PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή αγορά φουσκωτού + εξωλέμβιας



coolduck
17-08-09, 17:11
Χαιρετίζω τους θαλασσόλυκους του forum. Καινούργιος στο hobby στην Ελλάδα (γιατί έμενα εξωτερικό και είχα πολυεστερικό 4,5μ με 40αρα μηχανή αλλα οι θάλασσες εκεί ήταν πιο χαλαρές) Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φουσκωτό 3,80- 4,20μ και να του βάλω μια εξωλέμβια μέχρι 15hp. Δίπλωμα δεν σκέφτομαι να βγάλω όχι προσωρινά (μιας και η μηχανή θα είναι μικρή) και αναρωτιέμαι τα παρακάτω:
1. Τι σκάφος είναι καλύτερο σε μέγεθος για μια 15αρα έτσι ώστε να είναι ασφαλές για 3 άτομα? 3,80 ή 4,20μ?
2. Μέχρι πόσα ναυτικά μίλια μπορώ να το βγάλω (πχ. μπορώ να πάω μέχρι Αίγινα και είναι ασφαλές για ένα τέτοιο σκάφος?)
3. Αντέχει στα μποφορ και πόσα είναι αυτά? Αν πχ είμαστε 4 άτομα θα την βγάλουμε καθαρή?
4. Τι καίει ένα τέτοιο σκάφος και τι ταχύτητες μπορεί να αναπτύξει?
5. Σε περίπτωση που θέλω να βγω σε μια παραλία έχω θέμα με νόμο κλπ ή πρέπει να το αφήνω κάποια μέτρα απο την παραλία?
6. Τι χρειάζεται να κάνω (χαρτιά, άδειες πλοών κλπ) για να το κυκλοφορήσω άμεσα?

Επίσης έχετε κάτι σε φθηνό πακέτο να μου προτείνετε? Έχω δει καν 2 (Quicksilver 380 sport XS + Mercury 15 που βγαινει κοντά στα 5000€ και ένα φθηνότερο της cosaplanet Trend cheetah 380 + εξωλέμβια yamaha 15hpπου βγαινει στα 3500€)

Η βοηθεια σας είναι σημαντική

efthymis
17-08-09, 17:40
φιλε coolduck καταρχας αν θυμαμαι καλα ολα τα φουσκωτα, και τα μικρουλια εννοω,πρεπει να πληρουν τις ιδιες προυποθεσεις.αδεια πλοων,αλιειας σκαφους και εσενα εφοσον ψαρευεις,σωστικα βεγγαλικα,ασφαλεια και αδεια χειριστου.οποτε αν δεν βγαλεις θα εισαι ''παρανομος''. :D
τωρα στην αδεια εκτελεσης πλοων που θα παρεις θα σου λενε ποσο ειναι το "νομιμο" βεληνεκες σου απο την στερια.το πραγματικο βεληνεκες σου θα εξαρτηθει απο το αν παρεις φουσκωτακι με καρινα grp η αλουμινιου η συμβατικο(με ταβλες καθε 15 εκ),με το πρωτο να στεκεται αρκετα καλυτερα απο το δευτερο και αυτο απο το τριτο αντιστοιχα.
οσον αφορα στον καιρο,βαρια στο τριαρι να γυρισεις στεγνος.στα 4 θες μαγιο και στα 5 θες και διπλο σωσιβιο και 3-4 κομποσκοινια στο καθε χερι . :diver:
προτεινω να ξοδεψεις κατι παραπανω να παρεις κατι με πολυεστερικη καρινα γιατι ειναι πιο αξιοπιστο πλευστικα και σκληροτραχειλο απο πλευρας φθορας μακροχρονια.:thumbs:

coolduck
18-08-09, 10:51
Φιλε Ευθύμη ευχαριστώ για την απαντηση σου, ρώτησα στο λιμεναρχείο Λαυρίου και μου είπαν οτι δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από "άδεια πλόων" εφόσον δεν θα το χρησιμοποιώ για ψάρεμα και τα σχετικά και είναι μέχρι 15hp. Το θέλω για κοντινές αποδράσεις με την οικογένεια.
Τώρα σχετικά με συμβατικό (γάστρα ή όχι) προτιμώ συμβατικό μιας και δεν θέλω να πληρώνω ενοίκια φύλαξης, έχω χώρο στο σπίτι να το βάλω και όρθιο στον κήπο.
Επειδή δεν μένω πολλά χρόνια Ελλάδα, συνήθως το συνήθες μποφορ τι είναι? Δηλαδή σε καθημερινή βάση, παιζει 3αρι? Αν θέλω να πάω Αίγινα ή Ευβοια την βγάζω ή θα πνιγώ?
Ευχαριστω

mario
18-08-09, 13:28
Εαν σκοπευεις να πηγαινεις μεχρι την Αιγινα δεν σου φτανει το 3.80 η 4.20. Με αυτα βεβαια δεν θα 'πνιγεις' ποτε, αλλα δεν θα ξαναπας γιατι ειναι μαλλον ταλαιπωρια παρα διασκεδαση. Παρολο που ο Σαρωνικος ειναι γενικα ησυχος, η συγκεκριμενη διασταση ειναι για κοντινη εξορμηση και μονο. Δεν μπορεις να τα εχεις 'ολα σ'ενα', και μικρο, και φτηνο, και ευκολοχρηστο, και ναυαγοσωστικο, και τεντερ,και 'χωρις' καταναλωση,και χωρις αδεια, και χωρις τρειλερ, και στο πορτπαγκαζ, και χωρις σκοτουρες, και να σε ζηλευουν :) , και αλλα πολλα...

coolduck
18-08-09, 21:58
Φιλε Mario, σημερα επισκεφτηκα 2 dealer για σκαφη, και ειδικα ο 2ος μου ειπε οτι με φουσκωτο 3,80 και 15αρα πηγαινει Αιγινα χωρις κανενα προβλημα. Επειδη οι αποψεις διαφερουν απο καπετανιο σε πωλητη, και απο ανθρωπο σε ανθρωπο δεν μπορω να αποφασισω τι να κανω. Επισης μου ειπε οτι μπορω μεχρι 4,20 αν θελω απλα θα μειωση την ταχυτητα αν ειναι μεγαλυτερο με 15αρα. Ενας προηγουμενος πελατης απο εμενα εφευγε (τον ειδα με τα ματια μου) με ενα 4,20 με 15αρα που το ηθελε για Ροδο να πηγαινει γυρω γυρω στα νησακια. Ενας αλλος μου ειπε οτι δεν ειχε ποτε θεμα με το 3,80 του με 15αρα στο να κανει μικρες αποστασεις (μεχρι 10νμ) και με 5 μποφορ, κουναγε μεν αλλα δεν φοβοσουν να πας στον πατο. Τωρα κατι που με ανησυχησε ηταν η ποιοτητα των φουσκωτων. Ακουσα ενα αλλο πελατη που ενω ηταν εν πλω του ηρθε καδρονι και του σκισε την μια φουσκα. Παιζει ρολο φανταζομαι και το παχος του pvc, τα περισσοτερα που ειδα ηταν στο 0,9χιλ αντε 1 το πολυ. Υπαρχει κινδυνος αν δεν εισαι extreme τυπος να το "σκισεις" το σκαφακι? Η Ελλαδα εχει πολλες ξερες? Πχ στο εξωτερικο που εμενα ειχε στην μεση του πουθενα θαμμενα νησακια (ξερες) που ηταν πολυ κοντα στην επιφανεια της θαλασσας και αν δεν ηξερες, την εκλαιγες την εξωλεμβια και μπορει και το σκαφος.

mario
19-08-09, 09:35
Αυτα που σου εγραψα 'εκ πειρας' θα στα επιβεβαιωσουν πολλοι. Γνωμη μου ειναι το 3.80μ με την 15αρα. Ειχα καποτε, και για 5 χρονια ενα Barracuda συμβατικο που εχει ο στρατος το ναυτικο τα Canader κλπ, με μια 15hp mariner, και δεν μπορεις να φανταστεις πως το ειχα ευχαριστηθει.
Αβυθιστο πραγματικα, ναυαγοσωστικη λεμβος.
Η διασταση αυτη οπως ειπα ειναι ακριβως οτι σου εγραψα πριν.
Θα πας στην Κρητη -που λεει ο λογος- εαν αντεχεις (πριν δυο χρονια πηγαν δυο παρομοια), αλλα μια φορα στην ζωη σου, και δεν θα το ξανακανεις! Ειναι ταλαιπωρια. Ομως ειναι πρακτικο και μην εχεις το αγχος για ξερες και παρομοια, γιατι με μεγαλυτερο θα εχεις μεγαλυτερο αγχος.
Και οταν το βαραθεις θα σε παρακαλανε να το αγορασουν σχεδον στα λεφτα που το αγορασες! Ενα τετοιο σκαφακι ειναι παιχνιδι και εργαλειο μαζι!:thumbs:
Για μαρκες θα βρεις πολλες. Τα καλα υφασματα τους ειναι τοσο γερα που δεν παθαινουν τιποτα. Και να θες δεν μπορεις να τα σκισεις. Μην ανησυχεις.
Φροντισε μονο να εχεις ενα ελαφρυ τρειλερ, για δικη σου ευκολια μεταφορας. Αυτα. :)

MIXALIS0182
19-08-09, 11:21
coolduck apla skepsou tin taleporia me to 3.80 .an eisai me tin oikogenia sou kai sou tixei ena 5bf mipos fovithoun?prin kaneis tin epilogisou skepsouta ola.

Vinci
19-08-09, 11:27
5Bf είναι 2 μέτρα κύμα ρε παιδια...ποιό 3,80 και ποιά 15αρα μου λέτε;

MIXALIS0182
19-08-09, 12:02
5Bf είναι 2 μέτρα κύμα ρε παιδια...ποιό 3,80 και ποιά 15αρα μου λέτε;

swstos! :thumbs:

mario
19-08-09, 12:37
Πρωτα-πρωτα περνουμε προβλεψη, οσα μετρα σκαφος και να εχουμε!
Μετα εαν δεν ειναι μεγαλη αναγκη, βλεπουμε ...και κανουμε αναλογα τις δυνατοτητες του καθενος. (Δεν χρειαζεται να μας δουνε στις ειδησεις!).
Φετος στα λιμανια η σε γνωστα μεγαλα παρκινκ σκαφων, εαν περασετε απ'εξω θα δειτε τα 9αμετρα διμηχανα μεσα ! Πολυ σοφα. (χωρις ειρωνια).
Δεν παιζουμε με τετοια, (οσο πιο πολλα ...ξερεις η εχεις ...δει, τοσο πιο λιγα λες!).
Την θαλασσα να την σεβομαστε και μην ξεχναμε οταν 'βγενουμε' για αναψυχη, μην προκαλουμε αδικα την τυχη μας.
Και ποτε βεβαια δοκιμαζοντας την τυχη των οικογενειων μας.

MIXALIS0182
19-08-09, 12:44
kala ola afta mario alla to 4 kai to 5 mpori na sou tixei xoreis na einai stis provlepsis.
mporei na einai enas topikos keros.
pada milame oti an sou tixei.!

mario
19-08-09, 13:02
kala ola afta mario alla to 4 kai to 5 mpori na sou tixei xoreis na einai stis provlepsis.
mporei na einai enas topikos keros.
pada milame oti an sou tixei.!
Μιχαλη οι ανθρωποι των νησιων, εισαστε πιο 'τριμενοι' με την θαλασσα, αυτα που ειπα τα ξερετε καλυτερα απο πρωτο χερι. Ισως οι καθημερινες σας μετακινησεις ειναι στην θαλασσα. Και οχι οπως για εμας πχ Πειραιας Αθηνα! και ας μην κρυβομαστε εμεις ειμαστε λιγο ναι και οχι...ερασιτεχνες.
Και σε μια δυσκολη κατασταση μπορειτε λογω εμπειριας να κανετε αναλογα.
Η θαλασσα για εσας ειναι η εθνικη η δικη μας. ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.:)

MIXALIS0182
19-08-09, 13:57
nai simfono se ola kai sta proigoumena pou ipes giafto apla anefera gia enan pio diskolo kero kai pada theoritika an tixei gia na proideasw ton agorasti na to skefti kala kai isos na min paei se toso mikro skafos.

efthymis
19-08-09, 16:30
σε αυτα τα μεγεθη μονο ψαροτουφεκαδες εχω δει (το πολυ 2 μαζι) να κανουν αποστασεις που σε κανουν και χαζευεις.πχ απο βορεια ναξο - δονουσα αποσταση σχεδον 20 μιλια να πας...
ολα αυτα ομως μονο σε τρελη λαδια και μονο με ανθρωπους που ξερουν απο θαλασσα και κολυμπι.
δεν μπορω να διανοηθω ομως σοβαρο πατερα να βαζει το μικρο του παιδι σε τετοιο βαρκακι για αποσταση μεγαλυτερη της παραδιπλανης παραλιας και παντα εννοειται γυαλο γυαλο.

coolduck
19-08-09, 18:33
Ευχαριστω ολου για τις απαντησεις σας, απο οσο καταλαβαινω οι αποψεις και οι εμπειριες ειναι πολλες. Απλα και παλι αυτο που με ενδιαφερει ειναι για κοντινες αποστασεις (το Αιγινα για μενα θα ειναι το πιο μακρινο ταξιδι) Περισσοτερο γυρω απο την Ευβοια (πεταλιους μερια). στην Κρητη δεν θα το σκεφτομουν καν. Απο οσο καταλαβαινω τα 5 μποφορ ειναι για την πλακα να τα πιασεις στην Ελλαδα. Το θεμα ειναι αν ειναι 2 μετρα κυμα μπορει να μην πνιγεσαι αλλα το νερο δεν θα το γλυτωσεις. Για γυρω γυρω απο την στερια ειναι ασφαλες τελικα η οχι? Γιατι αν ειναι να το παρω και να καθεται στο γκαραζ, τοτε το αφηνω προσωρινα και το βλεπω μελλοντικα για 7μετρο γαστρατο.
Ουτε για ψαρεμα το θελω (δεν εχω την γνωση) ουτε για Κρητη, αλλα για γυρω γυρω απο Αττικη η Ευβοια και το πολυ αν ειμαστε 2 ατομα να δοκιμασουμε να παμε μια Αιγινα εφοσον εχει μπουνατσα και οχι 5 μποφορια.
Παντως ευχαριστω και παλι

Dimitris
19-08-09, 19:06
για σου coolduck και :welcome

να σε βοηθήσω οπως με βόηθησαν εμένα μερικά χρόνια πριν και δεν πήρα ποτέ τόσο μικρό:
πες μας πόσο καιρό κάθεσαι Ελλάδα, πόσα ΣΚ θα μπορείς να το ρίχνεις και πόσες μέρες διακοπές κανεις.
τι εννοώ για να μην σε κουράζω
αν εισαι για παράδειγμα 1 μήνα Ελλάδα και έχεις 4 ΣΚ που μπορείς να το ρίξεις, τότε με τον νόμο των πιθανοτήτων τα 3 ΣΚ θα έχει καιρό (γιατί είμαστε Ελλάδα!) αρα 1 σου έμεινε.
και απο 20 μέρες διακοπές τις 12 σίγουρα βοριάδες (εκτος αν είσαι στο Ιόνιο που έχεις απλά μεγαλύτερες πιθανότητες.)
αυτά σκέψου λίγο και μετά απoφάσισε μήπως το καλύτερο για τώρα είναι "του φίλου" μέχρι να πάρεις το 7μετρο σου!!

coolduck
19-08-09, 21:01
Φιλε Δημητρη, ευχαριστω για την απαντηση σου. Βασικά τωρα μενω Ελλαδα απλα ημουν εξωτερικο. Αρα εχω τις ιδιες ημερες αδεια οπως το 90% των εργαζομένων Ελλήνων. Πιστευεις οτι ουτε για Πεταλιους αξιζει να το παρω?
Ευχαριστω

coolduck
19-08-09, 21:07
σε αυτα τα μεγεθη μονο ψαροτουφεκαδες εχω δει (το πολυ 2 μαζι) να κανουν αποστασεις που σε κανουν και χαζευεις.πχ απο βορεια ναξο - δονουσα αποσταση σχεδον 20 μιλια να πας...
ολα αυτα ομως μονο σε τρελη λαδια και μονο με ανθρωπους που ξερουν απο θαλασσα και κολυμπι.
δεν μπορω να διανοηθω ομως σοβαρο πατερα να βαζει το μικρο του παιδι σε τετοιο βαρκακι για αποσταση μεγαλυτερη της παραδιπλανης παραλιας και παντα εννοειται γυαλο γυαλο.
Αγαπητε Ευθυμη σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα σε κινδυνο την ζωη οχι μονο του μικρου μου αλλα και κανενος συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου. Για αυτο ρωταω και εσας που εχετε εμπειρια για να καταληξω. Παραδειγματα με πωλητες σας εδωσα που μου ειπαν οχι μονο σε μενα αλλα και αλλους πελατες οτι δεν υπαρχει προβλημα με 5αρι με το συγκεκριμενο σκαφος. Τωρα αν λενε παραμυθες για να πουλησουν...Τι να πω, για αυτο δεν παει μπροστα αυτη η χωρα. Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη. Και για να κλεισω να μην κουραζω και τους υπολοιπους, τι θα προτεινατε για ασφαλεια, ποσα μετρα και πανω και με τι εξωλεμβια για να μπορω να πηγαινω με την οικογενεια μου χωρις να τους βαζω σε κινδυνο.
Ευχαριστω και καληνυχτα σας
Παντα αβυθιστοι!!!

efthymis
19-08-09, 23:47
παρε ενα εξαμετρο φιλε μου να γεφυρωσεις την ασφαλεια και την ανεση του "μεγαλου" και την πολυχρειστικοτητα και ευκολια του "μικρου".
και μεχρι και 5 bf θα εισαι και ολοστεγνος που σημαινει οτι θα βγαινεις και χειμωνα για πλακα ως την αιγινα που θες ισως και παραπερα ως το αγκιστρι λχ.

Dimitris
20-08-09, 01:12
Φιλε Δημητρη, ευχαριστω για την απαντηση σου. Βασικά τωρα μενω Ελλαδα απλα ημουν εξωτερικο. Αρα εχω τις ιδιες ημερες αδεια οπως το 90% των εργαζομένων Ελλήνων. Πιστευεις οτι ουτε για Πεταλιους αξιζει να το παρω?
Ευχαριστω

επειδη εγω δεν είμαι καθόλου ριψοκύνδινος θα σου έλεγα οτι δεν θα το έκανα ποτε με 3.80 το Πεταλιούς.
το ποιο μακριά που έχω παει με ΥΑΜ380 και 9.9 μηχανή είναι απο Αρκίτσα απέναντι στο ξενοδοχείο που μου φάνηκε για ταξίδι ολόκληρο.
αλλά ήμουν και 25 χρονών και δεν καταλάβαινα και πολλά απο κινδύνους.
τώρα μόνο απο παραλία σε παραλία θα πήγαινα. άντε και απο Σπέτσες στο Πορτο Χέλι απέναντι. οχι κατι περισσότερο (και μόνο σε μέροι που μπορει να έρθει κάποιος να σε βρει αν χρειασθεί.

MIXALIS0182
20-08-09, 02:23
Αγαπητε Ευθυμη σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα σε κινδυνο την ζωη οχι μονο του μικρου μου αλλα και κανενος συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου. Για αυτο ρωταω και εσας που εχετε εμπειρια για να καταληξω. Παραδειγματα με πωλητες σας εδωσα που μου ειπαν οχι μονο σε μενα αλλα και αλλους πελατες οτι δεν υπαρχει προβλημα με 5αρι με το συγκεκριμενο σκαφος. Τωρα αν λενε παραμυθες για να πουλησουν...Τι να πω, για αυτο δεν παει μπροστα αυτη η χωρα. Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη. Και για να κλεισω να μην κουραζω και τους υπολοιπους, τι θα προτεινατε για ασφαλεια, ποσα μετρα και πανω και με τι εξωλεμβια για να μπορω να πηγαινω με την οικογενεια μου χωρις να τους βαζω σε κινδυνο.
Ευχαριστω και καληνυχτα σας
Παντα αβυθιστοι!!!

file coolduck ola ksekinan apo to posa tha diatheseis.
oso gia tous polites asta.to thema einai na iparxei ilikrinia.

efthymis
20-08-09, 08:21
@ δημητρης
καλα εσενα ο μηχανικος σου απο οτι καταλαβαινω απο το σχολιο με τα φρενα και την κορνα ειναι φοβερος επιστημων !! :einstein: :thumbs:

GEORGE
20-08-09, 10:46
Εγω πιστευω το εξης:
Καταρχην συμφωνω εν μερει με τις παραπανω αποψεις. Φυσικα τη θαλασσα πρεπει να τη σεβεσαι ΑΛΛΑ αν πανω απ'ολα πρυτανευει η λογικη σου τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. Αν θες να χαρεις τη θαλασσα αυτο θα το κανεις ειτε εχεις 7μετρο γαστρατο ειτε μικρο συμβατικο. Δηλαδη τη δεκαετια του 80 με τα συμβατικα πως κυκλοφορουσαν οι φουσκωταδες της εποχης?
Εγω πιστευω λοιπον πως και Αιγινα μπορεις να πας και οπου αλλου εσυ θελησεις οταν θα σου το επιτρεψει ο καιρος αλλα κι εσυ θα νοιωθεις ετοιμος!

efthymis
20-08-09, 11:00
αν γιωργο ηταν ευχαριστημενοι οι φουσκωταδες της εποχης που λες και τα σκαφη δε θα εξελισσοταν και θα μεγαλωναν,και οι συγκεκριμενοι καπετανεοι δε θα κυκλοφορουσαν σημερα στην πλειοψηφια τους με 6μετρα+.το σκαφος οφειλει να ειναι καλο και αξιο να ανταπεξελθει σε συνθηκες που ειναι περα απο προβλεψεις καιρου (μπουρινια τοπικα και απροσμενα).διαφορετικα δεν αξιζει το ρισκο νομιζω.

coolduck
20-08-09, 11:03
file coolduck ola ksekinan apo to posa tha diatheseis.
oso gia tous polites asta.to thema einai na iparxei ilikrinia.

Αγαπητε Μιχαλη την συγκεκριμενη στιγμη το ποσο που ειναι διαθεσιμο ειναι στα 5000 max. Αν το αποφασισω, απο το επομενο καλοκαιρι θα μπορω να διαθεσω γυρω στα 10000. Αλλα και παλι αν ειναι να σκασω 10000, και λογω δουλειας το βγαζω το πολυ 10 μερες το χρονο, τοτε δεν ξερω αν με συμφερει να τα σκασω. Οπως ειπα, ουτε ψαροτουφεκας ειμαι, ουτε για περιπετειωδης τυπος στο κοκκαλο ειμαι. Στα 34 μου χρονια το χρειαζομαι για καμια εκδρομουλα κοντα, αλλα αν ειναι απο τα 4 ΣΚ που εχει ο μηνας απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβριο, τα 3 ΣΚ ειναι με 5αρια τοτε καλυτερα να κατσω στα αυγα μου. Παντως αυτο που λεει και ο George, ειναι σωστο. Ο θειος μου με τον πατερα μου ηταν τρελοι ψαροτουφεκαδες (με μπουκαλες) στην δεκαετια του 80, και εξαφανιζονταν με το μικρο Zodiac (πορτοκαλι χρωμα) με την μηχανη 20. Δεν καταλαβαιναν τιποτα. Ειχαν φτασει μεχρι Σαντορινη. Φυσικα μετα εφτιαξαν απο μονοι τους ενα 7μετρο χρωματος γκρι με 2 μηχανες 125αρες. Θυμαμαι ταξιδια και με τα 2 σκαφακια που δεν ειχαμε θεμα. Αλλα ισως ημουν μικρος τοτε και δεν καταλαβαινα και πολλα απο μποφορια.

efthymis
20-08-09, 11:20
ψαροτουφεκαδες με μπουκαλες ε;;; :eek:
αυτοι τα ξ3κ#λι@σαν ολα και δεν υπαρχει λεπι σημερα για τους νεολαιους...
ντροπη!!!!!!! :nono:

MIXALIS0182
20-08-09, 11:22
me 5.000e tha vreis 4.20m gastrato na kanis ti douliasou
alla tha einai palioutsiko.exeis dikio se ola afta apla oi epoxes exoun alaksei kai olopi zitoun tin megaliteri asfalia.

GEORGE
20-08-09, 11:58
Ευθυμη η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Αφενος εχεις δικιο οσον αφορα την εξελιξη την οποια παρακολουθουμε καθημερινα οχι μονο στις βαρκες μας αλλα στο καθετι. Προσωπικα μιλωντας τωρα, ειτε εχω κοτερο 20 μετρων ειτε ενα βαρκακι 2.5 μετρων ο σκοπος μου επιτυγχανεται. Το μεγαλυτερο αλλα και νεοτερο (σε ηλικια) σκαφος προσφερει μεγαλυτερη ανεση και ευκολιες αλλα.....η ουσια ειναι η ιδια!

mario
20-08-09, 12:08
Αγαπητε Μιχαλη την συγκεκριμενη στιγμη το ποσο που ειναι διαθεσιμο ειναι στα 5000 max. Αν το αποφασισω, απο το επομενο καλοκαιρι θα μπορω να διαθεσω γυρω στα 10000. Αλλα και παλι αν ειναι να σκασω 10000, και λογω δουλειας το βγαζω το πολυ 10 μερες το χρονο, τοτε δεν ξερω αν με συμφερει να τα σκασω.
...αυτα που εγραψες πριν ΝΑ ΜΗΝ τα ξαναγραψεις! και να μην τα ξανασκεφτεις, γιατι δεν θα παρεις ποτε φουσκωτο!
Ολοι εδω μεσα εχουμε δωσει απο εναν σκασμο λεφτα εως πολλα, αλλα δεν το αναφερουμε -βλεπε ακινησιες λογω Βοριαδων, λογω δουλειας, λογω αναδουλειας, λογω, λογω, λογω...- αλλα κανεις δεν σκεπτεται ετσι, γιατι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΑ ΜΑΣ τα τελευταια 30χρονια!!!!!!!!!:thumbs:
Και εαν παραδεχτουμε αυτο που ειπες, ξερεις τι θα πει ο Ναυαρχος? ε? οτι : ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑΛΕΓΑ !!! ΤΙ ΤΟΘΕΛΕΣ ? (ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!).
Αρα εαν συνεχιζεις να σκεφτεσαι λογικα,τοτε ξεχνα το φουσκωτο.:D και ψαξε για αλλο χομπι. ΤΕΛΟΣ.:cheers
(ΥΓ: Ναυαρχος=η γυναικα μου).

efthymis
20-08-09, 12:13
σωστος ο mario!!!!!!!!! :thumbs:

Dimitris
20-08-09, 20:28
mario !!!!

MIXALIS0182
20-08-09, 20:42
...
Και εαν παραδεχτουμε αυτο που ειπες, ξερεις τι θα πει ο Ναυαρχος? ε? οτι : ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑΛΕΓΑ !!! ΤΙ ΤΟΘΕΛΕΣ ? (ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!).
Αρα εαν συνεχιζεις να σκεφτεσαι λογικα,τοτε ξεχνα το φουσκωτο.:D και ψαξε για αλλο χομπι. ΤΕΛΟΣ.:cheers
(ΥΓ: Ναυαρχος=η γυναικα μου).

:mouahaha :mouahaha :mouahaha :lol: :lol: :lol: :thumbs:

akisthebest
26-08-09, 22:19
θαθελα να ρωτησω να με πειτε σας παρακαλω.εχω ενα μαστερ 5.80 με διχρονη mariner 135 hp 1996 μοντελο σε πολυ καλη κατασταση.σε τι τιμη θα μπορουσα να το πουλησω?11.000 ειναι καλη τιμη?Εργάτης,Βυθόμετρο,VHF,GPS(χάρτηελλάδας),Πυξίδ α,
Υδατοπαγίδα,Σκάλα μπάνιου, Roll Bar,
Πλήρη σωστικά(4 σωσίβια)
2 άγκυρες,σχοινιά,
δεξαμενή καυσίμων inox 100ltr+ 25 ltr(βοηθητικό),
δεξαμενή νερού- ντους με πρεσοστατική αντλία,
1 μπαταρία(καινούργια) με διακόπτη both,
Αντλία σεντίνας,Τέντες δωματίου +ηλίου+parking ,
κάλυμα μηχανής,τρέιλορ Αιμίλιος.Καινουργια αδεια αλιειας,αδεια πλοων