PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση για το hydrosport aero 808 vfi



Capitano
02-01-09, 20:23
Mikiiiii σου πάει κόντρα λέμεεεε...:p:p:p και με έναν κινητήρα....
Καλές πωλήσεις Γιώργο!;)

Capitano
02-01-09, 20:26
Τωρα που το είδα, γιατι μικρή ρε Γιώργο η προπέλα, αφού η 24αρα δεν ανέβασε στροφές είναι μεγάλη, γι'αυτό έδωσε πάρα πολύ χαμηλές καταναλώσεις μάλλον. Καλά γιατί δεν την τριμάρατε???:wonder

Jorgos
02-01-09, 20:47
Τωρα που το είδα, γιατι μικρή ρε Γιώργο η προπέλα, αφού η 24αρα δεν ανέβασε στροφές είναι μεγάλη, γι'αυτό έδωσε πάρα πολύ χαμηλές καταναλώσεις μάλλον. Καλά γιατί δεν την τριμάρατε???:wonder

Η τελική ήταν σε μισό μίλι στα μετρα γιατί εφευγα από απαγγειο και έπρεπε να κόψω. Ακόμη το σκάφος δεν το γνωρίζω ούτε έχω εμπειρία αρκετή σε τέτοιες ταχύτητες.
Η etec λέει
Full Throttle Operating
Range (RPM): 4500-5800 .

Capitano
02-01-09, 20:59
Καλά μπορεί να λέει 4500-5800, αλλά για την καλύτερη λειτουργία του κινητήρα πρέπει να πιάνεις το άνω όριο που θέτει ο κατασκευαστής. Τώρα το ότι αέριζε στις επιταχύνσεις σε χαμηλές ταχύτητες, σημαίνει ότι είναι αρκετά ψηλά τοποθετημένη, συνεπώς με τριμάρισμα αποκλείεται να πάρει όλες τις στροφές της. Μακρύτερη λοιπόν μάλλον αποκλείεται... μεγαλύτερη σε διάμετρο πάλι δεν υπάρχει λογος γιατί σε τέτοιες ταχύτητες δεν θές ώση όπως στα βαρύτερα σκάφη... τετράφτερη θα μπορούσες να δοκιμάσεις και εγώ θα πρότεινα σε βήμα 23'';)
Αν δεν σου αρέσει ο αερισμός κατεβάζεις μία τρύπα τον κινητήρα!

Jorgos
02-01-09, 21:38
Η μηχανή είναι τέρμα κάτω. Ο αερισμός ήταν έντονος στις 2300 μεχρι 3000 . Συνήθως χρησιμοποιούν μεγάλες προπέλες ( suzuki 300 28αρα)
http://www.youtube.com/watch?v=Zzyb3FXtRxY
Εδώ φαίνεται ότι επιταχύνει σταθερά. Με την 24αρα τρίφτερη απλά ήταν σαν να σπινιάρεις σε λάδια και πάνω από τις 3000 εστρωνε και όπως έγραψα ( από τις συμβουλές του Eddy) με 24 τετράφτερη αλλάζει θεαματικά η ταχύτητα. ( αν δεν βρέχει των Φωτων θα έχω την ευκαιρία να τη δοκιμάσω).

hannibal
02-01-09, 22:57
POWER LIFT λεμεεεεεεεε!:cool:

Capitano
02-01-09, 23:54
POWER LIFT λεμεεεεεεεε!:cool:
Μήπως τότε ήθελε επιλογή κινητήρα extra long για αν έχεις επιλογές χωρίς την απαίτηση power lift??? Το τελευταίο είναι σίγουρα λύση, αλλά και με ψάξιμο στην προπέλα πιστεύω ότι θα υπερκαλυφθείς. Μηπως ο κατασκευαστής έχει φτιάξει το υψος του καθρέπτη έτσι ώστε να υποχρεώνει σε πολύ ψηλές τοποθετήσεις?
Τελος απλά ν'αναφέρω ότι δεν έχουν την ίδια μείωση οι δύο κινητήρες, οπότε δεν σηκώνουν και την ίδια προπέλα...o Suzuki 300-->>2,08 ενώ η Evinrude 250-->>1,85 με 50 άλογα λιγότερα....οπότε δεν είναι συγκρίσιμα;)

hannibal
03-01-09, 00:26
Μήπως τότε ήθελε επιλογή κινητήρα extra long για αν έχεις επιλογές χωρίς την απαίτηση power lift??? Το τελευταίο είναι σίγουρα λύση, αλλά και με ψάξιμο στην προπέλα πιστεύω ότι θα υπερκαλυφθείς. Μηπως ο κατασκευαστής έχει φτιάξει το υψος του καθρέπτη έτσι ώστε να υποχρεώνει σε πολύ ψηλές τοποθετήσεις?
Τελος απλά ν'αναφέρω ότι δεν έχουν την ίδια μείωση οι δύο κινητήρες, οπότε δεν σηκώνουν και την ίδια προπέλα...o Suzuki 300-->>2,08 ενώ η Evinrude 250-->>1,85 με 50 άλογα λιγότερα....οπότε δεν είναι συγκρίσιμα;)
:lifeguard

Jorgos
03-01-09, 12:29
Ο κινητήρας είναι ήδη x-long DX και δεν το έθεσα σωστά. Tο σκάφος δεν έχει ανάγκη για το power lift . Τους 69 έπιασε σε συνδυασμό με power lift.

Και στην Suzuki 250 πάλι 28 ιντσες θέλει .
Αυτά μου τα λέει ο κατασκευαστής που έχει ήδη κάνει τα πειράματά του;)

Capitano
03-01-09, 12:49
Ναι αλλά η Suzuki 250 σε σχέση με την 300αρα έχει ακόμα πιό κοντή μείωση στο 2,29 σε σχέση με το 2,09. Χοντρικά οι 50 επιπλέον ίπποι με τη μακρύτερη μείωση της 300αρας σηκωνουν τις ίδιες περίπου προπέλες με τη 250αρα.
Αρα συγκρίνοντας τις δυο 250αρες μιλάμε για μεγάλη διαφορά στις προπέλες εφόσον οι μείωση στη μία είναι 1,85 και στην άλλη 2,29....
Εγώ επιμένω για μία τετράφτερη 23'' πάντως...

Jorgos
03-01-09, 13:01
Δεν παίζει όμως ρόλο το δίχρονο και το τετράχρονο?.

Capitano
03-01-09, 13:21
Εσύ θα μας πείς μετά τις δοκιμές σου!;)
Παντως φαντάσου ότι όταν πας από τρίφτερη σε τετράφτερη συνήθως για να κρατηθείς στο ίδιο εύρος στροφών πρέπει να πέσεις σε βήμα καμιά ίντσα. Αρα αν πας σε 23αρα τετράφτερη πάλι ατριμάριστος υα είσαι κάπου κοντά στις 5200 (λέω εγώ τώρα...) και τριμαρισμένος θα είσαι κάπου κοντά στο άνω άκρο του εύρους του κατασκευαστή, πιάνοντας κατά πάσα πιθανότητα καλύτερα νερά χαμηλά που σου αέριζε η τρίφτερη. Αυτά όλα στη θεωρία όμως...και πάντα είναι η υποκειμενική μου άποψη χωρίς να είμαι παντογνώστης

mdk
03-01-09, 19:12
...Παντως φαντάσου ότι όταν πας από τρίφτερη σε τετράφτερη συνήθως για να κρατηθείς στο ίδιο εύρος στροφών πρέπει να πέσεις σε βήμα καμιά ίντσα. ...
Όταν πας από 3φτερη σε 4φτερη σου επιτρέπεται να σηκώσεις τη/τις μηχανή/ές μια τρύπα και τελικά θα δεις παρόμοιες στροφές.

Jorgos
03-01-09, 20:35
Η προπέλα που δοκίμασα ήταν 24Χ14,5 Raker .
Τελικά αυτό στην Ολλανδία έχει 23χ14 :thumbs :thumbs μπράβο καπιτάνε .
Ομως δείτε τι γράφει για τις 4φτερες
RENEGADE BASS Props:
For the bass boater looking for power and speed!
V4 & V6 engines. 4 blade polished stainless steel design, with contoured cupping. Ideal for bass tournament style boats traveling in rough waters. Superior hole shot. Reduced steering torque.
Amazing “hole shot” acceleration and excellent top end speed that will stay hooked up under the most difficult conditions. The Renegade bass propeller also provides excellent mid-range power and reduced steering torque. Under normal conditions, when switching from a Raker, an increase in pitch is recommended. The Bass Renegade comes with an accessory weed ring
# 177128 13.5" x 23" Renegade Bass TBX For...- Evinrude BRP OMC List = $ 660.25. Discount Price: = $ 559.99.
# 177129 13.5" x 25" Renegade Bass TBX For...- Evinrude BRP OMC List = $ 660.25. Discount Price: = $ 559.99

Capitano
03-01-09, 20:53
Όταν πας από 3φτερη σε 4φτερη σου επιτρέπεται να σηκώσεις τη/τις μηχανή/ές μια τρύπα και τελικά θα δεις παρόμοιες στροφές.
Ναι Πρόεδρε αλλά στη δεδομένη περίπτωση η τρίφτερη είναι ψηλά και δεν πιάνει καλά νερά, οπότε με το δεδομένο ύψος θα πρέπει να ψάξει ο Γιώργος αν η τετράφτερη θα πιάσει καλύτερα νερά. Οπότε δεν νομίζω να παίζει να την ανεβάσει και μία τρύπα, γιατί δεν θα πιάνει ούτε η τετράφτερη νερά...

Capitano
03-01-09, 20:56
Τι λέει ρε αυτός???Πρέπει ν'αυξήσεις το βήμα όταν πάς σε τετράφτερη???:eek::eek::eek:
Μηπως να πάμε στο θέμα με τις προπέλες???:wonder

mdk
03-01-09, 20:58
Capitano εγώ τοποθετήθηκα στο γενικό σχόλιο που έθεσες ... τουλάχιστον έτσι το διάβασα.

...Παντως φαντάσου ότι όταν πας από τρίφτερη σε τετράφτερη συνήθως για να κρατηθείς στο ίδιο εύρος στροφών πρέπει να πέσεις σε βήμα καμιά ίντσα. ...

Capitano
03-01-09, 21:00
Ναι εντάξει κατάλαβα...δεν χρειάζεται να πέσεις υποχρεωτικά σε βήμα, αν έχεις τη δυνατότητα ν' ανέβεις σε ύψος!

Jorgos
21-01-09, 16:53
Καλές οι φώτο, αλλά γράψε και τι κάνατε με τις προπέλες...:thumbs:



Δεν έγραψα αφού στα είπα στο κεφενείο.
Δοκίμασα μια 4φτερη cyclone 23 βήμα και 14 διάμετρο (η οποία στα στα χαρτιά λέει για βαριά διμήχανα σκάφη:doh: :doh: τελική 54 στις 5450 με 4 άτομα 110 λίτρα. Γενικά μου έκοψε 2 και κόμβους από την προηγούμενη αλλά παλι αέριζε αρκετά στο απότομο ξεκίνημα Εγώ περίμενα renagade που λέει για πιό γρήγορα σκάφη .
Πάντως η βόλτα ήταν υπέροχη . Κατανάλωση στις 4000 με 38,5knt 1.1 λίτρα
Με την προηγούμενη προπέλα η ολίσθηση ήταν 0 με αυτή 2. μπορεί?

Capitano
21-01-09, 18:27
Αχ,αχ...έτσι είναι οι καινούριες αγάπες, ειδικά όταν είναι 8μετρες...δημιουργούν παραισθήσεις!:p :p :p
Σιγουρα με κάποιον τα συζήτησες τη Δευτέρα, αλλά όχι μ' εμένα....:lol: :lol: :lol:
Αυτή τη φορά την τριμάρατε τη μηχανή?Αν πάλι δεν πιάνει όπως θα ήθελες, να βάλεις ένα Power Lift για να απομακρυνθεί το πόδι από τον καθρέπτη και να πιάνει καλύτερα νερά!:thumbs:

Capitano
21-01-09, 18:31
Αααα και την προηγούμενη φορά μήπως είσασταν 2 άτομα???
Η διάμετρος σε σχέση με την τρίφτερη που έκανες την 1η βόλτα είναι ίδια?:wonder:

Jorgos
21-01-09, 19:09
14,5 η τρίφτερη raker 3 άτομα καπετάνιος και πλήρωμα, 100λιτρα
14 η τετράφτερη .
Αυτό το Σ θα έχω νέα

hannibal
22-01-09, 00:52
POWER LIFT λεμεεεεεεεε!:cool:


Ο κινητήρας είναι ήδη x-long DX και δεν το έθεσα σωστά. Tο σκάφος δεν έχει ανάγκη για το power lift . Τους 69 έπιασε σε συνδυασμό με power lift.


Τωρα το ειδα, τελικα θελει ή θελει (power lift)?:pakar:

Jorgos
22-01-09, 08:57
optional οπως σε όλα .

Jorgos
01-02-09, 17:58
θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων στις προπελλες.
Τελικά είναι αλήθειά ότι έβγαλε 128 χλμ δηλ 69 knots . Ομως είχε Evinrude Etec 250 H.O. , με power lift και προπέλλα cyclon 23x14 τετράφτερη σχεδόν στις 6000 στροφές !!!:ti: :ti:
Στο δικό μου δοκίμασα την ίδια προπέλα χωρίς powerlift με Evinrude etec 250 χωρίς ιδιαίτερο τριμάρισμα μου έδωσε 5450 στροφές και κάτι παραπάνω από 55 κόμβους .
Εχει κανένας καμμία τεκμηριωμένη πρόταση? Να μειώσω το βήμα για να ανεβάσω στροφές? power lif θα βάλω κάποια στιγμή.

Capitano
01-02-09, 18:11
Γιώργο κάτι δεν σου λένε σωστά... με αυτό το μοτέρ (250 Η.Ο.) που έχει μείωση 1,71 και 23αρα προπέλα η μέγιστη θεωρητικη ταχύτητα είναι 66,4 κόμβοι. Οπότε με μία φυσιολογική ολίσθηση στο 3-5% άν βγάζει τις 6000στροφές που λές θα παίζει 63-64 κόμβους. Οι 69 ΔΕΝ βγαίνουν ούτε στα χαρτιά...

Capitano
01-02-09, 18:15
Εχει κανένας καμμία τεκμηριωμένη πρόταση? Να μειώσω το βήμα για να ανεβάσω στροφές? power lif θα βάλω κάποια στιγμή.
Βαλε πρωτα Power Lift και μετά παίξε με προπέλες!:thumbs:
Η δικιά σου δεν έχει ίδιο όριο περιστροφής με την 250 Η.Ο. πάντως...

Jorgos
01-02-09, 18:39
Η προπέλα που χρησιμοποιούν είναι τετράφτερη οπότε ίσως να παίζει ρόλο αυτό.
Δεν είχα προσέξει ότι έχει άλλη μειωση από την δική μου, πάντω έχει και καμμιά 25-30 άλογα παραπάνω.
Στο δικό μου με την 24 τριφτερη και 5200 στροφές η ολίσθηση ήταν 0.
Η ΗΟ λέει όριο 6000 στροφές και η δική μου 5800
Αυτοί μου λένε να μειώσω peach από 23 για να ανεβάσω τις στροφές.

Capitano
01-02-09, 19:56
Η προπέλα που χρησιμοποιούν είναι τετράφτερη οπότε ίσως να παίζει ρόλο αυτό.
Δεν είχα προσέξει ότι έχει άλλη μειωση από την δική μου, πάντω έχει και καμμιά 25-30 άλογα παραπάνω.
Στο δικό μου με την 24 τριφτερη και 5200 στροφές η ολίσθηση ήταν 0.
Η ΗΟ λέει όριο 6000 στροφές και η δική μου 5800
Αυτοί μου λένε να μειώσω peach από 23 για να ανεβάσω τις στροφές.
Εκτός από τα 25-30 άλογα παραπάνω, είναι και άλλο μπλόκ η Η.Ο. και είναι ίδιο με αυτό της 300αρας στα 3441cc . Μία άλλη διαφορά που έχει με τη δικιά σου είναι το πιό υδροδυναμικό πόδι που της δίνει καλύτερες επιδόσεις.
Επειδή όμως ανεβάζει μέχρι 5400 πρέπει νομίζω να εξαντλήσεις τα όρια τριμαρίσματος και "σηκώματος" με power lift και μετά να πάς σε μικρότερο βήμα.
Ολα αυτά ισχύουν αν είδες αυτά τα νούμερα με κανονικά φορτία (καύσιμα, νερά, εξοπλισμό κτλ.) γιατί άν ήσουν σχετικά άδειος, πάς για πιό κοντή προπέλα σίγουρα, αφού το φορτωμα θα σου κόψει σίγουρα 100-300 στροφές ακόμα.:thumbs:

Capitano
01-02-09, 20:03
Η προπέλα που χρησιμοποιούν είναι τετράφτερη οπότε ίσως να παίζει ρόλο αυτό.

Δεν παίζει κάποιο ρόλο στη θεωρητική ταχύτητα. Αυτό είναι ένας αριθμός που βγαίνει από το συσχετισμό του ρυθμού περιστροφής του κινητήρα, τη μείωση του ποδιού και το βήμα της προπέλας. Επειδή λοιπόν το βήμα και η μείωση είναι σταθερά και γνωστά νούμερα σε κάθε δοκιμή, ο αριθμός των στροφών είναι καθοριστικός για την τελική ταχύτητα του σκάφους, η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει τη θεωρητική. Ουσιαστικά η πραγματική ταχύτητα μας δείχνει το ποσοστό της ολίσθησης συσχετιζόμενη με τη θεωρητική που είναι πάντα μεγαλύτερη. Η δε ολίσθηση είναι αρνητική και αν τυχόν προκύπτει θετική είναι ή λόγω λάθους μετρήσεων ή γιατί έριξαν το σκάφος σε κάποιο γκρεμό...:p :p :p

Jerry
01-02-09, 20:23
θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων στις προπελλες.
Τελικά είναι αλήθειά ότι έβγαλε 128 χλμ δηλ 69 knots . Ομως είχε Evinrude Etec 250 H.O. , με power lift και προπέλλα cyclon 23x14 τετράφτερη σχεδόν στις 6000 στροφές !!!:ti: :ti:
Στο δικό μου δοκίμασα την ίδια προπέλα χωρίς powerlift με Evinrude etec 250 χωρίς ιδιαίτερο τριμάρισμα μου έδωσε 5450 στροφές και κάτι παραπάνω από 55 κόμβους .
Εχει κανένας καμμία τεκμηριωμένη πρόταση? Να μειώσω το βήμα για να ανεβάσω στροφές? power lif θα βάλω κάποια στιγμή.

Γιώργο, τα είπαμε, να μην τα ξαναλέμε... με 23άρα προπέλλα και 6000 στροφές 69 κόμβοι δεν γίνονται... είναι θέμα απλών μαθηματικών... δεν έχει να κάνει ούτε με τα φτερά, όυτε με τον τύπο προπέλλας... εκτός αν τους έπιασαν με ...ούριο τσουνάμι...

Εαν πρόκειται να βάλεις ηλεκτροϋδραυλικό jack plate, κάντο πρώτα και συνέχισε, μετά, με τις δοκιμές σε προπέλλες... είσαι όμως μέσα στα όρια των επιθυμητών στροφών του κατασκευαστή, με ένα μοτέρ που έχει μέγιστη δύναμη μόλις στις ...~5200... νομίζω ότι θα χρειαστεί κάμποση δουλειά και δοκιμές για να κερδίσεις ουσιαστικά μεγαλύτερη ταχύτητα...

hannibal
04-02-09, 01:08
Γιώργο, τα είπαμε, να μην τα ξαναλέμε... με 23άρα προπέλλα και 6000 στροφές 69 κόμβοι δεν γίνονται... είναι θέμα απλών μαθηματικών... δεν έχει να κάνει ούτε με τα φτερά, όυτε με τον τύπο προπέλλας... εκτός αν τους έπιασαν με ...ούριο τσουνάμι...

Εαν πρόκειται να βάλεις ηλεκτροϋδραυλικό jack plate, κάντο πρώτα και συνέχισε, μετά, με τις δοκιμές σε προπέλλες... είσαι όμως μέσα στα όρια των επιθυμητών στροφών του κατασκευαστή, με ένα μοτέρ που έχει μέγιστη δύναμη μόλις στις ...~5200... νομίζω ότι θα χρειαστεί κάμποση δουλειά και δοκιμές για να κερδίσεις ουσιαστικά μεγαλύτερη ταχύτητα...
:thumbs: :thumbs: :thumbs: