PDA

Επιστροφή στο Forum : Τhalassa Trophy 09-Aegean RIB Rally



Σελίδες : [1] 2

Capitano
15-07-09, 17:12
Στα παρακάτω αρχεία μπορείτε να ενημερωθείτε πλήρως για τον αγώνα offshore που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Οκτωβρίου από τα περιοδικά Thalassa και Thalassa RIB.
Σύντομα θα υπάρξουν ακόμα περισσότερα στοιχεία, όπως οι κατασκευαστές που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον καθώς και τα σκάφη με τα οποία θα συμμετάσχουν.
Η ενημέρωση μέσα από αυτό το link θα είναι συνεχής, τόσο για την πορεία της διοργάνωσης, όσο και για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση.:)

pakar
15-07-09, 18:08
το διάβασα λιγο πεταχτά και ισως δεν κατάλαβα καλα
η συμμετοχή ειναι 3000ευρω για καθε σκάφος το οποιο και θα πρεπει να διαθεσει χωρο στο σκαφος σαν διαφημιστικό σε χορηγούς? με ποιανου όφελος


Xορηγίες
Τα σκάφη θα πρέπει να διαθέτουν ελεύθερο χώρο προκειμένου να τοποθετηθούν τα
διαφημιστικά λογότυπα των χορηγών του αγώνα. Ο χώρος αυτός ορίζεται στα 3/4 του
κάθε σκάφους, από την πλώρη προς την πρύμνη. Προκειμένου να αξιοποιηθεί το ελεύθερο
κατάστρωμα από τις εναέριες λήψεις, θα πρέπει να έχουν αφαιρεθεί τα μαξιλάρια που
ενδεχομένως διαθέτει το σκάφος στους χώρους αυτούς. Ο υπόλοιπος χώρος θα μπορεί να
χρησιμοποιηθεί για τοποθέτηση ιδιωτικών χορηγιών που δεν θα λειτουργούν ανταγωνιστικά
προς τους επίσημους χορηγούς του αγώνα.

Capitano
15-07-09, 19:09
η συμμετοχή ειναι 3000ευρω για καθε σκάφος το οποιο και θα πρεπει να διαθεσει χωρο στο σκαφος σαν διαφημιστικό σε χορηγούς?
Ετσι ακριβώς Παναγιώτη!:thumbs:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
15-07-09, 20:22
ειναι αλήθεια ότι το παραβόλο είναι λίγο αλμυρό.Πάντως δυο τρία άτομα μπορούν να το αντέξουν και αν βρεθεί και ενας, δυο μικροί χωρηγοί ακόμη καλύτερα.Απο τα λίγα που ξέρω θα έχει τηλεοπτική κάλυψη που βοηθάει.Αυτά πρέπει να γραφτούν για να κινηθούν οι ενδιαφερόμενοι ανάλογα. Πάντως εγώ έχω ήδη δηλώσει συμμετοχή

magna35
16-07-09, 09:51
Συγνωμη αλλα δν το βλέπω πολύ ωραίο το συγκεκριμένο.....
Και θα δώσω 3000ευρώ σε μια εποχή που όλοι σφίγγουν και θα διαθέσω το σκάφος μου για σκίσιμο γιατι και η απόσταση και ο καιρός και πολλά άλλα και δν έχω δικαίωμα να έχω χορηγούς γιατί μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με τους επίσημους χορηγούς οι οποίοι δν μου δίνουν και τίποτα αλλά με εκμεταλλεύονται κιολας για να διαφημιστούν??
Μήπως κάπου κάνω λάθος και δν κατάλαβα?

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
16-07-09, 11:17
Το ίδιο καταλάβαμε Δημήτρη. Καλή ιδέα αλλά με λάθος τρόπο πραγματοποιείται....:wonder:

Iosif
16-07-09, 11:26
εμένα μια χαρά μου φαίνεται

είναι αγώνας ελιτ και όχι ανοικτός προς όλους

όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια και τα 3,000 ειναι ενα καλο φίλτρο...μη ξεχνάτε ότι δεν θέλουν πολλές συμμετοχές...

οι υπόλοιποι (ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ εκτος και αν γινει κανα θαυμα) απο τον καναπε μιας και θα εχει τηλεοπτικη καλυψη :D

Capitano
16-07-09, 14:10
... και δεν έχω δικαίωμα να έχω χορηγούς γιατί μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με τους επίσημους χορηγούς οι οποίοι δν μου δίνουν και τίποτα αλλά με εκμεταλλεύονται κιολας για να διαφημιστούν??

Δημήτρη όπως σε όλους τους αγώνες οι αγωνιζόμενοι είναι υποχρεωμένοι να παραχωρούν χώρο για τον "χρυσό" ή "ασημένιο" χορηγό, έτσι και σε αυτόν τον αγώνα ισχύει το ίδιο. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει δικούς του χορηγούς, αλλά με τον περιορισμό να μην είναι στο ίδιο εμπορικό αντικείμενο. Φαντάσου ότι κατά την περίοδο της Ολυμπιάδας της Αθήνας που ήταν χορηγός η HEINEKEN υποχρέωσαν όλους του ιδιώτες-ιδιοκτήτες διαφημιστικών SMART-MYTHOS που κυκλοφορούσαν στους δρόμους της Αθήνας να πάνε στην εταιρεία για να τους τοποθετήσουν αυτοκόλλητα για να κρύψουν το MYTHOS...:ti:
Το τι θα πάρει ο κάθε διαγωνιζόμενος από τις χορηγίες που θα προκύψουν δεν το ξέρεις, οπότε ας μην προτρέχουμε...:thumbs:

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
16-07-09, 14:39
Δημήτρη όπως σε όλους τους αγώνες οι αγωνιζόμενοι είναι υποχρεωμένοι να παραχωρούν χώρο για τον "χρυσό" ή "ασημένιο" χορηγό, έτσι και σε αυτόν τον αγώνα ισχύει το ίδιο. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει δικούς του χορηγούς, αλλά με τον περιορισμό να μην είναι στο ίδιο εμπορικό αντικείμενο.

Με αυτή τη λογική, αν ο χρυσός χορηγός είναι κάποιος κατασκευαστής σκαφών θα πρέπει ο κατασκευαστής που θέλει να συμετάσχει να καλύψει τη φίρμα του ?


Το τι θα πάρει ο κάθε διαγωνιζόμενος από τις χορηγίες που θα προκύψουν δεν το ξέρεις, οπότε ας μην προτρέχουμε...:thumbs:

Για την ώρα υπάρχει μόνο ένα έπαθλο των 5000€ για τον πρώτο κάτι που δεν πρόκειται να καλύψει παρά ελάχιστο μέρος των εξόδων που θα κάνει για να πάρει μέρος.

Αν στη συνέχεια ανακοινωθούν χορηγίες για καύσιμα, λιπαντικά, ανταλλακτικά ή δεν ξέρω τι άλλο, πάω πάσο.

30knots
16-07-09, 14:48
1ον Στρατή άσε τις παπαριές....

2ον
Δημήτρη όπως σε όλους τους αγώνες οι αγωνιζόμενοι είναι υποχρεωμένοι να παραχωρούν (Έτσι ακριβώς. Παραχωρούν χώρο. Όχι το 90% όμως) χώρο για τον "χρυσό" ή "ασημένιο" χορηγό, έτσι και σε αυτόν τον αγώνα ισχύει το ίδιο. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει δικούς του χορηγούς, αλλά με τον περιορισμό να μην είναι στο ίδιο εμπορικό αντικείμενο. Φαντάσου ότι κατά την περίοδο της Ολυμπιάδας της Αθήνας (το παράδειγμά σου είναι άτοπο) που ήταν χορηγός η HEINEKEN υποχρέωσαν όλους του ιδιώτες-ιδιοκτήτες διαφημιστικών SMART-MYTHOS που κυκλοφορούσαν στους δρόμους της Αθήνας να πάνε στην εταιρεία για να τους τοποθετήσουν αυτοκόλλητα για να κρύψουν το MYTHOS...:ti:
Το τι θα πάρει ο κάθε διαγωνιζόμενος από τις χορηγίες που θα προκύψουν δεν το ξέρεις (Ναι έ; Για πες μου εσύ λοιπόν τι εκτιμάς ότι μπορεί να πάρει κάποιος δίνοντάς του μια ακρούλα στο σκάφος του, ενώ η υπόλοιπη επιφάνεια θα κατακλύζεται από άλλους; Εκτός από τα παπάρια του εννοώ...Και να στο θέσω και αλλιώς. Εγώ έχω κολλητό στην ΤΙΜ και μου λέει: Δημάκο προχώρα μη σε νοιάζει. Εγώ μαζί σου. Και έρχεται ένα μήνα πριν τον αγώνα ο όποιος διοργανωτής και λέει ότι χρυσός χορηγός θα είναι η VODAFONE. Τι θα κάνεις Στρατάκο μου που δεν θα δικαιούσε ούτε πίσω την προκαταβολή;;;;) οπότε ας μην προτρέχουμε...:thumbs:

3ον Θα πληρώσω απ' την τσέπη μου για τον έξτρα εξοπλισμό.
Θα πληρώσω απ' την τσέπη μου, χοντρικά 600€ για καύσιμα.
Θα πληρώσω απ' την τσέπη μου για λάδια.
Θα πληρώσω απ' την τσέπη μου το έξτρα σέρβις του/των μοτέρ.
Θα πληρώσω απ' την τσέπη μου την ασφάλεια.
Θα διαφημίσω τσάμπα τους χορηγούς.
Και θα δώσω κι από πάνω 3000€ ? Ερωτήματα που είδα στο hellenic από τον ΜιχάληΒ και συμπληρώνω. Θα ρισκάρω την περιουσία μου (γιατί μιλάμε για ιδιωτικές συμμετοχές). Και όλα αυτά με μόνη παροχή ένα δωμάτιο και 1! γεύμα;;;

4ον Και στο ράλλυ ακρόπολις είναι τεράστιο το παράβολο συμμετοχής. Για να πάει όμως κάποιος στη Μιτσουμπίσι και να της πει να πει στην μαρλμπορο ότι πλέον θα βάφουν μόνο τα πίσω φτερά, γιατί στο υπόλοιπο αμάξι θα προβάλετται ο χρυσός χορηγός "ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΔΙΚΑ ΜΕΓΑΡΩΝ"

5ον Θα προβληθεί λέει, από τα ΜΜΕ. Πότε, πως και ποιά;; Γιατί αλλιώς θα το δει ο κολλητός μου στην ΤΙΜ (τον ξέρεις κι εσύ), ότι θα παίζει primetime στο mega και αλλιώς στις 4 τα ξημερώματα στο zbout samchannel. Πρώτα λοιπόν παρουσιάζεις ολοκληρωμένο το project σου και μετά ζητάς όσα θές. Κι αν τελικά ψήσω τον γνωστό κολλητό, με το πρόσχημα των ΜΜΕ και τελικά δεν το δείξει τίποτα και δεν πλερώσει. Τι θα γίνει;; Θα καλύψει ο διοργανωτής τα απωλεσθέντα έσοδα;;;;;

6ον Κοίτα το 1...

keyzer
16-07-09, 14:57
Με αυτή τη λογική, αν ο χρυσός χορηγός είναι κάποιος κατασκευαστής σκαφών θα πρέπει ο κατασκευαστής που θέλει να συμετάσχει να καλύψει τη φίρμα του ?


...έ δεν είναι και η πρώτη φορά!
Η evripus σπονσοραρει σκάφος technohull και φίρμα του κατασκευαστή δεν υπήρχε πουθενά.

Capitano
16-07-09, 14:59
Καλάααα σκάω!:p :p :p
Θέλω όμως να διαβάσω απόψεις...:)

FOYSKA
16-07-09, 15:08
Παντως εμενα μου αρεσε ο "παραλληλισμος" της Ολυμπιαδας με την 4η προσπαθεια διεξαγωγης "καποιου αγωνα" :lol:
Τελικα ποτε θα οριστικοποιηθει η διαδρομη ???? Ειναι αυτη που γραφει στο πριν απο λιγες μερες περιοδικο που κυκλοφορησε , η αυτη που κυκλοφορει απο στομα σε στομα τελευταια , η καποια αλλη .... ???
Τωρα για κοστος συμμετοχης κ.λ.π. συμφωνω με Iosif ... Αυτος που το διοργανωνει βαζει τους ορους του και οποιος θελει συμμετεχει ...

Capitano
16-07-09, 15:24
Παντως εμενα μου αρεσε ο "παραλληλισμος" της Ολυμπιαδας με την 4η προσπαθεια διεξαγωγης "καποιου αγωνα" :lol:

Ωχχχ...αντε να το μαζέψω τώρα μ' εσένα που μπλέξαμε...:p :lol:
Πάντως ΔΕΝ έκανα παραλληλισμό της Ολυμπιάδας με τον αγώνα αυτόν...απλά ανέφερα ένα παράδειγμα χορηγίας που έχει την ίδια έννοια και λειτουργία παγκοσμίως, ανεξαρτήτως διοργάνωσης(η χορηγία λέω).:)

FOYSKA
16-07-09, 15:46
Ωχχχ...αντε να το μαζέψω τώρα μ' εσένα που μπλέξαμε...
Γιατι το λες αυτο ... Εγω μαζι σου ειμαι :love: :love:
Αλλα ηθελα και την διαδρομη .... και αν θα ειναι υπο τη "αιγιδα" καποιου :)

Capitano
16-07-09, 15:56
Η διαδρομή που έχει καθοριστεί αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είναι Φάληρο-Πάρος-Κίμωλος-Φάληρο χοντρικά.

vertigo
16-07-09, 17:27
Eιναι πολλα τα λεφτα παιδια.[για τουs μηνεs που ερχονται]:ti: :ti: :ti: Υ.Γ Εκτοs και υπαρχει κατασκευαστηs που στα πληρωνει,μαζι και τιs ζημιεs.:wonder:

HOUK
16-07-09, 19:06
Μήπως λέω μήπως κάποιοι που κάνουν τριγωνάκια φοβούνται ότι θα βλέπουν τουριστικά σκάφη να τους ρίχνουν μίλια ????? Γιατί δεν νομίζω ότι το κοστολόγιο στους Ελληνικούς αγώνες (offshore XAAAAA XAAAA) είναι μικρότερο. Άντε και καλό Πάσχα.

Γεράσιμε σε περιμένω εγώ με ένα νορμάλ θα είμαι !!!:thumbs:

Capitano
16-07-09, 19:20
Μήπως λέω μήπως κάποιοι που κάνουν τριγωνάκια φοβούνται ότι θα βλέπουν τουριστικά σκάφη να τους ρίχνουν μίλια ????? :lol: :lol: :lol: Γιατί δεν νομίζω ότι το κοστολόγιο στους Ελληνικούς αγώνες (offshore XAAAAA XAAAA) είναι μικρότερο. Άντε και καλό Πάσχα.

Γεράσιμε σε περιμένω εγώ με ένα νορμάλ θα είμαι !!!:thumbs:
Πολύ πιθανό...:p

ΤΑΣΟΣ.Π
16-07-09, 19:46
Μήπως λέω μήπως κάποιοι που κάνουν τριγωνάκια φοβούνται ότι θα βλέπουν τουριστικά σκάφη να τους ρίχνουν μίλια ????? Γιατί δεν νομίζω ότι το κοστολόγιο στους Ελληνικούς αγώνες (offshore XAAAAA XAAAA) είναι μικρότερο. Άντε και καλό Πάσχα.

Γεράσιμε σε περιμένω εγώ με ένα νορμάλ θα είμαι !!!:thumbs:
ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΣΚΑΦΗ.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΘΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΙΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΙΔΙΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΗΜΕΝΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ.
ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ 5 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΑΦΗ ΣΤΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΔΗΛ. ΑΓΩΝΕΣ.
ΕΔΩ ΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΜΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΓΩΝΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΒΓΑΛΗ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΝΕ 5000 - 6000 €.
Η ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΦΙΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.
ΕΝΩ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙΑΛΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΑ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΧΑΣΟΥΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ.
ΕΣΥ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΕ.
ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΟΒΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.
ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ (ΑΤΤΑCK 750 - E-TEC 250HO) TO MONO MAΕΜΠΟΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ Η ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ.
ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ (5000-6000 € ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ) ΛΙΓΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

theo.m
16-07-09, 21:18
Aπό που προκύπτουν 5000-6000 ευρώ έξοδα;Θέλεις 150 ευρώ βενζίνη Θεσ/νίκη Αθήνα και επιστροφή.250Χ1,5 λιτ./ν.μ.=375 λιτ.βεν. στη χειρότερη περίπτωση δηλ.400 ευρώ 5λιτ. λάδια και άντε άλλα 100 ευρώ για φαγητά που κια αυτά μπορεί να μην ισχύουν γιατί μπορεί να προσφερθούν από τους τοπικούς παράγοντες.Σύνολο 3650 ευρώ.Όσον αφορά τις 5 αγωνιστικές του πρωταθλήματος που κακώς τα παραλληλίζεται γιατί δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ,έχω να πω ότι:
Σε 5 αγωνιστικές διανύωνται ακριβώς τα ίδια μίλα με το AEGEAN RIB TROPHY.Που έχει όμως 3 σκέλη. Ακόμα και τα μηχανικά προβλήματα που μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει σε ένα σκέλος μπορεί να αντιμετωπιστούν αφου σε μία εγκατάλειψη το σκάφος δεν ακυρώνεται αλλά βαθμολογήται.Εξάλλου οι βλάβες στους κινητήρες που επιτρέπωνταιε έχουν να κάνουν κυρίως με πόδια και περιφεριακά συστήματα,που συνήθως συμβαίνουν από λάθος τακτική η από όσους δεν ταξιδεύουν αλλά απλά τρέχουν.
Και φυσικά ένα τουριστικό σκάφος, αν κρίνω από όσα έχω δεί μέχρι σήμερα από τις περισσότερες εταιρείες (ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις)έχει πολύ περισσότερες ελπίδες σε αυτό τον αγώνα γιατί είναι πολύ πιο στιβαρό.Γνωρίζουμε όλοι ότι για χάρη της τελικής πολλα κιλά αφαιρούνται στα αγωνιστικά σκάφη.πάφλα.Όλα τα άλλα είναι θεωρίες.Όποιος πιστεύει στο προιόν του μπαίνει .Το κόστος δεν είναι μικρό αλλά αξίζει το κόπο κυρίως για όλους αυτούς που τόσα χρόνια διαμαρτύρωνταν για αγώνες σε κλειστούς κόλπους και λαδιές.

theo.m
16-07-09, 21:32
Όσον αφορά το ερώτημα του αγαπημένου μου συμπατριώτη ,σύντροφου γαύρου, FOUSKA .ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗ.ΤΟ ΥΕΝ/ΑΝΠ.

ΤΑΣΟΣ.Π
16-07-09, 21:39
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΟΔΩΡΕ ΑΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΙ ΟΣΟ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΤΟΤΕ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ:lol: :lol: :lol: :lol: .
ΡΕ ΣΥ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΘΕΣ ΕΝΑ 500 ΤΟ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ.
ΑΜ ΕΣΥ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 150 € ΜΕ ΣΚΑΦΟΣ ΚΟΤΣΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΘΗΝΑ -ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ ΑΜΑΞΙ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΤΟ 5000 ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ.

ΤΑΣΟΣ.Π
16-07-09, 21:53
.Που έχει όμως 3 σκέλη. Ακόμα και τα μηχανικά προβλήματα που μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει σε ένα σκέλος μπορεί να αντιμετωπιστούν αφου σε μία εγκατάλειψη το σκάφος δεν ακυρώνεται αλλά βαθμολογήται.
αν επισκευαζετε και αν εχεις ανταλακτικα και τεχνικη υποστηριξη

Εξάλλου οι βλάβες στους κινητήρες που επιτρέπωνταιε έχουν να κάνουν κυρίως με πόδια και περιφεριακά συστήματα,που συνήθως συμβαίνουν από λάθος τακτική η από όσους δεν ταξιδεύουν αλλά απλά τρέχουν.
για αγωνα θα παμε η για βολτα
Και φυσικά ένα τουριστικό σκάφος, αν κρίνω από όσα έχω δεί μέχρι σήμερα από τις περισσότερες εταιρείες (ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις)έχει πολύ περισσότερες ελπίδες σε αυτό τον αγώνα γιατί είναι πολύ πιο στιβαρό.
συγκεντρωωωωσου
Γνωρίζουμε όλοι ότι για χάρη της τελικής πολλα κιλά αφαιρούνται στα αγωνιστικά σκάφη.πάφλα.

Όλα τα άλλα είναι θεωρίες.Όποιος πιστεύει στο προιόν του μπαίνει .Το κόστος δεν είναι μικρό αλλά αξίζει το κόπο κυρίως για όλους αυτούς που τόσα χρόνια διαμαρτύρωνταν για αγώνες σε κλειστούς κόλπους και λαδιές.
το αν αξιζει το κοπο θα φανει.
παντος σε αυτο το κοματι συμφωνουμε.
αυτο που δεν ξερω ειναι αν το κοστος θα ανταποκριθει στη διαφημηση που θα γινει.
και εχει καποιος και την πιθανοτητα τησ δυσφημησης:cheers

HOUK
16-07-09, 22:00
Μακάρι να δούμε έναν αγώνα σε ένα γεμάτο 5αράκι και τότε το πρόβλημα δεν θα είναι τα μοτέρ αλλά τα σκάφη και οι αναβάτες.
Ε ρε γέλια που θα κάνω !!!!!!
:D

HOUK
16-07-09, 22:04
Δηλαδή οι Άγγλοι προσέφεραν τίποτε περισσότερο στο Round of Britain
Δεν νομίζω και πιστέψτε με γνωρίζω καλά.
Ούτε μεταφορικά μέσα δεν είχαν για τους αγωνιζόμενους όταν ακυρωνόταν ένα σκέλος - άσε τα λεφτά που ζητούσαν για συμμετοχή



Γεράσιμε είμαι έτοιμος :ti:

Jerry
16-07-09, 22:30
@ ΤΑΣΟΣ.Π :thumbs:

@HOUK... συμφωνώ με τον offshore αγώνα, διαφωνώ με τον συγκεκριμένο τρόπο διοργάνωσης.

Καταρχήν, θεωρώ εξαιρετικά ακριβή τη συμμετοχή. Θεωρώ οτι πρέπει να είναι αγώνας πολύ πιο προσιτός, που να προσελκύσει πολλές ιδιωτικές συμμετοχές και οχι αγώνας εταιρειών (αλλά με σκάφη ιδιωτών:ti:), όπως έχει πλασαριστεί.

Μερικές σκέψεις:
Το κόστος, ειδικά για τα διμότερα, (εαν πάνε για διάκριση και οχι για βόλτα) μπορεί να είναι ποοολύ μεγαλύτερο, απο αυτό που φαίνεται. Ποιος είναι διατεθειμένος να βάλει το πανάκριβο σκαφάκι του (και για ποιο λόγο?) και να το πάει κομμάτια ? Ποιος είναι διατεθειμένος για τις πιθανές ζημιές ? Και ζημιές, δεν εννοώ σε σκάφη, (που μπορούν να διορθωθούν εύκολα με τη συνδρομή του κατασκευαστή), ούτε σε πόδια ή μπουκάλες τριμ... Ζημιά εννοώ, να κοπεί μια μηχανή και να φύγει στη θάλασσα... (ούτε πρώτη, ούτε δεύτερη, ούτε τρίτη φορά θα είναι...) Και να συμβεί, εκεί που κάνουμε τις "ταρζανιές" μας, τα Σαββατοκύριακα, ...ας είναι καλά οι ασφάλειες... στον αγώνα όμως, ποιος θα πληρώσει ??? Επιπλέον, τι θα γίνει με τις εγγυήσεις των κινητήρων που ακυρώνονται ???

Προσωπικά θα προτιμούσα μια διοργάνωση τύπου ναυτικού ράλλυ (π.χ. Arrow Run) και οχι αποκλειστικά αγώνα ταχύτητας όπως πάει να εξελιχθεί.(παρότι προσωπικά, ίσως με βολεύει:D)

Απο κει και πέρα, υπάρχουν αρκετές "τρύπες" στη διοργάνωση, (αλλά υπάρχει ακόμη και καιρός για να κλείσουν). Θέματα, κάμποσα απο τα οποία ο Γρηγόρης κι εγώ και άλλοι έχουμε συζητήσει με τον διοργανωτή.


...Αλλά, τέλος πάντων, για να μην περιμένεις, πάρε όποια, απο τις συμπάθειές σου, τις μπουρούχες θέλεις, και έλα να ...τις μετρήσουμε, όποτε θες :RIB-love

HOUK
16-07-09, 22:41
Ε ρε κλάμα που έχεις να ρήξεις Γεράσιμε. Αλλά επειδή είμαι φίλος σου δεν θα σου το χτυπάω συνέχεια. Να προσέχεις γιατί στα δευτερόπρίμα καρφώνουν τα φουσκωτά.

Φιλάκια Jerry
:fouskoto4all

Jerry
16-07-09, 23:07
Κώστα... δεν είναι όλα τα φουσκωτά ίδια:lol:... κάποια... δεν καρφώνουν, δεν χοροπηδάνε σαν κατσίκια, δεν κοιτάνε τον ουρανό, δεν περιμένουν τα 17 μποφωρ για να μη ζαλίζεσαι απο το δελφίνισμα:lol:... ασε τα λόγια και ... say when :cheers ... φιλάκια :RIB-love

Jorgos
17-07-09, 00:29
Η ιδέα είναι πολύ καλή, αλλά θα προτιμούσα μια επιτυχημένη προιστορία σε δοργάνωση αγώνων και μετά την υψηλή χρέωση.
Εδώ πρόκειται για δοκιμή κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει.
Θα ήθελα ένα hydro να λάβει μέρος.

Jerry
17-07-09, 08:54
Η ιδέα είναι πολύ καλή, αλλά θα προτιμούσα μια επιτυχημένη προιστορία σε δοργάνωση αγώνων και μετά την υψηλή χρέωση.
Εδώ πρόκειται για δοκιμή κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει.
Θα ήθελα ένα hydro να λάβει μέρος.

:thumbs::thumbs:

ακριβώς... για πρώτη διοργάνωση, έπρεπε το σκεπτικό να είναι πιο προσιτό και χαλαρό. Να εδραιωθεί, συγκεντρώνοντας πλήθος συμμετοχών και να εξελιχθεί με το χρόνο...

Κι εγώ θα ήθελα να δω ενα Shearwater ή ενα Arctic Blue να συμμετέχει... αλλά το πολύ να τα δούμε σαν σκάφη ...συνοδείας.

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
17-07-09, 11:35
Aπό που προκύπτουν 5000-6000 ευρώ έξοδα;Θέλεις 150 ευρώ βενζίνη Θεσ/νίκη Αθήνα και επιστροφή.250Χ1,5 λιτ./ν.μ.=375 λιτ.βεν. στη χειρότερη περίπτωση δηλ.400 ευρώ 5λιτ. λάδια και άντε άλλα 100 ευρώ για φαγητά που κια αυτά μπορεί να μην ισχύουν γιατί μπορεί να προσφερθούν από τους τοπικούς παράγοντες.Σύνολο 3650 ευρώ.

Και τα καύσιμα για τον αγώνα ? Τα λάδια για τους δίχρονους ? Τα ανταλλακτικά που θα πάρεις για παν ενδεχόμενο ? Ο εξοπλισμός ? Το σέρβις του μοτέρ πριν και μετά ?

Δεν είδα πουθενά ότι όλα αυτά τα δίνουν οι χορηγοί.

Capitano
17-07-09, 13:29
Και τα καύσιμα για τον αγώνα ? Τα λάδια για τους δίχρονους ? Τα ανταλλακτικά που θα πάρεις για παν ενδεχόμενο ? Ο εξοπλισμός ? Το σέρβις του μοτέρ πριν και μετά ?

Δεν είδα πουθενά ότι όλα αυτά τα δίνουν οι χορηγοί.
To 250ν.μ.X1,5λ/ν.μ.=375Λίτρα (τα οποία βέβαια για τα δικινητήρια θα είναι 800-900λίτρα) και 5 λίτρα λάδια που γράφει παραπάνω ο Θεοδωρής είναι για τον αγώνα. Οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις ρε Μιχάλη, δεν ξέρω κανέναν αγώνα στον οποίο να προσφέρονται από τους διοργανωτές...σίγουρα είναι κάποια έξοδα, αλλά αγώνας και έξοδα πάνε πακέτο πάντα. :)
Τέλος πάντων ο καθένας αξιολογεί αν αξίζει τον κόπο ή όχι. Πάντως γενικά είναι διαφορετικό να το βλέπεις σαν ιδιώτης από το να το βλέπεις σαν εταιρεία-κατασκευαστής-εισαγωγέας. Δεν είναι μόνο η τρέλα της ταχύτητας, αλλά και άλλα πράγματα που μπορεί να κατακτήσει και να επιτύχει ένας επαγγελματίας...:RIB-love

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
17-07-09, 13:52
Δεκτά όλα όπως τα λες αλλά και πάλι θεωρώ το τριχίλιαρο υπερβολικό για τη συμμετοχή με μόνη προσφορά τη διαμονή και το φαγητό.
Σαφώς και αγώνας=έξοδα κυρίως και για έναν ιδιώτη αλλά ακόμα και για επαγγελματία, η περίοδος του Οκτώβρη με το σαλόνι είναι πολυέξοδη για να βάλει και αυτό.
Και επειδή είμαι σίγουρος ότι η τηλεοπτική κάλυψη θα είναι ένα γρήγορο πέρασμα πιθανότατα στα αθλητικά, και η υποτιθέμενη διαφήμιση θα είναι ελάχιστη.

30knots
17-07-09, 14:03
Δεκτά όλα όπως τα λες αλλά και πάλι θεωρώ το τριχίλιαρο υπερβολικό για τη συμμετοχή με μόνη προσφορά τη διαμονή και το φαγητό.
Σαφώς και αγώνας=έξοδα κυρίως και για έναν ιδιώτη αλλά ακόμα και για επαγγελματία, η περίοδος του Οκτώβρη με το σαλόνι είναι πολυέξοδη για να βάλει και αυτό.
Και επειδή είμαι σίγουρος ότι η τηλεοπτική κάλυψη θα είναι ένα γρήγορο πέρασμα πιθανότατα στα αθλητικά, και η υποτιθέμενη διαφήμιση θα είναι ελάχιστη.

Καλά, κάτσε να υπάρξει πρώτα... Γιατί αν υπάρξει αλλάζουν πολλά. Και επειδή ακριβώς αλλάζουν πολλά (δεν αμφισβητείται απο κανέναν φαντάζομαι) σε σχέση με συμμετοχές και χορηγίες, θεωρώ ότι αν είχε επιτευχθεί κάποια συμφωνία θα έπρεπε να έχει βροντοφωναχθεί και να ξεκινάνε από εκεί τα πράγματα...

maganari
17-07-09, 14:04
Παιδιά σήμερα ξεκινάει το Ράλλυ Αιγαίου ή Aegean Sailing Rally με ιστιοπλοϊκά σκάφη (www.aegeanrally.gr (http://www.aegeanrally.gr/))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Δεν είναι το 1ο αλλά το 46ο. Η διάρκεια του αγώνα είναι 9 μέρες, τα νησιά σταθμοί είναι 3 και την άλλη Κυριακή έχει ένα αγώνα inshore γύρω από σημαδούρες. <o:p></o:p>
Η οργάνωση είναι πραγματικά μεγάλη με δεξιώσεις-εκδηλώσεις στην έναρξη, στα 3 νησιά και στην λήξη με τσάμπα φαγητά-ποτά για τα πληρώματα (που είναι κατά μέσο όρο 10 άτομα ανά σκάφος). Ακόμα έχει 2-3 σκάφη συνοδείας + κανονιοφόρος του ΠΝ που ακολουθεί.<o:p></o:p>
Επίσης έχει επιτροπές αγώνων, ενστάσεων, καταμετρήσεων, γραφείο τύπου δηλαδή καμιά 20ρια παρατρεχάμενοι που πρέπει να πληρωθούν να μετακινηθούν και να κοιμηθούν τσάμπα σε όλα τα νησιά. <o:p></o:p>
Στην εκκίνηση έχει συνήθως 2 ελικόπτερα που καλύπτουν τον αγώνα, η ΕΡΤ και ΕΡΑ σπορ είναι υπεύθυνοι τηλεοπτικής κάλυψης και ακολουθούν σε όλο τον αγώνα με καθημερινές τηλεοπτικές προβολές (έστω και στις 00:15 το βράδυ), τα σκάφη έχουν όλα σύστημα εντοπισμού για live internet tracking, έχουν σοβαρό site, βγάζουν δελτία τύπου κτλ κτλ
Μην σας κουράσω άλλο. Χορηγός είναι η Mercedes – Benz και τα σκάφη είναι υποχρεωμένα να φέρουν ένα αυτοκόλλητο του χορηγού που ακόμα και στα μικρά σκαφάκια δεν υπερβαίνει το 10% του χώρου του Hull. Τέλος το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο εξωφρενικό ποσό των €60 (ναι εξήντα ευρώ).
Χωρίς να έχω καμία σχέση με αγώνες ταχυπλοΐας παρά μόνο ιστιοπλοΐας θεωρώ ότι όταν διοργανώνεις τον 1<SUP>ο</SUP> σου αγώνα και έχεις και χορηγό αγώνα δεν μπορεί να ζητάς από τους συμμετέχοντες να σου αφιερώνουν τα &#190; του ελεύθερου χώρου του σκάφους τους για την προβολή αυτού του χορηγού (και μόνο 1/4 για τον δικό σου) και από πάνω να τους ζητάς και €3000 για να το κάνουν.

30knots
17-07-09, 14:08
Παιδιά σήμερα ξεκινάει το Ράλλυ Αιγαίου ή Aegean Sailing Rally με ιστιοπλοϊκά σκάφη (www.aegeanrally.gr (http://www.aegeanrally.gr/))ffice:office" /><O:p></O:p>
Δεν είναι το 1ο αλλά το 46ο. Η διάρκεια του αγώνα είναι 9 μέρες, τα νησιά σταθμοί είναι 3 και την άλλη Κυριακή έχει ένα αγώνα inshore γύρω από σημαδούρες. <O:p></O:p>
Η οργάνωση είναι πραγματικά μεγάλη με δεξιώσεις-εκδηλώσεις στην έναρξη, στα 3 νησιά και στην λήξη με τσάμπα φαγητά-ποτά για τα πληρώματα (που είναι κατά μέσο όρο 10 άτομα ανά σκάφος). Ακόμα έχει 2-3 σκάφη συνοδείας + κανονιοφόρος του ΠΝ που ακολουθεί.<O:p></O:p>
Επίσης έχει επιτροπές αγώνων, ενστάσεων, καταμετρήσεων, γραφείο τύπου δηλαδή καμιά 20ρια παρατρεχάμενοι που πρέπει να πληρωθούν να μετακινηθούν και να κοιμηθούν τσάμπα σε όλα τα νησιά. <O:p></O:p>
Στην εκκίνηση έχει συνήθως 2 ελικόπτερα που καλύπτουν τον αγώνα, η ΕΡΤ και ΕΡΑ σπορ είναι υπεύθυνοι τηλεοπτικής κάλυψης και ακολουθούν σε όλο τον αγώνα με καθημερινές τηλεοπτικές προβολές (έστω και στις 00:15 το βράδυ), τα σκάφη έχουν όλα σύστημα εντοπισμού για live internet tracking, έχουν σοβαρό site, βγάζουν δελτία τύπου κτλ κτλ
Μην σας κουράσω άλλο. Χορηγός είναι η Mercedes – Benz και τα σκάφη είναι υποχρεωμένα να φέρουν ένα αυτοκόλλητο του χορηγού που ακόμα και στα μικρά σκαφάκια δεν υπερβαίνει το 10% του χώρου του Hull. Τέλος το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο εξωφρενικό ποσό των €60 (ναι εξήντα ευρώ).
Χωρίς να έχω καμία σχέση με αγώνες ταχυπλοΐας παρά μόνο ιστιοπλοΐας θεωρώ ότι όταν διοργανώνεις τον 1<SUP>ο</SUP> σου αγώνα και έχεις και χορηγό αγώνα δεν μπορεί να ζητάς από τους συμμετέχοντες να σου αφιερώνουν τα &frac34; του ελεύθερου χώρου του σκάφους τους για την προβολή αυτού του χορηγού (και μόνο 1/4 για τον δικό σου) και από πάνω να τους ζητάς και €3000 για να το κάνουν.


Στρατή, άσε τις ολυμπιάδες και ξανακοίτα το 1.....:D :p :lol:

HOUK
17-07-09, 14:09
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πάρα πολύ απλό
1. Υποχρέωσαν κανένα να συμετέχει (δεν νομίζω)
2. Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά να αγοράσεις ένα σκάφος τα 3 ή 4 χιλιάρικα σε πειράζουν για να κάνεις το κέφι σου

Μάλλον αρνητισμό παράγουμε παρά θέληση για συμμετοχή

Ευχαριστώ


Jerrakko !!!!!:)

ΤΑΣΟΣ.Π
17-07-09, 14:18
Μακάρι να δούμε έναν αγώνα σε ένα γεμάτο 5αράκι και τότε το πρόβλημα δεν θα είναι τα μοτέρ αλλά τα σκάφη και οι αναβάτες.
Ε ρε γέλια που θα κάνω !!!!!!
:D

ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΟΛΩΝΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ.
ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
17-07-09, 14:22
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πάρα πολύ απλό
1. Υποχρέωσαν κανένα να συμετέχει (δεν νομίζω)
2. Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά να αγοράσεις ένα σκάφος τα 3 ή 4 χιλιάρικα σε πειράζουν για να κάνεις το κέφι σου

Μάλλον αρνητισμό παράγουμε παρά θέληση για συμμετοχή

Ευχαριστώ


Jerrakko !!!!!:)

Γιατί δεν το βλέπεις από την μεριά του ότι υπάρχει θέληση για συμετοχή αλλά το κόστος είναι υπερβολικό ?

30knots
17-07-09, 14:29
Φίλε houk


Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πάρα πολύ απλό
1. Υποχρέωσαν κανένα να συμετέχει (δεν νομίζω) Σαφώς και όχι
2. Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά να αγοράσεις ένα σκάφος τα 3 ή 4 χιλιάρικα σε πειράζουν για να κάνεις το κέφι σου Δεν είναι έτσι ακριβώς. Σαφώς και ενώ έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά, τι να σου πουν 5-6 (και σε καμία περίπτωση 3-4 που λες εσύ αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί). Ενώ όμως έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά για το σκάφος σου, πρέπει να έχεις και μια δικλείδα ασφαλείας να το προστατέψεις. Δηλαδή, ρισκάρεις την περιουσία σου (να σπάσει, να φύγει μηχανή, να..., να...,να...) Να μη σου αφήνω περιθώριο μέσω υποψήφιων χορηγών ΣΟΥ, να ψιλορεφάρεις οποιοδήποτε ενδεχόμενο;;;

Μάλλον αρνητισμό παράγουμε παρά θέληση για συμμετοχή
Ίσα ίσα. Ο λόγος που "τρώγομαι" είναι ότι θα ήθελα να συμμετέχω. Αλλά όχι για να κάνει τον καμπόσο (είτε σε οικονομικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο προβολής) ο όποιος διοργανωτής. Και να σου πω και κάτι άλλο; Εγώ ρισκάρω το σκάφος μου. Ρισκάρω τη μηχανή μου. Ρισκάρω σωματική ακαιρεότητα. Ρισκάρω να τσακωθώ με την γυναίκα μου που δεν με αφήνει. Ρισκάρω χρήματα. Ρισκάρω την ευθύνη να πάρω λεφτά από χορηγούς χωρίς να τους έχω εξασφαλίσει κάτι από θέμα προβολής. Ο διοργανωτής τι ρισκάρει;;;; Τίποτα απολύτως. Αν στραβώσει οτιδήποτε, ματαιώνεται ο αγώνας και άντε τρέχε να πάρεις και την προκαταβολή πίσω. Άσε που σε κάποιες περιπτώσεις, όπως έχει φταιχτεί το σκηνικό, ούτε αυτό δικαιούσαι...

Ευχαριστώ


Jerrakko !!!!!:)

Capitano
17-07-09, 14:32
Στρατή, άσε τις ολυμπιάδες και ξανακοίτα το 1.....:D :p :lol:
Μ' επρηξες κύριε 0,0069 knots...:p :p :p
Εγώ λέω μία γνώμη υποκειμενική...η αλήθεια είναι πως όλοι έχουν δίκιο από τη δικιά τους οπτική γωνία, αλλά το σίγουρο είναι πως το ότι "Μάλλον αρνητισμό παράγουμε παρά θέληση για συμμετοχή " ισχύει σε μεγάλο βαθμό...
Πόσοι από αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν θα ήθελαν να συμμετέχουν αν ήταν κάπως πιό προσιτό?
Σίγουρα όχι όλοι και μάλλον λίγοι, γιατί η προετοιμασία και οι ενδεχόμενες ζημιές είναι πολλαπλάσια έξοδα από αυτά της συμμετοχής...

ΤΑΣΟΣ.Π
17-07-09, 14:32
Γιατί δεν το βλέπεις από την μεριά του ότι υπάρχει θέληση για συμετοχή αλλά το κόστος είναι υπερβολικό ?

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ .
ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 40 ΚΟΜΒΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ 5αρι ΘΕΛΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ ΜΕ 60-65 ΚΟΜΒΟΥΣ 150 ΜΟΙΡΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΗΜΑΔΟΥΡΑ ΜΕ ΤΡΙΑ ΣΚΑΦΗ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΣΤΑ 2 ΜΕΤΡΑ Η ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 70 -75 ΚΝ ΣΤΗ ΜΠΟΥΝΑΤΣΑ

Capitano
17-07-09, 14:36
Γιατί δεν το βλέπεις από την μεριά του ότι υπάρχει θέληση για συμετοχή αλλά το κόστος είναι υπερβολικό ?
Ρε συ Μιχάλη κι' εγώ έχω τρομερή θέληση να τρέξω στον γύρω του κόσμου με ένα σκάφος 15 μέτρα και πληρωμένες τις βενζίνες αλλά τα μετράω και δε μου βγαίνουν...τι να κάνω δλδ?Είναι από τις περιπτώσεις που η θέληση από μόνη της ΔΕΝ φτάνει...:fouskoto4all

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
17-07-09, 14:45
Ρε συ Μιχάλη κι' εγώ έχω τρομερή θέληση να τρέξω στον γύρω του κόσμου με ένα σκάφος 15 μέτρα και πληρωμένες τις βενζίνες αλλά τα μετράω και δε μου βγαίνουν...τι να κάνω δλδ?Είναι από τις περιπτώσεις που η θέληση από μόνη της ΔΕΝ φτάνει...:fouskoto4all

Γι' αυτό θα έπρεπε να ρίξει το ποσό της συμετοχής στο 1000 για να μην πω πιο κάτω.
Τότε να δεις πόσοι θα πέρναμε μέρος.
Στην τελική για μένα θα ήταν πιθανότατα το τελυταίο ταξίδι για φέτος αφού συνήθως Νοέμβρη το βγάζω, οπότε τυχών αβαρίες θα είχα τον καιρό μπροστά μου να τις διορθώσω.
Και σίγουρα θα γούσταρα να έχω αυτές τις εικόνες στο μυαλό μου για το χειμώνα, τα 3000 όμως είναι πάρα πολλά.

30knots
17-07-09, 14:47
Μ' επρηξες κύριε 0,0069 knots...:p :p :p
Εγώ λέω μία γνώμη υποκειμενική...η αλήθεια είναι πως όλοι έχουν δίκιο από τη δικιά τους οπτική γωνία, αλλά το σίγουρο είναι πως το ότι "Μάλλον αρνητισμό παράγουμε παρά θέληση για συμμετοχή " ισχύει σε μεγάλο βαθμό...
Πόσοι από αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν θα ήθελαν να συμμετέχουν αν ήταν κάπως πιό προσιτό?
Σίγουρα όχι όλοι και μάλλον λίγοι, γιατί η προετοιμασία και οι ενδεχόμενες ζημιές είναι πολλαπλάσια έξοδα από αυτά της συμμετοχής...


Στρατή, το νούμερο που χρησιμοποίησες στο νέο μου όνομα, δεν είναι στην τύχη, ε;;;;;

HOUK
17-07-09, 14:51
Eρώτηση

Στο Round of Britain τι παρείχαν οι διοργανωτές ?

Θα σας απαντήσω ΤΙΠΟΤΑ

Και επειδή άνθρωπος από το forum πήρε μέρος σε αυτό τον αγώνα μπορεί να σας το επαληθεύσει


Κώστας

Και κατά την γνώμη μου όταν κάνεις την κ............α σου δεν υπάρχει κόστος , κάποια πηγαίνουν στα μπουζόύκια και πετάνε ένα σκασμό λεφτά στα πόδια των φωνάρων κορμάρων


Καλημέρα

Πάντα φιλικά τα σχόλια




Jerryyyyyyy:ti:

Iosif
17-07-09, 14:52
Γιατί δεν το βλέπεις από την μεριά του ότι υπάρχει θέληση για συμετοχή αλλά το κόστος είναι υπερβολικό ?

να ξαναπεταχτώ και να πω ότι ναι μεν καταλαβαινω την γκρίνια και την θέληση για συμμετοχη κλπ, αλλα να υπενθυμισω ότι πιθανότατα ΕΠΙΤΗΔΕΣ ειναι ψηλο το κόστος ακριβως για να μην μπορει να συμμετέχει και η κουτσή μαρία (μια από τις οποίες είμαι και εγώ)

και κατά τα άλλα συμφωνώ με τον HOUK

keyzer
17-07-09, 15:04
:thumbs::thumbs:

ακριβώς... για πρώτη διοργάνωση, έπρεπε το σκεπτικό να είναι πιο προσιτό και χαλαρό. Να εδραιωθεί, συγκεντρώνοντας πλήθος συμμετοχών και να εξελιχθεί με το χρόνο...

Κι εγώ θα ήθελα να δω ενα Shearwater ή ενα Arctic Blue να συμμετέχει... αλλά το πολύ να τα δούμε σαν σκάφη ...συνοδείας.

shearwater είπες?:D

Capitano
17-07-09, 15:14
Στρατή, το νούμερο που χρησιμοποίησες στο νέο μου όνομα, δεν είναι στην τύχη, ε;;;;;
Μπάααα όχι ρε σύ...τυχαία το έβαλα!:D :D :D
Αλλά τώρα που το λές κάνω κάτι συνειρμούς με τη βραδιά προχτές και σαν να ταιριάζει...:lol: :lol: :lol: :p

ΔΑΥΛΟΣ
17-07-09, 15:30
...ενα σκασμο λεφτα....!

ουτε νταβατζηδες ειμαστε φιλτατε χουκ ουτε πλουσιοι να μας περισευουν.
τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα

και το σκαφακι που παιρνω το ποναω οσο δεν μπορεις να φανταστεις,γιατι καθε ευρωπουλο που το πληρωσα βγηκε εχοντας κανει τη μεση μου σαν του τιραμολα απο την μεσουλα μου και τα χερακια - ποδαρακια μου νε εχουνε μεινει μισα ''κουλα '' οπως χαριτολογειτε οχι και τοσο κομψα!

ας αφησουμε λοιπον να μιλησουν για το θεμα οι εχοντες - οι κατεχοντες -και μπουζουκο-λεφταδες.
αυτα
και ΔΕΝ ξαναασχολουμαι με ΜΗ σοβαρα θεματα.
και για να μην νομισθει οτι ειμαι μηδενηστης καταθετω δημοσια την προταση μου,
παντα με γοητευε ενας αγωνας ανοικτης θαλασσης που μετραει η
ναυτοσυνη
το πληρωμα
η βαρκα
η μηχανη
το τιμονεμα-οδηγημα
Η ΤΥΧΗ
ο καιρος
Η ΑΤΥΧΙΑ
κλπ-κλπ-κλπ.

βαλτε το παραβολο στα 1000 ευρω
καντε ενα αγωνα 100 μιλιων
ξεξινηστε απο ΦΑΛΗΡΟ
και κατεληξε σε ενα νησι που θα σε ΣΤΗΡΙΞΕΙ [υλικα-ξενοδοχεια-λιμανι-βενζινες-ακτοπλοικη συγκηνωνια -και κυριως θεληση απο τους τοπικους παραγοντες μεσα απο τον αγωνα να προβαλουν τον τοπο τους-- ενα τετοιο ,λεω εγω τωρα ειναι η ΜΗΛΟΣ ,΄κατεβαινοντας οι αγωνιζομενοι να ακολουθησουν την καραβοπορεια των ΔΥΤ-ΚΥΚΛΑΔΩΝ,
ΚΥΘΝΟΣ
ΣΕΡΙΦΟΣ
ΣΙΦΝΟΣ
ΚΙΜΩΛΟΣ
ΜΗΛΟΣ
να περνουν απο καθε νησι ,σε σημεια ελεγχου και τελικα να βγουν οι νικητες αφου εχουν περασει απο ολα τ ανησια και να εχουν τερματησει..
και κατι αλλο
τι θελετε και μπλεκετε τις εταιρειες με τους ιδιωτες.
αν η εταιρεια θελει να συμμετεχει καλως
και οι ιδιωτες το ιδιο καλως.
τι τα μπερδευετε τα θεματα;

Iosif
17-07-09, 15:46
@ ΔΑΥΛΟΣ

Δημήτρη δίκιο έχεις αλλά από τη στιγμη που ο διοργανωτής (γούστο του, καπέλο του) επιλέγει "ελιτ" αγώνα (δώστε βάση στα εισαγωγικά) με λίγες συμμετοχες (=ευκολία στην διοργάνωση) και έμφαση στις εταιρείες, τότε προσωπικά προτιμώ να το παίρνω χαλαρά κατανοώντας τις προθέσεις τους, παρά να γκρινιάζω

HOUK
17-07-09, 15:52
...ενα σκασμο λεφτα....!

ουτε νταβατζηδες ειμαστε φιλτατε χουκ ουτε πλουσιοι να μας περισευουν.
τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα

και το σκαφακι που παιρνω το ποναω οσο δεν μπορεις να φανταστεις,γιατι καθε ευρωπουλο που το πληρωσα βγηκε εχοντας κανει τη μεση μου σαν του τιραμολα απο την μεσουλα μου και τα χερακια - ποδαρακια μου νε εχουνε μεινει μισα ''κουλα '' οπως χαριτολογειτε οχι και τοσο κομψα!

ας αφησουμε λοιπον να μιλησουν για το θεμα οι εχοντες - οι κατεχοντες -και μπουζουκο-λεφταδες.
αυτα
και ΔΕΝ ξαναασχολουμαι με ΜΗ σοβαρα θεματα.
και για να μην νομισθει οτι ειμαι μηδενηστης καταθετω δημοσια την προταση μου,
παντα με γοητευε ενας αγωνας ανοικτης θαλασσης που μετραει η
ναυτοσυνη
το πληρωμα
η βαρκα
η μηχανη
το τιμονεμα-οδηγημα
Η ΤΥΧΗ
ο καιρος
Η ΑΤΥΧΙΑ
κλπ-κλπ-κλπ.

βαλτε το παραβολο στα 1000 ευρω
καντε ενα αγωνα 100 μιλιων
ξεξινηστε απο ΦΑΛΗΡΟ
και κατεληξε σε ενα νησι που θα σε ΣΤΗΡΙΞΕΙ [υλικα-ξενοδοχεια-λιμανι-βενζινες-ακτοπλοικη συγκηνωνια -και κυριως θεληση απο τους τοπικους παραγοντες μεσα απο τον αγωνα να προβαλουν τον τοπο τους-- ενα τετοιο ,λεω εγω τωρα ειναι η ΜΗΛΟΣ ,΄κατεβαινοντας οι αγωνιζομενοι να ακολουθησουν την καραβοπορεια των ΔΥΤ-ΚΥΚΛΑΔΩΝ,
ΚΥΘΝΟΣ
ΣΕΡΙΦΟΣ
ΣΙΦΝΟΣ
ΚΙΜΩΛΟΣ
ΜΗΛΟΣ
να περνουν απο καθε νησι ,σε σημεια ελεγχου και τελικα να βγουν οι νικητες αφου εχουν περασει απο ολα τ ανησια και να εχουν τερματησει..
και κατι αλλο
τι θελετε και μπλεκετε τις εταιρειες με τους ιδιωτες.
αν η εταιρεια θελει να συμμετεχει καλως
και οι ιδιωτες το ιδιο καλως.
τι τα μπερδευετε τα θεματα;

Ποτέ δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν και άνθρωποι σαν και εσένα
Αλλά μάλλον αυτός ο αγώνας δεν είναι για εσένα και εμένα

Φιλικά


Κώστας

HOUK
17-07-09, 15:56
<TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD class=contentheading width="100%">Rib Rally Costing </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD vAlign=top colSpan=2>
Eighty Five thousand euro? Three hunderd thousand euro? 1.3 milion euro?
No, participation with the Rib Rally is already possible from only € 475,00!
Okay, let's face it, motorized sporting is not the cheapest form of activities. But joining the Rib Rally doesn't cost the world. It all depends on a few factors, like if you have your own RIB (for the European Events), if you would like to us the transport your Ribeye for the European Events and with how many team members you are coming.
Price overview Rib Rally Events
As mentioned, the Rib Rally participation fees depend on your choice of participation. In the schedule below, you will have a good overview of the basic prices.
The main difference is off course made by participating with your own Rib, or with one of the Ribeye 785S LEs from the Organization. For the European Rib Rally Events, you have a choice in this. Participation in the Caribbean is only possible using one ot the Ribeye 785S LEs.
Another difference is made by the transport, which is inlcuded in the Caribbean, but can be taken care for by your own team for the European Rib Events. Transport always has to start and finish at the all Sports Resort Maurik in The Netherlands, where the headquarters of the ORR 785 is based.
All prices stated below are ex. VAT. <TABLE style="BORDER-RIGHT: #000000 1px solid; BORDER-TOP: #000000 1px solid; BORDER-LEFT: #000000 1px solid; BORDER-BOTTOM: #000000 1px solid; BACKGROUND-COLOR: #66ffcc" width="100%" border=1><TBODY><TR align=left><TD> </TD><TD> Costa </TD><TD> Baltic</TD><TD> Texel</TD><TD> Caribbean</TD></TR><TR><TD> Basic Fee</TD><TD>
€ 3.495,00
</TD><TD>
€ 2.995,00
</TD><TD>
€ 475,00
</TD><TD>
€ 34.750,00
</TD></TR><TR><TD> Rent Ribeye </TD><TD>
€ 2.850,00
</TD><TD>
€ 2.850,00
</TD><TD>
€ 2.150,00
</TD><TD>

</TD></TR><TR><TD> Transport </TD><TD>
€ 2.250,00
</TD><TD>
€ 1.250,00
</TD><TD>
€ 400,00
</TD><TD>

</TD></TR><TR><TD> Extra Person </TD><TD>
€ 600,00
</TD><TD>
€ 600,00
</TD><TD>
€ 75,00
</TD><TD>
€ 2.950,00
</TD></TR></TBODY></TABLE>For the Costa, the Baltic and Texel Events, 2 persons are included in the basic fee. For the Caribbean Edition, 4 persons are included in the basic fee already.
For the specifications of what is included in the participation fee, please check the specific Event Program on it's webpage.
Extra Costs
Next to the participation fees, there are some extra costs to take in consideration. Think of training, clothing, helmets, and very important, your transport to the Rib Event.
</TD></TR></TBODY></TABLE>

30knots
17-07-09, 16:22
Για εμάς που δεν καταλαβαίνουμε αγγλικά, τι λέει αυτό το μήνυμα και που αποσκοπεί;

seanikos
17-07-09, 17:38
Μπάααα όχι ρε σύ...τυχαία το έβαλα!:D :D :D
Αλλά τώρα που το λές κάνω κάτι συνειρμούς με τη βραδιά προχτές και σαν να ταιριάζει...:lol: :lol: :lol: :p

:wonder: δημο τι λεει ο νεαρος?

vertigo
17-07-09, 17:45
Εγω παντωs εαν μπει χορηγοs η mercury και καλυψει ποδια,τιμονια,και στροφαλομπιελοπιστονα,ειμαι ΜΕΣΑ..:thumbs: :thumbs:

theo.m
17-07-09, 18:13
Η αλήθεια είναι ότι τα forums προσφέρονται για να λέει ο καθένας το πόνο του.Μια που στα λόγια είμαστε όλοι εύκολοι.
Κύριε 0,3 ΚΝΟΤS αν ο διοργανωτής ήθελε συμμετοχές σαν τη δική σου δεν θα έβαζε καθόλου παράβολο μια που η συμμετοχή από μόνη της αξίζει όλα τα λεφτά .
Μάλλον θα έπρεπε πριν το αποφασίσει να κάνει και ένα gallop για να καταλήξει στη καλλίτερη διαδρομή και στο παράβολο συμμετοχής που θα προέκυπτε από δημοκρατικές διαδικασίες .Ο Ιωσήφ έχει πιάσει το νόημα και ο HOOK είναι απόλυτα ρεαλιστής και πιπεράτος.Φίλε Γεράσιμε γινονται σοβαρές κινήσεις ώστε να εξαιρεθεί το τριήμερο του αγώνα από τις εγγυήσεις των κινητήρων.
Επίσης πρέπει να γνωρίζετε ότι για να μην υστερεί ένας αγώνας σε οργάνωση, ασφάλεια και προβολή υπάρχει ένα μεγάλο κόστος. Όσον αφορά στους χορηγούς συνήθως συνδράμουν σε κάτι δοκιμασμένο.Άρα το κόστος επιβαρύνει αυτούς που διαφημίζονται και αυτούς που αποδεικνύουν τη ναυτοσύνη τους και μάλιστα με σοβαρό έπαθλο.Ο αγώνας αυτός δεν είναι λούνα παρκ που πάει ο καθ ένας να κάνει το κέφι του.

Jorgos
17-07-09, 18:33
Ο αγώνας αυτός δεν είναι λούνα παρκ που πάει ο καθ ένας να κάνει το κέφι του.

Μα δεν μπορεί κα ο καθενας να πάει για το κέφι του. Πρέπει να έχει ( και να το πιστευει) ένα ανταγωνίστικό πακέτο σκάφος/μηχανή/κυβερνητη. Ομως αυτό που λες ακούγεται σαν να υπάρχει πορτιέρης .
Εγώ θα πρότεινα αν πραγματικά θέλουμε να αναδειχθεί το καλό σκάφος , οι πόρτες πρέπει να είναι ανοιχτές και προστές για όλους και το κέρδος ας ερθει από την κατανάλωση που λέμε, αλλά του χρόνου στο νο2 του επιτυχημένου ράλλι τοτε ζητάμε περισσότερα.

MIXALIS0182
17-07-09, 18:33
Παιδιά κακά τα ψέματα για να διοργανωθεί αυτός ο αγώνας κάποιοι ήδη έχουν δουλέψει για αυτό.
Τα 3.000€ για το συγκεκριμένο αγώνα είναι κάτι λογικό ,μην γκρινιάζουμε εξάλλου όποιος θέλει πάει . Αν οι αποστάσεις ήταν μικρότερες και τα έξοδα θα ήταν λιγότερα οπότε και μικρότερο παράβολο. αλλά ο διοργανωτής θαφτό θέλει. εγώ πάντως των θεωρώ πολύ σοβαρό και ωραίο αγώνα.

vertigo
17-07-09, 19:14
Tα XS θα τρεξουν? Γιατι αν παs να παρειs σου λενε οτι χαρτια δεν μπορειs να βγαλειs,παρα μονο για αγωνεs.

MIXALIS0182
17-07-09, 19:18
auto ginete twra.
oi mixanes pou eixan poulithei mporoun na einai touristikes akoma kai adia aliias exoun.nomizw den tha exei provlima to xs

vertigo
17-07-09, 19:25
Ναι αλλα τελικα τι ειναι παλια τουριστικεs και τωρα αγωνιστηκεs?:wonder:

MIXALIS0182
17-07-09, 19:36
afto akrivos
apo ti stigmi pou exi parapano ripous apo tous epitrpomenous den mpori na kikloforei.giafto an tin agoraseis twra kenouria tin perneis mono agonistikh

theo.m
17-07-09, 21:52
Όλοι οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού τρέχουν. Άρα και η XS.

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
18-07-09, 11:25
Η αλήθεια είναι ότι τα forums προσφέρονται για να λέει ο καθένας το πόνο του.Μια που στα λόγια είμαστε όλοι εύκολοι.

Τουλάχιστον στα φόρουμ συζητάνε οι απλοί χρήστες των σκαφών και οι πελάτες των επαγγελματιών και των περιοδικών και είναι λογικό να εκφράζει ο καθένας τη γνώμη του.
Το πρόβλημα είναι οι γνώμες που γράφονται από τους ειδικούς συντάκτες, στε περιοδικά, χωρίς να ψάξουν πρώτα.


Κύριε 0,3 ΚΝΟΤS αν ο διοργανωτής ήθελε συμμετοχές σαν τη δική σου δεν θα έβαζε καθόλου παράβολο μια που η συμμετοχή από μόνη της αξίζει όλα τα λεφτά .


Ο αγώνας αυτός δεν είναι λούνα παρκ που πάει ο καθ ένας να κάνει το κέφι του.

Τότε γιατί ανακοινώνεται έτσι και ζητάει τη γνώμη του αναγνωστικού κοινού στο editorial ? Ας το συζητούσε με επαγγελματίες και αγωνιζόμενους και μετά να ανακοινωνόταν απλά στο κοινό. Όταν ζητάς και τον ιδιότη θα πρέπει να περιμένεις και να πει την άποψή του.

Δεν είμαι αντίθετως και σαφώς είμαι υπέρ τέτοιων κινήσεων. Θεωρώ όμως πως την δυναμική ενός τέτοιου εγχειρήματος την ανεβάζουν οι απλοί συμμετέχοντες και όχι οι επαγγελματίες που θα λάβουν μέρος. Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν φαίνεται να τους θέλει ο διοργανωτής.

hannibal
19-07-09, 02:52
Η αλήθεια είναι ότι τα forums προσφέρονται για να λέει ο καθένας το πόνο του.Μια που στα λόγια είμαστε όλοι εύκολοι. Φοβερη προσεγγιση Μπραβο!:applause
Παιζεις μπαλα με την δημοκρατια!:lol:

Κύριε 0,3 ΚΝΟΤS αν ο διοργανωτής ήθελε συμμετοχές σαν τη δική σου δεν θα έβαζε καθόλου παράβολο μια που η συμμετοχή από μόνη της αξίζει όλα τα λεφτά . Δεν το συζητω!:cheers
ΔΗΜΟ:love:


θα έπρεπε πριν το αποφασίσει να κάνει και ένα gallop για να καταλήξει στη καλλίτερη διαδρομή και στο παράβολο συμμετοχής που θα προέκυπτε από δημοκρατικές διαδικασίες .Ο Ιωσήφ έχει πιάσει το νόημα και ο HOOK είναι απόλυτα ρεαλιστής και πιπεράτος.Φίλε Γεράσιμε γινονται σοβαρές κινήσεις ώστε να εξαιρεθεί το τριήμερο του αγώνα από τις εγγυήσεις των κινητήρων.
Επίσης πρέπει να γνωρίζετε ότι για να μην υστερεί ένας αγώνας σε οργάνωση, ασφάλεια και προβολή υπάρχει ένα μεγάλο κόστος. Όσον αφορά στους χορηγούς συνήθως συνδράμουν σε κάτι δοκιμασμένο.Άρα το κόστος επιβαρύνει αυτούς που διαφημίζονται και αυτούς που αποδεικνύουν τη ναυτοσύνη τους και μάλιστα με σοβαρό έπαθλο.Ο αγώνας αυτός δεν είναι λούνα παρκ που πάει ο καθ ένας να κάνει το κέφι του.
Για να καταλαβω το νοημα,
1) Το ζητουμενο ειναι οι Ελιτ αγωνιζομενοι
2) Το ζητουμενο ειναι τα 5000€ συμμετοχη+εξοδα, χωρις τις ζημιες
3) Το ζητουμενο ειναΙ ξεβρακωμα στον χορηγο(ους), χωρια το τι εχει παρει μεχρι τωρα (οχι απο τους ελιτ αλλα απο τον απλο κοσμακη καθε μηνα)
Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι αν ο αγωνας δεν ειναι λουνα παρκ να φροντισετε να τον κανετε, γιατι οι αγωνιζομενοι ,εφοσον δεν ειναι μονο επαγγελματιες, θελουν να κανουν το κεφι και την πλακα τους,ειδαλως αφηστε τους να πανε στο allou fun park.
ΙΜΗΟ Tετοιοι αγωνες θα επρεπε να εχουν αλλης μορφης χαρακτηρα, προσιτο σε ολους με στοχο την διαφημιση του φουσκωτου και στον κοσμο που δεν εχει σχεση, ενα πανηγυρι , μια γιορτη για το φουσκωτο(οπως στις μοτοσυκλετες για τους παλιοτερους που γνωριζουν ενα ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ isle of man), για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να αλλαξουν και τα κινητρα απο καποιους που δηθεν κοπτονται για την θαλασσα και οχι για την τσεπη!
Εχω καταλαβει λαθος??? σκεψεις εκφραζω και δεν θελω παρεξηγησεις..
Δημο πως σου φαινεται η ιδεα?:thumbs: :mouahaha :mouahaha :mouahaha

ChrisK
19-07-09, 15:12
Η αλήθεια είναι ότι τα forums προσφέρονται για να λέει ο καθένας το πόνο του.Μια που στα λόγια είμαστε όλοι εύκολοι.
Πω πω πω... Καλέ τί άκομψο που ήταν αυτό;;;;
Ούϊ Ούϊ μανούλα'μ... μόνο που ακούω κάτι τέτοια χτυπιέμαι απ'τον πόνο... Το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα που με πήραν είδηση δεν έχω πιά που να τον εκφράσω!!!


Κύριε 0,3 ΚΝΟΤS αν ο διοργανωτής ήθελε συμμετοχές σαν τη δική σου δεν θα έβαζε καθόλου παράβολο μια που η συμμετοχή από μόνη της αξίζει όλα τα λεφτά.

Δήμο, εάν το επιθυμείς θα φροντίσω για πολιτικό άσυλο στο Βέλγιο...

Nectarios
20-07-09, 00:19
Γιατί σε αυτή τη χώρα οποτε υπάρχει μία καλή ιδέα του την πέφτουν ολοί. Πραγαματικά δεν καταλαβαίνω.

Η ιδεά αυτή αν υλοποιηθεί σωστά εχει μόνο οφέλη για των χώρο. Τουλάχιστον θα δωσει την δυνατότητα σε περισσότερο κόσμο να γνωρίζει τα φουσκωτά και την θάλασσα. Σίγουρα σε κάποιο κόσμο που το αρέσουν οι αγώνες την δυνατότητα να κάνει το ονειρό του πραγματικότητα.

Για το κόστος δεν ξέρω αν ειναι ακριβά, αλλά ξέρω να πώ οτι το hobby μας από μόνο του ειναι ακριβό. Δεν νομίζω οτι ειναι και τα λεφτά.

:applause

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
20-07-09, 09:22
Γιατί σε αυτή τη χώρα οποτε υπάρχει μία καλή ιδέα του την πέφτουν ολοί. Πραγαματικά δεν καταλαβαίνω.

Η ιδεά αυτή αν υλοποιηθεί σωστά εχει μόνο οφέλη για των χώρο. Τουλάχιστον θα δωσει την δυνατότητα σε περισσότερο κόσμο να γνωρίζει τα φουσκωτά και την θάλασσα. Σίγουρα σε κάποιο κόσμο που το αρέσουν οι αγώνες την δυνατότητα να κάνει το ονειρό του πραγματικότητα.

Για το κόστος δεν ξέρω αν ειναι ακριβά, αλλά ξέρω να πώ οτι το hobby μας από μόνο του ειναι ακριβό. Δεν νομίζω οτι ειναι και τα λεφτά.

:applause

3000 ευρώ μόνο για τη συμμετοχή δεν είναι ακριβά Νεκτάριε ?

Είπα κι εγώ νωρίτερα καλή ιδέα αλλά με λάθος προσέγγιση. Καταλάβαμε βέβαια όλοι μετά από κάποια προσβλητικά ποστ πως δεν χωράμε οι απλοί χομπύστες σε αυτόν τον αγώνα....
Τέλος πάντων, όπως το βλέπει ο καθένας.

30knots
20-07-09, 11:02
Η αλήθεια είναι ότι τα forums προσφέρονται για να λέει ο καθένας το πόνο του. Έχουμε αφήσει τα γραφεία των "μεγαλοεκδοτών" βλέπεις, για τις σοβαρές συζητήσεις... Ξέρεις, εκεί που συζητούν οι φωστήρες και όχι ο κάθε πικραμένος όπως εδώ...
Μια που στα λόγια είμαστε όλοι εύκολοι. Και πάνω από όλα κάποιοι "μεγαλοεκδότες" βέβαια, όπου μπορώ να σου θυμίζω μέρες ολόκληρες από "εύκολα" λόγια τους.
Κύριε 0,3 ΚΝΟΤS αν ο διοργανωτής ήθελε συμμετοχές σαν τη δική σου δεν θα έβαζε καθόλου παράβολο μια που η συμμετοχή από μόνη της αξίζει όλα τα λεφτά . Σε ευχαριστώ πολύ...

.........

FOYSKA
20-07-09, 12:15
Πω ... πω ..... αρχιζει και "θεριευει" η "αντικαπιταλιστικη" συσπειρωση :) και μαλιστα προς την σωστη κατευθυνση .... την οικονομικη εξουσια .... :)
Ρε παιδια , η διοργανωση απο ενα περιοδικο μιας "εκδηλωσης - αγωνα " τι περιμενατε να εχει ?? Οικολογικο περιεχομενο η "αγαπη για το φουσκωτο " ?? :wonder:
Ο στοχος ειναι καθαρα "κερδοσκοπικος" , ειτε αυτο σημαινει αμεσο κερδος σε χρημα , ειτε σημαινει προβολη , ειτε σημαινει συνεχεια στην "μαχη" για την εκδοτικη κυριαρχια στο χωρο , και μαλιστα με το μικροτερο δυνατο ρισκο .
Με βαση αυτα λοιπον καθωρισε και την συμμετοχη και ολα τα αλλα .... ( με καλυπτει πληρως η τοποθετηση του IOSIF )
ΑΛΛΑ
συμπατριωτη theo-m , σε ενα φορουμ θα καταγραφουν ολες οι αποψεις και των "χρηστων" του φουσκωτου , ειτε σου αρεσουν ειτε οχι . Και βεβαια εχουν μεγαλιτερη σημασια απο τις "γνωμες" των .......... διορισμενων " σοφων " . Και μην ξεχνας οτι το θεμα ειναι απο ποια "σκοπια" το βλεπεις :love: :love:

MIXALIS0182
20-07-09, 13:13
olla kala ayta pou lete paidia.egw thelw na rwtisw an kseri kaneis poses simetoxes iparxoun ....an iparxoun akoma?

ΔΑΥΛΟΣ
20-07-09, 13:20
Θοδωρακη μου,σου ειχα ετοιμασει ενα κειμενακι μουρλια για νε στολισω καταλληλως,αλλα επειδη κατα πρωτον σε αγαπαω, και κατα δευτερον εισαι ο ''αναδοχος μου''.:love: ..δεν το ανεβαζω.
θα ηταν προτιμοτερο ,τι πιο απλο να βγειτε και να πειτε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και να ανακοινωσετε
''ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ --ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ--''
οποτε τελειωνε και το θεμα.
σε οποιον αρε- σε οποιον δεν αρε ---αλε!
και κατα δευτερον ,γιατι ποιος ο λογος να το ανεβασετε στο φορουμ ,αφου ΔΕΝ δεχεστε το δημοσιο διαλογο;
απο τη στιγμη που το βαζετε σαν θεμα ,ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ εννοω ολους εσας που γραφετε και διαβαζετε αυτο το φορουμ και υποστηρηζετε την ανωτερω διοργανωση , να μας ανεχεστε ειτε το θελετε ειτε οχι.
αλλιως ζητηστε απο την διαχειρηση να διαγραψει-κλειδωσει το θεμα.,και τελειωσει ΕΔΩ το πανυγηρι

αυτα
με πολλη αγαπη :love:
Μητσος

MIXALIS0182
20-07-09, 14:33
emena tha mou apadisei kanis?

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
20-07-09, 14:43
Στο περιοδικό αναφέρεται πως υπάρχει έντονο ενδιαφέρον από καμιά 30ριά εταιρίες. Αναλυτικά συμμετοχές δεν έχουν αναφερθεί.

MIXALIS0182
20-07-09, 15:24
nai to eida to periodiko.apla eithela nana athw perisotera.tha diksei lipon tis epomenes 10 meres.
egw pados akoma psaxnw xorigous....

ΔΑΥΛΟΣ
20-07-09, 15:39
MIXALIS0182 ,εαν μου επιτρεπεται εισαι μηχανικος η αντιπροσωπος καποιας εταιρειας στη Χιο;

MIXALIS0182
20-07-09, 17:06
:) oxi file mou diotis eimai.apla opos kai oloisas asxoloume ligo parapano apo to fisiologiko.

vertigo
20-07-09, 17:22
Πεs του Πετρου να μπει χορηγοs,το σκαφακι σου ετοιμο ειναι,και δε νομιζω να υπαρχει κατι αναλογο στα 7 μετρα:RIB-love

Capitano
20-07-09, 17:34
Πεs του Πετρου να μπει χορηγοs,το σκαφακι σου ετοιμο ειναι,και δε νομιζω να υπαρχει κατι αναλογο στα 7 μετρα:RIB-love
Ρε συ Αντώνη, αυτό το σκάφος ΔΕΝ μπορεί να πάρει μέρος σε αυτόν τον αγώνα. Αυτό γιατί σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του που δημοσιεύονται από τον κατασκευαστή, μπορεί να φέρει σαν ανώτατη ιπποδύναμη τους 200ίππους.ΑΡΑ θα κοπεί στον τεχνικό έλεγχο, εκτός αν υπάρχουν καινούριες δημοσιευμένες πιστοποιήσεις για όλα τα σκάφη παραγωγής.:thumbs:
Η λογική λέει ότι δεν μπορούν να ισχύσουν οποιεσδήποτε μεμονωμένες αυτοπιστοποιήσεις σε αυτόν τον αγώνα, γιατί αλλιώς χάνει την έννοια το σκάφος παραγωγής. :)

vertigo
20-07-09, 17:46
Ολα Γινονται..:thumbs:

Lefteris
20-07-09, 21:16
Εγω παλι δεν τα βλεπω ευκολα τα πραγματα , ουτε και ευκολο το <ολα γινονται>, εδω μας ειπαν οτι και οι XS δεν ειναι αντιρυπαντικης τεχνολογιας, οποτε πειτε μας ,τι μας φταιει στην καθε περιπτωση ,για να δουμε που θα συμετεχουμε ( η οχι).
Επειδη πιστευω οτι για να καλυφθουν διαφορα θεματα του κανονισμου, θα πρεπει ο κανονισμος ,να μεγαλωσει κλπ....υπαρχει και μια αλλη προταση,που
λεει οτι, ας αρχισουν να εμφανιζονται σιγα-σιγα οι συμετοχες ,ωστε να αναψει και εκει ο διαλογος - να εμφανισθουν και τα κρυμενα θεματακια βαρους και τουριστικου σκαφους, οποτε εαν οι εναπομειναντες αγωνιζομενοι συμφωνουν οτι σωστα ανταγωνιζονται με αυτους που βλεπουν , τοτε θα ξεπεραστουν πολλα που...δεν προβλεπονται.
Διοτι για σκεφθειται να δωθει προκαταβολη, και μετα να αρχισει ο καυγας και οι αποχωρισεις- ποιος θα πληρωσει τοτε;

HOUK
20-07-09, 22:21
Όχι απλώς έχω την εντύπωση απλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι εάν ο αγώνας διεξαχθεί με καιρικές συνθήκες Αιγαίου κοντά στα 5 Bf τότε οι ιπποδυνάμεις και τα βάρη των σκαφών δεν θα παίξουν σημαντικό ρόλο. Μπορεί να δούμε σκάφη που ούτε θα το είχαμε φανταστεί να περνάνε τα σύγχρονα πυραβλάκια της λαδιάς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το scanner που αν δεν κάνω λάθος στο Round of Britain ήρθε πρώτο στην κατηγορία του και 3 Γενικής. Αν ρώταγες ειδικούς θα σου έλεγαν ότι δεν έχει τύχη.
Μακάρι να γίνει αυτός ο αγώνας γιατί τότε θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα στην αγορά φουσκωτού. Άσε που πιστεύω ότι πολλοί κατασκευαστές θα κάνουν πίσω με φόβο την αρνητική διαφήμιση των σκαφών τους.

:lol:Γεράσιμε μετράω ανάποδα

Lefteris
21-07-09, 00:20
Δεν νομιζω οτι αυτο αφορα εμας,διοτι μεχρι στιγμης στους αγωνες με καιρους,εχουμε δειξει το αντιθετο,ομως τωρα παροτι ενμερει ισχυει αυτο που λες, ολοι θελουν να ειναι και γρηγοροι ( για παν ενδεχομενο) ,και αυτο βλεπω οτι αρεσει και σε σας,αφου οπως γνωριζω,δεν κατεβαινει το 10μετρο -το το βαρυ-βαθυ κλπ αλλα το στεπατο πυραυλακι.
Αυτα ολα που λεμε εδω ομως ,ελπιζω να ανεβαζουν απλα την ενταση του αγωνα ,και να μην οδηγουν σε παρεξηγησεις-ειμαστε ετοιμοι για καθε σωστη αναμετρηση, δεν ειμαστε απο αυτους που φυγομαχουν, και ειμαστε οι μονοι που παμε παντου ( απο Αγγλια εως πρωταθλημα για πυραυλακια)

MIXALIS0182
21-07-09, 01:17
paidia to skafos mou exei parei egrish max gia 250 hp einai kai xtipimeno pano stin plaketa.opote den nomizw na iparxei kapio provlima gia ton agwna.ostoso akoma psaxnw xorigo....

Capitano
21-07-09, 01:56
paidia to skafos mou exei parei egrish max gia 250 hp einai kai xtipimeno pano stin plaketa.opote den nomizw na iparxei kapio provlima gia ton agwna.ostoso akoma psaxnw xorigo....
Το δικό σου σίγουρα έχει πάρει πιστοποίηση για 250, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσε να βγάλει ούτε άδεια πλόων. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι εναρμονίζεται με το CE που πουλιούνται όλα τα υπόλοιπα, οπότε με βάση τον υπάρχοντα κανονισμο (που μιλάει για σκάφη τουρισμού) θ' αποκλειστεί στον τεχνικό έλεγχο. Τώρα θα μου πείς ότι για τουρισμό το έχεις κι΄εσύ, αλλά όπως και να 'χει έχεις επέμβει σε ένα πολύ "τυπικό" σημείο που δημιουργεί ένα θέμα...

MIXALIS0182
21-07-09, 02:02
tha diksei.....giati kai ta kenouria p23 meta to diko mou grafoun piso max 250hp
opote an einai mono thema kataskevasti nomizw eimaste edaksi.prepi na to diefkrinisw afto ggiati den exw kamia diathesi na paw kai na apoklistw ston texniko elexo.oute fisika na xasw kai 3.000 xoris kan na treksw

Capitano
21-07-09, 02:06
Δεν ξέρω τι έχει κάνει μετά το δικό σου, πάντως στα φυλλάδια και στην ιστοσελίδα της εταιρείας έχει σαν μέγιστη ιπποδύναμη τα 200άλογα. Επίσης σε ένα σκάφος που γνωρίζω εγώ και είναι 1,5 έτους έχει επίσης max 200...
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, αλλά συζήτησέ το λίγο πριν οτιδήποτε άλλο...:thumbs:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
21-07-09, 08:31
Δεν ξέρω τι έχει κάνει μετά το δικό σου, πάντως στα φυλλάδια και στην ιστοσελίδα της εταιρείας έχει σαν μέγιστη ιπποδύναμη τα 200άλογα. Επίσης σε ένα σκάφος που γνωρίζω εγώ και είναι 1,5 έτους έχει επίσης max 200...
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, αλλά συζήτησέ το λίγο πριν οτιδήποτε άλλο...:thumbs:
Απλά ρωτήστε τον κατασκευαστή αν έχει πάρει έγκριση για 250 απο την αρμόδια αρχή.Δεν βάζεις έτσι απλά ένα ταμπελάκι.

Πάντως έγώ έχω δηλώσει ήδη συμμετοχή με σκάφος και μηχανή(ες) που θα πληρώσω απο την τσέπη μου. Θεωρώ χορηγό το μαγαζί μου(ΘΑ ΚΌΨΩ ΔΙΑΦΊΜΗΣΗ ΑΠΟ ΚΆΠΟΥ ΑΛΛΟΎ)όχι βέβαια στο ένα τρίτο του σκάφους ,και θα κάνω και την κα..λα μου.Επίσης έλεγα να δηλώσω πλήρωμα δυο άτομα αλλά τώρα που βλέπω πολλούς καυ.....νους μπορώ να βάλω και έναν τρ΄ιτο επάνω.

MIXALIS0182
21-07-09, 09:12
paidia eyxaristw polu gia tis pliroforiesas. shmera tha parw tilefono na rwtisw.
wrea lipon mexri twra edw kseroume kai 2 simetexontes.grigoropodaros mipos ksereis an exei ales simetoxes?

HOUK
21-07-09, 10:51
Δεν νομιζω οτι αυτο αφορα εμας,διοτι μεχρι στιγμης στους αγωνες με καιρους,εχουμε δειξει το αντιθετο,ομως τωρα παροτι ενμερει ισχυει αυτο που λες, ολοι θελουν να ειναι και γρηγοροι ( για παν ενδεχομενο) ,και αυτο βλεπω οτι αρεσει και σε σας,αφου οπως γνωριζω,δεν κατεβαινει το 10μετρο -το το βαρυ-βαθυ κλπ αλλα το στεπατο πυραυλακι.
Αυτα ολα που λεμε εδω ομως ,ελπιζω να ανεβαζουν απλα την ενταση του αγωνα ,και να μην οδηγουν σε παρεξηγησεις-ειμαστε ετοιμοι για καθε σωστη αναμετρηση, δεν ειμαστε απο αυτους που φυγομαχουν, και ειμαστε οι μονοι που παμε παντου ( απο Αγγλια εως πρωταθλημα για πυραυλακια)

1. Δεν νομίζω ότι ανέφερα ποτέ το όνομα της εταιρείας που εκπροσωπείτε εγώ αναφέρθηκα γενικώς

2. Δεν καταλαβαίνω τι ενοείται με το (((και αυτό βλέπω ότι αρέσει και σε εσάς)) Ποιοί είμαστε εμείς


Φιλικά

Κώστας

MIXALIS0182
21-07-09, 11:10
file kwsta to (aresei kai esas) malon paei stin taxutita

30knots
21-07-09, 11:45
Απλά ρωτήστε τον κατασκευαστή αν έχει πάρει έγκριση για 250 απο την αρμόδια αρχή.Δεν βάζεις έτσι απλά ένα ταμπελάκι.

Πάντως έγώ έχω δηλώσει ήδη συμμετοχή με σκάφος και μηχανή(ες) που θα πληρώσω απο την τσέπη μου. Θεωρώ χορηγό το μαγαζί μου(ΘΑ ΚΌΨΩ ΔΙΑΦΊΜΗΣΗ ΑΠΟ ΚΆΠΟΥ ΑΛΛΟΎ)όχι βέβαια στο ένα τρίτο του σκάφους εννοειται πως οχι στο ένα τρίτο του σκάφους. και να ήθελες δηλαδή δεν γίνεται μιας και το περισσότερο που μπορείς είναι το ένα τέταρτο!!!!!το υπόλοιπο είναι reserve προς όφελος του διοργανωτή σύμφωνα με τον κανονισμό που ισχύει αυτή τη στιγμή...,και θα κάνω και την κα..λα μου.Επίσης έλεγα να δηλώσω πλήρωμα δυο άτομα αλλά τώρα που βλέπω πολλούς καυ.....νους μπορώ να βάλω και έναν τρ΄ιτο επάνω.
....

ChrisK
21-07-09, 13:57
Πάντως εγώ χωρίς να συμμετέχω στον αγώνα, προσφέρω τις επιφάνειές μου (του σκάφους μου εεεεεεε...) για διαφήμηση της πολιτικής προστασίας του ναύαρχου Καμμένου.

Τώρα αν οι διοργανωτές με κρίνουν ανεπιθύμιτο την έχω άσχημα. Δεν θα ξέρω ούτε που να κλάψω τον πόνο μου...

Lefteris
21-07-09, 14:35
1-Tο γενικως ,πιστευα οτι αφορα και εμας ,αφου απο τις εταιρειες που ασχολουνται με το πρωταθλημα και τα πυραυλακια, δεν γνωριζω να ενδιαφερεται αλλος για συμετοχη σαυτο τον αγωνα.
2.Το εσας, αναφερομαι στην επολογη σας( του πληρωματος σας),να αγωνισθει
με σκαφος στεπατο γρηγορο κ.λ.π, που σημαινει, οτι η ταχυτητα και τα βαρη,τα υπολογιζετε αναλογα.

Και βεβαια τιποτα απο αυτα ,δεν τα θεωρω κακα, αφου και εγω τετοιες επιλογες πρεσβευω. Απλα οταν αρχιζει να σοβαρευει το παιχνιδι ,τοτε κανεις δεν θελει να αδικειται και ενδιαφερεται για κανονισμους -βαρη-deck -επιδοσεις-κ.λ.π.
Εν ολιγοις δηλαδη ,να μην πληρωσουμε πρωτα και μετα διαπιστωσουμε, ποσο λαθος ηταν αυτα που...νομιζαμε
ΟΙ ενστασεις μου δηλαδη και η παρεμβαση στη συζητηση ,ειναι στο θεμα του δικαιου ( οπως προαναφερα),διοτι σε επαγγελματικο επιπεδο κανεις δεν αφηνει
να πεσει κατω τιποτα--και... τα δυσκολα ερχονται

Vinci
21-07-09, 14:47
Θα έχει ενδιαφέρον πάντως, πως θα τα πάνε κάποια καλοστημένα τουριστικά (αν λάβουν μέρος τέτοια) σκάφη σε σύγκριση με κάποιες υπερελαφριές κατασκευές (αν λάβουν μέρος τέτοιες) που είδα στον αγώνα στη Θεσ/νίκη...ακόμη και ίδιας μάρκας.
Αρκεί να βοηθήσει ο καιρός (5bf)

HOUK
21-07-09, 16:03
Όπως τόνισα και παραπάνω οι ιπποδυνάμεις και τα βάρη των σκαφών δεν θα παίζουν και πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό τον αγώνα. Και αυτό θα δίνει μεγαλύτερη αξία στα σκάφη που θα πάρουν μέρος. Αν θέλετε την γνώμη μου ένα σκάφος με αγωνιστικές καταβολές (κοντά ποδάρια πολύ ποιο ελαφρύ από τα σκάφη παραγωγής μοτέρ πειραγμένα κ.τ.λ) όχι απλώς δεν έχει τύχη αλλά θα είναι και αρκετά επικίνδυνο σε μια θάλασσα των 5 ΒF. Μην αναλώνεστε σε τέτοιες λεπτομέρειες. Απλώς θα σας θυμίσω ότι στον αγώνα που έγινε στην Αθήνα (ΔΕΛΦΙΝΙ) το technohull ήταν μπροστά από το SR9 και μόλις το SR9 βρήκε λαδιά το καθάρισε σαν σταματημένο. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν είναι μια απόσταση 50 νμ αλλά αρκετά μεγαλύτερη και μάλιστα σε ανοιχτή θάλασσα. Δεν θα είναι προταγωνιστές σκάφη με ταχύτητες άνω των 60knots αλλά σκάφη και οδηγοί με γνώσης πάνω σε γρήγορη οδήγηση στο Αιγαίο.
Πάντως τέτοια σκάφη εγώ λίγα γνωρίζω και αυτό θα κάνει τον Αγώνα πολύ
Συναρπαστικό:applause

Γεράσιμε είσαι έτοιμος αγόρι μου :mouahaha

vertigo
21-07-09, 17:33
Το δευτερο σκαφοs του Χαλκιοπουλου παντωs ειναι ετοιμο για αυτον τον αγωνα.:doh: :doh:

ChristosK
21-07-09, 19:45
Το δευτερο σκαφοs του Χαλκιοπουλου παντωs ειναι ετοιμο για αυτον τον αγωνα.:doh: :doh:


Αλήθεια ρε Αντώνη?
Έχει δηλώσει συμμετοχή? :lol:

vertigo
21-07-09, 20:00
Για το σκαφοs ειναι αληθεια [corsair33 με 2χ300χs]με φουλ μπακετ κλπ.Για συμμετοχη δεν ξερω, αλλα δεν ειναι και ασχημα.:wonder:

Spyros Priovolos
22-07-09, 09:26
Αγαπητοί μου φίλοι
Δεν συνηθίζω να μπαίνω γενικά σε forum, καθότι δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο που να τον διαθέτω σε συζητήσεις καφενείου και δεν είναι υπαινιγμός.
Σχετικά με τον αγώνα που οργανώνει ο Ευγενιτάκης και για τον οποίον είμαι υπέρμαχος θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια, διαβάζοντας στα γρήγορα τις 11 σελίδες που ήδη έχουν δημοσιευθεί.
Η πλειοψηφία των κατόχων ή υποψηφίων αγοραστών φουσκωτών σκαφών, δεν ενδιαφέρεται για τελικές σε λαδιά, αλλά για μια χρήση του σκάφους τους γενικά σε πραγματικές συνθήκες. Τέτοιος αγώνας στην Ελλάδα δεν υπήρξε από ότι γνωρίζω εκτός από περιπτώσεις π.χ. του ΟΦΣΕ που είχε οργανώσει έναν τέτοιο αγώνα στο Μόδι που ήταν 25 μίλια από Φάληρο, στον οποίο συμμετείχα με το καμπινάτο μου, με το τραπεζάκι στημένο και με όλα μου τα φορτία.
Ο αγώνας αυτός έχει ως σκοπό να δώσει την ευκαιρία σε σκάφη καθαρά τουριστικά και με αντίστοιχες μηχανές, να αποδείξουν ότι μπορούν να συναγωνιστούν άλλα σκάφη σε πραγματικές συνθήκες και σε αποστάσεις πάνω από 200 μίλια στις Κυκλάδες. Μεγάλη σημασία στον αγώνα αυτόν θα παίξει όχι μόνο η καλή κατάσταση σκάφους και μηχανών, αλλά και η εμπειρία του κυβερνήτη, γιατί δεν πρόκειται κατά τη διάρκεια του αγώνα να τερματίζουν τις μανέτες αλλά να τιμονεύουν και να διαβάζουν σωστά τη θάλασσα. Φανταστείτε λοιπόν τη δυσφήμιση του κατασκευαστή, εάν ένας ιδιώτης που έχει τρέλα με τους αγώνες να αποφασίσει να λάβει μέρος στον αγώνα, χωρίς τη συγκατάθεσή του και σπάσει το σκάφος του. Εάν επομένως θέλουμε να έχουμε έναν σοβαρό αγώνα θα πρέπει αν μη τι άλλο να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του κατασκευαστή.
Αντί λοιπόν να διαβάσω χρήσιμες παρατηρήσεις που θα λαμβάναμε υπόψη, το μόνο που διαβάζω είναι για το κόστος συμμετοχής. Έχει κανένας από εσάς αναλογιστεί τα έξοδα της οργάνωσης τουλάχιστον για το ξεκίνημα ?. Επειδή ασχολήθηκα με το να καταγράψω αναλυτικά όλων των ειδών τις δαπάνες, σας πληροφορώ ότι ο πρώτος τουλάχιστον αγώνας θα βάλει οικονομικά μέσα την οργάνωση.
Βεβαίως θα μπορούσαν να παραληφθούν πολλές δαπάνες και να μειωνόταν το κόστος. Φανταστείτε όμως έναν αγώνα που θα είχε αρχή μόνο κατά την έναρξη και τέλος κατά τη λήξη με μικρή προβολή. Από την άλλη μεριά φανταστείτε έναν αγώνα, σωστά διοργανωμένο, με πολύ καλή κάλυψη από πολυδάπανο ελικόπτερο και κάμερες στη στεριά και τη θάλασσα, με ένα υλικό που θα χορηγηθεί στους συμμετέχοντες και θα κυκλοφορήσει στο Ναυτικό Σαλόνι του Οκτώβρη σε χιλιάδες επισκέπτες που θα βλέπουν τα σκάφη να πλέουν σε συνθήκες Αιγαίου.
Σήμερα έκανα εγγραφή στο νέο forum και θα παρακολουθώ τυχόν παρατηρήσεις που θα γίνονται χωρίς να εμπλακώ σε κουβέντες του αέρα (και δεν το παίζω κάποιος).
Στο χέρι σας είναι όσοι θέλετε να τρέξετε να πείσετε τους κατασκευαστές σας να σας εμπιστευθούν και το κόστος γι αυτούς είναι πολύ μικρό σε σχέση με την προβολή και το αποτέλεσμα. Ας σκεφτούν οι κατασκευαστές ότι στην περίοδο αυτή της κρίσης που η αγορά έχει κατακλυστεί με φουσκωτά, είναι ευκαιρία να πάνε μπροστά για να τους εμπιστευθούν και οι καταναλωτές.
Εύχομαι ο Ποσειδώνας να φροντίσει ο αγώνας που θα πραγματοποιηθεί, προκειμένου να αξιολογηθούν σωστά τα σκάφη που θα συμμετέχουν, να έχει απ όλες τις συνθήκες της θάλασσας από λαδιά έως καιρό όρτσα ή πρύμα.
ΝΑΥΣΙΠΟΡΟΣ

Vinci
22-07-09, 10:00
Δεν συνηθίζω να μπαίνω γενικά σε forum, καθότι δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο που να τον διαθέτω σε συζητήσεις καφενείου και δεν είναι υπαινιγμός.
:wonder:


Στο χέρι σας είναι όσοι θέλετε να τρέξετε να πείσετε τους κατασκευαστές σας να σας εμπιστευθούν και το κόστος
:wonder:

vertigo
22-07-09, 10:35
Σπυρο απολαυσε τιs διακοπεs σου στο Παντελι και ολα τα αλλα θα γινουν:thumbs: :cheers

Spyros Priovolos
22-07-09, 10:44
Είναι απίθανα εδώ στο Παντέλι και δυστυχώς είμαι κλεισμένος λόγω δυνατού αέρα στην καμπίνα μου για να γράψω κάποια άρθρα. Να είναι καλά η microland που μου παρεχει ασυρματο δίκτυο

VERADO
22-07-09, 12:19
Κυριε Πριοβολε ,ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας στο καφενειο μας ,εστω και εαν αυτη εγινε για λογους υπερασπισης του χωρου που αντιπροσωπευετε.
Θα ηθελα να μου δικαιολογησετε ,το σκεπτικο σας ,σχετικα με την εγκριση της αδεια συμμετοχης απο τον κατασκευαστη της βαρκας του εκαστοτε ενδιαφερομενου.Ισχυριζεστε ,οτι ο αγωνας ειναι σε πραγματικες Κυκλαδιτικες συνθηκες ταξιδιου, αρα σε συνθηκες που κινουνται σχεδον ολοι οι χρηστες και δεν ξερω κανεναν ,να ζητα την αδεια κανενος.
Γενικα τι εννοειτε? Αφηστε που ετσι οπως το παρουσιαζετε ,κανενας δεν θα δωσει αδεια(εξακολουθω να αναρωτιεμαι εαν εννοειτε κατι αλλο) σε κανεναν και ο αγωνας σας θα εχει θεμα !
Τωρα για τα υπολοιπα ........!

Lefteris
22-07-09, 12:20
να δωσει την ευκαιρια σε σκαφη καθαρα τουριστικα....γραφει ο Σπυρος, που ειναι οργανωτης του αγωνα, και εγω συνεχιζω --κυριοι εχετε παρει ειδησει,τι
σκαφη θελουν τρεξουν και ποσο ευκολα θα αρχισει να μπαινει νερο, σαυτες τις
προδιαγραφες και να αρχισουν τα οργανα και οι αδικιες΄.

mdk
22-07-09, 12:37
Αγαπητοί μου φίλοι
Δεν συνηθίζω να μπαίνω γενικά σε forum, καθότι δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο που να τον διαθέτω σε συζητήσεις καφενείου και δεν είναι υπαινιγμός.
Σχετικά με τον αγώνα που οργανώνει ο Ευγενιτάκης και για τον οποίον είμαι υπέρμαχος θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια, διαβάζοντας στα γρήγορα τις 11 σελίδες που ήδη έχουν δημοσιευθεί.
Η πλειοψηφία των κατόχων ή υποψηφίων αγοραστών φουσκωτών σκαφών, δεν ενδιαφέρεται για τελικές σε λαδιά, αλλά για μια χρήση του σκάφους τους γενικά σε πραγματικές συνθήκες. Τέτοιος αγώνας στην Ελλάδα δεν υπήρξε από ότι γνωρίζω εκτός από περιπτώσεις π.χ. του ΟΦΣΕ που είχε οργανώσει έναν τέτοιο αγώνα στο Μόδι που ήταν 25 μίλια από Φάληρο, στον οποίο συμμετείχα με το καμπινάτο μου, με το τραπεζάκι στημένο και με όλα μου τα φορτία.
Ο αγώνας αυτός έχει ως σκοπό να δώσει την ευκαιρία σε σκάφη καθαρά τουριστικά και με αντίστοιχες μηχανές, να αποδείξουν ότι μπορούν να συναγωνιστούν άλλα σκάφη σε πραγματικές συνθήκες και σε αποστάσεις πάνω από 200 μίλια στις Κυκλάδες. Μεγάλη σημασία στον αγώνα αυτόν θα παίξει όχι μόνο η καλή κατάσταση σκάφους και μηχανών, αλλά και η εμπειρία του κυβερνήτη, γιατί δεν πρόκειται κατά τη διάρκεια του αγώνα να τερματίζουν τις μανέτες αλλά να τιμονεύουν και να διαβάζουν σωστά τη θάλασσα. Φανταστείτε λοιπόν τη δυσφήμιση του κατασκευαστή, εάν ένας ιδιώτης που έχει τρέλα με τους αγώνες να αποφασίσει να λάβει μέρος στον αγώνα, χωρίς τη συγκατάθεσή του και σπάσει το σκάφος του. Εάν επομένως θέλουμε να έχουμε έναν σοβαρό αγώνα θα πρέπει αν μη τι άλλο να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του κατασκευαστή.
Αντί λοιπόν να διαβάσω χρήσιμες παρατηρήσεις που θα λαμβάναμε υπόψη, το μόνο που διαβάζω είναι για το κόστος συμμετοχής. Έχει κανένας από εσάς αναλογιστεί τα έξοδα της οργάνωσης τουλάχιστον για το ξεκίνημα ?. Επειδή ασχολήθηκα με το να καταγράψω αναλυτικά όλων των ειδών τις δαπάνες, σας πληροφορώ ότι ο πρώτος τουλάχιστον αγώνας θα βάλει οικονομικά μέσα την οργάνωση.
Βεβαίως θα μπορούσαν να παραληφθούν πολλές δαπάνες και να μειωνόταν το κόστος. Φανταστείτε όμως έναν αγώνα που θα είχε αρχή μόνο κατά την έναρξη και τέλος κατά τη λήξη με μικρή προβολή. Από την άλλη μεριά φανταστείτε έναν αγώνα, σωστά διοργανωμένο, με πολύ καλή κάλυψη από πολυδάπανο ελικόπτερο και κάμερες στη στεριά και τη θάλασσα, με ένα υλικό που θα χορηγηθεί στους συμμετέχοντες και θα κυκλοφορήσει στο Ναυτικό Σαλόνι του Οκτώβρη σε χιλιάδες επισκέπτες που θα βλέπουν τα σκάφη να πλέουν σε συνθήκες Αιγαίου.
Σήμερα έκανα εγγραφή στο νέο forum και θα παρακολουθώ τυχόν παρατηρήσεις που θα γίνονται χωρίς να εμπλακώ σε κουβέντες του αέρα (και δεν το παίζω κάποιος).
Στο χέρι σας είναι όσοι θέλετε να τρέξετε να πείσετε τους κατασκευαστές σας να σας εμπιστευθούν και το κόστος γι αυτούς είναι πολύ μικρό σε σχέση με την προβολή και το αποτέλεσμα. Ας σκεφτούν οι κατασκευαστές ότι στην περίοδο αυτή της κρίσης που η αγορά έχει κατακλυστεί με φουσκωτά, είναι ευκαιρία να πάνε μπροστά για να τους εμπιστευθούν και οι καταναλωτές.
Εύχομαι ο Ποσειδώνας να φροντίσει ο αγώνας που θα πραγματοποιηθεί, προκειμένου να αξιολογηθούν σωστά τα σκάφη που θα συμμετέχουν, να έχει απ όλες τις συνθήκες της θάλασσας από λαδιά έως καιρό όρτσα ή πρύμα.
ΝΑΥΣΙΠΟΡΟΣ
Τώρα δέσαμε, με διπλό κρικόδεσμο :D
Σπύρο, όταν κάποιος αποφασίσει να μπει σε ένα καφενείο, έστω για να χρησιμοποιήσει το WC του, παίρνει και ένα μπουκαλάκι νερό ... για ξεκάρφωμα βρε αδελφέ. Νομίζω ότι λέγεται ευγένεια.
Εκτός και σε ανάγκασαν να μπεις ... αλλά και πάλι.
Σόρυ αλλά δεν έχω χρόνο για υπότιτλους.
Μιχάλης

hannibal
22-07-09, 12:47
Τώρα δέσαμε, με διπλό κρικόδεσμο :D
Σπύρο, όταν κάποιος αποφασίσει να μπει σε ένα καφενείο, έστω για να χρησιμοποιήσει το WC του, παίρνει και ένα μπουκαλάκι νερό ... για ξεκάρφωμα βρε αδελφέ. Νομίζω ότι λέγεται ευγένεια.
Εκτός και σε ανάγκασαν να μπεις ... αλλά και πάλι.
Σόρυ αλλά δεν έχω χρόνο για υπότιτλους.
Μιχάλης
Τα ειπες ολα!:fouskoto4all
Τελικα οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο προτιμω τα καφενεια απο τις .....Ακαδημιες!:thumbs:

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
22-07-09, 12:55
Εγώ τελικά μάλλον καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μιλάμε για έναν αγώνα επαγγελματιών και αγωνιζομένων στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Και αναρωτιέμαι, γιατί τότε καλούνται από το editorial του περιοδικού οι απλοί χρήστες ?
Ας οργανωθεί ο αγώνας έτσι όπως τον οραματίζεστε και μετά ενημερώστε το κοινό για την εξέλιξή του και τα αποτελέσματα.

VERADO
22-07-09, 12:56
Kαι κατι ακομα ρε παιδια...ξερει κανεις κατι για καποιον αγωνα μονο για τουριστικα σκαφη ,που γινεται αυτο το Σ.Κ. με δωρεαν συμμετοχη και εξοδα διατροφης και διαμονης ,υπο την αιγιδα καποιου δημου?

ChrisK
22-07-09, 13:29
Τώρα δέσαμε, με διπλό κρικόδεσμο :D
Σπύρο, όταν κάποιος αποφασίσει να μπει σε ένα καφενείο, έστω για να χρησιμοποιήσει το WC του, παίρνει και ένα μπουκαλάκι νερό ... για ξεκάρφωμα βρε αδελφέ. Νομίζω ότι λέγεται ευγένεια.
Εκτός και σε ανάγκασαν να μπεις ... αλλά και πάλι.
Σόρυ αλλά δεν έχω χρόνο για υπότιτλους.
Μιχάλης

<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CCK%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml 1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:ApplyBreakingRules/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Tableau Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Ήρεμαααα...
Εγώ θα επιχειρήσω να σταθώ στην ουσία.

<!--[if !supportLineBreakNewLine]--> <!--[endif]-->
Κατ'αρχήν καλώς ήλθες στην παρέα μας συνάδελφε Σπύρο. Να ξέρεις ότι είμαστε ανοιχτοί σε όλους τους κατόχους φουσκωτών... και ας μην έχουν χρόνο...

Όσον αφορά στον αγώνα, χωρίς να έχω σκοπό να συμμετέχω, κατά την ταπεινή μου άποψη αντικατοπτρίζει τη σύγχυση που επικρατεί στον χώρο του ειδικού τύπου. Το δίλημμα "με ποιον θα συμμαχήσουμε;" βροντοχτυπά πίσω από τον εικονικά απλό τρόπο διοργάνωσης.
Αφενός απευθυνόσαστε στη μάζα των κατόχων φουσκωτών (τουριστικά σκάφη χωρίς ειδικό στήσιμο) και αφετέρου άμεσα και έμμεσα (μέχρι και το παράβολο συμμετοχής των αγωνιζόμενων) επιθυμείτε την εμπλοκή των κατασκευαστών. Φυσικά τα ενδεχομένως αντικρουόμενα συμφέροντα δεν θα δημιουργήσουν ιδιαίτερα εμπόδια αφού καθώς δείχνουν τα πράγματα τουλάχιστον από τα παράπονα που εκφράζονται σε αυτόν τον χώρο (που αλλού άλλωστε; ) δεν προβλέπεται (ειλικρινά εύχομαι το αντίθετο) να... αγκαλιάσετε τις πλατιές μάζες των φουσκωτάκιδων.
<o></o>
Μα πότε θα δούμε σε αυτήν τη χώρα μια εκδήλωση χωρίς χορηγούς και κάθε είδους πατρόνων; Με περιορισμένους σκοπούς (πάσης φύσεως…) αλλά για το κοινό συμφέρον όλων των εραστών της θάλασσας και του φουσκωτού είτε αυτοί είναι κάτοχοι, είτε κατασκευαστές, είτε δημοσιογράφοι, κλπ. Εάν η επιτροπή διοργάνωσης αυτού του αγώνα επιθυμεί κάτι τέτοιο δεν θα επαναλάβω. Αρκετές σχετικές και εποικοδομητικές προτάσεις έχουν γίνει πιο πάνω σε αυτό το θέμα από τους συναδέλφους Δαυλό κλπ.
<o></o>
Συναδελφικά.
Χρήστος.

FOYSKA
22-07-09, 13:35
Αγαπητοί μου φίλοι
Δεν συνηθίζω να μπαίνω γενικά σε forum, καθότι δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο που να τον διαθέτω σε συζητήσεις καφενείου και δεν είναι υπαινιγμός. .....
Tωρα δεσαμε θα πω και εγω ( αρκει να ξερουμε και κανεναν κομπο ... )
Φιλε Σπυρο
Θα αναφερθω και εγω σε ωρισμενα απο αυτα που γραφεις και ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟ
1. Τελικα μεγαλο λαθος κανουν οι οργανωσεις των εργαζομενων που διαφωνουν με την αυξηση του οριου ηλικιας συνταξιοδοτησης, διοτι καθως φαινεται οταν παρεις συνταξη , και μαλιστα σε μικρη ηλικια δεν εχεις χρονο ουτε για καφενειο .....
2. Δεν καταλαβα τι σημαινει "χρησιμες παρατηρησεις" ... , και μαλιστα απο ενα " καφενειο" Εγιναν παρατηρησεις ΚΑΙ ως προς το κοστος , ΚΑΙ ως προς τον κανονισμο , ΚΑΙ διευκρινησεις ζητηθηκαν . Μονο ως προς την διαδρομη δεν εγινε καμμια παρατηρηση , ΔΙΑΔΡΟΜΗ βεβαια που δεν καθωρισατε ουτε εσεις .....
3. Δεν εκανες μαλλον τον κοπο να δεις και ποιοι ειναι αυτοι που εγραψαν κατι . Απλα να σε ενημερωσω ..... ηταν και "εκπροσωποι" κατασκευαστων , και παιδια που εχουν τρεξει σε αγωνες και γενικα ανθρωποι που θα μπορουσαν να σας βοηθησουν σε αυτη την διοργανωση , αλλα μαλλον δεν την χρειαζεστε .... Ασχετοι και απλοι χρηστες ( σαν και εμενα ) ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ δεν ειπαμε τιποτα
4. Ευχομαι καθε επιτυχια

Για την ανωνυμια
Δανιηλ Κρασακης
πολ.μηχανικος και οχι ακομη συνταξιουχος αλλα "τροφιμος" καφενειου
χρηστης φουσκωτου περιπου 20 χρονια

Spyros Priovolos
22-07-09, 13:38
Αγαπητοί μου φίλοι
Καταρχάς όσοι με γνωρίζουν καλά ξέρουν ότι δεν είμαι καμιάς ακαδημίας αλλά άνθρωπός της πιάτσας, της πλάκας, του γλεντιού και γενικά ερωτευμένος με τη ζωή και τα πλάσματα που την απαρτίζουν. Μου αρέσουν τα καφενεία ιδιαίτερα στα χωριά από τα οποία κατάγομαι γιατί ακούω πέρα από άλλα και σοφές κουβέντες από ηλικιωμένους. Όσοι με γνωρίζουν καλά ξέρουν ότι , ότι κάνω και ότι λέω δεν μου τα υπαγορεύει κανένας, ούτε έχω βιοποριστικό επάγγελμα κανένα περιοδικό. Απλά είμαι συνεργάτης σε θέματα που εγώ γουστάρω.
Από μικρό οι γονείς μου με ανέθρεψαν με αρχές που έλεγαν ότι «ότι λες και κάνεις να είναι επώνυμο» και έτσι έχω μπει στο forum με φωτογραφία και επώνυμο και δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν επειδή χρησιμοποιείτε ψευδώνυμα.
Ότι είχα να πω το έγραψα και δεν θα παρακολουθήσω συζητήσεις χωρίς προτάσεις. Είναι η γενικότερη μου συμπεριφορά στην κοινωνία, δεν δέχομαι κριτική χωρίς προτάσεις γιατί με παραπέμπουν σε πολιτικούς σχηματισμούς που το μόνο που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν είναι κριτική.
Σας αφήνω να κάνω καμιά βουτιά στα καταγάλανα νερά στα Παντέλι και μετά να πάω για κανένα ουζάκι δίπλα από το ΝΑΥΣΙΠΟΡΟ μου

VERADO
22-07-09, 13:41
Καλες βουτιες και καλα κρασα(ουζα στην προκειμενη)!

ΔΑΥΛΟΣ
22-07-09, 14:39
...να εισαι καλα μας εφτιαξες την μερα
κομποι
σχοινια
γαμοπιλαφα
καζανεματα για ρακι
ανθρωπος στη θαλασσα στην Ικαριαδα
σεμιναρια πολιτ. προστασιας
SUPER-PUMA
ερωτικες βραδιες
φουσκαλες στον καφε της θανουλας
ουζακια
ουζακια
ουζακια
τσιπρακια
μπιφτεκια στο ΚΝΩΣΣΟΣ
χαρουλες με τον Πανο στην Ηρακλεια
ΤΑΜΠΟΥΡΛΑ,
ξανα ΤΑΜΠΟΥΡΛΑ
ξανα ΤΑΜΠΟΥΡΛΑ
βιντεο
φωτογραφιες
ρεπορταζ
που ησουνα ρε παιδι μου τοσο καιρο κρυμμενος;
τετοιο ταλεντο ,; μπραβο σου.
και για να τελειωνουμε ,

κανε τις βουτιες σου
πιες τα ουζακια σου [παλι ] και μην ξανασχοληθεις μαζι μας .
και κρατα αυτη τη δηθεν κουλτουρα που κουβαλας ,για την παρεα σου
μονο πουσαι, μην πινετε και πολυ γιατι το πιωμα το πολυ κανει κακο,
ιδιως στην θαλασσα

FOYSKA
22-07-09, 15:28
:ti: :lol: :lol: :mouahaha :mouahaha

Υποκλινομαι ( μεχρι οσφυοκαμψιας :) ) ΠΡΟΕΔΡΕ ΔΑΥΛΕ ( και ας μην εισαι και υπουργος .... )

Spyros Priovolos
22-07-09, 19:49
Αγαπητέ ανώνυμε ΔΑΥΛΕ
Χαιρομαι πολύ που γνωρίζεις κάποιες στιγμές από τις δραστηριότητές μου. Ότι κάνω στη ζωή μου το γουστάρω πολύ γι αυτό και το κάνω με πάθος. Ξέχασες να αναφέρεις τα αμέτρητα μίλια που έχω κάνει τα τελευταία 33 χρόνια πλέοντες σε όλα τα νησια της Ελλάδας και όχι μόνο. Ίσως άγνωστες έννοιες για σένα, αλλά με την πολυπληθή παρέα μου περνάω πολύ καλά και αυτό μετράει για μένα.
Απολαμβάνω ένα ερωτικό απομεσήμερο με τον ήλιο να ρίχνει τις τελευταίες του αχτίδες στους 6 μύλους που βρίσκονται στην κορυφογραμμή και πιο δυτικά στο κάστρο της Λέρου, παρέα με ένα τζιν τονικ με φλούδα λεμονιού και ακούγοντας πολύ καλή μουσική που έχω γράψει σε CD ειδικά για τέτοιες ώρες. Δίπλα μου η πολύ καλή μου σύντροφος η Θανούλα και γύρω μου κάνουν τις τελευταίες τους βουτιές νεαροί παραθεριστές του νησιού.

FOYSKA
22-07-09, 20:32
:doh:
Παιδια ...... προτεινω να το σταματησουμε εδω .....
Ετσι και αλλοιως δεν εχει νοημα , αφου ουτε "δημιουργικες" παρατηρησεις γινονται για τον αγωνα , ουτε βεβαια οι κατα καιρους "διορισμενοι σοφοι" εχουν την αναγκη για υποδειξεις . Και η οποιαδηποτε υποστηριξη απλα θα μεγαλωσει το "καλαμι"
Και εντελως ειλικρινα ευχομαι την επιτυχια ( η οποια μαλλον ειναι εξασφαλισμενη , αφου θαναι και υπο την αιγιδα του seaκαμμενου - που παρεπιπτοντως , καθωρισε και τροποποιηση της διαδρομης ως πιο εμπειρος απο τους "καφενοβοιους" )

seanikos
22-07-09, 21:24
Αγαπητοί μου φίλοι
Καταρχάς όσοι με γνωρίζουν καλά ξέρουν ότι δεν είμαι καμιάς ακαδημίας αλλά άνθρωπός της πιάτσας, της πλάκας, του γλεντιού και γενικά ερωτευμένος με τη ζωή και τα πλάσματα που την απαρτίζουν. Μου αρέσουν τα καφενεία ιδιαίτερα στα χωριά από τα οποία κατάγομαι γιατί ακούω πέρα από άλλα και σοφές κουβέντες από ηλικιωμένους. Όσοι με γνωρίζουν καλά ξέρουν ότι , ότι κάνω και ότι λέω δεν μου τα υπαγορεύει κανένας, ούτε έχω βιοποριστικό επάγγελμα κανένα περιοδικό. Απλά είμαι συνεργάτης σε θέματα που εγώ γουστάρω.
Από μικρό οι γονείς μου με ανέθρεψαν με αρχές που έλεγαν ότι «ότι λες και κάνεις να είναι επώνυμο» και έτσι έχω μπει στο forum με φωτογραφία και επώνυμο και δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν επειδή χρησιμοποιείτε ψευδώνυμα.
Ότι είχα να πω το έγραψα και δεν θα παρακολουθήσω συζητήσεις χωρίς προτάσεις. Είναι η γενικότερη μου συμπεριφορά στην κοινωνία, δεν δέχομαι κριτική χωρίς προτάσεις γιατί με παραπέμπουν σε πολιτικούς σχηματισμούς που το μόνο που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν είναι κριτική.
Σας αφήνω να κάνω καμιά βουτιά στα καταγάλανα νερά στα Παντέλι και μετά να πάω για κανένα ουζάκι δίπλα από το ΝΑΥΣΙΠΟΡΟ μου

:RIB-love :cheers :D :D

theo.m
22-07-09, 23:39
Διακρινωντασ Το Μεγαλο Ενδιαφερον Των Φιλων Του 4all Και Οχι Μονο Θα Πρεπει Να Κανω Μια Ενημερωση ,ενημερωση Που Σε Λιγο Καιρο Θα Πραγματοποιειται Απο Την Ιστοσελιδα Του Τηαlassa Trophy.
Κατ Αρχην Η Διαδρομη Εχει Διαφοροποιειθει Ωσ Εξησ:
Πρωτο Σκελοσ 99 Ν.μ.
Φαληρικο Δελτα-φλεβεσ-πατροκλοσ- Ακρωτηριο Ταμελοσ(τζια)-ακρωτηριο Τριμεσο(συροσ)-νησοσ Δυδιμη(συροσ)chek Point -ακρωτηριο Κορακασ (παροσ)-ναουσσα Παρου Τερματισμοσ.
Δευτερο Σκελοσ 103ν.μ.
Ναουσσα Παρου-ακρωτηριο Κατωμερι(ναξου)-στενο Ηρακλειασ ,σχοινουσασ Chek Point -ακρωτηριο Αχλαδι (ιοσ)-σικινοσ -φολεγανδροσ -μηλοσ(νοτια)-ακρωτηριο Ψαλιδα(μηλοσ)chek Point -ακρωτηριο Βανη(μηλοσ)-αδαμαντασ Τερματισμοσ.
Τριτο Σκελοσ 93ν.μ.
Αδαμαντασ- Νησοσ Ακραδια(μηλοσ) Ανατολικα-νησοσ Βουσ (σεριφοσ) Δυτικα Chek Point -ακρωτηριο Αγ.δημητριοσ(κυθνοσ)-φλεβεσ-δελτα Φαληρου Τερματισμοσ Συνολικη Αποσταση 295 Νμ 13 Νησια.

Ο Κανονισμοσ Θα Εχει Καποιεσ Τροποποιησεισ Που Αφορουν Κυριωσ Στην Ασφαλεια Και Διευκρινησεισ.

Οι Εταιρειεσ Που Μεχρι Στιγμησ Εχουν Δηλωσει Παρον Ειναι 17 Και Οι Συμμετοχεσ Ξεπαιρνουν Τισ 20.

theo.m
22-07-09, 23:45
Σας ζητώ συγνώμη για τα γράμματα αλλά δε ξέρω τι έγινε.Έγραψα με κεφαλαία και μετά την υποβολή παρουσιάστηκε αυτό το χάλι.Ελπίζω να το διαβάζετε.

Traveller
23-07-09, 00:50
Καλή επιτυχία

theo.m
23-07-09, 01:07
:fouskoto4all
Διακρινωντας το μεγαλο ενδιαφερον των φιλων του 4all και οχι μονο, θα πρεπει να κανω μια ενημερωση ,ενημερωση που σε λιγο καιρο θα πραγματοποιειται απο την ιστοσελιδα του Τhαlassa Trophy.
Κατ αρχην η διαδρομη εχει διαφοροποιειθει ως Εξης:
Πρωτο σκελος 99 Ν.μ.
Φαληρικο Δελτα-φλεβες-πατροκλος- Ακρωτηριο Ταμελος(τζια)-ακρωτηριο Τριμεσο(Συρος)-νησος Δυδιμη(Συρος)chek Point -ακρωτηριο Κορακας (Παρος)-Ναουσσα Παρου Ττρματισμος.
Δευτερο σκελος 103ν.μ.
Ναουσσα Παρου-ακρωτηριο Κατωμερι(Ναξου)-στενο Ηρακλειας ,Σχοινουσας Chek Point -ακρωτηριο Αχλαδι (Ιος)Chek Point -Σικινος -Φολεγανδρος -Μηλος(νοτια)-ακρωτηριο Ψαλιδα(Μηλος)chek Point -ακρωτηριο Βανη(Μηλος)-Αδαμαντας Τερματισμος.
Τριτο Σκελος 93ν.μ.
Αδαμαντας- Νησος Ακραδια(Μηλος )ανατολικα-νησος Βους (Σεριφος) δυτικα Chek Point -ακρωτηριο Αγ.Δημητριος(Κυθνος)-Φλεβες-δελτα Φαληρου Τερματισμος. Συνολικη αποσταση 295 Νμ 13 νησια.

Ο Κανονισμος θα εχει καποιες τροποποιησεις που αφορουν κυριως στην ασφαλεια και καποιες διευκρινησεις.

Οι Εταιρειες που μεχρι στιγμης εχουν δηλωσει παρον ειναι 17 και οι συμμετοχες ξεπαιρνουν τις:hello: 20.

hannibal
23-07-09, 02:37
http://www.fouskoto1.gr/fouskotoforum/

εκει γιατι δεν ακουσαμε κατι? Με 5μετρα δεν μας παιρνει ?Τρελλα κοριτσια??????????????? ???:applause :wonder: :mouahaha :mouahaha :mouahaha

hannibal
23-07-09, 02:42
Τελικα εισαστε για γελια!:finger:

Lefteris
23-07-09, 10:10
ΟΙ εταιρειες που συμετεχουν ειναι 17, ομως εαν οι διαφοροι φιλοι αυτων των εταιρειων παρουν χαμπαρι , τι σοι τουριστικα θα ανταγωνισθουν ,τοτε θα αρχισει η αντιστροφη μετρηση.Διοτι κατα ενα περιεργο ελληνικο τροπο,αυτοι που δεν μιλανε γιαυτο ,ειναι εκεινοι που εχουν μοντελα τελειως σπορ και βαφτιζονται τουριστικα ,με το ιδιο σλογκαν---ετσι παραγεται---.
Οι τροποι για να αποφευχθουν οι αδικιες και οι γκρινιες ,ειναι δυο
α)να μην υπαρχει διαχωρισμος τουριστικου deck,αλλα μονο βαρη και ιπποδυναμεις που οριζει το ce ( τα τουριστικα δεν μπορουν να προστατευθουν και μερικα γινονται..δηθεν)
β)εαν το ανω αποκλειεται,τοτε να ορισθει,οτι τουριστικο deck καθε εταιρειας,θα ειναι ενα --αυτο που ειναι ποιο τουριστικο απο ολα---και οχι το σπορ της μοντελο .(δηλαδη αυτοι που εχουν το κλασικο τουριστικο deck να μην νοιωθουν οτι το δικο τους--δεν εχει σχεση--και κατεπεκταση οι ανταγωνιστες να αμφισβητουν την συμετοχη και τυχον διακριση.

ΥΓ Βεβαια εγω τα λεω εγω τα ακουω , αλλα τα γραπτα μενουν και οι αλλαγες
που ερχονται ειναι μονο ...του κ υπουργου
Ναυσιπορε για παρε θεση, εδω μιλαμε για την ουσια του θεματος και οχι μονο για διασκεδαση-πρεπει η συζητηση να εχει και ..νοημα

30knots
23-07-09, 10:28
Διακρινωντασ Το Μεγαλο Ενδιαφερον Των Φιλων Του 4all Και Οχι Μονο Θα Πρεπει Να Κανω Μια Ενημερωση ,ενημερωση Που Σε Λιγο Καιρο Θα Πραγματοποιειται Απο Την Ιστοσελιδα Του Τηαlassa Trophy.
Κατ Αρχην Η Διαδρομη Εχει Διαφοροποιειθει Ωσ Εξησ:
Πρωτο Σκελοσ 99 Ν.μ.
Φαληρικο Δελτα-φλεβεσ-πατροκλοσ- Ακρωτηριο Ταμελοσ(τζια)-ακρωτηριο Τριμεσο(συροσ)-νησοσ Δυδιμη(συροσ)chek Point -ακρωτηριο Κορακασ (παροσ)-ναουσσα Παρου Τερματισμοσ.
Δευτερο Σκελοσ 103ν.μ.
Ναουσσα Παρου-ακρωτηριο Κατωμερι(ναξου)-στενο Ηρακλειασ ,σχοινουσασ Chek Point -ακρωτηριο Αχλαδι (ιοσ)-σικινοσ -φολεγανδροσ -μηλοσ(νοτια)-ακρωτηριο Ψαλιδα(μηλοσ)chek Point -ακρωτηριο Βανη(μηλοσ)-αδαμαντασ Τερματισμοσ.
Τριτο Σκελοσ 93ν.μ.
Αδαμαντασ- Νησοσ Ακραδια(μηλοσ) Ανατολικα-νησοσ Βουσ (σεριφοσ) Δυτικα Chek Point -ακρωτηριο Αγ.δημητριοσ(κυθνοσ)-φλεβεσ-δελτα Φαληρου Τερματισμοσ Συνολικη Αποσταση 295 Νμ 13 Νησια.

Ο Κανονισμοσ Θα Εχει Καποιεσ Τροποποιησεισ Που Αφορουν Κυριωσ Στην Ασφαλεια Και Διευκρινησεισ.

Οι Εταιρειεσ Που Μεχρι Στιγμησ Εχουν Δηλωσει Παρον Ειναι 17 Και Οι Συμμετοχεσ Ξεπαιρνουν Τισ 20.


Η διαδρομή έγινε πολύ καλύτερη. Και ως προς την απόσταση και ως προς τα μέρη. Μπράβο στους εμπλεκόμενους. Ελπίζω να προχωρήσουν και στα βασικά (ξεκαθάρισμα χορηγιών, παροχών, τηλεοπτικής κάλυψης, κλπ) οι αλλαγές με την ίδια βελτίωση..

HOUK
23-07-09, 10:51
ΟΙ εταιρειες που συμετεχουν ειναι 17, ομως εαν οι διαφοροι φιλοι αυτων των εταιρειων παρουν χαμπαρι , τι σοι τουριστικα θα ανταγωνισθουν ,τοτε θα αρχισει η αντιστροφη μετρηση.Διοτι κατα ενα περιεργο ελληνικο τροπο,αυτοι που δεν μιλανε γιαυτο ,ειναι εκεινοι που εχουν μοντελα τελειως σπορ και βαφτιζονται τουριστικα ,με το ιδιο σλογκαν---ετσι παραγεται---.
Οι τροποι για να αποφευχθουν οι αδικιες και οι γκρινιες ,ειναι δυο
α)να μην υπαρχει διαχωρισμος τουριστικου deck,αλλα μονο βαρη και ιπποδυναμεις που οριζει το ce ( τα τουριστικα δεν μπορουν να προστατευθουν και μερικα γινονται..δηθεν)
β)εαν το ανω αποκλειεται,τοτε να ορισθει,οτι τουριστικο deck καθε εταιρειας,θα ειναι ενα --αυτο που ειναι ποιο τουριστικο απο ολα---και οχι το σπορ της μοντελο .(δηλαδη αυτοι που εχουν το κλασικο τουριστικο deck να μην νοιωθουν οτι το δικο τους--δεν εχει σχεση--και κατεπεκταση οι ανταγωνιστες να αμφισβητουν την συμετοχη και τυχον διακριση.

ΥΓ Βεβαια εγω τα λεω εγω τα ακουω , αλλα τα γραπτα μενουν και οι αλλαγες
που ερχονται ειναι μονο ...του κ υπουργου
Ναυσιπορε για παρε θεση, εδω μιλαμε για την ουσια του θεματος και οχι μονο για διασκεδαση-πρεπει η συζητηση να εχει και ..νοημα




Κύριε Λευτέρη

Γιατί τόσο άγχος για τα βάρη και τις ιπποδυνάμεις. Βάζω στοίχημα ότι ένα τουριστικό σκάφος της εταιρείας που αντιπροσωπεύεται είναι σαφώς ποιό γρήγορο ((σε συνθήκες Αιγαίου πάντα)) από ένα aquavite με αγωνιστικές καταβολές. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω υποψήφιους αγωνιζόμενους με τέτοια σκάφη και με την βοήθεια του Ποσειδώνα θα τους περάσω από επάνω και θα το βγάλω και φωτογραφία:lol: . <O:p></O:p>
<O:p></O:p>
Φιλικά <O:p></O:p>

avog
23-07-09, 11:15
Τοτε χρειάζεσε PHOTOSHOP δεν υπάρχει αλλη λύση ...

stamos
23-07-09, 11:32
καλη σας μερα κυριοι,
εμεις δηλωσαμε συμετοχη με το 999 που τρεχει στο πρωταθλημα ο Μιχελαρακης!

φιλακια απο Ροδο!:RIB-love:RIB-love

vertigo
23-07-09, 11:39
ΗΟUK πολυ φορα εχειs παρει.:wonder:

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
23-07-09, 11:43
Έτσι όπως πάει το πράγμα θα καταλήξουμε μου φαίνεται σε ένα αγώνα ταχύτητας στην ανοιχτή θάλασσα...:wonder:

Με αγωνιστικά σκάφη, με μπάκετ, ποδόγκαζα κτλ... :ti:

Η ομολογουμένως, πολύ καλή σκέψη του αγώνα με καθαρά τουριστικά σκάφη, απλών χρηστών/χομπυστών, πάει περίπατο... :doh:

Άσε, λέω να πάω καμιά βόλτα για ουζάκι, δεν θα μου πάει και 3000. :D

Lefteris
23-07-09, 11:52
Ας μας επιτραπεί να τρέξει το σκάφος 999 του Σταμάτη Μιχελαράκη, και σας διαβεβαιώνουμε δεν θα έχουμε καθόλου αγχος.

Iosif
23-07-09, 11:54
καλη σας μερα κυριοι,
εμεις δηλωσαμε συμετοχη με το 999 που τρεχει στο πρωταθλημα ο Μιχελαρακης!

φιλακια απο Ροδο!:RIB-love:RIB-love

συγνωμη, έχω χάσει επεισόδια?

αγώνας για τουριστικά σκάφη παραγωγής δεν υποτιθεται οτι θα είναι?

MIXALIS0182
23-07-09, 12:51
den upotithete.EINAI!

Iosif
23-07-09, 12:53
άρα λοιπόν το "999 που τρέχει στο πρωτάθλημα" είναι τουριστικό σκάφος παραγωγής? με νορμάλ μοτέρ κλπ?

MIXALIS0182
23-07-09, 13:01
Den Gnorizw Ti Einai To Sigekrimeno 999 .alla Afto Pou Gnorizw Einai Oti An Den Einai Touristikhs Paragogis Kai Den Einai Afto Pou Parousiazete Stin Eteria Ws Touristiko Apla Pernei Pinh Apoklismou .opos Kai Gia Ola Ta Skafei Tha Ksekatharistou Ston Texniko Elexo Opote Kalo Tha Einai Prin Pame Na Ta Tsekaroume Ola Alios Tha Kleme Ta 3.000

dinoscuba
23-07-09, 14:44
και γιατι ρε παιδες να μην συμμετεχουμε στο RIB ADVENTURE RACE 2009??? ειναι μια αξιολογη προσπαθεια που γινεται απο την AQUARIB κοστος συμμετοχης ΜΟΝΟ 100 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ κ περιλαμβανει αγωνα ταχυτητας στον σαρωνικο με προορισμο το porto ydra....ελαφριους ααγωνες τρξιματος , κολυμπι κ πολυ φαγητο κ ποτο στην ερμιονη ...ολα πληρωμενα απο τους οργανωτες .....το μονο κακο οτι οι μερες ειναι λιγες για δηλωση συμμετοχης ...ο αγωνας ξεκιναει στις 31/7 κ θα διαρκεσει 2 μερες !!!!

Capitano
23-07-09, 14:51
@Ντίνου
Γιατί υπάρχουν και μεγάλοι άνθρωποι ρε συ Ντίνο στην παρέα...:lol:
Αστειέυομαι φυσικά...
Σοβαρά τώρα:δεν βλέπω τον λόγο επιλογής να συμμετέχει κάποιος σε ένα από τα δύο. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. :thumbs:
Πάντως υπάρχει ελλιπής ενημέρωση για την διοργάνωση αυτή και κυκλοφορούν μόνο από στόμα σε στόμα τα νέα...:hello:

Capitano
23-07-09, 14:55
Καλό θα ήταν ν' ανοίξει ένα νέο τοπικ που να ενημερώνει για το Adventure Rib Race και όχι να παίζει σπόντα στη συζήτηση άλλου αγώνα και να έρχεται μάλιστα σε αντιπαράθεση και σε σύγκριση...
Λέω εγώ τώρα...:) :RIB-love

dinoscuba
23-07-09, 15:03
1. υπηρχε εκτενης παρουσιαση εδω και ενα μηνα απο τον GALAXY FM
2. τα παιδια ειχαν παρουσιασει στον αγωνα της θεσσαλονικης ολο το event με καποιες απαραιτητες διευκρινησεις
3. το event ειχε παρουσιαστει σε 2 τευχη απο περιοδικο ΣΚΑΦΟΣ κ απο το.... (γκουχ γκουχ ) απο το THALASSA RIB (τα παιδια ουτε που θελουν να ακουνε για αυτους πλεον)
4. Επισης υπηρχε εκτενης παρουσιαση στην εφημεριδα ΜΕΤΡΟ κ σε 2 φυλλα του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ .

-Τωρα αν δεν θελαμε να βοηθησουμε μια ειλικρινη με αγαπη και μερακι προσπαθεια για το φουσκωτο σκαφος και κοιταξαν καποιοι να αντιγραψουν κκαι να ζητανε και 3000 !!!!...χαχαχα......μπραβο τους .....!!!!!
:applause :applause :applause

Capitano
23-07-09, 15:16
Εγώ μίλησα για το forum και όχι για τα υπόλοιπα μέσα ενημέρωσης. Φυσικά σχεδόν όλοι γνωρίζαμε για το Adventure Rib Race αλλά για 4-5 Ιουλίου. Προσωπικά μάλιστα είχα δηλώσει και συμμετοχή, κι' αναρψτιόμουν μέχρι τέλη Ιουνίου τι γίνεται. Απλά από τη στιγμή που δεν έγινε και μετά, δεν υπάρχει σαφής πληροφόρηση...
Τώρα τα περί αντιγραφών...:hello: δε νομίζω ότι έχουν σχέση τα δύο event. Πάντως μακάρι να γινόντουσαν και άλλα 10 παρόμοια!:RIB-love

Capitano
23-07-09, 15:19
Ντίνο εγώ αυτή τη στιγμή γνωρίζω για 31/7.
Ανοιξε ένα τοπικ για να συνεχίσει η συζήτηση εκεί...:thumbs:

mdk
23-07-09, 15:20
Καλό θα ήταν ν' ανοίξει ένα νέο τοπικ που να ενημερώνει για το Adventure Rib Race και όχι να παίζει σπόντα στη συζήτηση άλλου αγώνα και να έρχεται μάλιστα σε αντιπαράθεση και σε σύγκριση...
Λέω εγώ τώρα...:) :RIB-love

Πλακά με κάνεις? Εσύ κάνεις κουβέντα με τον Ντίνο.
btw τα τόπικ δεν ανοίγουν μόνα τους :D

dinoscuba
23-07-09, 15:20
ok capitan .........

ΤΑΣΟΣ.Π
23-07-09, 15:27
Κύριε Λευτέρη

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω υποψήφιους αγωνιζόμενους με τέτοια σκάφη και με την βοήθεια του Ποσειδώνα θα τους περάσω από επάνω και θα το βγάλω και φωτογραφία:lol: . <O:p></O:p>
<O:p></O:p>
Φιλικά <O:p></O:p>

ΜΕΓΑΛΕ
ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΕ
ΤΕΡΑΣΤΙΕ
τετοιες δηλωσεις ουτε εγω δεν τις κανω:lol:

HOUK
23-07-09, 15:40
Mπορεί να είναι η αγνοιά μου αλλά αγώ αυτό πιστεύω σε ευχαριστώ για τους τίτλους που μου χαρίζεις :)

Iosif
23-07-09, 16:00
Houk, με τι φουσκωτό/μηχανή θα τα κανεις όλα αυτα?

Capitano
23-07-09, 16:58
@Iosif
Δεν ξέρω τι θα κάνει...αλλά θα είναι ένα
δικινητήριο Αγγλικό 8.50 ST!

vertigo
23-07-09, 17:22
Παιδια ετσι οπωs ειναι ο κανονισμοs μπορουν να τρεξουν ολα τα [αγωνιστηκα]σκαφη τιs χωραs μαs γιατι αυτα που αποκαλουμε [αγωνιστικα]sr9-corsair33-31 -tegnohull 999-888-777 εχουν πρασινο βιβλιαρακι αρα και ce. αρα ειναι σκαφοι παραγωγηs που αποκαλουνται sport.Στην Αγγλια τα αγωνιστικα δεν εχουν ce ουτε αδεια πλοων.:eek:

theo.m
23-07-09, 17:54
http://fouskoto4all.gr/forum/images/attach/jpg.gifhttp://fouskoto4all.gr/forum/attachment.php?attachmentid=764&stc=1&d=1248361112

theo.m
23-07-09, 18:07
Στην παραπάνω καταχώρηση υπάρχει αναλυτικός χάρτης της διαδρομής του Thalassa Trophy 09 Aegean RIB Rally και ο κανονισμός αγώνα.
Θοδωρής Μαυρομμάτης

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
23-07-09, 21:03
να ρωτήσω για να βοηθήσω και να λυθούν κάποια θέματα αν είναι δυνατόν.
Βρές μου το αρθρο που μπορει να αποκλέισει απο τον αγώνα για παράδειγμα ενα CORSAIR 33 με κονσόλα που δεν εχει τουαλέτα και για καθίσματα έχει μπακετ και μπροστά και πίσω.

επίσης θα ήθελα απο το Λευτέρη προκειμένου να βοηθηθούμε να μας πεί ποια σκάφη εννοεί. δεν νομίζω να υπάρχει θέμα παρεξήγησης.Ισα ισα θα ξέρουν τι έχουν να αντιμετωπίσουν οι οργανωτές

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
23-07-09, 21:22
Παιδια ετσι οπωs ειναι ο κανονισμοs μπορουν να τρεξουν ολα τα [αγωνιστηκα]σκαφη τιs χωραs μαs γιατι αυτα που αποκαλουμε [αγωνιστικα]sr9-corsair33-31 -tegnohull 999-888-777 εχουν πρασινο βιβλιαρακι αρα και ce. αρα ειναι σκαφοι παραγωγηs που αποκαλουνται sport.Στην Αγγλια τα αγωνιστικα δεν εχουν ce ουτε αδεια πλοων.:eek:

Δηλαδή το 888 που τρέχει στο πρωτάθλημα είναι ίδιο με το παραγωγής ? Το Corsair 28 ή 29 είναι το ίδιο με το παραγωγής ?

Πόσα παραγωγής σκάφη έχουν ποδόγκαζο ρε παιδιά ? Μην τρελαθούμε τώρα...

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
23-07-09, 21:29
Επίσης δεν αναφέρετε πουθενά τι γίνεται με τα χρήματα συμμετοχής αν για κάποιο λόγο ακυρωθεί ο αγώνας.

vertigo
23-07-09, 21:31
Δηλαδή το 888 που τρέχει στο πρωτάθλημα είναι ίδιο με το παραγωγής ? Το Corsair 28 ή 29 είναι το ίδιο με το παραγωγής ?

Πόσα παραγωγής σκάφη έχουν ποδόγκαζο ρε παιδιά ? Μην τρελαθούμε τώρα...


φιλε μου και αυτα εχουν ce.... αρα ειναι σκαφη παραγωγης και με σημα...:D

vertigo
23-07-09, 21:32
φιλε μου και αυτα εχουν ce.... αρα ειναι σκαφη παραγωγης και με σημα...:D

και με αδεια πλοων... μην ξεχνιομαστε... ξανα:D

Jorgos
23-07-09, 22:27
Επειδη δεν ξέρω

Απαγορεύεται το ξεφούσκωμα των αεροθαλάμων κατά τη διάρκεια του αγώνα.
το πλεόνέκτημα σε τέτοια περίπτωση ποιό είναι?

ChristosK
24-07-09, 00:06
Επειδη δεν ξέρω

το πλεόνέκτημα σε τέτοια περίπτωση ποιό είναι?

Βελτίωση της αεροδυναμικής. :D
Εαν δεις κάποιο παλιότερα video από αγώνες το κάνανε!

MIXALIS0182
24-07-09, 00:28
egw pados exw dei me ksefouskoto mpaloni na pathenei zimia.min to dokimasete.

seanikos
24-07-09, 00:32
egw pados exw dei me ksefouskoto mpaloni na pathenei zimia.min to dokimasete.

ετσι και αλλιως μονο ο δεληπουλιος το εκανε δεν θυμαμαι αλλον.

MIXALIS0182
24-07-09, 00:38
nai file niko apla exw prosopiki empiria giafto to anafero kai gia na profilaksw kapious pou mpori na nomisoun oti kerdisoun knots,to mono pou mporoun na petixoun einai na kseskisoun ta mpalonia tous.

Lefteris
24-07-09, 00:43
Γρηγορη,ολα τα σκαφη πουε εχουν ce -αδεια πλοων και μηχανες οικολογικες (οπως οριζει ο κανονισμος) ειναι παραγωγης---ειτε μεγαλης,ειτε πολυ μικρης.
Τωρα γιατι ενα revenger πχ το οποιο ειναι αδειο,χωρις κανενα ταμπουκι,με μπακετ και μικρη κονσολα θεωρειται τουριστικο,την στιγμη που στον γυρο της Αγγλιας το ιδιο σκαφος ειχε την τεραστια κονσολα-wc, ..ειχε μεγαλα καθισματα -ειχε και μικρο καναπε πισω και ηταν βεβαιως αγωνιστικο.Εδω λοιπον ,ποιο μοντελο θα επρεπε να χαρακτηρισθει σπορ,-κανενα με φτερα;
Οταν λοιπον υπαρχει ενα ποιο ντυμενο 999 και δεν μας κανει ,θα πρεπει αυτος
ο αποκλεισμος να καλυφθει απο αθρα του κανονισμου-ειδαλως θα βρεθουν και αλλα <γυμνα > αγγλικα σκαφη, που εκεινα θα αγωνιζονται ,ενω τα αντιστοιχα ελληνικα, τα βαφτιζουν ,εκτος παραγωγης????.
Δεν θα εχουμε λοιπον ιστοριες;
Ποια αλλα ειναι-γνωριζω ακομα 2-3 ,αλλα δεν μπορω να μιλησω, πρεπει οι οργανωτες να πουν τις συμετοχες,ωστε να τοποθετηθουμε συγκεκριμενα.
Εξαλου απο την αρχη αυτο ελεγα ( και οχι να το μαθουμε πληρωνοντας).
Επισης εμεις δεν βαζουμε ορους και δεν εκβιαζουμε καμια κατασταση, οποιο θελουν οι οργανωτες ας το βαλουν, (και ειδικα αυτο του παραδειγματος), δεν ειμαστε ,των ενστασεων -θελουμε να τα συναγωνισθουμε ολα και οποια κερδισουμε, να μην υπαρχει σκια ,οτι ευνοηθηκαμε απο καπου.
Ομως να μην ειμαστε και τα κοροιδα ,που δεν ξρερουν τι γινεται.
Τελος φοβουμενος, οτι αλλοι αγωνιζομενοι,δεν θα εχουν την ιδια αντιδραση με εμας και ισως αρχισουν γκρινιες σε χρονο ακαταλληλο πλεον, διατυπωνω,εδω και μερες τις αποψεις μου,ωστε πηγαινοντας για τον αγωνα ,μεσα απαυτο τον διαλογο να αβληνθουν τα ζητηματα, και να μπορεσει να γινει, οσο σωστοτερος μπορει.

ΥΓ για τον φιλο τον ΧΟΥΚ
Πιστευω οτι εχεις πιασει το νοημα της χαρας της αναμετρησης -αγωνα κ,λπ,, Αγωνας λοιπον ειναι και τα προερτια του, με τις προκλησεις που εμπεριεχει και που ειναι ωραιο να ζουμε. Ειμαι μαζυ σου ,αυτο ειναι κλιμα αγωνα , αν τωρα δεν μπορεσουμε να υλοποιησουμε αυτο το θελω μας, (μεσα απο τον αγωνα ), ειμαι διατεθημενος να σου βρω το 888 και να τα κοντραρουμε ,πριβε πλεον

γεια σας-αυριο παλι
,

MIXALIS0182
24-07-09, 10:02
kalhmera
mipos kseroume tipota gia poses simetoxes einai ws twra?
h poioi einai oi simetexodes?

ChristosK
24-07-09, 16:55
Τα σκάφη παραγωγής κατά την γνώμη μου είναι αυτό ακριβώς που περιγράφει η φράση. Αυστηρά Παραγωγής (stock)

Δηλαδή όπως παράγονται από το εργοστάσιο (ναυπηγείο)
Οταν το revenger ¨η το SR παράγονται με 1 μικρό ταμπούκι και πωλείται έτσι ακριβώς, τοτε είναι παραγωγής. Το ίδιο και το Hydrasport 808. Ετσι το πουλάνε και τέλος.
Οποιαδήποτε άλλη πατέντα (bucket, ποδόγαζα, αγωνιστικές κονσόλες κτλ) δεν θεωρείται σκάφος παραγωγής αλλά βελτιωμένο.
Δεν μπορώ να δεχτώ οτι ένα 999 χωρίς καμπίνα ή επενδύσεις είναι σκάφος παραγωγής, περισσότερο για ημιτελές μου κάνει.
Το ίδιο και για τους ελαφρωμένους πήγασους με μπακετ ποδόγκαζα και overpower.

Δεν θέλω να το πάρει κανένας προσωπικά, απλά την γνώμη μου λέω.

vertigo
24-07-09, 17:21
Ο κανονισμοs δεν γραφει πουθενα για σκαφη stock.Εκτοs και αν αλαξει,πραγμα που εμενα με συμφερει γιατι θα τρεξω με καρατουριστικο.:RIB-love

Lefteris
24-07-09, 17:36
OKEY ,οταν παραγονται και ετσι και αλλοιως,δηλαδη και με ταμπουκια και χωρις ,τοτε ποιο ειναι το τουριστικο ; Γιατι ποιο ειναι παραγωγης το λυσαμε,αλλα εαν ο κανονισμος κολαει στο ποιο ειναι παραγωγης ,και οχι ποιο ειναι τουριστικο παραγωγης,τοτε οπως ειχε πει ποιο πανω ο φιλος απο την ΛΕΡΟ
δεν μπορει κανεις να αποκλεισει κανενα νομιμο σκαφος με ce και λεμβολογιο.
Τοτε θα εμφανισθουν ολα να ειναι παραγωγης. Ο διαχωρισμος που υπαρχει,ειναι μονο εαν ειναι τουριστικο η οχι-αυτο το αφηνει ακαλυπτο ο κανονισμος-συνεπως ειναι ολα παραγωγης ( αντε παλι στην αρχη)

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
24-07-09, 21:04
συμφωνώ με το Λευτέρη, ότι τελικά ετσι όπως εχει γραφτεί ο κανονισμός η γραμμή για να ξεχωριστούν τα σκάφη είναι πολύ λεπτή. Και επειδή φαντάζομαι ότι θα καταλήξουμε να τρέχει η επιτροπή και να μην φτάνει , η δικιά μου γνώμη, που είναι ίδια απο την αρχή ,είναι να μπουν όποια σκάφη θέλουν.

vertigo
24-07-09, 21:31
Ετσι και αλλιωs εχουμε ακουσει πολλεs φορεs καποιουs να λενε οτι σε offshore αγωνα τα αγωνιστικα δεν εχουν καμια τυχη μπροστα σε καποια τουριστικα:mouahaha :mouahaha

theo.m
25-07-09, 00:21
0 κανονισμός είναι σαφέστατος.
Συμμετέχουν όλα τα φουσκωτά παραγωγής.
ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ τα σκάφη που έχουν κατασκευαστεί για αγωνιστική χρήση ανεξάρτητα αν είναι παραγωγής η όχι.
Τώρα ,το πόσο τουριστικό είναι κάθε σκάφος είναι ένα θέμα τελείως υποκειμενικό.Κάποιος μπορεί να γουστάρει ένα λιτό σκάφος για να τον μεταφέρει στον προορισμό του με ελεύθερο κατάστρωμα και ίππους, κάποιος άλλος ένα sport τουριστικό όπως το 999,κάποιος άλλος ένα BOLTON δικάμπινο .
Όσο αδικείται ένα 999 έναντι των αγγλικών SCORPION η REVENGER με λιτό deck το ίδιο αδικείται και το ΒOLTON η το OCEANIC έναντι των Technohull 999 η τουTop Line Corsair που μπορεί μεν να έχουν τουριστικά χαρακτηριστικά αλλά έχουν σαφέστατα πιο sport προσανατολισμό.
Γι΄αυτό λοιπον αφήστε το κανονισμό .Μια χαρά είναι .
Όλα θα φανούν στον αγώνα.

theo.m
25-07-09, 01:02
Ο κανονισμός είναι σαφέστατος.Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα φουσκωτά παραγωγής εκτός των αγωνιστικών μοντέλων ανεξαρτήτως αν είναι παραγωγής η όχι.Επίσης είναι σαφέστατο ότι ένα προτότυπο σκάφος που μπορεί και να μην είναι αγωνιστικό αλλά έχει εξελιχθεί από την εταιρεία που το κατασκεύασε και πλέον παράγεται τελείως διαφοροποιημένο ως προς το deck δέν έχει δικαίωμα συμμετοχης αν η εταιρεία που το κατασκεύασε δεν το παρουσιάζει ως μοντέλο της.
Οσον αφορά το πόσο τουριστικό είναι το κάθε σκάφος παραγωγής,είναι ένα θέμα τελείως υποκειμενικό.Κάποιος επιλέγει ενα βαρύ διπλοκάμπινο BOLTON για να κάνει τις διακοπές του,κάποιος άλλος ένα πιο sport σκάφος όπως το Technohull 999,ενώ κάποιος τρίτος ένα αγγλικό σκάφος με λιτό κατάστρωμα και ίππους που θα μεταφέρει αυτόν και τη παρέα του στον αγαπημένο του προορισμό.Τι θα γίνει τώρα θα βάλουμε τουριστικόμετρο.Και δεν καταλαβαίνω την εμμονή του Λευτέρη.Όσο αδικείται ένα 999 έναντι ενός SCORPION η REVENGER με λιτό deck ,άλλο τόσο αδικείται το τουριστικότατο BOLTON έναντι του Technohull 999 η του CORSAIR 33.Επειδή λοιπόν δεν σκοπεύουμε να βάλουμε τουριστικόμετρο αφήστα τα όλα στον αγώνα .
Μέσα σε 300 μίλια θα φανούν τα πάντα.

MIXALIS0182
25-07-09, 01:49
touristikometro?kalo....!
na paroume ena tetio na to valoume sto skafos mou na doume ti einai telika.
afto akrivos teo se 300 milia tha fanoun ta pada.;)

Lefteris
25-07-09, 08:35
Παω πασο Θοδωρε, μονο που για να εχει βαση η επιχειρηματολογια σου , πρεπει να μας πεις τις πιθανες συμετοχες--δηλαδη υπαρχει κανενα bolton -exteme-η αλλο δικαμπινο , διοτι αποτι γνωριζω εγω το ποιο καμπινατο ειναι το...999.

Καλημερα σε ολους

vertigo
25-07-09, 09:25
Εγω παντωs ξερω corsair33 με δυο κουκετεs και καναπε οποτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα...:doh: :doh:

theo.m
25-07-09, 12:05
Αντώνη αν το λες σοβαρά και ενοείς το σκάφος του Φίλιππου,δυστυχώς δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής , διότι α)κατασκευάστηκε για αγωνιστική χρήση β)έχει δεχτεί προσθετικές παρεμβάσεις εκ των υστέρων που το διαφοροποιούν ως προς την αρχική του κατασκευή γ)η εταιρεία προς το παρόν το αναφέρει σα μοντέλο raising.Αν ο Καπλερής κατασκευάσει μια έκδοση, την ονομάσει δεν ξέρω πως και την βγάλει στη παραγωγή, ένα τέτοιος τύπος σκάφους θα μπορουσε να πάρει συμμετοχή,σε μια επόμενη διοργάνωση.Ακόμα και τότε όμως, σύμφωνα με τον ισχύοντα κανονισμό το σκάφος του Φίλιππου, δεν θα είχε δικαίωμα συμμετοχής αφού έχει υποστεί μετατροπές ως προς την αρχική του μορφή.

vertigo
25-07-09, 13:10
Kατι παει να μαζευτει στον κανονισμο.:thumbs:

Jorgos
25-07-09, 15:43
Ρωτάω για να μαθαίνω, :love: :love:

Σε ένα αγώνα 300 μιλίων , αλλά 100 ημερησίων, τι μέσες ταχύτητες παίζουν? Με καλό καρό με ενδιαφέρει η απάντηση αφού στον κακό είναι σχετκό. δηλ για 1 ώρα και τριάντα λεπτά με τι ταχύτητες πάμε ?
:) :)

theo.m
25-07-09, 16:01
Όλα είναι εξαρτώμενα από το ύψος του κυματισμού και το τύπο του σκάφους .Ένα ελαφρύ σκάφος με μικρό εκτόπισμα θέλει μεγάλη προσοχή στα ξενερίσματα ακόμα και σ'ένα τριάρι.΄Οσοι ταξιδεύουν γρήγορα γνωρίζουν πολύ καλά τι εννοώ.Ακόμα και ο καλός καιρός είναι σχετικός στην ανοικτή θάλασσα.

MIXALIS0182
27-07-09, 13:26
mipos exoume kamia pliroforia gia simetoxes?

theo.m
27-07-09, 23:39
Στον αγώνα Thalssa trophy,Aegean Rib Rally μέχρι στιγμής μετέχουν οι εταιρείες:
BELL MARINE μία συμμετοχή
FOST(ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΣ) μία συμμετοχή
GENE μία συμμετοχή
GREAT WHITE μία συμμετοχή
CRAFT MARINE δύο συμμετοχές
MOTOMARINE δύο συμμετοχές
MARVEL μία συμμετοχή(αναμένεται και δεύτερη)
OLYMPIC μία συμμετοχή
ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ μία συμμετοχή
NAVIGATOR μία συμμετοχή
RIBCO μία συμμετοχή(αναμένεται και δεύτερη)
SEA FIGHTER RIB μία συμμετοχή
SEA QUEST μία συμμετοχή
BSK MARINE τρεις συμμετοχές
SMART RIB μία συμμετοχή
TECHNOHULL δύο συμμετοχές(αναμένεται και τρίτη)
TOP LINE πέντε συμμετοχές
TYPHOON μία συμμετοχή
XTRIM τρείς συμμετοχές
ANAMENONTAI REVENGER KAI GOLDFISH

ChristosK
28-07-09, 19:00
Μια χαρά φαίνονται τα πράγματα.
:RIB-love

FOYSKA
28-07-09, 21:10
.. Προσωπικά θα προτιμούσα μια διοργάνωση τύπου ναυτικού ράλλυ (π.χ. Arrow Run) και οχι αποκλειστικά αγώνα ταχύτητας όπως πάει να εξελιχθεί.(παρότι προσωπικά, ίσως με βολεύει:D)


....Κοιτα να δεις που συμφωνουσαμε στις προθεσεις ..... αλλα τελικα μαλλον ΕΣΥ βολευτηκες :)

theo.m
28-07-09, 22:33
Η TECHNOHULL ανέβασε τις συμμετοχές της σε τρείς ενώ οριστικοποιήθηκε μια συμμετοχή που τιμά την διοργάνωση του Thalassa Trophy.
Οι νικητές του Round Britain Offshore Powerboat Race Βασίλης Πατέρας και Πάνος Τσικόπουλος ,αγωνίζονται στη κατηγορία C με το σκάφος του Βασίλη Πατέρα REVENGER 32 S και 2Χ MERCURY VERADO 300.

ChristosK
28-07-09, 22:51
Το skipper έχει χειριστή τον Ι. Παπαδόπουλο?

Nectarios
28-07-09, 22:54
Βλέπω ο αγώνας να ειναι το γεγονός της χρονιάς. :thumbs:

theo.m
28-07-09, 23:03
Ο Ιωσήφ Παπαδόπουλος είναι επίσης μια συμμετοχή που τιμά τη διοργάνωση.Αγωνίζεται στη κατηγορία Α με SKIPPER 680 και YAMAHA F 250.

sfrag
29-07-09, 12:04
Υπαρχει φημη οτι θα τρεξει και Γυναικείο πληρωμα.....

30knots
29-07-09, 13:03
Στον αγώνα Thalssa trophy,Aegean Rib Rally μέχρι στιγμής μετέχουν οι εταιρείες:
BELL MARINE μία συμμετοχή
FOST(ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΣ) μία συμμετοχή
GENE μία συμμετοχή
GREAT WHITE μία συμμετοχή
CRAFT MARINE δύο συμμετοχές
MOTOMARINE δύο συμμετοχές
MARVEL μία συμμετοχή(αναμένεται και δεύτερη)
OLYMPIC μία συμμετοχή
ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ μία συμμετοχή
NAVIGATOR μία συμμετοχή
RIBCO μία συμμετοχή(αναμένεται και δεύτερη)
SEA FIGHTER RIB μία συμμετοχή
SEA QUEST μία συμμετοχή
BSK MARINE τρεις συμμετοχές
SMART RIB μία συμμετοχή
TECHNOHULL δύο συμμετοχές(αναμένεται και τρίτη)
TOP LINE πέντε συμμετοχές
TYPHOON μία συμμετοχή
XTRIM τρείς συμμετοχές
ANAMENONTAI REVENGER KAI GOLDFISH

Η παραπάνω λίστα κατασκευαστών που δηλώνουν συμμετοχή στον συγκεκριμένο αγώνα, κατά την γνώμη μου, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ΄όψη οποιουδήποτε επίδοξου αγοραστή σκάφους. Και μόνο η πρόθεση να λάβουν μέρος σημαίνει πολλά (πάλι κατά την γνώμη μου) και αποτελεί σημαντικό παράγοντα ως προς την επιλογή. Και δεν μιλάω για το αν κάποιο θα έρθει 1ο ή 6ο, αλλά για την εμπιστοσύνη που επιδεικνύουν προς το προιόν τους καθώς και τον εντοπισμό στοιχείων-προβλημάτων με σκοπό την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση ως προς την αντιμετώπιση-εξέλιξη τους.

ΥΓ:Δεν μπορώ να κρύψω βέβαια την εντύπωση που μου προκαλεί η απουσία σκάφους ATTACK που και τι δεν έχουμε ακούσει περί αγώνων γενικότερα (συμμετοχές, διοργανώσεις, κανονισμοί, επιτυχίες, αντοχές, κλπ) από την εν λόγω εταιρία, όπως επίσης και RIBEYE, όπου επίσης μέχρι πέρσι υπήρχε έντονη κινητικότητα και προβολή σχετικών επιτυχιών. Και βέβαια ήμουν σίγουρος και για συμμετοχή από Ρόδο μεριά, καθ΄ότι τα παιδιά της Ρόδου (:wave: Λάκη :cheers ) τα έχω για πολύ πορωμένα με τους αγώνες, αλλά μάλλον έπεσα έξω στην πρόβλεψή μου

FOYSKA
29-07-09, 17:20
:wonder: :wonder: τελικα λετε οτι τα 3,4 η 5 χιλιαρικα που θα κοστισει η συμμετοχη του καθε σκαφους αξιζει τον κοπο για την διαφημιση των κατασκευαστων ???

Dimitrism
29-07-09, 19:50
Συνγχαρητηρια για τις συμμετοχες αλλα θα πρεπει η οργανωση να ειναι οσο το δυνατον πιο αρτια......

Εδω στους αγωνες οι ενστασεις - εντασεις πανε συννεφο.....δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει σε μια πιο ''χαλαρη'' διοργανωση..................

mdk
30-07-09, 12:45
:wonder: :wonder: τελικα λετε οτι τα 3,4 η 5 χιλιαρικα που θα κοστισει η συμμετοχη του καθε σκαφους αξιζει τον κοπο για την διαφημιση των κατασκευαστων ???

Εγώ λέω ότι οι κολοτούμπες θέλουν προσοχή :lol:

vertigo
30-07-09, 13:02
:wonder: :wonder: τελικα λετε οτι τα 3,4 η 5 χιλιαρικα που θα κοστισει η συμμετοχη του καθε σκαφους αξιζει τον κοπο για την διαφημιση των κατασκευαστων ???Τελικα μηπωs εχει δικιο ο γεροσοφοs..:wonder: :wonder:

30knots
30-07-09, 14:05
:wonder: :wonder: τελικα λετε οτι τα 3,4 η 5 χιλιαρικα που θα κοστισει η συμμετοχη του καθε σκαφους αξιζει τον κοπο για την διαφημιση των κατασκευαστων ???


Δεν νομίζω να τέθηκε θέμα αμφισβήτησης περί του όφελους των κατασκευαστών από την συμμετοχή των σκαφών τους στον αγώνα. Για τους ιδιώτες δυσκόλευαν τα πράγματα.

ΤΑΣΟΣ.Π
30-07-09, 17:26
Η παραπάνω λίστα κατασκευαστών που δηλώνουν συμμετοχή στον συγκεκριμένο αγώνα, κατά την γνώμη μου, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ΄όψη οποιουδήποτε επίδοξου αγοραστή σκάφους. Και μόνο η πρόθεση να λάβουν μέρος σημαίνει πολλά (πάλι κατά την γνώμη μου) και αποτελεί σημαντικό παράγοντα ως προς την επιλογή. Και δεν μιλάω για το αν κάποιο θα έρθει 1ο ή 6ο, αλλά για την εμπιστοσύνη που επιδεικνύουν προς το προιόν τους καθώς και τον εντοπισμό στοιχείων-προβλημάτων με σκοπό την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση ως προς την αντιμετώπιση-εξέλιξη τους.

ΥΓ:Δεν μπορώ να κρύψω βέβαια την εντύπωση που μου προκαλεί η απουσία σκάφους ATTACK που και τι δεν έχουμε ακούσει περί αγώνων γενικότερα (συμμετοχές, διοργανώσεις, κανονισμοί, επιτυχίες, αντοχές, κλπ) από την εν λόγω εταιρία, όπως επίσης και RIBEYE, όπου επίσης μέχρι πέρσι υπήρχε έντονη κινητικότητα και προβολή σχετικών επιτυχιών. Και βέβαια ήμουν σίγουρος και για συμμετοχή από Ρόδο μεριά, καθ΄ότι τα παιδιά της Ρόδου (:wave: Λάκη :cheers ) τα έχω για πολύ πορωμένα με τους αγώνες, αλλά μάλλον έπεσα έξω στην πρόβλεψή μου
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΣΑΝ ΑΤΤΑCK ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ.
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΜΗΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΙΜΠΑΙ.
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΚΟΠΡΟΕΡΕΤΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ

FOYSKA
30-07-09, 18:14
Ρε Δημο
Απο την αρχη ηταν εκδηλωση που "ηθελε" την εγκριση των κατασκευαστων .... αλλα ασε δεν εχει νοημα η περαιτερω κουβεντα σε αυτο το επιπεδο ....
Απλα θα πω εγω οτι αποφθεγματα του τυπου
" Η παραπάνω λίστα κατασκευαστών που δηλώνουν συμμετοχή στον συγκεκριμένο αγώνα, κατά την γνώμη μου, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ΄όψη οποιουδήποτε επίδοξου αγοραστή σκάφους "
ειναι αστοχα και παρεξηγησιμα και φαινονται σαν να εχουν "βγει" απο τα γραφεια "μεγαλοεκδοτων" κ.λ.π. κ.λ.π.

Lakis
30-07-09, 19:23
Δήμο:cheers , συμφωνώ απόλυτα με τον Ντάνυ, άστοχο post,
συμφωνώ επίσης με τον Τάσο, κανείς δεν φοβάται και όπως είχε πει και σε προηγούμενο post του είναι επίσης πολύ δύσκολο να τρέχεις σε λαδιά με 70-75 knots ή να «μπαίνεις» σε στροφή Circuit με αντιπάλους στα 10 μέτρα…

όσο για συμμετοχή από Ρόδο, όπως ξέρεις τα περισσότερα από τα σκάφη που τρέχουν στους αγώνες του Πρωταθλήματος δεν μπορούν, με βάση τον κανονισμό, να συμμετάσχουν.

30knots
30-07-09, 19:58
Ρε Δημο
Απο την αρχη ηταν εκδηλωση που "ηθελε" την εγκριση των κατασκευαστων .... Ακριβώς. Και κάποιοι δεν εγκρίνουν την συμμετοχή σκαφών τους ασχέτως του ότι δεν θα έβαζαν χρήματα αλλα ασε δεν εχει νοημα η περαιτερω κουβεντα σε αυτο το επιπεδο ....
Απλα θα πω εγω οτι αποφθεγματα του τυπου
" Η παραπάνω λίστα κατασκευαστών που δηλώνουν συμμετοχή στον συγκεκριμένο αγώνα, κατά την γνώμη μου, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ΄όψη οποιουδήποτε επίδοξου αγοραστή σκάφους "
ειναι αστοχα και παρεξηγησιμα Ας τα παρεξηγήσει όποιος θέλει. Πρόβλημά του. Η ταπεινή μου γνώμη είναι, χωρίς να αποσκοπώ κάπου. και φαινονται σαν να εχουν "βγει" απο τα γραφεια "μεγαλοεκδοτων" κ.λ.π. κ.λ.π. Βέβαια όταν το συζητήσαμε κατ΄ιδίαν στο καφενείο, θυμάμαι να συμφώνησες με την άποψή μου χωρίς ενστάσεις. Ίσως κάτι να άλλαξε βέβαια από τότε που εσύ ξέρεις, οπότε όντως δεν έχει νόημα η περαιτέρω κουβέντα σε αυτό το επίπεδο... Το σταματάω λοιπόν, για να μην δίνω και βήμα σε κάποιους που μπορεί να "ψάχνουν" ότι "βγάζω" ή μεταφέρω λόγια από τα γραφεία "μεγαλοεκδοτών"...

...

30knots
30-07-09, 20:05
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΣΑΝ ΑΤΤΑCK ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ. ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΟΧΙ
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΜΗΝΙΕΣ ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ. ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΣ ΑΓΩΝΕΣ, ΑΚΟΥΓΕΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ATTACK. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ, ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΑΚΟΜΑ, ΠΟΥ ΈΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΣΑΣ.. ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΙΜΠΑΙ.
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΚΟΠΡΟΕΡΕΤΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ..

:cheers :cheers

30knots
30-07-09, 20:12
Δήμο:cheers , συμφωνώ απόλυτα με τον Ντάνυ, άστοχο post,
συμφωνώ επίσης με τον Τάσο, κανείς δεν φοβάται και όπως είχε πει και σε προηγούμενο post του είναι επίσης πολύ δύσκολο να τρέχεις σε λαδιά με 70-75 knots ή να «μπαίνεις» σε στροφή Circuit με αντιπάλους στα 10 μέτρα…

όσο για συμμετοχή από Ρόδο, όπως ξέρεις τα περισσότερα από τα σκάφη που τρέχουν στους αγώνες του Πρωταθλήματος δεν μπορούν, με βάση τον κανονισμό, να συμμετάσχουν.

Γεια σου Λάκη:love:
Όπως εξήγησα και παραπάνω στον ΤΑΣΟ ΠΟΛΥΖΩΗ (δεν τον γνωρίζω κιόλας τον άνθρωπο), δεν μίλησα για φόβους και τέτοια. Απλά διατύπωσα κάποιες απορίες και εξήγησα και στον άνθρωπο από που προέκυψαν. Το ίδιο και με την Ρόδο. Σας έχω κόψει πολύ πορωμένους:thumbs: εκεί κάτω με αγώνες ρε παιδί μου, πως να το κάνουμε;; Γι αυτό και ήμουν σίγουρος ότι θα υπήρχε Ροδίτικη παρουσία...
:cheers :cheers

FOYSKA
30-07-09, 20:20
Δημο ,
Οι εκφρασεις "γραφεια μεγαλοεκδοτων .... " ειναι ΔΙΚΕΣ σου οταν πριν μερικες μερες ησουν "καταπελτης" εναντιον της διοργανωσης ...... οσον δε αφορα τα υπολοιπα δεν υποννοω τιποτα ..... ΑΠΛΑ επαναλαμβανω οτι κατα την γνωμη μου το σχολιο ειναι ΑΣΤΟΧΟ ..... Τοσοι αγωνες εχουν γινει , και κανεις δεν εβαλε ουτε καν στην διαφημιση του οτι " Οι υποψηφιοι αγοραστες πρεπει να λαμβανεται υποψη σας εμας που συμμετειχαμε .... "

30knots
30-07-09, 20:43
Δημο ,
Οι εκφρασεις "γραφεια μεγαλοεκδοτων .... " ειναι ΔΙΚΕΣ σου οταν πριν μερικες μερες ησουν "καταπελτης" εναντιον της διοργανωσης ...... οσον δε αφορα τα υπολοιπα δεν υποννοω τιποτα ..... ΑΠΛΑ επαναλαμβανω οτι κατα την γνωμη μου το σχολιο ειναι ΑΣΤΟΧΟ ..... Τοσοι αγωνες εχουν γινει , και κανεις δεν εβαλε ουτε καν στην διαφημιση του οτι " Οι υποψηφιοι αγοραστες πρεπει να λαμβανεται υποψη σας εμας που συμμετειχαμε .... "

Ντάνυ ξέρω πολύ καλά τι λέω. Το μεν πρώτο το χρησιμοποίησα όταν εμφανίστηκε εκπρόσωπος του αγώνα με σχόλια περί "του κάθε πικραμένου" που μπαίνει στο φόρουμ που γράφουμε όλοι εμείς, θέλοντας να καυτηριάσω την μπηχτή του ρίχνοντας του μια αντίστοιχη (και νομίζω ότι του την είπαν και άλλοι, ο καθένας με τον τρόπο του), ενώ για το δεύτερο (περί καταπέλτη) ήμουν καταπέλτης όπως λες και είμαι ακόμα όσο αφορά την εντελώς ιδιωτική συμμετοχή. Είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και εξηγώ. Ο αγώνας παρουσιάστηκε και σαν ευκαιρία για κάθε μη εμπλεκόμενο με αγώνες. Το να θες λοιπόν να τρέξεις εσύ, με το τουριστικότατο σκάφος σου, εφ όσον πάρεις και την έγκριση του Θέμη, βασίζεται καθαρά και μόνο τσέπη σου. Αν ωστόσο, έχεις την τυπική έγκριση του Θέμη, έχεις και την θέληση αλλά τα βρίσκει λίγο δύσκολα η τσέπη σου, οι αρχικοί κανονισμοί δεν σου άφηναν κανένα περιθώριο. Όλα αυτά βέβαια αλλάζουν εντελώς, όταν τα "βρείτε" με τον Θέμη και σε περαιτέρω επίπεδα. Δηλαδή έρθει ο Θέμης (ή πας εσύ, δεν έχει σημασία ποιος θα το πει πρώτος) και σου πει: Ντάνυ βάζουμε το σκάφος στον αγώνα; Η συμμετοχή δικιά μου και ότι και να προκύψει είμαι μαζί, μέσα, κλπ κλπ. Δεν λέω άλλα τη μία και άλλα την άλλη λοιπόν, όπως αφήνεται να εννοηθεί από τα γραφόμενα σου.

FOYSKA
30-07-09, 21:14
Mε ολα αυτα δλδ να υποθεσω οτι καθαρα ιδιωτικη συμμετοχη ειναι μαλλον "πολυ δυσκολη " η αυτο που λες "να τα βρειτε" σε απλα ελληνικα σημαινει οτι ο "κατασκευαστης -εμπορος κ.λ.π. " δεν θα δωσει απλα την εγκριση του , αλλα θα καλυψει και ενα μεγαλο ποσο .....
Και με βαση τα παραπανω λοιπον για εναν ακομη λογο θεωρω το σχολιο σου αστοχο , διοτι ακομη και για "κατασκευαστες" το κοστος ειναι μεγαλο ( μην ξεχναμε οτι σε λιγο καιρο θαχει και ναυτικο σαλονι - αρα και αλλα εξοδα σε περιεργους καιρους . Και μαλιστα λογω εξοδων στο Ναυτικο Σαλονι οπως ξερεις δεν θα συμμετασχουν εταιρειες μεγαλες μηχανων ... )

30knots
31-07-09, 09:33
Mε ολα αυτα δλδ να υποθεσω οτι καθαρα ιδιωτικη συμμετοχη ειναι μαλλον "πολυ δυσκολη " η αυτο που λες "να τα βρειτε" σε απλα ελληνικα σημαινει οτι ο "κατασκευαστης -εμπορος κ.λ.π. " δεν θα δωσει απλα την εγκριση του , αλλα θα καλυψει και ενα μεγαλο ποσο .....
Και με βαση τα παραπανω λοιπον για εναν ακομη λογο θεωρω το σχολιο σου αστοχο , διοτι ακομη και για "κατασκευαστες" το κοστος ειναι μεγαλο ( μην ξεχναμε οτι σε λιγο καιρο θαχει και ναυτικο σαλονι - αρα και αλλα εξοδα σε περιεργους καιρους . Και μαλιστα λογω εξοδων στο Ναυτικο Σαλονι οπως ξερεις δεν θα συμμετασχουν εταιρειες μεγαλες μηχανων ... )

:thumbs: :thumbs: :thumbs:

ΤΑΣΟΣ.Π
31-07-09, 09:39
Mε ολα αυτα δλδ να υποθεσω οτι καθαρα ιδιωτικη συμμετοχη ειναι μαλλον "πολυ δυσκολη " η αυτο που λες "να τα βρειτε" σε απλα ελληνικα σημαινει οτι ο "κατασκευαστης -εμπορος κ.λ.π. " δεν θα δωσει απλα την εγκριση του , αλλα θα καλυψει και ενα μεγαλο ποσο .....
Και με βαση τα παραπανω λοιπον για εναν ακομη λογο θεωρω το σχολιο σου αστοχο , διοτι ακομη και για "κατασκευαστες" το κοστος ειναι μεγαλο ( μην ξεχναμε οτι σε λιγο καιρο θαχει και ναυτικο σαλονι - αρα και αλλα εξοδα σε περιεργους καιρους . Και μαλιστα λογω εξοδων στο Ναυτικο Σαλονι οπως ξερεις δεν θα συμμετασχουν εταιρειες μεγαλες μηχανων ... )
Και δυστυχως για εμας απο επαρχια που συμετεχουμε στο ναυτικο σαλονι εκτος απο τα εξοδα του σαλονιου εχουμε και τα εξοδα διαμονης στην Αθηνα κατα τη διαρκεια του σαλονιου .
οποτε αν τα βαλεις κατω εκεινη τη περιοδο χρειαζεσε το λιγο λιγο ενα 25.000€. αν βαλεις και τον αγωνα δυσκολα βγαινουν τα νουμερα.

Jorgos
31-07-09, 10:14
Οι λόγοι που μια εταιρία δεν λαμβάνει μέρος μπορεί να είναι πολλοί και δεν σημαίνει ότι το σκάφος δεν είναι αξιόλογο η ότι όποιο λάβει μέρος είναι αυτόματα καλύτερο. Επειτα είπαμε ότι δεν πρόκειται για μια αναγνωρσμένη επιτυχημένη διοργάνωση που έχε ξαναγίνει στο παρελθόν οπότε πολλοί κατασκευαστές μπορεί δίκαι να μην πεσθούν να συμμετάσχουν . Ο νικητής όμως έχει σίγουρα μια υπεροχή και θα ήταν σωστό το σκάφος του νικητή να βρίσκεται δωρεάν στο περιπτερο του περιοδικού θάλασσα στο σαλόνι.

IHOR
31-07-09, 11:11
ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ – ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
Α1.ΕΞΟΔΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩN
΄Εξοδο συμμετοχής: 3.000€<O:p</O:p
Καύσιμα,λιπαντικά,διαμονή διατροφή κλπ :1.500€<O:p</O:p
ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΟΔΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ (3) ΗΜΕΡΩΝ: 4.500€(χωρίς να έχουν υπολογιστεί αβαρίες,service,κλπ)<O:p</O:p
Α2.ΕΣΟΔΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ= Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ RALLY
ΑΡΑ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ <O:p</O:p
(0)-(4500)=- 4.500€Χ(υποθετικά 32 συμμετοχές) =-144.000€<O:p</O:p
Β1.ΕΣΟΔΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ<O:p</O:p
(υποθετικά 32 συμμετοχές)32Χ3.000=96.000€<O:p</O:p
Διαφημίσεις , εταιρείες κλπ: ?<O:p</O:p
Β2.ΕΞΟΔΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ : ?<O:p</O:p
Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι με 4.500€ περνάω τις διακοπές μου τέλεια<O:p</O:p
Ευχαριστώ<O:p</O:p
Τάσος Παπαχρήστου<O:p</O:p

MIXALIS0182
31-07-09, 11:52
taso malon den ta upologizeis swsta
diamoni kai diatrofi den plironete extra.
kai den milame gia diakopes alla gia enan agona me polu ediaferon.

IHOR
31-07-09, 12:05
taso malon den ta upologizeis swsta
diamoni kai diatrofi den plironete extra.
kai den milame gia diakopes alla gia enan agona me polu ediaferon.

Μιχάλη
δεν έχω πρόβλημα με το rally και θα το παρακολουθήσω με ενδιαφέρον.
Απλά αναφέρθηκα στο κόστος ,το οποίο είναι αρκετά μεγάλο.
Αν συμμετάσχεις σου εύχομαι το καλύτερο.

MIXALIS0182
31-07-09, 12:14
nase kala seuxaristw poly.
apla thelw na sou pw oti an ta upologiseis ola einai logiko to 3.000 eurw
sigoura einai polla alla oi apetiseis aftou tou agona tosa xriazode.

Capitano
31-07-09, 12:17
Ρε συ Τάσο έχετε φαγωθεί με το κόστος...
Δηλαδή εσύ προσωπικά αν ήταν 1000€ θα συμμετείχες?:wonder:
Αλλά και να υπήρχαν ακόμα περισσότερες συμμετοχές, νομίζετε ότι μόνο αυτό είναι το ζητούμενο?
Ο κάθε διοργανωτής έχει κάτι στο μυαλό του. Το "στήνει", το δημοσιεύει, το προσπαθεί και όποιος κάνει κέφι ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ, ακολουθεί. Οι υπόλοιποι -αν η διοργάνωση πάει κατ' ευχήν- θα έχουν την ευχαρίστηση να παρακολουθήσουν σαν θεατές μία καλή προσπάθεια.
Από εκεί και πέρα το τι έσοδα-έξοδα έχει ο καθένας, είναι άλλη ιστορία και λίγο μας αφορά σαν τρίτους.
Οταν πηγαίνω στη Βουλιαγμένη να πιώ καφέ, δεν τα βάζω με τον επιχειρηματία που χρεώνει τον καφέ 5,5 ευρώ που είναι αισχροκέρδια. ΔΕΝ μου τον σερβίρει με το ζόρι, ούτε μου λέει εκ των υστέρων ότι έχει τόσο. Αν μου ξυνίζει κάθομαι στο καφενείο της γειτονιάς μου και κάνω γαργάρα έναν ελληνικό. :)

FOYSKA
31-07-09, 12:38
..Οταν πηγαίνω στη Βουλιαγμένη να πιώ καφέ, δεν τα βάζω με τον επιχειρηματία που χρεώνει τον καφέ 5,5 ευρώ που είναι αισχροκέρδια... :)
...Σωστοοοοο , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανει και τον καλυτερο καφε :)

Tελος παντων ... Να το ξαναπω , το κοστος ειναι δεδομενο , και οποιος θελει συμμετεχει . Απλα εγω τονισα οτι ακομη και το κοστος , ειναι ενας απο τους παραγοντες που καποιοι "επαγγελματιες" δεν θα συμμετασχουν .-

Capitano
31-07-09, 12:47
...Σωστοοοοο , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανει και τον καλυτερο καφε :)

Tελος παντων ... Να το ξαναπω , το κοστος ειναι δεδομενο , και οποιος θελει συμμετεχει . Απλα εγω τονισα οτι ακομη και το κοστος , ειναι ενας απο τους παραγοντες που καποιοι "επαγγελματιες" δεν θα συμμετασχουν .-
Φυσικά και μπορεί να μην κάνει τον καλύτερο "καφέ"...μπορεί μάλιστα το καφενείο που λέγαμε στη γειτονιά, να κάνει καλυτερο!
ΑΛΛΑ:Εγώ και ο καθένας, συνειδητά ή ασυνείδητα ΔΕΝ πληρώνω μόνο τον "καφέ" αλλά και όλο το "πακέτο" που τον συνοδεύει. ΑΡΑ δεν με νοιάζουν μόνο το πόσες φουσκάλες έχει ο ελληνικός, αλλά και που τον πίνω, τι βλέπω, ποιός κάθεται δίπλα μου, πού κάθομαι, τι ακούω κτλ.κτλ.
ΤΟ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ, Ή ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ!:thumbs:

ΤΑΣΟΣ.Π
31-07-09, 13:37
taso malon den ta upologizeis swsta
diamoni kai diatrofi den plironete extra.
kai den milame gia diakopes alla gia enan agona me polu ediaferon.

ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ.

ΤΑΣΟΣ.Π
31-07-09, 13:40
Ρε συ Τάσο έχετε φαγωθεί με το κόστος...
Δηλαδή εσύ προσωπικά αν ήταν 1000€ θα συμμετείχες?:wonder:
Αλλά και να υπήρχαν ακόμα περισσότερες συμμετοχές, νομίζετε ότι μόνο αυτό είναι το ζητούμενο?
Ο κάθε διοργανωτής έχει κάτι στο μυαλό του. Το "στήνει", το δημοσιεύει, το προσπαθεί και όποιος κάνει κέφι ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ, ακολουθεί. Οι υπόλοιποι -αν η διοργάνωση πάει κατ' ευχήν- θα έχουν την ευχαρίστηση να παρακολουθήσουν σαν θεατές μία καλή προσπάθεια.
Από εκεί και πέρα το τι έσοδα-έξοδα έχει ο καθένας, είναι άλλη ιστορία και λίγο μας αφορά σαν τρίτους.
Οταν πηγαίνω στη Βουλιαγμένη να πιώ καφέ, δεν τα βάζω με τον επιχειρηματία που χρεώνει τον καφέ 5,5 ευρώ που είναι αισχροκέρδια. ΔΕΝ μου τον σερβίρει με το ζόρι, ούτε μου λέει εκ των υστέρων ότι έχει τόσο. Αν μου ξυνίζει κάθομαι στο καφενείο της γειτονιάς μου και κάνω γαργάρα έναν ελληνικό. :)

ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΑ ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ.
ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΩΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΖΗΤΟΥΝ.
ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ

IHOR
31-07-09, 13:48
ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΑ ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ.
ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΩΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΖΗΤΟΥΝ.
ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ

Τάσο
ο Στρατής αναφερεται σε εμένα
Τάσος Παπαχρήστου

pakar
31-07-09, 13:58
νομίζω οτι το ολο θεμα με το υψηλο κόστος οφείλετε σε παρεξήγηση
διαβασα προσεκτικά το editorial στο τελευταίο τευχος και ειδα οτι δεν απευθύνεται ο αγωνας σε ιδιώτες ,αλλα σε εταιρίες με σκαφη παραγωγής.
οποτε το κόστος οταν ο άλλος κανει διαφήμιση στο σκαφος του δεν ειναι παράλογο.

http://img190.imageshack.us/i/img022ggg.jpg/

καντε κλικ στη φωτο για μεγέθυνση και διαβάστε το κείμενο.

IHOR
31-07-09, 14:06
Ρε συ Τάσο έχετε φαγωθεί με το κόστος...
Δηλαδή εσύ προσωπικά αν ήταν 1000€ θα συμμετείχες?:wonder:
Αλλά και να υπήρχαν ακόμα περισσότερες συμμετοχές, νομίζετε ότι μόνο αυτό είναι το ζητούμενο?
Ο κάθε διοργανωτής έχει κάτι στο μυαλό του. Το "στήνει", το δημοσιεύει, το προσπαθεί και όποιος κάνει κέφι ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ, ακολουθεί. Οι υπόλοιποι -αν η διοργάνωση πάει κατ' ευχήν- θα έχουν την ευχαρίστηση να παρακολουθήσουν σαν θεατές μία καλή προσπάθεια.
Από εκεί και πέρα το τι έσοδα-έξοδα έχει ο καθένας, είναι άλλη ιστορία και λίγο μας αφορά σαν τρίτους.
Οταν πηγαίνω στη Βουλιαγμένη να πιώ καφέ, δεν τα βάζω με τον επιχειρηματία που χρεώνει τον καφέ 5,5 ευρώ που είναι αισχροκέρδια. ΔΕΝ μου τον σερβίρει με το ζόρι, ούτε μου λέει εκ των υστέρων ότι έχει τόσο. Αν μου ξυνίζει κάθομαι στο καφενείο της γειτονιάς μου και κάνω γαργάρα έναν ελληνικό. :)

Στρατή
Προσωπικά δεν θα συμμετείχα ακόμα και αν τι κόστος ήταν μηδενικό.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να συμμετέχω πληρώνοντας τον διοργανωτή σαν ιδιώτης.
Δηλαδή προσωπικά τι θα μου προσφέρει ? η συμμετοχή, αφού την βάρκα μου την χρησιμοποιώ μόνο για αναψυχή και όχι για συναγωνισμό.
Αγοράζω κάτι και πρέπει να το πληρώσω?(σχετικά με τον καφέ που αναφέρεις)
Αρα μιλάμε για αγώνα πράγμα που προφανώς κάτι θα προσφέρει σε τρίτους,κατά την ταπεινή μου άποψη.
κλείνοντας
καλή επιτυχία καλές θάλασσες και καλές διακοπές σε όλους.

Lakis
31-07-09, 14:10
http://www.thalassamag.gr/home.htm

Capitano
31-07-09, 16:30
Στρατή
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να συμμετέχω πληρώνοντας τον διοργανωτή σαν ιδιώτης.
Δηλαδή προσωπικά τι θα μου προσφέρει ? η συμμετοχή, αφού την βάρκα μου την χρησιμοποιώ μόνο για αναψυχή και όχι για συναγωνισμό.

Μία διοργάνωση έχει κόστος και επιδιώκει κέρδη, ανεξαρτήτως του αν συμμετέχουν ιδιώτες ή επαγγελματίες. Η συμμετοχή καθορίζεται κατά βούληση...
Είναι προφανές ότι εσύ σαν χρήστης απέχεις πολύ από την όλη διαδικασία, όπως και πολλοί άλλοι απλοί χρήστες. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι όμως...:D :D :D
Υπάρχουν κάποιοι ιδιώτες (ίσως μετρημένοι στα δάχτυλα) που επιδιώκουν ΚΑΙ τον συναγωνισμό!Επιδιώκουν την ανδρεναλίνη της ταχύτητας, η οποία όταν μπαίνει μέσα στα όρια μίας πίστας σε συνδυασμό με τα χρονόμετρα, ανεβαίνει στα ύψη. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος ν' αναρωτιόμαστε "ποιός ο λόγος", και "γιατί", και "πώς" κτλ. Υπάρχουν σίγουρα οι ενδιαφερόμενοι που ΘΕΛΟΥΝ και ΜΠΟΡΟΥΝ ν' ακολουθήσουν τη διοργάνωση αυτή. Αυτό που μένει, είναι ν' αποδείξει η ίδια η διοργάνωση ότι μπορεί να κάνει αυτά που λέει, για να δούμε ένα σημαντικό event!
Οι κρίσεις και οι επικρίσεις καλό είναι φυσικά να υπάρχουν, γιατί προάγουν κάποια πράγματα!:thumbs: Αλλά καλό είναι να μπαίνει από κάποιο σημείο και έπειτα ένα φρένο, εφόσον δεν είναι κάτι καταναγκαστικό για όλους. Φυσικό είναι σε κάποιους ν' αρέσει και σε κάποιους όχι. Ισως κάποιους άλλους να τους ενοχλεί κιόλας... Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να διαβάλλουν τον διοργανωτή. Μπορούν όλοι απλά να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις και να βγάλουν τα όποια συμπεράσματά τους.:cheers
Φιλικά προς όλους
Καραστρατης Στρατης
@Τασο Πολυζώη
Απαντούσα και αναφερόμουν πράγματι στα λεγόμενα του συνονόματού σου!:)

30knots
31-07-09, 17:09
ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΑ ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ.
ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΩΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΖΗΤΟΥΝ.
ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ

:cheers :cheers :cheers :thumbs:

seanikos
01-08-09, 10:03
Μία διοργάνωση έχει κόστος και επιδιώκει κέρδη, ανεξαρτήτως του αν συμμετέχουν ιδιώτες ή επαγγελματίες. Η συμμετοχή καθορίζεται κατά βούληση...
Είναι προφανές ότι εσύ σαν χρήστης απέχεις πολύ από την όλη διαδικασία, όπως και πολλοί άλλοι απλοί χρήστες. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι όμως...:D :D :D
Υπάρχουν κάποιοι ιδιώτες (ίσως μετρημένοι στα δάχτυλα) που επιδιώκουν ΚΑΙ τον συναγωνισμό!Επιδιώκουν την ανδρεναλίνη της ταχύτητας, η οποία όταν μπαίνει μέσα στα όρια μίας πίστας σε συνδυασμό με τα χρονόμετρα, ανεβαίνει στα ύψη. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος ν' αναρωτιόμαστε "ποιός ο λόγος", και "γιατί", και "πώς" κτλ. Υπάρχουν σίγουρα οι ενδιαφερόμενοι που ΘΕΛΟΥΝ και ΜΠΟΡΟΥΝ ν' ακολουθήσουν τη διοργάνωση αυτή. Αυτό που μένει, είναι ν' αποδείξει η ίδια η διοργάνωση ότι μπορεί να κάνει αυτά που λέει, για να δούμε ένα σημαντικό event!
Οι κρίσεις και οι επικρίσεις καλό είναι φυσικά να υπάρχουν, γιατί προάγουν κάποια πράγματα!:thumbs: Αλλά καλό είναι να μπαίνει από κάποιο σημείο και έπειτα ένα φρένο, εφόσον δεν είναι κάτι καταναγκαστικό για όλους. Φυσικό είναι σε κάποιους ν' αρέσει και σε κάποιους όχι. Ισως κάποιους άλλους να τους ενοχλεί κιόλας... Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να διαβάλλουν τον διοργανωτή. Μπορούν όλοι απλά να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις και να βγάλουν τα όποια συμπεράσματά τους.:cheers
Φιλικά προς όλους
Καραστρατης Στρατης
@Τασο Πολυζώη
Απαντούσα και αναφερόμουν πράγματι στα λεγόμενα του συνονόματού σου!:)
σωστη τοποθετηση:thumbs: αλλα το εχουμε οι ελληνες...μακαρι να εχει απολυτη επιτυχια και να βγουνε ολοι κερδισμενοι οι συμμετεχοντες .πιστευω οτι μεσω της σωστης προβολης θα κερδισει εν τελει η ιδεα του φουσκωτου σκαφους:RIB-love

pegasus
09-08-09, 20:47
ξερουμε τελικα της συμετοχες στον αγωνα στα σιγουρα πια?
και ο κεντρικος σπονσορας ποιος θα ειναι?:wonder:

ΜΙΧΑΛΗΣ Β
10-08-09, 11:27
νομίζω οτι το ολο θεμα με το υψηλο κόστος οφείλετε σε παρεξήγηση
διαβασα προσεκτικά το editorial στο τελευταίο τευχος και ειδα οτι δεν απευθύνεται ο αγωνας σε ιδιώτες ,αλλα σε εταιρίες με σκαφη παραγωγής.
οποτε το κόστος οταν ο άλλος κανει διαφήμιση στο σκαφος του δεν ειναι παράλογο.

http://img190.imageshack.us/i/img022ggg.jpg/

καντε κλικ στη φωτο για μεγέθυνση και διαβάστε το κείμενο.


Και τότε γιατί αρχικά παρουσιάστηκε ο αγώνας προς τους απλούς αναγνώστες ?
Θα μπορούσαν να ενημερωθούν οι επαγγελματίες και ανάλογα με το ενδιαφέρον να ξεκινούσε η διοργάνωση και να γινόταν η ανακοίνωση.
Όταν όμως ρωτάς στο editorial "Πως θα σας φαινόταν..." απευθύνεσε στους απλούς αναγνώστες και όχι στους επαγγελματίες.
Κάνω λάθος ? Το καταλαβαίνω στραβά ?

panagiotissim
25-08-09, 13:54
Ποτε Ληγουν Τελικα Οι Συμετοχεσ Για Να Ξερουμε.....

MIXALIS0182
25-08-09, 14:06
oi symetoxes nomizw exoun liksei prin 25 meres.

Lefteris
25-08-09, 19:16
Αυτη η ημερομηνια παει -πεταξε , για τιποτα νεο γνωριζει κανεις;

MIXALIS0182
25-08-09, 21:31
mipos iparxh lista me tis simetoxes skafon kai agonizomenon?

FOYSKA
26-08-09, 15:06
Αυτη η ημερομηνια παει -πεταξε , για τιποτα νεο γνωριζει κανεις;
...για πληροφοριες τηλ 210 9213120 και ζητατε τον ( τους) υπευθυνους
Αν μαθετε κατι μας το λετε και εμας

pegasus
03-09-09, 09:55
τωρα με της εκλογες που λενε στης 4 του οκτομβρη με τον αγωνα ξερουμε τι θα γινει?:wonder:

MIXALIS0182
03-09-09, 23:49
τωρα με της εκλογες που λενε στης 4 του οκτομβρη με τον αγωνα ξερουμε τι θα γινει?:wonder:

?????

Capitano
04-09-09, 02:34
Αυτονόητο είναι ότι τώρα με τις εκλογές, η διεξαγωγή του αγώνα καθίσταται πολύ δύσκολη...Χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρο, μάλλον θα μεταφερθεί κάποια άλλη στιγμή.:thumbs:

FOYSKA
04-09-09, 14:23
Τελικα φαινεται οτι η προκυρηξη των εκλογων " δινει λυση σε πολλα ... θεματα "

MIXALIS0182
05-09-09, 00:49
Τελικα φαινεται οτι η προκυρηξη των εκλογων " δινει λυση σε πολλα ... θεματα "

gia kapoious dinei liseis kai gia kapoious alous dinei kseneroma.
o agonas anavlithike gia tou xronou.:mad: :eek:

Capitano
07-09-09, 11:21
Το πιθανότερο είναι για Ιούνιο ή κάτι τέτοιο. Το να μεταφερθεί πιό πρίν ήταν δύσκολο λόγω του ότι υπάρχει ο αγώνας του Ηρακλείου. Το ίδιο και το πιό μετά, λόγω ναυτικού σαλονιού. Οπότε πάμε για αρκετά αργότερα, έχοντας χρόνο για να γίνει ακόμα καλύτερη δουλειά στη διοργάνωση. Είδωμεν...:RIB-love

keyzer
07-09-09, 13:17
Το πιθανότερο είναι για Ιούνιο ή κάτι τέτοιο. Το να μεταφερθεί πιό πρίν ήταν δύσκολο λόγω του ότι υπάρχει ο αγώνας του Ηρακλείου. Το ίδιο και το πιό μετά, λόγω ναυτικού σαλονιού. Οπότε πάμε για αρκετά αργότερα, έχοντας χρόνο για να γίνει ακόμα καλύτερη δουλειά στη διοργάνωση. Είδωμεν...:RIB-love
Ωραία, έτσι θα μπορεί να γίνει και μια πιο προσεκτική μελέτη για τον κανονισμό. Αν χρειάζεται.

FOYSKA
12-09-09, 15:46
Αυτονόητο είναι ότι τώρα με τις εκλογές, η διεξαγωγή του αγώνα καθίσταται πολύ δύσκολη...Χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρο, μάλλον θα μεταφερθεί κάποια άλλη στιγμή.:thumbs:
Μηπως ομως Στρατη , δεν ειναι αυτονοητο για ολους .... Διοτι καποιοι δεν τον ανεβαλαν http://www.zitaexecutiveyachting.gr/racing

Capitano
12-09-09, 17:44
Και που το ξέρεις εσύ ότι ΔΕΝ το ανέβαλαν?:wonder:
Έκεί οι συμμετέχοντες είναι υπεράνω πολιτικής εξουσίας και δεν τους ενδιαφέρει...:mouahaha :lol:

FOYSKA
13-09-09, 09:20
... Έκεί οι συμμετέχοντες είναι υπεράνω πολιτικής εξουσίας και δεν τους ενδιαφέρει...:mouahaha :lol:
Σωστος ..... ετσι κι αλλοιως εχουν την οικονομικη εξουσια :lol: :lol:

Traveller
18-09-09, 20:46
Δεν ξερω πως γινεται να σας δειξω τη σελιδα, αλλα το πηρα απο το ribandsea.
Απ΄οτι εχω καταλαβει αναφερεται στην εισοδο στη κουβεντα του Κου Πριοβολου


Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2009
Rib and Sea portal !
Επιλογές

* Αρχική σελίδα
* Editorial
* Τά νέα τής αγοράς
* Σκάφη - Κινητήρες
o Παρουσιάσεις σκαφών
o Δοκιμές σκαφών
o Αγώνες σκαφών
o Τεχνικά θέματα
* Ταξιδεύοντας
* Χρονογράφημα
* Ναυτιλία
* Νομοθεσία
* Ψάρεμα
* Αντιμάμαλα
* Ανακοινώσεις
* Βήμα αναγνωστών
* Επικοινωνία

Πληροφορίες

* Χρήσιμοι σύνδεσμοι
o Αντιπροσωπείες
o Κατασκευαστές
o Συνεργεία
o Ναυτιλιακά είδη
o Είδη αλιείας
o Διάφορα
* Χάρτες
o Σχεδιασμός ταξιδίου
o Google Earth
* Πρόγνωση καιρού

Το αντιμάμαλο που άρχισε προτού ακόμη το κύμα ξεκινήσει...

Έμαθα ότι δημιουργήθηκε μεγάλο αντιμάμαλο σε forum του χώρου, εξ αιτίας της αναφοράς του αγώνα που διοργανώνουν τα περιοδικά του Μανώλη Ευγενιτάκη. Πολλοί οι "ζεστοί", ως συνήθως, ακόμη περισσότεροι οι «ειδικοί» και οι «σύμβουλοι», κρίσεις και επικρίσεις, διενέξεις, σπόντες και υπονοούμενα, κακόβουλα σχόλια και «μπηχτές», αποτέλεσμα όμως δεν βγήκε. Οι συμμετοχές, πάντως, καλά κρατούν.

Έμαθα, επίσης, ότι στο χορό αναγκάστηκε να μπει, για πρώτη φορά, και γνωστός «συνάδελφος», προκειμένου να υποστηρίξει τη διοργάνωση. Γρήγορα ωστόσο αντελήφθη ότι επέλεξε λάθος "βήμα", και επέστρεψε στη ραστώνη του χλιδάτου φουσκωτού του. Του ευχόμαστε καλή διασκέδαση, εκεί στα Δωδεκάνησα που τριγυρνά, και καλή επιστροφή. Του συνιστούμε δε να μην ανακατεύεται με τα πίτουρα όταν οι κότες πεινάνε...

Λέτε να δούμε αυτή τη γυναικεία ομάδα απ' την Ολλανδία στο Thalassa Trophy; Αμήν και πότε...Ανάμεσα στους σχολιαστές και τους "ειδικούς" και ένα σημαίνον μέλος της εν λόγω φορουμιακής κοινότητας, γνωστός για το αμφιλεγόμενο «χιούμορ», και τις... μακρινές και επίπονες θαλασσινές περιπλανήσεις του (από πάρκινγκ της περιοχής Μαραθώνα στην απέναντι ακτή της Εύβοιας), έθεσε το αγωνιώδες ερώτημα αν θα συμμετάσχει στον αγώνα και γυναικεία ομάδα! Θέσαμε κι' εμείς απ' την πλευρά μας το ερώτημα στον διοργανωτή, ο οποίος μας εκμυστηρεύτηκε ότι Αγγλίδα, γνωστή για τις διακρίσεις της στους αγώνες ταχυπλοίας της χώρας της, ετοιμάζεται να λάβει μέρος στο «Thalassa Trophy ΄09», με γνωστό μονομήχανο Αγγλικό επτάμετρο φουσκωτό σκάφος! Ανάλογη επιθυμία εξέφρασε και Ολλανδική γυναικεία ομάδα κι’ εμείς, για την Ολλανδική τουλάχιστον συμμετοχή, εφ' όσον επισημοποιηθεί, πολύ θα χαρούμε!

Κατά τα άλλα, τι να πούμε; Ευχόμαστε στην Αγγλίδα φίλη και το πλήρωμά της καλή επιτυχία, μολονότι η παρουσία της μας προβληματίζει για την τύχη που θα έχει η δική μας συμμετοχή στον αγώνα, ενθυμούμενοι το κάζο που πάθαμε από την Ολλανδική γυναικεία ομάδα στο «Red Sea R.I.B. Rally» του 2007…

Αντιμάμαλο ήταν πάντως και πάει...

arcthebest
18-09-09, 22:09
λεω να κατεβω με το 4.80 να γινει μαχη....lol

FOYSKA
19-09-09, 10:09
@ Traveller
... Ευχαριστουμε για την ενημερωση διοτι

..... τονίζουν την ψυχαγωγική πλευρά του φόρουμ :D

ΑΛΛΑ
σιγα μην ασχοληθουμε τωρα με τους "υπαρξιακους μονολογους " ....

Traveller
19-09-09, 10:46
:)

Jorgos
03-10-09, 11:35
Αν τελικά είχε γίνεi ο αγώνας , ο καιρός θα τον είχε κανει να εχει πολύ ενδαφερον

MIXALIS0182
03-10-09, 19:19
Αν τελικά είχε γίνεi ο αγώνας , ο καιρός θα τον είχε κανει να εχει πολύ ενδαφερον

σίγουρα και σήμερα μάλλον θα ήταν η ποιο δύσκολη μέρα!

Jorgos
03-10-09, 21:00
κάθε εμπόδιο σε καλό :mouahaha :mouahaha

Capitano
08-03-10, 17:15
Ενημέρωση προς ναυτιλομένους:fouskoto4all :
Οι ημερομηνίες έχουν ορισθεί στις αρχές Ιουνίου και ο ελαφρώς τροποποιημένος κανονισμός αγώνα είναι αυτός-->> http://www.stofahome.gr/kanonismos2010.pdf (http://www.stofahome.gr/kanonismos2010.pdf)
Το κόστος έχει μειωθει στις 2500€ και εάν υπάρχουν συμμετοχές εταιρειών με περισσότερα σκάφη, διαμορφώνεται στις 2000€.
Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με τους υπεύθυνους της διοργάνωσης στα παρακάτω τηλέφωνα-διευθύνσεις:
210-9213120 περιοδικά Τhalassa –Thalassa Rib.
6932547055 κ. Θεόδωρος Μαυρομμάτης.
6972539911 κ. Σπύρος Πριόβολος.
site: www.thalassatrophy.gr (http://www.thalassatrophy.gr)
e-mail: info@thalassatrophy.gr (info@thalassatrophy.gr)
Καλή προετοιμασία σε όλους τους ενδιαφερόμενους και καλή παρακολούθηση σε όλους τους υπόλοιπους!:thumbs: :cheers

Jorgos
08-03-10, 17:53
Στην περίπτωση όπου σκάφος φέρει συνολική ονομαστική ιπποδύναμη ανώτερη από αυτή που δηλώνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, για να γίνει δεκτή η συμμετοχή του θα πρέπει να προσκομίζεται βεβαίωση νηογνώμονα ή αυτοπιστοποίηση του κατασκευαστή.


Οι μόνες τροποποιήσεις που επιτρέπονται στα σκάφη που συμμετέχουν γίνονται για λόγους ασφαλείας των πληρωμάτων και αφορούν τα καθίσματα (επιτρέπεται η τοποθέτηση καθισμάτων τύπου bucket, ίππου και απλά καθίσματα με πλαϊνή στήριξη).

Ειχα την εντύπωση ότι προκειται για αγώνα ας το πουμε ""τουριστικών καθημερινών σκαφών".
Πόσο θα μοιάζουν αραγε αυτά τα σκάφη με αυτά της παραγωγής ? Γιατι να επιτρέπεται μεγαλύτερη ιπποδύναμη από αυτη που μέχρι σημερα προτείνει ο κατασκευαστής? Αν ειναι και κατασκευασμένα ειδικά για τον αγώνα τότε είναι σχεδόν αγωνιστικά.

Capitano
08-03-10, 19:14
Για την ιπποδύναμη δεν γνωρίζω-δεν απαντώ.
Για τα καθίσματα είναι θέμα ασφάλειας, αφού μπορείς πολύ εύκολα να φύγεις στη θάλασσα σε συνθήκες αγώνα, οπότε όχι μόνο δεν είναι παράλογο, αλλά είναι σχεδόν επιβεβλημένο!:thumbs:
Ειδικά για τον αγώνα ΔΕΝ μπορεί να έχει κατασκευαστεί ένα σκάφος, γιατί πρέπει να είναι ίδιο με τα σκάφη παραφωφής. Οπότε τι μπορεί να το διαφοροποιήσει?Το βάρος? Έτσι κι' αλλιώς ΔΕΝ υπάρχουν περιορισμοί στο βάρος...Τα καθίσματα επίσης δεν μπορούν να κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά, πέρα από την ασφάλεια που παρέχουν...Σε ότι αφορά τις ιπποδυνάμεις: σ'έναν τέτοιο αγώνα είναι καλύτερα να έχει ένα καλό-μεγάλο σκάφος με ένα μέτριο μοτέρ(μέτριες επιδόσεις), παρά ένα μικρό πυραυλάκι που δεν μπορεί να κρατήσει εύκολα τους κόμβους που μπορεί να πάει!Φαντάσου 650μέτρα με 300 άλογα και 800μέτρα με 250 άλογα...εσύ ποιό πιστεύεις ότι υπερτερεί στην κατηγορία του?:cheers

pegasus
08-03-10, 22:10
Δηλαδή ένα 6μετρο θα ανταγωνιστή ένα 8μετρο ,το ένα με ανώτατη ιπποδύναμη 200 ίππους και το άλλο 300 ίππους?:wonder: για τη έγιναν οι κατηγορίες με βάση τα μέτρα και όχι την ιπποδύναμη?:wonder: Για να διαφέρει από το πανελλήνιο ?:doh: