PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνες αλλαγες



Pambs
13-08-09, 10:33
Επδ ειμαι καινουργιος στο ολο θεμα μου εχει κανει εντυπωση η συχνη αλλαγη σκαφων. Δλδ κραταμε ενα σκαφος 1-2 χρονια και μετα το αλλασουμε

αυτο που οφειλετε στο γεγονος οτι πεφτει η αξια και το αλλαζουμε για να μην χασουμε πολλα χρηματα? σε καποιο αλλο γεγονος? εννοω περα απ την καταναλωτικη μας μανια και το οτι θελουμε κατι πιο μεγαλο πιο καλο.

επισης υπαρχει καποια συγκεκριμενη ζωη κινητηρα σκαφος.

απλα προσπαθω να καταλαβω, σε περιπτωση που αποφασισω να διαθεσω ενα μεγαλο ποσο για σκαφος. δεν θα μπορεσω να το κρατησω για καποια χρονια, δεκα πχ κανοντας τα σερβις μου και προσεχωντας το σκαφος γενικα

οποταν μιλαμε πιο πολυ για ζωη σκαφους και κινητηρα

FRA123
13-08-09, 10:48
Επδ ειμαι καινουργιος στο ολο θεμα μου εχει κανει εντυπωση η συχνη αλλαγη σκαφων. Δλδ κραταμε ενα σκαφος 1-2 χρονια και μετα το αλλασουμε

αυτο που οφειλετε στο γεγονος οτι πεφτει η αξια και το αλλαζουμε για να μην χασουμε πολλα χρηματα? σε καποιο αλλο γεγονος? εννοω περα απ την καταναλωτικη μας μανια και το οτι θελουμε κατι πιο μεγαλο πιο καλο.

επισης υπαρχει καποια συγκεκριμενη ζωη κινητηρα σκαφος.

απλα προσπαθω να καταλαβω, σε περιπτωση που αποφασισω να διαθεσω ενα μεγαλο ποσο για σκαφος. δεν θα μπορεσω να το κρατησω για καποια χρονια, δεκα πχ κανοντας τα σερβις μου και προσεχωντας το σκαφος γενικα

οποταν μιλαμε πιο πολυ για ζωη σκαφους και κινητηρα

Φυσικά και μπορείς να το κρατήσεις. Οι πιο πολλές αλλαγές γίνονται γιατί στην πορεία ο καθένας ανακαλύπτει νέες ανάγκες ή γιατί δεν είναι ευχαριστημένος με το σκάφος του με την έννοια της εκπλήρωσης των προσδοκιών του. π.χ εγώ το πουλάω γιατί θέλω καμπινάτο και αυτή την ανάγκη δεν την είχα πριν από 3 χρόνια.

efthymis
13-08-09, 17:03
ο καθε νεος καπετανιος ομως πρεπει να περασει απο σταδια εξελιξης.πχ δεν λες θελω φουσκωτο θα παρω το 9μετρο αν δεν εχεις ξαναμπει ουτε σε βαρκα...
ξεκινας απο κατι πιο ευκολο και μικρο,αποκτας εμπειριες και προχωρας,πουλωντας και αγοραζοντας,αναλογα και με τις απαιτησεις και τις βλεψεις σου.
και κυλαει η ζωη...

Pambs
13-08-09, 21:07
Φιλε Ευθυμη, πχ εμενα μ αρεσει το σκαφος που γουσταρεις εσυ. βαρκα δεν εχω αλλα εχω οδηγησει μερικες φορες. οι γνωσεις μου και η εμπειρια μου ελαχιστη

ειναι προτιμοτερο να παρω ενα εξαμετρο και μετα στα 9 πχ, με οτι χασιμο χρηματων εξυπακουετε? δλδ ειναι πολυ δυσκολο να μαθω πανω σε ενα σκαφος μεγαλο? (δεν το λεω σαν ειρωνια απλα μαθαινω!)

miker
13-08-09, 21:14
Ενα σκαφος δεν ειναι μονο να κανεις βολτες, εχει και ενα καρο αλλα πραγματα να κανεις.Οσο πιο μεγαλο το σκαφος τοσο πιο πολλα και δυσκολα οποτε ισως και να απογοητευτείς γρηγοροτερα απο οτι περιμενεις.
Αλλωστε τα περισσοτερα σκαφοι πουλιονται με την αιτιολογια οτι παμε για μεγαλυτερο αλλα οι περισσοτεροι απλα δεν ξαναπερνουν γιατι φαγανε τα μουτρα τους.

efthymis
14-08-09, 13:57
ενα βαρκακι δεν εχει καμια σχεση με ενα φουσκωτο 6 μετρα και αναλογα ενα 6μετρο καμια σχεση με τα μεγαλυτερα του.
το θεμελιο της γνωσης ειναι η μεθοδος και η σειρα.
οντας απειρος δεν εχεις ουτε αισθηση των δυναμεων που ασκουνται στο αγκυροβολημενο σκαφος,ουτε την αισθηση των χειριστηριων και της ανταποκρισης σε μανουβρες ουτε πολλα αλλα πολυ πρακτικα πραγματα που εχουν να κανουν με τη ναυτοσυνη γενικοτερα.
ενα μικροτερο σκαφακι θα συγχωρησει ενα λαθος χειρισμο στην προβλητα πχ, θα βαλεις τα χερακια σου και δε θα τρακαρεις στο μωλο,το 9μετρο των 2 τοννων ομως δε σταματαει ουτε με χερακια ουτε με σκοινακια.θελει γνωση και εμπειρια που δε μεταβιβαζονται αλλα αποκτουνται με τον καιρο.
το 6μετρο λοιπον και στη στραβη το κανεις καλα ενω αν λοιπον παθεις ζημια στο 9 μετρο θα κοστισει πολυ πιο ακριβα οπο το να μαθεις 5 πραγματα στο μικρο και να το αλλαξεις για μεγαλυτερο εφοσον παντα δεις οτι θες μεγαλυτερο.(πολλοι βολευονται τα "μικρα" και δεν τα αλλαζουν με τιποτα) :thumbs:

andvon
14-08-09, 18:13
(πολλοι βολευονται τα "μικρα" και δεν τα αλλαζουν με τιποτα) :thumbs:
είναι γνωστό οτι τα "μικρά",είναι για χαρές και τα μεγάλα για λιμάνια:)

efthymis
15-08-09, 20:08
δεν σε βρισκω λαθος φιλε andvon !!! :applause :thumbs:

seanikos
15-08-09, 20:28
είναι γνωστό οτι τα "μικρά",είναι για χαρές και τα μεγάλα για λιμάνια:)

ετσι ειναι αλλα οταν βγεις εξω με γεματο 4αρι τοτε λες ευτυχως που εχω το μεγαλο.

αντε φλε να ερθει ο χειμωνας να τα λεμε στο καφενειο με τα επαγγελματικα σας εχασα ολους:D :D :D

keyzer
16-08-09, 10:44
ετσι ειναι αλλα οταν βγεις εξω με γεματο 4αρι τοτε λες ευτυχως που εχω το μεγαλο.

αντε φλε να ερθει ο χειμωνας να τα λεμε στο καφενειο με τα επαγγελματικα σας εχασα ολους:D :D :D

Ο χειμώνας έχει ακόμη τουλάχιστον 3 μήνες για να έρθει, εκτός αν ζείτε στην ήπειρο όπου χθες έβρεχε ήδη.

ChrisK
16-08-09, 10:56
Και αυτή η βροχούλα καλή ήταν για τις καλλιέργειες. Όχι και χειμώνας...

mdk
24-08-09, 09:30
Όλα καλά είναι, ότι κάνεις καλό είναι :RIB-love