+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Αγκυροβολία - τεχνικά στοιχεία

  1. #11
    Junior Member Το avatar του χρήστη arme72
    Εγγραφή
    23-05-2009
    Μηνύματα
    29
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giodem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σε όλους τους υπόλοιπους βυθούς (άμμο, χαλίκι ψιλό, λασποτραγάνα, λάσπη, μεγάλες πλάκες, δέσιμο έξω στη στριά κλπ) έχει πάρα πολύ καλή απόδοση.
    Απαγορευτική η χρήση της είναι μόνο σε φύκια με την ένοια της ποσειδωνίας (ζωντανά φύκια με μεγάλο μήκος όπως τα μαλιά του Έλβις Πρίσλεϋ ένα πράμμα ας πούμε).
    Στις κροκάλες δυστυχώς καμία άγκυρα δεν είναι αποτελεσματική.
    Στα βράχια και στα σχοινιά του λιμανιού όλες έχουν την τάση μπλεξίματος αλλά το τεσαροχάλι ξεμπλέκει πιο εύκολα.

    Αν μάλιστα στο ανέβασμα της άγκυρας πηγαίνουμε με πρόσω προς το σκάφος μας και δεν τραβιέται η άγκυρα να πέσει σε κανένα χαράκι, και στα βράχια είναι καλή.

    γιωργο εχεις την 115 yamaha εχω την 100!!! οταν ξεπλενεις τη μηχανη( εγω καθε φορα που βγαινω απο τη θαλασσα) τη πλενεις απο την εισαγωγη πανω ψηλα ή με τα αυτια????Το ιδιο ειναι κ τα δυο? Εγω οπως ειναι ζεστη η μηχανη που βγαινω απο τη βολτα και ο θερμοστατης ανοικτος τη πλενω με τα αυτια 3 λεπτα και αλλα τοσα απο την εισαγωγη πανω ψηλα!!!τι σκαφος εχεις?


  2. #12
    Junior Member Το avatar του χρήστη giodem
    Εγγραφή
    06-09-2009
    Σκάφος:
    Α Hellas 5,50 RIB special edition
    Μηχανή:
    115 YAMAHA + 5 MARINER
    Μηνύματα
    78
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George 150 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το τεσσαροχάλι, πρέπει να είναι η φθηνότερη άγκυρα της αγοράς, οπότε θα μας στοιχίσει και λιγότερο, αν την αφήσουμε κάτω!!. Αν μπλέξει και με το ενα νυχι, νομιζω εχει σχεδιαστεί έτσι που μπορεί να στραβώσει και έτσι να ξεσκαλώσει ευκολότερα. Στους βυθούς που αναφέρει ο Giodem οτι δουλεύει η Bruce, το τεσσαροχάλι είναι η πιο άχρηστη άγκυρα...:D
    Πάρα πολύ σωστές παρατηρήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιωργο εχεις την 115 yamaha εχω την 100!!! οταν ξεπλενεις τη μηχανη( εγω καθε φορα που βγαινω απο τη θαλασσα) τη πλενεις απο την εισαγωγη πανω ψηλα ή με τα αυτια????Το ιδιο ειναι κ τα δυο? Εγω οπως ειναι ζεστη η μηχανη που βγαινω απο τη βολτα και ο θερμοστατης ανοικτος τη πλενω με τα αυτια 3 λεπτα και αλλα τοσα απο την εισαγωγη πανω ψηλα!!!τι σκαφος εχεις?
    Μια χαρά τα κάνεις και τα δύο. Οι βεντούζες που πάνε στις εισαγωγές πρέπει να μπαίνουν δεύτερες γιατί αν έχει τίποτα σκουπιδάκια στη σίτα τα πετάει έξω το νερό από πάνω. Χρειάζεται και με τις βεντούζες (ακουστικά όπως το λες δεν ξέρω)για να ξεπλένεται το impeller, αλλιώς δεν ξεπλένεται.

    Γιώργος Δεμέτης

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας