PDA

Επιστροφή στο Forum : oceanic 740 anemos



fotidis
05-05-15, 14:05
Πείτε μου ρε παιδιά μια γνώμη για το συγκεκριμένο.
Έχω ναυαγήσει με σπασμένο καθρέφτη ηδη με ενα 6μετρο και δεν θέλω άλλο περιπέτεια...

GEORGE
05-05-15, 14:51
Προτου πουν (οσοι γνωριζουν φυσικα για το 740) θελεις να μας πεις δυο κουβεντες για το σπασιμο του καθρεφτη? Ρωτω διοτι τα οσεανικ ειναι καλες βαρκες. Ηταν η βαρκα πρωτο χερι ή μεταχειρισμενη?
Ρωτηθηκε ο κατασκευαστης μετα το συμβαν?
Γενικα δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες.

mario
05-05-15, 15:07
Εμενα δεν με ενδιαφερει τι ηταν αυτο που ναυαγησε.
Ενα Oceanic παντως, δεν εχει καμμια σχεση, ειναι αβυθιστο και δεν χωρα καμμια σκεψη για φοβια η αναστολη, οταν εχεις η εισαι μεσα σ'ενα τετοιο φουσκωτο σκαφος!

mario
05-05-15, 15:17
Εμενα δεν με ενδιαφερει τι ηταν αυτο που ναυαγησε.
Ενα Oceanic παντως, δεν εχει καμμια σχεση, ειναι αβυθιστο και δεν χωρα καμμια σκεψη για φοβια η αναστολη, οταν εχεις η εισαι μεσα σ'ενα τετοιο φουσκωτο σκαφος!

Αν καταλαβα τωρα καλα, ηταν ενα Oceanic ?
Aν ναι, δεν αναιρω καθολου τα παραπανω, αλλα με παραξενευει, γιατι οντως κι εγω θεωρω οτι ειναι απο τα πολυ καλα Ελληνικα φουσκωτα.

fotidis
05-05-15, 15:41
Όχι όχι παιδιά προς θεού δεν ηταν oceanic ηταν το a.hellas 5.90.
Προτου σπάσει όμως για να πω τη μαύρη μου αλήθεια ήμουν ευχαριστημένος απο την πλεύση του.
Αρα σε σχέση με αυτό τι διάφορα θα δω με το oceanic?
Καταρχήν κινδυνεύω ξανά; Και κατα δεύτερον τι πλεύση θα έχω σε κάθε ειδος καιρού;

pakar
05-05-15, 16:37
θα δεις μεγάλη διαφορά λόγω μήκους και άλλης φιλοσοφίας από αυτό που είχες.
τίμιο φουσκωτό καλή κατασκευή, δεν έχει ακουστεί κάτι για σπασμένο καθρέπτη ή κάτι άλλο.

T@p@t@lk

FOYSKA
05-05-15, 19:44
Καμμια σχεση αυτο που ειχες με το oceanic
Αν ομως κοιτας μεταχειρισμενο , τοτε πρεπει να το ελεγξεις , διοτι τις περισσοτερες φορες οι αβαριες οφειλονται στην μη συντηρηση , και οχι στην κατασκευη του σκαφους ....

fotidis
05-05-15, 20:46
Στο a.hellas δυστυχώς ηταν η κατασκευή, αλλά αυτά δεν μπορείς να τα ξέρεις απο πριν Μίνο απο εμπειρία κάποιων αλλων που το είχαν.
Γι'αυτο ρωταω εδώ για το oceanic αν κάποιοι το είχαν αφενός και πιο σημαντικό για την ασφάλεια που παρέχει και αφετέρου για την πλεύση του, τα υπέρ και τα κατα του.

ΔΑΥΛΟΣ
05-05-15, 21:10
ο καθρεπτης ειναι ενα πολυ ''ευαισθητο'' σημειο του σκαφους

μπορει απο το ναυπηγειο να βγει σωστος ,αλλα στην πορεια κατα την διαρκεια της ζωης του υπαρχει το ενδεχομενο να τραυματιστει.


πχ, απο τα βαλε βγαλε της μηχανης οταν δεν γινει σωστη στεγανοποιηση μπορει να περασει μεσα νερο και σιγα -σιγα αυτο να φουσκωσει-σαπισει, η απο σκληρη χρηση αυτος μπορει να ανοιξει και να διαβρωθει

τα Oceanic τοσα χρονια που ειναι στην αγορα δεν εχουν να επιδειξουν τετοια ασχημα φαινομενα.

αυτο που πρεπει να προσεξεις περισσοτερο ειναι οτι[ απ' οτι θυμαμαι] ,ο Περιμενης εβαζε πολυεστερικο μπρακετο ,που καποια απο αυτα ειχαν καποια θεματακια αντοχης,ιδιως που τωρα οι μηχανες ειναι βαριες 4 χρονες

fotidis
05-05-15, 21:24
Και απο πλεύση πως πάμε; Κοπαναμε κοπαναμε; Βρεχομαστε; Τρομαζουμε; Ταλαιπωρουμαδτε πολύ;

ΔΑΥΛΟΣ
05-05-15, 22:06
σε σχεση με το πρηγουμενο σου , η μερα με την νυχτα

πλεει καλα, σε γενικες γραμμες
θελει προσοχη στα ορτσα--οχι αποθαλασσωσεις-- δεν ειναι το καλυτερο του

τιμιο σκαφος

το ειχα ταξιδεψει με Οπτιμαξ 225 --μικτη καταναλωση --φορτωμενο για ταξιδι 1,7-1,8 λιτ / μιλι [ ολα αυτα καπου στο 2002-2003]


μια χαρα πηγαινε

απο βρεξιμο ....... οχι ιδιαιτερο, δεν εκτοπιζει πολλα νερα,

δεν εχω τιποτα αλλο να σου πω

καλη επιλογη:)

GEORGE74
12-05-15, 16:57
ΔΕΣ Κ ΕΔΩ
http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?6702-γνωμεσ-για-oceanic-ανεμοσ-740