+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 53

Θέμα: Μόνιμο αγκυροβόλιο

  1. #21
    Gold member Το avatar του χρήστη Jorgos
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Σκάφος:
    "marin" stiletto 737 κ.α.
    Μηχανή:
    underpowered
    Parking
    Πειραιας
    Μηνύματα
    1.978
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Συμφωνώ με τον Dimitris
    Εγώ θα έβαζα δύο τεσσαροχάλια πάνω από 30 κιλά το καθένα με μια καδένα 12αρα ( 5 + 5 με ένα κλειδί ασφαλισμένο με σύρμα), τα οπόία θα είναι σε απόσταση 10 μέτρων μεταξύ τους (180ο). Από εκεί αφού το βάθος είναι 2,5 μέτρα θα άφηνα και μπόσικα αλλά 4 μέτρα ( σύνολο 6,5) για να μην υπάρχει περίπτωση να μπλέξει στα τασσαροχάλια και αυτό με καδένα 12αρα και στην επιφάνεια μια σημαδούρα με σιδερενιο άξονα από πανω μέχρι κάτω.
    κάτι σαν αυτό

    Αυτό αν επιπλέει δεν θα ζορίζεται το σκάφος μας να σηκώνει την αλυσίδα. και από την σημαδούρα στα 1,5 μέτρα δέσιμο με αλυσίδα 6αρα πρώτα στον κρίκο της πλώρης και μετά πάνω στο ντεκ στα κοστανέλα η ακόμη καλύτερα μέχρι τους κρίκους ρυμούλκυσης στην πρύμνη. ( μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ενα δέυτερο σχοινί από το κάτω μέρος της σημαδούρας)
    Απλώνουμε τις άγκυρες μας ( αφού προκειται για ρεμέζο) κάθετα με τους πιό επικύνδυνους καιρούς Αν βάλουμε και 3η αγκυρα φυσικά είναι ακόμη καλύτερα.
    Ενα από τα καλά της διαταξης είναι ότι το φθινόπωρο τα μαζέυομε και φευγουμε


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    it makes sence -
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    high quality ribs -

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    perfect sibs/ribs


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη CH74
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Μηνύματα
    45
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vinci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά το θέμα το "έκανα" πιο συγκεκριμένο και μιλάμε ή τουλάχιστον μιλάΩ για φουσκωτό 7,5 μέτρων.
    ΄

    ΟΚ! Ειδικά για εσένα... :D

    η δική μου άποψη είναι ότι τα τεσαροχάλια ΔΕΝ θα τα μαζέψεις στο τέλος του καλοκαιριού γιατί θα βαρεθείς ή θα έχεις δουλειά ή θα έχουν καλυφθεί με χώμα και θα είναι δύσκολο να τα βγάλεις ή ή ή... (Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα και σε κανα 2~3~4~5~10 φίλους : ) Αποτέλεσμα σον επόμενο χρόνο ΔΕΝ ΘΑ είναι εκεί γιατί κάποιος ψαράς θα τα έχει σηκώσει και θα τα έχει εντάξει στα υλικά του στόλου του ...

    Άρα θα ξαναγοράζεις απο την αρχή και θα κάνεις την ίδια διαδικασία...:

    Επομένως... Ξαναλέω προσωπικά φτιάξε εκεί ένα παλιομπλόκι ζήτα και βοήθεια απο κανα φίλο και ρίχτο. Πάρε συντεταγμένς με το GPS και είσαι έτοιμος... Επειδή είναι στα 2~3 μέτρα θα μπορείς να βγάλεις και το κλειδί της αλυσίδας με άνεση...Και θα μαζεύεις την αλυσίδα μόνο...

    Τώρα όσον αφορα το μέγεθος του μπλοκ... Έχε υπ'όψιν ότι ένα κυβικό μπετόν είναι περίπου 2650Κιλά... Επομένως ένα μπλόκι μικρό που να ζυγίζει 100~150Κιλά θα είναι ότι πρέπει για σένα και φυσικά καδένα 15μ~20μέτρα (εγω θα έβαζα 16άρα) ... Και το βράδυ θσ κοιμάσαι ΗΣΥΧΟΣ...

    Το χειρότερο είναι να έχεις δώσει φράγκα, χρόνο και με ένα καιρό να μην είσαι σίγουρος...

    Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις...:p

    Ο καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται. Εγώ κάνω τα
    πάντα για να μη βρεθώ στα δύσκολα
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    :

  3. #23
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Ο Vinci μιλάει για φυκιάδα και στην φυκιάδα δεν νομίζω ότι το τεσσαροχάλι είναι αποτελεσματικό.


  4. #24
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    Δημήτρη (dimitris) εγώ έγραψα ότι το τεσσαροχάλι προσφέρει μόνο το βάρος του και τίποτα άλλο. Πρότεινα delta κι όχι τεσσαροχάλι.
    Αν δεις και το άλλο θέμα δίπλα ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τύπου τεσσαροχάλι ή σπαστή (grapnel)
    Καλή για να "ψαρεύεται" αντικείμενα απ' το βυθό εκτός κι ο βυθός είναι βραχώδης και δουλέψει όπως στην ορειβασία.
    Αλλά τελικά, στον Vinci πρότεινα το μπλόκι :D

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #25
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγκυροβολία - γενικά

    @Vinci: αντί για 4χάλια δεν τσιμεντάρεις 4 γκαζοτενεκέδες με μια PVC σωλήνα στη μέση για να περνά η αλυσσίδα και ίσως 2-3 μπετόβεργες χιαστί να εξέχουν για καλύτερο κράτημα????

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  6. #26
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Μόνιμο αγκυροβόλιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CH74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Τώρα όσον αφορα το μέγεθος του μπλοκ... Έχε υπ'όψιν ότι ένα κυβικό μπετόν είναι περίπου 2650Κιλά... Επομένως ένα μπλόκι μικρό που να ζυγίζει 100~150Κιλά θα είναι ότι πρέπει για σένα και φυσικά καδένα 15μ~20μέτρα (εγω θα έβαζα 16άρα) ... Και το βράδυ θσ κοιμάσαι ΗΣΥΧΟΣ...
    100-150 κιλά μπλόκι (δηλ. μήκος/πλάτος/ύψος 50/50/20 πόντους), στο νερό θα 'ναι 60-90 κιλά. Είναι πολύ μικρό.
    Δε χρειάζεται στις διαστάσεις που έριξες εσύ (2 επί 2 μέτρα ...) αλλά αν είναι να ρίξει ένα μόνο του τότε θα πρέπει να κρατηθεί στη διάσταση που είχε προτείνει ο ίδιος, 1 επί 1 μ. με ύψος 30 πόντους, νομίζω.

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitris
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    805
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Μόνιμο αγκυροβόλιο

    Καλημέρα!!
    Το κουράσαμε λίγο αλλά καλό είναι γιατί βγαίνει και ζουμί απο το κάθε Post. Έχουμε και λέμε
    ο Μιχάλης λεει ότι προτιμά μπλόκι. Δεκτό. (δεν μου αρέσει)
    ο (CH74) λεει ότι προτιμά μπλόκι. Δεκτό. (δεν μου αρέσει)
    ο Jorgos λεει ότι προτιμά τεσαροχάλια (η εν πασι περίπτωση άγκυρες για να μην στεκομαστε στον τύπο της άγκυρας) (3 λέω και εγώ για πάνω από 100% ασφάλεια)
    και εγω λέω ότι στις συνθήκες που περιγράφησαν πριν από τον Vinci το προτιμότερο είναι οι άγκυρες.
    Τεκμηριώνω:
    Ο Vinci μας είπε για το καλοκαίρι όχι για όλα τα υπόλοιπα καλοκαιρία.
    Ο Vinci μας είπε ότι 99 στις 100 μέρες είναι μπουνάτσα.

    Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι που προβληματίζεται με το προ τελευταίο Post του ο Vinci για το άμα τις «πάρουν» (μεταφράζω, κλέψουν ) και λέω ότι άμα μιλήσεις με ντόπιους και στο φτιάξουν ντόπιοι όλο το κατασκεύασμα τότε δεν θα το πειράξει ποτέ κανένας.
    Επίσης σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι μεγαλώνετε παιδιά και το οικολογικό μήνυμα που περνάει από τα σχολεία στα παιδιά μας δεν επιτρέπει να κάνουμε επιλογές μόλυνσης της θάλασσας με ΜΟΝΙΜΕΣ κατασκευές που δεν συκόνονται!!!
    Γιατί άμα ο καθένας με βάρκα φτιάξει από 2 μπλόκια για την βάρκα του ανεξαρτήτως βάθους, τι θα βλέπουν τα παιδιά μας σε λιγα χρόνια στον βυθό με την μάσκα τους? Τι θα του πούμε τότε όταν μας ρωτήσουν τι είναι αυτά τα τετράγωνα μπαμπά τα σπιτάκια των ψαριών?

    Μπλόκι θα δεχτώ για ένα ferry-boat που έχει μόνιμη θέση σε λιμάνι και εξυπηρετεί όλους εμας για μεταφορες κα το χρειαζόμαστε!! Εμείς για αναψυχή κάποιοι άλλοι για μεταφορά των φαρμάκων τους κλπ κλπ.

    Καλά σας κούφανα έτσι? : :

    Ξέρετε γιατί? Γιατί είμαι στην Χίο στην παραλία και πίνω καφεδάκι και περιμένω να περάσει η ώρα να πάω στο αεροδρόμιο για επιστροφή.
    Όταν είμαι χαλαρός «ζωγραφίζω»


  8. #28
    Junior Member Το avatar του χρήστη solemar
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Parking
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    5
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Μόνιμο αγκυροβόλιο

    (Θα σας βάλω έναν προβληματισμό στον οποίο έχω μια άποψη, αλλά...
    Το καλοκαίρι θα έχω το σκάφος μου σε μόνιμο ρεμέτζο. Θα το κάνω σε έναν κόλπο κοντά στη Βουρβουρού στον οποίο κατά 99% η θάλασσα είναι λάδι (Ένα βράδυ που κοιμήθηκε ο Verado αρόδου, νόμιζε ότι το corsair είχε βιδωθεί κάτω...τόσο ήσυχα νερά έχει).
    Κάθε άλλη λύση που να παρέχει 100% προστασία θα προτιμηθεί επειδή δεν μπορώ το μιστρί και τα χαρμάνια.)

    @Vinci: Στη Βουρβουρού και ενα τσιμεντόλιθο να δέσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Ημουνα για 10 χρόνια στο πόρτο Ζωγράφου και γνωρίζω πολύ καλά,την
    περιοχή οπως επίσης και τα μπουρίνια που ερχονται ξαφνικά απο απέναντι,
    απο το 0(N).
    Στο ρεμέτζο ειχα δεμένο ενα Solemar 7m από τον Απρίλιο μέχρι τον Νοέμβριο με ενα τεσσαροχάλι(κατασκευή σε μηχανουργείο) με διπλή χοντρή αλυσίδα το οποιο δεν μετακινήθηκε ουτε πόντο παρόλα τα μπουρίνια που
    έφαγε.Το δίδυμο αδελφάκι του βρίσκεται ποντισμένο στον ορμο Δημητράκη
    και δένει ο κουμπάρος μου ενα 33άρι ιστιοπλοικό βάρους 6t.
    Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες....,πίνω τσίπουρο με γλυκάνισο :D &
    το τηλ.μου είναι 6946 506116 Γιάννης.




  9. #29
    Junior Member Το avatar του χρήστη CH74
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Μηνύματα
    45
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Μόνιμο αγκυροβόλιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    100-150 κιλά μπλόκι (δηλ. μήκος/πλάτος/ύψος 50/50/20 πόντους), στο νερό θα 'ναι 60-90 κιλά. Είναι πολύ μικρό.
    Δε χρειάζεται στις διαστάσεις που έριξες εσύ (2 επί 2 μέτρα ...) αλλά αν είναι να ρίξει ένα μόνο του τότε θα πρέπει να κρατηθεί στη διάσταση που είχε προτείνει ο ίδιος, 1 επί 1 μ. με ύψος 30 πόντους, νομίζω.
    Στο 0,5χ0,5χ0,2 μπλόκι τα κιλά είναι 132... Όταν είναι συμπαγές το αντικέιμενο δεν έχει άνωση άρα 132 κιλά θα είναι(λέω εγώ τώρα)...

    Ξαναλέω ρε παιδιά οι διαστάσεις οι δικές μου είναι για άλλα σκάφη. Τις ανέβασα τις κωλοφωτογραφίες γιατί ΠΟΛΟΙ γράφουν και λένε ΧΩΡΙΣ να έχουν πράξει... Απλά ο ένας άκουσε ο άλλος έμαθε κτλπ κτλπ...
    Το μόνο που μπορεί να δει κανείς απο τα μπλόκια μου είναι Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και αν αρέσει σε κάποιον το κάνει αν ΟΧΙ πάλι ΟΚ είμαστε.
    Το θέμα των κιλών έχει να κάνει ακριβώς με το μέγεθος του σκάφους και της περιοχής...

    Ο καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται. Εγώ κάνω τα
    πάντα για να μη βρεθώ στα δύσκολα
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    :

  10. #30
    Junior Member Το avatar του χρήστη CH74
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Μηνύματα
    45
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Μόνιμο αγκυροβόλιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!!
    Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι που προβληματίζεται με το προ τελευταίο Post του ο Vinci για το άμα τις «πάρουν» (μεταφράζω, κλέψουν ) και λέω ότι άμα μιλήσεις με ντόπιους και στο φτιάξουν ντόπιοι όλο το κατασκεύασμα τότε δεν θα το πειράξει ποτέ κανένας.
    Επίσης σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι μεγαλώνετε παιδιά και το οικολογικό μήνυμα που περνάει από τα σχολεία στα παιδιά μας δεν επιτρέπει να κάνουμε επιλογές μόλυνσης της θάλασσας με ΜΟΝΙΜΕΣ κατασκευές που δεν συκόνονται!!!
    Γιατί άμα ο καθένας με βάρκα φτιάξει από 2 μπλόκια για την βάρκα του ανεξαρτήτως βάθους, τι θα βλέπουν τα παιδιά μας σε λιγα χρόνια στον βυθό με την μάσκα τους? Τι θα του πούμε τότε όταν μας ρωτήσουν τι είναι αυτά τα τετράγωνα μπαμπά τα σπιτάκια των ψαριών?

    Μπλόκι θα δεχτώ για ένα ferry-boat που έχει μόνιμη θέση σε λιμάνι και εξυπηρετεί όλους εμας για μεταφορες κα το χρειαζόμαστε!! Εμείς για αναψυχή κάποιοι άλλοι για μεταφορά των φαρμάκων τους κλπ κλπ.

    Καλά σας κούφανα έτσι? : :

    Ξέρετε γιατί? Γιατί είμαι στην Χίο στην παραλία και πίνω καφεδάκι και περιμένω να περάσει η ώρα να πάω στο αεροδρόμιο για επιστροφή.
    Όταν είμαι χαλαρός «ζωγραφίζω»
    Φίλε Δημήτρη ΕΧΕΙΣ απόλυτο ΔΙΚΙΟ όσον αφορά το οικολογικό του θέματος...

    Όμως ΘΑ έκανα ακριβώς το ίδιο και πάλι για πολλούς λόγους .
    Ας πούμε έναν δυο...
    1)Δεν υπάρχουν σωστά καταφύγια ελλειμενισμού για μεγάλα σκάφη εκτός και αν ζεις στην Αθήνα... Επομένως οι Έλληνε με μεσαία σκάφη και μεγαλύτερα είτε θα πρέπει να μετακομίσει ΑΘήνα είτα να πάρουν όλοι φουσκώτά/

    2)Τα λιγοστά αγκυροβόλια-να τα κάνει ο Θεός... Λυμαίνονται οι τοπικές αρχές χώρια ότι ζητάν μια περιουσία για να ελλειμενίσεις ΧΩΡΙΣ καμιά μα καμάι ΥΠΟΔΟΜΗ. Επομένως μπαίνεις δυστηχώς σε μια κατάσταση ΑΝΤΙΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ.

    Δυστηχώς ντρέπομαι που είναι έτσι τα πράγματα... Αλλά ΔΕΝ γίνεται και αλλιώς.. Βέβαια επιδεί έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να γράψω και θα είμαι OFF POSTING αν θέλεις κάνε ένα ΘΡΕΝΤ ΝΕΟ να το συζητήσουμε...:thumbs:

    Στη Χίο ήταν ο γαμπρός μου με την αδερφή μου... Και άμα είσαι ζωγράφος σίγουρα θα τον ξέρεις... Τώρα έχει ιστιοφόρο τον ΝΕΜΟ και έχουν σπίτι σατ Λημνιά αν θυμάμαι καλά...
    Χαιρετισμούς στην ωραία Χιο... Το λουκούμι το μαγαζί (buat) υπάρχει ακόμη???

    ΑΑΑΑ!! Ξέχασα να γράψω ότι οι ίδιοι οι ντόπιοι στα κλέβουν... Απο προσωπική εμπειρία στην περιοχή μου γνωστός πουλάει άγκυρες και μπαλόνια τα οποία με το τέλος του καλοκαιριού τα σηκώνει βάφει και ξαναπουλάει... Επίσης ένας ψαράς με ταβέρνα σε πάει στο μαγαζί του απο πίσω και διαλέγεις τεσσαροχάλια απο 20~50Ευρώ..
    Τι να πω ίσως είναι η περιοχή...ΧΑΧΑΧΑΧ

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CH74 : 04-02-09 στις 13:22
    Ο καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται. Εγώ κάνω τα
    πάντα για να μη βρεθώ στα δύσκολα
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    :

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας