PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΝ ΠΛΩ



ΑΒΥΘΙΣΤΟΣ
25-11-11, 07:07
Μέσα από συζητήσεις έχουν αναφερθεί πολλά σχετικά με τον έλεγχο που κάνει το λιμενικό (και σωστά κάνει) σε μικρά σκάφη (σε μεγάλα ή ιστιοφόρα δεν έχει τύχει συζήτηση ή να δω).
1. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι με τι διαδικασίες ενημερώνει τα σκάφη ότι έχει προθεσει να πράξει έλεγχο (ιδιαίτερα όταν είναι εν πλω και κινούνται με ταχύτητα)?
2. Εάν δεχτούμε ότι αντιληφθήκαμε την πρόθεση του.Πως πρέπει να γίνετε η προσέγγιση στα μικρά σκάφη? (σταματάμε και γίνετε από το λιμενικό ή προσεγγίζουμε εμείς το σκάφος του λιμενικού).

Vinci
25-11-11, 07:15
Σε μένα μια φορά είχαν έρθει από πίσω αριστερά σε πολύ κοντινή απόσταση και τους αντιλήφθηκα όταν το έκοψα για να βγω παραλία επειδή θα έπεφταν επάνω μου και την άλλη τους είχα μπροστά δεξιά και μόλις με "κέντραραν" έστριψα κι εγώ κατά αυτούς και βρεθήκαμε. :)
Και στους 2 ελέγχους μου είπαν να περιμένω και έκαναν αυτοί τις μανούβρες (με λίγο ανάποδα από εμένα γιατί το 9μετρο τους θα έπεφτε σε κάποια φάση πάνω στο 480 μου).

gatz
25-11-11, 11:22
Μέσα από συζητήσεις έχουν αναφερθεί πολλά σχετικά με τον έλεγχο που κάνει το λιμενικό (και σωστά κάνει) σε μικρά σκάφη (σε μεγάλα ή ιστιοφόρα δεν έχει τύχει συζήτηση ή να δω).
1. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι με τι διαδικασίες ενημερώνει τα σκάφη ότι έχει προθεσει να πράξει έλεγχο (ιδιαίτερα όταν είναι εν πλω και κινούνται με ταχύτητα)?
2. Εάν δεχτούμε ότι αντιληφθήκαμε την πρόθεση του.Πως πρέπει να γίνετε η προσέγγιση στα μικρά σκάφη? (σταματάμε και γίνετε από το λιμενικό ή προσεγγίζουμε εμείς το σκάφος του λιμενικού).

Άν θέλουν να σε ελέγξουν , δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις !!
Ο τρόπος προσέγγισης ,είναι ανάλογος με το μέσον που διαθέτουν. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχει κύμα ,θέλει προσοχή. Σε έλεγχο που μου έγινε με φουσκωτό ,βρεθήκαμε με το πλάι ,ο ένας λιμενικός κρατούσε το δικό μου φουσκωτό και ο άλλος έλεγξε τα χαρτιά (είχε κυματάκι). Σε έλεγχο με το μεγάλο πλωτό ,μου ζήτησαν να προσεγγίσω την πασαρέλα στην πρύμνη ,πήδηξε εκεί λιμενικός και τους έδωσα τα χαρτιά.
Μου έχει γίνει έλεγχος και ενώ έκανα ψαροτούφεκο. Απορροφημένος καθώς ήμουν από ένα παντελή που δεν έλεγε να αποφασίσει σε ποιά τρύπα θα μπεί ,δεν έδωσα σημασία στον θόρυβο της μηχανής του φουσκωτού που είχαν οι λιμενικοί. Όταν με πλησίασαν αρκετά ,έβγαλα το κεφάλι για να δώ ποιός μ@λ@κ@ς έρχεται κατά πάνω μου και τους είδα. Με πλησίασαν αργά ,ζήτησαν να δούν τα ψάρια ,τα ζύγισαν και μετά με πήραν στο σκάφος τους ,πήγαμε στο δικό μου ,έλεγξαν τα χαρτιά ,με χαιρέτησαν και έφυγαν κι εγώ έβαλα αμέσως μπροστά και γύρισα εκεί που ψάρευα ,ευτυχώς βρίσκοντας το ακριβές σημείο και τον ....φακό ,που είχα αφήσει μόλις τους πήρα χαμπάρι.

k_xatz
25-11-11, 15:35
κι εγώ έβαλα αμέσως μπροστά και γύρισα εκεί που ψάρευα ,ευτυχώς βρίσκοντας το ακριβές σημείο και τον ....φακό ,που είχα αφήσει μόλις τους πήρα χαμπάρι.
:mouahaha:thumbs::cheers

efthymis
25-11-11, 20:51
τι εγινε παλι;;;:wonder:
ειχαμε θεμα πετρελαιοσομπα;:tongues :love:

Aετός
26-11-11, 00:13
Για τα οργανα ειναι διαδικασια ρουτινας,γιαυτο απαιτει ιδαίτερη προσοχή να μην προκαλούμε με τον τρόπο μας.
Σοβαρότητα και σεβασμός στους ανθρώπους που κάνουν αυτη την δουλειά.
Πανεύκολα σε προσεγγίζουν χωρις πολλες φορες να τους αντιληφθεις.

ippomas
26-11-11, 10:14
Βασικα ευκολα καταλαβαινης την διαθεση τους γιατι πρωτα ερχονται κατα πανω σου και μετα σινιαλο για σταματημα. Εαν ειναι απο πισω παλι θα τους αντιληφθης ειναι λιγο δυσκολο να μην τους καταλαβης. Εχουν κυαλια ηδη εχουν δει τα στοιχεια σου απο μακρυα, οποτε οταν σε πλησιαζουν απλα σε ελεγχουν. Αλλοι προσεχουν στην προσεγγιση αλλοι οχι και τοσο, καλα ειναι να βγαζουμε και κανενα μπαλονι απο την μερια τους αφου κοψουμε πρωτα. Τα χαρτια τα δινουμε μεσα σε τσαντα γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδια. Σχεδον καθε καλοκαιρι μου καναν και αλκοτεστ φετος οχι. Γραφουν τα στοιχεια σε πινακα και εαν ειναι ολα ενταξη την επομενη φορα που θα σε συναντησουν παλι με τα κυαλια σε βλεπουν και δεν ερχονται πανω σου γιατι ηδη εισαι τσεκαρισμενος ψαχνουν για καινουργιο. Ελεγχος γινετε στην μαρινα επισης δεμενος με σβηστη μηχανη μπορω να σε ελεγξω και μπαινη μεσα η απο την παραλια και σε ελεγχη για οτι θελει. Επισης εχω δει να φευγη ο αλλος με μηχανακι με τα ψαρια τον σταματανε με πολιτικα δυο του λιμενικου του ελεγχουν τα ψαρια οσα ειναι μικρα του τα πεταξαν και εφαγε και το προστιμο. Θελει σελιδες να γραφουμε για τους ελεγχους ακομη και σε ορμους με αντιδικηες λουομενων, με τα σκαφη που τους ενοχλουν και δεν μπορουν να κολυμπησουν. Ολο το καλοκαιρι γεματο απο ιστοριες τι να πρωτο πεις.

pakar
26-11-11, 10:24
εγω παντως δεν τους κατάλαβα αμεσως.

ερχόντουσαν 180 μοιρες πισω μου,πήγαινα με ~35κν και μολις τους αντιλήφθηκα,εκοψα,μου έκαναν νοημα να σταματήσω και τις μανούβρες τις έκαναν αυτοι,ηταν το μεγάλο πλωτο στο Λαύριο,τους πέταξα ενα σχοινί και ήρθαμε πλωρη-πλωρη,ο ενας απο αυτούς με μια απόχη περιπου 2μετρα μου ζήτησε ευγενικά να βαλω τα χαρτιά μεσα στο δίχτυ......με έλεγξαν(10') και έφυγα....

μονο πρόβλημα τα απόνερα λογω ογκου τους σκάφους τους.....κουνιόμασταν 5 λεπτα:D

ΑΒΥΘΙΣΤΟΣ
27-11-11, 08:05
τι εγινε παλι;;;:wonder:
ειχαμε θεμα πετρελαιοσομπα;:tongues :love:

Μπα, είναι μια ερώτηση που έχω κάνει σε site γνωστού για τις εκδόσεις του (βιβλίων) σχετικά με το θέμα (πάνε δύο περίπου μήνες) έχει απαντήσει σε άλλες μεταγενέστερες ερωτήσεις αλλά όχι σε αυτήν. Γιατί άραγε.....:wonder: