PDA

Επιστροφή στο Forum : Olympic 7.20 ή κάτι άλλο...



nick_nick
01-09-14, 18:24
Καλησπέρα σε όλους,
σκέφτομαι σιγά σιγά να κάνω την αλλαγή και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Το Orizon 5.75 που έχω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, το έχω καταευχαριστηθεί και θεωρώ ότι για πρώτη βάρκα ήταν ότι ακριβώς χρειαζόμουν! Λέω λοιπόν να πάω σε κάτι από 7+ μέχρι το πολύ 8.50 μέτρα ώστε να είμαστε λίγο πιο άνετα και να ταξιδεύουμε χωρίς τόσο κοπάνημα (βαρέθηκα τον χωματόδρομο και λέω να πάω και λίγο από την άσφαλτο)..
Κλείνω λοιπόν προς το Olympic 7.20 μιας και το θεωρώ αρκετά στιβαρό, με βαθιά γάστρα και καλή ποιότητα κατασκευής. Ιδανικά θα ήθελα το Planatech 7.40 αλλά δεν νομίζω ότι πλησιάζεται οικονομικά και ούτε θα το βρω εύκολα μεταχειρισμένο. Αν κάποιος είναι κάτοχος του Olympic θα το εκτιμούσα να μου πει την άποψη του για τη συγκεκριμένη βάρκα καθώς και κάποια δεδομένα καταναλώσεων (έχω ακούσει για 1.8λ / μίλι ταξιδεύοντας με 25-30Knots). Επίσης οποιαδήποτε άποψη σχετικά με την επιλογή μου θα ήταν ευπρόσδεκτη!

bilias
01-09-14, 18:58
Κοίτα και το ribeye 7.40 όχι το 7.80..... Χρησιμοποιώ το 7.40 όλο το καλοκαίρι και πραγματικά το θεωρώ ένα από τα πιο τίμια σκάφη στην κατηγορία των 7,5 μέτρων, με πολύ καλό deck για τα μέτρα του, οικονομική πλεύση (πάει καλά και με κινητήρα 175-200 ίππων).

dimdoc
01-09-14, 19:56
ΔΕν το έχω πλεύσει, ακούγονται καλά λόγια για το ταξίδεμα και την ποιότητά του, λένε ότι είναι βαρύ και βενζινοβόρο.

bilias
01-09-14, 20:24
Αν μιλάς για το ribeye στα πρώτα δύο είσαι μέσα..... Όσο για την κατανάλωση στο 1,2 μάλλον είναι ένα από τα πιο οικονομικά φουσκωτά σε αυτή την κατηγορία. Όσο για το βάρος του..... ειναι από τα λίγα 7μετρα που ρυμουλκουνται με μονοαξονικο τρέιλερ.... Αυτό λέει πολλά..... ;)

bigjohn
01-09-14, 20:25
SQ 760 και δεν θα χασεις.. Επισης δες στην planatech για καποια μιςοτελειωμενα 745 ;)

FOYSKA
01-09-14, 20:54
Aπο οτι καταλαβες , ο καθενας θα προτεινει αυτο που εχει .... ( στην πραγματικοτητα και οχι σαν φημη :) )
Λοιπον για το Olympic

..... ακούγονται καλά λόγια για το ταξίδεμα και την ποιότητά του, λένε ότι είναι βαρύ και βενζινοβόρο.
με την σημειωση οτι δεν ειναι τοσο βενζινοβορο , οσο αναφερεις
Σαν επιπλεον προτασεις θα εβαζα και το sq 760 , και το evripus 6.80 ( κυριως με yamaha αυτο , και με ενα συγκεκριμμενο υψος καθρεπτη )
Εχε υποψη σου οτι εφοσον βαζεις κυριο παραγοντα το "κοπανημα" ιδιως με χαμηλες ταχυτητες , χρειαζεσαι λιγο περισσοτερο V απο τον μεσο ορο ( αυτα που σου προτεινα το εχουν .. ) . Αυτο αυτοματα σημαινει και ελαφρως αυξημενη καταναλωση

doukas
01-09-14, 21:01
Aπο οτι καταλαβες , ο καθενας θα προτεινει αυτο που εχει .... ( στην πραγματικοτητα και οχι σαν φημη :) )
Λοιπον για το Olympic

με την σημειωση οτι δεν ειναι τοσο βενζινοβορο , οσο αναφερεις
Σαν επιπλεον προτασεις θα εβαζα και το sq 760 , και το evripus 6.80 ( κυριως με yamaha αυτο , και με ενα συγκεκριμμενο υψος καθρεπτη )
Εχε υποψη σου οτι εφοσον βαζεις κυριο παραγοντα το "κοπανημα" ιδιως με χαμηλες ταχυτητες , χρειαζεσαι λιγο περισσοτερο V απο τον μεσο ορο ( αυτα που σου προτεινα το εχουν .. ) . Αυτο αυτοματα σημαινει και ελαφρως αυξημενη καταναλωση
γιατι???

pakar
01-09-14, 21:04
Στα 7.50-8 μέτρα, ένα είναι το φουσκωτό.... Μονόδρομος green

Vinci
01-09-14, 21:04
Το Olympic είχε καταλήξει να είναι η 2η επιλογή μου από την τετράδα που είχα αποφασίσει να ασχοληθώ. Δεν το πήρα γιατί το πίσω ταμπούκι του ήταν "χειρότερο" (για το λόγο που το ήθελα) από τη βάρκα που τελικά κατέληξα.
Έχω την εντύπωση ότι είναι ταξιδιάρικη βάρκα.

Tapatalked!

ΠΙΠΕΡΟΥΚΟΣ
01-09-14, 21:08
Καλησπέρα.

Εχω το Olympic 7.20 απο το 2007 κ ειμαι παρά πολυ ευχαριστημένος. Κατανάλωση 1.3-1.4 μέχρι 5.000στροφες κ πολυ φορτίο. Μηχανή DF250. Δεν θα το άλλαζα για κανένα λόγο για ταξίδια σε αυτα τα μέτρα.

Οτι θέλεις στείλε pm...sostos

bigjohn
01-09-14, 21:13
Στα 7.50-8 μέτρα, ένα είναι το φουσκωτό.... Μονόδρομος green

Ποιο ποιο ; :) χαχαχα

Το olympic ωραιο και με 250αρι βεραντο αν θυμαμαι καλα 48αριζε σε knots και δεν εκαιγε και τραγικα..

Δεν μου αρεσε το συνολο του ντεκ σε σχεση με το sq και το planatech.. Με εκανε να νιωθω (προσωπικα) πως ειμαι σε ενα ανετο 650..

nick_nick
01-09-14, 21:23
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας και εννοείται ότι όλες οι απόψεις είναι βοηθητικές!
Η κατανάλωση που ανέφερα μου την είπαν για Olympic 7.20 με Verado 250.
Σχετικά με το SQ χωρίς να θέλω να προσβάλω τους ιδιοκτήτες του δεν μου αρέσει σαν βάρκα...

nick_nick
01-09-14, 21:30
SQ 760 και δεν θα χασεις.. Επισης δες στην planatech για καποια μιςοτελειωμενα 745 ;)

Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτά τα μισοτελειωμένα planatech??

pakar
01-09-14, 21:37
πουλιόταν πέρσι ένα μαρβελ 7.50, ψαξε αν υπάρχει ακόμα, έχω μπει και μου άρεσε πολύ.
αφού δεν σου αρέσει το sq, φρόντισε να μην το δοκιμάσεις στη θάλασσα τώρα που ψάχνεις για σκάφος...

nick_nick
01-09-14, 21:41
πουλιόταν πέρσι ένα μαρβελ 7.50, ψαξε αν υπάρχει ακόμα, έχω μπει και μου άρεσε πολύ.
αφού δεν σου αρέσει το sq, φρόντισε να μην το δοκιμάσεις στη θάλασσα τώρα που ψάχνεις για σκάφος...

χαχα..λες να με προβληματίσει πολύ μετά εε??

pakar
01-09-14, 21:53
Αν το δοκιμάσεις, θα το βρεις πανέμορφο Χαχαχα

bigjohn
01-09-14, 22:30
Αν το δοκιμάσεις, θα το βρεις πανέμορφο Χαχαχα

Κ αν σ αρεσει :) ;

pakar
01-09-14, 22:41
green sostos
Το Ολυμπικ είναι ένα αξιοπρεπές φουσκωτό, απλά σε αυτά τα μέτρα κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν 2-3 καλύτερα.
Ποιοτικά ριξε μια ματιά και στο airhull 25.
Επίσης δες λίγο και εδώ http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?2495-%CA%E1%F4%E7%E3%EF%F1%E9%E1-7-%E5%F9%F2-8-%EC%E5%F4%F1%E1-%F0%EF%E9%EF-%F4%EF-%EA%E1%EB%F5%F4%E5%F1%EF-%F6%EF%F5%F3%EA%F9%F4%EF
τι προτιμάνε τα μέλη του φόρουμ...

ChristosK
01-09-14, 22:56
Το marvel 7.50 εγω δεν θα το κοιτάζα. Ειναι πολυ στενό.
αφου αρεσει το Ολύμπικ μην κοιτάς τιποτα άλλο.
Ειναι απο τα πραγματικά καλά Ελληνικά σκάφη.
Βρες 2-3 σύγκρινε δοκίμασε και χτυπά το.

efthymis
02-09-14, 00:11
Το καλύτερο σκαφος ειναι του φίλου σου...χαχαχαχαwink1
Νικολακη βρες πολλα σκάφη να δοκιμασεις και περνε με τηλ εγκαίρως να ανεβαίνω να τα βλεπουμε μαζι :cheers
Εγω στη θέση σου θα κοίταζα να πουλησω το ωράηζων.:RIB-love

nick_nick
02-09-14, 10:44
Νικολακη βρες πολλα σκάφη να δοκιμασεις και περνε με τηλ εγκαίρως να ανεβαίνω να τα βλεπουμε μαζι :cheers

Φίλε είμαι πάρα πολύ μπερδεμένος και πρέπει να δοκιμάσουμε τουλάχιστον 20 βάρκες, οπότε άρχισε να κλείνεις εισιτήρια για πολλά επόμενα σκ...wink1

stavran
10-09-14, 21:06
καλησπερα και απο εμενα.το ειχα το olympic για 3 χρονια με df 225. καλη θεση οδηγησης και ποιοτητα κατασκευησ αλλα ξερο στην πλευση του. φοβερο με πρυμα τον καιρο αλλα χτυπαει στον κοντρα.ολοι μου ελεγαν το αντιθετο ομωσ εγω το χαιριαζοομουν στα πρυμα.γρηγορη γαστρα και νομιζω οτι δε του ταιριαζει η suzuki λογω κοντης σχεσης σε συνδυασμο με μεγαλης διαμετρου προπελλα συνδιασμος που καθετε πολυ καλυτερα σε πιο βαριες γαστρες. οι yamaha-mariner-mercury-evinrude θεωρω οτι του ταιριαζουν απολυτα λογω στενης και γρηγορης γαστρας..

GEORGE
11-09-14, 09:46
καλησπερα και απο εμενα.το ειχα το olympic για 3 χρονια με df 225. καλη θεση οδηγησης και ποιοτητα κατασκευησ αλλα ξερο στην πλευση του. φοβερο με πρυμα τον καιρο αλλα χτυπαει στον κοντρα.ολοι μου ελεγαν το αντιθετο ομωσ εγω το χαιριαζοομουν στα πρυμα.γρηγορη γαστρα και νομιζω οτι δε του ταιριαζει η suzuki λογω κοντης σχεσης σε συνδυασμο με μεγαλης διαμετρου προπελλα συνδιασμος που καθετε πολυ καλυτερα σε πιο βαριες γαστρες. οι yamaha-mariner-mercury-evinrude θεωρω οτι του ταιριαζουν απολυτα λογω στενης και γρηγορης γαστρας..

Δεν ειναι βαρια γαστρα που 'σερνει' νερα το Ολυμπικ? Ετσι νομιζα

Capitano
11-09-14, 15:50
καλησπερα και απο εμενα.το ειχα το olympic για 3 χρονια με df 225. καλη θεση οδηγησης και ποιοτητα κατασκευησ αλλα ξερο στην πλευση του. φοβερο με πρυμα τον καιρο αλλα χτυπαει στον κοντρα.ολοι μου ελεγαν το αντιθετο ομωσ εγω το χαιριαζοομουν στα πρυμα.γρηγορη γαστρα και νομιζω οτι δε του ταιριαζει η suzuki λογω κοντης σχεσης σε συνδυασμο με μεγαλης διαμετρου προπελλα συνδιασμος που καθετε πολυ καλυτερα σε πιο βαριες γαστρες. οι yamaha-mariner-mercury-evinrude θεωρω οτι του ταιριαζουν απολυτα λογω στενης και γρηγορης γαστρας..
Επέτρεψέ μας να διαφωνούμε σε ότι αφορά το ορτσάρισμα του Olympic... εγώ σε αγώνα στην Ερυθρά θάλασσα με πολυυυυυυ κύμα στο ορτσάρισμα σαν συνοδηγός είχα πάθει πλάκα για το μέγεθος τους σκάφους σε σχέση με τον κυματισμό...
Επίσης ελαφρύ ΔΕΝ το λές... είναι κάπου στα 1000κιλά σκέτη βάρκα 7 μέτρα...
επίσης ΒΑΘΥ το λές ΣΙΓΟΥΡΑ...
και τέλος γρηγορη γάστρα ΔΕΝ το λές σίγουρα...

Δεν ξέρω τι σημεία αναφοράς έχεις στο μυαλό σου, αλλά σίγουρα κάποιοι χαρακτηρισμοί είναι αντικειμενικοί και ξεφεύγουν από το προσωπικό γούστο του καθενός...wink1

Μπορεί εσένα να μην σου άρεσε, να μην σου έκανε ή χίλια άλλα δύο τα οποία είναι δεκτά και σίγουρα θα έχεις τους λόγους σου... sostos

Απλά π.χ. δεν θα τα έλυνες το "κακο" ορτσάρισμα με κάποιο άλλο 7μετρο, αφού είναι από τα πολύ καλά σκάφη σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν σου άρεσε, μάλλον χρειάζεσαι 8-9-10μετρα!

Φιλικά τα γράφω χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα, σκάφη ή κάτι άλλο...κουβέντα να γίνεται!:fouskoto4all

stavran
11-09-14, 17:14
το σκαφος αδειο ζυγιζει 900 κιλα. για μενα βαρια γαστρα σε αυτα τα μετρα ειναι το evripus 680 που ειναι 7 μετρο και 2,90 πλατος και οχι 660 -720 με 60 ποντους μπρακετο- και 2,50 πλατος. εκει ταιριαζει η suzuki πιο βαρια και βαθια γαστρα...τωρα εχω το predator 660 πιο μαλακο στην πλευση του....

giannis76
11-09-14, 20:08
Επέτρεψέ μας να διαφωνούμε σε ότι αφορά το ορτσάρισμα του Olympic... εγώ σε αγώνα στην Ερυθρά θάλασσα με πολυυυυυυ κύμα στο ορτσάρισμα σαν συνοδηγός είχα πάθει πλάκα για το μέγεθος τους σκάφους σε σχέση με τον κυματισμό...
l

ετρεχες ομως με τον ΄΄γνωστο πρωτο΄΄:tongues

donjimbeam
11-09-14, 20:16
για κοιταξε και αυτο αν θες.......http://www.car.gr/classifieds/boats/view/5385088/

georg
11-09-14, 20:26
για κοιταξε και αυτο αν θες.......http://www.car.gr/classifieds/boats/view/5385088/

Γιατι ρε φιλε σου ειπε οτι εχει πετρες στα νεφρα και θελει λιθτριψια:wonder

ΔΑΥΛΟΣ
11-09-14, 21:08
vale bolster na sotheis:lol

miker
11-09-14, 21:40
για κοιταξε και αυτο αν θες.......http://www.car.gr/classifieds/boats/view/5385088/

Χωρις να ειμαι σιγουρος, τα μοτερια μου φαινονται για πιο παλια!

donjimbeam
12-09-14, 00:23
Χωρις να ειμαι σιγουρος, τα μοτερια μου φαινονται για πιο παλια!

νταξι αυτο φαινεται ξεκαθαρα απο κοντα.

donjimbeam
12-09-14, 00:26
vale bolster na sotheis:lol

κανε μου το κουνελακι!!!!!!!!!!!!!

Capitano
12-09-14, 12:06
κανε μου το κουνελακι!!!!!!!!!!!!!

Μαζέψουυυυ...:fouskoto4all

gatz
12-09-14, 12:29
Λείπει κι ο Σταύρος :lol:lol

Capitano
12-09-14, 18:26
Λείπει κι ο Σταύρος :lol:lol
Ε καλά... σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης του κάνουμε ένα τηλέφωνο, ή του ζητάμε να ορίσει κάποιον "πληρεξούσιο"!:haha:haha:haha

georg
12-09-14, 19:04
Πληρεξουσιοι υπαρχουν (κατα το λ7 υπαρχουν):fouskoto4all