+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

  1. #1
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Εχετε υπ οψιν σας οτι εαν εχετε στο ΙΧ αυτοκινητο σας ενα ατομο που σας εκανε οτοστοπ η ειναι φιλος σας και δεν εχει μαζι του ταυτοτητα σε πιθανο μπλοκο και κατοπιν ελεγχου μπορουν να σας επιβαλουν το προστιμο των 30ε γιατι εχετε μεσα στο αυτοκινητο ατομο αγνωστων στοιχειων.
    Επισης εαν οδηγητε το αυτοκινητο της συζυγου σας η αυτη το δικο σας και δεν εχετε κανει ο ενας στο αλλο μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη για το γνησιο της υπογραφης σας οτι εχει το δικαι ωμα η εχετε εσεις το δικαιωμα να οδηγητε το παρων οχημα απο τον φερομενο ιδιοκτητη τοτε εαν γινη ατυχημα εχει το δικαιωμα η ασφαλιστικη εταιρεια να μην σας καλυψη την ζημια. Το ιδιο ισχυει και για τα λοιπα ασφαλιζομενα ειδη μηχανακια σκαφη κλπ.

    ippocampos.com.gr

  2. #2
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης εαν οδηγητε το αυτοκινητο της συζυγου σας η αυτη το δικο σας και δεν εχετε κανει ο ενας στο αλλο μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη για το γνησιο της υπογραφης σας οτι εχει το δικαι ωμα η εχετε εσεις το δικαιωμα να οδηγητε το παρων οχημα απο τον φερομενο ιδιοκτητη τοτε εαν γινη ατυχημα εχει το δικαιωμα η ασφαλιστικη εταιρεια να μην σας καλυψη την ζημια. Το ιδιο ισχυει και για τα λοιπα ασφαλιζομενα ειδη μηχανακια σκαφη κλπ.
    :
    Αυτό , πρώτη φορά το ακούω :


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Επαγγελματίας Το avatar του χρήστη KOUALE 1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Σκάφος:
    Dream 28 Fost
    Μηχανή:
    Evinrude etec 300
    Parking
    Λαγονησι
    Μηνύματα
    402
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε υπ οψιν σας οτι εαν εχετε στο ΙΧ αυτοκινητο σας ενα ατομο που σας εκανε οτοστοπ η ειναι φιλος σας και δεν εχει μαζι του ταυτοτητα σε πιθανο μπλοκο και κατοπιν ελεγχου μπορουν να σας επιβαλουν το προστιμο των 30ε γιατι εχετε μεσα στο αυτοκινητο ατομο αγνωστων στοιχειων.
    Επισης εαν οδηγητε το αυτοκινητο της συζυγου σας η αυτη το δικο σας και δεν εχετε κανει ο ενας στο αλλο μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη για το γνησιο της υπογραφης σας οτι εχει το δικαι ωμα η εχετε εσεις το δικαιωμα να οδηγητε το παρων οχημα απο τον φερομενο ιδιοκτητη τοτε εαν γινη ατυχημα εχει το δικαιωμα η ασφαλιστικη εταιρεια να μην σας καλυψη την ζημια. Το ιδιο ισχυει και για τα λοιπα ασφαλιζομενα ειδη μηχανακια σκαφη κλπ.
    Δεν το γνωριζω αλλα το θεωρω αδιανοητο!!!!!
    Δηλαδη θα πρεπει να ζητησω απο τον φιλο μου να μου δειξει την ταυτοτητα του για να τον βαλω στο αμαξι μου??? Και με πια ιδιοτητα θα το κανω αυτο???


    Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση. Μιλα με τον ασφαλιστη σου να στο διαβεβαιωση.
    Αυτα που σου ειπαν ειναι παραπληροφορηση!!!


    Αλεξανδρος Κουταβας.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #4
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KOUALE 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωριζω αλλα το θεωρω αδιανοητο!!!!!
    Δηλαδη θα πρεπει να ζητησω απο τον φιλο μου να μου δειξει την ταυτοτητα του για να τον βαλω στο αμαξι μου??? Και με πια ιδιοτητα θα το κανω αυτο???


    Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση. Μιλα με τον ασφαλιστη σου να στο διαβεβαιωση.
    Αυτα που σου ειπαν ειναι παραπληροφορηση!!!
    Αλεξ δεν ειναι θεμα ασφαλιστου ειναι σε πιθανο μπλοκο αστυνομιας, ζηταει ταυτοτητα συνεπιβατου η επιβατων δεν την εχουν τρωει προστιμο ο οδηγος για τον καθ ενα 30ε και εχουν και το δικαιωμα κρατησης του καθ ενος για εξακριβωση στοιχειων.:
    Το οτι σου ανοιγη το αυτοκινητο και το ψαχνη παντου εχει το δικαιωμα? και εαν βρει κανενα σουγια πας για οπλοκατοχη! αντε να αποδειξης οτι τον ειχες για ραδικια.

    ippocampos.com.gr

  5. #5
    Επαγγελματίας Το avatar του χρήστη KOUALE 1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Σκάφος:
    Dream 28 Fost
    Μηχανή:
    Evinrude etec 300
    Parking
    Λαγονησι
    Μηνύματα
    402
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Εχω διαβασει το κειμενο σου σωστα και καταλαβα τι γραφεις.
    Ομως εχω τις ενστασεις μου.
    Σαφεστατα σε ενα αστυνομικο ελεγχο ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να δειξουμε (εαν μας ζητηθουν) τις αστυνομικες μας ταυτοτητες.
    Σαφεστατα ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να τις φερουμε μαζι μας και να τις υποδεικνυουμε στα αρμοδια οργανα εαν μας το ζητησουν.
    Σαφεστατα μπορουν και εχουν το δικαιωμα (τα αρμοδια οργανα) να μας υποβαλουν σε ελεγχο του αυτοκινητου μας.
    Σαφεστατα εαν βρουν στο αμαξι μας σουγια (με μηκος λεπιδας πανω απο το επιτρεπτο-νομιμο) θα εμπλακουμε σε "περιπετειες".
    Αλλα............
    Εμεις δεν εχουμε το δικαιωμα να ζητησουμε απο τον συνεπιβατη μας να μας δειξει την αστυνομικη του ταυτοτητα!!!!!!!!!!
    Εαν λοιπον δεν την φερει μαζι του υπευθυνος και μονο ειναι αυτος και οχι εμεις.
    Δεν μπορει λοιπον να στοιχειοθετηθει (κατα την γνωμη μου σαν μη νομικος) εναντιον μας οποιαδηποτε κατηγορια (δεν ειμαι νομικος, αλλα η κοινη λογικη αυτο λεει).


    Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα για το ποιος οδηγει το αυτοκινητο και εαν χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του "η της συζυγου, ειναι τελειως ανυποστατα!!!!!
    Αλλα τελειως ομως!!!
    Για αυτο το κομματι της αναρτησης σου ειπα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου.

    Αλεξανδρος Κουταβας.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #6
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    :
    Αυτό , πρώτη φορά το ακούω :
    Ε βέβαια, αφου κανείς άλλη δουλειά, εσυ:thumbs:

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη MaleBuffy
    Εγγραφή
    26-12-2013
    Μηνύματα
    6
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KOUALE 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω διαβασει το κειμενο σου σωστα και καταλαβα τι γραφεις.
    Ομως εχω τις ενστασεις μου.
    Σαφεστατα σε ενα αστυνομικο ελεγχο ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να δειξουμε (εαν μας ζητηθουν) τις αστυνομικες μας ταυτοτητες.
    Σαφεστατα ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να τις φερουμε μαζι μας και να τις υποδεικνυουμε στα αρμοδια οργανα εαν μας το ζητησουν.
    Σαφεστατα μπορουν και εχουν το δικαιωμα (τα αρμοδια οργανα) να μας υποβαλουν σε ελεγχο του αυτοκινητου μας.
    Σαφεστατα εαν βρουν στο αμαξι μας σουγια (με μηκος λεπιδας πανω απο το επιτρεπτο-νομιμο) θα εμπλακουμε σε "περιπετειες".
    Αλλα............
    Εμεις δεν εχουμε το δικαιωμα να ζητησουμε απο τον συνεπιβατη μας να μας δειξει την αστυνομικη του ταυτοτητα!!!!!!!!!!
    Εαν λοιπον δεν την φερει μαζι του υπευθυνος και μονο ειναι αυτος και οχι εμεις.
    Δεν μπορει λοιπον να στοιχειοθετηθει (κατα την γνωμη μου σαν μη νομικος) εναντιον μας οποιαδηποτε κατηγορια (δεν ειμαι νομικος, αλλα η κοινη λογικη αυτο λεει).


    Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα για το ποιος οδηγει το αυτοκινητο και εαν χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του "η της συζυγου, ειναι τελειως ανυποστατα!!!!!
    Αλλα τελειως ομως!!!
    Για αυτο το κομματι της αναρτησης σου ειπα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου.
    Έχουμε όμως το δικαίωμα αν δε μας την δείξει να μην τον πάρουμε μαζί μας!


  8. #8
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Θα σταθώ στο θέμα των συνεπιβατών & μόνο (για το θέμα της ασφάλισης μπορεί να έχεις ιδιοκτήτη τον Α & οδηγό τους Β & Γ και από πρόσφατη εμπειρία δεν τρέχει κάστανο)

    Στη περίπτωση που έχεις έναν "φιλο-γνωστό" χωρίς ταυτότητα που θα τον πάνε για "εξακρίβωση στοιχείων".... αλήθεια πως γίνεται η εξακρίβωση?? κάποιο 3ο πρόσωπο βεβαιώνει την ταυτότητα του "εξακριβούμενου" δλδ & συ μπορείς να "αναγνωρίσεις" τον "εξακριβούμενο" αν είναι φίλος σου (μου έχει τύχει να μας έχουν ζητήσει ταυτότητες & ο ένας φίλος να μην έχει και έγινε έτσι ακριβώς η εξακρίβωση για να μη φωνάζουμε τον πατέρα του 3 τα χαράματα να φέρνει 20χλμ μακρυά ταυτότητα & να τον "μερεμετίσει").....η ταυτότητα απεστάλλη με ΦΑΞ την επόμενη...
    Αν κουβαλάς κάποιον "άγνωστο" (από ωτοστόπ λ.χ.) & δεν ξέρεις τι είναι (μπορεί & λαθρομετανάστης) τότε μέχρι & δικογραφία μπορεί να σχηματιστεί σε βάρος σου για "παράνομη μεταφορά λαθρομετανάστη"...

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  9. #9
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Κυριοι στην Αθηνα και στις μεγαλες πολεις τα μπλοκα και η αστυνομευση ειναι πολυ ποιο αραιη λογικο βεβαια απο τις μικρες πολεις. Οταν μου τα ειπαν αυτα γελασα και αντεδρασα οπως εσεις πλην ομως μου ηρθαν στο μυαλο κατι χρονια με την χουντα που περνουσα το παρκο κατω απο την Αγιου Δημητριου στην Θεσ/νικη και μου την πεφταν οι αστυνομικοι και ζητουσαν ταυτοτητες και στοιχεια, μπορει να μην τα ζησατε εγω ομως τα εζησα και ο κ Δενδιας τα εφαρμοζη τωρα ξανα. Στην Ξανθη υπαρχη σχολη αστυνομιας που βγαζη καθε εξαμηνο καινουργιο αιμα για να το στειλουν στην Αθηνα σαν πρωτο προορισμο, βλεπετε ειναι ο μονος κλαδος που μολις αποφοιτησης δεν πας στην επαρχια και στα συνορα αλλα στην πρωτευουσα. Λοιπον για εξακριβωση στοιχειων υπαρχη προβλημα δεν ρωτανε τον διπλανο σου απλα εαν δεν εχεις κατι να τους πεισης μεχρι που σε τραβανε μεσα εκτος εαν λειτουργουν αλλιως οι νομοι ανα πολεις.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ippomas : 27-02-14 στις 10:17
    ippocampos.com.gr

  10. #10
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΣΕ ΙΧ

    Εγώ δεν κουβαλώ σχεδόν ποτέ το δίπλωμα και την ταυτότητα μαζί μου, μια που τα έχω "ξεχασμένα" στην τσάντα μου.
    Συνέχεια τα ξεχνάω τα ΠΣΚ που πηγαινοέρχομαι Χαλκιδική και όταν βγαίνω έξω.
    2 φορές που με σταμάτησαν (1 στη Θεσ/νίκη και 1 στη Χαλκιδική) βολεύτηκαν με την ταυτότητα του ΤΕΕ, που την έχω στο πορτοφόλι μου επειδή είναι μικρή.
    Στη μία δε μου ζήτησαν δίπλωμα, στην άλλη (στη Χαλκιδική) τους είπα ότι το ξέχασα στη Θεσ/νίκη.
    ...
    ...
    Με βλέπουν οι άνθρωποι και καταλαβαίνουν ότι έχουν να κάνουν με σωστό άνθρωπο!!
    :::


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας