+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

  1. #41
    Junior Member Το avatar του χρήστη rovral
    Εγγραφή
    08-07-2009
    Μηνύματα
    5
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.

    Ενδιαφέροντα, θα ξαναδοκιμασω.

    ειπα , θα σου δειξω.




  2. #42
    Junior Member Το avatar του χρήστη PANOSII
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Σκάφος:
    MOSTRO
    Μηχανή:
    YAMAHA-250
    Parking
    BOATCLUB-ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Μηνύματα
    7
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι πολύ φρέσκος (σημερινός) στο forum σας (και μάλιστα είναι το πρώτο και μοναδικό forum στο οποίο συμμετέχω), αν και αρκετά παλιός στη θάλασσα.
    Δεν γνωρίζω τα πρωτόκολλά και τους κανόνες επικοινωνίας σας (π.χ. έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου για οποιδήποτε θέμα; ακόμη και για θέματα που εμφανίζονται ως υπομνήματα ή θέσφατα ή αξιώματα; πως πρέπει να την τεκμηριώσω;).
    Παρακαλώ για τις οδηγίες σας, γιατί μου αρέσει το forum σας και δεν θα ήθελα να με "αποβάλλετε"...
    Φιλικά


  3. #43
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOSII Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι πολύ φρέσκος (σημερινός) στο forum σας (και μάλιστα είναι το πρώτο και μοναδικό forum στο οποίο συμμετέχω), αν και αρκετά παλιός στη θάλασσα.
    Δεν γνωρίζω τα πρωτόκολλά και τους κανόνες επικοινωνίας σας (π.χ. έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου για οποιδήποτε θέμα; ακόμη και για θέματα που εμφανίζονται ως υπομνήματα ή θέσφατα ή αξιώματα; πως πρέπει να την τεκμηριώσω;).
    Παρακαλώ για τις οδηγίες σας, γιατί μου αρέσει το forum σας και δεν θα ήθελα να με "αποβάλλετε"...
    Φιλικά
    PANOSII
    Τα υπομνήματα υπάρχουν ,έτσι ώστε να παραμένουν "προ οφθαλμών" ,που έλεγαν και οι παλιότεροι,θεωρώντας ότι τα θέματά τους είναι σοβαρά και πάντα επίκαιρα. Φυσικά ο σχολιασμός επ' αυτών ,αλλά και όλων των άλλων , είναι ελεύθερος σε όλους.
    Το μόνο thread στο οποίο πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός ,άν θελήσεις να συμμετάσχεις ,είναι το :http://fouskoto4all.gr/forum/showthr...7192#post17192 (βέβαια αν είσαι γαύρος ,κάθε σχόλιο δεκτό)
    Και πάλι


  4. #44
    Junior Member Το avatar του χρήστη PANOSII
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Σκάφος:
    MOSTRO
    Μηχανή:
    YAMAHA-250
    Parking
    BOATCLUB-ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Μηνύματα
    7
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Το ότι είμαι βάζελος, μειώνει την ελευθερία σχολιασμού μου?
    (ή μόνο σε κάποια links?)


  5. #45
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOSII Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είμαι βάζελος, .....



  6. #46
    Junior Member Το avatar του χρήστη giodem
    Εγγραφή
    06-09-2009
    Σκάφος:
    Α Hellas 5,50 RIB special edition
    Μηχανή:
    115 YAMAHA + 5 MARINER
    Μηνύματα
    78
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παιδιά και εγώ νέος στο φόρουμ σας είμαι αλλά έχω καπετάνιος σε ταχύπλοα και ιστιοφόρα 25 χρονάκια τώρα.

    Για το θέμα άνθρωπος στη θάλασσα:
    Πάντα προσεγγίζουμε από την προσήνεμη πλευρά εμείς και βάζουμε τον ναυαγό στην υπήνεμη. Αυτό το κάνουμε αν έχουμε σκληρή επιφάνεια στο σημείο που θα πλησιάσουμε το ναυαγό για ανάσυρση (είτε μεγάλο φουσκωτο 10μετρο, είτε σκληρό σκάφος). Ο λόγος είναι απλός πάντα ο ναυαγός σαν μικρότερη μάζα μετακινείται γρηγορότερα από το σκάφος με τον κυμετισμό, και θα χτυπήσει στη γάστρα αν δεν τον έχουμε υπήνεμα.
    Αν όμως τα μπαλόνια μας όταν είναι το σκάφος σταματημένο ακουμπάνε σχεδόν στο νερό, τότε δεν θα πάθει τίποτα αφ ενός ο ναυαγός αν χτυπήσει πάνω τους, αφ εταίρου η ανέλκυση είναι ευκολότερη.

    Για το θέμα πλωριοδέτηση:
    Η πρυμνιά άγκυρα πρέπει να πέφτει εκτός των όσων γράφουν τα εγχειρίδια (βάθος λιμανιού-είδος πυθμένα-καιρός) και ανάλογα του πόσο σχοινί έχουμε βάλει εμείς στην άγκυρα μας, τι άγκυρα έχουμε (Bruce - Danforth - τεσαροχάλι ομπρελίτσα κλπ) και πόσο μεγάλο σκάφος έχουμε. Καλόν είναι όταν αγοράζουμε καινούριο σκάφος να κάνουμε τις δοκιμές μας χωρίς κόσμο μέσα και σε λιμάνι με μικρή κίνηση.
    Η προσωρινή στάση για αποβίβαση επιβατών που περιγράψατε πιο πάνω (πρυμνιά άγκυρα και πρόσω μηχανή με πλωριό μπαλόνι να ακουμπάει στον ντόκο) χρησιμοποιείται πάρα πολύ για σκάφη τύπου ΤΑΧΙ όπως αυτά που έχουν στις Σπέτσες. Θέλει τουλάχιστον δύο άτομα στο σκάφος, γιατί αυτός που είναι στο τιμόνι δεν μπορεί να φύγει από εκεί.

    Για το θέμα πλάγιος απόπλους:
    Αν έχουμε μεγάλο σκάφος χωρίς bow thrust, ο απόπλους γίνεται με την πλώρη, με μπαλόνι στο μάγουλο του σκάφους μας που είναι στον ντόκο, και με spring πριμάτσα με δέσιμο μπεντένι, μέχρι να ξεκολλήσει η πλώρη και να πάρει την ευθεία που θέλουμε. Ο τρόπος που περιγράψατε πιο πάνω είναι για χρήση μόνο από μικρά σκάφη. Μην ξεχνάτε ότι στα μεγάλα σκάφη παίζει σημαντικό ρόλο ακόμα και αν έχουμε δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη προπέλα, και το σκάφος στρίβει με ποδάρι ή έχει άξονα και στρίβει με τιμόνι πτερύγιο.

    Όπισθεν με σκάφος που έχει άξονα
    Επειδή πολλοί από εσάς δεν έχετε αυτή την εμπειρία του να έχετε οδηγήσει σκάφος με άξονα και τιμόνι πτερύγιο θα σας πω μία ιδιαιτερότητα που έχουν αυτά τα σκάφη στην όπισθεν ή ανάποδα επι το ναυτικότερο.
    Πριν κάνετε ανάποδα σε τέτοιο σκάφος βεβαιωθείτε ότι υπάρχει αρκετός χώρος γύρω σας.
    Βάλτε νεκρό και περιμένετε το σκάφος να σταματήσει σχεδόν. Βάλετε ανάποδα και δείτε πως συμπεριφέρεται η πρύμνη. Αρχικά θα τραβάει προς μία κατεύθυνση (ανάλογα την φορά της προπέλας) μέχρι να <<πιάσει νερά>> το τιμόνι. Ουσιαστικά πρέπει το τιμόνι να έχει ροή νερού και από τις δύο πλευρές, για να ακούει. Τότε μόνο μπορείτε να κατευθύνετε με ασφάλεια το σκάφος σας ανάποδα.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giodem : 08-09-09 στις 07:45
    Γιώργος Δεμέτης

  7. #47
    Junior Member Το avatar του χρήστη seanikos
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Μηνύματα
    787
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOSII Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είμαι βάζελος, μειώνει την ελευθερία σχολιασμού μου?
    (ή μόνο σε κάποια links?)
    μην ανησυχεις θα σε καλυψει ο pakar...:D ο ανθρωπος απο την πολυ μελαγχολια λογω ελλειψης ποδοσφαιρικου τιτλου και αρα μην εχοντας καμια χαρα ασχολειται...(αλλα ευγενικη ψυχη δεν μπορω να πω τιποτα:D )


  8. #48
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    @giodem
    Γιώργο πολύ καλές οι επισημάνσεις που έκανες :thumbs:

    @PANOSII
    Ακολούθησε το παράδειγμα του giodem αν έχεις να προσθέσεις κάτι, σχετικό με το θέμα.

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #49
    Junior Member Το avatar του χρήστη PANOSII
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Σκάφος:
    MOSTRO
    Μηχανή:
    YAMAHA-250
    Parking
    BOATCLUB-ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Μηνύματα
    7
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @giodem
    Γιώργο πολύ καλές οι επισημάνσεις που έκανες :thumbs:

    @PANOSII
    Ακολούθησε το παράδειγμα του giodem αν έχεις να προσθέσεις κάτι, σχετικό με το θέμα.
    Καλημέρα, ευχαριστώ.
    Συμφωνώ απολύτως με τις παρατηρήσεις του Γιώργου, ήδη κάλυψε τα περισσότερα από αυτά που θα ήθελα να επισημάνω.
    Δύο πραγματάκια μόνο:
    Ανθρωπος στη θάλασσα
    Θεωρώ απαραίτητη τη χρήση του κυκλικού σωσιβίου+σχοινί αμέσως μόλις πλησιάσουμε σε "θέση βολής" ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών, φυσικής κατάστασης ή ικανοτήτων του ναυαγού κλπ.
    Μετά την επιτυχή ρίψη του μπορούμε χωρίς άγχος να σβήσουμε μηχανή διότι δεν υπάρχει κίνδυνος να "χάσουμε" το ναυαγό και η μηχανή να μην πάρει μπροστά (με την πρώτη κλπ).
    Πλώρη στον ντόκο
    Είναι πολύ καλή και ασφαλής τακτική, την έχω δοκιμάσει αρκετές φορές.
    Επίσης σε σκάφος με δύο εσω (άξονες) δεν χρειάζεται καν η πίσω άγκυρα - την πρύμνη την ελέγχεις με ίσια τιμόνι και την κίνηση των προπελών. Δεν φεύγει με τίποτα (προσοχή στο γκάζι όμως, ε;)


  10. #50
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ - o κακός ο καπετάνιος ... στο λιμάνι φαίνεται

    Πάνο :thumbs:

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας