PDA

Επιστροφή στο Forum : ζάκυνθος...φωτορεπορτάζ



keyzer
14-08-09, 15:05
Με την έλλειψη του φουσκωτού να με τρώει καθημερινά, έχω γίνει επιρρεπής στις απολαύσεις που προσφέρει η βάρκα του...φίλου:mouahaha .

7 να είναι οι ώρες σου(στη Ζάκυνθο) μου είπε η συμβία μου και πριν τελειώσει την φράση της είχα κλείσει εισητήριο με την πτήση των 5.40 το πρωί και επιστροφή αυθημερόν στις 19.25 ήτοι το πολύ 7 "καθαρές" ώρες στο φουσκωτό. Τί κάνει ο κόσμος από στέρηση!!!:RIB-love
Στο νησί είχα την ιδιαίτερη χαρά και αίσθηση του να βολτάρω με το παλιό μας φουσκωτό, το 740. Σε μια χαρακτηριστική φάση με συνδυασμό swell και ακανόνιστου αριστεροδέξιου κυματισμού χωρίς αέρα πριν το ναυάγιο, ο φίλος μου που έχει αγοράσει την βάρκα είχε την καλοσύνη και μου παραχώρησε τιμόνι:D :D με revo21 και 27-32ΚΝ:D :p έγινε ωραίο παιχνίδι, αλλά με προσοχή, λόγω ύπαρξης 'παντόφλας' εντός. Ορισμένες φωτό από το Σκόρπιον στο νέο του σπίτι:
740 εν ζακύνθω (http://monachus780.multiply.com/photos/album/22/22)

Η μέρα, σε όλο το νησί ήταν καταπληκτική από θάλασσα και μερικά συνεφφάκια απλά βοήθησαν να μην υποφέρουμε από την ζέστη.
7 ήταν οι ώρες μου (http://monachus780.multiply.com/photos/album/23/23). Μας τίμησε και μία μεγάλη χελώνα στην μέση του τόξου του κόλπου Λαγανά, η οποία έδειξε και το σβέρκο της με μια μεγάλη πεταλίδα επάνω, ιδιαίτερα εξοικειωμένη στις πόζες!

Ορισμένες από τις φωτό, φυσικά, δεν οφείλονται στην Ζάκυνθο, αλλά σε αυτό που όλοι αγαπάμε και μας δίνει εικόνες και φόρτιση μοναδική.
θάλαττα (http://monachus780.multiply.com/photos/album/19/19)

Με την αποβίβαση, κανονίστηκε το ψήσιμο 4 ψαριών στην ταβέρνα 'ρούλης' στην κυψέλη, από αυτά που "έδωσε" ένα ανύποπτο σημείο στην δυτική ζάκυνθο:) . Η ταβέρνα έχει ημιυπαίθριο χώρο με χρώματα μεξικάνικης hacienda και έμπροσθεν θάλασσα με ανάλογα χρώματα. Το ντόπιο τυρί που μας σέρβιραν(στέκεται όρθιο ως κέρμα στο αριστερό μέρος της φωτό) είναι not to be missed!ρούλης κυψέλη (http://monachus780.multiply.com/photos/album/20/20)

Παραλειπόμενο: Προς το βορειότερο άκρο του νησιού υπάρχει ένα σύμπλεγμα από σπηλιές. Μία από αυτές(το "κυανούν σπήλαιον", όπως λέει ο χάρτης), σε συγκεκριμένη ώρα της μέρας παίρνει ένα πολύ ωραίο χρώμα στο νερό, λόγω του ηλιακού φωτός. Έχω δει παρόμοιες και στο Καστελόριζο και στο Capri, ΟΚ. Η ιδιαιτερότητα αυτής στην Ζάκυνθο είναι ότι είναι διαμπερής(φαίνεται στην τελευταία φωτό). Αυτό σημαίνει ότι συνέβη το εξής:
ο χρόνια έμπειρος περί το μέρος βαρκάρης μας, έκανε ένα αναγνωριστικό πέρασμα ταχύτητας λιμένος και αφού βεβαιώθηκε ότι είμασταν εμείς και οι βράχοι, πέρασε παλαναρισμένος δεύτερη φορά με χειρισμό που απαιτεί κάποια κογιόνια, "δίνοντας" στον V6, ακριβώς την στιγμή που είμασταν κάτω από τον μεγάλο θολο:wow: :doh: .
κυανούν σπήλαιο aka τρύπα καραμανλή για rib (http://monachus780.multiply.com/photos/album/21/21)
Ομοιάζει με τον θόρυβο 360modena σto τούνελ Καραμανλή(λουμπάρδα)...
Όπως λένε οι αμερικάνοι, don't try it at your back yard:nono:.





Το σκάφος ήταν σαφώς overpower για τις συγκεκριμένες συνθήκες, το σημείο που δικαίωσε την ύπαρξή του πλήρως ήταν το ΒΔ κομμάτι με το ακανόνιστο φούσκωμα, όπου χωρίς ξενερίσματα είχαμε μάλλον αρκετή ταχύτητα για τις συνθήκες με κραδασμό μηδενικό. Κάναμε τον γύρο της Ζακύνθου και κάψαμε μαζί με σταμάτα-ξεκίνα, έμπα-έβγα για multiple μπάνια κάτω από 70 λίτρα:doh:.

Καλές βόλτες!

doukas
15-08-09, 06:46
το επομενο καλοκαιρι ,το evripous στο treiller,και προορισμο τα ιονια νησια.πρεπει να ειναι τελειο μεροσ για διακοπεσ για σκαφοσ.ενταξει,ειναι και ολοκληρο πελαγοσ,δεν μπορουμε σε δωδεκα -δεκαπεντε μερεσ να το γυρισουμε ολο,αλλα θα φροντισουμε να επιλεξουμε καποια καλα μερη που θα μασ προτεινετε εσεισ που το γυρισατε ολο.οι φωτογραφιεσ ειναι καταπληκτικεσ,τα ψαρια εχω την εντυπωση πωσ τα εψησε λιγο παραπανω,η φετα στην σαλατα γιατι βρεθηκε ορθια δεν μπορω να καταλαβω?ευχομαι ναχετε την υγεια σασ και αρκετο χρονο για να περνατε παντα τετοιεσ στιγμεσ:applause :applause :applause :cheers :cheers :cheers

Iosif
19-08-09, 11:56
ωχ αμαν!! τι νερά είναι αυτά!!

τσάμπα ταλαιπωρούμαστε με το (κατα τα άλλα λατρευτό) αιγαίο αυγουστιάτικα!

keyzer
19-08-09, 13:56
ωχ αμαν!! τι νερά είναι αυτά!!

τσάμπα ταλαιπωρούμαστε με το (κατα τα άλλα λατρευτό) αιγαίο αυγουστιάτικα!

Μιλάμε για λιμνοθάλασσα...με πρόγραμμα.

KREV GARY
19-08-09, 15:58
@Keyzer
πανέμορφες οι φωτο σου:applause
και πολύ ωραία η περιγραφή...και η παρουσίαση.:thumbs:

είναι πολύ καλό, που η συμβία σου , δεν μπορεί να ζήσει πάνω απο 7 ωρες μακριά σου, πρέπει να χαίρεσαι γι αυτό !!!! :cheers

keyzer
19-08-09, 22:02
@Keyzer
πανέμορφες οι φωτο σου:applause
και πολύ ωραία η περιγραφή...και η παρουσίαση.:thumbs:

είναι πολύ καλό, που η συμβία σου , δεν μπορεί να ζήσει πάνω απο 7 ωρες μακριά σου, πρέπει να χαίρεσαι γι αυτό !!!! :cheers

Καλά εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας... Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να ζήσω 7 ώρες μακριά από τους σαργους!!! Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να μου την έχει βαρεσει τελείως.!! Άκου εκεί μπάνιο με το αεροπλάνο αυθημερόν. Προσεύχομαι και θα κάνω σπονδες-χοές στον ηφαιστο, θεό των τεχνιτών, να τελειώνει ο κύριος πέτρος με το όπεν σκαφάκι που στήνει για τη next-bοats, αλλιώς με βλέπω σαββατοκύριακο punta del este... Ακούει κύριου καπλερη;

gatz
20-08-09, 08:49
... Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να ζήσω 7 ώρες μακριά από τους σαργους!!! Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να μου την έχει βαρεσει τελείως.!! Άκου εκεί μπάνιο με το αεροπλάνο αυθημερόν.

Πτωχέ......ελικόπτερο δεν έχεις ????

mdk
24-08-09, 10:08
keyzer :applause :cheers

Τελικά ήταν παραπάνω οι ώρες σου ε? :lol:

keyzer
24-08-09, 13:25
keyzer :applause :cheers

Τελικά ήταν παραπάνω οι ώρες σου ε? :lol:

Στο φουσκωτό ήταν 7 οι ώρες όντως. Από τις πιο καταδρομικές αποδράσεις και με βαθμό συγκίνησης λόγω αγαπημένου σκάφους...

Grizzly
27-08-09, 09:22
896

Μια που σου λείπει νατο που ξεκουράζεται :)

keyzer
27-08-09, 15:42
896

Μια που σου λείπει νατο που ξεκουράζεται :)
Με σκοτώgnεις:fouskoto4all

Jorgos
28-08-09, 13:07
Υπέροχες οιμ φωτογραφίες. Να δώ πότε θα αξιοθώ να πάω και εγώ !!

Grizzly
28-08-09, 19:11
Υπέροχες οιμ φωτογραφίες. Να δώ πότε θα αξιοθώ να πάω και εγώ !!

Εσυ οταν αξιωθείς να έρθεις μην περιμένεις βόλτα με φουσκωτό
με το καγιάκ θα κάνουμε το γύρο του νησιού:D:lol:

Xatzi
02-09-09, 12:47
Καλησπέρα φίλε Grizzly. Η φωτογραφία σου εντυπωσιακή και τρομακτική... Είναι παράξενο να βλέπω το σκάφος μου σε φωτό...

Grizzly
02-09-09, 20:04
Καλησπερα δεν ήθελα να σε τρομάξω :)
Πως και δεν σε έχω πετύχει στον Αντρέα ????

Xatzi
07-09-09, 12:04
Δεν με έχεις πετύχει στον Αντρέα διότι μένω μόνιμα Αθήνα. Ωστόσο μπορεί κάπου να έχουμε συναντηθεί μιας και γνωρίζω τον Αντρέα σχεδόν 20 χρόνια! Επίσης νομίζω, τον χειμώνα, είχα δει το σκάφος σου στο parking. Λογικά μέσα σε αυτό τον μήνα θα έρθω να το πάρω μιας και μου λείπει αφάνταστα το scorpion. Οι θάλασσες του Ιονίου και ειδικά η Ζάκυνθος(κάνω διακοπές εκεί απο τότε που γεννήθηκα, χωρίς να έχω χάσει ούτε ένα καλοκαίρι!) δεν συγκρίνωνται με τίποτα, δυστηχώς όμως δεν μπορώ να τις απολαμβάνω παρα μόνο κάποιες εβδομάδες το καλοκαίρι. Όταν έρθω θα σε ειδοποιήσω να τα πούμε απο κοντά.

Grizzly
10-09-09, 22:42
Ok Περιμένω :thumbs:

Albatros
13-09-09, 19:42
Οι φωτογραφίες σου είναι καταπληκτικές, συγχαρητήρια!!!! Να κανουμε τα όνειρα για του χρόνου!!!:applause

babbis40
26-10-09, 19:45
το πρώτο καλοκαίρι πριν 5 χρόνια το σκαφακι μας επισκεφθηκε το Ιόνιο , τρομερές αναμνήσεις , αλλά δεν το χορτάσαμε , βλέποντας και αυτές τις τρομερές φωτογραφίες το επόμενο καλοκαίρι -και με την Εγνατία πλέον- σίγουρα ΙΟΝΙΟ :thumbs:

pirinaios
04-11-09, 19:49
:applause :applause
Τρομερές φωτό!!
Το Ιόνιο είναι όντως παράδεισος..:RIB-love
Να περνάς πάντα καλά!

doukas
06-11-09, 23:39
1200 χλμ πανε ελα με 50-60 χλμ την ωρα.καταλαβαινεται τι τραβηξα για να παω το evripus στα συβοτα.θα το ξανακανα ευχαριστως για να ζησω αυτο το μαγικο 12ημερο στον παραδεισο του ΙΟΝΙΟΥ

Vangelis
07-11-09, 18:30
Ωραία αφήγηση και όμορφες φωτογραφίες!!!

Τελικά άλλη η χάρη του Ιονίου...