PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσφαλιστε τον κινητηρα σας απο κλοπη μονοι σας



ippomas
12-12-13, 09:33
Αυτο το θεμα το αφιερωνω σε ολους τους συνφορμιστες του 4all γιατι δεν θελω να ξαναδω σε ανακοινωση οτι κλαπηκε η μηχανη καποιου. Υπαρχουν πολλες κλειδαριες στην αγορα και μερικες εχουν υψηλο κοστος εγω θα σας προτεινω την κατασκευη μιας ανοξειδωτης κλειδαριας με μικρο κοστος που ασφαλιζη τα μπουλονια της μηχανης η τους σφικτηρες δινοντας μια δυσαρεστη γευση στους κλεφτες.
Το παχος της μπορει να γινη με 2-3χιλ ανοξειδωτη λαμαρινα. Μηκος στα 35cm το καθε κομματι τα οποια στραντζαρονται σε σχημα Π, ανοιγονται οι τρυπες για τις βιδες και οι τρυπες για τα λουκετα. Επισης στα πλαγια κολλουντε δυο μικρα λαμακια που περιοριζουν οποιαδηποτε προσπαθεια παραμορφωσης. Σαν λουκετα τοποθετουνται συνηθως αυτα που δεν εχουν λαιμο για μην μπορει να κοπη ακομη και με ψαλιδι, επισης καλη ειναι η χρηση των λουκετων για δισκοφρενα που χρησιμοποιουμε στις μηχανες. Ειναι εφαρμοσημο σε μεγαλους κινητηρες για τις κατω η και πανω βιδες στερεωσης και επισης και για εφεδρικους που βρισκονται πανω σε βασεις. Παραθετω φωτο απο την κατασκευη και τοποθετηση το δε κοστος των λουκετων ειναι γυρω στα 15ε το ζευγαρι για τα δισκοφρενα και 10ε τα δυο κιλα της λαμαρινας και θα 849584968497εχετε μια αξιοπιστη κλειδαρια που στις εσωτερικες βιδες της μηχανης ειναι αδυνατη να παραβιαστη.

Vinci
12-12-13, 09:40
Ένας γνωστός μου με μια merc 90 2str έχει ποντάρει με κόλληση τις βίδες!

ippomas
12-12-13, 09:57
Ένας γνωστός μου με μια merc 90 2str έχει ποντάρει με κόλληση τις βίδες!

Και πως θα λυθουν τα παξιμαδια? για να βγει ο κινητηρας η αν παθη κατι να γινη δουλεια απο το συνεργειο? ασε που καταστρεφης τα μπουλονια τα οποια ειναι και ακριβα και δυσκολα. Ενα αλλο που πρεπει να γνωριζουμε ειναι οτι πονταροντας με ηλεκτροκολληση τις βιδες μπορουμε να κανουμε ζημια ακομη και εαν αποσυνδεσουμε την μπαταρια λογω πολλων αμπερ στην ηλεκτρονικη η σε επιμερους διαφορα αισθητηρια μεσω της γειωσης που εχουν με το σωμα.:thumbs:

Vinci
12-12-13, 10:00
Δεν αντιλέγω. Κι εγώ του το είπα (για το αν χρειαστεί κάποτε να λύσει βίδες). Και μου απάντησε ότι αν χρειαστεί ποτέ θα τις κόψει με τροχάκι.
ΕΓΩ δε θα το έκανα ποτέ.
:):thumbs:

skafatos
12-12-13, 10:42
πολύ καλός τρόπος προστασίας,
πολύ αποδοτικός!

next
12-12-13, 14:02
Και ομως ειναι ασφαλτος ! Μια μικρη ποντα κοβεται στο λεπτο ενω κλοπη της μηχανης ισουται με εγκεφαλικο !

Jorgos
12-12-13, 16:19
Πολύ ωραίο συστηματάκι Θάνο !!!

Πάντως έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου ο μισός καθρέφτης "πετάει" μαζί με την μηχανή γιατί δεν μπορούν να την ξεβιδωσουν..

skafatos
12-12-13, 20:41
πολύ ωραίο συστηματάκι θάνο !!!

πάντως έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου ο μισός καθρέφτης "πετάει" μαζί με την μηχανή γιατί δεν μπορούν να την ξεβιδωσουν..

φοβερο..αυτό δεν λέγεται κλοπή αλλά συνεργείο καταστροφής!

skafatos
12-12-13, 20:42
Και ομως ειναι ασφαλτος ! Μια μικρη ποντα κοβεται στο λεπτο ενω κλοπη της μηχανης ισουται με εγκεφαλικο !

πράγματι..υπάρχει καποια διορθωτική πρόταση πάνω σε αυτό;

ippomas
13-12-13, 09:36
Πολύ ωραίο συστηματάκι Θάνο !!!

Πάντως έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου ο μισός καθρέφτης "πετάει" μαζί με την μηχανή γιατί δεν μπορούν να την ξεβιδωσουν..

Γιωργο μιλαμε για ασφαλεια σε μηχανες αποκλειστικα, εαν σου κοψουν τον καθρεπτη εκει παμε σε αλλη φαση. Αλλα κι εκει ακομη οταν βαλης μια ανοξειδωτη πλακα περα για περα εσωτερικα ασφαλιζης συνχρωνος και τον καθρεπτη, ακομη και σε μεγαλα. Παντως μεχρι και τις ιπποδυναμεις των 115-125ΗΡ ειναι τελειο αν σκεφτη κανεις οτι κλεψαν τετραχρονη 60ΗΡ απο τις βιδες μεσα στην θαλασσα, με αυτο αποκαρδιονονται, πανε γι αλλου. Αλλα μην υποτιματε και τις μεγαλες ακομη και Verado που εχουν τεχνικες δυσκολιες και περιπλοκη εγκατασταση, εαν σου παρουν τον κινητηρα θα μεινης με τα παρελκομενα.

ippomas
13-12-13, 09:44
Και για οσους θελουν ακομη και με μεγαλους κινητηρες να διωξουν οποιονδηποτε βλεπει πονηρα το σκαφος τους, θα τους προτεινα μια ασφαλεια στο ενα μπουλονι ανοιγοντας μια τρυπα μεσα στο ατσαλινο κουτι και ασφαλιζοντας το με κωδικο την κλειδαρια κατ αυτο τον τροπο με το που θα πλησιαση οποιοσδηποτε καταλαβαινη οτι θα μπλεξη8498 και αλλαζη γνωμη, δεν ειναι ακριβο ειναι ευκολο στην τοποθετηση ακομη και απο τον ιδιωτη (δεν θελει τεχνιτη δηλ) και πανω απο ολα ειναι πολυ καλο μεταλλο και δεν προσβαλεται απο θαλασσινες συνθηκες ουτε καταστρεφετε ευκολα.

next
13-12-13, 15:47
πράγματι..υπάρχει καποια διορθωτική πρόταση πάνω σε αυτό; Ναι υπαρχει ! Ισως να μη καταλαβαν οι πολλοι ! ΤΗ ΠΟΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ψηλα στο τελειωμα της βιδας και οχι στη βαση μεταξυ των δυο ! Οταν λοιπον θελησουμε να ξεβιδωσουμε απλα ξεσφιγγουμε παιρνουμε ενα βιδολογο ιδιου πασου και διαμετρου και απλα καθαριζουμε τη βιδα !

skafatos
13-12-13, 17:03
αγαπητέ NEXT, πολύ καλή η λύση που προτεινεις!
:smile:

τελικά ένα επιπρόσθετο σύστημα συναγερμού της εξωλέμβιας ή του σκάφους
νομίζω θα ήταν χρήσιμο, υπο καποιες προυποθέσεις.
παντοτε αναφέρομαι για μεγάλα σκάφη, γιατί το μικρό σκάφος το ασφαλίζεις με την ασφάλεια του παρκιν.
αυτοι οι χακερ εχουν κανει μεγάλη ζημια, δεν μπορω να βαλω εικονίδια, περαν των
:smile:
τελοσπαντων, ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα φτιαξει
:smile:

ippomas
14-12-13, 09:18
Ναι υπαρχει ! Ισως να μη καταλαβαν οι πολλοι ! ΤΗ ΠΟΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ψηλα στο τελειωμα της βιδας και οχι στη βαση μεταξυ των δυο ! Οταν λοιπον θελησουμε να ξεβιδωσουμε απλα ξεσφιγγουμε παιρνουμε ενα βιδολογο ιδιου πασου και διαμετρου και απλα καθαριζουμε τη βιδα !

Αυτα γινοταν οταν ειμασταν μικροι-νεοι (ωραιοι) και οι μηχανες ηταν απλες πανε σε ενα καινουργιο τετραχρονο να βαλης ηλεκτροκολληση στο μπουλονι και μετα να θελεις ηλεκτρονικη η CDM και αντε να του πεις του ιδιοκτητη οτι εγω πηγα να σου ασφαλισω τον κινητηρα. Τα ηλεκτρονικα τμηματα εχουν στην λειτουργια τους χαμηλα βολτ και τα πολλα αμπερ της κολλησης εχουν 80% πιθανοτητα μεσω των γειωσεων να καψουν τραντσιστορ εξοδου ακομη και απο τα πλην που λεμε, οποτε μην το τολμησης ποτε.wink1

ippomas
14-12-13, 09:29
αγαπητέ NEXT, πολύ καλή η λύση που προτεινεις!
:smile:

τελικά ένα επιπρόσθετο σύστημα συναγερμού της εξωλέμβιας ή του σκάφους
νομίζω θα ήταν χρήσιμο, υπο καποιες προυποθέσεις.
παντοτε αναφέρομαι για μεγάλα σκάφη, γιατί το μικρό σκάφος το ασφαλίζεις με την ασφάλεια του παρκιν.
αυτοι οι χακερ εχουν κανει μεγάλη ζημια, δεν μπορω να βαλω εικονίδια, περαν των
:smile:
τελοσπαντων, ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα φτιαξει
:smile:
Γιωργο και τα μεγαλα τα σκαφη τα ασφαλιζης και με συστηματα διαρρηξης αλλα και με κοφτες ρευματος και ηλεκτροβανες στο καυσιμο με εντελως διαφορετικα κυκλωματα. Οποτε δεν μπορει κανεις να κουνηση κατι που δεν δουλευη η δεν εχει ρευμα. Και αυτα ειναι πολυ δυσκολα να τα βγαλης εκτος.
Ακομη και το κουτι με τον ψηφιακο κωδικο που εδειξα παραπανω αν το βαλης στον διακοπτη ξεκινηματος της -των μηχανων εχεις κανει δουλεια.:thumbs:

next
16-12-13, 14:41
δηλαδη ρε θανο θες να πεις πως θα μας πεσει κοπος να βγαλουμε οff τις μπαταριες και να κανουμε οτι εργασιες χρειαζονται πανω σε μια μηχανη ? η θα πρεπει να χασουμε ολοκληρο το πακετο απο το φοβο μηπως και καποιο ηλεκτρονικο θα τα φτυσει ? συμφωνω σε λυσεις εμπορικες μεχρι ενος σημειου ! ομως η λυση της ποντας ειναι η ασφαλεστερη ειτε ετσι ειτε αλλιως αλλα και η φθηνοτερη !!!

ippomas
16-12-13, 16:19
δηλαδη ρε θανο θες να πεις πως θα μας πεσει κοπος να βγαλουμε οff τις μπαταριες και να κανουμε οτι εργασιες χρειαζονται πανω σε μια μηχανη ? η θα πρεπει να χασουμε ολοκληρο το πακετο απο το φοβο μηπως και καποιο ηλεκτρονικο θα τα φτυσει ? συμφωνω σε λυσεις εμπορικες μεχρι ενος σημειου ! ομως η λυση της ποντας ειναι η ασφαλεστερη ειτε ετσι ειτε αλλιως αλλα και η φθηνοτερη !!!

oχι παληκαρι μου δεν γινετε λογος για την αποσυνδεση της μπαταριας αυτο το κανεις ουτως η αλλως, και ειδικα οταν κολλας μην σου σκαση, για τις γειωσεις των επι μερους ηλεκτρονικων μιλαω τα οποια ολα γειωνονται μεσα απο τα μπρακετα και σιγουρα απο την βιδα που θα κολλησης. και γιατι να χασης την πωληση και να μην βαλης ενα τετοιο οπως εκανα προχθες και στοιχισε ουτε 50ε, και οταν του το προτεινα του πελατη, μου εδωσε και παραπανω αν σκεφτης οτι για τα 10000ε η ασφαλεια θελει ετησια 250ε και με προυποθεσεις.

next
17-12-13, 15:46
Mε την ιδια λογικη δεν θα υπηρχε κανενα αυτοκινητο σωικο μιας και παντου γινονται κολλησεις και μαλιστα με πολλααα αμπερ και που τα ηλεκτρονικα τους ειναι πολαπλασια των εξωλεμβιων ! παρ ολα αυτα δε μπαινω στη διαδικασια της συνεχους αντιπαραθεσης μιας και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα απο μονος του ! :)

ippomas
19-12-13, 10:03
Mε την ιδια λογικη δεν θα υπηρχε κανενα αυτοκινητο σωικο μιας και παντου γινονται κολλησεις και μαλιστα με πολλααα αμπερ και που τα ηλεκτρονικα τους ειναι πολαπλασια των εξωλεμβιων ! παρ ολα αυτα δε μπαινω στη διαδικασια της συνεχους αντιπαραθεσης μιας και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα απο μονος του ! :)

Με σενα καλυτερα να πινω :lol: παρα να μιλαω τα αυτοκινητα δεν ξερω τι εχουν οτι τιναξαν μπαταριες ξερω οι μαυρες δουλευουν οπως σου ειπα τωρα το θεμα ειναι να ασφαλισουμε κατι χωρις να βγαλουμε προχειροτητα σε καποιον που χωνει χρηματα για αγορα μιας μηχανης, να ειναι κατι σωστο και ομορφο, μας χαλαει?

next
19-12-13, 14:33
Με σενα καλυτερα να πινω :lol: παρα να μιλαω τα αυτοκινητα δεν ξερω τι εχουν οτι τιναξαν μπαταριες ξερω οι μαυρες δουλευουν οπως σου ειπα τωρα το θεμα ειναι να ασφαλισουμε κατι χωρις να βγαλουμε προχειροτητα σε καποιον που χωνει χρηματα για αγορα μιας μηχανης, να ειναι κατι σωστο και ομορφο, μας χαλαει? ΕΤΣΙ ! :thumbs: