PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαρμακειο στο Φουσκωτο



sfrag
08-06-09, 11:06
Καποιος γιατρος μελος του forum ας γραψει τι πρεπει να περιεχει ενα φαρμακειο φουσκωτου, ωστε να θυμηθουμε τι πρεπει να παρουμε...

arme72
08-06-09, 11:37
http://www.vithos.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=84

mdk
09-06-09, 11:14
Σταύρο εγώ κουβαλάω τα παρακάτω μέσα σε στεγανό βαλιτσάκι:

Hansaplast
Lefkoplast (μεταξωτό)
Pulvo spray (επουλωτικό δέρματος)
Spray ξυλοκαΐνης
Lasonil cream (για πρηξίματα από χτύπημα)
Celestoderm cream (για έντονα εγκαύματα, τσιμπήματα)
Fenistil gel (για τσιμπήματα)
Στικ Αμμωνίας
Bepanthol cream
Ponstan/Panadol extra
Fucidin αντι-κολλητικές γάζες (για εγκαύματα)
Fucidin gel
Αιμοστατικές γάζες Spongostan
Απλές γάζες
Ελαστικό επίδεσμο
Zantac
dehydration tablets (ηλεκτρολύτες)
Imodium κάψουλες
Septobore (αντισηπτικό κολλύριο)
Betadine sol.
Λεπιδάκια
Βαμβάκι

Capitano
09-06-09, 12:14
Ρε Μιχάλη αυτό το ποστ σου δεν μπορούμε να το κάνουμε sticky ή να μπεί κάπως στην αρχική σελίδα? Είναι ένα θέμα που πολλοί το παραμελούν χαρακτηριστικά...

Iosif
09-06-09, 12:20
στα παραπάνω προσθέστε και ένεση κορτιζόνης solu-cortef (μαζί με σύρριγα εννοείται) σε περίπτωση που κάποιοι είναι αλεργικοί σε τσιμπήματα, ή είναι αλεργικοί και δεν το ξέρουν...

sfrag
09-06-09, 15:21
Γιαυτο το εβαλα ..... αλλα να το δουν και συμπληρωσουν πρωτα οι γιατροι και μετα.....

keyzer
09-06-09, 23:49
στα παραπάνω προσθέστε και ένεση κορτιζόνης solu-cortef (μαζί με σύρριγα εννοείται) σε περίπτωση που κάποιοι είναι αλεργικοί σε τσιμπήματα, ή είναι αλεργικοί και δεν το ξέρουν...
:thumbs:
Πάντα μαζί και τσεκάρισμα πολύ συχνά στην ημερομηνία λήξης. Παλιότερες εκδόσεις είχαν σκόνη και την ανακάτευες με φυσικό ορό, τώρα υπάρχει έτοιμο αναμεμιγμένο το εναιώρημα και τελειώνεις.

nek-dolfin
10-06-09, 00:33
Να προσθεσω και εγω κατι..απο ενα περιστατικο που εχω ζησει: ενα παιδι βουταει απ το σκαλακι του φουσκωτου και το σχιζει η ηδη σηκωμενη μηχανη στο γονατο πανω.
αιμοστατικο μαζι σας και αυτοκολλητα ραμματα
Γαντια ελαστικα (για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο)
Μαζι με τα depon βαλτε και ασπιρινες (για τυχων καρδιακα προβληματα)
Η solu-cortef βγαινει τωρα ετοιμη με συριγγα μαζι..
Και το 112 πιανει πλεον παντου..!!
Kαι τελος να ειμαστε ενημερωμενοι για την χρηση του καθε αντικειμενου του φαρμακειου μας και να αντιμετωπιζουμε καυε κατασταση με ψυχραιμια...

FOYSKA
24-06-09, 14:22
Σταυρο ,πολυ χρησιμο και αυτο (http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?t=789)

αιγεας
24-06-09, 15:22
Και arcoxia 90,solucortef,και ραμματα αυτοκολλητα .

Capitano
24-06-09, 15:56
Και arcoxia 90,solucortef,και ραμματα αυτοκολλητα .
ναι αυτό να το κάνουμε ομαδική αγορά, να πάρουμε καλύτερη τιμή!:D :lol: :D :p

ioannides_p
25-06-09, 13:17
Σταύρο εγώ κουβαλάω τα παρακάτω μέσα σε στεγανό βαλιτσάκι:

Hansaplast
Lefkoplast (μεταξωτό)
Pulvo spray (επουλωτικό δέρματος)
Spray ξυλοκαΐνης
Lasonil cream (για πρηξίματα από χτύπημα)
Celestoderm cream (για έντονα εγκαύματα, τσιμπήματα)
Fenistil gel (για τσιμπήματα)
Στικ Αμμωνίας
Bepanthol cream
Ponstan/Panadol extra
Fucidin αντι-κολλητικές γάζες (για εγκαύματα)
Fucidin gel
Αιμοστατικές γάζες Spongostan
Απλές γάζες
Ελαστικό επίδεσμο
Zantac
dehydration tablets (ηλεκτρολύτες)
Imodium κάψουλες
Septobore (αντισηπτικό κολλύριο)
Betadine sol.
Λεπιδάκια
Βαμβάκι

Μιχαλη μολις συμπληρωσα το φαρμακειο μου με τα περισσοτερα που γραφεις εδω. Η ξυλοκαινη γιατι χρειαζεται και σε σπρευ και σε αλοιφη?





Και arcoxia 90,solucortef,και ραμματα αυτοκολλητα .

Αιγεα, αν θες πες μας τι φαμακα ειναι αυτα και τι κανουν?
Ευχαριστω

αιγεας
25-06-09, 15:40
ΑRCOXIA 90 ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΟ,SOLUCORTEF [κορτιζονουχο] το χρησιμοποιουμε οταν μας τσιμπησει οτιδηποτε,και εχουμε αναπνευστικη δυσκολια,φαγουρα,πρηξιμο κλπ ειναι ενεσιμο[χωριζεις τον γλουτο στα τεσσερα τεταρημορια και τσιμπας πανω δεξια

αιγεας
25-06-09, 15:45
Εχουμε και γιατρο στο forum,ας πει επισημα πως και γιατι,τι χρειαζετε τι οχι.

ioannides_p
25-06-09, 15:57
Thanks:thumbs:

gatz
25-06-09, 18:38
Μιχαλη μολις συμπληρωσα το φαρμακειο μου με τα περισσοτερα που γραφεις εδω. Η ξυλοκαινη γιατι χρειαζεται και σε σπρευ και σε αλοιφη?

Ρώτα κανένα βάζελο...........αυτοί την χρησιμοποιούν συχνά :D

(Sorry για το off-topic)

keyzer
25-06-09, 19:04
ΑRCOXIA 90 ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΟ,SOLUCORTEF [κορτιζονουχο] το χρησιμοποιουμε οταν μας τσιμπησει οτιδηποτε,και εχουμε αναπνευστικη δυσκολια,φαγουρα,πρηξιμο κλπ ειναι ενεσιμο[χωριζεις τον γλουτο στα τεσσερα τεταρημορια και τσιμπας πανω δεξια

Αν πρόκειται για το δεξί kwlomeri, προσοχή!

mdk
25-06-09, 23:45
...χωριζεις τον γλουτο στα τεσσερα τεταρημορια και τσιμπας πανω δεξια
... στο δεξιό γλουτό (ή το πάνω αριστερό στον αριστερό)
ή για πιο άμεση ενέργεια ψηλά στο μπράτσο αλλά υπό γωνία.

mdk
25-06-09, 23:54
Μιχαλη μολις συμπληρωσα το φαρμακειο μου με τα περισσοτερα που γραφεις εδω. Η ξυλοκαινη γιατι χρειαζεται και σε σπρευ και σε αλοιφη?
Ποια εννοείς αλοιφή ξυλοκαίνης; Πάντως η lasonil είναι αντιοιδηματική για χτυπήματα, μελανιές (διώχνει και τις πιπιλιές σε μικρό χρόνο :lol:)

ioannides_p
26-06-09, 09:47
Ποια εννοείς αλοιφή ξυλοκαίνης; Πάντως η lasonil είναι αντιοιδηματική για χτυπήματα, μελανιές (διώχνει και τις πιπιλιές σε μικρό χρόνο :lol:)

Ωπ λαθος μου σορυ, το φαρμακειο δεν ειχε το σπρευ και μου το εδωσε σε αλοιφη. Απλα μπερδευτηκα και νομιζα οτι ειχατε προτεινει και σπρευ. Τωρα οσο για τις πιπιλιες, για να το λες εσυ κατι θα ξερεις :D:D:D

nek-dolfin
26-06-09, 10:12
Ποια εννοείς αλοιφή ξυλοκαίνης; Πάντως η lasonil είναι αντιοιδηματική για χτυπήματα, μελανιές (διώχνει και τις πιπιλιές σε μικρό χρόνο :lol:)

Αληθεια τις διωχνει...????:lol:
lasonil το παμε..??:p

kostas katsenos
27-06-09, 13:13
Αληθεια τις διωχνει...????:lol:
lasonil το παμε..??:p


To Lasonil νομίζω έχει σταματήσει να παράγεται, αλλά ο mdk έχει κόψει τις πιπιλιές από καιρό και δεν το ξέρει.

mdk
27-06-09, 18:59
Όντως έχει σταματήσει. Πήγα πριν λίγες μέρες να το αντικαταστήσω (για το φαρμακείο του σκάφους) και μου το είπαν. Πήρα μια άλλη αλοιφή με αντιβιοτικό.
Γιατρέ μου ... είχα βρει το αλουμινόνερο πιο δραστικό ;)

kostas katsenos
28-06-09, 12:01
Όντως έχει σταματήσει. Πήγα πριν λίγες μέρες να το αντικαταστήσω (για το φαρμακείο του σκάφους) και μου το είπαν. Πήρα μια άλλη αλοιφή με αντιβιοτικό.
Γιατρέ μου ... είχα βρει το αλουμινόνερο πιο δραστικό ;)


Το καλύτερο είναι το μαύρισμα μια και έχουμε καλοκαιράκι, δεν κοκκινίζουμε εύκολα.

Πάντως τα ουσιαστικά που δεν πρέπει να λείπουν είναι τα φάρμακα για τσιμπίματα αλλεργίες (αντιϊσταμινικά και κορτιζόνη ή έτοιμες ενέσεις με επινεφρίνη στα φαρμακία πριν κάνει ο ασθενής αναφυλακτικό σοκ ) και καμιά ασπιρίνη σε περίπτωση εμφράγματος που την μασάμε ακόμα και χωρίς νερό.

Dimitris
28-06-09, 21:42
(αντιϊσταμινικά ?? δηλαδή απλά χαπάκια για κλασική ρινική συμφόρηση ή κατι ποιο ιδιαίτερο?

και κορτιζόνη ?? σε τι μορφή?? με ένεση?]

ή έτοιμες ενέσεις με επινεφρίνη !! οκ !!

στα φαρμακεία πριν κάνει ο ασθενής αναφυλακτικό σοκ )

και καμιά ασπιρίνη σε περίπτωση εμφράγματος που την μασάμε ακόμα και χωρίς νερό.

....

kostas katsenos
29-06-09, 01:08
Αντιισταμινικά πχ ταμπλέτες xozal ή zirtek . Το λαμβάνουμε και προληπτικά αμεσα μετά από τσίμπημα. Προσοχή μόνο αν οδηγήσουμε γιατί προκαλεί υπνηλία όπως και η κορτιζόνη.
Κορτιζόνη πέρα από ενεσιμη μορφή (πχ solu medrol )υπάρχει και σε χάπια, απλά έχει πιο αργή δράση , αν υπάρχει ενέσιμη ας λαμβάνεται μέχρι να επισκεφτούμε το ΚΥ η φαρμακείο , ειδικά αν είμαστε μακριά και δεν υπάρχει δυνατότητα άλλης φροντίδας . Να θυμόμαστε ομως ότι η κορτιζόνη πρέπει να συνοδεύεται και από γαστροπροστασία πχ ομεπραζόλη πχ nexium zurcazol κλπ

Dimitris
29-06-09, 20:08
Αντιισταμινικά πχ ταμπλέτες xozal ή zirtek . Το λαμβάνουμε και προληπτικά αμεσα μετά από τσίμπημα. Προσοχή μόνο αν οδηγήσουμε γιατί προκαλεί υπνηλία όπως και η κορτιζόνη.
Κορτιζόνη πέρα από ενεσιμη μορφή (πχ solu medrol )υπάρχει και σε χάπια, απλά έχει πιο αργή δράση , αν υπάρχει ενέσιμη ας λαμβάνεται μέχρι να επισκεφτούμε το ΚΥ η φαρμακείο , ειδικά αν είμαστε μακριά και δεν υπάρχει δυνατότητα άλλης φροντίδας . Να θυμόμαστε ομως ότι η κορτιζόνη πρέπει να συνοδεύεται και από γαστροπροστασία πχ ομεπραζόλη πχ nexium zurcazol κλπ

ευχαριστώ για την διευκρίνηση :cheers :cheers

να πω ότι το ζιρτεκ φέρνει υπνηλία σίγουρα!
το xozal είναι ο αντικαταστάτης του (ίδιας εταιρείας) χωρίς τόσες παρενέργειες.

επίσης πολύ καλό το Rupafin (αν το γράφω καλά, είναι πολυ καλό!!)
ΠΡΟΣΟΧΗ: ρωτήστε πριν τον ΩΡΛ σας δεν ειμαι γιατρός!!

rovral
27-07-09, 15:06
ολα καλα και χρησιμα ολα αυτα , αχρειαστα να ειναι φυσικα.

Επειδη ολα αυτα τα σκευασματα ειναι ευπαθη στη ζεστη και την υγρασια, ποτέ να μην τα αποθηκευουμε μεσα στο σκαφος . Τελειωσαμε το ταξιδι μας,τη βολτα μας ; το παιρνουμε μαζι μας πισω στο σπιτι.
Φυσικα το ιδιο ισχυει και για το αυτοκινητο.

Σιγουρα πολλοι απο τους αναγνωστες το γνωριζουν.

skipper
28-07-09, 02:13
εαν καποιος ειναι αλλεργικος δεν κανει η κορτιζονη, χρειαζεται ενεση αδρεναλινης την πωλουν σε ετοιμη προγεμισμενη συριγγα τα φαρμακεια.

προσοχη ομως ειναι για αυτους που εχουν γνωστη αλλεργια.

η κορτιζονη ειναι για πιο ηπιες μορφες αλλεργιας και οχι για αλλεργικο σοκ

skipper
26-06-11, 08:30
βρηκα αυτο ως το πιο ολοκληρωμενο ready made φαρμακειο για σκαφος

www.crew-safe.co.uk/acatalog/Cat-C-SOLAS-First-Aid-Bag.html#aMED0100

Rock_36_Geo
26-06-11, 19:43
Να επισημανω οτι ΔΕΝ αφηνουμε το φαρμακειο στο σκαφος, όταν αυτο ειναι στο πάρκιν, ειδικά την καλοκαιρινη περίοδο.
Η θερμοκρασία κάτω απο την κουκουλα είναι πραγματικά μεγάλη ακόμα και σε σκεπαστη θέση και τα εφόδια του φαρμακείου πρέπει να προστατεύονται.

arcthebest
21-12-13, 18:38
Απαραιτητη στο σκαφος ενεση αδρεναλινης με μια συρριγγα ινσουλινης δεμενη με λαστιχακι.
σε περιπτωση αναφυλαξιας χορηγουμε ενδομυικα 0,5 ml για ενηλικους και σε περιπτωση παιδιου 0,1ml ανα 10 kg
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι η αναφυλαξια , http://medlabgr.blogspot.com/2013/09/shock-video.html . η αδρεναλινη ακομα και ληγμενη δεν χανει τη δραστικοτητα της , και παρα την"κακη της φημη" σε τοσο μικρη συγκεντρωση μονο καλο κανει.
ενα ακομα μικρο tip .. σε περιπτωση κοψηματος δακτυλου καλο θα ηταν να χρησημοποιησουμε ενα απλο λαστιχακι για να σταματησουμε για λιγα λεπτα την αιμοραγια και να μπορεσουμε να περιποιηθουμε το τραυμα .
Για οτι ερωτησεις εχετε σχετικα με πρωτες βοηθειες η με το φαρμακειο του σκαφους , θα χαρω να σας δωσω τις απαντησεις .το pm μου ειναι διαθεσιμο.

Τουσμανωφ Αρχιμηδης , φαρμακοποιος.

pakar
05-04-16, 23:54
Επειδή οι περισσότεροι ετοιμάζουμε τα φουσκωτα μας για το καλοκαίρι και όχι μόνο, καλό είναι να θυμηθούμε να ελέγξουμε το φαρμακείο του σκάφους.
Ρίξτε μια ματιά στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτού για να ένα φρεσκάρισμα...

T@p@t@lk