PDA

Επιστροφή στο Forum : Mostro Vendetta - Εναλλακτικές προτάσεις



AlexV
11-06-14, 15:40
Καλησπέρα σε όλους σας.
Είμαι ο Αλέξανδρος και θα ήθελα την γνώμη σας και προπάντων τις συμβουλές σας για αγορά ενός σκάφους με χαρακτηρίστηκα σαν το παρακάτω.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Mostro Vendetta, όπου βασικός λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο σκάφος, (χωρίς να γνωρίζω την συγκεκριμένη αγορά) είναι η ύπαρξη καμπίνας με ξεχωριστή τουαλέτα χωρίς να χαθεί το sundeck.
Υπάρχει στο χώρο της καμπίνας ψυγείο και εξωτερικά βρύση και γκαζάκι. Το σκάφος φοράει μια 300 Suzuki 4-stroke με βοηθητική μια 15άρα.

http://www.mostro.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=33&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=47&lang=el

Θα είναι το πρώτο μας σκάφος και σαν 4μελή οικογένεια (Παιδιά 15 + 11, Γυναίκα όχι και πολύ ενθουσιασμένη) πιστεύω θα χρειαστούμε κάποιες από τις προαναφερόμενες ανέσεις.

Έχω ακούσει διάφορα αρνητικά του τύπου, πολύ βάρη σκάφος, θα σέρνει όλοι την θάλασσα μαζί του, μέτριο φινίρισμα και άλλα τέτοια και αποφάσισα να απευθυνθώ σε ευρύτερο και εμπειρότερο κοινό.

Σας ευχαριστώ όλους εκ τον προτέρων για τις όποιες συμβουλές σας.

ippomas
11-06-14, 17:19
Καλησπέρα σε όλους σας.
Είμαι ο Αλέξανδρος και θα ήθελα την γνώμη σας και προπάντων τις συμβουλές σας για αγορά ενός σκάφους με χαρακτηρίστηκα σαν το παρακάτω.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Mostro Vendetta, όπου βασικός λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο σκάφος, (χωρίς να γνωρίζω την συγκεκριμένη αγορά) είναι η ύπαρξη καμπίνας με ξεχωριστή τουαλέτα χωρίς να χαθεί το sundeck.
Υπάρχει στο χώρο της καμπίνας ψυγείο και εξωτερικά βρύση και γκαζάκι. Το σκάφος φοράει μια 300 Suzuki 4-stroke με βοηθητική μια 15άρα.

http://www.mostro.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=33&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=47&lang=el

Θα είναι το πρώτο μας σκάφος και σαν 4μελή οικογένεια (Παιδιά 15 + 11, Γυναίκα όχι και πολύ ενθουσιασμένη) πιστεύω θα χρειαστούμε κάποιες από τις προαναφερόμενες ανέσεις.

Έχω ακούσει διάφορα αρνητικά του τύπου, πολύ βάρη σκάφος, θα σέρνει όλοι την θάλασσα μαζί του, μέτριο φινίρισμα και άλλα τέτοια και αποφάσισα να απευθυνθώ σε ευρύτερο και εμπειρότερο κοινό.

Σας ευχαριστώ όλους εκ τον προτέρων για τις όποιες συμβουλές σας.

Η πρωτη συμβουλη ειναι οτι οι γυναικες εχουν ενα ενστικτο που λειπη απο εμας οποτε το εχουμε υπ οψιν αυτο. Τωρα για πολλες λεπτομερειες δεν γνωριζω για το συγκεκριμενο σκαφος παντως για αυτη την εποχη δεν ξερω εαν ειναι καλη μια τετοια αγορα εκτος εαν ειναι τρελλη ευκαιρια.sostos

Vinci
11-06-14, 17:34
Πάντως (γενικά) συνήθως ότι ακούγεται στην αγορά έχει μια "βάση"....Ειδικά στα "στραβά" μια βάρκας.
....
....
Στα "καλά"....είναι μεγάλο θέμα....ο καθένας έχει την καλύτερη!
wink1:lol:lol

ChristosK
11-06-14, 21:09
Εγω θα κοιταγα κάποια άλλη μάρκα...

FOYSKA
11-06-14, 22:26
....Έχω ακούσει διάφορα αρνητικά του τύπου, πολύ βάρη σκάφος, θα σέρνει όλοι την θάλασσα μαζί του, μέτριο φινίρισμα ......
Ας ξεκινησουμε απο αυτο ....... Δεν ειναι αρνητικα σχολια , απλα ειναι πραγματικοτητα , αλλωστε μπορεις να το διαπιστωσεις και μονο σου με μια βολτα στην θαλασσα
Κατα τα αλλα , αν πρωταρχικο κριτηριο αγορας φουσκωτου ειναι οι "ξενοδοχειακες ανεσεις " , τοτε το προαναφερομενο τις εχει , τις εχουν ομως και αλλα μικροτερα και ισως πιο "γερα" ( τυχαια μου ερχεται το 6,80 cabin evripus η το μεγαλυτερο laser .. )
Δεν ξερω βεβαια αν μιλας για καινουριο η μεταχειρισμενο :wonder

nikot33
12-06-14, 07:52
Καλό επίσης θα είναι να κάνεις και μιά έρευνα για την πραγματική μεταπολίτική αξία όποιου σκάφους και να διαλέξεις.
Όταν μπεις στο τριπάκι "φουσκωτό" τις περισσότερες φορές θέλεις να κάνεις ένα upgrade.
Βέβαια η ένστασή μου αναιρείται αυτόματα αν το αγοράσεις πραγματικά "φτηνά"
Πόσο είναι το "φτηνά" για το συγκεκριμένο σκάφος ... :wonder

AlexV
12-06-14, 13:03
Εγω θα κοιταγα κάποια άλλη μάρκα...

Έχω αποκτήσει τετράγωνα μάτια, στο να διαβάζω διάφορα άρθρα στο ιντερνέτ και μηνύματα στο φόρουμ για εναλλακτικές που θα μπορούσα να έχω.
Αν συνεχίσω με αυτόν τον ρυθμό θα με χωρίσει η γυναίκα λόγου ipad και όχι λόγου σκάφους. :doh:

Εντυπωσιάστηκα από τα όσα διάβασα / είδα για το Sherawater 8.60. Το θέμα της τουαλέτας πως το λύσατε ;
Τελικά είναι στην πράξη πολύ μεγάλο προτέρημα η ναυτική σε σχέση με την χημική τουαλέτα;

AlexV
12-06-14, 13:17
Ας ξεκινησουμε απο αυτο ....... Δεν ειναι αρνητικα σχολια , απλα ειναι πραγματικοτητα , αλλωστε μπορεις να το διαπιστωσεις και μονο σου με μια βολτα στην θαλασσα
Κατα τα αλλα , αν πρωταρχικο κριτηριο αγορας φουσκωτου ειναι οι "ξενοδοχειακες ανεσεις " , τοτε το προαναφερομενο τις εχει , τις εχουν ομως και αλλα μικροτερα και ισως πιο "γερα" ( τυχαια μου ερχεται το 6,80 cabin evripus η το μεγαλυτερο laser .. )
Δεν ξερω βεβαια αν μιλας για καινουριο η μεταχειρισμενο :wonder

Το βασικό θεωρώ - διότι δεν μιλάω εκ πείρας - είναι να υπάρχει τουαλέτα και κανένα βρυσάκι. Είδα κάποια μοντέλα το έχουν λύση αυτό ενσωματώνοντας τα στην κονσόλα.

Είχα την ευκαιρία να δω ένα Evripus cabin στο Diving Marine. Οι χώροι του μου φάνηκαν καλοί, αλλά δεν μπόρεσα να συμφιλιωθώ με το "καβούκι" της χελώνας που κουβαλάει.

Όσο για το αν θα είναι καινούριο, μόνο εφόσον δεν θα μπορέσω να βρω κάτι σε μεταχειρισμένο το όποιο θα πρέπει να είναι πολύ προσεγμένο !

AlexV
12-06-14, 13:21
Καλό επίσης θα είναι να κάνεις και μιά έρευνα για την πραγματική μεταπολίτική αξία όποιου σκάφους και να διαλέξεις.
Όταν μπεις στο τριπάκι "φουσκωτό" τις περισσότερες φορές θέλεις να κάνεις ένα upgrade.
Βέβαια η ένστασή μου αναιρείται αυτόματα αν το αγοράσεις πραγματικά "φτηνά"
Πόσο είναι το "φτηνά" για το συγκεκριμένο σκάφος ... :wonder

Στο παρακάτω link θα βρεις το σκάφος στο οποίο αναφέρομαι.
Το τιμολόγιο αγοράς μου είπανε, λέει 82.000 ευρώπουλα.

http://www.car.gr/classifieds/boats/view/5143232/

Vinci
12-06-14, 14:25
Αν θέλεις τουαλέτα "μέσα", πας σε cabin. Σχεδόν όλα τα SC δεν έχουν...κάποια που έχουν είναι στριμωγμένο το κρεββάτι. Νόμιζω μόνο το Commander SC έχει και ανθρώπινη τουαλέτα και ανθρώπινο κρεββάτι.

ΕΠΙΣΗΣ αν κατάλαβα σωστά από τα υπογραμμισμένα:



Έχω αποκτήσει τετράγωνα μάτια, στο να διαβάζω διάφορα άρθρα στο ιντερνέτ και μηνύματα στο φόρουμ για εναλλακτικές που θα μπορούσα να έχω....

Έχε το νου σου ότι όσοι στέλνουν προτάσεις με πμ, μάλλον εξυπηρετούν κάποιους "σκοπούς".
...
...
Αλλιώς θα τα έγραφαν δημόσια.
wink1

ChristosK
12-06-14, 19:12
Έχω αποκτήσει τετράγωνα μάτια, στο να διαβάζω διάφορα άρθρα στο ιντερνέτ και μηνύματα στο φόρουμ για εναλλακτικές που θα μπορούσα να έχω.
Αν συνεχίσω με αυτόν τον ρυθμό θα με χωρίσει η γυναίκα λόγου ipad και όχι λόγου σκάφους. :doh:

Εντυπωσιάστηκα από τα όσα διάβασα / είδα για το Sherawater 8.60. Το θέμα της τουαλέτας πως το λύσατε ;
Τελικά είναι στην πράξη πολύ μεγάλο προτέρημα η ναυτική σε σχέση με την χημική τουαλέτα;


Τα προτερήματα της ανεξάρτητης τουαλέτας / μπάνιου ειναι ξεκάθαρα και αναμφισβήτητα σαφώς και οταν χρειάζεσαι την τουαλέτα ειναι πιο βολικά να έχεις έναν χώρο για αυτόν το σκοπό.
Το θεμα ειναι τι θα χάσουμε για να εχουμε τουαλέτα.

1. Αγοράζουμε βάρκα και πανω απο ολα πρέπει να ταξιδεύει, να ειναι γερή, και να μας αρέσει.
2. Σε ενα semi cabin πρώτα απο ολα πρέπει να χωραμε στο κρεβάτι.
3. Να εχει τουαλέτα σε ανεξάρτητο χώρο μονο εάν χωράει να μπει άνθρωπος μεσα αλλιώς τι να την κανεις.

εν εν οληγης αγοράζουμε τουαλέτα για να χ.... ή βαρκα για να πάμε για μπανιο. :lol

Σχετικά με το shear και την τουαλέτα εγω εχω βάλει μια χημικού τύπου μεσα στον χώρο της καμπίνας. Ο Φούσκας εχει χημικού τύπου στον χώρο του πίσω ταμπουκιου με τεντουλα μολις ανοίγει.
Ξερω οτι μπορει να μπει πολυ εύκολα και ναυτικού τύπου ( παρολιγον να έβαζα και εγω περισυ αλλα τελικά δεν την έβαλα)

Σχετικά με το evripus θα συμφωνήσω οτι ειναι άσχημο αλλα εάν είχα να επιλέξω μεταξύ αυτού και του Mostro θα το έβλεπα σαν κουκλι!!!:lol

ΔΑΥΛΟΣ
12-06-14, 19:40
36 χιλιαρικα ειναι ''κατ' αρχην δελεαστικη τιμη ,η βαρκα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση--οπτικα-- με πλουσιο εξοπλισμο...


, σιγουρα δεν ειναι οτι καλλιτερο κυκλοφορει -κατασκευαστικα-

μετριο πλευστικα, η μηχανη μαλλον οριακη να το κινησει....

θα διαφωνησω με τους προλαλισαντες για την τουαλετα

η ναυτικη -ΜΕ ΒΟΘΡΑΚΙ- ειναι αναντικαταστατη--θελει ομως τακτικη και ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ συντηρηση τουλαχιστον μια φορα το χρονο:)

αν σ'αρεσει και τα βρειτε στην τιμη ,και με την προυποθεση οτι ΘΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙΣ με τις μελλοντικες κατασκευαστικες ατελειες μικρες αλλα και μεγαλες,που μπορει να σου κανουν τη ζωη δυσκολη .. [κατι ομως που μπορει να συμβει και σε αρτιοτερα κατασκευαστικα σκαφη]....τοτε

προχωραsostos

nikot33
12-06-14, 20:07
36 χιλιαρικα ειναι ''κατ' αρχην δελεαστικη τιμη ,η βαρκα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση--οπτικα-- με πλουσιο εξοπλισμο...


, σιγουρα δεν ειναι οτι καλλιτερο κυκλοφορει -κατασκευαστικα-

μετριο πλευστικα, η μηχανη μαλλον οριακη να το κινησει....

θα διαφωνησω με τους προλαλισαντες για την τουαλετα

η ναυτικη -ΜΕ ΒΟΘΡΑΚΙ- ειναι αναντικαταστατη--θελει ομως τακτικη και ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ συντηρηση τουλαχιστον μια φορα το χρονο:)

αν σ'αρεσει και τα βρειτε στην τιμη ,και με την προυποθεση οτι ΘΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙΣ με τις μελλοντικες κατασκευαστικες ατελειες μικρες αλλα και μεγαλες,που μπορει να σου κανουν τη ζωη δυσκολη .. [κατι ομως που μπορει να συμβει και σε αρτιοτερα κατασκευαστικα σκαφη]....τοτε

προχωραsostos


Tα είπες όλα sostos

AlexV
05-07-14, 09:03
Τελικά αποφασίσαμε και αγοράσαμε ένα Marco 25 με 250 Suzuki. :)
Ολοκληρώθηκε και η μεταβίβαση κει περιμένω να παραλάβω την νέα αδεία να ξεκινήσουμε τα ταξιδάκια μας.

Η φωτογραφίες είναι από το ταξιδάκι μας στην Κύθνο την Δευτέρα που μας πέρασε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις τόσο χρήσιμες συμβουλές και εύχομαι σε όλους μας καλές θάλασσες !!!

9456 9457

ChristosK
05-07-14, 09:50
Φιλε αλεξ καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Πολυ όμορφο σκάφος και με πραγματικά άνετους χώρους στο ρεμετζο.
Πως άλλαξες τοσο πολυ απο το μοστρο στο Marco?

AlexV
05-07-14, 13:27
Πάντα μου άρεσε το Marco, αλλά έψαχνα για καμπινάτο νομίζοντας πως καλύπτοντας και ξενοδοχειακές ανάγκες, θα πιστή και η σύζυγος να ακολουθήσει το νέο χόμπι.
Αρά δείχνοντας της το Mostro της άρεσε πολύ η ιδέα.

Το Marco ήταν φίλο μου, ο οποίος μας ακολούθησε σε μια βόλτα, στην οποία εμείς νοικιάσαμε ένα Scorpion.
Δένοντας δίπλα τους, η σύζυγος ενθουσιάστηκε από το συγκεκριμένο σκάφος και έτσι άνοιξε ο δρόμος ....

και επειδή δεν έβρισκα αντίστοιχο σκάφος, έκανα πρόταση αγοράς στον φίλο μας και το έκανα δικό μας.

FOYSKA
05-07-14, 17:55
..... η σύζυγος ενθουσιάστηκε από το συγκεκριμένο σκάφος και έτσι άνοιξε ο δρόμος ....

.... απαραιτητος ορος του συμβολαιου :)
Καλες βολτες .... και η διανυκτερευση θα ερθει σιγα - σιγα

ΔΑΥΛΟΣ
05-07-14, 18:15
μπραβο Alex!:) καλοταξιδο!sostos