+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

  1. #21
    Junior Member Το avatar του χρήστη arme72
    Εγγραφή
    23-05-2009
    Μηνύματα
    29
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CH74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορά είδα έναν τύπο με φουσκωτό 6.5 ~ 7μέτρα όπου προσεγγίζει το λιμάνι με πλώρη (Καιρός πολύ καλός) ρίχνει την άγξυρα απο πρύμνη και με το σχοινί κάνει κράτει ας πούμε στο σκάφος..
    Όταν η πλώρη ακουμπά στο λιμάνι... Βάζει πρόσω...

    Το σκάφος έχει μείνει εκεί να 'πιέζει' το ντόκο... Και οι επιβάτες κατέβηκαν με περίσσεια ευκολία... Το σκάφος στη πλώρη είχε ένα πλαστικό μπαλόνι έξτρα που έβρισκε και δεν του έκανε κακό το ότι ακουμπύσε στο ντόκο...

    ΑΥΤΑ.... Απλά το αναφέρω... Δεν θεωρώ τον καταλληλότερο τρόπο για να δέσεις αλλά πραγματικά ο καπετάνιος μου έκανε εντύπωση...
    ειμαι πολυ νεος και ξερω οτι θα με βοηθησετε.Λοιπον εγω μπαινω στο λιμανι και αραζω πλαγια αφου βρισκω παντα χωρο.Παλι αν δε βρω θα χωθω αναμεσα σε αλλα οποτε δεν ειναι προβλημα .Ο αλλος εριξε αγκυρα ( για να καταλαβω) στη πρυμη για να πιασει και μετα με το σκοινι να αφησει μεχρι να φτασει με ασφαλεια χωρις να χτθπησει το σκαφος του στο ντοκο, ετσι δεν ειναι?Νομιζω δε φαινοταν ικανος ή δε του επειασε και η αγκυρα.Αναλυστετο λιγο για να το καταλαβω εκτος και εχω καταλαβει σωστα


  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ Β
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    BOSS MARINE 8.00 CABIN
    Μηχανή:
    MERCURY OPTIMAX 225
    Parking
    ΜΙΚΡΟΛΙΜΑΝΟ- Ν.Ο. ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ
    Μηνύματα
    93
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Και για να γίνετε μανούλες στις μανούβρες, πάρ'τε ένα 8.5, βάλτε του μια high five και πηγαίνετε να δέσετε στο κανάλι πίσω απ' το Δελφινάριο στο Μικρολίμανο.....

    Τα είδα όλα λέμε χθες !!! : : :


  3. #23
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι πολυ νεος και ξερω οτι θα με βοηθησετε.Λοιπον εγω μπαινω στο λιμανι και αραζω πλαγια αφου βρισκω παντα χωρο.Παλι αν δε βρω θα χωθω αναμεσα σε αλλα οποτε δεν ειναι προβλημα .Ο αλλος εριξε αγκυρα ( για να καταλαβω) στη πρυμη για να πιασει και μετα με το σκοινι να αφησει μεχρι να φτασει με ασφαλεια χωρις να χτθπησει το σκαφος του στο ντοκο, ετσι δεν ειναι?Νομιζω δε φαινοταν ικανος ή δε του επειασε και η αγκυρα.Αναλυστετο λιγο για να το καταλαβω εκτος και εχω καταλαβει σωστα
    Για τον άλλον που ρωτάς ... έριξε πρυμιά άγκυρα μεν αλλά όταν η πλώρη πλησίασε στον ντόκο άφησε τη μηχανή στο πρόσω κουμπωμένη για να κρατάει την πλώρη του σταθερή στον ντόκο και να βγουν οι επιβάτες με ασφάλεια ενώ παράλληλα κρατούσε φερμαρισμένο το σχοινί της άγκυρας για να μη του γυρίσει η πρύμη.

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #24
    Junior Member Το avatar του χρήστη arme72
    Εγγραφή
    23-05-2009
    Μηνύματα
    29
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον άλλον που ρωτάς ... έριξε πρυμιά άγκυρα μεν αλλά όταν η πλώρη πλησίασε στον ντόκο άφησε τη μηχανή στο πρόσω κουμπωμένη για να κρατάει την πλώρη του σταθερή στον ντόκο και να βγουν οι επιβάτες με ασφάλεια ενώ παράλληλα κρατούσε φερμαρισμένο το σχοινί της άγκυρας για να μη του γυρίσει η πρύμη.

    Σε ευχαριστω που απαντησες ,καταλαβα,απιστευτο δεν ειναι ? αρχαριο πολυ ανορθοδοξο!!Εγω δε θα εριχνα πρυμη αγκυρα ,θα το πηγενα μεχρι το ντοκο με προσοχη ,σιγα !!


  5. #25
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω που απαντησες ,καταλαβα,απιστευτο δεν ειναι ? αρχαριο πολυ ανορθοδοξο!!Εγω δε θα εριχνα πρυμη αγκυρα ,θα το πηγενα μεχρι το ντοκο με προσοχη ,σιγα !!
    Τη χρειάζεσαι την άγκυρα για να σου κρατάει την πρύμη αλλιώς θα γυρίσει και μετά ... το "έχασες".

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #26
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitris
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    805
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω που απαντησες ,καταλαβα,απιστευτο δεν ειναι ? αρχαριο πολυ ανορθοδοξο!!Εγω δε θα εριχνα πρυμη αγκυρα ,θα το πηγενα μεχρι το ντοκο με προσοχη ,σιγα !!
    μάλλον για πολύ έμπυρο μου φαίνεται εμένα. Το έχω δει και εγώ και είναι κίνηση που την κάνεις μετά από χρόνια χρήσης βάρκας στην θάλασσα και με πλήρη αντίληψη των φθορών που γίνονται είτε σε βάρκα είτε σε μηχανή.
    Στην προκειμένη περίπτωση καμία ζημιά δεν γίνεται αν έχεις ακουμπήσει με προσοχή μπροστά και ακουμπάς μόνο το μπαλόνι.
    Εννοείτε ότι χρειάζετε η άγκυρα πίσω αν δίπλα σου δεν υπάρχει δεμένο άλλο σκάφος.
    Αν υπάρχει άλλο δίπλα και έχεις την δυνατότητα λόγω μεγέθους να κρατάς την διπλανή βάρκα και ταυτόχρονα τον έλεγχο της βαρκας σου τότε γίνεται και χωρίς άγκυρα.

    KAFEINA - Home Of True Flavor

  7. #27
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει άλλο δίπλα και έχεις την δυνατότητα λόγω μεγέθους να κρατάς την διπλανή βάρκα και ταυτόχρονα τον έλεγχο της βαρκας σου τότε γίνεται και χωρίς άγκυρα.
    Επειδή δεν είμαστε ταξιτζήδες και κάποια στιγμή θα βγούμε και μεις απ' το φουσκωτό η πρυμιά άγκυρα είναι πάντα απαραίτητη (εκτός και υπάρχει χώρος για πλαγιοδέτηση).

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #28
    Junior Member Το avatar του χρήστη arme72
    Εγγραφή
    23-05-2009
    Μηνύματα
    29
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παιδια για βαλτε τις γνωσεις σας στο νεο!!!!Θελω να δεσω στο ντοκο ( οχι πλαγια ) ριχνω λοιπον τη πρυμια αγκυρα μου,ποσο μακρια αρχιζω να τη ριχνω για να μη πειραζω και τα αλλα σκαφη,πως δοκιμαζω οτι εχει πιασει?οσο περισσοτερη αλυσιδα τοσο καλυτερο?.Τη πλωρη δε θα την αφησω να εχει επαφη με το ντοκο αυτο θα το κανονισω με τη πρυμια αγκυρα?Δωστε λιγο τις γνωσεις σας παρακαλω πολυ!!!!!!!

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #29
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον για πολύ έμπυρο μου φαίνεται εμένα.
    Πόσο έμπυρος δηλαδή......περνούσε το αλκοτέστ ??


  10. #30
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια για βαλτε τις γνωσεις σας στο νεο!!!!Θελω να δεσω στο ντοκο ( οχι πλαγια ) ριχνω λοιπον τη πρυμια αγκυρα μου,ποσο μακρια αρχιζω να τη ριχνω για να μη πειραζω και τα αλλα σκαφη,πως δοκιμαζω οτι εχει πιασει?οσο περισσοτερη αλυσιδα τοσο καλυτερο?.Τη πλωρη δε θα την αφησω να εχει επαφη με το ντοκο αυτο θα το κανονισω με τη πρυμια αγκυρα?Δωστε λιγο τις γνωσεις σας παρακαλω πολυ!!!!!!!
    Το έκταμα ,βασικά έχει σχέση με το βάθος του λιμανιού ,τον χώρο, αλλά και το είδος του βυθού. Επίσης ρόλο παίζει η δύναμη και η διεύθυνση του ανέμου. Πάντως μην τσιγκουνευτείς.....


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας