+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

  1. #1
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Συνημμένα θα βρείτε όλους του ΓΚΛ που μας "κυβερνάνε". Όταν θυμούνται κάτι βγάζουν και ένα διορθωτικό κανονισμό Λιμένος. Βέβαια υπάρχουν και ένα σωρό Υ.Α. και εγκύκλιοι οπότε το πεδίο είναι ακόμα πιο θολό. Ίσως κάποτε κάτσει κάποιος νοήμων και τα μαζέψει όλα σε ένα ΓΚΛ.

    Μέχρι τότε έχουμε και λέμε:
    ΓΚΛ 20 Απρ-1999
    ΓΚΛ 23 Μαρ-2000
    ΓΚΛ 26 Απρ-2001
    ΓΚΛ 45 Αυγ-2008

    Επίσης συνημμένα θα βρείτε και το νόμο για τις καταδύσεις αναψυχής (Ν.3409 Νοε-2005).

    Σημείωση:
    Ευτυχώς που υπάρχει κι ο Υποναύαρχος ΛΣ (εα) Άγγελος Αργυρακόπουλος και βοηθάει την κατάσταση (εμάς αλλά και το ΛΣ) με τη Λιμενομία του.
    Η τελευταία έκδοση είναι δίτομη. Όσοι ενδιαφέρονται να την αποκτήσουν ας επικοινωνήσουν μαζί του:
    Άγγελος Θ. Αργυρακόπουλος
    Υποναύαρχος Λ.Σ. (ε.α.)
    Τηλ./fax: +210-97.57.693 – 6977-50.20.70
    e- mail: admiralrtd@yahoo.gr
    http//:www.argyrakopoulos .gr

    .

    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #2
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    επειδή ξεκινά η καλοκαιρινή περίοδος και αυξάνονται οι βόλτες καλο ειναι να φρεσκάρουμε λιγο τους κανόνες.....όλοι...και οταν λέω όλοι εννοώ...



    να θυμισω επισης οτι
    Σύμφωνα με τους κανονισμούς λιμένος, η μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στο λιμάνι είναι 5 κόμβοι
    για όσους μπερδεύονται και νομίζουν οτι ειναι 60...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    εγω εχω την εξης απορια,που δεν μου την λυνει η αναγνωση-μελετη του ΓΚΛ 45
    βαση αρθρου 31,ακομα κ αν δεν υπαρχει διαδρομος,μπορουμε να βγουμε μεχρι εξω με 1 κομβο ταχυτητα,αν υπαρχουν λουομενοι σε αποσταση <100m
    και με 3 κομβους αν υπαρχουν σε αποσταση >100m.
    δεν λεει ομως αν κ ποσο μακρια απο την ακτη επιτρεπεται να αγκυροβολησουμε (αν δεν υπαρχουν σημαδουρες)
    γνωριζει κανεις τι ισχυει?


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #4
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    αν εχω καταλάβει την ερώτηση,η απάντηση ειναι 200μ απο τους λουόμενους αν δεν εχει σημαδούρες και 100μ αν εχει σημαδούρες...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχω καταλάβει την ερώτηση,η απάντηση ειναι 200μ απο τους λουόμενους αν δεν εχει σημαδούρες και 100μ αν εχει σημαδούρες...
    μιλαω για 'αραγμα' οχι για 'εκκινηση-επιστροφη'
    αυτο που μου λες φιλε,που το γραφει?(δεν σε αμφισβητω,για να ξερω τι να απανταω στους μαλακες ρωταω)


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #6
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    στις εξετάσεις για το δίπλωμα υπάρχει ερώτηση.

    Η κυκλοφορία ταχύπλοων σκαφών εξαιρέσει θαλάσσια μοτοποδήλατα HOVERCRAFT απαγορεύεται:


    Σε απόσταση μικρότερη των (100) μέτρων από το εξωτερικό μέρος των πλωτών σημαντήρων σε οργανωμένες πλαζ, (200) μέτρα από το σύνηθες σημείο που φτάνουν κολυμπώντας οι λουόμενοι σε ελεύθερες πλαζ, που δεν επισημαίνονται με πλωτούς σημαντήρες και σε απόσταση μικρότερη των (200) μέτρων από την ακτογραμμή στις περιοχές που δεν υπάρχουν λουόμενοι και με ταχύτητα μεγαλύτερη από (5) κόμβους.





    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη k_xatz
    Εγγραφή
    26-06-2010
    Σκάφος:
    Topline Corsair 31
    Μηχανή:
    Twin Yamaha F250D
    Μηνύματα
    857
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις εξετάσεις για το δίπλωμα υπάρχει ερώτηση.

    Η κυκλοφορία ταχύπλοων σκαφών εξαιρέσει θαλάσσια μοτοποδήλατα HOVERCRAFT απαγορεύεται:

    δεν ξερω τι λεει το 'manual διπλωματος' εγω διαβαζοντας το ΓΚΛ45 κ συγκεκριμενα:

    «Άρθρο 31
    Eκκίνηση/επιστροφή ιδιωτικών μηχανοκίνητων
    θαλάσσιων μέσων αναψυχής.
    Η εκκίνηση / επιστροφή των ιδιωτικών ταχύπλοων ή
    μηχανοκίνητων γενικά θαλάσσιων μέσων αναψυχής, που
    ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ) 21901
    διέπονται από τις διατάξεις του Κανονισμού αυτού με
    τη χρήση κινητήρα μηχανής επιτρέπεται στις ακόλουθες
    περιπτώσεις:
    α) από / προς τις εγκαταστάσεις ελλιμενισμού τους
    (λιμένες, μαρίνες, καταφύγια),
    β) από / προς κεκλιμένα επίπεδα (γλίστρες), που έχουν
    κατασκευασθεί για την ανέλκυση και καθέλκυσή τους,
    εφόσον σε απόσταση πενήντα (50) μέτρων εκατέρωθεν
    της πορείας τους δεν υπάρχουν λουόμενοι ή κινούνται
    εντός οριοθετημένου διαύλου, ο οποίος εκτείνεται σε
    απόσταση εκατό (100) μέτρων στη συνέχεια της γλί−
    στρας προς την ανοικτή θάλασσα.
    γ) από / προς τον αιγιαλό, εκτός των λουτρικών εγκα−
    ταστάσεων, εφόσον:
    (αα) πλέουν εντός οριοθετημένου διαύλου, πλάτους
    δέκα (10) μέτρων. Για τη δημιουργία ή όχι του διαύλου,
    για τη σήμανση του οποίου εφαρμόζεται η παραπάνω
    παράγραφος 2 του άρθρου 27, καθώς και για το μήκος
    αυτού, αποφαίνεται η Επιτροπή του άρθρου 35. Αρμόδιο
    για την κατασκευή και χρηματοδότηση οριοθέτησης
    του διαύλου είναι το νομικό ή φυσικό πρόσωπο στο
    οποίο έχει παραχωρηθεί ή εκμισθωθεί από το Δημόσιο
    ο έναντι του διαύλου χώρος του αιγιαλού ή και της πα−
    ραλίας. Την κατασκευή και χρηματοδότηση μπορεί να
    αναλαμβάνει, κατόπιν αιτήσεώς του, και οποιοδήποτε
    άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο.
    (ββ) σε απόσταση εκατό (100) μέτρων εκατέρωθεν
    της πορείας τους δεν υπάρχουν λουόμενοι πλέουν με
    ταχύτητα μέχρι τρεις (03) κόμβους, ή σε περίπτωση που
    υπάρχουν λουόμενοι πλέουν με ασφαλή ταχύτητα που
    δεν υπερβαίνει τον ένα (01) κόμβο, τηρώντας πορεία
    από / προς την ανοικτή θάλασσα.

    ...

    συμπεραινω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει διαδρομος,μπορω να βγω εξω-εξω με ταχυτητα 1 κομβου,οσοι λουομενοι κ να υπαρχουν,ας κολυμπανε κ διπλα.
    η απορια μου οπως προειπα,ειναι τι ισχυει για την αγκυροβολια


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #8
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    δεν ειναι κάποιο 'manual διπλωματος'...
    είναι το άρθρο 4 παράγραφος 3 του Γενικού Κανονισμού Λιμένα.
    κατέβασε το ΓΚΛ 20 απο το πρώτο μήνυμα και διάβασε.

    Η κυκλοφορία του ταχύπλοου σκάφους, εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά από άλλες διατάξεις του παρόντος Κανονισμού, απαγορεύεται: α) σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από το εξωτερικό μέρος των πλωτών σημαντήρων του άρθρου 26, που επισημαίνουν τα όρια μέχρι τα οποία φθάνουν συνήθως κολυμπώντας οι λουόμενοι στις λουτρικές εγκαταστάσεις. β) σε απόσταση μικρότερη των διακοσίων (200) μέτρων από το συνηθισμένο σημείο στο οποίο φθάνουν κολυμπώντας οι λουόμενοι στις θαλάσσιες περιοχές που δεν επισημαίνονται με πλωτούς σημαντήρες. γ) σε κάθε περίπτωση με ταχύτητα μεγαλύτερη των πέντε (5) κόμβων σε απόσταση μικρότερη των διακοσίων (200) μέτρων από την ακτογραμμή στις περιοχές που δεν υπάρχουν λουόμενοι.
    Επισης υπαρχουν ειδικές διατάξεις που μπορεί να υπάρχουν για διαφορετικά μερη....πχ η Αλόννησος σαν προστατευόμενο θαλάσσιο πάρκο εχει διαφορετικές διατάξεις προσέγγισης.



    *γενικα ομως προσωπική μου άποψη ειναι οτι δεν υπάρχει λόγος να προκαλούμε και να ενοχλούμε.
    μπορεί ο νομος να λεει οτι μπορούμε να βγάλουμε μεχρι έξω το σκάφος με 1 κομβο::,αλλα αν βλέπουμε πολλούς λουόμενους καλύτερα ειναι να πάμε σε αλλη παραλία.............άλλωστε ενας απο τους λόγους που πήραμε φουσκωτό ειναι για να μπορούμε να αποφύγουμε το συνωστισμό...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #9
    Gold member Το avatar του χρήστη doukas
    Εγγραφή
    16-05-2009
    Σκάφος:
    EVRIPUS 680 CABIN
    Μηχανή:
    VERADO 300
    Parking
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
    Μηνύματα
    2.753
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι κάποιο 'manual διπλωματος'...
    είναι το άρθρο 4 παράγραφος 3 του Γενικού Κανονισμού Λιμένα.
    κατέβασε το ΓΚΛ 20 απο το πρώτο μήνυμα και διάβασε.


    Επισης υπαρχουν ειδικές διατάξεις που μπορεί να υπάρχουν για διαφορετικά μερη....πχ η Αλόννησος σαν προστατευόμενο θαλάσσιο πάρκο εχει διαφορετικές διατάξεις προσέγγισης.



    *γενικα ομως προσωπική μου άποψη ειναι οτι δεν υπάρχει λόγος να προκαλούμε και να ενοχλούμε.
    μπορεί ο νομος να λεει οτι μπορούμε να βγάλουμε μεχρι έξω το σκάφος με 1 κομβο::,αλλα αν βλέπουμε πολλούς λουόμενους καλύτερα ειναι να πάμε σε αλλη παραλία.............άλλωστε ενας απο τους λόγους που πήραμε φουσκωτό ειναι για να μπορούμε να αποφύγουμε το συνωστισμό...

    συμφωνω απολυτως μαζι σου,αλλα και ενας απο τους πολλους λογους που γουσταρω να εχω σκαφος ειναι οτι σιχαινομε να παταω την αμμο ,να κολλαει στα ποδια μου( και της οικογενειας μου)και να την μεταφερω στο αυτοκινητο μου.ποσο μαλλον στην βαρκα μου αν το εχω τερμα εξω παραλια και να μπαινοβγαινουν ολοι με κολημενη αμμο στα ποδια τους.κι αντε μετα βγαλτην απ την βαρκα
    για να πω ομως και την αληθεια ,εχω εναν φιλο,ειναι και κολητος παναθεμα τον,που γουσταρει να βγαινει τερμα εξω παραλια, και να κανει την λεζαντα του, και αυτο το εχει πληρωσει αρκετες φορες και με τσουχτερα προστιμα θα ελεγα.τι να κανουμε ,τα γουστα πληρωνονται

    Δουλεια που τελειωνει με φραγκα,στεναχωρια δεν θελει .:thumbs:
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #10
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γενικοί Κανονισμοί Λιμένος (20, 21, 23, 45) και νόμος καταδύσεων αναψυχής

    Άν υπάρχουν σημαδούρες , ή κάποιος έχει νοικιάσει την παραλία ή μέρος αυτής και έχει βάλει ομπρέλες-ξαπλώστρες (άρα η παραλία θεωρείται λουτρική εγκατάσταση),ξεχνάμε την προσέγγιση στην ακτή ή τουλάχιστον στο κομμάτι που είναι οριοθετημένο από τις σημαδούρες και αράζουμε σε απόσταση 100 μέτρων από τις σημαδούρες. Αυτό το τελευταίο ,δεν έχω δεί να εφαρμόζεται ,αντίθετα έχω δεί πολλές φορές σκάφη αραγμένα δίπλα στις σημαδούρες (κι εγώ μαζί )και λιμενικούς που κάνουν έλεγχο ,να μην δίνουν σημασία.
    Υπάρχουν όμως και παραλίες χωρίς σημαδούρες και ομπρέλες ,αλλά με πολύ κόσμο. Τις περισσότερες φορές ,είναι απομονωμένες - άρα σπάνιος έως ανύπαρκτος ο έλεγχος από λιμενικούς και εκεί πρέπει να προσπαθούμε να γινόμαστε όσο το δυνατόν λιγώτερο δυσάρεστοι στους γύρω μας και φυσικά να αράζουμε στις άκρες και όχι στο μέσον της παραλίας.
    Έτσι το βλέπω εγώ , που ποτέ δεν μένω στην βάρκα (.....που να χωρέσουμε οι τουλάχιστον 4 που είμαστε πάντα .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας