+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Γεννητρια

  1. #11
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    ...παντως εγω εχω αποφυγει να βαλω .... και ενας φιλος που εβαλε φετος σε ενα καινουργιο cabin αντιμετωπισε ενα καρο προβληματα ( πηρε φωτια ) .... και μιλαω για 12V
    H γνωμη μου ειναι για τις 15 μερες του χρονου να ειμαστε λιγο πιο απλοι ( και φυσικα λιγοτερα ευπαθη σημεια στα φουσκωτακια μας .. )


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  2. #12
    Junior Member Το avatar του χρήστη ChrisK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Apache 23 Cabin
    Μηχανή:
    Suzuki 300HP
    Parking
    Brussels / Corinth
    Μηνύματα
    436
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Νομίζω τέτοιες γεννήτριες πρέπει να έχει ο Σακιώτης.


  3. #13
    Junior Member Το avatar του χρήστη MKK
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    198
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    ... πρόσφατα έψαχνα για γεννήτρια, δεδομένου ότι έχω φορτιστή με 220V τοποθετημένο και συνεπώς θα μπορούσα να δουλεύω με ρεύμα από τις μπαταρίες και ταυτόχρονα να φορτίζω από τη γεννήτρια ... κατέληξα στη honda λόγω εγγύησης, αξιοπιστίας, μικρών διαστάσεων και ελάχιστου βάρους, αλλά με ενθουσίασε και μία kipor, εάν θυμάμαι σωστά το όνομα, κινέζικης προέλευσης, αντιγραφή της honda, με τα μισά χρήματα ... σημειωτέον ότι και οι δύο είναι 1000W ...


  4. #14
    Administrator Το avatar του χρήστη mdk
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    mar-co emotion 32
    Μηχανή:
    verado 2x300
    Parking
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    2.490
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    @ChrisK
    ο Σακιώτης, τουλάχιστον στην ιστοσελίδα του, έχει μόνο της mastervolt marine με μικρότερη στα 3kw (και δεν είναι φορητές).

    @ΜΚΚ
    αμφιβάλλω όμως ότι αυτές που αναφέρεις είναι marine.
    (μήπως εννοείς ότι έχεις inverter 220v κι όχι φορτιστή; )

    Σημείωση: η κατηγορία γεννητριών marine δεν είναι τέχνασμα μάρκετινγκ για ακριβότερο προϊόν. Έχουν κατασκευαστικές διαφορές για να αντέχουν στο περιβάλλον της θάλασσας - μεταλλικά μέρη, μονώσεις λόγω αυξημένης υγρασίας, πιο αυστηρά συστήματα ασφαλείας κ.α.

    .
    .


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    .

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #15
    Gold member Το avatar του χρήστη Nectarios
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Barracuda Satellite 900
    Μηχανή:
    2 x Verado 275
    Parking
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Μηνύματα
    1.299
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ChrisK
    ο Σακιώτης, τουλάχιστον στην ιστοσελίδα του, έχει μόνο της mastervolt marine με μικρότερη στα 3kw (και δεν είναι φορητές).

    @ΜΚΚ
    αμφιβάλλω όμως ότι αυτές που αναφέρεις είναι marine.
    (μήπως εννοείς ότι έχεις inverter 220v κι όχι φορτιστή; )

    Σημείωση: η κατηγορία γεννητριών marine δεν είναι τέχνασμα μάρκετινγκ για ακριβότερο προϊόν. Έχουν κατασκευαστικές διαφορές για να αντέχουν στο περιβάλλον της θάλασσας - μεταλλικά μέρη, μονώσεις λόγω αυξημένης υγρασίας, πιο αυστηρά συστήματα ασφαλείας κ.α.
    @mdk αυτή είναι η honda που λέει ο Μάνος.

    http://www.emboridis.gr/eu10i-p-888.html


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    "Life is too short to own an ugly boat...!"

  6. #16
    Junior Member Το avatar του χρήστη fen
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Σκάφος:
    wave 610
    Μηχανή:
    suzuki df175
    Μηνύματα
    33
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    MKK μπορεις να μου πεις απο που την πηρες και ποσο κοστιζει?Και εγω για την honda σκεφτομαι.Απο θορυβο πως ειναι,εισαι ευχαριστημενος?
    Fouska θα συμφωνησω οτι για 15 μερες δεν ειναι θεμα αλλα περυσι ημουν πανω απο μηνα συνεχομενα εν πλω και φετος με βλεπω ακομα περισσοτερο..
    Πηρε φωτια,εννοεις ο θερμοσιφωνας?Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος οπως την μαρκα του?


  7. #17
    Junior Member Το avatar του χρήστη CH74
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Μηνύματα
    45
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Σε ένα απο τα σκάφη μου έχω μια KIPOR στα 3KW κόκκινη... Την οποία τη δίνει η ΚΙΠΟΡ στο ΛΑΛΙΖΑ και την εμπορεύεται με διαφορετικό όνομα...

    ΤΕΣΠΑ ένα φίλος έχει την ΚΙΠΟΡ σε κίτρινο... Το καλοκαίρι που μας πέρασε έγινε η αγορά...Σου προτείνω την Κίτρινη ΚΙΠΟΡ με τα 2ΚW . Οι διαστάσεις είναι σχεδόν ίδιες... Βέβαια η YAMAHA και HONDA είναι περισσότερο ποιοτικές και ίσως πιο αθόρυβες αλλά δεν έχουν τα ηλεκτονικά ποθ έχουν οι ΚΙΠΟΡ σταθεροποιητές κτλπ...

    Απο την άλλη η HONDA και YAMAHA βγάζουν 1KW που δουλεέυει και με υγραέριο... Δεν ξέρω αν σε βολεύει...

    Το καλοκαίρι που το Δολάριο ήταν πεσμένο στο 1,52+ την ΚΙΠΟΡ τη βρήκα στην Αγγλία απο τον εισαγωγέα τους στην εξεφτελιστική τιμή 300ΕΥΡΩ περίπου... Εδώ τις έδινας στα 750 ~1000 ΕΥΡΩ ... Τελικά επειδή δεν υπήρχε αόθεμα ανακγάστηκα να δώσω 750ΕΥΡΩ για την Κόκκινη ΚΙΠΟΡ...

    Το ΚΟΚΚΙΝΟ με το ΚΙΤΡΙΝΟ έχουν διαφορά... Αν θυμάμαι καλά η ΚΙΤΡΙΝΗ είναι καλλίτερη απο την κόκκινη...
    Απο λειτουργία μας κάλυπτε ... Αλλά έκανε πολύ θόρυβο. Το μόνο ελάττωμα...
    Φυσικά την βάζεις για 1 ώρα όταν όλοι κάνουν μπάνιο και δεν ενοχλούνται για το βράδυ ούτε να το σκέπτεσαι ... Η κίτρινη έχει λιγότερο θόρυβο...

    Η HONDA- ΥΑΜΑΗΑ Επειδή της έχω ακούσει σε έκθεση να δουλεύουν έχουν περισσότερη ησυχία...

    Αυτά.

    Ο καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται. Εγώ κάνω τα
    πάντα για να μη βρεθώ στα δύσκολα
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    :

  8. #18
    Junior Member Το avatar του χρήστη CH74
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Μηνύματα
    45
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Όσον αφορά το θερμοσίφωνα... Μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας με το 1/4 των χρημάταων.. Εννοείτε οι μερακλήδες και οι HANDYMAN...
    Η ιδέα είναι απλή αγοράζεται ένα ψύκτη ... Το εσωτερικό του ψυκτη νερού... Μπορείτε να βρείτε σε διάφορα μεγέθη... Αγοράζετε μια αντίσταση θερμοσίφωνα ας πούμε 500W και φυσικά ένα θερμοστάτη είτε επαφής είτε βυθιζόμενο.. Το μόνο που κάνετε είναι να ανοίξετε τρύπα στν ψύκτη και να τοποθετήσετε την αντίσταση... Επίσης για σκάφη πλαστικά με έσω έξω Μπορείτε να συνδέσετε και τα νερά της μηχανής και να σας ζεσταίνει το νερό η μηχανή... Φυσικά θέλετε και ένα διακόπτη για να κάνει By-pass στα νερά όταν πιάσουν ας πούμε 50C...

    Τεσπά οι συνδυασμοί είναι πάρα πολοί.... Ενδεικτικά ο Ψύκτης κοστίζει 80ΕΥΡΟ ~ 120ΕΥΡΩ (αναλόγος μεγέθους) και η αντίσταση και θερμοστάτης αν θυμάμαι καλά καμιά 50ΕΥΡΩ ακόμη (ίσως να λέω και πολλά.)

    Ο καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται. Εγώ κάνω τα
    πάντα για να μη βρεθώ στα δύσκολα
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    :

  9. #19
    Junior Member Το avatar του χρήστη fen
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Σκάφος:
    wave 610
    Μηχανή:
    suzuki df175
    Μηνύματα
    33
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Καλη ακουγεται η ιδεα με τον ψυκτη αλλα νομιζω οτι σε αυτη την περιπτωση αξιζει να δωσεις κατι παραπανω να περεις κατι που θα σου δωσει καλυτερη ασφαλεια απο διαρροες κλπ..

    Απο την αλλη οσο αφορα τις γεννητριες ισως εχεις δικιο και δεν αξιζει να πληρωσεις τα διπλα απλα για να παρεις μια <μαρκα>.

    Τα 2kw μαλλον θα μου ειναι υπερβολικα μιας και η μεγιστη καταναλωση θα ειναι 750w.Ετσι μαλλον με βλεπω για την 1kw.


  10. #20
    Gold member Το avatar του χρήστη GEORGE
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Σκάφος:
    Superonda LS
    Μηχανή:
    2 X Mercury 4.3
    Μηνύματα
    1.338
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Γεννητρια

    Υπάρχει honda 1000kVA 'marine' φορητή βενζίνης σα βαλιτσάκι. την είχε ένας φίλος σε μια πλαστική superonda!θυμάμαι είναι κόκκινου χρώματος και δεν είχε κανένα πρόβλημα


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία