+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

  1. #21
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν δεν εχει σημαδούρες πας και αραζεις στη πλευρά που εχει τις καλύτερες γκόμενες
    Σωστοοοοοοος!:thumbs:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΓΚΛ 20 ειναι ο βασικός και οι υπόλοιποι ειτε προσθέτουν ειτε αλλάζουν,ειτε καταργούν κάποια άρθρα.
    το άρθρο 4 πάντως δεν άλλαξε.
    πως γινεται να ισχυει ΚΑΙ το αρθρο 4,του 20 που λεει οτι απαγορευεται η κυκλοφορια ΚΑΙ το αρθρο 31,του 45 που λεει οτι επιτρεπεται εκκινηση-επιστροφη απο κ προς τις παραλιες με 1-3 κομβους????:
    (Οπως προανεφερα,δεν με ενδιαφερουν οι τυχων ανασφαλειες των λουομενων ,η ασφαλεια τους φυσικα κ με ενδιαφερει ομως οπως με ενδιαφερει κ το να ειμαι νομιμος,γι αυτο κ ειμαι πολυ προσεκτικος)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο καθένας κανει τις επιλογές του,εγω δεν κάνω οτι δεν θα ήθελα να μου κάνουν οι άλλοι....αυτό το νόμο ακολουθώ γενικά
    παλιοτερα που δεν ειχα σκαφος κ ημουν στη θεση τους,οταν καποιος με σκαφος εβγαινε αργα κ προσεκτικα εξω,δεν γκρινιαξα ποτε,αντιθετως μια φορα με κατι καφρους παραλιγο να παιξω μπουνιες,νομιζω ειναι απλα τα πραγματα...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη k_xatz : 28-04-12 στις 22:08

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη MIXALIS0182
    Εγγραφή
    07-03-2009
    Σκάφος:
    topline P27
    Μηχανή:
    mercury 300xs
    Parking
    xios
    Μηνύματα
    621
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο k_xatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστοοοοοοος!:thumbs:


    πως γινεται να ισχυει ΚΑΙ το αρθρο 4,του 20 που λεει οτι απαγορευεται η κυκλοφορια ΚΑΙ το αρθρο 31,του 45 που λεει οτι επιτρεπεται εκκινηση-επιστροφη απο κ προς τις παραλιες με 1-3 κομβους????:
    (Οπως προανεφερα,δεν με ενδιαφερουν οι τυχων ανασφαλειες των λουομενων ,η ασφαλεια τους φυσικα κ με ενδιαφερει ομως οπως με ενδιαφερει κ το να ειμαι νομιμος,γι αυτο κ ειμαι πολυ προσεκτικος)



    παλιοτερα που δεν ειχα σκαφος κ ημουν στη θεση τους,οταν καποιος με σκαφος εβγαινε αργα κ προσεκτικα εξω,δεν γκρινιαξα ποτε,αντιθετως μια φορα με κατι καφρους παραλιγο να παιξω μπουνιες,νομιζω ειναι απλα τα πραγματα...
    den tha vgaleis akri me ton nomo.
    exw tsakothi me limenkous giafto to thema 2 fores
    exwpaei olo to nomo se fototipies me tin apologia mou...
    akri den vgalame pote kai plironoume tsampa prostima.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #23
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MIXALIS0182 Εμφάνιση μηνυμάτων
    den tha vgaleis akri me ton nomo.
    exw tsakothi me limenkous giafto to thema 2 fores
    exwpaei olo to nomo se fototipies me tin apologia mou...
    akri den vgalame pote kai plironoume tsampa prostima.
    εγω παντως οσες φορες το εχω συζητησει με λιμενικους,γνωριζαν τον νομο.
    επισης το καλοκαιρι που συνεβη μια μικρο-συμπλοκη με εναν λουομενο-ιδιοκτητη ομπερλων,δεν μου εκοψαν προστιμο για το οτι βγηκα στην ακτη,γνωριζαν τον νομο.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #24
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Από ότι κατάλαβα το θέμα είναι αν μπορείς να βγεις με μηχανη έξω.....
    Δεν νομίζω αυτό του 1 κόμβου με λουόμενους να ισχύει για περιπτώσεις για όλους... μόνο για διαύλους "Water sports" μπανανες -σκι - tubes- jet ski....και όχι πάω ναπω μια καλημερα στη θεια μου που κανει μπάνιο....
    Αν εχει διαυλο τετοιου τυπου ναι εκει μπορεις με 1 κόμβο να βγεις έξω.... (Λ.χ. στη Μυκονο στις παραλίες που παει καικι εχει τετοιους, οποτε και μπορεις να τους χρησιμοποιήσεις)

    Τεσπα επειδή γενικώς το δικιο είναι κάπου στη μέση και μεις θέλουμε να βγουμε ακτή και αυτοί "φοβούνται -ζηλεύουν-ψαχνονται για καυγά"
    Υπάρχουν 3 δρομοι κατ' εμε
    1. Κουπιά (το κανω με το 340 στο Πορτο Γερμενό), είτε για να προσεγγίσω καινα πάρω άτομο (λ.χ. τα ανίψια μου) ή να βγω για φαγητό στις ταβερνες.... (μάλιστα τι πρώτη φορα που το έκανα ο Λιμενικός με είδε και ετοιμάστηκε για κλήση ώσπου καμια 100 μέτρα έσβησα και κάθισα στα κουπιά για να βγω έξω.... μου το είπε όταν τον είδα στη παραλία και νόμιζα ότι ήθελε να κάνει έλεγχο). Βεβαια και σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει ο ΛΑΚΑΜΑΣ που η προπελα θα του κοψει το κεφαλι και θα γκρινιαξει αλλα εκει τον λουζεις "κομπλεξικε κλπ" & εχεις δικιο... για μεγαλες βαρκες θελει 2 ατομα με κουπια για να βγεις εξω....

    2. Jumbo-βαρκα με 15 Γιουρια κανεις τη δουλεια σου.... πιανει χωρο οσο 2 σωσιβια φουσκωνει σε dt και δεν σου λεει κανενας τιποτα (υπαρχουν και εξελιγμενα μοντελα jet ski φουσκωτα με ηλεκτροκινητηρα για κατω απο 100 κιλα για οσους θεωρουν υποτιμητικα τα κουπια)

    3. Αν δεις κεφαλι λουομενου ΔΕΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ..... (δεν εκαψες ενα σκασμο καυσιμα να πας και να κανεις μπανιο σε παραλια)



    Υ.Γ. για οσους πανε και μπαλαμουτιαζουν τα σχοινια και κανουν μονοζυγο στις αγκυρες τι λεει ο ΓΚΛ??? επιτρεπονται τα μπινελικια??

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  5. #25
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    πραγματικα δεν καταλαβαινω την νοοτροπια μερικων συμ-forum-ιτων κ συνταξιδευτων κτλ κτλ
    δεν εδωσα ενα σωρο λεφτα για να μην μπορω να βγω στην παραλια,να φαω,να αραξω να πιω κατι,να ξαπλωσω στην αμμο,κτλ κτλ...κ αντε εγω βαζω τα πραγματα μου σε μια αδιαβροχη τσαντα κ βγαινω κολυμπωντας(το κανω ουτως η αλλως,γιατι εγω μενω τελευταιος).
    αλλα δεν θα βαλω με το ζορι τις γυναικες της παρεας να βγουνε στην παραλια σαν βατραχανθρωπος που κανει αναγνωριση,ουτε θα βαλω τους φαγωμενους φιλους μου να κολυμπησουν μετα τη μασα,ουτε εχω καμια διαθεση να κανω κουπι,να φουσκωνω βαρκες κτλ κτλ
    γυμναζομαι ολη τη βδομαδα,το σκ εχει ξεκουραση,αντε κ καμια καταδυση:thumbs:
    τεσπα,αυτο δεν ειναι το θεμα μας,το θεμα μας ειναι να μας διευκρινισει καποιος ειδικος,αν το ββ) ισχυει,οταν ισχυει κ το αα) δλδ οταν υπαρχει ο διαδρομος,η αν ισχυει γενικα.αν ισχυει γενικα,ειναι αδυνατο να φας προστιμο,αν στο ριξουν,τους τραβας ενα δικαστηριακι,οπως εκανα κ προσφατα,σε ενα 'αδικο' προστιμο,τους κανεις κ λιγο ρεζιλι στα ΜΜΕ κ σου ζηταει κ ο λιμεναρχης συγγνωμη,παιρνεις κ τα λεφτακια σου πισω!

    υπενθυμιζω
    (γκλ 45,αρθρο 31)
    ...
    γ) από / προς τον αιγιαλό, εκτός των λουτρικών εγκα−
    ταστάσεων, εφόσον:
    (αα) πλέουν εντός οριοθετημένου διαύλου, πλάτους
    δέκα (10) μέτρων. Για τη δημιουργία ή όχι του διαύλου,
    για τη σήμανση του οποίου εφαρμόζεται η παραπάνω
    παράγραφος 2 του άρθρου 27, καθώς και για το μήκος
    αυτού, αποφαίνεται η Επιτροπή του άρθρου 35. Αρμόδιο
    για την κατασκευή και χρηματοδότηση οριοθέτησης
    του διαύλου είναι το νομικό ή φυσικό πρόσωπο στο
    οποίο έχει παραχωρηθεί ή εκμισθωθεί από το Δημόσιο
    ο έναντι του διαύλου χώρος του αιγιαλού ή και της πα−
    ραλίας. Την κατασκευή και χρηματοδότηση μπορεί να
    αναλαμβάνει, κατόπιν αιτήσεώς του, και οποιοδήποτε
    άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο.
    (ββ) σε απόσταση εκατό (100) μέτρων εκατέρωθεν
    της πορείας τους δεν υπάρχουν λουόμενοι πλέουν με
    ταχύτητα μέχρι τρεις (03) κόμβους, ή σε περίπτωση που
    υπάρχουν λουόμενοι πλέουν με ασφαλή ταχύτητα που
    δεν υπερβαίνει τον ένα (01) κόμβο, τηρώντας πορεία
    από / προς την ανοικτή θάλασσα.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #26
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο k_xatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα δεν καταλαβαινω την νοοτροπια μερικων συμ-forum-ιτων κ συνταξιδευτων κτλ κτλ
    δεν εδωσα ενα σωρο λεφτα για να μην μπορω να βγω στην παραλια,να φαω,να αραξω να πιω κατι,να ξαπλωσω στην αμμο,κτλ κτλ...κ αντε εγω βαζω τα πραγματα μου σε μια αδιαβροχη τσαντα κ βγαινω κολυμπωντας(το κανω ουτως η αλλως,γιατι εγω μενω τελευταιος).
    αλλα δεν θα βαλω με το ζορι τις γυναικες της παρεας να βγουνε στην παραλια σαν βατραχανθρωπος που κανει αναγνωριση,ουτε θα βαλω τους φαγωμενους φιλους μου να κολυμπησουν μετα τη μασα,ουτε εχω καμια διαθεση να κανω κουπι,να φουσκωνω βαρκες κτλ κτλ
    γυμναζομαι ολη τη βδομαδα,το σκ εχει ξεκουραση,αντε κ καμια καταδυση:thumbs:
    Δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να βγεις στη παραλία και να κανεις αυτα που λες.... όμως το ΣΛΑΛΟΜ αναμεσα στα κεφαλια των λουομένων εστω και με 1 κομβο είναι άλλο πράμγα (Αλήθεια στο ρελαντι πόση ταχύτητα έχεις)

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας