PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανενεργό VHF. Τι κάνω ;



swsip
16-05-12, 13:58
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου φίλου γνωρίζει κάτι σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω στο σκάφος ένα VHF με κωδικό κλήσης που όμως δεν χρησιμοποιώ ούτε έχω ανανεώσει τη σύμβαση χρόνια τώρα, από τότε που το κινητό με εξυπηρετεί καλύτερα.
Κάποιος μου είπε ότι θα κληθώ να πληρώσω όλα αυτά τα χρόνια που δεν το χρησιμοποιώ αλλά και ότι θα πρέπει να παραδώσω (κατά κάποιο τρόπο) τον κωδικό κλήσης. Τι ισχύει τελικά ; Ευχαριστώ.
:doh:

FOYSKA
16-05-12, 16:02
Φανταζομαι (λογικα ) οτι επειδη δεν εχεις ανανεωσει την συμβαση ..... ουτε λεφτα χρωστας , ουτε ο κωδικος σου θα ισχυει .....
Χρησιμοποιησε το λοιπον απλα .... και αγνοησε τους ( με καθε επιφυλαξη το λεω , με απλη λογικη σκεψη ..... τωρα αν ισχυει κατι αλλο και το ξερει καποιος ας με διαψευσει .. )

swsip
16-05-12, 19:40
Σε ευχαριστώ. Μέχρι σήμερα το διατηρώ για να ακούω μόνο ή να το χρησιμοποιήσω σε έκτακτη ανάγκη.

ippomas
16-05-12, 21:49
Συμφωνω με τον προλαλησαντα αρκει να ειναι δηλωμενο στην αδεια του σκαφους σου.

FOYSKA
17-05-12, 10:04
:thumbs:

AFPlat
20-05-12, 22:14
Το. vhf πρέπει να είναι δηλωμένο και να έχει άδεια λειτουργίας ,η άδεια αυτή βγαίνει από το υπουργείο.
Είναι κάτι διαφορετικό από το πράσινο βιβλίο λεμβολογησης, μάλλον θα έχεις τέτοια άδεια γιατί για να εκδοθεί απαραίτητη είναι η έκδοση ραδιουπηρεσιων ή GR και ένα νούμερο, ανάλογα ποια εταιρεία την βγάζει.

Εάν λοιπόν έχεις άδεια ασύρματου, η ονομασία της είναι Άδεια Εγκατάστασης και Λειτουργίας Τηλεπηκοινωνιακου σταθμού πλοίου, τότε πρέπει κάθε χρόνο να εκδίδει μια υπηρεσία (εταιρεία ) το GR για το σκάφος σου, αυτό έχει κόστος από 10 έως 20 ευρώ. Εάν δεν το έχεις σε έλεγχο από το λιμενικοί μπορούν να σου βάλουν πρόστιμο.

Εάν δεν έχεις αυτή την άδεια ασύρματου, τότε δεν πρέπει να έχεις φανερό το VHF ,γιατί και πάλι θα σου βάλει πρόστιμο το Λιμενικοί εάν το δούνε σε έλεγχο.

Παλιές οφειλές δεν πληρώνεις για το GR ή ραδιουπηρεσιες,εάν είχες θα σε είχαν ενημερώσει,
Όπως επίσης δεν είναι σαν τα τέλη κυκλοφορία ς, εάν δεν πληρώθηκε για ένα χρόνο ή περισσότερα απλά τα γλυτωσες.

swsip
20-05-12, 22:27
Thanks !!!