+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 94

Θέμα: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

  1. #1
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Καλοκαίρι 2010
    Ημερολόγιο Καταστρώματος


    Οι φετινές μας διακοπές είχαν προγραμματιστεί από νωρίς.
    Είχαμε αποφασίσει ότι θα πάμε στα Δωδεκάνησα και συγκεκριμένα στην Λέρο και λιγο πριν ή λιγο μετά οπου μας επιτρέψει ο καιρός.
    Τον Μάιο πήγαμε μια βόλτα στην Λέρο το Σαββατοκύριακο που διοργανώθηκε ο αγώνας φουσκωτών σκαφών, και με σιγουριά πλέον κλείσαμε τα δωμάτια μας. 10 -17 Αυγούστου λοιπόν θα περνάγαμε μια εβδομάδα στην Λέρο με σκοπό να γυρίσουμε όσα περισσότερα νησάκια μπορούμε στην γύρο περιοχή. Από παρέα, ζωή να έχουμε, θα γινόμασταν πάνω από 10 άτομα με 4 φουσκωτά! Συν τον φίλο Αντώνη που μας περίμενε εκεί.
    Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή.
    Η φετινή μας άδεια ξεκινούσε από 31 Ιουλίου, αποφασίσαμε λοιπόν, η καλή μου και εγώ, να κάνουμε μια μικρή βόλτα στις Μικρές Κυκλάδες και να επισκεφτούμε το όμορφο αυτό σύμπλεγμα Νησιών.
    Ο καιρός μας καλούσε όλη την προηγούμενη εβδομάδα να ξεκινήσουμε όσο νωρίτερα μπορούσαμε, έτσι και εμείς δεν του χαλάσαμε το χατήρι ...

    Κυριακή 1 Αυγούστου


    12:00 το φουσκωτό γλιστρούσε στο νερό,μια βαθιά ανάσα ότι όλα λειτουργούν σωστά και ότι έχουμε πάρει τα πάντα και Καλές μας Διακοπές...





    Πρώτη στάση στην Νότια πλευρά της Νάξου με τον καιρό να είναι πολύ ευγενικός μαζί μας (έως 3bf) 91 ΝΜ σε μόλις 2.5 ώρες. Κάνουμε το μπανάκι μας και αφού ξεκουραζόμαστε λίγο, φεύγουμε για Σχοινούσα.
    18:30 δένουμε με ευκολία στο λιμάνι διπλά σε κάποια άλλα φουσκωτά. Κάνουμε το ντουζάκι μας και πάμε στην όμορφη χώρα. Ένα και κάτι χιλιόμετρα ανηφοριάς μας ιδρώνουν για τα καλά. Καφεδάκι με θέα το Τσιγκούρι και μετά φαγητό στην Μεσσαρία για καλό κρέας σε λιγότερο «ιν» εστιατόριο αλλά παρέα με ντόπιους με τους οποίους η κουβέντα κρατάει μέχρι αργά. Μας κατεβάζουν με το αυτοκίνητο τους στο Λιμάνι και πέφτουμε ξεροί για ύπνο.


    Δευτέρα 2 Αυγούστου


    07:30 οι ψαράδες δίπλα μας κάνουν τόση φασαρία που είναι πλέον αδύνατον να προσπαθείς να κοιμηθείς.



    Πάμε για μπανάκι στο Λιβάδι και το απογευματάκι αποφασίζουμε να μην ξανακοιμηθούμε στο λιμάνι αλλά στο Τσιγκούρι (η πιο οργανωμένη παραλία του νησιού).


    Φουντάρουμε αρόδο και μόλις η παραλία αδειάζει για τα καλά βγάζουμε και την πρυμάτσα μας. Μετά από λίγο φτάνει δίπλα μας ο Gl. Diver είχε πάει βόλτα στην Αμοργό δίνουμε ραντεβού για ποτάκι στην βάρκα αργότερα και ανηφορίζουμε για την χώρα. Λίγα σκαλάκια και 500 μέτρα μόνο και πίνουμε το καφεδάκι μας στο “Deli” αγναντεύονταν το ηλιοβασίλεμα. Ελαφρύ δείπνο στο πάνω όροφο και για μια ακόμα φορά πέφτουμε ξεροί πριν τα μεσάνυχτα. Το ποτάκι αναβάλλεται για άλλη βραδιά...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosK : 29-08-10 στις 16:37
    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  2. #2
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Τρίτη 3 Αυγούστου

    Όλο βράδυ φύσαγε, κοιμήθηκα με το ένα μάτι ανοιχτό... Καφεδάκι και κρουασανάκια στο φουσκωτό και αναχωρούμε για Ηρακλειά. Έχω να πάω από το καλοκαίρι του 2001 και είναι πραγματικά από τα αγαπημένα μου νησιά. Σε λίγα λεπτά κάνουμε το γύρο του νησιού. Τα νερά είναι πραγματικά υπέροχα. Σταματάμε σε ένα κολπάκι νότια. Φουντάρουμε αρόδο στα 7+ μέτρα και καθόμαστε όλη μέρα μόνοι μας. Ούτε μια βάρκα δεν πέρασε! Να είναι καλά τα 4-5 BF που φυσάει από εχθές!

    Το απογευματάκι νωρίς μπαίνουμε στο Λιμανάκι.

    Αρχικά φαίνεται σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Ακόμα, λίγα πλεούμενα χωρίς πολλά cruisers, και κάνα δυο ιστιοφόρα. Ο κόσμος κάνει μπάνιο στην παραλία του λιμανιού και ανάμεσα από τα δεμένα σκάφη... Δένουμε εύκολα και πάμε μια βόλτα μέχρι την Χώρα.


    Τελικά έχουν αλλάξει αρκετά από το 2001. Πολλά αυτοκίνητα (για το νησί) και 6-7 ταβέρνες για να φάμε. Τότε υπήρχαν μόνο το μίνι μάρκετ που ήταν και ταβέρνα και στην ταράτσα είχε ένα υποτυπώδες μπαράκι!





    Ανηφορίζοντας τον κεντρικό δρόμο έχει πληρέστατο μίνι μάρκετ (& πάγος) και λίγο πιο πάνω έχει ένα όμορφο μαγαζάκι να σβήσει την δίψα μας με παγωτάκι και καφέ.




    Ο κοινότητα και οι κάτοικοι κάνουν ότι μπορούν να κρατάνε τον τόπο καθαρό και όμορφο. Υπάρχει και ένα πουλμανάκι που μεταφέρει τον κόσμο στις καλύτερες παραλίες του νησιού. Μπράβο τους.





    Η ζέστη είναι αφόρητη, λίγο πάγο και μερικές μπύρες για ανεφοδιασμό και πίσω στην βάρκα. Τα νερά στο λιμάνι είναι τόσο προκλητικά και κάνουμε μπάνιο μέχρι να πέσει ο ήλιος.. Τελικά δεν έχει αλλάξει και τόσο πολύ...


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosK : 29-08-10 στις 16:43
    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  3. #3
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Τετάρτη 4 Αυγούστου
    Ωραίο ύπνο κάναμε (επιτέλους) . Σήμερα το πρόγραμμα έχει Κουφονήσια. Ξεκινάμε από το Κάτω Κουφονήσι και σε λίγα λεπτά κάνουμε τις βουτιές μας στα τιρκουάζ νερά σε απίστευτη αμμουδιά.

    Μετά από λίγο έρχεται ένα τέντερ από ένα τεράστιο cruiser και μας ζητάει ευγενικά το πλήρωμα εάν μπορούμε να μετακινηθούμε ώστε να μπορέσει να φουντάρει στην θέση μας και να ρίξει πρυμάτσες... Πιστεύω ότι το ίδιο ευγενικός θα είναι και ο ιδιοκτήτης/πελάτης αλλά και για να έχω κεφάλι μου ήσυχο, φουντάρω μερικά μέτρα πιο αριστερά. Τελικά είναι μεγάλο γαϊδούρι. Ούτε ένα νεύμα. Καλή καρδιά, έτσι και αλλιώς εμείς θα φεύγαμε.

    Κάνουμε τον γύρω του Κάτω Κουφονησίου, άλλο ένα μπάνιο στην πιο γνωστή παραλία του Πάνω Κουφονησίου, στο Πορί και κατά τις 18:30 μπαίνουμε στο λιμάνι. Τα σκάφη είναι δεμένα όπως βολεύει τους ιδιοκτήτες. Τρία cruisers γύρω στα 20 μέτρα είναι πλαγιοδετημένα. Το ίδιο και ένα ιστιοπλοϊκό 55 πόδια. Πάω να δέσω ανάμεσα σε 2 πλαστικά κρουζεράκια που έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους αλλά και καταλαμβάνουν άλλη μια θέση δίπλα τους με το τεντερ και δεν με αφήνουν. Μας άκουσε το μισό Λιμάνι. Προδετούμε τελικά ανάμεσα στις δυο πλώρες των πλαγιοδετημένων cruisers. Πληρώνουμε τα λιμανιάτικα (12 ευρώ) βοηθάμε να φτιάξουν την αντλία του νερού του λιμανιού και πάμε να τσιμπήσουμε κάτι. Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε 2 βήματα και ένας «κύριος» με σπαστό ποδηλατάκι πιάνει το σχοινάκι του φουσκωτού μου να μπει μέσα! Μεταβολή,
    -Τι έγινε κύριος?
    -Δικό σας είναι?
    -Ναι γιατί?
    - Να το μετακινήσουμε λίγο για να έρθει να δέσει ένα μεγάλο εδώ.
    - Με πιο δικαίωμα? Άφησε το σχοινάκι κάτω, δεν μετακινώ τίποτα.
    - Μα είναι ένα μεγάλο που θέλει να δέσει και περιμένει.
    - Να γύρναγε πιο νωρίς από το μπάνιο του...
    - Να το πλαγιοδετήσουμε εδώ δίπλα στο cruiser.
    - Κοίταξε να δεις, εγώ φουντάρισε 3 φορές και δεν με άφηναν να δέσω. Σε ντάνα να βγαίνω από ξένο σκάφος δεν πάω. Εάν θες να μετακινήσεις κάποιον, πες σε όλους αυτούς που έχουν πλαγιοδετήσει, εγώ πάω για φαγητό εάν μου κουνήσετε την βάρκα θα γίνει χαμός...
    Οκ νομίζω ότι μας άκουσε και το άλλο μισό λιμάνι πλέον...




    Πάμε για βόλτα και φαγητό.





    Το φαγητό μέτριο αλλά σε σχέση με τους λουκουμάδες που παραγγείλαμε με τόσο λαχτάρα, ανέβηκε κατηγορία. Δεν πίστευα ότι μπορούν οι λουκουμάδες με μέλι να είναι τόσο άνοστοι!






    Πίνουμε και να ποτάκια μας και γυρνάμε λιώμα από το ποτό και την κούραση στο φουσκωτό.



    Πολύ υγρασία. Μάλλον δεν μας θέλει το νησί....



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosK : 29-08-10 στις 17:31
    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  4. #4
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Πέμπτη 5 Αυγούστου

    Βγαίνοντας από την καμπινούλα όλα είναι μούσκεμα από την υγρασία, είδες τελικά ότι δεν είναι και τόσο άσχημα τα μελτέμια!
    Κάνουμε τον πρώτο μας ανεφοδιασμό. 250 λίτρα βάλαμε(τα όργανα λένε ότι κάψαμε 280) για 165 μίλια. Η αλήθεια μάλλον είναι κάπου στην μέση... Τιμή 1.66 ευρώ.
    11:00 αναχωρούμε για Δονούσα, η πρόγνωση λέει για 2-3 ΒF Δ Τέλεια! Στο ταξίδι βρίσκουμε κύματα που ξεπερνούσαν το 1 με 1.5 μέτρο. Φαντάσου τι γίνεται όταν έχει καιρό!




    Κάνουμε τον γύρω του νησιού ξεκινώντας από το Βορειοδυτικό κομμάτι με στόχο να τερματίσουμε το απόγευμα στο Λιμάνι όπου και θα κοιμηθούμε. Άγριος τόπος με πολλές ξέρες αλλά και κρυστάλλινα νερά.Στο νησί υπάρχουν διάσπαρτοι παραθεριστές σε σκηνές, ο παράδεισος του ελεύθερου κάμπινγκ.





    Άλλοι με σκηνές και άλλοι πιο hard-core κάτω από τα δέντρα ή σε διάφορες εσοχές στα βράχια!



    Κάνουμε το μπάνιο μας όπου μας γυαλίζει και το απογευματάκι προδετούμε στο πανέμορφο λιμανάκι.
    Ένας μόλος που μπορεί να φιλοξενήσει 10-15 σκάφη. Τα παιδάκια να κάνουν βουτιές από τον μόλο και τα νερά καθαρά να τα πιεις στο ποτήρι. Εικόνες από μια άλλη εποχή. Νιώθω πανευτυχής που αγόρασα φουσκωτό... 3-4 μαγαζιά για φαγητό, ένας φούρνος που φουρνίζει από το πρωί ότι ζητάει η ψυχή σου, βιβλιοπωλείο και ένα μίνι μάρκετ και 2 χαλαρά μπαράκια συνθέτουν για εμένα έναν μικρό παράδεισο.






    19:30 τρώμε κάτι πρόχειρο και απολαμβάνουμε ένα μαγικό ηλιοβασίλεμα πίνοντας Cuba-Libre στο φουσκωτό μέχρι αργά.










    Η Δονούσα κερδίζει μια ακόμα διανυκτέρευση και μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας.



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosK : 29-08-10 στις 17:32
    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  5. #5
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

    Ο καιρός είναι πεσμένος για τα καλά, η Αμοργός φαίνεται να είναι μια ανάσα μακριά μας.



    Σε λίγα λεπτά κάνουμε την πρώτη βουτιά στο Βόριο άκρο της Αμοργού. Έχουμε όρεξη για εξερεύνηση και αρχίζουμε να πλέουμε σε όλο το μήκος των ακτών του νησιού.


    Τα νερά είναι σαν λίμνη, μια φώκια παίζει με το απόνερο που σκάει στα κατακόρυφα βράχια.



    Το μοναστήρι της Παναγίας της Χοζοβίωτισσας μας υποχρεώνει να σταματήσουμε και να πάρουμε τις απαραίτητες φωτογραφίες.




    Όλη η υπόλοιπη διαδρομή μέχρι το Νότιο κάβο της Αμοργού δεν έχει κάτι αξιόλογο. Μπαίνουμε στην Βόρια πλευρά του νησιού το τοπίο αλλάζει με πολλούς κόλπους και πολύ πιο ρηχά νερά. Τελικά αράζουμε στα νησάκια απέναντι (Νικουρία) για το μπανάκι μας.





    16:30 δένουμε στο Λιμάνι της Αιγιάλης για ένα καφεδάκι και να πάρουμε και μερικές προμήθειες.
    19.00 αναχωρούμε για Δονούσα και πάλι με σκοπό να κολυμπάμε μέχρι αργά το βράδυ στο όμορφο λιμανάκι. Bad Luck, o καιρός έχει αλλάξει σε Νοτιάς 4 BF και έχει φέρει όλη την βρωμιά και τις τσουχτερές μέσα στο λιμανάκι. Επίσης το κύμα μπαίνει μέσα φρέσκο και υπόσχεται μια ανήσυχη νύχτα με πολύ κούνημα. Τελικά δένουμε μαζί με τους ψαράδες στο κλειστό κομμάτι του λιμανιού που δεν το πιάνει ο καιρός. Πίνουμε 2 μπυριτσες και με τους ψαράδες που μας βοήθησαν και πιάνουμε κουβεντούλα για το νησί για αρκετή ώρα. Φαγητό στο πιο παλιό μαγαζί του νησιού που λειτουργεί όλο το χειμώνα. Ταβέρνα/Καφενείο/Μίνι Μάρκετ όλοι οι ντόπιοι είναι εκεί, κάτι θα ξέρουν. Τελικά φάγαμε υπέροχα μαγειρευτά και πληρώσαμε τίποτα. Ο ψαράς δίπλα μου θυμίζει γελώντας ότι θα βουτήξω να πάρω την άγκυρα μου γιατί είναι απίθανο να μην σκαλώσει σε τόσα ρεμέτζα (και έχει πολύ τσούχτρα). Η βραδιά κλείνει στο φουσκωτό κοιτώντας φωτογραφίες και τον καιρό για τις επόμενες μέρες.



    Αύριο έχουμε ραντεβού με τους φίλους μας στην Μύκονο.
    Το πρώτο μισό των διακοπών μας τελειώνει...
    Ανυπομονώ για την συνέχεια, ο Δημήτρης μου λέει ότι 09:30 θα είναι στο νερό με τον Άγη και ο καιρός 3 BF NΔ. :thumbs:
    Όλα υπόσχονται μια αξέχαστη συνέχεια στα Δωδεκάνησα...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosK : 29-08-10 στις 17:45
    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  6. #6
    Gold member Το avatar του χρήστη Iosif
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Sea Quest 6.60
    Μηχανή:
    Yamaha
    Parking
    Λαύριο
    Μηνύματα
    1.051
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChristosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετάρτη 4 Αυγούστου
    Κάνουμε τον γύρω του Κάτω Κουφονησίου, άλλο ένα μπάνιο στην πιο γνωστή παραλία του Πάνω Κουφονησίου, στο Πορί και κατά τις 18:30 μπαίνουμε στο λιμάνι. Τα σκάφη είναι δεμένα όπως βολεύει τους ιδιοκτήτες. Τρία cruisers γύρω στα 20 μέτρα είναι πλαγιοδετημένα. Το ίδιο και ένα ιστιοπλοϊκό 55 πόδια. Πάω να δέσω ανάμεσα σε 2 πλαστικά κρουζεράκια που έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους αλλά και καταλαμβάνουν άλλη μια θέση δίπλα τους με το τεντερ και δεν με αφήνουν. Μας άκουσε το μισό Λιμάνι. Προδετούμε τελικά ανάμεσα στις δυο πλώρες των πλαγιοδετημένων cruisers. Πληρώνουμε τα λιμανιάτικα (12 ευρώ) βοηθάμε να φτιάξουν την αντλία του νερού του λιμανιού και πάμε να τσιμπήσουμε κάτι. Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε 2 βήματα και ένας «κύριος» με σπαστό ποδηλατάκι πιάνει το σχοινάκι του φουσκωτού μου να μπει μέσα! Μεταβολή,
    -Τι έγινε κύριος?
    -Δικό σας είναι?
    -Ναι γιατί?
    - Να το μετακινήσουμε λίγο για να έρθει να δέσει ένα μεγάλο εδώ.
    - Με πιο δικαίωμα? Άφησε το σχοινάκι κάτω, δεν μετακινώ τίποτα.
    - Μα είναι ένα μεγάλο που θέλει να δέσει και περιμένει.
    - Να γύρναγε πιο νωρίς από το μπάνιο του...
    - Να το πλαγιοδετήσουμε εδώ δίπλα στο cruiser.
    - Κοίταξε να δεις, εγώ φουντάρισε 3 φορές και δεν με άφηναν να δέσω. Σε ντάνα να βγαίνω από ξένο σκάφος δεν πάω. Εάν θες να μετακινήσεις κάποιον, πες σε όλους αυτούς που έχουν πλαγιοδετήσει, εγώ πάω για φαγητό εάν μου κουνήσετε την βάρκα θα γίνει χαμός...
    Οκ νομίζω ότι μας άκουσε και το άλλο μισό λιμάνι πλέον...

    πολύ ωραία αφήγηση διακοπών ChristosK

    όσο για το περιστατικό...συμπτωματικά βρέθηκα στο Κουφονήσι 1 μέρα μετά

    το μικρό τετράγωνο λιμάνι πράγματι τίγκα...αυτός που τελικά πλαγιόδεσε ήμουν εγώ, μαζί με άλλα δύο 7μετρα πάνω μου...δεν πρόκειται για καφρίλα διότι χωράγαν πιο άνετα έτσι 3 βάρκες παρά με άγκυρες που θα πέφτανε κάθετα πάνω στις μεγάλες των γιωτ...έγινε "μαύρη" η βάρκα από το μπες-βγες των γειτόνων πάντως...αρκετό στρίμωγμα και δεν θέλει και πολύ για να συμβούν σκηνικά σαν αυτό που περιγράφεις...το σχήμα του λιμανιου δεν βοηθάει...

    και πάμε και στο Πορί...κάθε λογής τσοπάνηδες (κυρίως με πλαστικά) αμολούσαν άγκυρα όπου τους κάπνιζε...ένας "γόης" με λουκ Γαρδέλη με κάμπιν-μπανιερέξ και προκλητικό-καρακίτς όνομα σκάφους, άφησε 30 μετρα καδένα με άπνοια για να "σκάσει" ακριβώς πάνω μου, με την λογική του "θέλω να πάω όσο πιο κοντα στη ξηρά γινεται γιατί κουράζομαι να κολυμπάω"...ωραίος

    ...γενικά η συμπεριφορά των εκάστοτε βοσκών στα λιμανάκια Κουφονησίου, Μυκόνου (της πόπης με τα διαλομένα τέντερς στον Ορνό) και Σερίφου (πρωτόμπαρκος με τριμαρισμένο στήθος και 3-μήχανη σφήνα αποπειράθηκε να πετάξει 14άρη κάβο ανάμεσα στο τιμόνι και το παρμπρίζ μου) με προβλημάτισε για άλλη μια χρονιά...

    ...αλλά και η γενικότερη επιθετικότητα που συνάντησα την ώρα του δεσίματος...(π.χ. αλεπού με μάρβελ πήγε να μου μπει "τσόντα" και αθόρυβα την ώρα που πρυμνιοδετούσα στον Ορνο)

    με τις υγείες μας :thumbs:


  7. #7
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    μετέφερα τα σχόλιά μας, εκτός από του ιωσήφ που είναι on the spot στο θέμα:
    http://fouskoto4all.gr/forum/showthread.php?t=3180

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη gianniss
    Εγγραφή
    17-02-2010
    Σκάφος:
    watercraft 6.10
    Μηχανή:
    yamaha 150 v6
    Parking
    spiti mou
    Μηνύματα
    154
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    ωραια αφηγηση ωραιες φωτο γεματες καλοκαιρι να εισαι καλα !!!!


  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitrism
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Marvel 960
    Μηχανή:
    Verado 6cl
    Parking
    Ζουμπερι
    Μηνύματα
    897
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    Παρασκευη βραδυ 6 Αυγουστου.

    Δυσκολος ο υπνος, ειχα αφησει μεχρι τελευταια στιγμη το πακεταρισμα των ρουχων να περασει λιγο η ωρα αλλα τιποτα......

    Τα παντα ηταν ετοιμα. Η βαρκα φουλαρισμενη, και τυχον ελειψεις ειχαν τακτοποιηθει την πρωτη εβδομαδα του Αυγουστου.

    Η συννενοησεις ειχαν γινει με την υπολοιπη παρεα για την ωρα αναχωρησης οποτε το μονο που εμενε ηταν να ξημερωσει.......

    Σαββατο 7 Αυγουστου

    Πριν καλα το ρολοι ''γραψει'' 10 τα τρια φουσκωτα, Μarvel, Ribunlimited (Agis) και SQ 7.60 (Σωκρατης, φιλος ο οποιος θα ερχοταν μαζι μας μεχρι ενα σημειο) γλυστραγανε απαλα απο τα τρειλερ. Επιτελους οι διακοπες ξεκινουσαν.....



    Πορεια για το νοτιο κομματι της Μυκονου οπου θα ειχαμε ραντεβου με τον ChristosK. Η πορεια μας ηταν Βορεια απο Μακρονησο-Τζια, κατω απο Γυαρο.
    Ενας 3αρι (και αν...) ΝΔ απλα μας εσπρωχνε....



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrism : 31-08-10 στις 00:23

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitrism
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Marvel 960
    Μηχανή:
    Verado 6cl
    Parking
    Ζουμπερι
    Μηνύματα
    897
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ '10 Μικρες Κυκλαδες & Δωδεκάνησα

    ..................

    Υστερα απο 2 ωρες ηρεμης πλευσης συναντηθηκαμε στην Μυκονο. Και σε μια ηρεμη παραλια αναμεσα σε παλιο λιμανι και Ορνο. Αγ Ιωαννης λεγεται εαν θυμαμαι καλα....( 37°25'4.88"N, 25°18'40.98"E).

    Δεσαμε ολοι μαζι και αποφασισαμε να χαλαρωσουμε......
    Καναμε το μπανιο μας και τσιμπησαμε και κατι με το αναλογο συνοδευτικο ποτο παντα.....

    Ηταν και μια ευκαιρια για να ''βγει'' και το προγραμμα πλευσης. Η μερα ηταν Σαββατο και στην Λερο (οπου ειχαμε και σαν τελικο προορισμο) επρεπε να ειμαστε Τριτη.

    Τελικα αποφασισαμε οτι Φ.Ικαριας, Αρκιοι, Λειψοι θα μας ''φιλοξενησουν'' τις 3 ενδιαμεσες μερες.....




+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία