PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΚΛΑΠΗ ΥΑΜΑΗΑ 250 4Τ

ΔΑΥΛΟΣ
04-01-15, 06:45
απο ΜΑΡΒΕΛ 9,30 [ αυτο με τα γαλαζια μπαλονια ], καπου-καποτε ειχε περασει και απο δω ''μεσα'',του κλεψανε μεσα απο το απο παρκιν Ραφινα μερια, την ΥΑΜΑΗΑ 250 4τ με ηλεκτρονικα χειριστηρια ,ι την βοηθητικη του ,και ολα τα υπολοιπα [ gps ,ινβερτερ κλπ]

αν ακουσετε κατι ,αν δειτε κατι παρακαλω ειδοποιηστε

[ νομιζω οτι τωρα πια το πουλαει χωρις μηχανη κανα 20αρικο]

next
04-01-15, 18:53
Ρε Δημητρη ερωτηση Το παρκινγκ εχει ευθυνη η οχι κι αν ναι θα αποζημιωθει ο ανθρωπος ?

ΔΑΥΛΟΣ
04-01-15, 19:45
Γιαννη ,οπως μου μεταφερθηκε το θεμα ,ειναι να παιρνεις το ...δικαννο, ας μην πω αλλα

ΚΥΡΙΑΚΟΣ
04-01-15, 19:48
Να κλαπει η βοηθητικη το καταλαβαινω,αλλα η κυρια?:doh:
300 κιλα γαιδουρι?Πως την κλεψανε?:ti?

akolyris
04-01-15, 20:46
Λίγο περίεργο μου ακούγεται.
Αυτή η δουλεία πέρνει ώρα θέλει γερανό κλπ

GEORGE
04-01-15, 23:41
Λίγο περίεργο μου ακούγεται.
Αυτή η δουλεία πέρνει ώρα θέλει γερανό κλπ

Sas eipa to egine se allo parking opou sikwsan 7 tetoias ippodynamis mixanes....telika tote ekana lathos DEN yparxei nomos alla dedikasmeno Pou eynoei tous pathontes

Aετός
05-01-15, 10:12
Οργιαζουν ανενοχλητα τα κλεφτρονια,ε ρε γλεντια να τον πετυχεις την ωρα που την φορτωνει ...!!!

mario
05-01-15, 19:23
μεσα απο το απο παρκιν Ραφινα μερια, την ΥΑΜΑΗΑ 250 4τ με ηλεκτρονικα χειριστηρια ,ι την βοηθητικη του ,και ολα τα υπολοιπα [ gps ,ινβερτερ κλπ]

Ωραιο παρκινκ, ασφαλειας !
Δημητρη ποιο ηταν? Ξερεις?

akolyris
05-01-15, 20:01
Δεν έχω ιδέα αλλά τα πάρκιγκ δε θα έπρεπε να είναι ασφαλισμένα; Πέρα από την ασφάλιση που πρέπει να έχουμε κάνει εμείς στα σκάφη μας.

next
05-01-15, 20:34
Ρε μαγκες εδω του Πριοβολου του πηρανε τα καπακια απο καινουριες verado και στη θεση τους βαλαν κατι σπασμενα κι οταν τα ειδε ο ανθρωπος κοντεψε να μεινει Ειναι δυνατον το παρκινγκ να μη ξερει τιποτα ? wink1 Εγω στη θεση του παθοντα θα εκανα επιτοπου μηνυση στον ιδιοκτητη του !

KOUALE 1
05-01-15, 20:43
Μηνυση στον ιδιοκτητη?
Με τι κατηγορια?
Εαν ενα παρκινγκ διαθετει σχεδον ολα τα αποτρεπτικα μετρα δηλαδη, πληθος απο καμερες ασφαλειας με καταγραφικο, συναγερμο, φυλακα του χωρου, σκυλια, σωστη περιφραξη, κλπ τοτε για ποιο λογο να μηνυθει??

ChristosK
05-01-15, 22:21
Για την μη αποτελεσματική παροχή υπηρεσιών.
Φανταζομαι οτι το να σου πάρουν 1-2-5 μηχανές των 200-300 κιλών δεν ειναι ουτε γρήγορο ουτε απόλυτος αθόρυβο.

KOUALE 1
05-01-15, 22:33
Χρηστο οι υπηρεσιες που προσφερουν τα περισσοτερα παρκινγκ (σε επιπεδο κωδικων εφοριας αλλα και νομοτυπα) ειναι "σταθμευση σκαφων".
Οχι φυλαξη.
Για να μην παρανοηθουν ομως τα γραπτα μου θα αναφερω εδω οτι συμφωνω απολυτα πως το εκαστοτε παρκινγκ εχει τουλαχιστον την "βασικη-ηθικη υποχρεωση" προστασιας της περιουσιας του πελατη του.

bigjohn
05-01-15, 22:46
Δεν έχω ιδέα αλλά τα πάρκιγκ δε θα έπρεπε να είναι ασφαλισμένα; Πέρα από την ασφάλιση που πρέπει να έχουμε κάνει εμείς στα σκάφη μας.

Είναι αραγε; :ti:

akolyris
05-01-15, 22:53
Είναι αραγε; :ti:

Μάλλον όχι ε;:haha

KOUALE 1
05-01-15, 22:55
Καποια ειναι, καποια αλλα πιθανα οχι.

bigjohn
05-01-15, 23:21
Μάλλον όχι ε;:haha

Tρομάζω στην σκεψη και δεν την κανω καν :love:

next
06-01-15, 18:12
Μηνυση στον ιδιοκτητη?
Με τι κατηγορια?
Εαν ενα παρκινγκ διαθετει σχεδον ολα τα αποτρεπτικα μετρα δηλαδη, πληθος απο καμερες ασφαλειας με καταγραφικο, συναγερμο, φυλακα του χωρου, σκυλια, σωστη περιφραξη, κλπ τοτε για ποιο λογο να μηνυθει?? ΛΟΓΙΚΑ δε θαπρεπε να ρωτας και μη το παιρνεις προσωπικα αλλα καν το δικο σου και μετα τα ξαναλεμε !

KOUALE 1
06-01-15, 18:44
ΛΟΓΙΚΑ δε θαπρεπε να ρωτας και μη το παιρνεις προσωπικα αλλα καν το δικο σου και μετα τα ξαναλεμε !
Δεν παιρνω τιποτα προσωπικα αλλα κανε μου μια διευκρινηση, γιατι δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Τι εννοεις με το......

"αλλα καν το δικο σου και μετα τα ξαναλεμε" ???

Nectarios
06-01-15, 19:42
Χρηστο οι υπηρεσιες που προσφερουν τα περισσοτερα παρκινγκ (σε επιπεδο κωδικων εφοριας αλλα και νομοτυπα) ειναι "σταθμευση σκαφων".
Οχι φυλαξη.
Για να μην παρανοηθουν ομως τα γραπτα μου θα αναφερω εδω οτι συμφωνω απολυτα πως το εκαστοτε παρκινγκ εχει τουλαχιστον την "βασικη-ηθικη υποχρεωση" προστασιας της περιουσιας του πελατη του.

οι περισσότερη απο εμας το εχουμε σε παρκινγ σκαφων για την φυλαξη και οχι για την σταθμευση. Αλλιως το εβαζα και στο δρομο και γλυτωνα και καποια χρηματα απο την "σταθμευση σκαφων"

KOUALE 1
06-01-15, 19:48
οι περισσότερη απο εμας το εχουμε σε παρκινγ σκαφων για την φυλαξη και οχι για την σταθμευση. Αλλιως το εβαζα και στο δρομο και γλυτωνα και καποια χρηματα απο την "σταθμευση σκαφων"
Συμφωνω απολυτα.
Αυτος θα πρεπει να ειναι και ο πρωταρχικος βασικος ρολος του καθε παρκινγκ.

giannis76
06-01-15, 19:54
μηπως τελικα πρεπει να ψαχτουμε ολοι αν τα παρκινκ που εχουμε τα σκαφη μας ,καλυπτουν την περιπτωση κλοπης,:wonder

akolyris
06-01-15, 20:45
μηπως τελικα πρεπει να ψαχτουμε ολοι αν τα παρκινκ που εχουμε τα σκαφη μας ,καλυπτουν την περιπτωση κλοπης,:wonder

Δε νομίζω ότι είναι κακή ιδέα. Επίσης δε νομίζω ότι είναι κακή ιδέα να ασφαλίσουμε μόνοι μας τα σκάφη μας για κλοπή.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι σε περίπτωση παροπλισμού το σκάφους σε φυλασσόμενο χώρο ο οποίος έχει όλα τα καλούδια που ανέφερε ο Αλέκος παραπάνω, ρίχνει αρκετά το ασφάλιστρο. Οποιαδήποτε ομαδική ασφάλιση έχει (ή δεν έχει) κάνει το πάρκινγκ για τα σκάφη στο χώρο του θεωρώ απίθανο να σε καλύψει πλήρως σε περίπτωση κλοπής.
Όποιος έχει γνώσεις επί του θέματος ας μας φωτίσει κι εμάς.

Nectarios
06-01-15, 21:26
Συμφωνω απολυτα.
Αυτος θα πρεπει να ειναι και ο πρωταρχικος βασικος ρολος του καθε παρκινγκ.

sostossostossostos

Taz5
07-01-15, 02:18
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Νομικά τα πάρκινγκ είναι για στάθμευση σκαφών όπως μας λέει ο φίλος Αλέκος.

Αν κάπου αναφέρεται και η λέξη φύλαξη, νομίζω ο οποιοσδήποτε θα έγειρε λογικό άιτημα αποζημίωσης από τον ιδιοκτήτη, λόγω ζημιάς που προκλήθηκε από μη σωστή εκτέλεση υπηρεσίας , που βάσει νόμου φέρει η άδεια.

Εάν υπαρχει συμβόλαιο μεταξύ ιδιοκτήτη παρκινγκ και πελάτη, για την ενοικίαση - χρήση υπηρεσιών του παρκινγκ, που να διασαφηνίζει ποιός αποζημιώνει σε περίπτωση φθοράς-ζημιάς, κλοπής ολικής ή μερικής του σκάφους, πάλι καλώς.

Το κόστος που πρέπει να καταβάλει ο ιδιοκτήτης σκαφών για να ασφαλίσει την επιχείρηση του για όλους τους κινδύνους , είναι πολύ μεγάλο, οπότε η καλύτερη λύση σε προσωπικό επίπεδο του καθενάς μας, είναι μια μικτή ασφάλεια η οποία καλύπτει οτιδήποτε ζημιές σε παρκινγκ, λιμάνια και κοιμόμαστε ήσυχοι.

Αναλόγως της αξίας κυμαίνονται και τα ασφάλιστρα.

Εγώ πληρώνω 315€ για 15.000€ αξία.

Kostas McGarden
07-01-15, 08:13
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Νομικά τα πάρκινγκ είναι για στάθμευση σκαφών όπως μας λέει ο φίλος Αλέκος.

Αν κάπου αναφέρεται και η λέξη φύλαξη, νομίζω ο οποιοσδήποτε θα έγειρε λογικό άιτημα αποζημίωσης από τον ιδιοκτήτη, λόγω ζημιάς που προκλήθηκε από μη σωστή εκτέλεση υπηρεσίας , που βάσει νόμου φέρει η άδεια.

Εάν υπαρχει συμβόλαιο μεταξύ ιδιοκτήτη παρκινγκ και πελάτη, για την ενοικίαση - χρήση υπηρεσιών του παρκινγκ, που να διασαφηνίζει ποιός αποζημιώνει σε περίπτωση φθοράς-ζημιάς, κλοπής ολικής ή μερικής του σκάφους, πάλι καλώς.

Το κόστος που πρέπει να καταβάλει ο ιδιοκτήτης σκαφών για να ασφαλίσει την επιχείρηση του για όλους τους κινδύνους , είναι πολύ μεγάλο, οπότε η καλύτερη λύση σε προσωπικό επίπεδο του καθενάς μας, είναι μια μικτή ασφάλεια η οποία καλύπτει οτιδήποτε ζημιές σε παρκινγκ, λιμάνια και κοιμόμαστε ήσυχοι.

Αναλόγως της αξίας κυμαίνονται και τα ασφάλιστρα.

Εγώ πληρώνω 315€ για 15.000€ αξία.
Είσαι σίγουρος για αυτο με τα λιμάνια;

mario
07-01-15, 20:47
Είσαι σίγουρος για αυτο με τα λιμάνια;

Εχει δικιο. Πρεπει να ειναι δεμενο σε λιμανι.
Εαν ειναι καποιος ασφαλισμενος για κλοπη, στα 'ψιλα' γραφει οτι δεν σε αποζημειωνει σε περιπτωση
που ηταν το σκαφος δεμενο η φουνταρισμενο σε καποιο καβο η παραμερο λιμανακι, και πολλα αλλα.
Επισης θυμαμαι οτι -γιατι ειχα για καποια χρονια ασφαλεια κλοπης- δεν σε αποζημιωνει εαν δεν ηταν
ο χειμερινος χωρος σταθμευσης φυλασομενος !
Και σκεφτεσαι, εαν φυλασεται ο χωρος, γιατι να το ασφαλισω για ...κλοπη!
Νομιζω δεν βρισκεις ακρη.