PDA

Επιστροφή στο Forum : cappo di mare



stelios21
09-10-10, 23:05
Γεια σας, θα ηθελα τη γνωμη σας για το cappo di mare 7, γενικα για το σκαφος και την πλευση του, και αν γνωριζεται καποιο αλλο αντιστοιχο να μου προτεινεται για αγορα.:wonder:

seanikos
10-10-10, 08:32
Γεια σας, θα ηθελα τη γνωμη σας για το cappo di mare 7, γενικα για το σκαφος και την πλευση του, και αν γνωριζεται καποιο αλλο αντιστοιχο να μου προτεινεται για αγορα.:wonder:

οπως τα περισσοτερα σκαφη ειναι καλο, αλλα για 7 μετρα μαλλον εχει μικρη ισαλο. καλο ειναι βεβαια να το κοιταξεις αυτο μονο σου σε συγκριση με αλλα σκαφη που σε ενδιαφερουν.

stelios21
10-10-10, 11:43
Ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα ειμαι νεος στο χωρο και θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις πως το βλεπω αυτο και που ειναι κακο

seanikos
10-10-10, 20:59
Ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα ειμαι νεος στο χωρο και θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις πως το βλεπω αυτο και που ειναι κακο

οταν δεις και κατι αλλο θα το δουμε μαζι οποτε θα καταλαβεις στην πραξη και θα το τσεκαρουμε λεπτομερως τα σκαφη μιας και θα παμε να τα δουμε.:thumbs:

Capitano
11-10-10, 14:40
Περιττοί πολυεστέρες...

Vinci
11-10-10, 16:53
Περιττοί πολυεστέρες...

Πολύ καλή άτακα (γενικά). :applause:applause
Με εξέπληξες!! :)

Capitano
11-10-10, 17:24
Πολύ καλή άτακα (γενικά). :applause:applause
Με εξέπληξες!! :)
Τι σε εξέπληξε ρε σύ?:wonder:

seanikos
11-10-10, 18:06
Περιττοί πολυεστέρες...

:thumbs: στην προσπαθεια εντυπωσιασμου χανουν το στοχο κατασκευης πραγματικου φουσκωτου σκαφους ,βασισμενο σε απλες ναυτικες γραμμες.:RIB-love

arcthebest
12-10-10, 08:03
η αληθεια ειναι βεβαια οτι ο συνδιασμος εξοπλησμου τιμης εντυπωσιαζει..αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οι πολλες αγγελιες μεταχειρησμενων του2009

GIANIK
12-10-10, 15:15
παιδια θα ηταν ευκολο να απαντησω , αναφεροντας καποιες τιμες και μετρησεις του σκαφους μιας και το εχω, οχι τοσο υπεραμυνομενος της επιλογης μου , όσο σεβομενος τον ιδιο τον κατασκευαστή και της τιμιας προσφορας που κανει.
Παρα ταυτα εγω προτεινω, τα οποια συμπερασματα που ειναι προιον μακροσκοπικης ερευνας να αφορούν στην αισθητική. Αναφορικα με την πλευση εγω θα προτεινα στον οιονδηποτε να το δοκιμασει στην θαλασσα και με ΚΑΙΡΟ. Οχι στις μπουνατσες. Τουλαχιστον εγω έτσι το επελεξα αναμεσα σε πολλα. Καταλήγω θελοντας να πω πως ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε σκαφη που δεν εχουμε οδηγησει - μπει ή εστω δει.

Με σεβασμο σε ολη την παρεα!

PATELIS
12-10-10, 19:09
παιδια θα ηταν ευκολο να απαντησω , αναφεροντας καποιες τιμες και μετρησεις του σκαφους μιας και το εχω, οχι τοσο υπεραμυνομενος της επιλογης μου , όσο σεβομενος τον ιδιο τον κατασκευαστή και της τιμιας προσφορας που κανει.
Παρα ταυτα εγω προτεινω, τα οποια συμπερασματα που ειναι προιον μακροσκοπικης ερευνας να αφορούν στην αισθητική. Αναφορικα με την πλευση εγω θα προτεινα στον οιονδηποτε να το δοκιμασει στην θαλασσα και με ΚΑΙΡΟ. Οχι στις μπουνατσες. Τουλαχιστον εγω έτσι το επελεξα αναμεσα σε πολλα. Καταλήγω θελοντας να πω πως ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε σκαφη που δεν εχουμε οδηγησει - μπει ή εστω δει.

Με σεβασμο σε ολη την παρεα!
Επειδη εχω εμπειρια με τον κατασκευαστη αυτον και με τις βαρκες του ,αφου και ειμαι κατοχος του 8μ οφειλω να συμφωνησω , οχι για να ευλογησουμε τα γενια μας αλλα γιατι ειναι αληθεια αυτα που γραφεις :applause

mansor
12-10-10, 19:27
Παιδια καλησπερα.
Τελικα, μετα απο τοσες ανταλλαγες αποψεων στο forum, βγαζω το συμπερασμα ,οτι ο καθενας υποστηριζει το δικο του μοντελλο.
Νομιζω οτι πρεπει να αναθεωρησουμε τις λιγο τις αποψεις μας, και να δει ο καθενας τι πραγματικα ζηταει απο το καθε σκαφος (σε σχεση με τις οικονομικες του δυνατοτητες , την ηλικια του, τον τροπο που του αρεσει να ταξιδευει στη θαλασσα κλπ).
Πιστευω οτι ολα τα σκαφη ειναι καλα, αρκει να ξερεις τι ζητας στο ταξιδι σου.

GIANIK
12-10-10, 19:36
Παιδια καλησπερα.
Τελικα, μετα απο τοσες ανταλλαγες αποψεων στο forum, βγαζω το συμπερασμα ,οτι ο καθενας υποστηριζει το δικο του μοντελλο.
Νομιζω οτι πρεπει να αναθεωρησουμε τις λιγο τις αποψεις μας, και να δει ο καθενας τι πραγματικα ζηταει απο το καθε σκαφος (σε σχεση με τις οικονομικες του δυνατοτητες , την ηλικια του, τον τροπο που του αρεσει να ταξιδευει στη θαλασσα κλπ).
Πιστευω οτι ολα τα σκαφη ειναι καλα, αρκει να ξερεις τι ζητας στο ταξιδι σου.

Συμφωνω απολύτως μαζί σου . Απλα λεω πως θεματα που δεν απτονται της εμφανισης , αλλα της στην πραξη δοκιμης ο καθενας να επιφυλασεται. Για παραδειγμα ποιος απο εμας γνωριζει πως ο συγκεκριμενος κατασκευαστης έχει σχεδιασει και κατασκευασει δυο γαστρες άλλης πολυπροβλητης εταιρείας?
Εγω απλως μπορει να βαζω σε προτεραιοτητες πραγματα που για τον οιονδηποτε αλλον ειναι περιττα. Το ότι το σκαφος εχει κουζινα , ηλεκτρικο ψυγειο , τουαλετα , νεροχυτη και γενικα ειναι οικογενειακό σκαφος με καλύπτει και ας εχει τελική 43 knots, ενω άλλα 50αρίζουν.

Capitano
14-10-10, 12:04
παιδια θα ηταν ευκολο να απαντησω , αναφεροντας καποιες τιμες και μετρησεις του σκαφους μιας και το εχω, οχι τοσο υπεραμυνομενος της επιλογης μου , όσο σεβομενος τον ιδιο τον κατασκευαστή και της τιμιας προσφορας που κανει.
Παρα ταυτα εγω προτεινω, τα οποια συμπερασματα που ειναι προιον μακροσκοπικης ερευνας να αφορούν στην αισθητική. Αναφορικα με την πλευση εγω θα προτεινα στον οιονδηποτε να το δοκιμασει στην θαλασσα και με ΚΑΙΡΟ. Οχι στις μπουνατσες. Τουλαχιστον εγω έτσι το επελεξα αναμεσα σε πολλα. Καταλήγω θελοντας να πω πως ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε σκαφη που δεν εχουμε οδηγησει - μπει ή εστω δει.

Με σεβασμο σε ολη την παρεα!
Το έχω δοκιμάσει φίλε μου!:thumbs:

GIANIK
14-10-10, 12:07
Το έχω δοκιμάσει φίλε μου!:thumbs:

σε ακουω τοτε .................

Capitano
14-10-10, 12:15
Έχει πολύ καλή απόσβεση και άνετη πλεύση, αλλά έχει κατανάλωση που αντιστοιχεί σε μεγαλύτερες κατηγορίες και οφείλεται στις μεγάλες ιπποδυνάμεις που απαιτεί το αυξημένο του βάρος.
Εγώ εξ' αρχής ΔΕΝ έγραψα κάτι για την πλεύση του...έγραψα κατά λέξη "περιττοί πολυεστέρες" υπονοόντας ότι ο πολυεστέρας που έχει χρησιμοποιηθεί στην κατασκευή του και εκ των πραγμάτων "κουβαλιέται" σαν βάρος, θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί σε πιό ουσιαστικά πράγματα όπως η ΊΣΑΛΟΣ και όχι σε διακοσμητικά...:thumbs:
Γι' αυτό συγκρίσεις του τύπου "είναι το καλύτερο 7μετρο" τη στιγμή που καίει και έχει το βάρος 8μετρου......είναι η μισή αλήθεια!
Φιλικά πάντα και σεβόμενος τις επιλογές του καθενός...απλά μία προσωπική γνώμη νομίζω μπορούμε να εκφέρουμε!:thumbs:

GIANIK
14-10-10, 12:28
Έχει πολύ καλή απόσβεση και άνετη πλεύση, αλλά έχει κατανάλωση που αντιστοιχεί σε μεγαλύτερες κατηγορίες και οφείλεται στις μεγάλες ιπποδυνάμεις που απαιτεί το αυξημένο του βάρος.
Εγώ εξ' αρχής ΔΕΝ έγραψα κάτι για την πλεύση του...έγραψα κατά λέξη "περιττοί πολυεστέρες" υπονοόντας ότι ο πολυεστέρας που έχει χρησιμοποιηθεί στην κατασκευή του και εκ των πραγμάτων "κουβαλιέται" σαν βάρος, θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί σε πιό ουσιαστικά πράγματα όπως η ΊΣΑΛΟΣ και όχι σε διακοσμητικά...:thumbs:
Γι' αυτό συγκρίσεις του τύπου "είναι το καλύτερο 7μετρο" τη στιγμή που καίει και έχει το βάρος 8μετρου......είναι η μισή αλήθεια!
Φιλικά πάντα και σεβόμενος τις επιλογές του καθενός...απλά μία προσωπική γνώμη νομίζω μπορούμε να εκφέρουμε!:thumbs:

εννοειται. Εγω εξαλλου δεν αρνηθηκα την διαφορετικοτητα της αποψης απλα θεωρησα οτι επρεπε να πηγαζει από προσωπικη αντιληψη (οπως στην περιπτωση σου):thumbs: .Αναφορικα με την καταναλωση εμενα μου πηγαινει 1 μιλι/λιτρο . Λογικα για μενα πραγματα.

Capitano
14-10-10, 12:31
εννοειται. Εγω εξαλλου δεν αρνηθηκα την διαφορετικοτητα της αποψης απλα θεωρησα οτι επρεπε να πηγαζει από προσωπικη αντιληψη (οπως στην περιπτωση σου):thumbs: .Αναφορικα με την καταναλωση εμενα μου πηγαινει 1 μιλι/λιτρο . Λογικα για μενα πραγματα.
Αν αυτή είναι η ΜΕΣΗ κατανάλωση σου είσαι μια χαρά!:thumbs:

tsabatman
25-10-10, 12:54
μια απλη διευκρινηση αλλα ουσιαστικη,για να λεμε οπως ειπε ο capitano ολοκληρη την αληθεια και οχι τη μιση ,ο capitano ποτε δεν εχει δοκιμασει το σκαφος cappo di mare 700.και αυτο που γραφω ειναι επιβεβαιωμενο.κατα τα αλλα ειναι σεβαστες ολες οι προσωπικες αποψεις,εκτιμαμε και σεβομαστε ολους τους γραφοντες και το σημαντικοτερο κραταμε τις πιο ουσιωδεις γνωμες και βελτιωνομαστε.

PATELIS
25-10-10, 13:02
μια απλη διευκρινηση αλλα ουσιαστικη,για να λεμε οπως ειπε ο capitano ολοκληρη την αληθεια και οχι τη μιση ,ο capitano ποτε δεν εχει δοκιμασει το σκαφος cappo di mare 700.και αυτο που γραφω ειναι επιβεβαιωμενο.κατα τα αλλα ειναι σεβαστες ολες οι προσωπικες αποψεις,εκτιμαμε και σεβομαστε ολους τους γραφοντες και το σημαντικοτερο κραταμε τις πιο ουσιωδεις γνωμες και βελτιωνομαστε.

Δηλαδη ?? η το γραφεις για να του κανεις πλακα :mouahaha(οποτε οκ χαβαλες να γινετε ) ??? η τον λες παραμυθα :doh: ?????
μηπως εχει δοκιμασει καποιο αλλο και μπερδευτηκε ???

tsabatman
25-10-10, 13:26
απλως αναφερω ενα γεγονος ,οτι το σκαφος δεν εχει δοκιμαστει απο το συγκεκριμενο ανθρωπο και αυτο μπορω να το αποδειξω σε οποιον ενδιαφερεται. δεν κανω χαρακτηρισμους για κανενα και σεβομαι τις αποψεις του που δεν αναφερονται στη δοκιμη και τις γνωσεις του πανω στο αντικειμενο και φυσικα δεν κανω πλακα.αν εχει δοκιμασει καποιο αλλο κ μπερδευτηκε το ξερει μονο ο ιδιος.
ΥΓ φιλε pateli σε θεωρω υπερτυχερο που εισαι απο την ομορφη σαντορινη!

GIANIK
25-10-10, 14:57
απλως αναφερω ενα γεγονος ,οτι το σκαφος δεν εχει δοκιμαστει απο το συγκεκριμενο ανθρωπο και αυτο μπορω να το αποδειξω σε οποιον ενδιαφερεται. δεν κανω χαρακτηρισμους για κανενα και σεβομαι τις αποψεις του που δεν αναφερονται στη δοκιμη και τις γνωσεις του πανω στο αντικειμενο και φυσικα δεν κανω πλακα.αν εχει δοκιμασει καποιο αλλο κ μπερδευτηκε το ξερει μονο ο ιδιος.
ΥΓ φιλε pateli σε θεωρω υπερτυχερο που εισαι απο την ομορφη σαντορινη![/QUOTE]


:wonder: [QUOTE=tsabatman;52993

tsabatman
25-10-10, 15:03
agapite file gianik min provlimatizesai,eimai se thesi na gnwrizw kai mporw na apodeiksw afto pou lew!:-)

seanikos
25-10-10, 15:10
Δηλαδη ?? η το γραφεις για να του κανεις πλακα :mouahaha(οποτε οκ χαβαλες να γινετε ) ??? η τον λες παραμυθα :doh: ?????
μηπως εχει δοκιμασει καποιο αλλο και μπερδευτηκε ???

O capitano παραμυθας δεν ειναι με κανενα τροπο.

καψοκαβαλος γκαζακιας:p ειναι και πολυ μαλιστα και αρα λοιπον το εν λογω σκαφος δεν του ταιριαζει μιλωντας <<για περιττους πολυεστερες>> και πολυ βαρος εκφραζωντας την προσωπικη του αποψη.

Capitano
25-10-10, 16:43
Καλημέρα σας!
Λοιπόν, επειδή δέχτηκα προσωπικά τηλεφωνήματα από τον κατασκευαστή, κανονίσαμε άμεσα να βγεί σε δοκιμή για το περιοδικό Thalassa το Cappo Di Mare 700 (που δεν έχει ξαναβγεί επισήμως από εμένα...) για να μην λέμε ανακρίβειες. Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να με κατηγορούν για εμπορικά συμφέροντα. Αν πραγματικά έχω λάθος, να είστε σίγουροι ότι θα βγώ και θα το παραδεχτώ και για να το κάνει θέμα ο κατασκευαστής σίγουρα έχει τους λόγους του και μπορεί να έχει δίκιο και εγώ άδικο...όμως λύνεται εύκολα και αυτό θα κάνουμε!:thumbs:
Θα παρακαλέσω να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα,παρά μόνο όταν θα έχουμε ν' ανακοινώσουμε νούμερα επισήμως και δημοσίως,προς αποφυγή παρεξηγήσεων!

Vinci
25-10-10, 16:49
...Θα παρακαλέσω να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα,παρά μόνο όταν θα έχουμε ν' ανακοινώσουμε νούμερα επισήμως και δημοσίως,προς αποφυγή παρεξηγήσεων!

Τώρα τελευταία όλο χαλινάρι μας βάζετε το έχεις καταλάβει;
:D:D

Υ.Γ. Και είχα μια ερώτηση να σου κάνω για το θέμα. :wonder:

30knots
25-10-10, 16:55
Καλημέρα σας! Την ώρα που στέλνεις το μήνυμα, την είδες;;;;;;:wonder:



Λοιπόν, επειδή δέχτηκα προσωπικά τηλεφωνήματα από τον κατασκευαστή, κανονίσαμε άμεσα να βγεί σε δοκιμή για το περιοδικό Thalassa το Cappo Di Mare 700 (που δεν έχει ξαναβγεί επισήμως από εμένα...) για να μην λέμε ανακρίβειες. Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να με κατηγορούν για εμπορικά συμφέροντα. Αν πραγματικά έχω λάθος, να είστε σίγουροι ότι θα βγώ και θα το παραδεχτώ και για να το κάνει θέμα ο κατασκευαστής σίγουρα έχει τους λόγους του και μπορεί να έχει δίκιο και εγώ άδικο...όμως λύνεται εύκολα και αυτό θα κάνουμε!:thumbs:
Θα παρακαλέσω να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα,παρά μόνο όταν θα έχουμε ν' ανακοινώσουμε νούμερα επισήμως και δημοσίως,προς αποφυγή παρεξηγήσεων!
...................

PATELIS
25-10-10, 19:43
Καλημέρα σας!
Λοιπόν, επειδή δέχτηκα προσωπικά τηλεφωνήματα από τον κατασκευαστή, κανονίσαμε άμεσα να βγεί σε δοκιμή για το περιοδικό Thalassa το Cappo Di Mare 700 (που δεν έχει ξαναβγεί επισήμως από εμένα...) για να μην λέμε ανακρίβειες. Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να με κατηγορούν για εμπορικά συμφέροντα. Αν πραγματικά έχω λάθος, να είστε σίγουροι ότι θα βγώ και θα το παραδεχτώ και για να το κάνει θέμα ο κατασκευαστής σίγουρα έχει τους λόγους του και μπορεί να έχει δίκιο και εγώ άδικο...όμως λύνεται εύκολα και αυτό θα κάνουμε!:thumbs:
Θα παρακαλέσω να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα,παρά μόνο όταν θα έχουμε ν' ανακοινώσουμε νούμερα επισήμως και δημοσίως,προς αποφυγή παρεξηγήσεων!

:applause:applause

stelios21
25-10-10, 23:47
ποτε θα γινει το test να δουμε τελικα ειναι καλο σκαφος ή οχι.

Capitano
26-10-10, 01:21
ποτε θα γινει το test να δουμε τελικα ειναι καλο σκαφος ή οχι.
Είπε κανείς ότι δεν είναι καλό σκάφος ρε παιδιά???:wonder: :wonder: :wonder:
Ισα ίσα είπαμε ότι είναι πολύ αξιόπλοο. Δοκιμή έχει γίνει από το φίλο Δημήτρη Καραγεωργίου στο RIB τεύχος Νο 14 του Ιουλίου του 2009 (σελ.88-95). Απλά δεν περιλαμβάνει πίνακα καταναλώσεων και με την αφορμή είπαμε να το ξαναρίξουμε όποτε είναι δυνατό για να δημοσιευτεί και πίνακας μετρήσεων επισήμως. Δε νομίζω όμως ότι όλο το σκάφος είναι μόνο η κατανάλωση...έχει χίλια δύο άλλα χαρακτηριστικά...:thumbs:

Capitano
26-10-10, 01:51
Ρε συ τελικά το έχεις δοκιμάσει ή όχι???
Όχι ρε σύ, για το περιοδικό το είχε κάνει ο Καραγεωργίου όπως γράφω παραπάνω...:thumbs:
άντε πάλι μεταμεσονύκτια ρε Hanni...τι θα γίνει μ' εμάς???
Παιδιά δεν υπάρχει κανένα θέμα...μία βόλτα με όργανα θα την κάνουμε και θα σας γράψω ότι δώ σε όργανα για να μη λέμε-λέω χαζομάρες και ανακρίβειες...

hannibal
26-10-10, 02:25
Όχι ρε σύ, για το περιοδικό το είχε κάνει ο Καραγεωργίου όπως γράφω παραπάνω...:thumbs:
άντε πάλι μεταμεσονύκτια ρε Hanni...τι θα γίνει μ' εμάς???
Παιδιά δεν υπάρχει κανένα θέμα...μία βόλτα με όργανα θα την κάνουμε και θα σας γράψω ότι δώ σε όργανα για να μη λέμε-λέω χαζομάρες και ανακρίβειες...
Ρε συ τότε γιατί λές ότι το έχω δοκιμάσει δημόσια?
******** θα σε τσακίσω.......!
Και εντάξει εμείς που σε ξέρουμε και ξέρουμε τι παιδί είσαι και πώς τα λές, αλλά οι άλλοι?????
Πάντως και εγω ψήνομαι για το συγκεκριμένο!

GIANIK
26-10-10, 12:33
Ρε συ τότε γιατί λές ότι το έχω δοκιμάσει δημόσια?
*********θα σε τσακίσω.......!
Και εντάξει εμείς που σε ξέρουμε και ξέρουμε τι παιδί είσαι και πώς τα λές, αλλά οι άλλοι?????
Πάντως και εγω ψήνομαι για το συγκεκριμένο!

Αν θελησεις να το δοκιμασεις στην διαθεση σου, μην διστασεις να μου πεις.

ChrisK
27-10-10, 15:55
Ρε συ τότε γιατί λές ότι το έχω δοκιμάσει δημόσια?
******** θα σε τσακίσω.......!
Και εντάξει εμείς που σε ξέρουμε και ξέρουμε τι παιδί είσαι και πώς τα λές, αλλά οι άλλοι?????
Πάντως και εγω ψήνομαι για το συγκεκριμένο!

Γεια σου ρε Hannibal με τα ψιλά ρεβερ.

Στρατή έχει δίκιο ο φίλος μας. Εγώ πάντως ως μετανάστης, με τα γραφόμενά σου (τα αρχικά εννοώ), το είχα απορρίψει ως το μελλοντικό μου σκάφος. Τώρα πρέπει να περιμένω το επόμενο "Θάλασσα". Ποιος θα μου το στείλει άραγε;

ChrisK
27-10-10, 18:46
Έλα Στρατή πλάκα σου κάνω εεεε. Αποχωρίζομαι εγώ τον Ινδιάνο μωρέ;;;; Σοβαρά τώρα...

Capitano
27-10-10, 20:46
Έλα Στρατή πλάκα σου κάνω εεεε. Αποχωρίζομαι εγώ τον Ινδιάνο μωρέ;;;; Σοβαρά τώρα...
Ρε σύ "πρόσφυγα" βάλε και κανένα χαμογελάκι τέτοιο :p :lol: :mouahaha
γιατί πολύ στα σοβαρά μας έχουν πάρει εδώ μέσα...:hello:

Vinci
09-11-10, 13:07
H δοκιμή έγινε τελικά;

Capitano
09-11-10, 13:29
H δοκιμή έγινε τελικά;
όχι ακόμα...