PDA

Επιστροφή στο Forum : After Sales Support στην Ελλαδα.



pakar
17-03-09, 15:57
θα ήθελα μεσα απο αυτο το θέμα να σας πω τη δικιά μου εμπειρία με τον κατασκευαστη του φουσκωτού μου seaquest7.60 K.Καραντωνη
ειχα ακούσει και μεσα απο αυτό το φορουμ πολυ καλα λόγια για την εξυπηρετηση και την υποστιριξη που παρέχει,αλλα και το ποσο κοντά στον πελατη βρίσκεται μετα την αγορά

το πρωτο θεμα που αντιμετωπισα ηταν οταν πρωτοείδα το φουσκωτό μου με μπαλόνια,μετα την πρωτη μάτια και ευχαρίστηση που ένιωσα ειδα ενα μικρο πρόβλημα στο μπαλόνι,ενα σημάδι το οποιο δεν σας κρύβω οτι με εκανε να μουδιασω λιγοhttp://img25.imageshack.us/img25/9537/1000011u.th.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=1000011u.jpg)

δεν ειπα τίποτα εκείνη τη στιγμη,ο Καραντωνης με ειδε που κοιτούσα επίμονα σε εκεινο το σημείο και ηρθε κοντά να δει μόλις ειδε το παραπάνω σημάδι πηρε τηλέφωνο μπροστά μου το μπαλονα και ζητησε αλλαγή μπαλονιών.....και των 2..........χωρίς εγω να πω κατι.......οπως και έγινε μια εβδομαδα μετα το φουσκωτό επέστρεψε με καινούργια μπαλόνια:thumbs::thumbs:

ηταν κατι που με γέμισε χαρα βλέποντας να εχω διπλα μου ενα άνθρωπο που δεν εψαχνε δικαιολογίες για να αντιμετωπίσει μια κατάσταση.
αφου πηρα το φουσκωτό στα χερια μου ήταν και ειναι πάντα κοντα με βοηθεια και δοκιμές σε προπέλες θυσιάζοντας τον ελεύθερο χρονο του

αυτο που μου έκανε εντυπωση μεγαλύτερη ειναι το εξης.
χρειαστηκα να φτιάξω ενα ανοξείδωτο προστατευτικό στο κάθισμα(βλ.ντανυ) που να με προστατευει απο βουτιές:D
το έφτιαξε σε χρονο ρεκόρ ..και δεν μου πηρε καθόλου λεφτα:cheers

και καταλήγω στο χθεσινό περιστατικό.
πηγα στο ναυπηγείο να του επιστρέψω μια προπέλα που μου δάνεισε για δοκιμή και τον ρώτησα ποσο κοστιζει μια ανοξείδωτη άγκυρα και αν εχει καποιο γνωστό να την πάρω πιο φτηνά................ισως να μη το πιστέψετε

μου έδωσε μια που ειχε εκεί(η τελευταία ειναι παιδιά σας πρόλαβα:p) χωρις να μου πάρει καθόλου λεφτα...ολοι ξερετε ποσο κοστίζουν αυτές οι ανοξείδωτες τύπου μπρους

δεν ξερω αν φτιάχνει τα καλύτερα σκάφη,αυτο που ξέρω ειναι οτι ο κ. Καραντωνης ειναι δίπλα μου να με βοηθήσει σε οποιο πρόβλημα παρουσιαστεί και εγω αυτο το θεωρω πολυ σημαντικό.




το παραπανω δεν ειναι διαφημηση και θα ηθελα ολοι να γράψουμε καλές ή κακές εμπειρίες
εγω ξεκίνησα με καλές γιατι μόνο τέτοιες εχω μέχρι τωρα.

Dimitris
17-03-09, 16:35
Μπράβο στον κύριο Καραντώνη για τον επαγγελματισμό τους και μπράβο στον Πάνο που το αναγνωρίζει και το ανταποδίδει.
Η καλύτερη διαφήμιση είναι οι ευχαριστημένοι πελάτες.

@ φίλο Πάνο,
Τοποθετώ την άποψη μου γιατί έχω την εντύπωση πως άφησα αντίθετη άποψη χτες στο καφενείο.

ΔΑΥΛΟΣ
17-03-09, 16:59
συμφωνω απολυτως!:thumbs:
...παντως φιλε Πανο το ψησιμο ΔΕΝ το γλυτωνεις
την προβατινα θα μας την κερασεις ...ειναι το εθυμο:love: :cheers

mdk
17-03-09, 17:53
Μπράβο στον κ. Καραντώνη, επιβεβαιώνει το καλό "όνομα" που έχει!

Αντίστοιχη καλή αντιμετώπιση και εξαιρετικό after sales service έχω και εγώ απ' τον αντιπρόσωπο των mar-co, τον κ. Μελιδωνιάτη.
Είναι και ένας απ' τους βασικούς λόγους που έχω αγοράσει 3 σκάφη mar-co! :thumbs:

vertigo
17-03-09, 17:58
:applause :applause :applause

seanikos
17-03-09, 18:01
:thumbs: :thumbs: :RIB-love

Dimitris
17-03-09, 18:04
συμφωνω απολυτως!:thumbs:
...παντως φιλε Πανο το ψησιμο ΔΕΝ το γλυτωνεις
την προβατινα θα μας την κερασεις ...ειναι το εθυμο:love: :cheers

το έθιμο ??
μόνο οταν πάρεις απο τον Καραντώνη η γενικώς για τα καλορίζικα?
γιατί αμα είναι ετσι χρωστάω και εγω μην ξεχνιόμαστε.
Πάνο να το βάλουμε μισό μισό να μας έρθει ποιο οικονομικά, μέρες που είναι :lol: :lol:
Η μήπως επειδή το δικό μου πάλιωσε δεν πιάνετε??

pakar
17-03-09, 18:27
συμφωνω απολυτως!:thumbs:
...παντως φιλε Πανο το ψησιμο ΔΕΝ το γλυτωνεις
την προβατινα θα μας την κερασεις ...ειναι το εθυμο:love: :cheers

τελικά μάλλον ο μονος που δεν κέρασα είσαι:cheers

δεν το κάναμε γιατι ο Καραντωνης ειχε το στομάχι του εκείνη τη περίοδο:)


αν θέλετε όμως το κάνουμε στις 19/4..................αν ειστε εύκαιροι:D.

pakar
17-03-09, 18:28
Μπράβο στον κ. Καραντώνη, επιβεβαιώνει το καλό "όνομα" που έχει!

Αντίστοιχη καλή αντιμετώπιση και εξαιρετικό after sales service έχω και εγώ απ' τον αντιπρόσωπο των mar-co, τον κ. Μελιδωνιάτη.
Είναι και ένας απ' τους βασικούς λόγους που έχω αγοράσει 3 σκάφη mar-co! :thumbs:

μπραβο λοιπον και στον κ. Μελιδωνιάτη:thumbs:

Vinci
17-03-09, 18:52
...δεν το κάναμε γιατι ο Καραντωνης ειχε το στομάχι του εκείνη τη περίοδο...

Αν θυμάμαι καλά ήταν στα μέρη μας λίγες μέρες πριν και μας είχε πάει κάπου ο Verado για ούζο....
ΑΝ θυμάμαι καλά...
:mouahaha:mouahaha

seanikos
17-03-09, 19:50
Μπράβο στον κ. Καραντώνη, επιβεβαιώνει το καλό "όνομα" που έχει!

Αντίστοιχη καλή αντιμετώπιση και εξαιρετικό after sales service έχω και εγώ απ' τον αντιπρόσωπο των mar-co, τον κ. Μελιδωνιάτη.
Είναι και ένας απ' τους βασικούς λόγους που έχω αγοράσει 3 σκάφη mar-co! :thumbs:

O ΜΕΛΙΔΩΝΙΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.:thumbs:

Dimitris
17-03-09, 19:51
MARINE CLUB - Σπύρος και Αλέξανδρος.
Πολύ εμπειρία δεν έχω από βάρκες αλλά από συνεργία μην το συζητάτε έχω πολλά πάρε δώσε.
Καθαρή δουλειά, αριστη συμπεριφορά συνέπια στον χρόνο παράδοσης.
μετακομίζουν κιόλας σε μεγαλύτερο μαγαζί, που για τις μέρες μας λεει πολλά.!!

αυτες οι 300αρες σε παραταξη ρε παιδι μου εκει ειναι τρέλα. που τις βάζουν τοσες πολλες....

MKK
17-03-09, 21:22
... με αφορμή το θέμα του Παναγιώτη, αισθάνομαι ότι οφείλω και εγώ με τη σειρά μου να εκφράσω και διαδικτυακά τις ευχαριστίες μου :thumbs: ... τόσο στον Κώστα Καραντώνη, όσο και στο γιό του Γρηγόρη :cheers ... για την πλήρη υποστήριξη του SQ 7,60, το οποίο σημειωτέον αγόρασα μεταχειρισμένο από τρίτο και όχι από τους ίδιους ...

... πάντα πρόθυμοι και εξυπηρετικοί, θα σου εξηγήσουν ότι απαιτείται και θα σε αποτρέψουν από παραλογισμούς ...

... εύχομαι όλοι οι ιδιοκτήτες φουσκωτών να έχουν ανάλογη αντιμετώπιση και υποστήριξη, ειδικά εάν είναι ψείρες :lol:...

Nectarios
17-03-09, 21:34
:applause:applause:applause

kostas katsenos
18-03-09, 01:46
Και εγώ να ευχαριστήσω τη φουκαριάρα τη μάνα μου... ;)