PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμήριο και sib?



perio
13-07-10, 15:16
Ξέρει κανείς αν πρέπει να δηλώσω στην εφορία και αν έχει τεκμήριο ένα sib 330 με μηχανή 6 ίππων?:varkada:
Μου εδωσε φίλος το εν λόγω φουσκωτό και δεν αυτές τισ μέρεσ θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά του.
thanks!

ktmakis
13-07-10, 15:41
Πρέπει να το δηλώσεις γιατι αλλιώς θα το δηλώσεις αναγκαστικά με πρόσθετη πράξη όταν έρθει η ώρα να το πουλήσεις.
Τεκμήριο έχει.

georg
13-07-10, 20:03
τεκμηριο δεν εχει αλλα στη δηλωση φορου εισοδηματος αναγραφεται σε σχετικο πεδιο!! απο τη στιγμη που ειναι λεμβολογημενο αναφερεται και στη δηλωση (κατω απο τα αυτοκινητα)

tolis
13-07-10, 20:23
τεκμηριο νομιζω οτι εχει αλλα αν δεν το δηλωσεις απλα δεν το πουλας αργοτερα εκτος και αν σε καταλαβει η εφορεια

pankel
13-07-10, 20:44
Τεκμήριο 3000 ευρώ.:cheers

Jorgos
13-07-10, 20:48
Στα sib αν τελικά ισχύει το τεκμήριο είναι πραγματική αδικία.
ετήσιο τεκμήριο χρήσης σχεδόν ίσο με το κόστος αγοράς :doh: :doh:

ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ
13-07-10, 22:11
Ξέρει κανείς αν πρέπει να δηλώσω στην εφορία και αν έχει τεκμήριο ένα sib 330 με μηχανή 6 ίππων?:varkada:
Μου εδωσε φίλος το εν λόγω φουσκωτό και δεν αυτές τισ μέρεσ θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά του.
thanks!

Θα το δηλώνεις κάθε έτος στην φορολογική σου δήλωση στον πίνακα 5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ,περίπτωση δ) Τα σκάφη αναψυχής . Έχει ετήσια τεκμαρτή δαπάνη κωδ. 713: 3000,00 € και ειδικά για το έτος κτήσης (αγορά) σκάφους , θα προσθέσεις σαν τεκμήριο την δαπάνη αγοράς κωδ. 721:

Πιστεύω δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι πρέπει να καλύπτεις τα τεκμήρια αυτά , συναθροίζοντας τα με άλλα που ίσως έχεις π.χ. αυτ/το κλπ

Εάν δεν θέλεις βέβαια να αποδεχθείς τα τεκμήρια αυτά , μπορείς να απευθυνθείς στα διοικητικά δικαστήρια , για μείωση αυτών.

Jorgos
13-07-10, 22:17
@ ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ
Απών, αλλά..... παρών !!! :love: :love: :thumbs: :thumbs:

perio
13-07-10, 22:56
Το τεκμήριο είναι υπερπολλαπλάσιο του κόστους χρήσης. Με μία 6άρα δε, με 15ευρώ βενζίνη πιστεύω να βγάζω 3 σαββατοκύριακα....
Η ερώτηση τώρα είναι, αν ηταν κάτω από 3 μέτρα πάλι έχει τεκμήριο??? μόνο επειδή είναι λεμβολογημένο ???? μ@μωτο!:doh: :doh: :doh:

pankel
14-07-10, 01:02
Oι ανώμαλοι του υπουργείου είναι πανηλίθιοι.Το sibάκι μου 3,3 με 5άρα μηχανή μου το βάζουν 3000 και το 7μετρο μου με 225+10 μηχανές 4000......ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ανώμαλοι.:doh:...εκτός και αν έχουν όλοι τους 7μετρα 8μεταρ 20μετρα γιατί και στα μεγαλύτερα σκαριά τα τεκμήρια είναι γελοία.
Να σας ενημερ'ωσω ότι το sib μου μαζί με βενζίνες και ετήσιο σέρβις δεν περνά τα 200 έξοδα.

pirinaios
14-07-10, 02:22
:doh: :doh: :doh:
Δυστυχώς πάμε από το κακό στο χειρότερο..
Ένα sibaki 3,5 μέτρα θα έπρεπε να μην έχει τεκμήριο ή αν τους κόφτει τόσο πολυ να έχει 500 ευρώ!:doh: :doh:

aioloste903
14-07-10, 12:40
ti psaxneis re filarako edo an to kaloskeyths balane kai teli kikloforias sta barkakia meso tis benzinis. omos ftasame sto simio na leme makari na einai mono ayto. PERASTIKA MAS

Lefteris
14-07-10, 14:11
Στο τσακ γλυτωσατε (με) και τον φορο πολυτελειας για τα μεγεθη σας.Γιατι στα ανω των 7,5 μετρων τον πληρωνουμε τωρα ολοκληρο εμεις οι επαγγελματιες για οσα σκαφη πουληθηκαν απο 4-3-2010.
Τωρα πως τον γλυτωσατε και τι εγινε καλυτερα να μην τα ξερετε ,αλλα μην νομιζετε οτι εγινε απο μονο του ,καποιοι ετρεχαν για τα αυτονοητα.
Περαστικα μας

ermis
14-07-10, 22:40
Ναί πράγματι ενα sibάκι 2,5 μέτρα με μια 5άρα έχει τεκμήριο 3000ευρώ. Τελείως παράλογο γιατί η αξία του είναι μικρότερη του τεκμηρίου! (αυτό ίσως κερδίζεται σε δικαστήριο αλλά ποιός πάει). Και φυσικά αν μιλάμε για φουσκωτό που το έχεις σε 1 ακρη και το χρησιμοποιείς 20 μέρες το καλοκαίρι τί έξοδα συντήρησης να έχει? (ούτε ασφάλεια χρειάζεται ούτε καν δίπλωμα!!).