+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

  1. #21
    Gold member Το avatar του χρήστη Jorgos
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Σκάφος:
    "marin" stiletto 737 κ.α.
    Μηχανή:
    underpowered
    Parking
    Πειραιας
    Μηνύματα
    1.978
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nek-dolfin Εμφάνιση μηνυμάτων
    -αν εχετε γυναικες :p που φοβουνται μν τις βαζετε μεσα,
    αν ξερεται οτι παιζει να εχει καιρο (γτ εχω τρομακτικες εμπειριες με τη μανα
    μ...: )
    Νομίζω ότι αυτό είναι χειρότερο!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    it makes sence -
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    high quality ribs -

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    perfect sibs/ribs


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη nikskor45andros
    Εγγραφή
    26-12-2008
    Σκάφος:
    rib unlimited 600
    Μηχανή:
    e-tec90
    Parking
    Όρμος Κορθίου Άνδρος
    Μηνύματα
    17
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Το κείμενο το βρήκα στο boatfinder.gr και το ανεβάζω ως έχει


    http://www.boatfinder.gr/index.php?p...ws&news_id=124


    Οδήγηση στον Καιρό

    23.03.2009
    Mικρά κόλπα οδήγησης από έμπειρους κυβερνήτες θα μπορέσουν να κάνουν την οδήγηση στο σκάφος πιό ξεκούραστη και πιο ασφαλή.Δέν χρειάζεται να εξηγήσουμε ποιός νόμος της φυσικής επιδρά στο σκάφος μας,όταν δίνουμε μία γκαζιά,αλλά μας ενδιαφέρει τό αποτέλεσμα που θα έχουμε.
    Οταν έχει καιρό στην θάλασσα πράγμα οχι σπάνιο τους καλοκαιρινούς μήνες 5-6 bf μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα ενοχλητικά κύματα με τα όπλα που έχουμε στα χέρια μας.Τα όπλα δέν είναι άλλα από το τιμόνι,το γκάζι,και το trim.Προσοχή δεν θέλω να σας αυξήσω την ταχύτητα στόν καιρό αλλά να την κάνω ποιοτικότερη και πιστέψτεμε εσείς που δεν γνωρίζετε τα μυστικά σιγά σιγά θα ανακαλύψετε πράγματα που θα σας κάνουν πιό εύκολη την οδήγηση.Επειδή το θέμα είναι τεράστιο σε όγκο θα το αναπτύξω απλά και κατανοητά και τις απορίες της συζητάμε μετά την ολοκλήρωση της παρουσίας.

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΜΑΣ
    Ισως είναι ο καιρός που δεν προβληματίζει πολλούς αλλά είναι ο καιρός που θα σας κάνει μούσκεμα.Βάζουμε το trim στήν μέση περίπου του τριμόμετρου και προσπαθούμε να παίξουμε με το τιμόνι περισσότερο παρά με το γκάζι.Αν έχουμε βρεί μία ασφαλή ταχύτητα που το σπρέι δεν προλαβαίνει να μπει στό φουσκωτό τότε όλα ειναι καλά και ασφαλή.Αν ο καιρός δεν μας επιτρέπει να αναπτύξουμε τέτοια ταχύτητα τότε καταφεύγουμε στο τιμόνεμα ως εξής: Οσο είμαστε μέσα στο αυλάκι του κύματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,το πρόβλημα θα εμφανιστή όταν είμαστε στην κορυφή του κύματος και αν θεωρητικά έχουμε τον καιρό από αριστερά μας τότε κάνουμε την εξής κίνηση αστραπιαία:Την στιγμή που θα μας βρεί το κύμα στήν αριστερή μεριά κοφτή τιμονιά προς τα δεξιά και αμέσως επαναφορά προς τα αριστερά.Μέ αυτό τον τρόπο αποφεύγετε το μπουγελάκι που παραμονεύει και διορθώνω την πορεία μου μέσα στο αυλάκι που είναι πιο καλά τα πράγματα.Αν συνεχίσετε με αυτόν τον τρόπο είναι σίγουρο οτι θα γλυτώσετε αρκετό σπρέι και φυσικά αν ο καιρός είναι στήν δεξιά μεριά κάνουμε αντίθετη τιμονιά.

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΡΥΜΑ
    Εύκολος θεωρητικά καιρός,χωρίς μεγάλες δυσκολίες αλλά ενα στιγμιαίο λάθος μπορεί να μας οδηγήσει στο κάρφωμα του φουσκωτού με συνέπειες άσχημες.Εδώ χρειάζεται το trim να είναι επάνω τόσο ώστε να μην χρειάζεται να κοπανιώμαστε στα κύματα αλλά ούτε στην κατάβαση του κύματος να μπαίνει νερό από την πλώρη στο ντέκ.Συνήθως στα 3/4 του trim είναι αρκετά για ποιοτική οδήγηση όπως επίσης χρειάζεται να παίξουμε και με το γκάζι,Στην ανάβαση του κύματος χρειάζεται να δώσουμε λίγο γκάζι παραπάνω και αντίθετα πρέπει να κάνουμε λίγο κράτει στην κατάβαση του κύματος.Για τους πιό γρήγορους υπάρχει και ο συνδιασμός και τον δύο γκάζι trim αλλά όταν έχεις οικογένεια στο σκάφος καλό είναι να αποφεύγεται.

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΜΑΣ
    Εδω θα φανεί ο καλός ο καπετάνιος γιατί πρέπει να πάρει αποφάσεις για το αν θα αντιμετωπίσει όρτσα τον καιρό η θα πρέπει να κάνει πολλά μίλα παραπάνω βαζοντας τον καιρό στις 45΄ η και πλάι φθάνοντας στον προορισμό του με την τεχνική της παράλληλης πλεύσης ως προς το σημείο προορισμού.Θα αντιμετωπίσουμε όμως τον καιρό κατάπλωρα ως εξής :αν θεωρητικά μπορούμε και ταξιδεύουμε με ενα ύψος κύματος που μας επιτρέπει να έχουμε ταχύτητα γύρω στου12-16 knts ,τότε για να αποφύγουμε τα ενοχλητικά κτυπήματα της γάστρας πρέπει να κατεβάσουμε το trim προς το τέρμα ,προσοχή όμως θα το κατεβάσουμε τόσο ώστε να μην επιρεάζεται το τιμόνι μας δηλαδή να μήν βαρύνει γιατί δεν θα έχουμε καλό τιμόνι αλλά κυνδινεύουμε και να μας κοπεί η ντίζα τιμονιού απο την πίεση που θα ασκούμε στο τιμόνι.Πώς περνάμε λοιπόν πάνω απο ένα κύμα κατάπλωρα; Εχουμε το αριστερό χέρι στο τιμόνι και το δεξί στο γκάζι,το trim εκεί που είπαμε και την ώρα που περνάει το κύμα κάτω απο την γάστρα μας δεν κόβουμε ποτέ το γκάζι για να μην κτυπηθούμε αλλά αντίθετα μία μικρή γκαζιά είναι ότι καλύτερο γαι να προσγειωθεί ομαλά το φουσκωτό βρίσκοντας σημείο στήριξης πρώτα στην προπέλα και μετά στην γάστρα,όταν θα πατήσει όλη η γάστρα στο νερό τότε θα κόψουμε το γκάζι γαι να έχουμε την ταχύτητα που θέλουμε.Προσοχή για να το καταλάβετε την γκαζιά δεν την παίζουμε όταν το κύμα είναι στην πλώρη μας αλλά την ώρα που σχεδόν έχει περάσει κατά τα 2/3 το σκάφος και είναι έτοιμο να πέσει στο νερό.Εκεί ακριβώς χρειάζεται και η εμπειρία του κυβερνήτη και σίγουρα το κτύπημα θα είναι λιγότερο.Το σκάφος που δεν έχει καλό ζύγισμα και λόγο της μη σωστής κατανομής βαρών θα προσγειωθεί με κτύπημα από την μεριά που είναι το βάρος αλλά και εδώ υπάρχει λύση.Αν το σκάφος γέρνει πρός τα αριστερά τότε μαζί την γκαζιά στιγμιαία στρίβουμε το τιμόνι δεξιά και το αφήνουμε να επανέλθει την ώρα που θα πατίσει όλη η γάστρα στο νερό και φυσικά το αντίθετο όταν το σκάφος γέρνει προς τα δεξιά.
    by ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΓΚΟΝΟΣ

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mdk : 08-04-09 στις 08:12

  3. #23
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikskor45andros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΡΥΜΑ
    Εύκολος θεωρητικά καιρός,χωρίς μεγάλες δυσκολίες αλλά ενα στιγμιαίο λάθος μπορεί να μας οδηγήσει στο κάρφωμα του φουσκωτού με συνέπειες άσχημες.Εδώ χρειάζεται το trim να είναι επάνω τόσο ώστε να μην χρειάζεται να κοπανιώμαστε στα κύματα αλλά ούτε στην κατάβαση του κύματος να μπαίνει νερό από την πλώρη στο ντέκ.Συνήθως στα 3/4 του trim είναι αρκετά για ποιοτική οδήγηση όπως επίσης χρειάζεται να παίξουμε και με το γκάζι,Στην ανάβαση του κύματος χρειάζεται να δώσουμε λίγο γκάζι παραπάνω και αντίθετα πρέπει να κάνουμε λίγο κράτει στην κατάβαση του κύματος.Για τους πιό γρήγορους υπάρχει και ο συνδιασμός και τον δύο γκάζι trim αλλά όταν έχεις οικογένεια στο σκάφος καλό είναι να αποφεύγεται.
    Μια παρατήρηση για όσους έχουν πλάνατεκ 570, σε καιρούς μέχρι 6, δεν μιλάω για παραπάνω, διότι δεν ξέρω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να βρείτε την υγειά σας με πάνω από 1/3 του τριμ. Για κάποιο λόγο, σε αυτό το σκάφος(που έτσι κι αλλιώς δεν καρφώνει) το τριμ αποσυντονίζει πλήρως την πλεύση του στο πρύμα και θέλει πολύ ρέγουλα. Ίσως να φταίει το μπρακέτο.
    Κάτι αντίστοιχο έχω παρατηρήσει και στο 680 το σκίπερ, αλλά δεν έχω κάνει πάνω 400-500μίλια με αυτό για να έχω σίγουρο συμπέρασμα.


  4. #24
    Gold member Το avatar του χρήστη vlaskon
    Εγγραφή
    12-07-2009
    Σκάφος:
    scorpion 7.40
    Μηχανή:
    optimax
    Μηνύματα
    1.358
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    @keyzer
    Καμμια συμβουλη για το scorpion εχεις?


  5. #25
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitris
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    805
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    πλυντω καλά και πουλα το : :
    Πλάκα κάνω:thumbs:

    Ποιο scorpion έχεις;
    scorpion= κορυφαία ποιότητα !
    Είναι πολλά μοντέλα και έχουν διαφορετικές συμπεριφορές
    κάτι λένε για κοπανιμα περισσότερο από όσο δικαιολογειτε για τα μέτρα τους
    υπάρχει πρόσφατη αναφορά από iosif για ταξίδι που έκανε
    ρωτά και αυτόν, τώρα που το έχει φρέσκο

    KAFEINA - Home Of True Flavor

  6. #26
    Gold member Το avatar του χρήστη vlaskon
    Εγγραφή
    12-07-2009
    Σκάφος:
    scorpion 7.40
    Μηχανή:
    optimax
    Μηνύματα
    1.358
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Αν το θες πολύ κανε μου μια προσφορά:D

    Το 740g2 ρωτάω τον keyzer γιατί είχε το ίδιο

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlaskon : 17-09-09 στις 11:50

  7. #27
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλυντω καλά και πουλα το : :
    Πλάκα κάνω:thumbs:

    Ποιο scorpion έχεις;
    scorpion= κορυφαία ποιότητα !
    Είναι πολλά μοντέλα και έχουν διαφορετικές συμπεριφορές
    κάτι λένε για κοπανιμα περισσότερο από όσο δικαιολογειτε για τα μέτρα τους
    υπάρχει πρόσφατη αναφορά από iosif για ταξίδι που έκανε
    ρωτά και αυτόν, τώρα που το έχει φρέσκο
    Κοπάνημα και Σκόρπιον είναι ίσον με λάθος στήσιμο. Μπορώ να συμφωνήσω ότι μέρος του "λάθους" ίσως είναι και η ολόιδια πλώρη σε όλα τα μοντέλα, αλλά και το αυξημένο τουριστικό βάρος. Πάντως, δεν είμαι ακόμη σε φάση να απαξιώσω μια βάρκα που μπορεί και κινείται με καταναλώσεις κάτω από 2 λίτρα το μίλι μονομήχανα με ταχύτητες που άλλοι πιάνουν με 7μετρα και ίδια άλογα.

    Κοπάνημα=αντίσταση=αποσταθεροποίηση=κατανάλωση. Αυτά δεν συνδυάζονται με γάστρες που ξεγλιστράνε και μάλιστα χωρίς να έχουν steps, συνεπώς πάντα όταν ακούω κοπανήματα και ελλιπή απόσβεση σε Σκόρπιον, πχ σε όρτσα όπου το παρατροπίδιο είναι σαν παρανυχίδα και η γάστρα έχει είσοδο πάνω από 60 μοίρες, κάποιο λάκκο έχει η φάβα...
    Ο ιωσήφ έχει αποδείξει ότι είναι πολύ συγκεκριμένος σε αυτά που γράφει και είμαι σίγουρος πως και ο ίδιος πιστεύει ότι πρόκειται για ένα δείγμα μη αντιπροσωπευτικό για το τί μπορεί να κάνει η βάρκα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vlaskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το θες πολύ κανε μου μια προσφορά:D

    Το 740g2 ρωτάω τον keyzer γιατί είχε το ίδιο
    Tί συμβουλή βρε, ο καλύτερος καβαλάρης είναι ο ιδιοκτήτης. Άσε που στην ελλάδα η συμβουλή εκλαμβάνεται ως πατρονάρισμα... Από περιέργεια, πώς είναι στημένη η βάρκα σου?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keyzer : 17-09-09 στις 14:33

  8. #28
    Gold member Το avatar του χρήστη vlaskon
    Εγγραφή
    12-07-2009
    Σκάφος:
    scorpion 7.40
    Μηχανή:
    optimax
    Μηνύματα
    1.358
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Οταν ο καβαλάρης ειναι νεος ομως καλο ειναι να ακουει για να μαθει
    Αν ειχα προβλημα δεν θα ζητουσα συμβουλη.Εχω διαβασει τα γενικα και προσπαθω να τα εφαρμοσω στη πραξη αλλα σε ρωταω επειδη εχω καταλαβει ειχες κι εσυ την ιδια "βρακα:D "
    225xs ,23" tempest, μικρο σταθερο μπρακετο τι αλλο??


  9. #29
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vlaskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ο καβαλάρης ειναι νεος ομως καλο ειναι να ακουει για να μαθει
    Αν ειχα προβλημα δεν θα ζητουσα συμβουλη.Εχω διαβασει τα γενικα και προσπαθω να τα εφαρμοσω στη πραξη αλλα σε ρωταω επειδη εχω καταλαβει ειχες κι εσυ την ιδια "βρακα:D "
    225xs ,23" tempest, μικρο σταθερο μπρακετο τι αλλο??
    Πάρα πολύ δυνατό μοτέρ, η προπέλα(αγαπημένη μου:thumbs: ) δουλεύει στον θεό(πόσες ίντσες μπρακέτο? έχεις παρατηρήσει περιοχή που ολισθαίνει παρισσότερο?).
    Αν δεν έχεις λιφτ, τα πράγματα είναι αρκετά συγκεκριμένα, αφού οι παράμετροι που παίζουν είναι το βάρος φορτίων και το τριμ. Πρέπει να έχεις γελοίες καταναλώσεις από τις 3500 μέχρι τις 4200-4300, ναι?
    Το σετάπ είναι για γρήγορα κόλπα, νομίζω κατάλαβα και ποιά είναι η βάρκα σου . Φρόντιζα να καίω πρώτα το εμπρός ντεπόζιτο με την τέμπεστ21, αν αυτό rings a bell και χωρίς υπερβολές στο τριμ έκοβε έως εξαφάνιζε δελφίνισμα.


  10. #30
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitris
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    805
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοπάνημα και Σκόρπιον είναι ίσον με λάθος στήσιμο. Μπορώ να συμφωνήσω ότι μέρος του "λάθους" ίσως είναι και η ολόιδια πλώρη σε όλα τα μοντέλα, αλλά και το αυξημένο τουριστικό βάρος. Πάντως, δεν είμαι ακόμη σε φάση να απαξιώσω μια βάρκα που μπορεί και κινείται με καταναλώσεις κάτω από 2 λίτρα το μίλι μονομήχανα με ταχύτητες που άλλοι πιάνουν με 7μετρα και ίδια άλογα. Κοπάνημα=αντίσταση=αποσταθεροποίηση=κατανάλωση. Αυτά δεν μπορείς να τα συνδυάσει με γάστρες που ξεγλιστράνε και μάλιστα χωρίς να έχουν steps.
    Ο ιωσήφ έχει αποδείξει ότι είναι πολύ συγκεκριμένος σε αυτά που γράφει και είμαι σίγουρος πως και ο ίδιος πιστεύει ότι πρόκειται για ένα δείγμα μη αντιπροσωπευτικό για το τί μπορεί να κάνει η βάρκα.
    σε ποια λέξη ειδες βρε απαξίωση. απο μένα?
    το κορυφαία ποιότητα σου κάνει για απαξίωση?
    είναι στις πρώτες επιλογές μου για το επόμενο μου αλλα΄με ενδιαφέρει πολυ να μάθω περισσότερα γιαυτο και μπήκα στην κουβέντα, γιατί μου έκαναν εντύπωση τα λόγια του iosif που είπε:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Iosif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντύπωση 3η: Αχ αυτή η γάστρα. Δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που γύρισα σπίτι με πόνο στην μέση, αλλά σίγουρα ήταν επί εποχής 5μετρου Joker. Δεν υπονοώ ότι πάει στα 5μετρο ιταλικό, αλλά όταν από τις 6-6μισι ώρες ταξιδιού (μαζί με τα λιμανιάτικα), τις 2 είχαμε ένα βρωμό-4άρι (άααντε σε σημεία 5αρι) πρύμα στο Κορινθιακό (από Ρίο μέχρι Ισθμό) και άλλο ένα βρωμο-4άρι όρτσα μετά την Αίγινα και προς Λαγονήσι, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αυτή η γάστρα είναι κουραστική.
    κατατάλλα, προφανώς είναι λάθος στημένο ,αλλά δεν είναι και ο μόνος που το έχω ακούσει γιαυτό και με ενδιαφέρει το θέμα.

    PS: πολλά scorpion με έσω-έξω έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά στην πλεύση με καιρό. Αληθεύει? Και αν ναι ξέρετε γιατί? Δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ με έσω έξω αλλά είναι ενδιαφέρον το γιατί.

    KAFEINA - Home Of True Flavor

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας