PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσες ωρες εχετε ρεκορ με εναν κινητηρα?



mario
13-08-09, 09:30
Με αφορμη αλλο θεμα αντοχης κινητηρων, ηθελα να μαθω ποιος εχει σπασει τα ορια καποιου κινητηρα, σε ωρες λειτουργιας ?
Τι κινητηρα ειχατε που εξαντλησε τα ορια του? ισως και ακομα πηγαινει?
Ποσες ωρες κανατε ισως και χωρις συντηρηση?

vertigo
13-08-09, 10:25
Φιλοs με 150 γιαμαχα 2τ 2800 ωρεs και δουλευει ωs καταδυτικο.

arme72
13-08-09, 11:25
εγω θα ηθελα αν θελετε να προσθεσω και αν μας παρουσιασε ποτε προβλημα ο ταδε κινητηρας μετα απο τοσες ωρες και αν οφειλετε στην αμελεια μας ,κακη συντηρηση

arme72
13-08-09, 11:26
Με αφορμη αλλο θεμα αντοχης κινητηρων, ηθελα να μαθω ποιος εχει σπασει τα ορια καποιου κινητηρα, σε ωρες λειτουργιας ?
Τι κινητηρα ειχατε που εξαντλησε τα ορια του? ισως και ακομα πηγαινει?
Ποσες ωρες κανατε ισως και χωρις συντηρηση?

πολυ ωραιο κεφαλαιο αυτο

baggelisk
13-08-09, 13:51
Φιλος αγορασε φουσκοτο το 2006 με yamaha 100.Τωρα κοντευει τις 2400 ωρες και αυτο γιατι το εδωσε το νοεμβρη και ως τοτε ειχε κανει 2150 λογω συρτης.Και απο service μονο αλλαγη λαδιων,φιλτρου οποτε του θυμοταν μονος του και ανοδια σπανιοτερα σε μηχανικο.Η πιο μεγαλη αβαρια που ειχε που ειναι φυσικο, καποια στιγμη μετα τις χιλιες ωρες του μαζεψε το φιλτρο μεσα στην μηχανη καποιο μπαμπαλο και το εβγαλε το καθαρισε και συνεχισε.Την δευτερη φορα που το επαθε ημουν και εγω μαζι του.

GEORGE
18-08-09, 09:58
Φιλος με πλαστικο Hatteras εχει γραψει πανω απο 10000 ωρες σε παλιες GM DETROIT DIESEL!

miker
18-08-09, 12:54
οι diesel ειναι αλλη κλαση!

mario
24-08-09, 12:03
Μονο yamaha και κανενας diesel δηλαδη? :(

miker
24-08-09, 12:29
οχι μονο yamaha. Ξερω και κατι Jonhson που δουλευουν 2-3 δεκαετιες!!!

ktmakis
24-08-09, 12:30
και χωρίς καμμιά ζημιά, και με νεράκι στη βενζίνη που και πού.... :)
μόνο που εκαιγε το πάτο της...

toiletcy
02-11-09, 16:17
1. Yamaha 115 Enduro 2T: περίπου 3000 ώρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, service για τον χειμώνα!

2. Mercury Verado 275: περίπου 5000 ώρες! αρχικά καμένο coil και καθώς προχορούσε έσβηνε ο κηνιτήρας και δεν ξανάναβε! Μεσοπέλαγα! Μετά έσπασε το gear box λόγο εισροής νερού στο ποδαράκι, σιγά σιγά οξυδώθηκε και έσπασε! Και πάλι μεσοπέλαγα!! Απόλεια ιπποδύναμης για αρκετό διάστημα χώρις να μπορεί κάποιος (π.χ. Mercury Dealer) να ανακαλήψει τον λόγο!! μετά από πολλή ταλαιπορεία και εκνευριστικές διαδρομές ανακαλύψαμε πως είχαν καεί οι τσουβάδες και το νερό από τα κανάλια ψύξης του κινητήρα έμπαινε στους κυλήνδρους!! 6500EUR για επισκευή και ο κινητήρας αυτός τώρα επαναπάυετε πάνω σε ένα stand! Καθόλη αυτή την πορεία τα service του κινητήρα κανονικά! Τη θέση του πήραν αυτοί:........

3. Yamaha 2x F200: Αντικαταστάτες της καταραμμένης Verado! Μέχρι στιγμής 200 ώρες λειτουργίας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!!!

sfrag
02-11-09, 17:17
Ωχ!!!!!:D

keyzer
02-11-09, 18:10
2. Mercury Verado 275: περίπου 5000 ώρες! αρχικά καμένο coil και καθώς προχορούσε έσβηνε ο κηνιτήρας και δεν ξανάναβε! Μεσοπέλαγα! Μετά έσπασε το gear box λόγο εισροής νερού στο ποδαράκι, σιγά σιγά οξυδώθηκε και έσπασε! Και πάλι μεσοπέλαγα!! Απόλεια ιπποδύναμης για αρκετό διάστημα χώρις να μπορεί κάποιος (π.χ. Mercury Dealer) να ανακαλήψει τον λόγο!! μετά από πολλή ταλαιπορεία και εκνευριστικές διαδρομές ανακαλύψαμε πως είχαν καεί οι τσουβάδες και το νερό από τα κανάλια ψύξης του κινητήρα έμπαινε στους κυλήνδρους!! 6500EUR για επισκευή και ο κινητήρας αυτός τώρα επαναπάυετε πάνω σε ένα stand! Καθόλη αυτή την πορεία τα service του κινητήρα κανονικά! Τη θέση του πήραν αυτοί:........



Na ρωτήσω, οι ώρες που γράφεις είναι σωστές?:ti:

tsunami
02-11-09, 20:25
Δηλαδή για να καταλάβουμε,αν δεν είχε όλα αυτά τα προβλήματα πόσες ώρες θα έκανε 15000!!!!!:wonder:

Υ.Γ Απλά απορία έχω,εκτός αν δεν ισχύει το νούμερο.

toiletcy
02-11-09, 20:37
Δέν μπορώ να καταλάβω την ειρωνία σας παιδιά!!

Βεβαίως και είναι σωστές οι ώρες!!

tsunami
02-11-09, 20:41
Δεν είναι ειρωνεία φίλε μου άπλα είναι άξιο απορίας να κάνει κάποιος 5000 ώρες με μια μηχανή τόσο χάλια!!!:)

toiletcy
02-11-09, 20:52
Και όμως..... μέχρι που η κατάσταση έφτασε στο αμήν!!!

Dimitris
02-11-09, 21:15
Δέν μπορώ να καταλάβω την ειρωνία σας παιδιά!!

Βεβαίως και είναι σωστές οι ώρες!!

εγω πάντως σε ζηλεύω που έχεις στο ενεργητικό σου τοσες χιλιάδες ώρες στην θάλασσα!!
να υποθέσω εξ επαγγέλματος?
γιατι αμα ειναι για αναψυχή τόσες ώρες, να παω να φερω κανένα ουισκάκι να συνέλθω :lol: :lol:

toiletcy
02-11-09, 23:05
πάντα για αναψυχή!!! ψάρεμα και τουρισμός!! Χειμώνα, Καλοκαίρι!!

toiletcy
02-11-09, 23:08
φυσηκά μιλάμε για μια περίοδο 7 χρόνων για την πρώτη μηχανή (Yamaha 115 Enduro), 5 χρόνων για την Verado και από τέλη Ιουνίου για τις Υamaha F200!!!

pakar
02-11-09, 23:21
σε προχειρο υπολογισμο που εκανα,αν και στα μαθηματικα δεν ειμαι σαΐνι:D βρηκα οτι οι 5000 ωρες σε 5 χρονια παρα πολλες
θα πρεπει χωρις ουτε μια μερα να λειψεις να κανεις καθημερινα περιπου 3ωρες για να βγουν..........νομιζω ειναι απιστευτο............... μπραβο σου που βρισκεις το χρονο και απολαμβανεις τη θαλασσα:thumbs:

toiletcy
02-11-09, 23:36
συνήθως σαββατοκυρίακα 8-10 ώρες ψάρεμα και καλοκαίρι 4άρεμα και τουρισμός σχεδόν επί καθημερινής βάσεως!!

tsunami
02-11-09, 23:46
Εγώ πάντως θα ήθελα να δω μια καταγραφή ωρών απο τα 500 περιπου σερβις που εχεις κανει ή εστω μια από αυτά του τελευταίου έτους.Όπως μου φαίνεται δύσκολο να έκανες τόσα σέρβις,το πόδι να έσπασε και κανένας να μην είδε ότι παίρνεις νερά στις βαλβολίνες.(Καθε 1 μηνα περιπου,30χ3ωρες=90)

Και αν δεν έχεις μου αρκεί το serial number του κινητήρα.

Ελεγχος 100 ωρων,που οπως λες εκανες.

1. change the oil and filter
2. inspect and clean the air filter
3. inspect the fuel filter and drain the water separator
4. remove each plug and retighten after smearing the thread with anti-seize stuff -change at 300 hours
5. Remove prop and change the lower end oil.
6. check power steering fluid
7. check power trim oil
8. check thermostats and poppet valves
9. Change impeller if necessary
10. check all the external and internal corrosion anodes
11. Overall observation of running performance
12. check and tighten all bolts and fasteners
13. Hook it to the computer to register the 100 hour service and check faults (get the paper
readout, this is your proof for warranty that the 100 check was done)

toiletcy
03-11-09, 04:07
Κοίτα φίλε!! δικαιούσε να αμφιβάλεις όσο θές!! εγώ έ8εσα κάποια γεγονότα για χάρη του forum και της συζήτησης!!

δεν είμαι ύπολογος ομώς σε κανένα!! όποιος θέλει πιστεύει όποιος δεν θέλει, fair enough!!

και δέν είμαι τεχνικός για να ξέρω όλα αυτά όσα λες!!

mdk
03-11-09, 08:19
Εγώ πάντως θα ήθελα να δω μια καταγραφή ωρών απο τα 500 περιπου σερβις που εχεις κανει ...
Προφανώς ήθελες να γράψεις 50 σέρβις κι όχι 500.
Θεωρητικά όντως έχει κάνει καμιά 50αρια σέρβις στα 5 χρόνια και επειδή λειτουργούσε μεγάλα διαστήματα σε ρελαντί (10ωρα ψαρέματα γαρ) θα πρεπε να κάνει συχνότερα.


@toiletcy
Αυτό που προσπαθούν να σου πουν παραπάνω δεν είναι ότι λες ψέματα για τις ώρες αλλά ότι μπορεί λόγω της συχνής χρήσης να μην έκανες τα σέρβις που έπρεπε όταν έπρεπε.
Πάντως, η επιλογή των δύο yamaha 200 πολύ καλή για τη χρήση που κάνεις!

Vinci
03-11-09, 08:22
Παλιοζηλιάρηδες :D:D:D
Τον "φάγατε" τον άνθρωπο. :mouahaha
Μη ξεχνάτε ότι είναι στην Κύπρο που ο καλός καιρός κρατά 10 μήνες.
Συμπέρασμα: Αν θέλετε να κάνετε συρτή ΜΗΝ αγοράσετε verado...υπάρχουν και οι YAMAHA.
:mouahaha:mouahaha:mouahaha

Αχινός
03-11-09, 09:24
1. Yamaha 115 Enduro 2T: περίπου 3000 ώρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, service για τον χειμώνα!

2. Mercury Verado 275: περίπου 5000 ώρες! αρχικά καμένο coil και καθώς προχορούσε έσβηνε ο κηνιτήρας και δεν ξανάναβε! Μεσοπέλαγα! Μετά έσπασε το gear box λόγο εισροής νερού στο ποδαράκι, σιγά σιγά οξυδώθηκε και έσπασε! Και πάλι μεσοπέλαγα!! Απόλεια ιπποδύναμης για αρκετό διάστημα χώρις να μπορεί κάποιος (π.χ. Mercury Dealer) να ανακαλήψει τον λόγο!! μετά από πολλή ταλαιπορεία και εκνευριστικές διαδρομές ανακαλύψαμε πως είχαν καεί οι τσουβάδες και το νερό από τα κανάλια ψύξης του κινητήρα έμπαινε στους κυλήνδρους!! 6500EUR για επισκευή και ο κινητήρας αυτός τώρα επαναπάυετε πάνω σε ένα stand! Καθόλη αυτή την πορεία τα service του κινητήρα κανονικά! Τη θέση του πήραν αυτοί:........

3. Yamaha 2x F200: Αντικαταστάτες της καταραμμένης Verado! Μέχρι στιγμής 200 ώρες λειτουργίας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!!!

Πολλα προβληματα ρε φιλε η verado σου. Τι να τους κανεις τους κομπρεσσορες και τα χειριστηρια αν ειναι να μενεις καραβοφαναρο!
Σοφη η επιλογη σου να ξαναγυρισεις σε yamaha.
:thumbs:

Οι τσουβαδες τι ειναι;

miker
03-11-09, 10:32
"τσουβαδες" μαλλον φλαντζες ειναι!

mdk
03-11-09, 10:33
Σωστός ο miker :)

mario
03-11-09, 11:01
Παντως επειδη οι ωρες ξεπερνουν τα φυσιολογικα ορια, δεν μπορουμε να κατηγορησουμε κανενα κινητηρα οτι ειναι αποτυχημενος, την στιγμη που δεν υπαρχουν αλλοι κινητηρες με παραπλησιες ωρες, για να συγκριθουν!
Πιστευω και με τα οποια προβληματα, ειναι επιτυχια να φτανεις σε αυτα τα μεγεθη ωρων. Και μπορουν μονο να 'κοντραριστουν' με πετρελαιοκινητηρες επαγγελματιων !
Δεν ξερω εαν κανω λαθος στο σκεπτικο.

toiletcy
03-11-09, 12:11
Δεν κατηγορώ καμία μηχανή! μπορώ να πω πως προσωπικά προτιμώ την Verado σε θέματα επιδώσεων.... αλλά από after sales service στην Κύπρο πάμε κατα δια*λου!!! με το μοναδικό service center της Verado 3-4 ώρες μακριά από το σκάφος και τον αντιπρώσοπο όχι και τόσο συνεργάσιμο αντιλαμβάνεστε πως το πίγαινε - έλα με ένα σκάφος 2500kg κοτσαρισμένο, 10 φορές τον χρόνο είναι κάπως δύσκολο, πολυέξοδο, και επικύνδυνο! άρα προφανώς τα service δεν είταν 50 σίγουρα όμως ήταν 25-30 με τις επισκευές!!

mario
03-11-09, 13:18
.... αλλά από after sales service στην Κύπρο πάμε κατα δια*λου!!! με το μοναδικό service center της Verado 3-4 ώρες μακριά από το σκάφος και τον αντιπρώσοπο όχι και τόσο συνεργάσιμο...
ΠΡΩΤΑ-ΠΡΩΤΑ ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΚΥΠΡΟ !!!:love::love:
Νομιζω οτι αυτο ειναι ΤΟ προβλημα και εδω.
Γιατι οπως παντα λεω Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα!
Το δυσκολο ειναι η υποστηριξη ΣΕ ΟΛΗ την επικρατεια !
Και οχι οπως καποτε μου ειπε ο αντιπροσωπος της ταδε μηχανης, οταν αναψαν τα κοκκινα του λαδιου, ε δεν μου το φερνετε να το δω το μοτερ απο ...Σκυρο ? (Λες και ημουν διπλα).
Η σωστη υποστηριξη μπορει να εκτιναξει τις πωλησεις, την δημοτικοτητα ΚΑΙ την μακροζωια !!! (βλ.απροθυμια αντιπροσωπου), της οποιας μηχανης, να διευκολυνει τον αγοραστη-ιδιοκτητη,
και να του μεταφερει ψυχολογικη ασφαλεια οταν βρισκεται ειδικα σε παραμεθορια περιοχη.