PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλκιδικη

ion
22-05-09, 17:58
Γνωριζει κανενας κολπακια ή ησυχες παραλιες 1ο ποδι χαλκιδικης?

ion
22-05-09, 23:08
καταλαβα.μηπως για 2ο?

mdk
23-05-09, 06:35
Αν πάντως θες για το 3ο έχω έναν που θα σε βοηθήσει :lol:

(κάνε υπομονή και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά από Θεσσαλονίκη ...)

ΤΑΣΟΣ.Π
23-05-09, 07:30
ΔΥΣΤΗΧΩς ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟΥΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ.
ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ

Vinci
23-05-09, 07:38
1o πόδι: Πολύ φασαρία, έχω να πάω χρόνια. Σίγουρα θα υπάρχουν και ήσυχα κολπάκια, αλλά το ποσοστό που κατέχουν στην ακτογραμμή δεν πρέπει να ξεπερνά το 0,0005%. :D Ίσως από την πλευρά του Θερμαϊκού - από Φούρκα και γυρίζοντας μέχρι τη Σκιώνη κάτι να βρεις. Η δεύτερη Θεσσαλονίκη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2ο πόδι: (από την πλευρά του 1ου ποδιού) πολύ καλύτερα τα πράγματα, ΚΑΙ οργανωμένες παραλίες ΚΑΙ ήσυχα κολπάκια ΚΑΙ πολλά μέρη για ψάρεμα τόσο με ήσυχα όσο και με "κοσμικά" μέρη και με υπερ-αρκετές υποδομές για διαμονή εκτός σκάφους.
2ο πόδι: (από την πλευρά του Αγ. Όρους) ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ για όσους έχουν σκάφος. Άγρια μέρη χωρίς πρόσβαση με δρόμο στη θάλασσα, με 4-5 χωριά όλα κι όλο στην ακτογραμμή, κάθε μέτρο και διαφορετικός χαρακτήρας παραλίας, πολύ πολύ πράσινο στη στεριά και τιρκουάζ στη θάλασσα. Πιστεύω ότι όποιος έχει σκάφος (ανεξαρτήτος μεγέθους) πρέπει να γνωρίσει αυτό το κομμάτι της Χαλκιδικής.

Πως το σκέφτεσαι εσύ; Υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε κάθε περίπτωση.

ion
24-05-09, 09:35
Που να πας ως εκει με το φουσκωτακι που εχω ρε γαμωτο?Ευχαριστω παντως

Vinci
24-05-09, 22:44
Από που ξεκινάς; ή μήπως είσαι "μόνιμα" στο 1ο πόδι;

KIRIAKOS
25-05-09, 00:06
Στο Ποσείδι έχει ήσυχη παραλία, στην "μύτη" συγκεκριμένα πρόσβαση έχει μόνο με τζιπ γιατί έχει πολύ άμμο και κολάνε τα αυτοκίνητα, επίσης ανάμεσα απο Σάνυ με ελάνη, έχει κάποιες

Dimitris
25-05-09, 06:43
1o πόδι: Πολύ φασαρία, έχω να πάω χρόνια. Σίγουρα θα υπάρχουν και ήσυχα κολπάκια, αλλά το ποσοστό που κατέχουν στην ακτογραμμή δεν πρέπει να ξεπερνά το 0,0005%. :D Ίσως από την πλευρά του Θερμαϊκού - από Φούρκα και γυρίζοντας μέχρι τη Σκιώνη κάτι να βρεις. Η δεύτερη Θεσσαλονίκη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2ο πόδι: (από την πλευρά του 1ου ποδιού) πολύ καλύτερα τα πράγματα, ΚΑΙ οργανωμένες παραλίες ΚΑΙ ήσυχα κολπάκια ΚΑΙ πολλά μέρη για ψάρεμα τόσο με ήσυχα όσο και με "κοσμικά" μέρη και με υπερ-αρκετές υποδομές για διαμονή εκτός σκάφους.
2ο πόδι: (από την πλευρά του Αγ. Όρους) ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ για όσους έχουν σκάφος. Άγρια μέρη χωρίς πρόσβαση με δρόμο στη θάλασσα, με 4-5 χωριά όλα κι όλο στην ακτογραμμή, κάθε μέτρο και διαφορετικός χαρακτήρας παραλίας, πολύ πολύ πράσινο στη στεριά και τιρκουάζ στη θάλασσα. Πιστεύω ότι όποιος έχει σκάφος (ανεξαρτήτος μεγέθους) πρέπει να γνωρίσει αυτό το κομμάτι της Χαλκιδικής.

Πως το σκέφτεσαι εσύ; Υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε κάθε περίπτωση.

καλημέρα!!
από που είναι καλύτερα να ξεκινήσει κανεις την βόλτα για το δεύτερο ποδάρι απο την πλευρα του αγιου όρους? (γλίστρα παρκιν για auto και τρειλερ)
και διαμονή για να δούμε οσο μεγαλύτερο κομμάτι γίνεται απο το ποδάρι?
ευχαριστώ!!

Teo K
25-05-09, 08:48
@ Dimitris
περυσι το καλοκαιρι ημουν στο 2ο ποδι απο την πλευρα του Ορους.
Εμεινα στο Theoxenia appartments που διαθετει παρκιν για τα παντα αλλα και το λιμανακι ειναι στα 300 μετρα οπου και αφησα το φουσκωτο για οσες μερες ημουν εκει.Επισης διαθετει και μικρη προβλητα που ειναι πολυ χρησιμη για το "μπες-βγες" της οικογενειας (αν τα μικρα βαριουνται να πανε μεχρι το λιμανακι) Φοβερο μερος για βολτες στη θαλασσα με ησυχα νερα και πανεμορφες παραλιες.
να και το site http://www.halkidiki.com/theoxenia/index_g.htm

Dimitris
25-05-09, 14:15
@ Dimitris
περυσι το καλοκαιρι ημουν στο 2ο ποδι απο την πλευρα του Ορους.
Εμεινα στο Theoxenia appartments που διαθετει παρκιν για τα παντα αλλα και το λιμανακι ειναι στα 300 μετρα οπου και αφησα το φουσκωτο για οσες μερες ημουν εκει.Επισης διαθετει και μικρη προβλητα που ειναι πολυ χρησιμη για το "μπες-βγες" της οικογενειας (αν τα μικρα βαριουνται να πανε μεχρι το λιμανακι) Φοβερο μερος για βολτες στη θαλασσα με ησυχα νερα και πανεμορφες παραλιες.
να και το site http://www.halkidiki.com/theoxenia/index_g.htm

Ευχαριστω πολυ! :cheers

Vinci
25-05-09, 14:28
Για πιο οικονομική λύση κάνε search για δωμάτια στη Βουρβουρού, η οποία είναι ένα χωριό σχεδόν μόνο με νοικιαζόμενα δωμάτια.
Γλίστρα (όχι για πολύ μεγάλα σκάφη- αυτά πέφτουν από Λαγονήσι που από φέτος έχει και μαρίνα εκεί...δωρεάν είναι ακόμη- δίπλα στο Theoxenia) έχει στην αρχή της Βουρβουρούς.
Βέβαια το πιο "κεντρικό" σημείο για να γνωρίσεις το πόδι είναι το camping Αρμενιστής, αλλά 1ον δεν ξέρω αν έχει πλέον την υποτυπώδη γλίστρα που είχε πριν 4 χρόνια και 2ον όπως κατάλαβες είναι camping.

Από που έρχεσαι όμως;

Dimitris
25-05-09, 14:34
Από που έρχεσαι όμως;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
την ερώτηση την έκανα για να μαθαίνω σε περίπτωση που το αποφασίσουμε.
Η βάρκα είναι Πόρτο χέλι αλλά αν ξεκινήσουμε θα έρθουμε απο Αθήνα αφου πρωτα πάω μόνος να το φέρω Αθήνα οδικός! :cheers

Vinci
25-05-09, 14:40
Επειδή έρχεσαι από μακρυά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας στο 2ο πόδι από την πλευρά του Αγ. Όρους (εκεί που μιλάμε δηλαδή).
Εκτός αν είσαι από αυτούς τους "περίεργους τύπους" που ψάχνουν μπαράκια και clubs.
:D
:cheers

Dimitris
25-05-09, 14:50
οι φίλοι με λένε περίεργο αλλά όχι για αυτόν τον λόγο. :lol: :lol:
... γιατι μέχρι να διαλέξω κολπάκι που να είναι φανταστικά και τα νερά και το τοπίο, έχουν γίνει σαν το κ_ _ ο της μαϊμούς από τον ήλιο :lol: :lol:

πέρα από την πλάκα, όχι θέλω την ησυχία μου στην θάλασσα, άλλωστε νομίζω πως οι περισσότεροι παίρνουν βάρκα για να φύγουν από τον κόσμο.
εκτός αν έχω καλεσμένους στην βάρκα όπου τους αφήνω να διαλέγουν, για να το απολαύσουν κιόλας!:cheers

θέλω την ησυχία μου και μάλλον το μέρος που προτείνεις πρέπει να το επισκεφτώ:thumbs:

FOYSKA
25-05-09, 16:23
...θέλω την ησυχία μου και μάλλον το μέρος που προτείνεις πρέπει να το επισκεφτώ:thumbs:

μμμμμ :mouahaha :mouahaha
ησυχο μερος η βουρβουρου τον Αυγουστο ??? Πλατεια Συνταγματος καθημερινη , με καποια πορεια στο κεντρο .... θυμιζει
Καλο μερος δεν λεω .... , ωραια νερα ναι .... καιρος μχρι 7 υπουργικα bf πιανει ( 7 cm υψος κυματος δλδ .. ) , αλλα οχι και ησυχο :p

Vinci
25-05-09, 18:27
Για Χαλκιδική είναι ήσυχο...το αμέσως πιο ήσυχο μέρος βρίσκεται απέναντι...
Αλλά πρέπει να φοράς ράσα.

Dimitris
25-05-09, 19:51
μμμμμ :mouahaha :mouahaha
ησυχο μερος η βουρβουρου τον Αυγουστο ??? Πλατεια Συνταγματος καθημερινη , με καποια πορεια στο κεντρο .... θυμιζει
Καλο μερος δεν λεω .... , ωραια νερα ναι .... καιρος μχρι 7 υπουργικα bf πιανει ( 7 cm υψος κυματος δλδ .. ) , αλλα οχι και ησυχο :p

τοτε μαλλον δεν μας κανει μιας και το γραφειο μου ειναι Συνταγμα και θελω να αλλάξω λίγο παραστάσεις...

FOYSKA
25-05-09, 20:05
@ Dimitris
.... παντως τα περισσοτερα μερη τον Αυγουστο ετσι ειναι .... και η Βουρβουρου ειναι απο τα πιο "ησυχα" . Αν ξεφυγεις απο στερια , θα σου προτεινα και την Λημνο . Συνδυασμος αυτοκινητου - φουσκωτου ειναι απο τα "μερη" που θα διαλεγα για "διακοπες"

Dimitris
25-05-09, 20:32
καταγράφηκε και αυτο
thanks!! :thumbs: :thumbs:

gatz
26-05-09, 07:55
@ Dimitris
.... . Αν ξεφυγεις απο στερια , θα σου προτεινα και την Λημνο . Συνδυασμος αυτοκινητου - φουσκωτου ειναι απο τα "μερη" που θα διαλεγα για "διακοπες"

Πολύ καλή επιλογή η Λήμνος , ωραίες παραλίες και ησυχία.....λίγες όμως οι επιλογές όταν φυσάει. Και φυσάει συχνά (ανεμόεσσα).
Λίγο νοτιώτερα ,με καθημερινή συγκοινωνία από και προς Πειραιά ,περισσότερη ζωή και πάνω από 70 μίλια προστατευμένης από το μελτέμι ακτής ,είναι η Λέσβος ,με επίσης πολύ ήσυχες παραλίες και περισσότερες επιλογές (μουσεία ,πολιτιστικά δρώμενα κλπ).

Vinci
26-05-09, 08:23
Κυκλάδες βλέπω τελικά να σου προτείνουν οι Νότιοι
:mouahaha:mouahaha

F T S
30-05-09, 22:09
καταλαβα.μηπως για 2ο?

Αν ξεκινησεις απο βουρβουρου και κατεβεις προς Σαρτη εχει αρκετες που νομιζω οτι ειναι αυτο που θελεις.Το περασμενο Σ/Κ εκανα αυτη την βολτα και ηταν ονειρο.Δυστυχως δεν ξερω να ανεβαζω φωτο αλλιως θα ειχες μια ιδεα γιατι πραγμα λεω.Μ Φ Χ:ti:

xsak
04-06-09, 09:11
Γνωριζει κανενας κολπακια ή ησυχες παραλιες 1ο-2o ποδι χαλκιδικης?

Μετά από προβληματισμό αποφάσισα να αναρτήσω το πρώτο μου θέμα στο φόρουμ.
Αφορά διάφορες διάφορες γλίστρες που έχω επισκετεί.
Το ίδιο ΘΕΜΑ αλλά ολοκληρωμένο έχει αναρτηθεί ΕΔΩ
Rib and Sea Forum > Στη θάλασσα > Μαθαίνοντας > ΓΛΙΣΤΡΕΣ ανα την ΕΛΛΑΔΑ.
Θα μνημονέυσω ΜΟΝΟ αυτές που ξέρω και έχω χρησιμοποιήσει στη ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Συντεταγμένες σύμφωνα με το GOOGLE EARTH

ΤΡΥΠΗΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 40°21'41.21"B 23°55'45.68"A
Σκληρή Άμμος. Όποιος λοξοδρομήσει από το διάδρομο διατίθεται τρακτέρ. Χώρος για παρκινγκ ιδία ευθύνη.
Πρόσβαση από ΙΕΡΙΣΣΟ. Είτε από Θεσσαλονίκη προς Αρναία (δεν ενδείκνυται) είτε μέσω ΣΤΑΥΡΟΥ προς ΙΕΡΙΣΣΟ.
Το τι μπορείτε να επισκεφτείτε δεν μπορεί να περιγραφεί γιατί θα είναι εκτός θέματος.
Επιγραμματικά απέναντι είναι η ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ και μπροστά σας αριστερά το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και δεξιά οι πανέμορφες ανατολικές παραλίες της ΣΙΘΩΝΙΑΣ.
ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ A)40°11'21.24"B 23°46'47.60"A B)40°11'18.29"B 23°47'53.67"A
Δύο. Μία αριστερά μόλις συναντήσουμε τα πρώτα σπίτια του οικισμού (στο μέσον της παραλίας του όρμου)
και άλλη στο κέντρο του οικισμού αλλά πολύ δύσκολη στις μανούβρες γιατί είναι σε ένα μικρό άνοιγμα που χρησιμοποιείτε σαν παρκινγκ μια ταβέρνας.
Και οι δύο τσιμεντένιες αλλά σε ημιάγρια μορφή (όπως όλες της Χαλκιδικής).
Τεράστιος χώρος για παρκινγκ μόνο στην πρώτη ιδία ευθύνη.
ΠΡΟΣΟΧΗ στην έξοδο από τον όρμο με μέτωπο το Αγ. Όρος. Υπάρχουν ύπουλοι ύφαλοι, και καλό είναι να δείτε κάποιον πως περνά για να περάσετε και εσείς.
Σημάδι με πορεία ΠΑΝΤΑ το μέσον.
Πρόσβαση από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ προς ΜΟΥΔΑΝΙΑ.
Το τι μπορείτε να επισκεφτείτε περιγράφετε στη γλίστρα ΤΡΥΠΗΤΗΣ. Περιηγηθείτε οπωσδήποτε τα φιόρδ των ΔΙΑΠΟΡΩΝ νήσων.
ΓΛΑΡΟΚΑΒΟΣ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 39°58'52.81"B 23°39'23.78"A
1 με 2 χιλ. μετά το χωριό ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ερχόμενοι από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ στις ανατ. ακτές της ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ
Χωμάτινη σε ημιάγρια κατάσταση. Συντηρείτε από τους τοπικούς επισκευαστές σκαφών. Χώρος για παρκινγκ ιδία ευθύνη. ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΧΑΝΙΩΤΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ η καλοκαιρινή μετακόμιση των Θεσσαλονικέων
Όποιος δεν επισκεφτεί τις παραλίες της Χαλκιδικής, έστω και μία φορά δεν θα μπορεί να περιγράψει το μέγεθος της θαλάσσιας ομορφιάς της Ελλάδας.
ΠΑΛΙΟΥΡΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 39°58'4.42"B 23°40'37.36"A
Μετά το ΓΛΑΡΟΚΑΒΟ και πριν το χωριό ΠΑΛΙΟΥΡΙ μέσα στο ομώνυμο κάμπινγκ.
Τσιμεντένια . Πληρώνεις (5€ ήταν το 2008) για τη χρήση και αν επιθυμείς και για το παρκινγκ διαφορετικά εκτός του κάμπινγκ με ιδία ευθύνη.
Χώρος εξόρμησης προς ΣΠΟΡΑΔΕΣ – ΛΗΜΝΟ.
Γενικά η ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ στερείτε όχι μόνον χώρων καθέλκυσης – ανέλκυσης σκαφών αλλά και μαρίνων. Ίσως να παραχόρτασαν και δεν τους ενδιαφέρει (προσωπική εκτίμηση του γράφοντος)
Η επίσκεψη της ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ (πρώτο πόδι) και της ΣΙΘΩΝΙΑΣ (δεύτερο πόδι) καλό είναι να γίνετε μέσω ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ.

Γενικά θα συμφωνήσω με όλα όσα έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι
συμπληρώνοντας:
1ο πόδι (Κασσάνδρα) παραλίες πανέμορφες αλλά ο ένας πάνω στον άλλο.
2ο πόδι (Σιθωνία) πιό ήσυχα ειδικά από Μαρμαρα μέχρι όρμο Παναγίας (βόρεια της Βουρβουρούς).
Έχει πληθώρα όρμων για ΙΧ ημερήσια διαμονή.
Βράδυ έχω μείνει σε Βουρβουρού Μαρμαρά και Πόρτο Κουφό.
Για άλλα δεν έχω προσωπική άποψη.
3ο πόδι (Αθως) επισκέψιμες για μπάνιο μόνο από Πυργαδίκια μέχρι Ουρανούπολη.
Αξίζει για παραμονή στην Αμουλιανή και περίπλου κόστα κόστα του Αγίου Όρους

ΥΣ Θα παρακαλούσα τους συντονιστές του φόρουμ
αν υπάρχουν συγκρουόμενες αντιλήψεις με το προαναφερθέν φόρουμ (Rib and Sea Forum)
η αναγραφείσα απάντησή μου να διαγραφεί.

georg
04-06-09, 09:30
xsak :welcome & ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

.................................................. ................................
.................................................. ................................
ΥΣ Θα παρακαλούσα τους συντονιστές του φόρουμ
αν υπάρχουν συγκρουόμενες αντιλήψεις με το προαναφερθέν φόρουμ (Rib and Sea Forum)
η αναγραφείσα απάντησή μου να διαγραφεί.

όσο για το προβληματισμό σου τουλάχιστον από την εδώ ομάδα διαχείρισης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, δεν έχουμε κυνήγι μαγισσών για 2 απλούστατους λόγους:
1. Το κάνουμε από χόμπυ και όχι για βιοπορισμό
2. έχουμε όλοι βάρκα και ξεχαρμανιάζουμε στη θάλασσα και όχι στον ένα & στο άλλο

και ξανά :welcome

Vinci
04-06-09, 09:30
:thumbs:
Πολύ αναλυτική η περιγραφή σου. Να προσθέσω ότι στο Γλαρόκαβο θέλει προσοχή το πέρασμα από τη λιμνοθάλασσα στη θάλασσα, αφού είναι στενό και πρέπει να είσαι στο κέντρο του.
Να σου θέσω όμως κι εγώ έναν προβληματισμό μου:

Γιατί;:wonder:

xsak
04-06-09, 13:19
xsak :welcome & ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
όσο για το προβληματισμό σου .....
.....και ξανά :welcome

:thumbs:
Πολύ αναλυτική.................
Να σου θέσω όμως κι εγώ έναν προβληματισμό μου:
Γιατί;:wonder:

Κύριοι κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
αν και παρακολουθώ το χώρο σας εδώ και 2 μήνες περίπου.
Αν και δεν είναι κατάλληλο το θέμα για να απαντήσω:offtopic:
στους όποιους προβληματισμούς μου θα πω μόνο τούτο
Η αγάπη κοινή...ΘΑΛΑΣΣΑ
Το μέσον ίδιο.....Πλεούμενο πάσης μορφής και φύσεως
Τα άτομα λίγο πολύ γνωρίζονται μεταξύ τους
ΓΙΑΤΙ να υπάρχουν τόσοι ποικίλοι ιντερνικοί χώροι
με το ίδιο λίγο πολύ αντικείμενο;;;;;;;;:doh:

pakar
04-06-09, 13:33
ΓΙΑΤΙ να υπάρχουν τόσοι ποικίλοι ιντερνικοί χώροι
με το ίδιο λίγο πολύ αντικείμενο;;;;;;;;[/B]:doh:

γιατι να μην ειναι όλες οι γάστρες ιδιες?γιατι να μην είναι ολα τα τρέιλερ ιδια? γατι εχουμε διαφορετικές μηχανές?

για το ιδιο λόγο
για να μπορει ο καθένας εύκολα να ξεχωρίζει τα πορτοκάλια απο τα λεμόνια και να αποφασίζει τι του αρέσει.

ΔΑΥΛΟΣ
04-06-09, 15:24
σωστος:thumbs:

gr_captain
10-07-09, 13:45
Φεύγω το Σάββατο 18/7 για Βουρβουρού (2ο πόδι, προς Αγιο Όρος). Θα λιώσω βέβαια στο οδήγημα κοτσαρισμένος για τόσα χιλόμετρα αλλά ελπίζω να αξίζει τον κόπο. Θα σας κρατήσω ενήμερους.
Με ανησυχούν μόνο τα ξαφνικά και δυνατά μπουρίνια που μου έχουν πεί ότι παίζουν στην Χαλκιδική. Εχει κανείς απόψη?

Φιλικά

Γιώργος

Vinci
10-07-09, 16:47
Στη Βουρβουρού ο καιρός συνήθως είναι καλύτερος απ'ότι τριγύρω επειδή η κακοκαιρία "κολάει" είτε στη Σάρτη είτε από την άλλη πλευρά του ποδιού.
Φέτος δεν κουνήθηκα από το τροχόσπιτο 2 Σ/Κ (όπως μάλλον κι αυτό- που μάλλον δε θα πάω καν) λόγω των μπουρινιών, αλλά η περιοχή της Βουρβουρούς συνήθως είναι η τελευταία που την πιάνει ο καιρούς...τουλάχιστον αυτό έγινε τα 2 τελευταία Σ/Κ που γύρω γύρω βροντούσε και έριχνε καρέκλες κι εμείς εκεί ήμασταν πιο άνετοι.
ΠΡΟΣΟΧΗ στις ξέρες. Υπάρχουν 2-3 σημεία ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ (πέρσι σκοτώθηκε κάποιος). Ρώτα κάποιον με σκάφος να σου πει τα σημεία. Αν μπορέσω θα βάλω από εβδομάδα μια φώτο από το Google earth με σημειωμένα τα επικίνδυνα σημεία.
Θα περάσετε καλά πάντως.

pakar
10-07-09, 17:46
ΠΡΟΣΟΧΗ στις ξέρες. Υπάρχουν 2-3 σημεία ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ (πέρσι σκοτώθηκε κάποιος). Ρώτα κάποιον με σκάφος να σου πει τα σημεία. Αν μπορέσω θα βάλω από εβδομάδα μια φώτο από το Google earth με σημειωμένα τα επικίνδυνα σημεία.
Θα περάσετε καλά πάντως.

μεγαλη προσοχη,γιατι και καποιος αλλος περσι πηγε αερατος και...........:doh:

gr_captain
10-07-09, 20:46
Στη Βουρβουρού ο καιρός συνήθως είναι καλύτερος απ'ότι τριγύρω επειδή η κακοκαιρία "κολάει" είτε στη Σάρτη είτε από την άλλη πλευρά του ποδιού.
Φέτος δεν κουνήθηκα από το τροχόσπιτο 2 Σ/Κ (όπως μάλλον κι αυτό- που μάλλον δε θα πάω καν) λόγω των μπουρινιών, αλλά η περιοχή της Βουρβουρούς συνήθως είναι η τελευταία που την πιάνει ο καιρούς...τουλάχιστον αυτό έγινε τα 2 τελευταία Σ/Κ που γύρω γύρω βροντούσε και έριχνε καρέκλες κι εμείς εκεί ήμασταν πιο άνετοι.
Θα περάσετε καλά πάντως.

Στείλτε κανένα στίγμα να νο βάλω στο GPS ρε παιδιά. Aν και εχω φορτωμένους τους ναυτικούς BlueCharts της Garmin, μια επιπλέον πληροφορία δεν βλάπτει!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τις συμβουλές πάντως :thumbs:

Γιώργος

gr_captain
10-07-09, 20:47
μεγαλη προσοχη,γιατι και καποιος αλλος περσι πηγε αερατος και...........:doh:

Στείλτε κανένα στίγμα να νο βάλω στο GPS ρε παιδιά. Aν και εχω φορτωμένους τους ναυτικούς BlueCharts της Garmin, μια επιπλέον πληροφορία δεν βλάπτει!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τις συμβουλές πάντως :thumbs:

Γιώργος

gr_captain
13-07-09, 12:41
Φίλε Vinci

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.:thumbs:

Τις αντιγράφω εδώ μαζί με το image από το Google Earth που μου έστειλες

<<<<<
Σου σημειώνω ΕΙΔΙΚΑ τα σημεία που προσεγγίζοντας κάποιος έχει την εντύπωση ότι "περνάει" αλλά είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο.
Δες στο Google Earth σε συνδιασμό με την εικόνα που σου στέλνω την περιοχή για να καταλάβεις που βρίσκεσαι.
Κυκλοφορώ 4 καλοκαίρια εκεί...κάποιοι περνάνε από 1-2 σημεία που σου τα παρουσιάζω ως Χ, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μην το δοκιμάσεις.
ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο μπες-βγες από το σύμπλεγμα Βουρβουρού- Διάπορος τόσο με κατεύθυνση προς Όρμο Παναγιάς, όσο και με κατεύθυνση προς Αρμενιστή.
>>>>>

Επειδή όμως θα μένω ακριβώς εκεί (κ συγκεκριμένα στην λιμνοθάλασσα), μήπως μπορείς να μου διευκρινήσεις ποιά είναι τα Χ που περνάνε και ποιά τα επικίνδυνα?

Ευχαριστώ και πάλι
Φιλικά

Γιώργος

gr_captain
13-07-09, 13:47
Φίλε Vinci

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος και αφού μελέτησα τόσο το Google Earth όσο και το BlueChart της Garmin κατέληξα ότι ανανέωσα λίγο το image του Google Earth το οποίο κ επισυνάπτω.

Συγκεκριμένα σημειώνω τα επικίνδυνα σημεία με Χ μέσα σε κύκλο.

Με πράσινη γραμμή σημειώνω την πορεία εξόδου από την λιμνοθάλασσα προς Ορμο Παναγιάς (βόρεια) και Αρμενιστή (νότια).

Επισυνάπτω ακόμη image από το BlueChart όπου με διακεκομένες γραμμές εμφανίζονται τα danger zones της περιοχής.

Σε παρακαλώ όποτε μπορείς επιβεβαίωσε την ορθότητα των ανωτέρω ή/και γράψε τις παρατηρήσεις σου.

Φιλικά

Γιώργος

Vinci
13-07-09, 15:38
Θεωρώντας Βορρά το επάνω μέρος στο χαρτί (για να συνεννοηθούμε πιο γρήγορα) έχω την εντύπωση πως πηγαίνοντας Βόρεια, εκεί που το κόβεις λίγο δεξιά εγώ το κόβω λίγο αριστερά και παίρνω το νησάκι στα δεξιά μου και τον μικρό βράχο που έχει στο Χ αριστερά μου.
Στην άλλη πορεία που έχεις (την Ανατολική) μη τυχόν πας από εκεί ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ. Θα περάσεις ανάμεσα στα 2 Χ που έχω προς προς το αριστερό Χ.
Στην ουσία εκεί έχει 4 βράχια ανάμεσα στο Νησί και στη Στεριά.
Εγώ περνάω ν(ησί)-β(ράχος) στα 15 μέτρα-πέρασμα-β(ράχος)-βράχος-βράχος-στεριά.

gr_captain
13-07-09, 21:50
Παρακαλώ αγνοήστε το προηγούμενο μήνυμά μου αναφορικά με τις εξόδους από τον κόλπο της Βουρβουρούς

Οι πιθανές πορείες αναφέρονται σε αυτό το μήνυμα και δημοσιεύονται με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν έχουν επιβεβαιωθεί από εμένα προσωπικά.

Επισυνάπτω νέες εικόνες κ πορείες:

1) Εικόνα 1 (με κίτρινες "πινέζες" κ κίτρινα βέλη):

Από waypoint N-VOURVOUR μέχρι N-VOUR N2 => Εξοδος προς βορρά (Ορμος Παναγιάς)

Από waypoint N-VOURVOUR μέχρι N-VOUR S4A => Εξοδος προς νότο (Αρμενιστής)

Οι πορείες δημοσιεύονται με κάθε επιφύλαξη καθώς προκύπτουν απο μελέτη του Google Earth και του BlueChart της Garmin και δεν έχουν επιβεβαιωθεί (ακόμα) επιτόπου από εμένα προσωπικά.

2) Αρχείο ZIP

Τα ανωτέρω waypoints σε μορφή Garmin Mapsource και .txt

3) Εικόνα 2 (με κόκκινα Χ και τις κίτρινες κ πράσινες πορείες)

Οι πορείες με κίτρινο είναι αυτές που υπέδειξε ο φίλος Vinci ο οποίος έχει ιδιαίτερη γνώση της περιοχής. Αγνοήστε την πράσινη πορεία προς νότο καθώς την χάραξα εγώ και σύμφωνα με τον φίλο Vinci είναι λανθασμένη

Φιλικά

Γιώργος

kostas katsenos
02-08-09, 10:35
Για πείτε μας πως περάσατε γιατί σκέφτομαι να ανηφορήσω μετά το 15αυγουστο

Vinci
02-08-09, 14:55
ΕΕΕ-ΛΑ ΕΕΕ-ΛΑ (όπως στα γήπεδα)
:)

gr_captain
06-08-09, 13:39
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2009

ΜΕΡΟΣ 1ο

Να παραθέσω πολύ σύντομα τις εντυπώσεις και τις εμπειρίες μου από την Βουρβουρού (Χαλκιδική, 2ο πόδι, προς Αγ. Όρος):

1. Καταρχάς να επιβεβαιώσω την ορθότητα των ΠΡΑΣΙΝΩΝ πορειών εξόδου από τον κόλπο της Βουρβουρούς όπως αυτές αναφέρονται στο μήνυμα μου τις 10/7/09.

2. Γλύστρες:

2α) Γλύστρα Λατούρα (N40.23107 E23.74131): Τσιμεντένια, σε λιμανάκι με ήσυχα νερά. Όμως είναι ρηχή με αποτέλεσμα, αν δεν βρέξεις για τα καλά τις πίσω ρόδες του αμαξιού, το τρειλερ δεν μπαίνει στην θάλλασα και το σκάφος να "σουζάρει" αγρια την ώρα που το φέρνεις με τον εργάτη. Συνιστάται αποκόληση του τρειλερ από το αμάξι, ρίξιμο στην θάλασσα, φόρτωση του σκάφους και τράβηγμα και των δύο έξω με την βοήθεια σχοινιού. Προσοχή α) να απομακρύνετε τον άμαχο πληθυσμό μην τυχόν σπάσει το σχοινί κ τραυματίσει κανέναν άσχημα και β) να βάλεται κάτι κάτω από τις ρόδες του τρείλερ ώστε να αποφύγετε να βουλιάξουν και να κολήσουν στην άμμο όσο φορτώνετε το σκάφος. Πάρκιν (αφύλακτο) άφθονο

2β) Γλύστρα εξω από Βουρβουρού (δίπλα στις νοικιάρικες βάρκες, N40.19368 E23.77377): Λίγο τσιμεντάκι πάνω στην αμουδιά. Αποφύγετέ την αν δεν έχετε 4Χ4. Με 4Χ2 ζορίστηκα να τραβήξω έξω ακόμα κ το τρειλερ μόνο του.Περισσότερη κίνηση από σκάφη. Ανοιχτή στον ΝΑ καιρό που σηκώνει λίγο κυματάκι και μπορεί να δυσκολέψει. Πάρκιν (αφύλακτο) άφθονο

2γ) Γλύστρα μέσα στην Βουρβουρού (απέναντι από ξενοδοχείο με συντεταγμένες ΜΑΛΛΟΝ N40.18837 E23.79825, στο επιλεγόμενο και "ρέμα"). Μόνο για μικρά σκάφη, δυσκολία στις μανούβρες (πρέπει να κάνετε μανούβρα πάνω στον κεντρικό στενό δρόμο της Βουρβουρούς). Οχι τσιμέντο, σκληρή άμμος. Πάρκιν (αφύλακτο) επαρκές και πευκόφυτο.

3) Ρεμέντζο:Απροβλημάτιστα στον κόλπο της Βουρβουρούς. Ελάχιστος κυματισμός, ανεξαρτήτως καιρού, καθώς προστατεύεται από το νησί Διάπορος.

4) Καιρός: Όσο καθίσαμε (τελευταίο 15ημερο Ιουλίου 2009), τις μισές (κ παραπάνω) μέρες τα πρωινά συνήθως ΒΑ 3-4Β, προοδευτική εξασθένιση, στροφή σε ΝΑ με ίδια ένταση το απόγευμα και βράδυ εξασθένηση. Τις υπόλοιπες μέρες τα πράγματα πιο ήρεμα. Γενικά δεν αντιμετωπίσαμε σημαντικά προβλήματα.

5) Ναυτιλιακές πληροφορίες και παραλίες σε επόμενο μήνυμα.

Vinci
18-08-09, 10:52
Πως πέρασες τελικά;

gr_captain
20-08-09, 09:58
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2009

ΜΕΡΟΣ 2ο

Παραλίες

Γενικά οι περισσότερες παραλίες στην ανατολική πλευρά του 2ου ποδιού είναι απόκρημνες και δύσκολα προσεγγίζονται με το αυτοκίνητο. Εχουν βέβαια ανοιχτεί χωματόδρομοι και οι μεγάλες (Μανασού, Ζωγράφου κλπ) έχουν οργανωθεί (βλέπε ομπρέλλες, ξαπλώστρες και πολύς κόσμος).

Ομως μια νότια πορεία κόστα-κόστα με αφετηρία την Βουρβουρού αναδεικνύει την πραγματική ομαρφιά με πολλές παραλιές (μικρές κ μεγάλες) που δεν έχουν πρόσβαση (ή τουλάχιστον εύκολη πρόσβαση) από την στεριά

Δεν σημαίνει όμως ότι οι παραλίες αυτές είναι κ απαραίτητα ερημικές καθώς σχεδόν σε όλες υπήρχαν κατασκηνωτές που είχαν φτάσει ή από την στεριά (οι τολμηροί) είτε από την θάλασσα.

Επίσης οι παραλίες αυτές (με εξαίρεση αυτές που είναι στο νησί Διάπορος) είναι ανοιχτές στον καιρό. Εμείς πάντως είμασταν τυχεροί και τις πετύχαμε με καλό καιρό.

Στο link http://www.panoramio.com/user/759288 μπορείτε να δείτε φωτό (μαζί με στίγμα) για τις παραλίες που επισκεφτήκαμε. Επίσης μπορείτε να τις δείτε μέσω Google Earth ανοίγοντας το επισυναπτόμενο .kml αρχείο. Αναλυτικές πληροφορίες κατωτέρω.

Νησί Διάπορος

Γενικά η δυτικές παραλίες του νησιού υποφέρουν από έντονη βλάστηση στον βυθό (πιθανότατα λόγω του παρακείμενου ιχθυοτροφείου).

Οι νότιες παραλίες είναι πολύ δημοφιλείς και πλημυρίζουν απο σκάφη ειδικά το σ/κ.

Θα πρέπει να επισκεφτείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την παραλία στο μικρό νησάκι ανατολικά του Διάπορου καθώς τα νερά (ειδικά να κάτσετε αρόδου) είναι καταγάλανα.

Καβουρότρυπες

Ισως τα πιο γαλανά νερά που έχω δεί ποτέ μου.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κατασκηνωτές στην στεριά παρά το γεγονός ότι προσεγγίζεται απο την στεριά μόνο με τα πόδια. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ.

Ρεμεντάρισμα αρόδου και βουτιά από το σκάφος. Προσέγγιση στην μικρή παραλιούλα αδύνατη λόγω του κόσμου

Κοντά στην Μανασού

Η παραλία έχει στίγμα N40.16255 E23.89107, ελάχιστα βόρεια από την οργανωμένη παραλία της Μανασού.

Ηταν η αγαπημένη μας. Μεγάλη και όχι κατασκηνωτές (τουλάχιστον όταν πήγαμε εμείς). Εμφανίζονται αρκετά σκάφη τα σ/κ και πολύ λιγότερα τις καθημερινές. Την επισκέπτεται όμως και ένα τουριστικό καραβάκι που κάθεται από 30' έως 2 ώρες.

Τα νερά είναι ΑΠΙΘΑΝΑ με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ διαύγεια αν και δεν έχουν εκείνο το τρυκουάζ χρώμα που θα δείς στις Καβουρότρυπες.

Συνιστάται η προσοχή όσων μπούν στον πειρασμό να κάνουν "πονηριές" αν βρούν την παραλία άδεια καθώς ακριβώς από πάνω περνάει ο δρόμος και όσοι περαστικοί σταματήσουν έχουν πληρη θέα στα τετκαινόμενα τόσο στην παραλία όσο και στην θάλασσα (λόγω της διαύγειας που ανέφερα προοηγουμένως).

Αμουλιανή

Επισκεφτήκαμε τα νησάκια (Γαιδουρονήσια λέγονται αν δεν κάνω λάθος) στην νότια πλευρά του νησιού.

Γενικά αποκομήσαμε την αίσθηση ότι το δρομολόγιο δεν άξιζε. Η μεγαλύτερη παραλία ήταν οργανωμένη (beach bar κλπ) ενώ η άλλη που πήγαμε (από όπου και η φωτό) ήταν μεν αμουδερή αλλά ξερή και δεν έκανε αίσθηση αν την σύγκρινες με τις καταπράσινες παραλίες του ποδιού.

:ti: ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή σε εκείνα τα μέρη.:ti:

Δύσκολη η δυτική είσοδος (ΞΕΡΕΣ!!!!). Μπείτε από την νότια πλευρά της δυτικής εισόδου περνώντας από το στίγμα N40.308812 E23.950342. Αν βγαίνετε απόγευμα από τον κόλπο από τον ίδιο δρόμο, τα πράγματα δυσκολεύουν καθώς έχετε τον ήλιο κόντρα.

Μπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε την νότια είσοδο (στίγμα N40.309818 E23.962216)

Επιπλέον καθώς περνάτε μπροστά από την παραλία με το beach bar (στίγμα N40.310896 E23.957142) προσέξτε για τα ρηχά που έχει εκεί. Περιττό να πώ ότι σε αυτό το σημείο κατόρθωσα για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια στην θάλασσα και έχονταν αλλάξει 3 σκάφη να πληγώσω (έστω και πολύ ελαφρά) την προπέλα της Suzuki αφού βρήκε στον βυθό (:doh: ΠΟΛΥ ΣΥΓΧΙΣΤΗΚΑ!!!)

Γενικά ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ:ti: σε αυτά τα μέρη καθώς υπάρχουν ρηχά και ξέρες ανάμεσα στα νησάκια.

Επιπλέον αν επιστρέφετε προς Βουρβουρου το απόγευμα (ειδικά πριν τις 7:30 - 8:00) να είστε προετοιμασμένοι για "μπουκαδούρα" Ν 3-5 μποφόρ.

Αυτά από Χαλκιδική-Βουρβουρού. Ευχομαι να βοήθησα και να περάσετε καλά όσοι την επιλέξετε.

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Vinci
20-08-09, 10:38
Να φανταστώ ότι περάσατε καλά δήλαδή.
Πάντως τις ημέρες που ήμουν εκεί δεν είδα πουθενά στο βράχο το σκάφος σου...καλό αυτό σημαίνει ότι γύρισες αρκετά.:)

Τα στίγματά σου δε μου βγαίνουν, αφού το Ν40.30*** μου βγαίνει μέσα στον κόλπο της Ιερισσού.
Το δε Ε δεν το έχεις σε ' " και δε μου βγαίνει επίσης.
Πού ακριβώς "βρήκες" στην Αμμουλιανή; Πήγα πάααρα πολλές φορές με το μικρό και δεν είχα βρεί πουθενά.

gr_captain
20-08-09, 12:35
Ναι, περάσαμε πολύ καλά. Το σκεφτόμαστε κ για του χρόνου.

Οσον αφορά τα στίγματα που γράφω στο μήνυμα, εγώ τα κάνω copy-paste από το μήνυμα στο Google Earth και μου βγαίνουν ακριβώς.

Οσον αφορά την Αμουλιανή, του χρόνου (αν πάω, να είμαστε καλά) θα ρίξω μια ματιά στην βόρεια πλευρά.

Επίσης (και για όσους δεν έχουν πάει) στην Αμουλιανή έχει άλλη μια ωραία δυτική παραλία (πιθανό στίγμα N40.309978 E23.935410) αλλά όταν περάσαμε ήταν εκεί ήδη κάποιοι τυχεροί που έκαναν γυμνισμό οπότε εμείς λόγω παιδιών :nono: δεν προσεγγίσαμε.....

Οσον αφορά του Αθηναίους που θα κάνουν το ταξίδι με τρειλορ, να υπολογίσουν 10 έως 11 ώρες με 2 στάσεις εφόσον κάνουν το ταξίδι το βράδυ που δεν έχει κίνηση. Προσωπικά ξεκίνησα 12:00 το βράδυ και 10:30 το άλλο πρωί ήμουν Βουρβουρού με σταθερή ταχύτητα στην Εθνική 100 km/h.

Vinci
20-08-09, 13:10
Οσον αφορά τα στίγματα που γράφω στο μήνυμα, εγώ τα κάνω copy-paste από το μήνυμα στο Google Earth και μου βγαίνουν ακριβώς.
Σωστά:thumbs:

sakis.tosounidis
23-08-09, 19:56
Νησί Διάπορος

Γενικά η δυτικές παραλίες του νησιού υποφέρουν από έντονη βλάστηση στον βυθό (πιθανότατα λόγω του παρακείμενου ιχθυοτροφείου).

Οι νότιες παραλίες είναι πολύ δημοφιλείς και πλημυρίζουν απο σκάφη ειδικά το σ/κ.

Θα πρέπει να επισκεφτείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την παραλία στο μικρό νησάκι ανατολικά του Διάπορου καθώς τα νερά (ειδικά να κάτσετε αρόδου) είναι καταγάλανα.

Στην "Μυρσινη" δεν πηγες ???? ( N40.211408 E 23.785932 ). Πιστευω η πιο ομορφη παραλια του Διαπορου οταν δεν φυσαει. :)

PS Το νησακι ανατολικα του Διαπορου λεγεται Αγιος Ισιδωρος.

gr_captain
24-08-09, 07:50
Ουπς, μου ξέφυγε....

Του χρόνου ίσως... Thanks anyway

Vinci
24-08-09, 09:04
Ο sakis είναι "μόνιμος" (καλοκαιρινός) κάτοικος στο camping που είμαι κι εγώ και φυσικά την περιοχή τη γνωρίζει πολύ καλά.

Υ.Γ. 4 χρόνια εκεί και ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η παραλία...
...
...
του χρόνου.:(:(

sakis.tosounidis
24-08-09, 11:46
Ο sakis είναι "μόνιμος" (καλοκαιρινός) κάτοικος στο camping που είμαι κι εγώ και φυσικά την περιοχή τη γνωρίζει πολύ καλά.

Υ.Γ. 4 χρόνια εκεί και ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η παραλία...
...
...
του χρόνου.:(:(

Μπαμπη, σε ενα απο τα επομενα ΣΚ αμα θες σε παω μια βολτα ως εκει (μιας και το εβγαλες το SeaQuest) :lol: :lol: :lol:

Vinci
24-08-09, 12:15
Το χειμώνα...όταν θα είναι ήσυχες οι θάλασσες και δε θα ταλαιπωρηθούμε στη διαδρομή των 2 μιλίων.:D:D:D
Ξέστησα σχεδόν χθες....καλό χειμώνα (μου) λέω πλέον.
:(

Renion
02-07-12, 11:08
ΑΨΟΓΟς ΟΔΗΓΟΣ!!!!!

:fouskoto4all:RIB-love:fouskoto4all:RIB-love

:bravo:bravo

Vinci
02-07-12, 11:42
Τη γλίστρα στη Λατούρα τη βάθαιναν και πλεόν πέφτουν στο νερό και μικρότερα σκάφη.
Η γλίστρα έξω από τη Βουρβουρού ("Στου Λειβαδιώτη" τη λέμε εκεί) είναι ΟΚ για μικρότερα σκάφη αν δε φυσάει ΒΑ.
Εκεί έβαλα και καύσιμα προχθές, αλλά ακόμη βρίζω επειδή φυσούσε και κρατούσα τη βάρκα σαν γαϊδούρι!!
greengreengreen

Τη γλίστρα μέσα στη Βουρβουρού ("Στου Πάρη" τη λέμε εκεί) την ξεχνάμε γιατί έχει στενή είσοδο, δίπλα σε πολύ μικρό parking πολυσύχναστης ταβέρνας.

Για καύσιμο με βυτίο τηλ δεν έχω...αλλά τον λένε Γιάννη, είναι ΕΛΙΝ, και όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα το έχει!
wink1

sarikal
02-07-12, 12:33
Εγω κερναω μπυρα σε οποιον βαλει βενζινη και ειναι σαν ταλαιπωρος μετα wink1wink1

Vinci
02-07-12, 12:38
:thumbs::thumbs:greengreengreen:tongues:tongues

petran
02-07-12, 15:17
6974801367 ΓΙΑΝΝΗΣ Με μετρητή καλα καύσιμα χωρίς κλεψιμο τσεκαρισμενο πολλές φορές!!

Renion
02-07-12, 15:56
ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!

Vinci
02-07-12, 17:40
Το γράφω κι εγώ Πέτρο!
Μόνον το σταθερό είχα(με).
:thumbs::cheers

Maserati4200
03-07-12, 07:33
6974801367 ΓΙΑΝΝΗΣ Με μετρητή καλα καύσιμα χωρίς κλεψιμο τσεκαρισμενο πολλές φορές!!

Προσυπογράφω!!!!!
:thumbs::thumbs::thumbs: