+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη gianniss
    Εγγραφή
    17-02-2010
    Σκάφος:
    watercraft 6.10
    Μηχανή:
    yamaha 150 v6
    Parking
    spiti mou
    Μηνύματα
    154
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Exclamation προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    ειναι σημαδουρα καταδυσης περνατε τουλαχιστον 150 μετρα απο αυτην
    με αφορμη το συμβαν με τον ψαροτουφεκα που χτυπηθηκε εβαλα αυτη τη φωτο
    για τους μη γνωριζοντες την ειναι αυτο το πραγμα που επιπλεει

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη STINGHER 555
    Εγγραφή
    28-01-2009
    Σκάφος:
    STINGHER 555 SX
    Μηχανή:
    MERCURY 115 EFI Four Stoke / 6 HP
    Parking
    POROS-KEFALONIA
    Μηνύματα
    250
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο



    KEFALLONIA FOR EVER
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη Maserati4200
    Εγγραφή
    11-11-2009
    Σκάφος:
    TopLine P27
    Μηχανή:
    EVINRUDE ETEC G2 300
    Μηνύματα
    86
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Φίλε μου όντας και εγώ ψαροκυνηγός, επικροτώ τον τρόπο που επέδειξες την υποχρέωση όλων των χειριστών σκαφών να απομακρύνονται από τις σημαδούρες, αλλά καλό είναι να τονίσουμε και μερικά πράγματα - υποχρεώσεις των ψαροκυνηγών.
    1. ΔΕ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΙ 'Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΑΣ.
    Αν βουτώ εγώ, το ζευγάρι με προσέχει, όπως και για διερχόμενους μακάκες που θα θέσουν σε κίνδυνο την αρτιμέλεια και τη ζωή μας.
    2. ΔΕ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΛΟΝΙ (ναι τη σημαδούρα εννοώ)
    3. ΔΕ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΡΟΤΑ ΠΛΟΙΩΝ Ή ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΣΚΑΦΗ. (δεν υπάρχει κανένας λόγος να πηγαίνουμε γυρεύοντας)
    4. ΔΕ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΑΠΟΓΟΡΕΥΣΗ ΑΛΙΕΙΑΣ 'Η ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΑΪΟ

    Μπορώ να γράψω αρκετές ακόμα παραλείψεις που κάνουν κυρίως άπειροι ψαροκυνηγοί, και θέτουν εαυτούς σε θανάσιμο κίνδυνο.
    Σκοπός είναι το υποβρύχιο κυνήγι να παραμείνει ευχάριστο χόμπυ και όχι συνεχής πάλη με το θάνατο.
    Ελπίζω και εγώ όπως όλοι μας, το παλικάρι που έχασε τη ζωή του, να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.

    Ας συνετιστούμε όλοι μας και να έχουμε το μυαλό μέσα στο κεφάλι μας.
    Είτε είμαστε εκτός είτε εντός της γαλανής.

    Πάντα φιλικά,
    Παναγιώτης.


  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη sak77
    Εγγραφή
    13-08-2010
    Σκάφος:
    suzumar 3,6
    Μηχανή:
    suzuki 15 4stroke
    Parking
    halkidiki-kalives
    Μηνύματα
    1
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο




  5. #5
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Δε μου λέτε από τους λουόμενους ο ψαροντουφεκάς (δεν είναι ψαροκυνηγός γιατί δεν άγει τους κύνας) τι απόσταση πρέπει να κρατάει??? Γιατί το προηγούμενο ΣΚ είδα τουλάχιστον 4-5 με πλήρη εξάρτυση χωρίς το μπαλόνι να ψαρεύουν στα 10 μ απο παραλία που καναν μπάνιο από ΒΡΕΦΗ έως ΠΑΠΟΥΔΕΣ και μάλιστα ο ένας όταν τον "παρατηρησαν" κούνησε απειλητικά το ψαροντούφεκο..... μάλλον μια 3φτερη θα τον έβαζε στη θέση του!!!

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη Maserati4200
    Εγγραφή
    11-11-2009
    Σκάφος:
    TopLine P27
    Μηχανή:
    EVINRUDE ETEC G2 300
    Μηνύματα
    86
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου λέτε από τους λουόμενους ο ψαροντουφεκάς (δεν είναι ψαροκυνηγός γιατί δεν άγει τους κύνας) τι απόσταση πρέπει να κρατάει??? Γιατί το προηγούμενο ΣΚ είδα τουλάχιστον 4-5 με πλήρη εξάρτυση χωρίς το μπαλόνι να ψαρεύουν στα 10 μ απο παραλία που καναν μπάνιο από ΒΡΕΦΗ έως ΠΑΠΟΥΔΕΣ και μάλιστα ο ένας όταν τον "παρατηρησαν" κούνησε απειλητικά το ψαροντούφεκο..... μάλλον μια 3φτερη θα τον έβαζε στη θέση του!!!
    georg, κατ' αρχήν πολύ σωστή παρατήρηση σου ο ψαροντουφεκάς (δεν είναι ψαροκυνηγός γιατί δεν άγει τους κύνας)
    Ο τυπάκος που λέει ότι ψαρεύει στην παραλία λουομένων σίγουρα δεν είναι ψαράς, απλά προσπαθεί να βγάλει γούστο εκεί που δεν πρέπει και με τρόπο που ρητά απαγορεύεται. Αν ρωτήσεις κανένας μα κανένας τους δεν έχει ατομική άδεια αλιείας (Τι ζητάω ο άνθρωπος......).
    Είναι σα να κυνηγάς στην Αριστοτέλους περιστέρια με δίκανο......


  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη στατηισδδ
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Σκάφος:
    seeking for my next rib
    Μηνύματα
    40
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Μια ερώτηση ρε παιδιά, και εγώ ψαροντουφεκάς πολλά χρονια τωρα. Για να μπω και να βγω απο τη θαλασσα, χρησιμποποιω παραλίες λουόμενων. Βεβαια, οπλίζω οταν εχω φτάσει μακριά απο αυτούς, και στον γυρισμό ξε-οπλίζω πάλι πολύ πριν φτάσω κοντα σε λουόμενους. Την προηγούμενη εβδομαδα στην έξοδό μου, μου έγινε παρατήρηση απο μια μητέρα, οτι εκει κολυμπάει αυτή και τα παιδιά της. Αμέσως της είπα οτι απλά βγαίνω και δεν ειμαι "οπλισμενος" δειχνοντάς της μαλιστα το ψαροντούφεκο. Αγενεστατη βεβαια η κυρία επεμενε οτι ακομα και έτσι δεν θα έπρεπε να καρατάς στα ΄χερια μου ψαροντούφεκο. Ατομική άδεια αλιείας δεν έχω, (αρκετα δινω στο κράτος χωρις λόγο ήδη) και να είχα δεν θα μου παρείχε αυτό καμία εξτρα γνώση. Να τονίσω οτι είμαι πολύ προσεκτικός και τηρώ όλους τους κανονισμούς ασφαλειάς και αλιείας (δεν χτυπάω μικρά σε αντίθεση με την πλοιοψηφία των "ψαροντουφεκάδων) και ας μην έχω άδεια. Δεν νομίζετε οτι αν δεν ξέρουμε όλα τα γεγονότα πρώτα ειναι καλό να μην καταδικάζουμε αθώους σε υάνατο απο 3φτερη? Οχι οτι δεν δεν υπάρχουν ασχετοι και επικινδυνοι να τονισω...


  8. #8
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο στατηισδδ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση ρε παιδιά, και εγώ ψαροντουφεκάς πολλά χρονια τωρα. Για να μπω και να βγω απο τη θαλασσα, χρησιμποποιω παραλίες λουόμενων. Βεβαια, οπλίζω οταν εχω φτάσει μακριά απο αυτούς, και στον γυρισμό ξε-οπλίζω πάλι πολύ πριν φτάσω κοντα σε λουόμενους. Την προηγούμενη εβδομαδα στην έξοδό μου, μου έγινε παρατήρηση απο μια μητέρα, οτι εκει κολυμπάει αυτή και τα παιδιά της. Αμέσως της είπα οτι απλά βγαίνω και δεν ειμαι "οπλισμενος" δειχνοντάς της μαλιστα το ψαροντούφεκο. Αγενεστατη βεβαια η κυρία επεμενε οτι ακομα και έτσι δεν θα έπρεπε να καρατάς στα ΄χερια μου ψαροντούφεκο. Ατομική άδεια αλιείας δεν έχω, (αρκετα δινω στο κράτος χωρις λόγο ήδη) και να είχα δεν θα μου παρείχε αυτό καμία εξτρα γνώση. Να τονίσω οτι είμαι πολύ προσεκτικός και τηρώ όλους τους κανονισμούς ασφαλειάς και αλιείας (δεν χτυπάω μικρά σε αντίθεση με την πλοιοψηφία των "ψαροντουφεκάδων) και ας μην έχω άδεια. Δεν νομίζετε οτι αν δεν ξέρουμε όλα τα γεγονότα πρώτα ειναι καλό να μην καταδικάζουμε αθώους σε υάνατο απο 3φτερη? Οχι οτι δεν δεν υπάρχουν ασχετοι και επικινδυνοι να τονισω...
    Το μπες - βγες από παραλία λουόμενων με το ψαροτούφεκο ,είναι μια διαδικασία που καλό είναι να την αποφεύγεις ,όσο μπορείς.
    Για πρακτικούς λόγους.
    Ακόμα και στην άκρη της παραλίας να είσαι ,κάποιοι θα ενοχληθούν και καθώς ,όπως λες ,στερείσαι άδειας αλιείας ,ένα τηλεφώνημα στο Λιμεναρχείο ,μπορεί να αποβεί καταστρεπτικό.
    Εξακόσια ευρουλάκια (τουλάχιστον) θα κάνουν φτερά απ' την τσέπη σου.
    Όσο περίπου θα σου κοστίσει η απόκτηση άδειας αλιείας μαζί με τις ανανεώσεις για καμμιά πενηνταριά χρόνια


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη στατηισδδ
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Σκάφος:
    seeking for my next rib
    Μηνύματα
    40
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Ευχαριστώ Gatz θα παω να τους τα σκάσω (για άλλη μια φορά) μου φαινεται, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..


  10. #10
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: προσοχη δεν ειναι διακοσμητικο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο στατηισδδ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατομική άδεια αλιείας δεν έχω, (αρκετα δινω στο κράτος χωρις λόγο ήδη) και να είχα δεν θα μου παρείχε αυτό καμία εξτρα γνώση. Να τονίσω οτι είμαι πολύ προσεκτικός και τηρώ όλους τους κανονισμούς ασφαλειάς και αλιείας (δεν χτυπάω μικρά σε αντίθεση με την πλοιοψηφία των "ψαροντουφεκάδων) και ας μην έχω άδεια. Δεν νομίζετε οτι αν δεν ξέρουμε όλα τα γεγονότα πρώτα ειναι καλό να μην καταδικάζουμε αθώους σε υάνατο απο 3φτερη? Οχι οτι δεν δεν υπάρχουν ασχετοι και επικινδυνοι να τονισω...
    Πιστεύω ότι και σε μένα και σε αρκετούς άλλους τυχερούς που ...αλατίζονται από μικροί ούτε η άδεια οδήγησης ταχυπλόου παρέχει κάποια έξτρα γνώση. Αλλά μάλλον πρέπει να την έχω, κι ας τα σκάω πολλαπλώς...
    Σχετικά με την τρίφτερη που λέγαμε παραπάνω, ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΤΑΤΟΣ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑΣ, πιστέυω ότι όταν κάποιος κραδαίνει απειλητικά το όπλο σε ευγενική παρατήρηση, ακόμη και πεντάφτερη παίζει. Ακόμη και δίκιο σε όλα να έχει, και μόνο ότι το όπλο βγήκε από το νερό , πρόκειται για φάουλ ολκής.

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας