42
καλοταξιδος ευχομαι! :cheers
προχθες ηρθε στη ναξο ενα σχεδον ιδιο scorpion γκρι με 2 x350 γιαμαχες.:ti:
λιτο και απεριττο και πολυ αγριο.!:thumbs:

georgescorpion
10-05-10, 06:29
Πολυ ομορφο και ποιοτικό σκαφος!
Ωραια δουλεια κανει η πλανατεκ!:applause

Απο καταναλωσεις που βρισκετε περιπου?

Με 3900 στροφές και 30,5 κόμβους είναι στα 3 λίτρα το μίλι.Στις 4100 και 32 πάμε στα 3,1 ή 3,2 το πολύ...πολύ!

georgescorpion
10-05-10, 06:31
καλοταξιδος ευχομαι! :cheers
προχθες ηρθε στη ναξο ενα σχεδον ιδιο scorpion γκρι με 2 x350 γιαμαχες.:ti:
λιτο και απεριττο και πολυ αγριο.!:thumbs:

Ευχαριστώ..Ενα μπλέ-άσπρο ήταν..?

mdk
10-05-10, 14:46
(αφού σου λέει γκρι, τι ρωτάς;; Σ' έχει μεθύσει η θάλασσα :lol:)

Γιώργο, βρήκα πολλά καινούργια μηνύματα (σελίδες δηλαδή) αλλά φωτογραφίες του ντεκ και λεπτομέρειες ΔΕΝ ... για κανόνισε :)

Nectarios
10-05-10, 19:10
πανεμορφη βάρκα και εργαλείο. να την χαρείς οσο μπορείς με την οικογένεια σου. :applause

Xatzi
11-05-10, 10:52
Επιτέλους. Αυτό το Scorpion είναι για αφίσα, τουλάχιστον για εμάς τους ταπεινούς!!
Καλοτάξιδο

georgescorpion
11-05-10, 13:14
πανεμορφη βάρκα και εργαλείο. να την χαρείς οσο μπορείς με την οικογένεια σου. :applause

Κάποτε είχα πάει σε μια συνάντηση με την Τράπεζα..Ερχεται λοιπόν κάποιος που είναι και μέλος εδώ μέσα και μου λέει: Ελάτε να σας δείξω ένα σκάφος σαν το δικό σας στον υπολογιστή..Πάω κι εγώ και βλέπω το ίδιο σκάφος με κάτι δίμετρες και λάδια,Baby Oil,μπικίνι,κτλ..
Του λέω λοιπόν : Ξέρεις τι διαφορά έχει αυτό με το δικό μου..? -Τί? μου λέει αυτός..

Το δικό σου έχει δίμετρες με μπικίνι και διάφορα,ενώ το δικό μου έχει μωρά με Πάνες,Τάπερ,Κρέμες ΝΟΥΝΟΥ και άλλα πολλά!!!

Πέρα απο την πλάκα όμως σαφέστατα και το νόημα είναι να τα χαιρόμαστε με τις οικογένειές μας !!!

Vinci
11-05-10, 13:20
Με 3900 στροφές και 30,5 κόμβους είναι στα 3 λίτρα το μίλι.Στις 4100 και 32 πάμε στα 3,1 ή 3,2 το πολύ...πολύ!

Ποτε δε θα αποκτήσω τέτοιο σκάφος.
:(:(:(

ΔΑΥΛΟΣ
11-05-10, 13:41
Με 3900 στροφές και 30,5 κόμβους είναι στα 3 λίτρα το μίλι.Στις 4100 και 32 πάμε στα 3,1 ή 3,2 το πολύ...πολύ!


επι τελους ενα ανθρωπος που λεει τα πραγματα με το ονομα τους[οσον αφορα την καταναλωση ]...

ετσι για αν μην δουλευομαστε

georgescorpion καλοταξιδο ,απο καρδιας:thumbs:
:cheers:cheers

HOUK
11-05-10, 15:02
Επειδή γνωρίζω αυτόν τον τύπο με το Scorpion με τις 2μετρες και τα λάδια τώρα αυτός ασχολείται αποκλιστικά με Pampers

Α ρε Γιωργάρα παιδαρά

mdk
11-05-10, 15:35
Οι καταναλώσεις θα πέσουν όταν βρει σωστές προπέλες. Ακόμα όμως είναι στις 10 ώρες.
Τώρα φοράει 22αρες hydromotive και έχει ίδιες περίπου στροφές/ταχύτητες (λίγο παραπάνω καταναλώσεις) με το δικό μου που φοράει 19αρες mirage plus!!! Στο wot δε, βλέπει 55 και βλέπω 52 κόμβους. Οι κινητήρες είναι ίδιοι.

Θεωρώ ότι με mirage+ 21" (ή και rev4 21") θα έχει μειωμένη ολίσθηση (τώρα στις μεσαίες παίζει πάνω από 25%), έτσι θα βλέπει τους 30 κόμβους κάπου στις 3,600 και η κατανάλωση θα πέσει στα 2,5 λίτρα/νμ.

georgescorpion
11-05-10, 15:47
Επειδή γνωρίζω αυτόν τον τύπο με το Scorpion με τις 2μετρες και τα λάδια τώρα αυτός ασχολείται αποκλιστικά με Pampers

Α ρε Γιωργάρα παιδαρά


Γειά σου Κώστα άπαικτε!!:cheers :RIB-love

georgescorpion
11-05-10, 15:50
Οι καταναλώσεις θα πέσουν όταν βρει σωστές προπέλες. Ακόμα όμως είναι στις 10 ώρες.
Τώρα φοράει 22αρες hydromotive και έχει ίδιες περίπου στροφές/ταχύτητες (λίγο παραπάνω καταναλώσεις) με το δικό μου που φοράει 19αρες mirage plus!!! Στο wot δε, βλέπει 55 και βλέπω 52 κόμβους. Οι κινητήρες είναι ίδιοι.

Θεωρώ ότι με mirage+ 21" (ή και rev4 21") θα έχει μειωμένη ολίσθηση (τώρα στις μεσαίες παίζει πάνω από 25%), έτσι θα βλέπει τους 30 κόμβους κάπου στις 3,600 και η κατανάλωση θα πέσει στα 2,5 λίτρα/νμ.

Μιχάλη στο 100 G2 πάντως έβλεπα στις 4000 περίπου 32-33..με 21".Βέβαια χωρίς μπρακέτο και περίπου 200 κιλά ελαφρύτερο..Μάλλον όμως έχεις δίκιο.Μένει να αλλαχθούν οι προπέλες..:ti:

georgescorpion
11-05-10, 15:55
επι τελους ενα ανθρωπος που λεει τα πραγματα με το ονομα τους[οσον αφορα την καταναλωση ]...

ετσι για αν μην δουλευομαστε

georgescorpion καλοταξιδο ,απο καρδιας:thumbs:
:cheers:cheers

Να είσαι καλά! Καλά ταξίδια και σε εσένα..:cheers

vlaskon
11-05-10, 22:14
Με 3900 στροφές και 30,5 κόμβους είναι στα 3 λίτρα το μίλι.Στις 4100 και 32 πάμε στα 3,1 ή 3,2 το πολύ...πολύ!

Ρε συ Γιωργο το οργανο ειναι καλιμπραρισμενο :wonder: γιατι πολλα μου φαινονται.
Τo G100 με τα δυο 350 που λετε ειναι πολυυυυ πιο κατω .

FOYSKA
19-10-10, 22:38
Σημερα λοιπον οπου ειχε "απαγορευση αποπλου" για τα "δελφινια" στο Αργοσαρωνικο, ειχα την ευκαιρια για μια μικρη βολτα με το δεκαμετρο scorpion ...... Oι εντυπωσεις μου
1. Δεν "εστριψα" τσιγαρο ...ειναι βεβαιο
2. Βραχηκα αρκετα
ΑΛΛΑ
Μετα το πρωτο "σφιξιμο" , απολαυσα πραγματικα την συντομη βολτα αναμεσα στα υψους 2 ,3 , ακομη και 4 μετρα κυματα με ταχυτητες 23-25 κομβους . Η σιγουρια με την οποια ανοιγε τον δρομο του το μεγαλο αυτο φουσκωτο ηταν αξιοσημειωτη . Απλες ναυτικες γραμμες παντου ( ντεκ - γαστρα ) εκαναν αριστα την δουλεια τους :thumbs:
Υ.Γ.
Καμμια σχεση με ενα παλαιοτερο σκαφος, οπου πραγματικα δεν μου αρεσε

vlaskon
20-10-10, 00:00
Σημερα λοιπον οπου ειχε "απαγορευση αποπλου" για τα "δελφινια" στο Αργοσαρωνικο, ειχα την ευκαιρια για μια μικρη βολτα με το δεκαμετρο scorpion ...... Oι εντυπωσεις μου
1. Δεν "εστριψα" τσιγαρο ...ειναι βεβαιο
2. Βραχηκα αρκετα
ΑΛΛΑ
Μετα το πρωτο "σφιξιμο" , απολαυσα πραγματικα την συντομη βολτα αναμεσα στα υψους 2 ,3 , ακομη και 4 μετρα κυματα με ταχυτητες 23-25 κομβους . Η σιγουρια με την οποια ανοιγε τον δρομο του το μεγαλο αυτο φουσκωτο ηταν αξιοσημειωτη . Απλες ναυτικες γραμμες παντου ( ντεκ - γαστρα ) εκαναν αριστα την δουλεια τους :thumbs:
Υ.Γ.
Καμμια σχεση με ενα παλαιοτερο σκαφος, οπου πραγματικα δεν μου αρεσε

μηπως ειχαν θαμπωσει πολυ τα ..... γυαλια σου:D η μιλας μονο για τα ορτσα:wonder:

ορτσα 17-23 :)
μασκα 30-34 :thumbs:
πλαγιοδρομια 42:ti: :ti:

εντυπωσιασμενος απο
αποσβεση:ti:
αποκριση στο τιμονι και γκαζι:ti: :ti: :ti:

nikot33
20-10-10, 08:33
Μιας και ήμουν ο τρίτος της παρέας πρέπει να αναφέρω:

-την κορυφαία ποιότητα κατασκευής(το σκάφος "έπεφτε" από 3-4 μέτρα κύμα και δεν άκουγες το παραμικρό τρίξιμο)
-λιτό,απέριττο ντέκ με χώρους για να παίζεις μπάλα
-πολύ καλό setup με τις 2x300.Θα ήθελα να το δω και με diesel.
-Την διαπιστωσή μου για πολλοστή φορά ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ

Ευχαριστούμε τον Στέλιο Λαδόπουλο για την άψογη φιλοξενία και τον επαγγελματισμό του.

Vinci
20-10-10, 08:40
...-Την διαπιστωσή μου για πολλοστή φορά ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ

Φιλοσοφική η ερώτησή μου (δεν ανήκω στο target group), αλλά για να μάθουμε και κάτι: Τί έχει αυτή η βάρκα πολύ καλό που "κόβει" από κάπου αλλού και από που;
Θα θελα να μου απαντήσεις, επειδή κι εσύ σε αυτά τα μέτρα "παίζεις".
Σε σχέση με το 999 τί + ή - έχει;

nikot33
20-10-10, 08:57
Φιλοσοφική η ερώτησή μου (δεν ανήκω στο target group), αλλά για να μάθουμε και κάτι: Τί έχει αυτή η βάρκα πολύ καλό που "κόβει" από κάπου αλλού και από που;
Θα θελα να μου απαντήσεις, επειδή κι εσύ σε αυτά τα μέτρα "παίζεις".
Σε σχέση με το 999 τί + ή - έχει;

Μπάμπη διαβάζω την ερώτησή σου και είμαι κανά τρίλεπτο τώρα που προσπαθώ να βρώ τα κατάλληλα λόγια να σου εξηγήσω.
Πως να σου το πω βρε παιδί μου,
με το 999 δεν κάνεις πλέυση περισσότερο σαν πτήση θα το χαρακτήριζα.
Από την άλλη με το 110 πλέεις και έχεις μια έκφραση άρχοντα στο πρόσωπό σου.
Διαφορετικά συναισθήματα που μου βγήκαν αυθόρμητα :)

Vinci
20-10-10, 09:01
:thumbs:

Είναι πιο "τουριστικό" αν κατάλαβα σωστά.

georgescorpion
20-10-10, 09:18
Οταν με πήγαν βόλτα στην Ιθάκη οι Λαδ-Βαλεριάνος με το ST9 , η γυναίκα μου ήταν μπροστά με το δικό μας.Πήγαινε με 35-36..Την περάσε με 48-50 σαν σταματημένη.
Η ταχύτητα ανέβηκε κι άλλο ,αλλά ομολογώ πως με ξένισε λίγο.Πάνω λοιπόν απο 55-58 δεν είναι αστείο και νομίζω πως το ξέρει κι ο φίλος Νικοτ..
Συμφωνώ λοιπόν για πτήση με το 999(η αίσθηση είναι κορυφαία-θα κανονίσω φίλε Νικοτ βόλτα με το δικό σου) ή οποιοδήποτε, αλλά μάλλον ή εχω γεράσει ή φοβάμαι πάνω απο 60!

Ναι είναι πιο τουριστικό-σωστή τοποθέτηση.Αισθάνεσαι υπεράνετα με 5άρι πρίμα και 34-35,χωρίς κοπανήματα,εαν βέβαια τοποθετείσαι σωστά! Απο εκεί και πέρα δεν βλέπω που μπορεί να μειονεκτεί αυτό το σκάφος πέρα ίσως απο κάποια χλιδή που μπορεί να έχουν κάποια ιταλικά...

nikot33
20-10-10, 09:33
Μπάμπη είναι διαφορετικού προσανατολισμού σκάφη.
ΟΚ μπορείς να το πείς πιό "τουριστικό" το 110.


θα κανονίσω φίλε Νικοτ βόλτα με το δικό σουΓιώργο μετά το σαλόνι θα πάμε να το οδηγήσεις :thumbs:
Μετά όμως θέλω βόλτα και εγώ με το δικό σου :D

georgescorpion
20-10-10, 09:42
Οκ..Και σε ευχαριστώ!Αλλά τι να κάνεις το δικό μου με 53-55 max?? :sorry: Θα λείπω την εβδομάδα της 28ης,οπότε μετά μιλάμε!!

vlaskon
20-10-10, 10:22
Ρε σε Γιωργο θες πηραμε το ορεκτικο απο σενα περιμενουμε το κυριως πιατο:D

Με τον Νικο κανονιζουμε οποτε θες να παμε βολτα και με τα δυο για να τα δουμε ολοι ολα:)

@Nikot4
Iσως η αντικειμενικοτερη αποψη που εχω ακουσει απο ιδιοκτητη σκαφους
:cheers

vlaskon
20-10-10, 10:23
Ποτε προλαβατε και γραψατε και οι δυο πριν τελειωσω την προταση:doh:

georgescorpion
20-10-10, 10:49
Ποτε προλαβατε και γραψατε και οι δυο πριν τελειωσω την προταση:doh:


Είναι γρήγορος ο Νίκοτ!!!

vlaskon
20-10-10, 11:00
Είναι γρήγορος ο Νίκοτ!!!

:mouahaha :mouahaha :mouahaha

Ps...και 'συ δεν πηγες πισω:thumbs:

keyzer
20-10-10, 12:39
Μιας και ήμουν ο τρίτος της παρέας πρέπει να αναφέρω:

-την κορυφαία ποιότητα κατασκευής(το σκάφος "έπεφτε" από 3-4 μέτρα κύμα και δεν άκουγες το παραμικρό τρίξιμο)
-λιτό,απέριττο ντέκ με χώρους για να παίζεις μπάλα
-πολύ καλό setup με τις 2x300.Θα ήθελα να το δω και με diesel.
-Την διαπιστωσή μου για πολλοστή φορά ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ

Ευχαριστούμε τον Στέλιο Λαδόπουλο για την άψογη φιλοξενία και τον επαγγελματισμό του.

Κανόνισε να μην το δει η γυναίκα σου, μόνο, διότι θα έχουμε σοβαρά ντράβαλα.

FOYSKA
20-10-10, 12:41
μηπως ειχαν θαμπωσει πολυ τα ..... γυαλια σου:D .......
...λες να "εστριβα" και τσιγαρο και δεν το ειχα παρει ειδηση :wonder:
Ποιος ξερει ???? Μπορει :)

bebis
20-10-10, 12:45
Μπααααααα....... την πιπα θα γεμιζες...... :mouahaha :mouahaha

nikot33
20-10-10, 13:03
Κανόνισε να μην το δει η γυναίκα σου, μόνο, διότι θα έχουμε σοβαρά ντράβαλα.

:D

Vinci
20-10-10, 13:30
Σημερα λοιπον οπου ειχε "απαγορευση αποπλου" ... απολαυσα πραγματικα την συντομη βολτα αναμεσα στα υψους 2 ,3 , ακομη και 4 μετρα κυματα με ταχυτητες 23-25 κομβους . Η σιγουρια με την οποια ανοιγε τον δρομο του το μεγαλο αυτο φουσκωτο ηταν αξιοσημειωτη . Απλες ναυτικες γραμμες παντου ( ντεκ - γαστρα ) εκαναν αριστα την δουλεια τους :thumbs:


Να πω καλοτάξιδο;
:):D:D:D

Xatzi
21-10-10, 11:23
Να πω καλοτάξιδο;
:):D:D:D


Μπά απ'οτι είδα σκέφτεται τι θα κάνει με το Viper που θα κερδίσει απο την κλήρωση!

Αχινός
21-10-10, 16:03
Σημερα λοιπον οπου ειχε "απαγορευση αποπλου" για τα "δελφινια" στο Αργοσαρωνικο, ειχα την ευκαιρια για μια μικρη βολτα με το δεκαμετρο scorpion ......

Εσεις γιατι βγηκατε;

ΔΑΥΛΟΣ
22-10-10, 06:55
yiati einai karharies

vlaskon
25-10-10, 15:36
Εσεις γιατι βγηκατε;

Δεν το ξεραμε:wonder:
:D :D :D

Renion
26-10-10, 09:11
GeorgeScorpion, φετος στην Ιθακη καναμε διακοπες μαλλον την ιδια εποχη...

Μαλιστα καποιες φορες σε πετυχα και στις παραλιες πλησιον νησιου (εγω με ενα orizon 4.7)

Παντως, χρειαζεται να πω, οτι κατα το βραδυνο περιπατο στον παραλιακο δρομο, η σταση μπροστα απο το ρεμεντζο σου, ηταν must για χαζι....

:RIB-love:RIB-love:RIB-love:applause