PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθηνα -Συβοτα μεσω ισθμου



ihatzig
02-07-09, 02:38
Φιλοι μου μολις γύρισα απο ταξείδι Αθηνα - Σύβοτα Θεσπρωτίας και ακόμα ταξειδεύω...:boating2:
Φύγαμε τη Παρασκευή το πρωί 4 βάρκες και το βράδυ φτασαμε Συβοτα.Μεγάλο μάθημα για μένα την καινούργια γιατι είχα και τη βάρκα μου μαζι:love:
Ο καιρός 6άρι και στο τέλος 7άρι ορτσα στον κορινθιακο.Κάναμε 3,5 ώρες να τον περάσουμε!Εκανα τέτοια χαρά που τα κατάφερα , δε περιγράφεται!
Την άλλη μερα πήγαμε Κέρκυρα την Κυριακή Παξούς-Αντίπαξους και τη Δευτέρα αφήσαμε τις βάρκες και πήγαμε Αχέρωντα.Τρίτη πήραμε το δρόμο της επιστροφής, ο καιρός μια χαρά μονο που μου φάνηκε μακρύτερο το ταξείδι της επιστροφής αν και κατα 4 ωρες μικρότερο.
Ακομα ταξειδεύω η γυναίκα ...

seanikos
02-07-09, 06:04
μπραβο καπετανισσα εισαι σουπερ. οταν μπορασεις ενημερωσε μας και για τις ακριβεις διαδικασιες διαπλπου του ισθμου.:RIB-love :cheers

ΚΥΡΙΑΚΟΣ
02-07-09, 10:31
Iζολδη θελω λεπτομερειες....
Ο διαπλους του Κορινθιακου ειναι τοσο δυσκολος τελικα οσο λενε?

sfrag
02-07-09, 11:37
Παντα τετοια:cheers

KREV GARY
02-07-09, 15:30
μπράβο Ιζόλδη :applause , με την σκαφάρα σου

να είσαι πάντα καλά , να ταξιδεύεις.......:cheers

Nectarios
02-07-09, 19:13
Μπράβο Ιζόλδη, παντά ωραία ταξίδια με περιπέτειες. :cheers

scooby doo
02-07-09, 22:06
μπραβο ιζόλδη!!!

όντως την παρασκευη ειχε πολυ καιρο γιατι ταξιδευα με τα αμαξι την παρασκευη το μεσημερι για κυλληνη και η θαλασσα φαίνονταν πολυ φορτωμενη από την κορινθο μεχρι το αιγιο!!!

παντα να κάνεις τοσο όμορφα ταξιδια

ihatzig
03-07-09, 00:22
Σας ευχαριστώ όλους γιατι μοιραστήκατε τη χαρά μου.:fouskoto4all
Για να περάσεις τον ισθμό, οταν φτάσεις δένεις πας πληρώνεις ( με την αδεια της βάρκας βέβαια) ανάλογα με τα μέτρα της βάρκας.Μετά περιμένεις και σε ειδοποιούν ποτε θα μπείς στον ισθμό.Η αναμονή είναι ανάλογη με την κίνηση, εμείς σταθήκαμε τυχεροι και περάσαμε αμέσως.
Οσο για το αν είναι δύσκολο να περάσεις τον Κορινθιακό, αν λάβετε υπ όψιν σας οτι τον πέρασα εγώ με 150 ωρες μονο σαν κυβερνήτης και με 6-7 bf δε νομίζω οτι ισχύει.Απλά το κύμα είναι σε σχέση με εκείνο του Αιγαίου πιο στενό και αλλεπάληλο.Εκεί ετσι και πάς αργα τρώς μπόλικο νερό, το καλύτερο γκαζώνεις λιγο δηλ.20-25 κόμβους και περνάς τα κύματα απο πάνω.
Πάντως είναι όμορφη εμπειρία η διέλευση του ισθμού, ο Κορινθιακός είναι λίγο βαρετός, πας ,πας,πας...
Οταν πηγαίναμε που είχε τον καιρό κάναμε μονο για τον Κορινθιακό 3,5 ωρες!
Στην επιστροφή βέβαια που δεν είχε θάλασσα 2 ώρες και με άνεση.
Αξίζει τον κοπο!:thumbs:
ΥΓ.Εχω και φωτογραφίες αλλα δε μπόρεσα να τις ανεβάσω, αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει γιατι μου λέει οτι είναι μεγάλο το αρχείο.

georgescorpion
07-07-09, 10:10
Ιζόλδη,θα πρέπει τις φώτο να τις επεξεργαστείς στο πρόγραμμα photoshop να μικρύνουν αρκετά τα pixel τους,περίπου 250*250 ή λίγο μικρότερα..Οσο για τον Ισθμό, εαν ξαναπεράσεις,καλύτερα έχει φωτοτυπία τα στοιχεία που σου έδωσαν(έντυπο) για να μην τα ξανασυμπληρώνεις..και απλώς να πληρώνεις και να φεύγεις..

Iosif
07-07-09, 11:01
ωραίο ακούγεται το ταξίδι

αλλά 6-7bf (και μάλιστα όρτσα) και 20-25 κόμβους ?

keyzer
07-07-09, 13:11
ωραίο ακούγεται το ταξίδι

αλλά 6-7bf (και μάλιστα όρτσα) και 20-25 κόμβους ?

Γιατί ρε φίλε; άνετα γίνεται αυτό!

Iosif
07-07-09, 13:26
Γιατί ρε φίλε; άνετα γίνεται αυτό!

ναι όντως αν ΔΕΝ στρίβεις τσιγάρο, γίνεται :D

keyzer
07-07-09, 14:44
Και με καφέ γίνεται, έχει ξαναγραφεί. Απλά θα πρόκειται για καφεΐνη σε ορό.:cheers

ihatzig
07-07-09, 16:16
Ιζόλδη,θα πρέπει τις φώτο να τις επεξεργαστείς στο πρόγραμμα photoshop να μικρύνουν αρκετά τα pixel τους,περίπου 250*250 ή λίγο μικρότερα..Οσο για τον Ισθμό, εαν ξαναπεράσεις,καλύτερα έχει φωτοτυπία τα στοιχεία που σου έδωσαν(έντυπο) για να μην τα ξανασυμπληρώνεις..και απλώς να πληρώνεις και να φεύγεις..
Θα το προσπαθήσω με το photosop .Σ ευχαριστώ πολύ!:)