PDA

Επιστροφή στο Forum : shearwater 860 η scorpion 860 g2?



mansor
03-01-11, 15:11
Και τα δυο σκαφη ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγορια τους.
Η τιμη αγορας τους ειναι περιπου η ιδια.
Το πρωτο ομως ειναι κατηγοριας c και το δευτερο β.
Τελικα... εκτος απο τα προσωπικα γουστα του καθενα, υπαρχει καποιος αλλος λογος να προτιμησουμε το πρωτο η το δευτερο ?

Capitano
03-01-11, 15:14
Και τα δυο σκαφη ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγορια τους.
Η τιμη αγορας τους ειναι περιπου η ιδια.
Το πρωτο ομως ειναι κατηγοριας c και το δευτερο β.
Τελικα... εκτος απο τα προσωπικα γουστα του καθενα, υπαρχει καποιος αλλος λογος να προτιμησουμε το πρωτο η το δευτερο ?
Όχι κανένας άλλος...:thumbs:
Εγώ τα θεωρώ ισάξια με μικροδιαφορές που ικανοποιούν διαφορετικά πράγματα! Διαλέγεις και ψωνίζεις με σιγουριά όποιο από τα δύο αν αποφασίσεις!:thumbs:

mansor
03-01-11, 15:17
Ευχαριστω και χρονια πολλα. η κατηγορια ομως παιζει καποιο ρολο?

Capitano
03-01-11, 15:26
Η κατηγορία C & B δεν έχει να κάνει με τη δομική στιβαρότητα του σκάφους παρά μόνο με το χρόνο αποστράγγισης του σκάφους σε περίπτωση κατάκλυσης με νερό.
Μπορεί και το Shearwater να πιστοποιηθεί στην κατηγορία Β αλλά η άδεια δεν θα μπορεί να είναι για πάνω από 6 άτομα. Δεν μπόρεσα να βρώ το Scorpion για πόσα άτομα είναι πιστοποιημένο σαν Β αλλά σίγουρα δεν μπορεί να είναι 10 που είναι το Shearwater στην C.
Απλά πράγματα πιστεύω που δεν είναι από αυτά που θα κρίνουν μία τέτοια αγορά!:thumbs:

pakar
03-01-11, 15:37
Και τα δυο σκαφη ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγορια τους.
Η τιμη αγορας τους ειναι περιπου η ιδια.
Το πρωτο ομως ειναι κατηγοριας c και το δευτερο β.
Τελικα... εκτος απο τα προσωπικα γουστα του καθενα, υπαρχει καποιος αλλος λογος να προτιμησουμε το πρωτο η το δευτερο ?

είχα πολύ καλή εμπειρία απο το shear860 to ελληνικό ενω δεν ειχα τόσο καλή απο το 860g2 την μοναδική φορα που βρέθηκα σε rib-test για 20'

σίγουρα θα χρειαζόταν και αλλη δοκιμή,με μια βόλτα δεν μπορεί να ειναι ασφαλές το συμπέρασμα

μόνο δοκιμή στη θάλασσα με καιρό 4αρι τουλάχιστον και οχι πιο πολύ απο 5αρι και διάλεξε.
οσο αναφορά το b-c δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα σε αυτο το επίπεδο φουσκωτών


υγ. δεν αγόρασες τελικά το zodiac:wonder:

Vinci
03-01-11, 15:54
Προσωπική άποψη δεν έχω, αλλά τώρα πρόσφατα αυτό διάβασα και μου έμεινε:



Απλα εχω μια παρατηρησουλα εδω......


Απο προσωπικη αποψη, δεν πιστευω οτι μπορει να συγκριθει το scorpion με το shear. To Shear ειναι αλλη κατηγορια στο θεμα πλευσης.!!!

καληνυχτα σας...........

Capitano
03-01-11, 16:05
είχα πολύ καλή εμπειρία απο το shear860 to ελληνικό ενω δεν ειχα τόσο καλή απο το 860g2 την μοναδική φορα που βρέθηκα σε rib-test για 20'

σίγουρα θα χρειαζόταν και αλλη δοκιμή,με μια βόλτα δεν μπορεί να ειναι ασφαλές το συμπέρασμα

μόνο δοκιμή στη θάλασσα με καιρό 4αρι τουλάχιστον και οχι πιο πολύ απο 5αρι και διάλεξε.
οσο αναφορά το b-c δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα σε αυτο το επίπεδο φουσκωτών


υγ. δεν αγόρασες τελικά το zodiac:wonder:
Πάνο αυτό που είχες δοκιμάσει ήταν πρίν τις τελευταίες επεμβάσεις στην κατανομή βαρών που έκανε η εταιρεία νομίζω, οπότε τα συμπεράσματα που έβγαλες ίσως να είναι λίγο διαφορετικά σε σχέση με το ανανεωμένο μοντέλο!:thumbs:
Υ.Γ. Μιλάω για το Scorpion 860 g2

mansor
03-01-11, 16:06
Οχι δεν αγορασα το zodiac γιατι ειναι στην ιδια τιμη με το shear και μετα απο τοσο διαβασμα στο site καταλαβα οτι δεν αξιζει. Ευχαριστω

Vinci
03-01-11, 16:10
...μετα απο τοσο διαβασμα στο site καταλαβα οτι δεν αξιζει. Ευχαριστω

Δε νομίζω ότι το έχει ταξιδέψει κάποιος για να μεταφέρει εντυπώσεις. ΟΚ, ειναι λίγο "στριμωγμένα" τα πράγματα, αλλά από την άλλη σε 7m έχοντας όλο το "πακέτο" (ύπνος,wc,deck) δε γίνεται αλλιώς.
Πάντως αυτό το "δεν αξίζει" που γράφεις είναι βαριά κουβέντα, πόσο μάλλον αν στηρίζεται σε διάβασμα.
:)

mansor
03-01-11, 16:17
Το δεν αξιζει αναφερεται στην τιμη του σκαφους σε σχεση με το shear η το scorpion g2.
Προς θεου δεν εχω τιποτα με το σκαφος, απλα ειναι και 1.6 μετρα μικροτερο, και
η τελικη του ειναι 42 κομβους( στα χαρτια), ενω εχει την ιδια τιμη με τα αλλα.

Vinci
03-01-11, 16:27
Το ένα είναι open, το άλλο έχει καμπίνα μόνο για ύπνο και το άλλο (το απορριφθέν) έχει καμπίνα+wc.
3 διαφορετικές τελείως βάρκες. Δε νομίζω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του για την κατηγορία του.

Capitano
03-01-11, 16:38
Το ένα είναι open, το άλλο έχει καμπίνα μόνο για ύπνο και το άλλο (το απορριφθέν) έχει καμπίνα+wc.
3 διαφορετικές τελείως βάρκες. Δε νομίζω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του για την κατηγορία του.
Και το ξεχωριστό WC έχει βαρύνουσα σημασία...δεν συμφωνείς κύριε Vinci?:p :p :p

@Mansor
Μαζί σου είμαι...καλά το σκέφτεσαι!:thumbs:

Vinci
03-01-11, 16:39
Για μένα ναι.
:thumbs:

keyzer
03-01-11, 16:51
Το ένα είναι open, το άλλο έχει καμπίνα μόνο για ύπνο και το άλλο (το απορριφθέν) έχει καμπίνα+wc.
3 διαφορετικές τελείως βάρκες. Δε νομίζω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του για την κατηγορία του.
υπάρχει και το όπεν, οπότε όντως θα μπορούσαν να είναι πολύ κοντά τα πράγματα.

Mansor,
έχω αρκετές ώρες στο ελληνικό shear, αρκετές ώρες στο 860 πριν γίνουν οι αλλαγές και μια εντυπωσιακή 25-30λεπτη δοκιμή στο καινούργιο 860. Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
1. με ίδιο εξοπλισμό, κοστίζει λιγότερο το shear.
2. με Γιαμάχα δεν έχει πέσει ακόμη shear, οπότε ευθεία σύγκριση δε θα μπορούσα να κάνω σε ζύγισμα και πλέυση. Ως ιδιοκτήτης shear, πάντως, έτσι όπως το είδα εκείνο το σκάφος της δοκιμής, το αγόραζα ΑΜΕΣΑ.
3. τόνισα παραπάνω τις αρκετές ώρες με τα μέχρι τωρα 860, για να μπορεί να έχει κάποια σχετική αξία το συμπέρασμα ότι πλέον το g2 έχει την πλέυση που πρέπει να έχει και επιτέλους έχει τις αλλαγές που του έλειπαν τόσα χρόνια που το κρατούν σταθερά μέσα στο νερό με απόσβεση υψηλού επιπέδου που δεν υπήρχε. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να εξελιχθεί άλλο, αλλά θεωρώ ότι πάντα κάποιος με ενασχόληση θα μπορεί να κάνει μια βάρκα-έστω και ένα κλικ-καλύτερη.
4. και οι δύο κατασκευαστές έχουν πολύ καλή ποιότητα προιόντος και επαγγελματισμό επιπέδου, όσον αφορά την υποστήριξη του σκάφους και του αγοραστή τους.
5. αν μιλάμε για όπεν προς όπεν, τα σκάφη είναι πολύ κοντά στην φιλοσοφία και πρέπει να κάνουν παρόμοια νούμερα ταχύτητας/κατανάλωσης γενικώς. Πραγματικό δίλημμα υπάρχει όσον αφορά τις χρηστικές δυνατότητες που μπορεί να δώσει το κάμπιν, όπου εκεί η σκόρπιον δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Αλλιώς, και με τα δύο όπεν θα είσαι εξίσου χαρούμενος, ασφαλής και ήσυχος ότι έκανες μια καλή επιλογή.
Παρόλο που μπορεί να σου φαίνεται παράξενο, νοιώθω αδύναμος να σε κατευθύνω στην βάρκα μου:doh: , είμαι σίγουρος ότι όταν είδα το g2 στην θάλασσα αδιαφόρησα για το πώς το λένε ή για το αν ήταν το δικό μου ή γιατί δεν είναι το δικό μου...ήταν μια εξαιρετική βάρκα.
Αν θες δοκιμή, και οι δύο κατασκευαστές είναι πρόθυμοι.

mansor
03-01-11, 18:24
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το shear να εχει διαφορετικη πλευση με την καινουργια yamaha λογω του οτι ειναι ελαφρυτερη? Το g2 νομιζω οτι το αλλαξε
η μηχανη , γιατι η γαστρα παραμενει ιδια.
Το shear εχει και το αβανταζ της καμπινας....ετσι μαλλον πρεπει να δουμε και το shear με yamaha για μια πιο ακριβη αποφαση .

vlaskon
03-01-11, 18:38
υπάρχει και το όπεν, οπότε όντως θα μπορούσαν να είναι πολύ κοντά τα πράγματα.

Mansor,
έχω αρκετές ώρες στο ελληνικό shear, αρκετές ώρες στο 860 πριν γίνουν οι αλλαγές και μια εντυπωσιακή 25-30λεπτη δοκιμή στο καινούργιο 860. Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
1. με ίδιο εξοπλισμό, κοστίζει λιγότερο το shear.
2. με Γιαμάχα δεν έχει πέσει ακόμη shear, οπότε ευθεία σύγκριση δε θα μπορούσα να κάνω σε ζύγισμα και πλέυση. Ως ιδιοκτήτης shear, πάντως, έτσι όπως το είδα εκείνο το σκάφος της δοκιμής, το αγόραζα ΑΜΕΣΑ.
3. τόνισα παραπάνω τις αρκετές ώρες με τα μέχρι τωρα 860, για να μπορεί να έχει κάποια σχετική αξία το συμπέρασμα ότι πλέον το g2 έχει την πλέυση που πρέπει να έχει και επιτέλους έχει τις αλλαγές που του έλειπαν τόσα χρόνια που το κρατούν σταθερά μέσα στο νερό με απόσβεση υψηλού επιπέδου που δεν υπήρχε. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να εξελιχθεί άλλο, αλλά θεωρώ ότι πάντα κάποιος με ενασχόληση θα μπορεί να κάνει μια βάρκα-έστω και ένα κλικ-καλύτερη.
4. και οι δύο κατασκευαστές έχουν πολύ καλή ποιότητα προιόντος και επαγγελματισμό επιπέδου, όσον αφορά την υποστήριξη του σκάφους και του αγοραστή τους.
5. αν μιλάμε για όπεν προς όπεν, τα σκάφη είναι πολύ κοντά στην φιλοσοφία και πρέπει να κάνουν παρόμοια νούμερα ταχύτητας/κατανάλωσης γενικώς. Πραγματικό δίλημμα υπάρχει όσον αφορά τις χρηστικές δυνατότητες που μπορεί να δώσει το κάμπιν, όπου εκεί η σκόρπιον δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Αλλιώς, και με τα δύο όπεν θα είσαι εξίσου χαρούμενος, ασφαλής και ήσυχος ότι έκανες μια καλή επιλογή.
Παρόλο που μπορεί να σου φαίνεται παράξενο, νοιώθω αδύναμος να σε κατευθύνω στην βάρκα μου:doh: , είμαι σίγουρος ότι όταν είδα το g2 στην θάλασσα αδιαφόρησα για το πώς το λένε ή για το αν ήταν το δικό μου ή γιατί δεν είναι το δικό μου...ήταν μια εξαιρετική βάρκα.
Αν θες δοκιμή, και οι δύο κατασκευαστές είναι πρόθυμοι.

:thumbs: :thumbs:

να προσθεσω την απιστευτη καταναλωση του g2 με yamaha και περιμενω με αγωνια να πεσει το shear με την ιδια μηχανη.
Το scorpion ειναι σιγουρα πιο ακριβο ,οχι ομως οσο μασ ειχε συνηθησει η εταιρια. Με τα παραπανω χρηματα αγοραζεις κυριως αυλα στοιχεια.
Διαφορες στον τροπο αν και μικρες πλευσης σιγουρα υπαρχουν αλλα δυσκολα νομιζω θα παιξουν αποφασιστικο ρολο. Περισσοτερο νομιζω θα βαρυνουν αλλα πραγματα.
Αυτα για τα open.
To cabin ειναι μονοδρομος γενικοτερα απο την στιγμη που χρειαζεσαι και χρησιμοποιεις ενα κλειστο χωρο στη βαρκα σου ακομα και αν ειναι με τεντα πλευσης. Η καμπινα του που δεν του στερει την αισθηση του open σκαφους απλως δεν παιζεται.
Συμπερασμα: αν δεν σε ενδιαφερει η καμπινα καλες δοκιμες και καλη τυχη στην επιλογη. (οτι και αν αποφασισεις θα το ευχαριστηθεις)

bilias
03-01-11, 20:47
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το shear να εχει διαφορετικη πλευση με την καινουργια yamaha λογω του οτι ειναι ελαφρυτερη? Το g2 νομιζω οτι το αλλαξε
η μηχανη , γιατι η γαστρα παραμενει ιδια.
Το shear εχει και το αβανταζ της καμπινας....ετσι μαλλον πρεπει να δουμε και το shear με yamaha για μια πιο ακριβη αποφαση .

Την επομενη εβδομαδα θα πεσει shear με yamaha....Οποτε ελπιζω οι αποριες σου να λυθουν συντομα!!!:thumbs:

vlaskon
04-01-11, 00:13
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το shear να εχει διαφορετικη πλευση με την καινουργια yamaha λογω του οτι ειναι ελαφρυτερη? Το g2 νομιζω οτι το αλλαξε
η μηχανη , γιατι η γαστρα παραμενει ιδια.
Το shear εχει και το αβανταζ της καμπινας....ετσι μαλλον πρεπει να δουμε και το shear με yamaha για μια πιο ακριβη αποφαση .

Νομιζω οτι οσοι περιμενουμε να το δουμε με yamaha περιμενουμε να δουμε τι θα κανει απο καταναλωση-επιδοσεις και οχι απο πλευση .
Στο scorpion δεν ειναι μονο η μηχανη αλλα μια γενικοτερη αλλαγη στησιματος .

keyzer
04-01-11, 13:23
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το shear να εχει διαφορετικη πλευση με την καινουργια yamaha λογω του οτι ειναι ελαφρυτερη? Το g2 νομιζω οτι το αλλαξε
η μηχανη , γιατι η γαστρα παραμενει ιδια.
Το shear εχει και το αβανταζ της καμπινας....ετσι μαλλον πρεπει να δουμε και το shear με yamaha για μια πιο ακριβη αποφαση .
Στο σκόρπιον έχουν γίνει εκτεταμένες αλλαγές από μέσα προς τα έξω, το μόνο κακό είναι ότι όλα έγιναν ταυτόχρονα και δεν ξέρουμε πόσο ρόλο έπαιξε η μηχανή και πόσο ρόλο παίζουν τα άλλα.

Όσο για το θέμα ότι η γάστρα είναι ίδια, πρόκειται για μύθο...όχι ότι δεν είναι ίδια, αλλά για το ότι ένα σκάφος αφού έχει την ίδια γάστρα, θα κάνει πάντα τα ίδια πράγματα. Ένα φτερό της προπέλας να στραβώσει, αλλάζουν δεδομένα όπως απόσβεση, κράτημα στο νερό, κράτημα πλώρης κλπ κλπ...

sfrag
04-01-11, 14:50
Τι λετε ρε παιδια ?????
Το scorpion 8,60 το παλιο, ειχε θεματακια στην πλευση του?
Αμαν ...... και οι γιατροδικηγοροι (εξαιρειται ο keyzer ....) που το αγορασαν πως και δεν το ειχαν καταλαβει?
Θα μου πεις τωρα και η E200 η παλια ειναι γ@μω τα αυτοκινητα...
Και αναρωτιομουνα γιατι ο keyzer εχει EVO και ειχε το γυμνο 7.40 (αυτο που για ταμπουκι ειχε θηκη οδοντοβουρτσας)

Αν πιστεψουμε και δεν εχουμε κανενα λογο να μην το κανουμε αυτους που δοκιμασαν το νεο.......
Ποσα χρονια και ποσα σκαφη τους πηρε για να φτιαξουν αξιοπρεπη πλευση?

vlaskon
04-01-11, 14:54
Τι λετε ρε παιδια ?????
Το scorpion 8,60 το παλιο, ειχε θεματακια στην πλευση του?
Αμαν ...... και οι γιατροδικηγοροι (εξαιρειται ο keyzer ....) που το αγορασαν πως και δεν το ειχαν καταλαβει?
Θα μου πεις τωρα και η E200 η παλια ειναι γ@μω τα αυτοκινητα...
Και αναρωτιομουνα γιατι ο keyzer εχει EVO και ειχε το γυμνο 7.40 (αυτο που για ταμπουκι ειχε θηκη οδοντοβουρτσας)

Αν πιστεψουμε και δεν εχουμε κανενα λογο να μην το κανουμε αυτους που δοκιμασαν το νεο.......
Ποσα χρονια και ποσα σκαφη τους πηρε για να φτιαξουν αξιοπρεπη πλευση?

Mην μπερδευεσαι αξιοπρεπη πλευση ειχε παντα (για τα δεδομενα της κατηγοριας του) απλως τωρα απογειωθηκε:D :D :D

giannis76
04-01-11, 15:03
Mην μπερδευεσαι αξιοπρεπη πλευση ειχε παντα (για τα δεδομενα της κατηγοριας του) απλως τωρα απογειωθηκε:D :D :D

τροχοδρομουσε δηλαδη τοσο καιρο:D :D
πρεπει να εφτασε μακρια....

Vinci
04-01-11, 15:23
Ποιές είναι οι διαφορές του "παλιού" G2 με το "καινούργιο" G2 που οδηγούν σε τόσο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις;

keyzer
04-01-11, 19:13
Τι λετε ρε παιδια ?????
Το scorpion 8,60 το παλιο, ειχε θεματακια στην πλευση του?
Αμαν ...... και οι γιατροδικηγοροι (εξαιρειται ο keyzer ....) που το αγορασαν πως και δεν το ειχαν καταλαβει?
Θα μου πεις τωρα και η E200 η παλια ειναι γ@μω τα αυτοκινητα...
Και αναρωτιομουνα γιατι ο keyzer εχει EVO και ειχε το γυμνο 7.40 (αυτο που για ταμπουκι ειχε θηκη οδοντοβουρτσας)

Αν πιστεψουμε και δεν εχουμε κανενα λογο να μην το κανουμε αυτους που δοκιμασαν το νεο.......
Ποσα χρονια και ποσα σκαφη τους πηρε για να φτιαξουν αξιοπρεπη πλευση?

:D :D Aim essential σα να λέμε
http://www.aim.gr/toothbrush.php


Ποιές είναι οι διαφορές του "παλιού" G2 με το "καινούργιο" G2 που οδηγούν σε τόσο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις;

Μην την ψάχνεις, τώρα κυκλοφορεί το σωστό.
Αν θες να πάρεις μεταχείρο παλιό g2, θα στα εξηγήσω σε ένα βίντεο:D . Για τα παλιότερα, απλά διάβασε iosif σε φουσκωτό/κάρπαθο, αν και μιλάει για suzukoστήσιμο που είναι ένα μείον σοβαρό.

Traveller
04-01-11, 20:13
Ποιές είναι οι διαφορές του "παλιού" G2 με το "καινούργιο" G2 που οδηγούν σε τόσο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις;

http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?t=3513&highlight=scorpion+860

Vinci
04-01-11, 21:22
@mansor
Βλέποντας το θέμα με το "νέο" 860, σου προτείνω.
Το scorpion* αν θες open σκάφος.
Το shearwater αν θες καμπινούλα.


*Έχω ένα ερωτηματικό επειδή αν κατάλαβα σωστά το "νέο" 860 έγινε "νέο" με ανακατανομή βαρών, το πόσο "νέο" θα παραμείνει αν το φορτώσεις χωρίς το πρόγραμμα που φορτώνουν τα αεροπλάνα για να έχουν σωστό trim πτήσης. (το τραβάω για να τονίσω ότι στο φόρτωμα κάποιοι απλά βάζουμε μέσα τα πράγματα και ό,τι γίνει)
Κατά τα αλλα (από το video :D) φαίνεται super και δεν έχω λόγω να πιστεύω ότι δε θα είναι super με αυτό το στήσιμο (1 μηχανή, συγκεκριμενα φορτία κλπ).

Υ.Γ. Ελπίζω να βοήθησα.

doukas
04-01-11, 22:49
Στο σκόρπιον έχουν γίνει εκτεταμένες αλλαγές από μέσα προς τα έξω, το μόνο κακό είναι ότι όλα έγιναν ταυτόχρονα και δεν ξέρουμε πόσο ρόλο έπαιξε η μηχανή και πόσο ρόλο παίζουν τα άλλα.

Όσο για το θέμα ότι η γάστρα είναι ίδια, πρόκειται για μύθο...όχι ότι δεν είναι ίδια, αλλά για το ότι ένα σκάφος αφού έχει την ίδια γάστρα, θα κάνει πάντα τα ίδια πράγματα. Ένα φτερό της προπέλας να στραβώσει, αλλάζουν δεδομένα όπως απόσβεση, κράτημα στο νερό, κράτημα πλώρης κλπ κλπ...
τελικα προκειται για μυθο οτι ειναι η ιδια,η δεν ειναι μυθος:wonder: :wonder:

doukas
04-01-11, 22:54
@mansor
Βλέποντας το θέμα με το "νέο" 860, σου προτείνω.
Το scorpion* αν θες open σκάφος.
Το shearwater αν θες καμπινούλα.


*Έχω ένα ερωτηματικό επειδή αν κατάλαβα σωστά το "νέο" 860 έγινε "νέο" με ανακατανομή βαρών, το πόσο "νέο" θα παραμείνει αν το φορτώσεις χωρίς το πρόγραμμα που φορτώνουν τα αεροπλάνα για να έχουν σωστό trim πτήσης. (το τραβάω για να τονίσω ότι στο φόρτωμα κάποιοι απλά βάζουμε μέσα τα πράγματα και ό,τι γίνει)
Κατά τα αλλα (από το video :D) φαίνεται super και δεν έχω λόγω να πιστεύω ότι δε θα είναι super με αυτό το στήσιμο (1 μηχανή, συγκεκριμενα φορτία κλπ).

Υ.Γ. Ελπίζω να βοήθησα.
οχι δεν βοηθησες!!! εσυ θα επαιρνες καποιο απ τα δυο?

GEORGE
04-01-11, 23:23
Mην μπερδευεσαι αξιοπρεπη πλευση ειχε παντα (για τα δεδομενα της κατηγοριας του) απλως τωρα απογειωθηκε:D :D :D

Σιγα ρε Βλαση κοψε και κατι...

vlaskon
05-01-11, 00:35
Σιγα ρε Βλαση κοψε και κατι...

3800 να τ'αφησω:D :D

ΥΓ Καλα ισως οχι με τα suzuκια

Dimitrism
05-01-11, 07:58
Οπως και ο Pakar ετσι και εγω, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με το 8.60 οταν το ειδαμε. Τωρα εαν το G2 (που ειναι τα ιδια μετρα) ειναι τοσο καλυτερο δεν ξερω.....

keyzer
05-01-11, 08:05
τελικα προκειται για μυθο οτι ειναι η ιδια,η δεν ειναι μυθος:wonder: :wonder:

διάβασε προσεκτικά τί γράφω. μύθος ειναι ότι αφού ειναι ίδια μια γάστρα αποκλείεται να αλλάξει πλεύση. η βάρκα απο κάτω ειναι ίδια.

keyzer
05-01-11, 08:07
οχι δεν βοηθησες!!! εσυ θα επαιρνες καποιο απ τα δυο?

ναι,ναι τώρα σώθηκες.

Vinci
05-01-11, 08:31
οχι δεν βοηθησες!!! εσυ θα επαιρνες καποιο απ τα δυο?

Αν είχα κάποιο μικρότερο από αυτό που έχω, και κινούμουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο, θα έπαιρνα με το σκεπτικό που πρότεινα (γι'αυτό και πήρα απόφαση να προτείνω κάποιο).
Open το Scorpion*, αλλιώς το Shearwater. *Τα είπαμε για το αστεράκι.:)
Με αυτό που έχω όμως η αγορά του scorpion δεν έχει νόημα, ενώ για το Shearwater....επιφυλάσσομαι. Άλλωστε πήγα πριν ένα μήνα στον ΚΟΡΜΟ, το είδα από κοντά και μίλησα με το Θέμη.

@Keyzer.
Μεγάλη μπουκιά φάε...μεγάλη κουβέντα μη λες. (αυτό με την μπουκιά το τηρώ κατά γράμμα! :D:D:D )

pakar
05-01-11, 08:55
Οπως και ο Pakar ετσι και εγω, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με το 8.60 οταν το ειδαμε. Τωρα εαν το G2 (που ειναι τα ιδια μετρα) ειναι τοσο καλυτερο δεν ξερω.....

Δημητρη το g2 ηταν αυτο που μπηκαμε και καναμε βολτα.και οχι με σουζουκι αλλα με βεραντο 300.
τώρα για να λετε οτι έγινε καλύτερο απο το shear, η μεταμόρφωση θα πρεπει να ειναι ολική σε σχέση με αυτο που μπήκαμε εμεις.
παρόλα αυτα θα ήθελα να μπω να το δοκιμάσω (οχι γιατι σκέφτομαι να το πάρω)αλλα για να διαπιστώσω αυτη την αλλαγή προς το καλύτερο,ειναι άδικο να εχω τέτοια άποψη λόγω κακού στησίματος απο οσο εχω καταλάβει.

keyzer
05-01-11, 10:50
έχεις πολύ γούστο στην ερμηνεία... αυτό που δοκιμασες νομίζω ότι δεν ήταν αυτό που δοκιμάσαμε εμείς πάντως.

mansor
05-01-11, 11:05
Τελικα οπως καταλαβα οι αποψεις ειναι μισες μισες για τις 2 βαρκες.
Να παρακαλεσω πολυ, οταν την αλλη εβδομαδα πεσει και το shear με την yamaha να μαθουμε τις διαφορες γιατι ειμαι εξωτερικο, και δεν εχω χρονο να κατεβω ελλαδα μεχρι τον μαρτιο.
Ευχαριστω.

sfrag
05-01-11, 11:28
Mην μπερδευεσαι αξιοπρεπη πλευση ειχε παντα (για τα δεδομενα της κατηγοριας του) απλως τωρα απογειωθηκε:D :D :D
Βλαση, εγω δεν μπερδευομαι καθολου.... αλλοι μπερδευτηκαν και το πηραν για τη @@ πλευση του....:lol: :lol:
Ετσι γινοταν και promotion για τα mesoulid που χρειαζοσουν οταν ειχε καιρο ή τις ντραμαμινες οταν δεν ειχε.....:love:

Vinci
05-01-11, 11:29
@sfrag
ΒΑΝ και αύριο με τον κηδεμόνα σου.

sfrag
05-01-11, 11:33
:tongue ΦΟΥΣΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

vlaskon
05-01-11, 12:14
Βλαση, εγω δεν μπερδευομαι καθολου.... αλλοι μπερδευτηκαν και το πηραν για τη @@ πλευση του....:lol: :lol:
Ετσι γινοταν και promotion για τα mesoulid που χρειαζοσουν οταν ειχε καιρο ή τις ντραμαμινες οταν δεν ειχε.....:love:

Eιδες μαζοχες οι γαιτροδικηγοροι:doh: :doh: :doh:

FOYSKA
05-01-11, 12:25
Eιδες μαζοχες οι γαιτροδικηγοροι:doh: :doh: :doh:
...γιατι δεν ειναι ?? :) ( ασχετα με το σκαφος ....:) )
Παντως στην πλειοψηφια τους εχουν solemar :lol:

Vinci
05-01-11, 12:37
Παντως στην πλειοψηφια τους εχουν solemar :lol:

Σολεmar στα μέρη μας είχαν οι βιοτέχνες!
:thumbs:

sfrag
05-01-11, 13:26
Μπααα προχτες γνωρισα εναν με solemar 25 .... Μηχανικος αυτοκινητων μελος του ΟΦΣΕ.

pakar
05-01-11, 15:09
ή στην παρερμηνεία:love:


ηταν και κουλός ο driver:D

keyzer
05-01-11, 15:37
ή στην παρερμηνεία:love:


ηταν και κουλός ο driver:D

Συκέ η διαιτησία.

Vinci
05-01-11, 16:10
Καθόλου.
Στηριζόμενος στα γραφόμενα και στα video πραγματικά αυτό θα έκανα.
:)