PDA

Επιστροφή στο Forum : Airhull25c



ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
07-04-13, 19:49
Στα πλαίσια του κουρέματος και εμείς αναγκαστήκαμε να πουλήσουμε το CORSAIR33. βέβαια δεν ένοιωσα αυτή την χαρά που λένε όταν πουλάς το σκάφος,αντίθετα ζορίστηκα αρκετά. τέλος πάντων.
Και επειδή δεν μπορούμε να μείνουμε μακρυά απο την θάλασσα αποφασίσαμε να κλείσουμε ένα μικρότερο. στην επιλογή έπαιξαν Ρόλο πολλά ,αλλά και ότι φέτος με την Μικρή ενός έτος ,θα μπορούμε να κάνουμε ναυτικό κάμπινκ,οπότε η καμπίνα βολεύει.
ΤΟ airhull25c λοιπόν ,μας βολεύει γιατί, όπως θα δείτε στις φωτό,αν και τώρα γίνετε η διαμόρφωση της καμπίνας, υπάρχει ξεχωριστή τουαλέτα με ύψος 1,80. το κρεβάτι είναι τουλάχιστον 2,30 απο την άλλη μεριά και 1,90 απο την μεριά της τουαλέτας.το ύψος της καμπίνας πάνω απο τακεφάλια μας είναι πάνω απο μέτρο και θα έχει και ένα μεγάλο ταμπούκι στην καμπίνα, όπως και μεγάλο άνοιγμα για τον απαραίτητο αέρα.
εξω τετραθέσιο καναπέ,τραπεζάκι χωνεύτο στο πάτωμα που θα βγαίνει για χρήση και κάθισμα οδηγού συνοδηγού,με ψυγειο το ένα και εστία το άλλο και απο ενα μικρό χώρο για μικροπράγματα.
το πίσω ταμπούκι θα είναι παταρωμένο και γίνεται καμπίνα για παιδιά, αν θέλει κάποιος με κουρτίνα όταν ανοίγει το καπάκι.μετά βέβαια τα πράγματα(πλευστική σωσίβια κ.λ.π..) πρέπει κάπου να πάνε.
σε ξεχωριστό χώρο στις άκρες του καναπέ δυο χώροι για μπαταρίες υδραυλικά τιμόνιακ.λ.π.
και πίσω πίσω δυο μεγάλες πασαρέλες.
παντού στο καλούπι υπάρχει μικρό λούκι για να εφαρμόσει λάστιχο ώστε όλα να σφραγίζουν για την αποφυγή τριξιμάτων και νερών. το καλούπι επίσης είναι μονοκόματο χωρίς ενώσεις.αυτό και αν θα βοηθάει στην απουσία τριξιμάτων.
οι πολυστέρες παραπολύ καλοί και γυαλυσμένοι. εδώ έχει βάλει το χεράκι του ο Καπλέρης, κάτι που έκανε την γυναίκα μου να χαμογελάσει αφού εχει εκτιμήσει ιδιαίτερα τις γνώσεις του στα θέματα πλεύση πολυστέρας,αν και ασχολείτε μόνο τρία χρόνια με το αντικείμενο.
δοχεία καυσίμου δυο 320 και 80,δοχείο νερού 120 και δεξαμενή λυμάτων 40 λίτρα, συμπληρώνουν το πάζλ για να κάνουν την χρήση ανετώτατη.
7288728772867285

vertigo
07-04-13, 20:00
Mε το καλο,και καλοταξιδο να ειναι!!!:thumbs:

SEARIB
07-04-13, 20:02
καλορίζικο,πολλά μίλια καλές θάλασσες με υγεία και ευτυχία σε σένα και στην οικογενεια σου.η απόλυτη πιστευω επιλογη για διακοπές εφόσον υπάρχει και μικρό παιδι.μήπως πας και σε diesel μηχανή?

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
07-04-13, 20:09
...... τελικά είναι πολλοί οι κρυφοκαμπινάκες , που λέει και ο stendas,

Γρηγόρη , :thumbs: για την επιλογή.

Nectarios
07-04-13, 20:24
Γρηγορη καλοριζικο να ειναι και να χαιρεσαι την οικογενεια οσυ.

skipper
07-04-13, 20:38
Καλοριζικο - καλοριζικο. Πραγματικά χαιρομαι όταν γίνονται αγορές νέων σκαφών....:fouskoto4all

ChristosK
07-04-13, 20:42
Ωραιο Γρηγόρη με το καλο στην θάλασσα! :RIB-love
Ευχομαι να μην έχει αλλάξει η πλευση του σε σχέση με το open.

next
07-04-13, 20:52
Ζηστε αυτο που για πολλους θυμιζει ονειρο Καλοριζικο και καλες θαλασσες :thumbs:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
07-04-13, 21:00
ωραιο γρηγόρη με το καλο στην θάλασσα! :rib-love
ευχομαι να μην έχει αλλάξει η πλευση του σε σχέση με το open.
πιστεύω οτι οι διαφορές θα είναι ασήμαντες, αφού το βάρος δεν μεταβάλετε ,ειδικά στην πλώρη.
μηχανή verado 300 μεταχειρισμένη.
και φωτο απο το αγωνιστικό στην δευτερη διακρίνετε το μικρό πέλμα,μια απαραίτητη αλλαγή για ταχύτητες αγώνα.
72907289

mario
07-04-13, 21:22
Στα πλαίσια του κουρέματος και εμείς αναγκαστήκαμε να πουλήσουμε το CORSAIR33. βέβαια δεν ένοιωσα αυτή την χαρά που λένε όταν πουλάς το σκάφος,αντίθετα ζορίστηκα αρκετά. τέλος πάντων.
Και επειδή δεν μπορούμε να μείνουμε μακρυά απο την θάλασσα αποφασίσαμε...

Δεν υπαρχει περιπτωση να χαρεις ποτε πουλοντας το σκαφος σου , η να μεινεις μακρια απο την θαλασσα!
Εγω θα αρρωσταινα!
Αλλα αφου το αντικαθιστας με καποιο αλλο, η λυπη μετατρεπεται σε προσμονη και αγαπη για το νεο.
Γρηγορη ευχομαι να ειναι ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ το ΝΕΟ σου, και να χαρεις απο κοντα την ναυπηγηση του! :thumbs: :)
(Μην ξεχνας που και που να ανεβαζεις φωτογραφιες απο την ναυπηγηση-στησιμο-διαρυθμιση!).

KLEOMENIS01
07-04-13, 23:08
καλοταξιδο να ναι με υγεια να το χαρεις !

mansor
08-04-13, 03:04
Καλοριζικο, με υγεια, και να το πετυχεις, οπως σου αρεσει.

DiverC
08-04-13, 08:59
Πολύ ωραίο φαίνεται!
Καλοταξιδο και με υγεία να το χαρεις.

Vinci
08-04-13, 09:02
Με το καλό στη θάλασσα!!
:thumbs:

(περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες όταν ετοιμαστεί! )

Sakis760
08-04-13, 09:22
καλοταξιδο το ΕΡΓΑΛΕΙΟ
:RIB-love:RIB-love

Jorgos
08-04-13, 09:59
Καλοτάξιδο να είναι Γρηγόρ να το χαρείς με την οικογένεια η, και καλή επιτυχία στους αγώνες

pakar
08-04-13, 10:32
καλοτάξιδο:thumbs::RIB-love:fouskoto4all

ΑΝΤΙΓΟΝΙΩΤΗΣ
08-04-13, 11:19
Καλοταξιδο και απο εμενα προεδρε,φιανεται πολυ εργονομικο.:thumbs: Ετοιμαζω νεο μενου για την εστια,πιτευω οτι δεν χρειαζεται τανκ λυματων,εγω θα το εκανα τανκ για τσιπουρα 40λιτρακια ειναι αυτα.:captain:captain

doukas
08-04-13, 11:24
ΥΓΕΙΑ-ΔΙΑΘΕΣΗ-ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΛΙΩΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕ :thumbs::thumbs:
ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ :cheers:cheers

Capitano
08-04-13, 12:00
Καλορίζικος!!!
Δεν κάνουμε μακριά από τη θάλασσα...αλλά να σου πώ τη αλήθεια, άσχετα με τον ταξιδιάρικο χαρακτήρα σχεδόν παντώς καιρού που έχει το Corsair, αυτό πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο!

Υ.Γ. Μετριάζεται και η διαφορά αν έρθω να πλαγιοδετήσω δίπλα σου με το 5μετρο...γιατί αν το έκανα στο Corsair θα το έβαζα μέσα όπως τα παιδικά βαρκάκια:haha:haha:haha

Καλές βόλτες λοιπόν! Η θάλασσα μας περιμένει με ότι και αν την ταξιδεύουμε!wink1

gatz
08-04-13, 12:11
Γρηγόρη καλορίζικο το νέο σκάφος !!!
Καλές θάλασσες !!!:cheers

ippomas
08-04-13, 12:29
Γρηγορη καλοταξιδο και να το χαρητε το νεο σας σκαφος.

bilias
08-04-13, 13:04
Γηγορη καλοταξιδο, σου ευχομαι να το χαρεις οσο μπορεις!!!!!:cheers

dimdoc
08-04-13, 13:13
Kαλοτάξιδο και καλότυχο, δείχνει φοβερό:thumbs:

FOYSKA
08-04-13, 13:16
Εντυπωσιακη "μεταστροφη" απο open μαχητικα παντος καιρου ....... σε πιο οικογενειακες και τυπου " ναυτικου καμπιγκ " καταστασεις ...
Καλοταξιδο

ChristosK
08-04-13, 15:24
Καλοταξιδο και απο εμενα προεδρε,φιανεται πολυ εργονομικο.:thumbs: Ετοιμαζω νεο μενου για την εστια,πιτευω οτι δεν χρειαζεται τανκ λυματων,εγω θα το εκανα τανκ για τσιπουρα 40λιτρακια ειναι αυτα.:captain:captain



Λοιπόν ο μόνος 2 μήχανος του Sea Hawks που έμεινε είσαι εσύ. :lol:
Αρα στα μεγάλα ταξίδια θα μπαίνει το δικό σου!

pakar
08-04-13, 15:35
είναι και άλλοι ακόμα,τους ξέχασεςgreen

nikot33
08-04-13, 16:44
Γρηγόρη καλοτάξιδο ρε.Αχ αυτές οι γυναίκες ... :lol:

ΑΝΤΙΓΟΝΙΩΤΗΣ
09-04-13, 09:57
Λοιπόν ο μόνος 2 μήχανος του Sea Hawks που έμεινε είσαι εσύ. :lol:
Αρα στα μεγάλα ταξίδια θα μπαίνει το δικό σου!
Ειναι και ο SIR TAKIS.Και τα δυο ROKAKIA.:lol:

Nectarios
09-04-13, 21:53
Ειναι και ο SIR TAKIS.Και τα δυο ROKAKIA.:lol:ειμαστε και στο ιδιο παρκινγ, το κατω η πανω.
εγω ειμαι πανω.

basilios
09-04-13, 22:04
Kαλοτάξιδο και καλότυχο

ChristosK
09-04-13, 22:05
Ειναι και ο SIR TAKIS.Και τα δυο ROKAKIA.:lol:

Αυτά καίνε πολυ ρε συ! :haha

daddy
09-04-13, 22:44
Kαλοτλαξιδο το Airhull25c
και
Καλες επιτυχίες με το Αγωνιστικο AirHull.

ΑΝΤΙΓΟΝΙΩΤΗΣ
10-04-13, 08:34
ειμαστε και στο ιδιο παρκινγ, το κατω η πανω.
εγω ειμαι πανω.

Στο κατω, με τον νικο.

ΑΝΤΙΓΟΝΙΩΤΗΣ
10-04-13, 08:39
Αυτά καίνε πολυ ρε συ! :haha

Εγω ξερω οτι τα VERADO δεν καινε:tongues

STINGHER 555
10-04-13, 20:06
Καλορίζικο το νέο σκάφος !!!

Με υγεια και χαρες !!!!!!!!:thumbs::thumbs:

doukas
10-04-13, 20:21
Ειναι και ο SIR TAKIS.Και τα δυο ROKAKIA.:lol:

εχει και B.Eλλαδιτες μελη,ιδρυτικα και μη , διμηχανους και με στεπατες γαστρες .
http://www.youtube.com/watch?v=zYE1f-fxBE4

ΑΝΤΙΓΟΝΙΩΤΗΣ
11-04-13, 12:18
εχει και B.Eλλαδιτες μελη,ιδρυτικα και μη , διμηχανους και με στεπατες γαστρες .
http://www.youtube.com/watch?v=zYE1f-fxBE4


:sorry:

PaKal
12-04-13, 18:18
Επειδή δέχομαι αρκετά μηνύματα για τις διαστάσεις του σκάφους, τις παραθέτω παρακάτω.

Εξωτερικές διαστάσεις

Ολικό μήκος 7,65
Ολικό Φάρδος 2,75

Εσωτερικές διαστάσεις Καμπίνας

Μήκος κρεβατιού στην δεξιά πλευρά 2,80μ
Μήκος κρεβατιού στην αριστερή πλευρά 1,80μ
Συνολικό εσωτερικό φάρδος στην είσοδο 2,05μ
Στενότερο σημείο στην πλώρη 1μ,
Ύψος στην είσοδο 1,83μ με χαμηλότερο σημείο στην πλώρη 0,85μ
Ελεύθερος χώρος εισόδου 1,30Χ60μ

Διαστάσεις Τουαλέτας. (προαιρετική).

Ύψος πόρτας εισόδου 1,65 Χ 50cm
Εσωτερικό ύψος 1,70μ
Διαστάσεις 80Χ80. Θα διαθέτει νιπτήρα με χρήση Ντους.

Καμπίνα στον χώρο της πρύμνης (προαιρετική).

2,20 Χ 1,10μ

Tank.

Βενζίνης – πετρελαίου από 320-350L
Νερού 120L
Λυμάτων από 40-60L


http://imageshack.us/a/img202/7838/35743006.jpg

http://imageshack.us/a/img507/4210/44980119.jpg

http://imageshack.us/a/img266/7545/46148223.jpg

http://imageshack.us/a/img7/9058/95987415.jpg

http://imageshack.us/a/img33/7659/16362783.jpg

http://imageshack.us/a/img266/7936/97976061.jpg

http://imageshack.us/a/img844/5901/36728347.jpg

http://imageshack.us/a/img826/340/22060513.jpg

http://imageshack.us/a/img716/4503/87995183.jpg

http://imageshack.us/a/img842/4127/74175584.jpg

http://imageshack.us/a/img689/6113/29559294.jpg

http://imageshack.us/a/img6/9241/86395809.jpg

http://imageshack.us/a/img138/8493/81553216.jpg

Στην βασική ερώτηση δεν υπάρχει απάντηση προς το παρόν, αν πρώτα δεν ολοκληρωθεί το σκάφος…
Ο κ Γιώργος στην Foto, ΔΕΝ συνοδεύει το σκαφος….wink1

DiverC
12-04-13, 21:50
Ωραιο φαίνεται να γίνεται, απο καταναλωσεις και επιδόσεις τι αναμένεται;

PaKal
13-04-13, 08:48
Ωραιο φαίνεται να γίνεται, απο καταναλωσεις και επιδόσεις τι αναμένεται;



Σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο με το open. Το πρώτο σκάφος που ετοιμάζεται θα χρησιμοποιεί Verado 300, αλλά με το νέο πόδι. Υπολογίζω, πολύ χονδρικά να είναι από 100-150 κιλά βαρύτερο. Πιστεύω ότι με Bravo 22 θα έχει στις 4000 32-33 Knots και θα καταναλώνει από 1,3-1,4 l/m.

Capitano
13-04-13, 11:29
Σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο με το open. Το πρώτο σκάφος που ετοιμάζεται θα χρησιμοποιεί Verado 300, αλλά με το νέο πόδι. Υπολογίζω, πολύ χονδρικά να είναι από 100-150 κιλά βαρύτερο. Πιστεύω ότι με Bravo 22 θα έχει στις 4000 32-33 Knots και θα καταναλώνει από 1,3-1,4 l/m.
Εγώ έχω εκφράσει τη γνώμη μου η οποία είναι πολύ κοντά στα λεγόμενα του Παύλου τα οποία είναι αισιόδοξα μεν ρεαλιστικά δε... πιστεύω ότι θα κινείται οριακά κάτω από το 1,5 που με όλα αυτά που θα κουβαλάει πάνω του το σκάφος είναι μια χαρά τέλεια σαν κατανάλωση αν το συγκρίνουμε με τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ καταναλώσεις του ανταγωνισμού και όχι με τα νούμερα που ανακοινώνονται.wink1

next
13-04-13, 14:49
Υποννοεις κατι :wonder:

Capitano
13-04-13, 14:55
Υποννοεις κατι :wonder:
Δεν ξέρω σε ποιά από τα γραφόμενά μου αναφέρεσαι, αλλά αν αυτό είναι η κατανάλωση αναφέρω ξεκάθαρα ότι: υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις καταναλώσεις που ανακοινώνονται δημοσίως και στις πραγματικές συνήθως...wink1

next
13-04-13, 15:18
Πως με καταλαβαινεις ρε φιλε Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις :lol:

PaKal
13-04-13, 18:13
Εγώ έχω εκφράσει τη γνώμη μου η οποία είναι πολύ κοντά στα λεγόμενα του Παύλου τα οποία είναι αισιόδοξα μεν ρεαλιστικά δε... πιστεύω ότι θα κινείται οριακά κάτω από το 1,5 που με όλα αυτά που θα κουβαλάει πάνω του το σκάφος είναι μια χαρά τέλεια σαν κατανάλωση αν το συγκρίνουμε με τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ καταναλώσεις του ανταγωνισμού και όχι με τα νούμερα που ανακοινώνονται.wink1

Στρατη, το μαύρο του Σταμάτη έχει στις 3500 31 knots και καίει 1,17-1,20 με όλα του τα φορτία.

Το cabin θα έχει με όλο του τον εξοπλισμό αλλα 200 κιλά περίπου. Γιατι να καίει 1.5;

ChristosK
13-04-13, 18:58
Στρατη, το μαύρο του Σταμάτη έχει στις 3500 31 knots και καίει 1,17-1,20 με όλα του τα φορτία.

Το cabin θα έχει με όλο του τον εξοπλισμό αλλα 200 κιλά περίπου. Γιατι να καίει 1.5;


Με τι προπελα ρε συ Παύλο μου;
Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει bravo 22. Την έχεις δοκιμάσει;
Τα υπόλοιπα πριν το μαύρο που ειναι 200 κιλά πιο βαριά τόσο καίνε και δεν πανε πάνω απο 45 50 κόμβους.
Φυσικα και μιλάμε για μετρήσεις με άδεια σκάφη.

PaKal
13-04-13, 19:39
Χρηστακο!!!!

Είσαι βεβαιως για αυτα που γράφεις;;;
Τα έχεις δει εσυ αυτα τα νούμερα!!!

Capitano
13-04-13, 20:37
Στρατη, το μαύρο του Σταμάτη έχει στις 3500 31 knots και καίει 1,17-1,20 με όλα του τα φορτία.

Το cabin θα έχει με όλο του τον εξοπλισμό αλλα 200 κιλά περίπου. Γιατι να καίει 1.5;

'Ελα...έλα...αφού είσαι σύγχρονος άνθρωπος και διαφέρεις...μην γίνεσαι σαν τους ανταγωνιστές σου...wink1
Γιατί τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι το "πράμα σου" καίει όσο το Marvel που βλέπει και σε video με Suzuki 300 1,18 σταθερά σε πορεία 27 κόμβων...:tongues:tongues:tongues
Είπαμε εδώ μέσα είμαστε "μεταξύ" μας...:RIB-love:fouskoto4all

ChristosK
13-04-13, 21:06
Χρηστακο!!!!

Είσαι βεβαιως για αυτα που γράφεις;;;
Τα έχεις δει εσυ αυτα τα νούμερα!!!


Ναι. :fouskoto4all

Παυλαρα μου ξέρεις ότι σε γουστάρω πολύ και ξέρω ότι τα πιστεύεις αυτά που γράφεις αλλα κάνεις λάθος απο τον ενθουσιασμό σου και την αγάπη σου για αυτο που κάνεις.:love:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς πολυ καλη δουλεια και συνεργάζεται με τους καλύτερους του χώρου (Πέτρος, Θεμης, Γρηγόρης) χωρίς τσιγκουνιες σε υλικά κόπο και μεράκι. 1-2 κόμβους τελικής και κατανάλωση 1.3 ή 1.4 στο τέλος λίγο ρόλο παίζουν μπροστά στην χαρα που προσφέρει ένα ολοκληρωμένο και σωστά μελετημενο σκάφος.

Απο κοντά θα τα πούμε καλύτερα :captain:RIB love

next
13-04-13, 21:42
Ρε πως αλλαζουν τα πραγματααα Εδω το κανατε να καιει το ιδιο με δυο 300αρια :hahaΜεταξυ μας ?

Stamos 620
13-04-13, 22:58
[QUOTE=ChristosK;92936]Με τι προπελα ρε συ Παύλο μου;
Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει bravo 22. Την έχεις δοκιμάσει;
Τα υπόλοιπα πριν το μαύρο που ειναι 200 κιλά πιο βαριά τόσο καίνε και δεν πανε πάνω απο 45 50 κόμβους.
Φυσικα και μιλάμε για

Χρηστο παντως το δικο μου προσωπικα με την bravo 22 σε απανωτες μετρησεις εκαιγε 1.18 -1.2 με εμενα πανω μιας και εγω πληρωνω καυσιμα αλλα και σε μετρησεις με δημοσιαγραφους......αλλα αυτους αστπυς..εγω σου λεω λοιπον οτι το σκαφος αν θελω να το παω οικονομικα και οσο ακριβως σου λεω......τωρα το τι λενε οι αλλοι γιατι αλλα το ειπανε και αλλα ειδανε ποσος με ενδιαφερει.....εγω λοιπον ξαναλεω με την συγκεκριμενη προπελα και τοσα τσεκαρισμενα....

Τωρα γιατι καποιοι προσπαθουν να κανουν το ασπρο μαυρο δενπορω να το καταλαβω........ισως ειναι πικραμενοι μαλλον απο αυτο που πηρανε.....και για του λογου του αληθες οποιος δεν το πιστευει τον παω βολτπυλα...γιατι εγω εχω τα αντερα να δειξω τις μετρησεις μου....

Καλο σας βραδυ κυριοι!!!

ChristosK
14-04-13, 09:55
Σταμάτη τι προπελα έχεις;

next
14-04-13, 13:12
[QUOTE=ChristosK;92936]Με τι προπελα ρε συ Παύλο μου;
Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει bravo 22. Την έχεις δοκιμάσει;
Τα υπόλοιπα πριν το μαύρο που ειναι 200 κιλά πιο βαριά τόσο καίνε και δεν πανε πάνω απο 45 50 κόμβους.
Φυσικα και μιλάμε για

Χρηστο παντως το δικο μου προσωπικα με την bravo 22 σε απανωτες μετρησεις εκαιγε 1.18 -1.2 με εμενα πανω μιας και εγω πληρωνω καυσιμα αλλα και σε μετρησεις με δημοσιαγραφους......αλλα αυτους αστπυς..εγω σου λεω λοιπον οτι το σκαφος αν θελω να το παω οικονομικα και οσο ακριβως σου λεω......τωρα το τι λενε οι αλλοι γιατι αλλα το ειπανε και αλλα ειδανε ποσος με ενδιαφερει.....εγω λοιπον ξαναλεω με την συγκεκριμενη προπελα και τοσα τσεκαρισμενα....

Τωρα γιατι καποιοι προσπαθουν να κανουν το ασπρο μαυρο δενπορω να το καταλαβω........ισως ειναι πικραμενοι μαλλον απο αυτο που πηρανε.....και για του λογου του αληθες οποιος δεν το πιστευει τον παω βολτπυλα...γιατι εγω εχω τα αντερα να δειξω τις μετρησεις μου....

Καλο σας βραδυ κυριοι!!! Τα καλα και συμφεροντα ταις ψυχες ημων :haha

pakar
14-04-13, 13:17
'Ελα...έλα...αφού είσαι σύγχρονος άνθρωπος και διαφέρεις...μην γίνεσαι σαν τους ανταγωνιστές σου...wink1
Γιατί τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι το "πράμα σου" καίει όσο το Marvel που βλέπει και σε video με Suzuki 300 1,18 σταθερά σε πορεία 27 κόμβων...:tongues:tongues:tongues
Είπαμε εδώ μέσα είμαστε "μεταξύ" μας...:RIB-love:fouskoto4all

ο bebis τα ξέρει αυτά που γράφεις:wonder::tongues


υγ. πάντα μου άρεσαν οι συζητήσεις για καταναλώσεις και μποφόρ:lol::parrot:

PaKal
14-04-13, 14:19
Ναι. :fouskoto4all

Παυλαρα μου ξέρεις ότι σε γουστάρω πολύ και ξέρω ότι τα πιστεύεις αυτά που γράφεις αλλα κάνεις λάθος απο τον ενθουσιασμό σου και την αγάπη σου για αυτο που κάνεις.:love:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς πολυ καλη δουλεια και συνεργάζεται με τους καλύτερους του χώρου (Πέτρος, Θεμης, Γρηγόρης) χωρίς τσιγκουνιες σε υλικά κόπο και μεράκι. 1-2 κόμβους τελικής και κατανάλωση 1.3 ή 1.4 στο τέλος λίγο ρόλο παίζουν μπροστά στην χαρα που προσφέρει ένα ολοκληρωμένο και σωστά μελετημενο σκάφος.

Απο κοντά θα τα πούμε καλύτερα :captain:RIB love


Χρήστο μου… Όχι.

Άποψη εκφράζει όποιος έχει ταξιδέψει με ένα σκάφος μου, διαφορετικά μεταφέρει αυτά που άκουσε.

Εάν κάποιος δεν έχει οδηγήσει Airhull, αυτός είναι σίγουρα ο φίλος μου ο Χρήστος.

Επίσης θα έχεις ακούσει ότι όλα μου τα σκάφη, έστω και τα δυο πρώτα με Verado 250 που αναφέρεσαι, πηγαίνουν πάνω απο 55....

Χρηστακο… μαθαίνω… κάθε μέρα μαθαίνω και αν κατεβαίνω στους αγώνες, είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Μπορεί να γίνω ρόμπα…. Μπορεί να μην μπορέσω να ανταπεξέλθω….. αλλά σίγουρα θα μάθω και σίγουρα θα γίνω καλύτερος…..

Όσο για τον ενθουσιασμό που αναφέρεις…. Σου απαντώ Ναι… αλλά ταυτόχρονα είναι και απόψεις Ζωής….
Μην ξεχνάς πως τα πάντα ξεκίνησαν από αγάπη και μεράκι, οπότε και λίγος παραπάνω ενθουσιασμός δικαιολογείται.

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια …. έχω να πω πως, έξω από τον χορό … πολλά τραγούδια λένε…

Φιλικά…. Παύλος.

ChristosK
14-04-13, 15:23
Χρήστο μου… Όχι.

Άποψη εκφράζει όποιος έχει ταξιδέψει με ένα σκάφος μου, διαφορετικά μεταφέρει αυτά που άκουσε.

Εάν κάποιος δεν έχει οδηγήσει Airhull, αυτός είναι σίγουρα ο φίλος μου ο Χρήστος.

Επίσης θα έχεις ακούσει ότι όλα μου τα σκάφη, έστω και τα δυο πρώτα με Verado 250 που αναφέρεσαι, πηγαίνουν πάνω απο 55....

Χρηστακο… μαθαίνω… κάθε μέρα μαθαίνω και αν κατεβαίνω στους αγώνες, είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Μπορεί να γίνω ρόμπα…. Μπορεί να μην μπορέσω να ανταπεξέλθω….. αλλά σίγουρα θα μάθω και σίγουρα θα γίνω καλύτερος…..

Όσο για τον ενθουσιασμό που αναφέρεις…. Σου απαντώ Ναι… αλλά ταυτόχρονα είναι και απόψεις Ζωής….
Μην ξεχνάς πως τα πάντα ξεκίνησαν από αγάπη και μεράκι, οπότε και λίγος παραπάνω ενθουσιασμός δικαιολογείται.

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια …. έχω να πω πως, έξω από τον χορό … πολλά τραγούδια λένε…

Φιλικά…. Παύλος.


Εχω οδηγήσει... Δεν θυμάσαι καλα μου φαίνεται.
Και έχω οδηγήσει και έχω γράψει και τις εντυπώσεις μου για το airhull απο τους πρώτους.

Vinci
14-04-13, 15:57
Ο δικός μου (μπακαλίστικου τύπου) υπολογισμός με βάση αυτά που λέτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ, είναι ότι το c την bravo 22 δε θα τη σηκώσει (>6300rpm με 200lt καύσιμα και όλη την "προίκα") και θα έχει μέση κατανάλωση (στα χέρια και τη χρήση μου) 1,70 στη Χαλκιδική και 1,55 σε διακοπές!
Η παραπάνω πεποίθηση προκύπτει από τα γραφόμενα στα forums, το γεγονός ότι θα είναι 100-150 κιλά βαρύτερο και από την δική μου εμπειρία του: 30Κόμβοι, 36-37 lt/h στα Smartcraft...το οποίο όμως μεταφράζεται σε 1,65 στη Χαλκιδική με σταμάτα-ξεκίνα, φόρτωσε- ξεφόρτωσε κλπ κλπ. και σε 1,50 ακριβώς στις διακοπές μου.
Νομίζω όμως ότι ΧΑΝΕΤΑΙ ή ακόμη και ΧΑΝΕΤΕ το δάσος με τα δεκαδικά των καταναλώσεων σας και για το αν σηκώσει την bravo ή όποια άλλη. Το σκάφος δείχνει βολικό και αν πλέει και καλά καίγοντας 1,5-1,6 θα είναι Super.
...
...
Μιλάω για κανονικό σκάφος παραγωγής και σε χρήση αναψυχής και όχι κάποιο με carbon κλπ κλπ ή στημένο μόνο για να δείξει 2 νούμερα.

Άντε "τελειώνετε" με το σκάφος να δούμε τι κάνει και αφήστε τους έρωτες!!
wink1:love::tongues:)

Τέλος, ΚΑΙ για να συνεισφέρω στους προβληματισμούς σας greengreen, ούτε το 1,7-1,8 (συνθήκες πολυήμερων διακοπών) του Shear με χαλάει!
:thumbs::thumbs:

pakar
14-04-13, 16:17
Ο δικός μου (μπακαλίστικου τύπου) υπολογισμός με βάση αυτά που λέτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ, είναι ότι το c την bravo 22 δε θα τη σηκώσει (>6300rpm με 200lt καύσιμα και όλη την "προίκα") και θα έχει μέση κατανάλωση (στα χέρια και τη χρήση μου) 1,70 στη Χαλκιδική και 1,55 σε διακοπές!
Η παραπάνω πεποίθηση προκύπτει από τα γραφόμενα στα forums, το γεγονός ότι θα είναι 100-150 κιλά βαρύτερο και από την δική μου εμπειρία του: 30Κόμβοι, 36-37 lt/h στα Smartcraft...το οποίο όμως μεταφράζεται σε 1,65 στη Χαλκιδική με σταμάτα-ξεκίνα, φόρτωσε- ξεφόρτωσε κλπ κλπ. και σε 1,50 ακριβώς στις διακοπές μου.
Νομίζω όμως ότι ΧΑΝΕΤΑΙ ή ακόμη και ΧΑΝΕΤΕ το δάσος με τα δεκαδικά των καταναλώσεων σας και για το αν σηκώσει την bravo ή όποια άλλη. Το σκάφος δείχνει βολικό και αν πλέει και καλά καίγοντας 1,5-1,6 θα είναι Super.
...
...
Μιλάω για κανονικό σκάφος παραγωγής και σε χρήση αναψυχής και όχι κάποιο με carbon κλπ κλπ ή στημένο μόνο για να δείξει 2 νούμερα.

Άντε "τελειώνετε" με το σκάφος να δούμε τι κάνει και αφήστε τους έρωτες!!
wink1:love::tongues:)

Τέλος, ΚΑΙ για να συνεισφέρω στους προβληματισμούς σας greengreen, ούτε το 1,7-1,8 (συνθήκες πολυήμερων διακοπών) του Shear με χαλάει!
:thumbs::thumbs::thumbs::RIB-love:fouskoto4all


..τώρα που θα αποκτήσει wc και το shear......σε βλέπω Αθήνα για παραγγελίαgreen


...λάθος δρόμο έχετε πάρει κάποιοι στο κυνήγι των μετρήσεων.
άλλος ειναι ο σκοπός του φουσκωτούwink1

keyzer
14-04-13, 17:15
Να πούμε δυο πράγματα?
αν το σκάφος προσφέρει τέτοιες ευκολίες,, είναι αδιάφορο αν πιάνει μεγάλες τελικές η αν καίει 1,5 ...
ανεξαρτητως των υπολοίπων ζητημάτων, βλέπω μια γάμω επιμονή στα των επιδόσεων και στο τι προπελα θα σηκώσει... Τέτοιος τίτλος τιμής είναι αν μπορει να σηκώσει bravo 22?
Στο κάτω κάτω, αν σηκώνει bravo 22, γιατί ο άνθρωπος που το πήρε το εχει με ρεβ21, που είναι και χειρότερη στα λαθη(ως πιο απόλυτη και εκρηκτική) και μάλλον πιο κοντή απο την 22;

Παυλο, εγώ δε θα στα πω απο κοντά, διότι και απο κοντά και απο μακριά τα ίδια θα σου λέω πάντα. Φθείρεται και το προϊόν σου και η ζωή σου, αγόρι μου. Μην ασχολείσαι, κανε αυτο που κανείς καλα και πήγαινε τους ανθρώπους σου βόλτα με τα σκάφη σου δείχνοντας τους επιτόπου τι κάνει η βάρκα σου και τι καίει. Έτσι κι αλλιώς, έτσι για να γουσταρεις, μπορείς να κανείς το εξής τεστ:
Βαλε στον πίσω πάγκο του μαγαζιού σου μια trophy, μια revolution και μια bravo δίπλα δίπλα.
στους πελάτες που σου κουνιουνται γι τις προπελες και για τις επιδόσεις, βάλε ένα μικρό τεστ, να σου τις πούνε με τη σωστή σειρά απο τα 5 μέτρα απόσταση. Θα εκπλαγεις, όταν καταλάβεις....

Stamos 620
14-04-13, 19:10
Το εχω με rev 21 για τον λογο που ειπες ...ειναι απολυτη και εκρηκτικη!!! Δεν με ενδιαφερει ποσο καιει προς το παρον!!!!

Εξου και στο 10 μετρο πρωτα ο θεος θα βαλω 2 διχρονα!!!:RIB-love

keyzer
14-04-13, 19:27
Το εχω με rev 21 για τον λογο που ειπες ...ειναι απολυτη και εκρηκτικη!!! Δεν με ενδιαφερει ποσο καιει προς το παρον!!!!

Εξου και στο 10 μετρο πρωτα ο θεος θα βαλω 2 διχρονα!!!:RIB-love

Ναι , μόνο που δεν είχες και άλλη επιλογή...νομίζω.

ChristosK
14-04-13, 19:50
Έχεις δοκιμάσει bravo 22' ?

Έλεος ρε σεις.....
Αυτή που σας έδωσε ο Θεμης δεν είναι;

Η προπελα που νομίζετε ότι είναι bravo 22 είναι μια παραγγελία απο Αγγλία και απλα μοιάζει με την bravo και δεν είναι 22 βήμα αλλα πιο κοντή.

Stamos 620
14-04-13, 19:53
Ναι , μόνο που δεν είχες και άλλη επιλογή...νομίζω.

Για πιο λογω δεν ειχα αλλη επιλογη ρε φιλε?? Απο οσες δοκιμασα
Αυτη ηταν η πιο ωραια κατα την δικη μου αποψη....

Εχω 3 προπελες....την 19 την 21 και την 22....αναλογως τα κεφια μου της αλλαζω!!

Stamos 620
14-04-13, 19:55
Έχεις δοκιμάσει bravo 22' ?

Έλεος ρε σεις.....
Αυτή που σας έδωσε ο Θεμης δεν είναι;

Η προπελα που νομίζετε ότι είναι bravo 22 είναι μια παραγγελία απο Αγγλία και απλα μοιάζει με την bravo και δεν είναι 22 βήμα αλλα πιο κοντή.

Δεν εχει μονο ο θεμης bravo 22..... και ναι εχω δοκιμασει. Εχεις φαει σκαλωμα βλεπω!

Capitano
14-04-13, 20:10
Έχετε φαγωθεί... Με τη rev 21 κάιει όσο λέτε?
Κατανάλωση εννοούμε αυτή που έχει με τα συνήθη φορτία και τη σωστή προπέλα γι αυτά.
Επισης όταν λέμε για κατανάλωση δεν εννοούμε τη στιγμιαία που μπορεί να δούμε σε κάποια στιγμή, αλλα την μέση που βγαίνει απο fuel used και διανυθέντα μίλια. Άρα η στιγμιαία 1.2 που αναφέρεται και είναι στιγμιαία σε κατάσταση δοκιμής...παρουσίασης χωρίς φορτία εγω το μεταφράζω σε 1.4 μέση κατανάλωση διακοπών για την ελαφρια έκδοση του Σταμάτη...
δλδ σε 1.5 για την κανονική έκδοση,
δλδ για το cabin ΔΕΝ μπορει να έχει λιγότερη ρε παιδιά...
Λίγο έλεος με αυτό το θέμα.:)
αν τυχόν είναι διαφορετικά να πάμε κανένα ταξίδι και να πληρώσω σύμφωνα με τις καταναλωσεις που έχει το σκάφος στο θορικό άδειο με ούριο άνεμοgreengreengreengreen Αφού ισχυρίζεστε ότι αυτή είναι η πραγματική...:tongues:tongues:tongues

Stamos 620
14-04-13, 20:21
Με την μπραβο καπιτανο...και με ολα τα φορτια!! Και ναι δεχομαι να το μετρησουμε....αμα γραψει οσα εχω πει θα κερασεις 300 λιτρα...αν οχι θα σου δωσω τα αναλογα να τα ριξεις στο δικο σου μολις παρεις με το καλο!!!!

ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ
14-04-13, 20:30
Με τι προπελα ρε συ Παύλο μου;
Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει bravo 22. Την έχεις δοκιμάσει;
Τα υπόλοιπα πριν το μαύρο που ειναι 200 κιλά πιο βαριά τόσο καίνε και δεν πανε πάνω απο 45 50 κόμβους.
Φυσικα και μιλάμε για μετρήσεις με άδεια σκάφη.

Καλησπέρα σε όλους!

Με μπονατσα θάλασσα η revo4 21 μπαίνει κοφτες , η tempest 23 οριακά δεν μπαίνει....
Knots 53.0-53.5 ,
Φορτίο σκάφους φυσιολογικό όχι στεγνό αλλά ούτε η πλώρη να σέρνεται στο γιαλό.

Airhull 25 f ( ένα από τα υπόλοιπα .....)

νομιζω πως πρέπει να σταματήσει το παιχνίδι τον +\- 2 knots , +/- 0,30 ltr/Nm.....χάνεται η ουσία των πραγμάτων .......:RIB-love

Καλές Θαλασσοβολτες!

next
14-04-13, 20:30
Δεστε που το πραγμα αρχιζει να ζεσταινεται για τα καλα:cheers

Stamos 620
14-04-13, 20:49
Δεστε που το πραγμα αρχιζει να ζεσταινεται για τα καλα:cheers

Κατσε να ποσταρει και κανενας αλλος κατοχος ....μπας και αρχισουν πιστευουν τα kn και τις καταναλωσεις....μετα προβλεπω να ποσταρουμε και ενορκη βεβαιωση!!!!

Να μην πιστευει καπιος τον κατασκευαστη το καταλαβαινω...μα να μην πιστευει τον αγοραστη δεν το καταλαβαινω.......να ελεγα οτι τα περνω για να λεω καλα λογια παει στο διαολο...αλλα οχι μονο δεν τα περνω..μου τα περνει κιολας. Εκτος αν θεωρειτε διοτι τα παινευω.αλλα τι να κανω αφου ειναι και ωραια και καλα και γρηγορα τα ατιμα!!!

Vinci
14-04-13, 20:53
Για τη μηχανή μιλάμε ρε παιδιά; μαμά ή ντοπαρισμένη;

Στάλθηκε από το Spectrum 48-ZX

FOYSKA
14-04-13, 21:33
Nτορος να γινεται , και λεγε λεγε κατι θα μεινει :)

ChristosK
15-04-13, 00:19
Καλησπέρα σε όλους!

Με μπονατσα θάλασσα η revo4 21 μπαίνει κοφτες , η tempest 23 οριακά δεν μπαίνει....
Knots 53.0-53.5 ,
Φορτίο σκάφους φυσιολογικό όχι στεγνό αλλά ούτε η πλώρη να σέρνεται στο γιαλό.

Airhull 25 f ( ένα από τα υπόλοιπα .....)

νομιζω πως πρέπει να σταματήσει το παιχνίδι τον +\- 2 knots , +/- 0,30 ltr/Nm.....χάνεται η ουσία των πραγμάτων .......:RIB-love

Καλές Θαλασσοβολτες!


Γεια σου ρε φουρτούνα μόνο που ξεχάσεις να μας πεις ότι έχεις άλλη μείωση απο αυτήν που έχει ο Σταματης. Έχεις verado 250 αντί για 300...:thumbs:
Οπότε είναι φυσικό να σήκωνεις βήμα 21 και έρχεσαι να με επιβεβαιωσεις ότι το cabin δεν θα σηκώσει 22 βήμα όπως λέει ο Παύλος με verado 300.
Θα σηκώσει 19.

@stamos 620 Φίλε Σταμάτη το σκαλωμα είναι αποκλειστικά δικο σου που μπαίνεις και γράφεις μόνο να υπερασπιστεις τις επιδόσεις του σκαφους σου. Εγω απλα κάνω κουβέντα.
Οι καταναλωσεις που λες και υπάρχουν στο περιοδικό έγιναν με την προπελα που λέω εγω._
Είναι διαφορετικό πράγμα να επιμένεις για την αλήθεια απο αυτο που κανείς εσύ.


Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση αλλα όχι να ξεχάσουμε αυτα που ξέρουμε.

vertigo
15-04-13, 08:22
Νομιζω οτι το cabin θα βαλει verado 250 με μειωσει 1.85 εκτοs και αν δεν εχω καταλαβει καλα:wonder:

keyzer
15-04-13, 08:50
Δεν εχει μονο ο θεμης bravo 22..... και ναι εχω δοκιμασει. Εχεις φαει σκαλωμα βλεπω!

Άκου, πάρε ένα τηλ τον Παύλο και ρωτά τον που βρήκε την προπελα που φορΑΓΕ το σκάφος σου καμία βδομάδα και πλέον...μετα πάρε και μένα τηλέφωνο να σου πω τι οδηγίες έδωσα σε αυτόν που την έκανε LAB για να γυρνάει έτσι όπως γυρνάει...έχεις κάνει λάθος και εκθέτεις τον κατασκευαστή σου ΧΩΡΊΣ ΛΟΓΟ.


Γεια σου ρε φουρτούνα μόνο που ξεχάσεις να μας πεις ότι έχεις άλλη μείωση απο αυτήν που έχει ο Σταματης. Έχεις verado 250 αντί για 300...:thumbs:
Οπότε είναι φυσικό να σήκωνεις βήμα 21 και έρχεσαι να με επιβεβαιωσεις ότι το cabin δεν θα σηκώσει 22 βήμα όπως λέει ο Παύλος με verado 300.
Θα σηκώσει 19.

@stamos 620 Φίλε Σταμάτη το σκαλωμα είναι αποκλειστικά δικο σου που μπαίνεις και γράφεις μόνο να υπερασπιστεις τις επιδόσεις του σκαφους σου. Εγω απλα κάνω κουβέντα.
Οι καταναλωσεις που λες και υπάρχουν στο περιοδικό έγιναν με την προπελα που λέω εγω._
Είναι διαφορετικό πράγμα να επιμένεις για την αλήθεια απο αυτο που κανείς εσύ.


Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση αλλα όχι να ξεχάσουμε αυτα που ξέρουμε.

Φουρτουνα είμαι απόλυτα σίγουρος για τις επιδόσεις που γράφεις. Έτσι πρέπει να είναι τα νούμερα, μάλιστα η τεμπ23 εχει μεγάλες δυνατότητες για στροφαρισμα και ταχύτητα, αρκεί να συνεργάζεται με τη γάστρα σου.

Stamo το σκάφος σου είναι εξαιρετικό ανεξαρτητως προπελας, μην τρελαινεσαι ρε φίλε, έχω μείνει με μια υπεροχή εικόνα αυτού στα χέρια του Παύλου να κάνει απιστευτους ελιγμούς μπροστά απο τον πατροκλο...εκει που φωτογραφιζοταν. Αν θες έχω και μια lab finish 21 rev να δοκιμάσετε, σε περίπτωση που ενδιαφερεσαι:thumbs::thumbs:

keyzer
15-04-13, 08:54
Για πιο λογω δεν ειχα αλλη επιλογη ρε φιλε?? Απο οσες δοκιμασα
Αυτη ηταν η πιο ωραια κατα την δικη μου αποψη....

Εχω 3 προπελες....την 19 την 21 και την 22....αναλογως τα κεφια μου της αλλαζω!!
Ωπα , αυτο τώρα το είδα, ρε φίλε!
Ενταξει δε σχολίασα τα κέφια σου...τα κέφια της μηχανής είναι να σηκώνει τις στροφές της, πάντως....

Stamos 620
15-04-13, 11:35
Cristosk

Φυσικα και μιλαω μονο για το σκαφος μου...δεν θα μπορουσα να μιλησω για καποιο αλλο .
Ξεκινησαμε απο τις καταναλωσεις...φτασαμε στην προπελα...μετα στα κιλα...μετα στον ειναι πειραγμενη η μηχανη η οχι....

Εχω δοκιμασει πολλες προπελες ξαναλεω...εχω δοκιμασει και αυτην που λες...ηυαν παρα πολυ ωραια προπελα με εξαιρετικη πλευση και καταναλωση....εμενα ομως λογω οτι ρεν ηταν νευρικη με ξενερωσε.....η καταναλωση δεν βγηκε μονο στιγμαια...βγηκε και τον τροπο που υπεδειξε ο στρατης....

Τωρα αν ηταν 22 η 21 η 15 ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.... με ενδιεφερε μονο να δω και μια προπελα με καλυτερη καταναλωση σε περιπτωση ενος μακρινου ταξιδιου.

Σε αυτο το θεμα λοιπον ισχυει οτι λεω .το σκαφος εχει την δυνατοτητα να πηγαινει γρηγορα και να καιει 1.18-1.2 . Αυτο λοιπον το νουμερο καταναλωσης λοιπον με ο σκαφος πληρως φορτωμενο δεν αμφισβητητε απο κανεναν. Πολυ ευχαριστως να κερασω καφεδακι να παμε μεχρι την τζια και να γυρισουμε και αν εχω πει καποθ ψεμματα να το ανακοινωσεις δημοσιως......τις θεωριες ομως δεν τις δεχομαι σε κατι που εχω διαπιστωσει εγω ο ιδιος.

Stamos 620
15-04-13, 11:41
Ωπα , αυτο τώρα το είδα, ρε φίλε!
Ενταξει δε σχολίασα τα κέφια σου...τα κέφια της μηχανής είναι να σηκώνει τις στροφές της, πάντως....

Φιλε μου οπως ξαναειπα εχουν δοκιμαστει διαφορες προπελες..σου λεω λοιπον οτι εχει δοκιμαστει και αρκετα μεγαλυτερη προπελα απο την 22 ( οχι την συγκεκριμενη που λετε εσεις)μαζι με τον γρηγορη.....ο λογος ο οποιος δεν εκανε δεν ηταν λογω οτι η μηχανη δεν την αντεχε ηταν κατι σε σχεση με το υψος της μηχανης..αν θελει ο γρηγορης το εξηγει...

Εγω φοραω μια 21 revolution η οποια μοθ αρεσει παρα πολυ γιατι ειναι νευρικη.η καταναλωση φυσικα δεν ειναι 1.18. Αυτη η καταλωση που αναφερω ειναι με αλλη προπελα. Εστω και την συγκεκριμενη που λες και εσυ.

Αλλα οπως ειπα οι εξηγησεις δοθηκαν μονο για το θα καταναλωσης......αν το 1.18 ηταν με 21 η 51 εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει....

Τωρα για το τι σηκωνει το σκαφος μου και τι οχι ειναι ρνα αλλο θεμα και οχι του παροντος που και αυτο μπορουμε να το συζητησουμε .

Capitano
15-04-13, 11:48
Τώρα αρχίζουμε να συγκλίνουμε στα γραφόμενά μας!:thumbs:
Το ότι υφίσταται υπό συνθήκες με συγκεκριμένη προπέλα ΕΓΩ δεν το αμφισβητώ... ναι υφίσταται...
ΑΛΛΑ όπως λές η προπέλα που σου αρέσει είναι άλλη και η μέτρηση ήταν έτσι κι' αλλιώς στιγμιαία...ΑΡΑ τα ίδια πράγματα λέμε μέσες άκρες...
Κι' εγώ στο 688 ειχα δοκιμάσει μία Mirage Plus 25'' που είχε πολύυυ χαμηλή κατανάλωση και υψηλή μέση ωριαία...αλλά τι να το κάνω??? Η βάρκα ήταν ένα μπουρδ@λο και μισό...άρα τα νούμερα ήταν αδιάφορα, αφού δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιούσα ποτέ ξανά...
Άλλο λοιπόν οι δυνατότητα για κάποια ιδανικά νούμερα και άλλο τα συνήθη νούμερα!wink1
Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνούμε κάπου τελικά...

mimoza
15-04-13, 12:10
Για τη μηχανή μιλάμε ρε παιδιά; μαμά ή ντοπαρισμένη??:wonder::wonder::wonder::wonder:

Stamos 620
15-04-13, 12:11
Τώρα αρχίζουμε να συγκλίνουμε στα γραφόμενά μας!:thumbs:
Το ότι υφίσταται υπό συνθήκες με συγκεκριμένη προπέλα ΕΓΩ δεν το αμφισβητώ... ναι υφίσταται...
ΑΛΛΑ όπως λές η προπέλα που σου αρέσει είναι άλλη και η μέτρηση ήταν έτσι κι' αλλιώς στιγμιαία...ΑΡΑ τα ίδια πράγματα λέμε μέσες άκρες...
Κι' εγώ στο 688 ειχα δοκιμάσει μία Mirage Plus 25'' που είχε πολύυυ χαμηλή κατανάλωση και υψηλή μέση ωριαία...αλλά τι να το κάνω??? Η βάρκα ήταν ένα μπουρδ@λο και μισό...άρα τα νούμερα ήταν αδιάφορα, αφού δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιούσα ποτέ ξανά...
Άλλο λοιπόν οι δυνατότητα για κάποια ιδανικά νούμερα και άλλο τα συνήθη νούμερα!wink1
Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνούμε κάπου τελικά...

Επιτελους! Μπραβο στρατη!!! Θα κανω μονο μια μικρη διορθωση....η μετρηση εχει γινει και σε ταξιδακι συην τζια ωστε να ειναι σιγουρο και το στιγμιαιο αποτελεσμα.
Επισης εμενα η βαρκα μου ηταν μια χαρα και με την συγκεκριμενη προπελα.ητοι και πηγαινε και επλεε και δεν εκαιγε.....αλλα εμεις ως νεοι βραζει το αιμα μας και θελουμε τις νευρικες.....

Απλα χρειαστηκε 10 ποστ....

Vinci
15-04-13, 12:19
Επειδή απάντηση δεν πήρα....Αν τα νούμερα αφορούν μαμά κινητήρα είναι πολύ καλά για τουριστικό φουσκωτό και ο τόσος ντόρος ίσως έχει νόημα για το τι γίνεται "παραπέρα". Αν έχει ήδη πέσει ντόπα....
....
Σε κάθε περίπτωση η συζήτηση κατά τη γνώμη μου είναι off topic για το συγκεκριμένο φουσκωτό και το χαρακτήρα του. Αν μάλιστα κρίνω από τα γραφόμενα κάποιων μάλλον παραασχοληθήκατε με το "ελασσον" του φουσκωτού!
:)

Στάλθηκε από το Spectrum 48-ZX

ΔΑΥΛΟΣ
15-04-13, 12:19
Τώρα αρχίζουμε να συγκλίνουμε στα γραφόμενά μας!:thumbs:
Το ότι υφίσταται υπό συνθήκες με συγκεκριμένη προπέλα ΕΓΩ δεν το αμφισβητώ... ναι υφίσταται...
ΑΛΛΑ όπως λές η προπέλα που σου αρέσει είναι άλλη και η μέτρηση ήταν έτσι κι' αλλιώς στιγμιαία...ΑΡΑ τα ίδια πράγματα λέμε μέσες άκρες...
Κι' εγώ στο 688 ειχα δοκιμάσει μία Mirage Plus 25'' που είχε πολύυυ χαμηλή κατανάλωση και υψηλή μέση ωριαία...αλλά τι να το κάνω??? Η βάρκα ήταν ένα μπουρδ@λο και μισό...άρα τα νούμερα ήταν αδιάφορα, αφού δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιούσα ποτέ ξανά...
Άλλο λοιπόν οι δυνατότητα για κάποια ιδανικά νούμερα και άλλο τα συνήθη νούμερα!wink1
Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνούμε κάπου τελικά...

εδω γελανε:)

FOYSKA
15-04-13, 12:45
Ο δικός μου (μπακαλίστικου τύπου) υπολογισμός με βάση αυτά που λέτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ, είναι ότι το c την bravo 22 δε θα τη σηκώσει (>6300rpm με 200lt καύσιμα και όλη την "προίκα") και θα έχει μέση κατανάλωση (στα χέρια και τη χρήση μου) 1,70 στη Χαλκιδική και 1,55 σε διακοπές! ...................... Το σκάφος δείχνει βολικό και αν πλέει και καλά καίγοντας 1,5-1,6 θα είναι Super........

:thumbs:
Ειναι η αποψη με οσα εχει ζησει , εχοντας διαβασει τι εγραφαν και τι ελεγαν για ενα σκαφος παρομοιο που αγορασε ( SEA QUEST 7.60 )
Το εχει μετανοιωσει ???? Δεν νομιζω . Οταν ενα σκαφος σε βολευει οι διαφορες στην καταναλωση σε επιπεδο δεκαδικου ειναι δευτερευουσας σημασιας
Υ.Γ.
Για εκεινο που εχει μετανοιωσει ..... τοχουμε ξαναπει .... ειναι το w.c. :lol:

bilias
15-04-13, 16:23
Επειδη παρακολουθω το θεμα και ακρη δεν εχω βγαλει, πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι ο κατασκευαστης(Παυλος) να βγει και να πει οτι μετα απο δοκιμες το σκαφος με την συγκεκριμενη μηχανη (πχ verado 250) πιστευει οτι στηνεται καλα πλευστικα με την "ταδε" προπελλα, καιει τοσο με πληρη φορτια και εχει τελικη τοσο παλι με πληρη φορτια. Με λιγα λογια να μας πει πως θα εστηνε το σκαφος για εναν χρηστη που δεν θελει να ασχοληθει σχεδον καθολου με το στησιμο της βαρκας που θα αγορασει.......:thumbs:ολα τα αλλα ειναι γουστα του καθενος!:lol:

@stamos 620 το 1,18 μου αρεσε........wink1

Stamos 620
15-04-13, 16:39
@bilia...

Αν δεν εχεις καταλαβει μπορεις να με ρωτησεις η να διαβασεις παραπανω!

Οταν θα δοκιμασει ο παυλος το καμπινατο σιγουρα θα ενημερωσει.

Για οτι αφορα το airhull f ισχυει οτι λεει ο φουρτουνας

Για οτι αφορα το airhull s ισχυουν οτι εχω αναφερει παραπανω και οτι λεει η υπογραφη μου.παντα με πληρη φορτια. Τουλαχιστον για το δικο μου s

PaKal
15-04-13, 17:01
Βασίλη μου, εγώ την έχω πει την άποψη μου, τόσο στον Σταμάτη όσο και μέσα στο forum.

To Σκάφος θα τονίσω για άλλη μια φορά ότι είναι πολύ μεγαλύτερο σε τετραγωνικά μέτρα από πολλά αλλά μεγαλύτερα του.
Αυτό θα το καταλάβουν όλοι όταν θα δουν από κοντά το νέο Cabin για το οποίο ξεκίνησε το νήμα.

Δυστυχώς όμως εγώ, ΔΕΝ έπεσα σε εποχές παχιών αγελάδων ούτω σώστε να έχω την δυνατότητα πολλαπλών
δοκιμών με διαφορετικούς κινητήρες και πολλαπλές προπέλες με την τσέπη άλλων…..

Επίσης τα δυο πρώτα σκάφη που έκανε λόγο ο Χρησταρας φορούν Verado 250 με το νέο πόδι…. και ότι αυτό συνεπάγεται
σε καταναλώσεις και τελικές και σε καμία περίπτωση τα 100-150 κιλά παραπάνω…

Του Σταμάτη το σκάφος φόρεσε παλαιότερης γενιάς κινητήρα, με άλλη σχέση μείωσης, εννοώ το λεπτότερο πόδι και με την
συγκεκριμένη προπέλα που μου δάνεισε ο Δημήτρης, έβγαλε, (και θα επιμένω σε αυτό Χρηστακο) με πλήρη
φορτία βόλτας μέσω όρο 1,3!!!. Στις 3500 δε… έκαιγε 1,07 με 30-31 Knots.

Δεν ξέρω αν ήταν Bravo η Brava…. Ξέρω όμως ότι ο συνδυασμός ήταν ο ιδανικός
για το συγκεκριμένο σκάφος, και αυτήν την προπέλα πρότεινα στο Σταμάτη να φτιάξει.

Εγώ για να παρουσιάσω το σκάφος αυτήν χρησιμοποίησα.

Του Σταμάτη ΔΕΝ του άρεσε και αγόρασε την Revo 21 που έφτιαξε ο Γεράσιμος για ένα εκ των δυο πρώτων….

Υ.Γ. Χρηστακο με βρίζεις για δεύτερη φορά….. δεν έχω Αλτσχαιμερ….. και ξέρεις τι εννοώ.:)

FOYSKA
15-04-13, 17:22
Του Σταμάτη το σκάφος φόρεσε παλαιότερης γενιάς κινητήρα, με άλλη σχέση μείωσης, εννοώ το λεπτότερο πόδι και με την
συγκεκριμένη προπέλα που μου δάνεισε ο Δημήτρης, έβγαλε, (και θα επιμένω σε αυτό Χρηστακο) με πλήρη
φορτία βόλτας μέσω όρο 1,3!!!. Στις 3500 δε… έκαιγε 1,7 με 30-31 Knots.

Δεν ξέρω αν ήταν Bravo η Brava….

Παυλιτο μου ( για να μπω και εγω στο κλιμα)
1. Η σχεση μειωσης ΔΕΝ φαινεται απο τον σχεδιασμο του ποδιου . Κατι εχεις μπερδεψεις
2. Τωρα συνενοηθηκαμε για την καταναλωση
3. Οταν ο ειδικος τυπος στα τεχνικα χαρακτηριστικα ( π.χ. προπελα ) γραφει παπαριες , τοτε γιατι να μην γραφει και σε αλλα .

PaKal
15-04-13, 17:28
Παυλιτο μου ( για να μπω και εγω στο κλιμα)
1. Η σχεση μειωσης ΔΕΝ φαινεται απο τον σχεδιασμο του ποδιου . Κατι εχεις μπερδεψεις
2. Τωρα συνενοηθηκαμε για την καταναλωση
3. Οταν ο ειδικος τυπος στα τεχνικα χαρακτηριστικα ( π.χ. προπελα ) γραφει παπαριες , τοτε γιατι να μην γραφει και σε αλλα .



Dani μου… εγώ το ξέρω, άλλοι ίσως να μην το ξέρουν… και για αυτό το διευκρινίζω..


Y.Γ.. Δεν μου αρέσει…. Θα στο είχα κάνει καλύτερο….:RIB-love

FOYSKA
15-04-13, 17:33
Να πω οτι καταλαβα εστω και μια λεξη θαναι τεραστιο ΨΕΜΑ ....
Θα το σκεφτω το βραδυ .....

PaKal
15-04-13, 17:37
… .Εννοω το καθισμα ….

keyzer
15-04-13, 17:38
Να πω οτι καταλαβα εστω και μια λεξη θαναι τεραστιο ΨΕΜΑ ....
Θα το σκεφτω το βραδυ .....

για το κάθισμα σου λέει, μπρε!

pakar
15-04-13, 17:38
Επειδή απάντηση δεν πήρα....Αν τα νούμερα αφορούν μαμά κινητήρα είναι πολύ καλά για τουριστικό φουσκωτό και ο τόσος ντόρος ίσως έχει νόημα για το τι γίνεται "παραπέρα". Αν έχει ήδη πέσει ντόπα....
....
Σε κάθε περίπτωση η συζήτηση κατά τη γνώμη μου είναι off topic για το συγκεκριμένο φουσκωτό και το χαρακτήρα του. Αν μάλιστα κρίνω από τα γραφόμενα κάποιων μάλλον παραασχοληθήκατε με το "ελασσον" του φουσκωτού!
:)

Στάλθηκε από το Spectrum 48-ZX

μου αρέσει που περιμένεις απάντηση:lol:

bilias
15-04-13, 17:41
@stamos 620 νομιζω πως πρέπει να σταματήσει το παιχνίδι τον +\- 2 knots , +/- 0,30 ltr/Nm.....χάνεται η ουσία των πραγμάτων .......αυτα λεει ο φουρτουνας παραπανω οποτε μαλλον με δικαιωνει για το 1,18 που εγραψες......μην παρεξηγησε ομως απλα ρε φιλε μολις ειδα το 1,18 θυμηθηκα κατι διαφημισεις του media markt στα 9,99 ευρω......γραψτο ρε συ 1,15-1,20 να φαινεται πιο σοβαρο!!!!!wink1wink1wink1

PaKal
15-04-13, 17:42
μου αρέσει που περιμένεις απάντηση:lol:



Aν ο αποδέκτης είμαι εγώ, έχω πει πολλές φορές πως είναι Jerado!!!

Stamos 620
15-04-13, 18:01
Aν ο αποδέκτης είμαι εγώ, έχω πει πολλές φορές πως είναι Jerado!!!

Jetrado :tongues:haha:haha

Stamos 620
15-04-13, 18:03
@stamos 620 νομιζω πως πρέπει να σταματήσει το παιχνίδι τον +\- 2 knots , +/- 0,30 ltr/Nm.....χάνεται η ουσία των πραγμάτων .......αυτα λεει ο φουρτουνας παραπανω οποτε μαλλον με δικαιωνει για το 1,18 που εγραψες......μην παρεξηγησε ομως απλα ρε φιλε μολις ειδα το 1,18 θυμηθηκα κατι διαφημισεις του media markt στα 9,99 ευρω......γραψτο ρε συ 1,15-1,20 να φαινεται πιο σοβαρο!!!!!wink1wink1wink1

Ειμαστε ακριβεις σε αυτα που λεμε...:tongues

pakar
15-04-13, 18:07
Aν ο αποδέκτης είμαι εγώ, έχω πει πολλές φορές πως είναι Jerado!!!

φαντάζομαι οτι εσένα ρώτησε ο vinci ή όποιον άλλο ήξερε:thumbs:

πάντως σε αυτο το φόρουμ δεν είχε ξαναγραφτεί:)

bilias
15-04-13, 18:19
@PaKal
Παυλο μου α) εγω απο οτι ξερω εχεις φτιαξει βαρκες με τρια διαφορετικα μοτερ(Honda, suzuki, verado) οποτε αυτο που λες περι ελλειψης σκαφων για δοκιμες με διαφορα μοτερ και προποελλες μαλλον φιλε δεν ισχυει...wink1

β) Παλι δεν μου απαντας σε αυτο που θελω.....παμε παλι λοιπον.....πες οτι εγω ενδριαφερομαι να αγορασω ενα κανονικο airhull open (οχι καρμπον) με verado 250 πειραγμενο, με τι προπελλα θα μου το προτεινες για να πηγαινει σωστα η βαρκα, τι καταναλωσεις θα εχω με πληρη φορτια και τι τελικη....ελπιζω να εγινα κατανοητος.:thumbs:

Y.Γ Μην μου αρχιζεις και εσυ τα 1,17lt καντο 1,20lt να τελειωνουμε......γιατι θα σε βαλω να κανεις παρεα με την γιαγια του media markt......:lol::lol::lol:

PaKal
15-04-13, 18:19
φαντάζομαι οτι εσένα ρώτησε ο vinci ή όποιον άλλο ήξερε:thumbs:

πάντως σε αυτο το φόρουμ δεν είχε ξαναγραφτεί:)

Φιλε Pakar...

Ξερω πολυ καλα τι γραφω....wink1

http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?5658-AirHull-απόψεις&p=90402#post90402

PaKal
15-04-13, 18:25
@PaKal
Παυλο μου α) εγω απο οτι ξερω εχεις φτιαξει βαρκες με τρια διαφορετικα μοτερ(Honda, suzuki, verado) οποτε αυτο που λες περι ελλειψης σκαφων για δοκιμες με διαφορα μοτερ και προποελλες μαλλον φιλε δεν ισχυει...wink1

β) Παλι δεν μου απαντας σε αυτο που θελω.....παμε παλι λοιπον.....πες οτι εγω ενδριαφερομαι να αγορασω ενα κανονικο airhull open (οχι καρμπον) με verado 250 πειραγμενο, με τι προπελλα θα μου το προτεινες για να πηγαινει σωστα η βαρκα, τι καταναλωσεις θα εχω με πληρη φορτια και τι τελικη....ελπιζω να εγινα κατανοητος.:thumbs:

Y.Γ Μην μου αρχιζεις και εσυ τα 1,17lt καντο 1,20lt να τελειωνουμε......γιατι θα σε βαλω να κανεις παρεα με την γιαγια του media markt......:lol::lol::lol:



Βillara…..Δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Για αυτό συμβουλεύομαι τον Θέμη, για αυτό τον Πέτρο, για αυτό τον Γεράσιμο και για αυτόν τον λόγο περισσότερο από όλους τον Δημήτρη…
Θα σε πληροφορήσω λάθος… ΔΕΝ ξέρω

keyzer
15-04-13, 18:30
ρε συ Παύλο, να πάμε να κεραστούμε ένα παγωτό στον Ιταλό στο Λαύριο?
Όποιος πάρει φυστίκι το πληρώνω εγώ!!!!
Μπίλια, ο Πάυλος έγραψε παραπάνω ότι την βάρκα τη γούσταρε με την Βrabus 22, μη ζορίζεσαι, άσε τον Βίντσι που θέλει να την πάρει να κάνει την έρευνά του:love:

bilias
15-04-13, 18:32
Παυλαρα σε τιμαει η απαντηση αυτη, γιατι δεν προσποιησε οτι ξερεις, καλο θα ηταν ομως να ηξερες μετα απο τοσο αγωνα και προσπαθεια που εχεις κανει εδω και τρια χρονια γιατι εγω ξερω τι ανθρωπος εισαι και θα το εκτιμησω.....ο υποψηφιος αγοραστης ομως οχι!:thumbs:

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις!:thumbs:

pakar
15-04-13, 18:34
έχεις δίκιο το εχεις πει πάλι:thumbs:

αν και τωρα που το διάβασα παλι δεν ειμαι σίγουρος οτι απο θέμα οικονομίας η "μαμα" θα ηταν καλύτερη,τουλάχιστον οχι σε ολο το φάσμα των στροφών και αναλόγως το πρόγραμμα που φοράς.

next
15-04-13, 18:37
Βillara…..Δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Για αυτό συμβουλεύομαι τον Θέμη, για αυτό τον Πέτρο, για αυτό τον Γεράσιμο και για αυτόν τον λόγο περισσότερο από όλους τον Δημήτρη…
Θα σε πληροφορήσω λάθος… ΔΕΝ ξέρω Παυλο εδω εισαι λαθος Αν δε ''ξερεις'' ΕΣΥ τοτε ποιος θα τα ξερει Η Μαρια η πενταγιωτισσα Αυτα χωρις καν κακοβουλη προθεση αλλα με γνωμονα τη γνωση και μονο και τη μεταφορα στοιχειων που πρεπει να γνωριζει απο πρωτο χερι ο εκαστοτε κατασκευαστης :thumbs:

PaKal
15-04-13, 18:49
Billako… ξαναδιάβασε την ερώτηση σου….

Αν και έχω απαντήσει, θα το επαναλάβω…

Αν μου ζητήσεις ένα σκάφος σαν του Σταμάτη, θα σου προτείνω BravοDani…

Αν μου ζητήσεις ένα σκάφος Carbon… θα σου πω Αλέξανδρος, και σίγουρα δεν θα ξέρει κανένας τι προπέλα θα φορέσει.
Και επειδή θα ξαναγίνω γραφικός και ποιος ακούει τον Θέμη….. θα σου πω ότι είπα και στον Χρήστο.
Κάθε μέρα μαθαίνω…..

FOYSKA
15-04-13, 19:36
Παμε παλι

Παυλιτο μου ( για να μπω και εγω στο κλιμα)
1. Η σχεση μειωσης ΔΕΝ φαινεται απο τον σχεδιασμο του ποδιου . Κατι εχεις μπερδεψεις
2. Τωρα συνενοηθηκαμε για την καταναλωση
3. Οταν ο ειδικος τυπος στα τεχνικα χαρακτηριστικα ( π.χ. προπελα ) γραφει παπαριες , τοτε γιατι να μην γραφει και σε αλλα .
1. Απαντηση ????? Οντως μπερδευτηκες ????
2. Για την καταναλωση τωρα δεν συνενοηθηκαμε , διορθωσες τα νουμερα που ειχες γραψει
3. Παλι τιποτα ( εστω και σαν γνωμη )
Υ.Γ.
1.Αντι για ολα αυτα πετας μια κουβεντα για το καθισμα μου , που αν θες παμε στο αντιστοιχο θεμα για κουβεντα
2. Μηπως ...... λεω μηπως οντως πρεπει να γινει καποιο τεχνικο σεμιναριο για να μας εξηγησετε και για το πελμα , και για τις μειωσεις , και για προπελες , και για (βελουδινο ) γουστο και αισθητικη ..... ΟΠΩΣ ακριβως προτεινατε ????

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
15-04-13, 19:48
[QUOTE=vertigo;93002]Νομιζω οτι το cabin θα βαλει verado 250 με μειωσει 1.85 εκτοs και αν δεν εχω καταλαβει καλα:wonder:[/QUOTE

μια χαρά έχεις καταλάβει και η πρόβλεψη μου είναι ότι θα σηκώσει την 22 bravo που είναι η αγαπημένη μου προπέλα, η τελική θα είναι 52-55 που δεν με ενδιαφέρει και καθόλου θα πηγαίνω 3600 με 29-31 κόμβους και θα καίω 38-40 λίτρα.

Vinci
15-04-13, 20:02
Μόλις γύρισα από ταξίδι και βαριέμαι να διαβάσω αναλυτικά τι λέτε, ΑΛΛΑ το μυαλό μου κόλλησε στην δις παρότρυνση του bilia!!
...
...
Πραγματικά είναι πολύ καλή ιδέα και θα ήταν ευχής έργο ο τελευταίος (με ημερομηνία εγγραφής) κατασκευαστής να μιλήσει πρώτος για την πραγματική τελική της βάρκας του και τις πραγματικές καταναλώσεις...με ποιες συνθήκες όμως!!!...
:lol::lol::lol:
...
...
και ποια βάρκα;;;;

Ο keyzer κάποια στιγμή μέσα στο μήνα έγραψε μια πολύ καλή παράγραφο για το θέμα αυτό!!
:thumbs:

PaKal
15-04-13, 20:14
Παμε παλι

1. Απαντηση ????? Οντως μπερδευτηκες ????
2. Για την καταναλωση τωρα δεν συνενοηθηκαμε , διορθωσες τα νουμερα που ειχες γραψει
3. Παλι τιποτα ( εστω και σαν γνωμη )
Υ.Γ.
1.Αντι για ολα αυτα πετας μια κουβεντα για το καθισμα μου , που αν θες παμε στο αντιστοιχο θεμα για κουβεντα
2. Μηπως ...... λεω μηπως οντως πρεπει να γινει καποιο τεχνικο σεμιναριο για να μας εξηγησετε και για το πελμα , και για τις μειωσεις , και για προπελες , και για (βελουδινο ) γουστο και αισθητικη ..... ΟΠΩΣ ακριβως προτεινατε ????

Dani μου….

Σε αγαπώ και σε σέβομαι και το ξέρεις…
Το κάθισμα το ανέφερα υπό μορφή αστείου, αλλά δυστυχώς με παρεξήγησες….

Τώρα διακρίνω εγώ εκνευρισμό στο κείμενο σου…

Επειδή όμως κάτι παραπλήσιο θέλω να φτιάξω και εγώ στο Cabin..θα σε περιμένω αύριο στο Λαύριο να σε κεράσω καφεδάκι, πρώτα γιατί θέλω την γνώμη σου ως προς το Cabin, δεύτερον για να καταλάβεις από κοντά το πνεύμα μου και τρίτον γιατί έχω καιρό να σε δω.
Τα τεχνικά σεμινάρια έχουμε χρόνο να τα κάνουμε..

FOYSKA
15-04-13, 20:56
Παυλιτο μου
kανενας εκνευρισμος , ουτε σε παρεξηγησα ( αλοιμονο να σε παρεξηγησω για μια γνωμη ....... )
δεκτη η προσκληση αν και πιστευω οτι υπηρχε και ηταν "ανοικτη" , και ετσι συνεχιζω να την θεωρω ...
και συγνωμη βεβαια που επιμενω αλλα παλι απαντησεις δεν πηρα .... και ξερεις απεναντι στους "επαγγελματιες" ειμαι λιγο πιο απαιτητικος , και πιο αυστηρος απο οτι σε απλους χρηστες
υ.γ.
νομιζω καταλαβαινεις οτι "φιλοι" δεν ειναι μονο οι "κολακες"

Stamos 620
16-04-13, 09:02
Βillara…..Δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Για αυτό συμβουλεύομαι τον Θέμη, για αυτό τον Πέτρο, για αυτό τον Γεράσιμο και για αυτόν τον λόγο περισσότερο από όλους τον Δημήτρη…
Θα σε πληροφορήσω λάθος… ΔΕΝ ξέρω


Ενα τετοιο σκαφος εχει ο βαγγελης που ρωτας.

Η δικη μου θεωρια ειναι οτι ενα τετοιο σκαφος θα ηταν ιδανικο και συμφωνω με τους υπολοιπους με την bravo...διοτι η εντυπωση της σταθεροτητας που μου εδωσε ηταν παρα πολυ καλη θεωρω οτι η καταναλωση ππυ θα εχει θα ειναι παρα πολυ καλη σε κατασταση ταξιδιου. Και θεωρω παλι οτι θα πηγαινει απο 53 εως 55 knots.

Το "θεωρω" το λεω γιατι δεν θελω να πω τι εχω ακουσει.....αν κατι ειχα δει με τα ματια μου οπως στο δικο μου τοτε θα το ελεγα με σιγουρια( για οτι αφορα καταναλωσεις και τελικες)

keyzer
16-04-13, 11:26
δεν υπάρχει bravo με βήμα λιγότερο του 22'

ChristosK
16-04-13, 20:39
δεν υπάρχει bravo με βήμα λιγότερο του 22'


...κατα συνέπεια είναι αδύνατον να μπορέσει να σηκώσει το cabin (που θα είναι αρκετα πιο βαρύ) 22 βήμα τετραφτερη με 300 verado.
Με 250 ίσως να μπορέσει αλλα και πάλι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
(και φυσικά μιλάμε για jerado)
Ένα cabin σκάφος συνηθίζεται να κουβαλάει αρκετα περισσότερα πράγματα απο ένα οπεν.
Λιγο το ψυγείο, λίγο οι δερμάτινες και οι επενδύσεις, λίγο τα στρώματα και μαξιλάρια μαζεύονται τα κιλα.
Τωρα εάν θέλει κάποιος με το ζόρι να πει ότι σήκωσε μεγάλο βήμα προπελα μόνο και μόνο για τις εντυπώσεις είναι άλλο θέμα και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα....

Παύλο συνέχισε την καλη δουλειά και κουράγιο.

PaKal
17-04-13, 08:52
http://imageshack.us/a/img213/3217/img2333e.jpg

http://imageshack.us/a/img90/7773/img2334p.jpg

http://imageshack.us/a/img407/705/img2338e.jpg

http://imageshack.us/a/img856/549/img2329na.jpg

H διαφορα βάρους του Deck στο Open με το Cabin ειναι μονο 42κ.

Vinci
17-04-13, 10:41
ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ:
Μου αρέσει ΠΟΛΥ!!!
:thumbs::thumbs:

Κρεββάτι και WC όμως θα είναι λειτουργικά; (μήκη και πλάτη)
Περιμένω να το δω από κοντά πως και πως!!!
...
...
Ταξιδάκι στην Αθήνα προβλέπω τον Οκτώβρη (γεροί να είμαστε!!)
:thumbs:

daddy
17-04-13, 11:51
Ταξιδάκι στην Αθήνα προβλέπω τον Οκτώβρη (γεροί να είμαστε!!)
:thumbs:

Μιλάς για αυτή την ημερομηνία?


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΦΟΥΣΚΩΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ 2013
Αθήνα 5 & 6 Οκτωβρίου 2013

Vinci
17-04-13, 13:54
Με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια!!
:lol::lol:

next
17-04-13, 21:04
Γεια σου ρε Μπαμπη παντα πρακτικος :thumbs:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
20-05-13, 17:42
κούμπωσε σήμερα το εργαλείο. εχει γίνει παρα πολυ καλη δουλεια. τελικα οντως ξαπλωνουν δυο ατομα ανετοτατα στην καμπινα και μαλιστα με το κεφαλι στην πλωρη. ειναι τελικα αρκετα ψηλος ο χωρος για να μην σε πνιγει. μεχρι 180 μπαίνεις ορθιος μεσα στην καμπινα και στην τουαλετα 1,70.
αρκετος χωρος για αροδου στο ντεκ .1,86 χωρις τα καθισματα που οταν μπουν θα αφηνουν περιπου 90 εκατοστα.
76767678767776797680768176827683

hannibal
20-05-13, 20:57
Ωραίο είναι....
Αλλα θα το πώ, κατ"εμέ θα έπρεπε το πρυμιό SUNDECK να μην υπάρχει και ο καναπές να ήταν κατάπρυμα (μιλάω για το CABIN μόνο πού το βάρος της καμπίνας εξισορροπεί το ότι οι επιβάτες θα κάθονται 50 πόντους πιο πίσω) θα γινότανε γήπεδο για τραπέζι- κουζίνα-snack bar- τσιπουράδικο και όλα τα ξενοδοχειάκα......
Κατά τ"άλλα καλό...:thumbs::thumbs:

FOYSKA
20-05-13, 22:08
@ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
Ομορφο .....
Γρηγορη το δικο σου ειναι που θα φορεσει και opti ???? ......
Αν ναι καλοταξιδο ( προσωπικα )

Vinci
21-05-13, 09:31
Πολύ όμορφο.Καλοτάξιδο!
:thumbs::thumbs:

Επί προσωπικού:
Τελικά μόνον με επί τόπου δοκιμή μου φαίνεται ότι θα βγάλω άκρη για το αν χωράμε ή όχι!...στον πόντο "παίζονται" όλα!
:wonder::wonder:
Ή ακόμη καλύτερα με μια 2ήμερη "ενοικίαση" ΑΝ έρθει "εκείνη" η ώρα! wink1


ΥΓ: Τελικά ο Καρράς (Evripus) με το 680 έχει κάνει "ΘΑΥΜΑΤΑ" στους χώρους του σκάφους!
:wonder:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
21-05-13, 09:40
καλημέρα .αυτό είναι και θα είμαι θαλασσα λογικά μέσα Ιουνίου. σκεφτομαι να κάνω το πρωτο ταξιδι για Αντίπαρο στην Πανελληνια. αν και κάτι μου λέει οτι απο φέτος θα λέγετε πανελληνια συγκενρωση φουσκωτων ομιλων γραμενων στην ομοσπονδια:doh:

vertigo
21-05-13, 12:46
καλημέρα .αυτό είναι και θα είμαι θαλασσα λογικά μέσα Ιουνίου. σκεφτομαι να κάνω το πρωτο ταξιδι για Αντίπαρο στην Πανελληνια. αν και κάτι μου λέει οτι απο φέτος θα λέγετε πανελληνια συγκενρωση φουσκωτων ομιλων γραμενων στην ομοσπονδια:doh:
Θα σε γραψω εγω μαζι μαs...μια που θα ειμαστε 2-3 να γινουμε 4:haha:haha

Χριστιανός
04-07-13, 22:48
καλημέρα .αυτό είναι και θα είμαι θαλασσα λογικά μέσα Ιουνίου. σκεφτομαι να κάνω το πρωτο ταξιδι για Αντίπαρο στην Πανελληνια. αν και κάτι μου λέει οτι απο φέτος θα λέγετε πανελληνια συγκενρωση φουσκωτων ομιλων γραμενων στην ομοσπονδια:doh:

...προεδρε ασε τα λογια διοτι στη πανελλήνια ηρθες με τη παλια αγαπη : αυτος ο μαστροπετρος μελι εχει αραγε ? αλλα ο λόγος κυριοι ειναι αλλος και γιαυτο σταματησε και το project cabin air hull by kalogero . ενω ο μουσικός παραγωγός - κατασκευάστης ειχε πεσει πανω στο μεγάλο τραπεζι με τους διαβητεςτα μετρα τις μεζουρες , μονο ο κοπτοραπτης ελειπε καθοσον ο προεδρος παοδαρας 2μετρος και αιντε να τον χωρεσεις στη τουαλέτα. ... Σκαει η βομβα κυριοι : η κυρια προέδρου ειναι έγκυος στο δεύτερο και 3 ο πρόεδρός απο τον πρώτο γαμο συνολο 5 ..... κιαν ειναι και δυδημα ..... @!!!!!!!@@@
ο καλογερο μαυρες πλερεζες παλι απο την αρχή κοψε ράψε , μακρυνε τη γαστρα
ο sir takis ειναι γοα αυτοκτονία αφου πηρε τα μετρά γοα κουρτίνες σεντόνια μαξηλαρια , δοαλεξαν προσοψια πετσέτες μπανιου κλπ συν τις ταπετσαριες και να ταξιδια στας ευρωπας ταξιδια ( γιαυτο και δεν ηρθε στη πανεληνια ) τωρα ολα απο την αρχη και αιντε ττωρα να αρνηθεί σε εηκυο και προεδρινα ...μηπως πρέπει λοιπον να βγη απ ευθείας το 10+ cabin η να παρει λεωφοριακι με εναλλακτική αδεια ταξι ( 5 και ανήλικα ) και να βάλουμε ολοι ρεφενέ να του πάρουμε τηλεόραση στο σπίτι. ..

PaKal
02-07-14, 14:58
9447..................:wonder

Capitano
02-07-14, 15:44
Για τι πράγμα απορείς???:wonder:wonder:wonder

PaKal
02-07-14, 15:56
Για τι πράγμα απορείς???:wonder:wonder:wonder

Για το χρώμα των μπαλονιών, και του περιμετρικου….

bigjohn
02-07-14, 16:52
Μαυρος κυμματοθραυστης γκρι fabric (anthracite νομιζω) φασα

FOYSKA
02-07-14, 17:25
Για το χρώμα των μπαλονιών, και του περιμετρικου….
Ο πελατης τι λεει ;;;;:wonder :)

Alexis
02-07-14, 17:59
Μαυρος κυμματοθραυστης γκρι fabric (anthracite νομιζω) φασα

με τίποτα μαύρο προστατευτικό λάστιχο.. μετά από πολύ ήλιο ξεβάφει!! γκρι θα είναι πολύ καλύτερο k σαν φάσα βάλε κάποιο χρώμα που θέλει ο πελάτης..

ΔΑΥΛΟΣ
02-07-14, 21:47
το μονο περιμετρικο που ειναι λαστιχο και οχι ''λαστιχο'' ειναι το γκρι,αν και δεν μου πολυαρεσει ειναι το μονο που αντεχει , και :)δεν ξεβαφει


σκουρο μπαλονι

ζω μαζι για πρωτη φορα εδω και 20 χρονια

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ,ζεματαει

λευκο η ανοικτο γκρι η μπεζ ΜΟΝΟΝ

pakar
03-07-14, 09:43
Ο πελατης τι λεει ;;;;:wonder :)sostossostos

PaKal
03-07-14, 16:44
Πελατειακές σχέσεις δεν υπάρχουν...Ο φίλος μου που ήταν σήμερα εκεί και το συζητήσαμε, μπορεί να μας πει τις απόψεις του.....sostos

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
03-07-14, 17:02
εγω ήδα μια καταπληκτική δουλειά να συνεχίζετε σε κάθε λεπτομέρεια και όπως σου είπα, πολλοί θα το δούν λιγοι θα το εκτιμήσουν.
δυστυχώς πάμε πολύ αργά λόγο ανωτέρας βίας:helona αλλα θα δικαιωθούμε όταν πέσουμε στο νερό.
οσο για το λάστιχο για μένα γκρί και μπορντό φάσα να ταιριάξεις και μαξιλάρια.
την άλλη εβδομάδα που θα είναι και το VERADO επάνω θα τον:makakas
αντε και τον φάγαμε τον γαίδαρο

Vinci
03-07-14, 17:08
....
σκουρο μπαλονι

ζω μαζι για πρωτη φορα εδω και 20 χρονια

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ,ζεματαει

λευκο η ανοικτο γκρι η μπεζ ΜΟΝΟΝ

Σε σκάφη όπως το συγκεκριμένο ή ακόμη πιο έντονο παράδειγμα κάτι 10μετρα cabin όπως του Πάνου που δεν το ακουμπάς από μέσα, αφού καλύπτεται από στοιχεία με πολυεστέρα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει θέμα.
Σε πιο λιτές; κλασσικές; κατασκευές εκεί όντως πρέπει να είναι μαρτύριο!
sostos

Πολύ όμορφη δείχνει η βάρκα!
Καλοτάξιδη!
sostossostos

Edited: Μη βάλετε ούτε λάστιχο, ούτε φάσα. Είναι πιο "αλήτικο" έτσι.
:)

Edited2: Τα αμορτισέρ στα ταμπούκια, οι Αμερικάνοι τα βάζουν ανάποδα έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μπει νερό στην μπουκάλα. Τραβηγμένο; Μπορεί, αλλά έτσι κάνουν!!!!!

PaKal
03-07-14, 17:15
Edited2: Τα αμορτισέρ στα ταμπούκια, οι Αμερικάνοι τα βάζουν ανάποδα έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μπει νερό στην μπουκάλα. Τραβηγμένο; Μπορεί, αλλά έτσι κάνουν!!!!!


Σωστός....εχεις μεγαλο δικιο....sostos

miki
03-07-14, 19:31
[QUOTE=ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ;108305]εγω ήδα μια καταπληκτική δουλειά να συνεχίζετε σε κάθε λεπτομέρεια και όπως σου είπα, πολλοί θα το δούν λιγοι θα το εκτιμήσουν.
δυστυχώς πάμε πολύ αργά λόγο ανωτέρας βίας:helona αλλα θα δικαιωθούμε όταν πέσουμε στο νερό.
οσο για το λάστιχο για μένα γκρί και μπορντό φάσα να ταιριάξεις και μαξιλάρια.
την άλλη εβδομάδα που θα είναι και το VERADO επάνω θα τον:makakas
αντε και τον φάγαμε τον γαίδαρο[/QUOverado θειο μονο ετσι θα πετας

miki
03-07-14, 19:33
ρε συ παυλε.....τι εκανες παλι.....ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΑsostossostossostos

FOYSKA
03-07-14, 21:11
Πελατειακές σχέσεις δεν υπάρχουν...Ο φίλος μου που ήταν σήμερα εκεί και το συζητήσαμε, μπορεί να μας πει τις απόψεις του.....sostos
.... Τελικα ο φιλοπελατης εμφανιστηκε , ειπε την γνωμη του και οχι μονο για τα χρωματα ( αλλωστε ειναι πολυ προχωρημενος ..... ξερει και τις ταπετσαριες , ενω εσυ Παυλο μας ρωτησες χωρις να μας τα πεις ολα .... :) )
Ερωτηση . Τα μεταμοντερνα καθισματα επιλογη του φιλουπελατη ειναι ???
Σημειωση . Αναποδα τα κοκκινα (???) αμορτισερ δεν ειναι μονο για τα νερα .... Βαλτα αναποδα και θα εκπλαγεις απο την λειτουργια :)

akolyris
03-07-14, 23:09
Γιατί θα το εκτιμήσουν λίγοι; Αν η δουλειά είναι καλή νομίζω ότι θα έχει αρκετούς ενδιαφερόμενους.

Ένα 10μετρο που ήταν να φτιαχτεί προχωράει ή έχει μείνει στα χαρτιά;


Tapatalk

nikot33
04-07-14, 08:25
ρε συ παυλε.....τι εκανες παλι.....ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΑsostossostossostos


Δηλαδή τι ρε Μίκι ? :wonder
Τώρα που πηρα εγώ Corsair για να είμαστε ομόσταβλοι θα μου την κάνεις και θα πάρεις AirHull Cabin ??? :)

ChristosK
04-07-14, 10:05
Δηλαδή τι ρε Μίκι ? :wonder
Τώρα που πηρα εγώ Corsair για να είμαστε ομόσταβλοι θα μου την κάνεις και θα πάρεις AirHull Cabin ??? :)


εεμ έτσι είναι φίλε Νίκο, κάθε εταιρία έχει το δικό της προφίλ αγοραστικού κοινού.:)
Δεν μπορεί ο καθένας να αγοράζει ότι του κατέβει. :tongues

PaKal
04-07-14, 10:08
.... Τελικα ο φιλοπελατης εμφανιστηκε , ειπε την γνωμη του και οχι μονο για τα χρωματα ( αλλωστε ειναι πολυ προχωρημενος ..... ξερει και τις ταπετσαριες , ενω εσυ Παυλο μας ρωτησες χωρις να μας τα πεις ολα .... :) )
Ερωτηση . Τα μεταμοντερνα καθισματα επιλογη του φιλουπελατη ειναι ???
Σημειωση . Αναποδα τα κοκκινα (???) αμορτισερ δεν ειναι μονο για τα νερα .... Βαλτα αναποδα και θα εκπλαγεις απο την λειτουργια :)

Danny μου, η θέση οδήγησης και τα καθίσματα αποτελούν δικά σου σχέδια… και σε αυτό σε εμπιστεύομαι απόλυτα….sostos Στον χρωματικό συνδυασμό…….:wonder

Απλά επειδή δεν τα προλαβαίνω επιστρατευτήκαν προσωρινά του S. Τα νέα θα διαθέτουν ψυγείο εσωτερικά , ένα μικρό μάτι και χώρο μικροαντικειμένων… wink1

Κόκκινα… γιατί εσωτερικά έχουν γράσο θαλάσσης , ανάποδα μπήκαν εκ παραδρομής…

Τα εμπρός που είναι σωστά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να δουλεύουν καλύτερα.

FOYSKA
04-07-14, 12:27
.... ανάποδα μπήκαν εκ παραδρομής…

Τα εμπρός που είναι σωστά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να δουλεύουν καλύτερα.
Τελος παντων .... εννοω να μπουν με την μπουκαλα στο κινουμενο μερος ( δλδ πανω ) .... Οτι λειτουργουν διαφορετικα εννοω οτι δεν "τερματιζουν" αποτομα οταν ανοιγει .... ( θα στο δειξω απο κοντα .. )

miki
04-07-14, 20:09
Δηλαδή τι ρε Μίκι ? :wonder
Τώρα που πηρα εγώ Corsair για να είμαστε ομόσταβλοι θα μου την κάνεις και θα πάρεις AirHull Cabin ??? :)
νικολα χαλαρωσε εχω καψει μονο 33000 λιτρα βενζινα μεχρι τα 200 χιλ εχουμε καιρο για να αλλαξω ...ΕΣΥ ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ
:haha:haha:haha

nikot33
05-07-14, 08:27
νικολα χαλαρωσε εχω καψει μονο 33000 λιτρα βενζινα μεχρι τα 200 χιλ εχουμε καιρο για να αλλαξω ...ΕΣΥ ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ
:haha:haha:haha


Τι να'χω το νου μου ρε...
Για κάνε πως κουβεντιάζεις με την γυναίκα μου :haha:haha:haha

miki
05-07-14, 18:22
Τι να'χω το νου μου ρε...
Για κάνε πως κουβεντιάζεις με την γυναίκα μου :haha:haha:haha
ΠΡΟς ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Η ΛΙΝΑ....:haha:hahaτυχερακια

nikot33
05-07-14, 22:23
ΠΡΟς ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Η ΛΙΝΑ....:haha:hahaτυχερακια


:hahasostos

miki
06-07-14, 06:02
υπαρχουν και αλλες βαρκες εκτος απο το κορσαιρ.....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΒΑΡΚΑ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ γιατι ξεχωριζει απο την λεπτομερεια ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ πολεμιστης sostos..................ασε που χαιρομαι γιατι και στην αιδηψο εχουμε air hull.....ακουει τειο ντανυ?:haha:hahaΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΤΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ?????

nikot33
06-07-14, 09:50
υπαρχουν και αλλες βαρκες εκτος απο το κορσαιρ.....


Και βέβαια υπάρχουν.Τέσσερις είχα :foyska
Πέραν της πλάκας κι'εμένα μου αρέσει η λεπτομέρεια στα AirHull καθώς και η επιμονή του κατασκευαστή και φίλου Παύλου :RIB-love
Πιστέυω ότι είναι αδικημένες "λογω κρίσης" βάρκες sostos

FOYSKA
06-07-14, 10:04
Ρεεεεεε αφηστε το γλυψιμο ...... Μουσκεψαμε πρωι πρωι

miki
07-07-14, 05:38
Ρεεεεεε αφηστε το γλυψιμο ...... Μουσκεψαμε πρωι πρωι

απαραδεκτο ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΘΟΥ ΒΟΥ...ρε τειο ουτε μια λεξη για την αιδηψο...

FOYSKA
07-07-14, 10:13
.....ασε που χαιρομαι γιατι και στην αιδηψο εχουμε air hull.....ακουει τειο ντανυ?:.....
.... καλα ..... μην ορκιζεσαι κιολας :)

miki
08-07-14, 05:59
[ ΜΑς ΓΛΩΣΣΟΦΑΓΕΣ .....ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΑς.......πηραμε και φωτια αλλα εκει ...ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΤΟΥ .......ΚΑΙΡΟΥ:haha:haha

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
23-04-15, 12:24
To είδα χθές στο τελικό στάδιο επιτέλους.:RIB-love
η καμπίνα με την χωριστή τουαλέτα ειναι αρκετα ευρυχώρη για τα μέτρα του.
αρκετές καινοτομίες σε ανοιγματα πορτας ,τραπεζάκια κλπ που θα κάνουν την διαβίωση ευκολότερη.
αναμένετε την επόμενη εβδομαδα στο νερό.
αργεί το YAMAHA!!!!!

vertigo
03-01-17, 16:04
Καπου στο facebook το ειδα με yamaha 300. Ξερεις κανεις τπτ πως παει τι καιει κλπ κλπ....Προσωπικα μ αρεσει!!!

bigjohn
03-01-17, 19:40
Πανεμορφο ειναι & με το yamaha λουκουμι... Για τα υπολοιπα καποιος που ξερει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

next
03-01-17, 21:25
Παυλο τις υπολοιπες εσυ ! :lol:lol:lol

Capitano
04-01-17, 14:14
Η δουλειά σε λεπτομέρειες που έχει πάνω του αυτό το σκάφος είναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ...
Πραγματικά θεωρώ ότι δεν πληρώνεται ...
Αυτό είναι η χαρά του ευτυχισμένουμε υποψήφιου ιδιοκτήτη και ατελείωτες ώρες δουλειάς για τον κατασκευαστή.

pakar
04-01-17, 15:19
Όντως φαίνεται πολύ όμορφο και ποιοτικό sostos
Και επιτέλους 7μέτρο + φουσκωτό με τουαλέτα στην καμπίνα,εκτός evripus..

t@p@t@lk

KLEOMENIS01
04-01-17, 23:47
Ενα κοσμημα που ανταγωνιστικο του δεν υπαρχει στη χωρα μας .Και ναι ειναι ελληνικο .sostos

next
05-01-17, 08:47
made by greece guys made by GREECE sostos

giannis76
05-01-17, 09:55
Η δουλειά σε λεπτομέρειες που έχει πάνω του αυτό το σκάφος είναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ...
Πραγματικά θεωρώ ότι δεν πληρώνεται ...
Αυτό είναι η χαρά του ευτυχισμένουμε υποψήφιου ιδιοκτήτη και ατελείωτες ώρες δουλειάς για τον κατασκευαστή.

συμφωνω μαζι σου ατελειωτες ωρες δουλειαςsostos αλλα πληρωνεται...ειναι αλμυρο για 7.5 μετρα σκαφος.
πλευστικα δεν ξερω ,δεν εχω παει βολτα.

pakar
05-01-17, 10:01
συμφωνω μαζι σου ατελειωτες ωρες δουλειαςsostos αλλα πληρωνεται...ειναι αλμυρο για 7.5 μετρα σκαφος.
πλευστικα δεν ξερω ,δεν εχω παει βολτα.

πόσο:wonder

bigjohn
05-01-17, 10:07
συμφωνω μαζι σου ατελειωτες ωρες δουλειαςsostos αλλα πληρωνεται...ειναι αλμυρο για 7.5 μετρα σκαφος.
πλευστικα δεν ξερω ,δεν εχω παει βολτα.

Δεν θα συμφωνησω απολυτα.. Το αλμυρο ξερουμε καλα οτι ειναι Ελληνικη εφευρεση.. Δες λιγο πως κινουνται οι τιμες στην παγκοσμια αγορα. Το οτι η ελληνικη οικονομια δεν επιτρεπει κατι "αλμυρο" να πουληθει δε σημαινει κατι απαραιτητα, εκτος απο το γεγονος οτι δεν θα εχει πωλησεις.

Το σκάφος ωστόσο δεν έχει καμία επαφη, στην απτη ποιοτητα, με τα 7-7.5μ που κυκλοφορουν. Και ισως στο open να μην εχει ουσια η διαφορα απο ενα αλλο 7μ αλλα στο καμπιν που το ζεις και το διαβιωνεις 24 ωρες την μερα σχεδον στις διακοπες σου εχει ουσια.. Δεν μπορω δλδ να συγκρινω το σκαφος αυτο με ενα εβριπους σε καμια περιπτωση.

Ειναι κουκλί και με λύσεις που θα χαιρεσαι στην καθημερινοτητα σου. Οπως επισης και με ποιοτητα που θα χαιρεσαι καθε μερα.

Και κατι τελευταιο, καποιος μπορει να θελει συγκεκριμένα να παρει 7μ βαρκα χωρις να εχει απαραιτητα ταβανι χρηματων ιδιο με ενος evripus γιατι αυτον τον εξυπηρετει η συγκεκριμενη διασταση. Σε ενα τετοιο κοινο ενδεχομενως και να ειναι απο τις λιγες επιλογες. sostos

Capitano
05-01-17, 10:27
συμφωνω μαζι σου ατελειωτες ωρες δουλειαςsostos αλλα πληρωνεται...ειναι αλμυρο για 7.5 μετρα σκαφος.
πλευστικα δεν ξερω ,δεν εχω παει βολτα.

ΔΕΝ πληρώνονται... έχει δουλειά δεκάμετρου καμπινάτου!
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να πουληθεί στην τιμή 10μετρου καμπινάτου...wink1

Οπότε όπως έγραψα η υπεραξία είναι κέρδος για τον αγοραστή και υπέρμετρος κόπος για τον κατασκευαστή, ο οποίος αν το πουλούσε για βιοπορισμό ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα το έκανε έτσι αφού είναι ασύμφορο εμπορικά. :)

giannis76
05-01-17, 10:28
το αλμυρο που λεω δεν συμβαινει επειδη ο καθε κατασκευαστης μπορει να θελει να εχει ενα μεγαλο ποσοστο κερδους.
συμβαινει γιατι το σκαφος μπορει πχ να ειναι κατασκευαστικα ασυμφορο.θα μπορουσε με αλλη μελετη καλουπιων η λιγοτερα διπλοκαλουπα να βγει φτηνοτερο χωρις να χασει απο την αιγλη του γενικου φινιρισματος.
επισης στην συνολικη τιμη του σκαφους για τον αγοραστη παιζει ρολο με τι μηχανη μπορει να παει σωστα που ανεβαζει η κατεβαζει το συνολικο ποσο και το κοστος χρησης.
το αλλο 50% μετα ειναι η πλευση του η οποια διορθωνει το ακριβο η το φτηνο.

bigjohn
05-01-17, 11:31
το αλμυρο που λεω δεν συμβαινει επειδη ο καθε κατασκευαστης μπορει να θελει να εχει ενα μεγαλο ποσοστο κερδους.
συμβαινει γιατι το σκαφος μπορει πχ να ειναι κατασκευαστικα ασυμφορο.θα μπορουσε με αλλη μελετη καλουπιων η λιγοτερα διπλοκαλουπα να βγει φτηνοτερο χωρις να χασει απο την αιγλη του γενικου φινιρισματος.
επισης στην συνολικη τιμη του σκαφους για τον αγοραστη παιζει ρολο με τι μηχανη μπορει να παει σωστα που ανεβαζει η κατεβαζει το συνολικο ποσο και το κοστος χρησης.
το αλλο 50% μετα ειναι η πλευση του η οποια διορθωνει το ακριβο η το φτηνο.

sostossostos

pakar
05-01-17, 11:40
πείτε πόσο έχει αγόρια,δεν θα σας ζητήσει κανεις να το αγοράσετε......αν κάνετε λαθος θα σας διορθώσει ο κατασκευαστής που ειναι μέλος του φόρουμwink1



οσο θυμάμαι προς τα πίσω την ενασχόληση μου με βάρκες,δεν θυμάμαι κανενα κατασκευαστή να εχει τιμοκατάλογο,εκτος ελαχίστων εξαιρέσεων αρκετά παλιότερα.

τι κρατικό μυστικό ειναι αυτό:wonder

ολοι ξέρουν "off the record"

εντάξει,εξαρτάται απο το επίπεδο εξοπλισμού

εντάξει,παίζει ρόλο το φπα που θα κοπεί:lol

εντάξει όποιος ενδιαφέρεται ας παρει τηλέφωνο:haha

εντάξει, ειναι θέμα παζαριού,φιλίας με τον αγοραστή,παράγκαςgreen,ανάγκες του κατασκευαστή τη δεδομένη στιγμή κλπ κλπ κλπ


αλλά η βασική έκδοση.....η φτηνότερη.....χωρίς πολλά πολλά δεν πιστεύω οτι κάνει κακό σε κανένα...

FOYSKA
05-01-17, 11:54
@pakar
για ολα αυτα που γραφεις , και για ακομη περισσοτερα , και για τις σημερινες συνθηκες ειναι πολυ δυσκολο να βγει δημοσια τιμοκαταλογος
το μονο σιγουρο ειναι οτι το συγκεκριμμενο ειναι σαφεστατα πιο ακριβο απο τα 7-7.5 μετρα της κατηγοριας του .... γιαυτο και οποιος πραγματικα ενδιαφερεται παει, το βλεπει, παιρνει προσφορα ,κρινει και αποφασιζει ....
ακομη και τιμοκαταλογος να υπαρχει με καποιο βασικο εξοπλισμο , επισης σιγουρο ειναι οτι αν το παραγγειλεις ( οποιοδηποτε ) με τα "μπιχλιμπιδια" που θα προσθεσεις θα ανεβει απο πολυ εως παραπολυ ....:)

pakar
05-01-17, 12:07
sostos

.....καλά πάρε με τηλέφωνο να μου πεις :haha:haha

giannis76
05-01-17, 12:24
Παραγγειλτε οσο ακριβα σκαφη θελετε! Κερναει ο σωρρας χαχα
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170105/a71e99f4f4c34609137d408472bde659.jpg

PaKal
05-01-17, 13:11
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.

Η αξία ενός σκάφους έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής του και τον εξοπλισμό του. Για να το αξιολογήσουμε σαν ακριβό η φτηνό θα πρέπει να ξέρουμε και με τι το συγκρίνουμε. Εγώ προσωπικά δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία και ο λόγος είναι ότι το κατασκεύασα με την βοήθεια αρκετών φίλων, χωρίς να δώσω βάση στο κόστος του. Ίσως αν ήταν 10 μετρο να είχε καλύτερη τύχη, ναι Στρατή έχεις δίκιο, ίσως αν μπορούσα να το παρουσιάσω ακόμα καλύτερη ….πολλά ίσως.
Σημασία έχει πως το σκάφος μπορεί όποιος θέλει να έρθει να το δει και να το αξιολογήσει στην ξηρά…. Στην Θάλασσα ………

http://www.kalogeropoulos.gr/proionta-marine/boats/airhull-eco-25-c-detail

FOYSKA
05-01-17, 13:52
Γεια σου Παυλο ...... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ boat2

ΥΓ
Εβαλες τιμη και μας εξεθεσες ....... :) ( πλακα κανω .... )

PaKal
05-01-17, 13:56
Γεια σου Παυλο ...... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ boat2

ΥΓ
Εβαλες τιμη και μας εξεθεσες ....... :) ( πλακα κανω .... )

......kia εκανα εεεε.... Χρόνια σου πολλά Danakooo

next
05-01-17, 15:46
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.

Η αξία ενός σκάφους έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής του και τον εξοπλισμό του. Για να το αξιολογήσουμε σαν ακριβό η φτηνό θα πρέπει να ξέρουμε και με τι το συγκρίνουμε. Εγώ προσωπικά δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία και ο λόγος είναι ότι το κατασκεύασα με την βοήθεια αρκετών φίλων, χωρίς να δώσω βάση στο κόστος του. Ίσως αν ήταν 10 μετρο να είχε καλύτερη τύχη, ναι Στρατή έχεις δίκιο, ίσως αν μπορούσα να το παρουσιάσω ακόμα καλύτερη ….πολλά ίσως.
Σημασία έχει πως το σκάφος μπορεί όποιος θέλει να έρθει να το δει και να το αξιολογήσει στην ξηρά…. Στην Θάλασσα ………

http://www.kalogeropoulos.gr/proionta-marine/boats/airhull-eco-25-c-detail sostosbravo2

ΔΑΥΛΟΣ
05-01-17, 17:45
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.

Η αξία ενός σκάφους έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής του και τον εξοπλισμό του. Για να το αξιολογήσουμε σαν ακριβό η φτηνό θα πρέπει να ξέρουμε και με τι το συγκρίνουμε. Εγώ προσωπικά δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία και ο λόγος είναι ότι το κατασκεύασα με την βοήθεια αρκετών φίλων, χωρίς να δώσω βάση στο κόστος του. Ίσως αν ήταν 10 μετρο να είχε καλύτερη τύχη, ναι Στρατή έχεις δίκιο, ίσως αν μπορούσα να το παρουσιάσω ακόμα καλύτερη ….πολλά ίσως.
Σημασία έχει πως το σκάφος μπορεί όποιος θέλει να έρθει να το δει και να το αξιολογήσει στην ξηρά…. Στην Θάλασσα ………

http://www.kalogeropoulos.gr/proionta-marine/boats/airhull-eco-25-c-detail


Παυλο καλη χρονια με Υγεια ρε φιλε...:cheers

πραγματι ειχα μια απορια ολο αυτον τον καιρο ..


γιατι δεν παρουσιασες το μοναδικο αυτο σκαφος στα φορουμ ,οπως κανουν και αλλοι κατασκευαστες σκαφων .,

ειτε οι ιδιοι ., ειτε μεσω φιλων τους


τοσος κοπος , τοσα μεροκαματα , τουλαχιστον αξιζε τον κοπο να του κανεις μια παρουσιαση , μια βολτα και να δουμε και εμεις , αλλα και ο κοσμος την δουλεια σου .

που πλευστικα δεν το ξερω , δεν εχω μπει ποτε , ουτε και στο open ..

αλλα κατασκευαστικα , στο ειχα πει απο κοντα πριν 2-3 χρονια στο Μαρουσι, αλλα στο λεω και δημοσια η δουλεια σου ειναι

ΑΨΟΓΗ με ΑΠΤΗ ποιοτητα που βγαζει ματια , που δυσκολα συναντας σε Ελληνικο σκαφος


Καλη Χρονια και παλι σου ευχομαι , και μακαρι να δουμε και αλλα ομορφα σκαφη σου στο μελλον sostos

PaKal
06-01-17, 08:53
Παυλο καλη χρονια με Υγεια ρε φιλε...:cheers

πραγματι ειχα μια απορια ολο αυτον τον καιρο ..


γιατι δεν παρουσιασες το μοναδικο αυτο σκαφος στα φορουμ ,οπως κανουν και αλλοι κατασκευαστες σκαφων .,

ειτε οι ιδιοι ., ειτε μεσω φιλων τους


τοσος κοπος , τοσα μεροκαματα , τουλαχιστον αξιζε τον κοπο να του κανεις μια παρουσιαση , μια βολτα και να δουμε και εμεις , αλλα και ο κοσμος την δουλεια σου .

που πλευστικα δεν το ξερω , δεν εχω μπει ποτε , ουτε και στο open ..

αλλα κατασκευαστικα , στο ειχα πει απο κοντα πριν 2-3 χρονια στο Μαρουσι, αλλα στο λεω και δημοσια η δουλεια σου ειναι

ΑΨΟΓΗ με ΑΠΤΗ ποιοτητα που βγαζει ματια , που δυσκολα συναντας σε Ελληνικο σκαφος


Καλη Χρονια και παλι σου ευχομαι , και μακαρι να δουμε και αλλα ομορφα σκαφη σου στο μελλον sostos

Δαυλεεεε.. Καλημέρα και Χρόνια σου πολλά φιλέ, με υγεία πάνω από όλα.

Παρουσίαση θεωρώ να έχεις σκάφη στην θάλασσα. Σκάφη που θα μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να τα ξεσκονίσει. Δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω αυτή την δυνατότητα. Το μοναδικό που υπάρχει είναι από τον ιδιοκτήτη του …Don’t Touch. Φαντάσου ότι δεν έχει γίνει ούτε καν φωτογράφιση, ότι δεν έχει δοκιμαστεί μια δεύτερη προπέλα!!!

Eνα δεύτερο που είναι έτοιμο θέλω να πιστεύω ότι θα παραδοθεί φέτος και τότε θα σε φωνάξω να το κάνουμε βόλτα, γιατί ειλικρινά εκτιμώ την άποψη σου.

….Και μέρα που είναι σήμερα … Χρόνια πολλά σε όλους.

next
06-01-17, 08:57
And life goes on ! Χρονια πολλα Παυλο sostos

PapaG
15-01-18, 14:59
Airhull Eco 25 Cabin με Yamaha 300hp λοιπόν...

Να ευχαριστήσω τον κ. Καλογερόπουλο για τον επαγγελματισμό του και για την μέχρι τώρα δουλειά του.

Προσεχώς και τα καλύτερα έρχονται.

(Το σκάφος το έκλεισα για τον αδερφό μου, δεν είναι μέλος ακόμα).

Το τόπικ ανοίγεται με δική μου πρωτοβουλία. Αν θέλει ο Παύλος να δίνει στοιχεία δοκιμών, τεστ, κτλ κτλ., ελεύθερα.

theo79
15-01-18, 15:21
Airhull Eco 25 Cabin με Yamaha 300hp λοιπόν...

Να ευχαριστήσω τον κ. Καλογερόπουλο για τον επαγγελματισμό του και για την μέχρι τώρα δουλειά του.

Προσεχώς και τα καλύτερα έρχονται.

(Το σκάφος το έκλεισα για τον αδερφό μου, δεν είναι μέλος ακόμα).

Το τόπικ ανοίγεται με δική μου πρωτοβουλία. Αν θέλει ο Παύλος να δίνει στοιχεία δοκιμών, τεστ, κτλ κτλ., ελεύθερα.


Καλορίζικο... καλοτάξιδο... και καλες θάλασσες..
Θεωρώ το ομορφότερο cabin rib..

bigjohn
15-01-18, 19:13
Κουκλι! Περιμενουμε φωτογραφιες στα σταδια κατασκευης να ανανεωθουμε κ εμεις μαζι σας!


Sent from my iPhone using Tapatalk

PapaG
15-01-18, 22:27
@Bigjohn: Αυτο της αγγελιας κλειστηκε.

Θελει δυο-τρια πραγματακια ακομα και πεφτει στο νερο.

bigjohn
16-01-18, 07:10
@Bigjohn: Αυτο της αγγελιας κλειστηκε.

Θελει δυο-τρια πραγματακια ακομα και πεφτει στο νερο.

Εξαιρετικη επιλογη :) εστω απο αυτα τα δυο τρια, αφου ξερεις την διψα μας (για να μην το πω αλλιως :) )


Sent from my iPhone using Tapatalk

giannis76
16-01-18, 08:26
Καλοταξιδο να ειναι!
Πρωτο του σκαφος ειναι γρηγορη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

PapaG
16-01-18, 09:16
Ακριβώς.

Αρα ποιός θα το παίρνει στην αρχή - για να του δείξω και καλά?
Ξέρετε τώρα... Τα βασικά. Να γίνει σωστό στρώσιμο της μηχανής, να βρούμε την σωστή προπέλλα, χααχχαχαχαχα!

https://i.imgur.com/ApFBK3Y.gif

keyzer
16-01-18, 12:07
Ακριβώς.

Αρα ποιός θα το παίρνει στην αρχή - για να του δείξω και καλά?
Ξέρετε τώρα... Τα βασικά. Να γίνει σωστό στρώσιμο της μηχανής, να βρούμε την σωστή προπέλλα, χααχχαχαχαχα!

https://i.imgur.com/ApFBK3Y.gif

Καλό είναι να ξεκινήσεις με λάθος προπέλα.
Μετά πας σε λάθος βήμα σωστής πορπέλας σε καιρό.
Μετά πας με την ίδια σε μπουνάτσα-αχ δεν ανέβασε στροφές.
Μετά πας με όλα σωστά Σαρωνικό με 3-4 δυτικό- αχ μισό λεπτό να σου δείξω πώς ...πρέπει.
Μετά, θα σε παρακαλάει για τουλάχιστον επιπλέον 3 βόλτες να πας μαζί του να δεις πώς έμαθε.
Μετά βαρέθηκες.

bigjohn
16-01-18, 15:23
Καλό είναι να ξεκινήσεις με λάθος προπέλα.
Μετά πας σε λάθος βήμα σωστής πορπέλας σε καιρό.
Μετά πας με την ίδια σε μπουνάτσα-αχ δεν ανέβασε στροφές.
Μετά πας με όλα σωστά Σαρωνικό με 3-4 δυτικό- αχ μισό λεπτό να σου δείξω πώς ...πρέπει.
Μετά, θα σε παρακαλάει για τουλάχιστον επιπλέον 3 βόλτες να πας μαζί του να δεις πώς έμαθε.
Μετά βαρέθηκες.

Copy pasted στα notes του iPhone ώς μελλοντικο οδηγό σε ανάλογo requirement φίλου χαχαχαχ :)

Capitano
10-05-18, 15:39
Εκτενές αλλά πολύ όμορφο video το οποίο εκτός από το cabin έχει και ένα ολοκαίνουριο open και real time ταχύτητες και καταναλώσεις!

Έχοντας οδηγήσει το cabin με τη Yamaha και βλέποντας τα νούμερα του open νομίζω ότι έχουν ταιριάξει γάντι!

https://www.youtube.com/watch?v=ePKJDFo1umc&t=417s

vertigo
11-05-18, 11:43
Για πες μας νουμερα το καμπιν με τη yamaha!!!

Capitano
11-05-18, 21:55
Για πες μας νουμερα το καμπιν με τη yamaha!!!

Στα χερια μου εβλεπα εως 35 κομβους στιγμιαια καταναλωση λιγο κατω απο 1.5 λ/ν.μ.
Με ενα ευρος 1.35 εως 1.45 στην ταχυτητα κρουαζιερα 26-30κομβους.
Οδηγησα μονο απο Τζια εως Μακρονησο και δεν ειδα απολυτη τελικη γιατι ειχε κυμα... αλλα με δεδομενο οτι σε κυματισμο εφτασα χωρις κοπο και ρυθμισεις τους 42-43 κομβους θεωρω οτι οι 47-48 ειναι μια ρεαλιστικη τελικη.
Δεν ξερω καλα το σκαφος μιας και το οδηγησα για πρωτη φορα, οποτε σε συνδυασμο με τους ελιγμους για video και φωτογραφησεις ειχα τα ματια μου περισσοτερο στα αλλα δυο σκαφη παρα στα οργανα...