PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )



ThemisK
20-12-18, 19:10
Ένα άρθρο που περιγράφει την πραγματικότητα.
Ένα άρθρο που όλοι θα πρέπει να το διαβάσουμε και να το έχουμε στο πίσω μέρος
του μυαλού μας όταν γράφουμε, μιλάμε, περιγράφουμε, αγοράζουμε, πουλάμε κλπ.

http://www.e-ribbing.com/index.php?option=com_content&view=article&id=597:apisteftes-gastres-pou-alfadiazoun-ta-7arakia-kai-ta-oktarakia&catid=14&Itemid=107&lang=el

Πόσοι αλήθεια θα βουτούσαν στη Θάλασσα από τον δεύτερο όροφο ενός σπιτιού.....
και άν πέσεις πως ανεβαίνεις ?

Καλές γιορτές !!!

ΔΑΥΛΟΣ
21-12-18, 06:11
ναι σε ΟΛΑ


εχουμε φαει πο@@σες,..ουκ ολιγες...:)

σωστος ο Θωμαςsostos

gatz
21-12-18, 10:34
Πολύ σωστά όσα γράφει ο αρθρογράφος!!
Μπράβο Θέμη για το post αυτό!!sostossostos

pakar
21-12-18, 15:58
:haha :haha [emoji38] [emoji38]

sostos sostos

don75
22-12-18, 13:30
Σωστος και σοβαρος ο παικτης...στα 7αρια και 8αρια δεν υπαρχει πλευση..χρειαζεσαι βοηθεια απο ιησου-βουδα και στην αναγκη αλλαχου ακ μπαρ

keyzer
23-12-18, 00:16
Σωστος και σοβαρος ο παικτης...στα 7αρια και 8αρια δεν υπαρχει πλευση..χρειαζεσαι βοηθεια απο ιησου-βουδα και στην αναγκη αλλαχου ακ μπαρ

Μπράβο στον Θωμά.
Ποιός ξέρει τί τον έκανε και ξεχείλισε...μια που πάει μια δεκαετία που ακούγονται αυτές οι μπούρδες τύπου "έχω με το (τάδε σκάφος) 800 πλεύσιμες ώρες, το 70% σε συνθήκες απαγορευτικού, πίστεψέ με, ξέρω τί θα πει θάλασσα" και άλλες τέτοιες Πeeπες ζωγραφιστές...

Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
"...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..." sostos

miki
23-12-18, 09:53
Μπράβο στον Θωμά.
Ποιός ξέρει τί τον έκανε και ξεχείλισε...μια που πάει μια δεκαετία που ακούγονται αυτές οι μπούρδες τύπου "έχω με το (τάδε σκάφος) 800 πλεύσιμες ώρες, το 70% σε συνθήκες απαγορευτικού, πίστεψέ με, ξέρω τί θα πει θάλασσα" και άλλες τέτοιες Πeeπες ζωγραφιστές...

Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
"...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..." sostos
Oooo gies

mario
24-12-18, 01:37
Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
"...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..." sostos

Συμφωνω, (μπορει να ειμαι και off-topic), αλλα ποτε δεν θα μπορεσω να κοκορευτω δημοσια -ουτε και απο μεσα μου- για 'μποφορια και μαχες' με τα κυματα, γιατι,
σκεπτομαι οτι υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες που αυτες οι συνθηκες ειναι η ζωη τους, και η καθημερινοτητα τους.
Ανθρωποι που ταξιδευουν με καλα η σαραβαλα σκαφη, τεραστια η μικρες σκουνες, τρεχαντηρια η βαρκες.
Καποτε, δεν θα ξεχασω, που εζησα κι εγω κατι παρομοιο, και απο τοτε εκτιμησα πολλα στην ασφαλη ζωη μου, οταν πηδαλιουχος για αρκετους μηνες σε αντιτορπιλικο,-το εχω ξαναγραψει αυτο- επρεπε με δυναμη ανεμων σχεδον 10+ μποφωρ, (περισσοτερο ηταν ελεγαν οι αξιωματικοι, αλλα εγω λεω 10+), και που τιποτα δεν ταξιδευε λογω απαγορευτικου, να διασχισουμε το Αιγαιο για ασθενη εγκυο, που επρεπε απο ακριτικο νησι να φερουμε σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας επειγοντως.
Το μεγαλο πολεμικο των 110 μετρων, καρφωνε τη θαλασσα και πραγματικα γινοταν ...υποβρυχιο, και εβγαινε απο την αλλη, τριζοντας και βογγοντας.
Καθηκον και υποχρεωση να γινει η αποστολη, κι ας διακινδυνεψουν τοσοι ανθρωποι και ενα πανακριβο σκαφος.
Το οτι δεν πρεπει να αισθανονται οι κατοικοι ανασφαλεια στα απομακρυσμενα νησια, εκανε την αποστολη υποχρεωτικη, με καθε κινδυνο.
Εκει δεν ειχε μετρημα του κυματος. Ηταν και ειναι μια δουλεια, που συμβαινει συχνα, και παντα θα συμβαινει εκει εξω.
Φοβασαι, κανεις τον σταυρο σου, και παρακαλας την θαλασσα να ημερεψει.
Μετα, ποτε, μα ποτε, δεν κομπαζεις οτι την κερδισες, γιατι ξερεις, οτι αυτη ακουει ...

KLEOMENIS01
25-12-18, 09:27
Δυνατο και αληθινο sostos

gatz
25-12-18, 17:34
Σαν νησιώτης έχω ταξιδέψει κάμποσες φορές με τον καιρό στο όριο του απαγορευτικού. Είναι κάτι που δεν μπορείς να το αποφύγεις . Με πλοίο της γραμμής φυσικά , μην πάει αλλού ο νούς σας green
Από το ασφαλές περιβάλον του σαλονιού σε ένα ποστάλι , χάνεις κάπως την αίσθηση του μεγέθους του κύματος , αλλά δεν μπορείς να μην αισθάνεσαι δέος μπροστά στον θυμό της θάλασσας. Ακόμα και την νύχτα , αισθάνεσαι το αγκομαχητό του πλοίου , το βογκητό της λαμαρίνας που αντιστέκεται στην μανία του κύματος,τον δισταγμό στο βήμα του πλοίου όταν συναντά το κύμα "βουνό".
7αράκια και 8αράκια, piece of cake baby ....
Ταξίδεψα και με τον μεγάλο ΚΕΝΤΕΡΗ μια φορά. Δεν μπορούσα να το αποφύγω ,είχα κι αυτοκίνητο μαζί. Ο καιρός γεμάτος ,αλλά κάτω από 8 bf. Στα 8 δεν έπαιρνε απόπλου. Το μήκους 140 μέτρων ταχύπλοο σιδέρωνε το κύμα , με ταχύτητα κοντά στα 35 knots , είχε max 40 , με κάποια ανεπαίσθητα σκασίματα. Το κύμα όμως ,λούζοντάς το ,έφθανε ζωντανό μέχρι τα παράθυρα του σαλονιού , στο τελευταίο ντεκ του πλοίου. 6αρο7ράκι baby , στην γέφυρα ο καπετάνιος έστριβε τσιγάρο , με τον καφέ ακουμπισμένο στην κονσόλα...
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

FOYSKA
26-12-18, 09:58
Λογω των ημερων να κανω και μια ευχη ...
Ευχομαι ολα τα τα παραπανω να τα συναντησουμε μονο στα ονειρα μας

Capitano
26-12-18, 20:58
Λογω των ημερων να κανω και μια ευχη ...
Ευχομαι ολα τα τα παραπανω να τα συναντησουμε μονο στα ονειρα μας

Ααααντε και στις συζητήσεις του forum!

miki
27-12-18, 06:18
Σαν νησιώτης έχω ταξιδέψει κάμποσες φορές με τον καιρό στο όριο του απαγορευτικού. Είναι κάτι που δεν μπορείς να το αποφύγεις . Με πλοίο της γραμμής φυσικά , μην πάει αλλού ο νούς σας green
Από το ασφαλές περιβάλον του σαλονιού σε ένα ποστάλι , χάνεις κάπως την αίσθηση του μεγέθους του κύματος , αλλά δεν μπορείς να μην αισθάνεσαι δέος μπροστά στον θυμό της θάλασσας. Ακόμα και την νύχτα , αισθάνεσαι το αγκομαχητό του πλοίου , το βογκητό της λαμαρίνας που αντιστέκεται στην μανία του κύματος,τον δισταγμό στο βήμα του πλοίου όταν συναντά το κύμα "βουνό".
7αράκια και 8αράκια, piece of cake baby ....
Ταξίδεψα και με τον μεγάλο ΚΕΝΤΕΡΗ μια φορά. Δεν μπορούσα να το αποφύγω ,είχα κι αυτοκίνητο μαζί. Ο καιρός γεμάτος ,αλλά κάτω από 8 bf. Στα 8 δεν έπαιρνε απόπλου. Το μήκους 140 μέτρων ταχύπλοο σιδέρωνε το κύμα , με ταχύτητα κοντά στα 35 knots , είχε max 40 , με κάποια ανεπαίσθητα σκασίματα. Το κύμα όμως ,λούζοντάς το ,έφθανε ζωντανό μέχρι τα παράθυρα του σαλονιού , στο τελευταίο ντεκ του πλοίου. 6αρο7ράκι baby , στην γέφυρα ο καπετάνιος έστριβε τσιγάρο , με τον καφέ ακουμπισμένο στην κονσόλα...
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!
Και που να ήταν ο καπτεν στο 5μετρο..... Θα έτριβε και το μουστάκι του στεγνό.. .. Γεια σου Μισέλ τεράστιες γάτε... Του σεχ και του καράτε...... Καλή πρόοδο σε όλους μας.... 2019 ευχές για τα καλλίτερα.... Είτε στα 5 είτε στα 15 οι καλοί παντού χωρανε

mario
27-12-18, 12:04
Λογω των ημερων να κανω και μια ευχη ...
Ευχομαι ολα τα τα παραπανω να τα συναντησουμε μονο στα ονειρα μας

sostos

next
01-01-19, 12:52
boat2wink1 μπρος τα καλη τι ειν ο πονος ? Α ρε ΕΛΛΗΝΑ οαλα τα μεγενθυνεις ! :lol