PDA

Επιστροφή στο Forum : Σάμος ξε-φούσκωτη εβδομάδα



keyzer
09-07-10, 16:47
Είχα την τύχη να λέιψω δύο φορές μεσα στον Ιούνιο(βλ. αλλού σχετικό thread):D .

Στην Σάμο, λοιπόν, με αεροπλανάκι στεππάτο:D . Ένα άγνωστο σε μένα νησί, πάρα πολύ πράσινο, με σημεία που το φως πέρναγε με δυσκολία... Από τα αστικά κέντρα του, εντυπωσιακότατο το ΠΟΛΥ γνήσιο Καρλόβασι με τα παλιά πέτρινα κτίσματα στην παραλία του και τον αέρα της απλωμένης πόλης με το χώρο και τον αέρα να κυριαρχούν. Σε πολλές περιπτώσεις, τα λουλούδια και η μερακλοσύνη αυτών που τα φρόντιζαν μου θύμισαν το Πήλιο.
<a href=http://monachus780.multiply.com/photos/album/64/64>σάμος γενικώς 6-2010</a>
Πολλά από τα χωριά παραμένουν υπέροχα, χωρίς ζόρικες επεμβάσεις και με κατοίκους συμπαθέστατους.Μανωλάτες, Σταυρίνηδες, Άμπελος, Κουμέικα, Πύργος κλπ.

Οι θάλασσες της Σάμου στο φόρτε τους, μια μικρή έλλειψη μόνο σε όσους αγαπούν την αμμουδιά-πάντως εμένα δεν με χάλασαν ποτέ τα ψιλά στρογγυλά βοτσαλάκια που "ταλαιπωρούν" ευχάριστα τις πατούσες.
<a href=http://monachus780.multiply.com/photos/album/66/66>θάλασσες σάμου!</a>

Κάποιοι υποστήριξαν να μην πολυασχοληθούμε με το φαγητό...το νησί, όμως διέψευσε. Φρέσκα ζαρζαβατικά μποστανίσια, ψαράκι σωστό λόγω εποχής και κρέατα σκούρα και προσεγμένα παρέλασαν σε πολύ πλούσιες μερίδες με το αλφαδιασμένο λευκό τοπικό κρασί να στρογγυλεύει τις γεύσεις. Κόστος από 25€ τα δύο άτομα μέχρι 25€ το άτομο, όταν κατηναλώθη στήρα ολόφρεση και σκαθάρι μαυρομάτικο:cheers . Έσπερος στον Μπάλο, Λιμνιώνας στον Λιμνιώνα, Διόνυσος στο Μέσο Καρλόβασι, Καλλίστη στις/στους Μανωλάτες και Πέρα Βρύση(******) στους Βουρλιώτες, ήτνα ξεχωριστά

Μερικές φωτό που συνδέονται με συγκεκριμένες στιγμές της κάποιας μέρας που έζησα και σίγουρα θα θυμάμαι είναι οι εξής(χωρίς εξηγήσεις:thumbs: ).
<a href=http://monachus780.multiply.com/photos/album/63/63>στιγμές από σάμο</a>

Μια σταναχώρια που έζησα ήταν ότι τόσα χρόνια δεν ήξερα αυτό εδω το παραδεισένιο μέρος...
<a href=http://monachus780.multiply.com/photos/album/67/67>διαμονή λιμνιώνας</a>
Έμεινα σε αυτό το συγκρότημα που διαχειρίζεται μία Αυστριακή μουσικός και το οποίο-πλήρως καμουφλαρισμένο από έναν ελαιώνα-αποτελεί το τέλεια καβατζωμένο μέρος για διακοπές επιπέδου ποιότητας(χωρίς room service): χειροποίητα πλακάκια σε κάθε σπιτάκι, terracotta πλακάκια στα δάπεδα εσωτερικά, χτιστά κρεβάτια, απόλυτη ησυχία, απόλυτη απομόνωση από το απέναντι σπιτάκι και η θάλασσα του εκπληκτικού Λιμνιώνα να μετριέται σε απόσταση με βήματα... Κρυμμένο από την δεκαετία του 1960 στο ίδιο μέρος, δείχνει πόσο μπροστά ήταν ο γερμανός αρχιτέκτονας εμπνευστής του και παραμένει στη σκιά ακόμη και σήμερα, χωρίς ιστοσελίδα και πελάτες που μου έδειχναν πώς ήταν ...οι ίδιοι στο μπλέ ή στο κίτρινο σπιτάκι πριν πχ 18 χρόνια:mouahaha . Αυτό είναι το μόνο κατάλυμμα που ευφυώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί η έκφραση "δεν υπάρχει, σου λέω"

Με λίγο χιούμορ και επειδή μπόρεσα να κλείσω για λίγες ώρες το κινητό μου κάθε μέρα, ασχολήθηκα και έκανα μια ...σπουδή:mouahaha με θέμα τα μέσα ξάπλας και σκίασης στα διάφορα μέρη που πήγα:p :
<a href=http://monachus780.multiply.com/photos/album/65/65>'σπουδή'</a>

spfo
09-07-10, 17:51
Ομορφα...

Αλλα αν τα εχεις ζησει αυτα τα μερη προ 25ετίας χωρίς ομπρέλες και με το διπλάσιο πράσινο καταλαβαίνεις.....

gatz
09-07-10, 18:01
:applause :applause
Η Σάμος είναι πανέμορφη ,αλλά........
Έχω σχηματίσει την βεβαιότητα ότι και στην Σαχάρα να βρεθείς ,θα ανακαλύψεις χαμένους παραδείσους ......δροσερά ποταμάκια με σκιασμένες όχθες,δεντρόσπιτα ,μπαράκια με μουσική reggae και δροσερά mojito και φυσικά ταβέρνες με ονειρικές gourmeκαταστάσεις!!!!!
Α....και γυρίζοντας θα ποστάρεις πανέμορφες φωτο και θα μας αφήσεις με την πίκρα ότι είχαμε πάει κι εμείς εκεί ,αλλά ........"που πήγε και τα βρήκε ο αθεόφοβος!!!"

keyzer
09-07-10, 18:11
:applause :applause
Η Σάμος είναι πανέμορφη ,αλλά........
Έχω σχηματίσει την βεβαιότητα ότι και στην Σαχάρα να βρεθείς ,θα ανακαλύψεις χαμένους παραδείσους ......δροσερά ποταμάκια με σκιασμένες όχθες,δεντρόσπιτα ,μπαράκια με μουσική reggae και δροσερά mojito και φυσικά ταβέρνες με ονειρικές gourmeκαταστάσεις!!!!!
Α....και γυρίζοντας θα ποστάρεις πανέμορφες φωτο και θα μας αφήσεις με την πίκρα ότι είχαμε πάει κι εμείς εκεί ,αλλά ........"που πήγε και τα βρήκε ο αθεόφοβος!!!"

Ευχαριστώ για το κομπλιμάν, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτά υπάρχουν στη Σάμο!!!:D

spfo
09-07-10, 18:28
τα παγωμενα νερα εχουν ως τα θυμαμαι; :p

bebis
09-07-10, 19:09
Απο το χρωμα και την καθαροτητα ..... θα ελεγα ΝΑΙ !!!!

ΚΡΥΣΤΑΛΑ !!!!!!!

keyzer
09-07-10, 19:47
τα παγωμενα νερα εχουν ως τα θυμαμαι; :p


Απο το χρωμα και την καθαροτητα ..... θα ελεγα ΝΑΙ !!!!

ΚΡΥΣΤΑΛΑ !!!!!!!

Καμιά σχέση με Ανατολική Χίο και Μυτιλήνη, μια χαρά ήτανε.

bilias
09-07-10, 21:26
.... Δημητρη περα απο το πιλοταρισμα μου φαινεται οτι εχεις και πολυ ταλεντο στην φωτογραφιση!!!!:lol::lol: Πραγματικα πολυ ωραιες φωτο......:applause:applause

ChristosK
09-07-10, 21:59
Δημήτρη για ακόμα φορά σε ευχαριστούμε για τις απίστευτες φωτογραφίες και τις πληροφορίες.
Πραγματικά κάθε φορά που πας κάπου και κανείς ποστ με κανείς να θέλω να επισκευτω το μέρος.
:thumbs:

doukas
09-07-10, 22:23
να εχεις την υγεια σου και να ταξιδευεις,και μαζι σου να ταξιδεουμε και μεις.
για μια ακομη φορα οι φωτογραφιες σου ηταν καταπληκτικες:applause :applause :applause

miki
10-07-10, 05:23
απο τις 530 βλεπω τις φωτο και.....ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΤΙ ΜΑς ΚΑΝΕΙς ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ:cheers

FOYSKA
10-07-10, 20:00
Ρε φιλε ...
Αν το ταλεντο που εχεις στις φωτο και στις αφηγησεις , το εχεις και στο "επαγγελμα σου " , τοτε θα σε ηθελα για μονιμο και επι παντος επιστητου ΔΙΚΗΓΟΡΟ μου ... :rolleyes:

KREV GARY
12-07-10, 09:50
Υπέροχες φωτο και ωραία παρουσίαση :thumbs:

@KEYZER να είσαι πάντα καλά και να ταξιδεύεις...:)
και να μας δείχνεις τις ομορφιές που συναντάς στα ταξίδια σου

mdk
12-07-10, 13:33
Μήτσο :applause :cheers

nondas
04-09-10, 23:08
:hello: kai apo mena
an kai neos sthn parea sas
kai sygnomh poy grafo greeklish alla exo problima me ellinikoys xaraktires alla poy tha paei tha to diorthoso
dhmhtrh
tromeres fotografies
ego zo sth samo kai ontos einai yperoxo nish me poles kai kales paralies
alla exases thn kaliterh fyle
seitani
isos h kaliterh toy nisioy
alla opos eipes eisoyna xoris skafos
alla kai paly den yparxei dikaiologia
opios erthei pros ta edo
ena pm kai to kanonizoyme
allla kai mena na mhn breite sto karlobasi sto limani dipla sto limenarxeio einai o naytathlitikos omilos karlobasoy
kathe apogeyma mazeyomaste ekei
opote opion kai na breite mesa tha mas ferei se epafi gia mia bolta saitani
alla kai podarato aksizei
45 lepta trelh diadromi apo kakotraxalo monopati alla ola ta lefta
tha prospathiso na anebasso kamia foto na deite gia ti paralia milao
kai paly me synxoreitai poy sas koyrasa me ta greeklish


http://capnbarefoot.wdfiles.com/local--files/neaegean:samos/MegaloSeitani.jpg

ΑΒΥΘΙΣΤΟΣ
05-09-10, 03:04
Δημήτρη πολύ καλή η παρουσίαση λιτή και γεμάτη χρώματα και αρώματα.:applause

Και στην επόμενη καλή συνέχεια λοιπόν! :cheers