+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Asso 5m mercury 90 2t

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη 8emaras_agas
    Εγγραφή
    03-12-2009
    Μηνύματα
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Asso 5m mercury 90 2t

    Καλησπερα σε ολους! ειμαι νεο μελος στο φορουμ με αρκετες αποριες!
    Βρηκα το παραπανω σκαφος στις 12000Ε, το σκαφος ειναι του 2003 ενω η μηχανη του 2005 με λιγοτερες απο 100 ωρες (αν θυμαμαι καλα 70 ωρες). Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσοι ειχατε εμπειρια με αυτη τη μαρκα φουσκωτων ή γενικοτερα με αλλη ιταλικη εταιρια σε αυτα τα μετρα οσον αφορα την πλευση κτλ! Το φουσκωτο προοριζεται για τα νερα της Χαλκιδικης και γενικοτερα για τσαρκες και για ψαρεμα. Επισης, φιλος μου ειπε οτι αν η μηχανη δεν ειναι εστω EFI να μην το σκεφτω καν λογω καταναλωσης! αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι αν ηταν EFI η απλη καρμπυρατερατη! Ο ιδιοκτητης μου ειχε πει οτι καιει 1Ε/μιλι αν αυτο βοηθαει.
    Ακουω τις γνωμες σας!
    Ευχαριστω εκ των προταιρων και καλως σας βρηκα!

    Φιλικα Θεμης


  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη sournikos
    Εγγραφή
    29-11-2009
    Σκάφος:
    του φιλου μου
    Μηχανή:
    4 βατραχοπεδιλα
    Parking
    καλαματα
    Μηνύματα
    154
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 8emaras_agas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους! ειμαι νεο μελος στο φορουμ με αρκετες αποριες!
    Βρηκα το παραπανω σκαφος στις 12000Ε, το σκαφος ειναι του 2003 ενω η μηχανη του 2005 με λιγοτερες απο 100 ωρες (αν θυμαμαι καλα 70 ωρες). Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσοι ειχατε εμπειρια με αυτη τη μαρκα φουσκωτων ή γενικοτερα με αλλη ιταλικη εταιρια σε αυτα τα μετρα οσον αφορα την πλευση κτλ! Το φουσκωτο προοριζεται για τα νερα της Χαλκιδικης και γενικοτερα για τσαρκες και για ψαρεμα. Επισης, φιλος μου ειπε οτι αν η μηχανη δεν ειναι εστω EFI να μην το σκεφτω καν λογω καταναλωσης! αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι αν ηταν EFI η απλη καρμπυρατερατη! Ο ιδιοκτητης μου ειχε πει οτι καιει 1Ε/μιλι αν αυτο βοηθαει.
    Ακουω τις γνωμες σας!
    Ευχαριστω εκ των προταιρων και καλως σας βρηκα!

    Φιλικα Θεμης
    φίλε θέμη μια γενική άποψη ειναι η εξης
    1ον αν το εχεις δει απο κοντα (βασικο )
    2ον πρεπει να ρωτήσης στημ εταιρια αν σε περιπτώση που χειαστεί να αλλάξεις μπαλόνια αν γίνετε η οχι
    3ον ,μην κολλάς στις ωρες της μηχανης αλλα στην χρηση που εκανε ο ιδιοκτήτης (συρτη ταξίδια τι?)
    4ον με ενα καλο μηχανικό τα βλεπεις ολα αυτα
    5ον ελενχος απο ηλεκτρολόγο
    6ον κοιτα για τυχον πραγμτα που θα χρειαστει το σκαφος στο αμεσο μελλον μετα την αγορα του
    7ον ΒΑΣΙΚΟ το τεπόζιτο βενζίνης να ειναι αμεσα προσβασιμο κ οχι του στυλ για να βγει θα κανεις εκεινο ε να μωρε το αλλο κ τσουπ βγεικε αν ειναι ετσι απλα ξέχνατο
    :thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    DIVING o καλος ο καπετιανιος στην κουκετα φαινετε
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη sarikal
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Σκάφος:
    PLANATECH 570
    Μηχανή:
    JOHNSON 150
    Μηνύματα
    135
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Θεμη Εχω Ενα Asso 5.70 To Σκαφοσ Για Την Χαλκιδικη Το 5μετρο Ειναι Μια Χαρα Την Κατασταση Του Ασ Την Δει Ενασ Μηχανικοσ.
    Αν Χρειαζεται Να Αλλαξεισ Μπαλονια Γινεται Αν Και Το Δικο Μου Ειναι Παλαιοτερο 1997 Και Τα Μπαλονια Του Ειναι Αψογα. Σαν Ιταλικο Σκαφοσ Ειναι Ρηχο Αλλα Παλι Για Χαλκιδικη Μιλάμε. Αν Θα Χρειαστεισ Κατι Αλλο Ρωτα Με


  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη harrispas
    Εγγραφή
    02-09-2009
    Μηνύματα
    13
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Και εγώ ένα του Asso 570 '92 έχω και η γάστρα και τα πλαστικά μέρη του σκάφους είναι άριστα. Τα μπαλόνια σε καλή κατάσταση. Το τεπόζιτο στο δικό μου είναι άμεσα προσβάσιμο. Το πόσο ρηχή είναι μια βάρκα έχει να κάνει με την χρήση που την θες. Για χρήση με παλιόκαιρο δεν κάνει θα σε παιδέψει. Δεν είναι όμως τόσο ρηχή που να μην τα καταφέρει το καλοκαίρι εκτός Αιγαίου. Από την άλλη έχεις πολλή καλή σταθερότητα στα ψαρέματα σου γιατί τα μπαλόνια καλο-ακουμπάνε όταν είσαι σταματημένος για μπάνιο ή ψάρεμα, οικονομική πλεύση, καλή σε πρύμα - δευτερόπρυμα καιρό. Το σκαφάκι δεν το έχω πολύ καιρό αλλά όσο το ανακαλύπτω τόσο μου αρέσει, και με έχει κερδίσει η ποιότητα κατασκευής του (και φαντάσου ότι είναι γριά).


  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη balexa
    Εγγραφή
    29-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Από το 1e/μίλι λογικά πρέπει να είναι EFI (0.6-0.7 l/nm). Αν είναι karpmpyraterati σίγουρα θα είσαι κοντά στο 1l/nm. Πάντως γενικά έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και αντοχή στο χρόνο, οποτε για τη χρήση που το θες (χαλκιδική και πέριξ) αν είναι EFI, σε καλή κατάσταση ("αμουραβιαστο" κλπ.) και τσεκάρεις τη μηχανή με κάποιον γνωστη, προχωράς
    A, να κόψει και κάνα χιλιάρικο (οποιος δεν κόβει τη σήμερον ημερα κάνει tziz!!)


  6. #6
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sournikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον αν το εχεις δει απο κοντα (βασικο )
    :thumbs:
    Οπως λεει και ο φιλος Νικος, η γενικη κατασταση του ειναι το βασικο, και εαν ο 'προηγουμενος' ηταν μερακλης !
    Απο εκει ξεκινανε ολα !!
    (εχω γνωστους, που αγοραζω παλιο πραγμα με κλειστα ματια, και γνωστους, που ΟΥΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ !).


  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη 8emaras_agas
    Εγγραφή
    03-12-2009
    Μηνύματα
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Καλησπερα και παλι! Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Το σκαφος το εχω δει απο κοντα και ειναι τσιλικο! το παλικαρι που το εχει ειναι οικογενειαρχης και μερακλης..απ' οτι καταλαβα! Πρεπει να το ξαναδω απο κοντα για τα παρπανω που μου γραψατε, για το τεποζιτο κτλ. το σκαφος το εριχνε μονο καλοκαιρι και το εχε για τσαρκες με την οικογενεια!
    Εχεται καποιον αξιοπιστο ηλεκτρολογο-μηχανικο, στη Θεσσαλονικη που να μπορει να δει το σκαφος και να μας πει μια γνωμη?

    Ευχαριστω
    Θεμης


  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη sarikal
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Σκάφος:
    PLANATECH 570
    Μηχανή:
    JOHNSON 150
    Μηνύματα
    135
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Μαυρουδησ Στελιοσ Μπορεισ Να Χρησιμοποιησεισ Το Ονομα Μου Αλεξανδροσ Με Αsso 5.70 Thl. 2310465025


  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη 8emaras_agas
    Εγγραφή
    03-12-2009
    Μηνύματα
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Asso 5m mercury 90 2t

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sarikal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαυρουδησ Στελιοσ Μπορεισ Να Χρησιμοποιησεισ Το Ονομα Μου Αλεξανδροσ Με Αsso 5.70 Thl. 2310465025
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε! Να εισαι καλα!


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία