+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

  1. #1
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    25 Ιουλίου κι έχοντας πάρει πρόβλεψη καιρού για μπουνάτσα ξεκινάμε από Βουρβουρού στις 9:55 για το παρθενικό μας ταξίδι με προορισμό τις Βόρειες Σποράδες. Για πρώτη στάση έχουμε προγραμματίσει τον Πλανήτη στην Κυρα Παναγιά που είναι και το πιο κοντινό σημείο, αφού δε γνωρίζουμε τις αντοχές του 3χρονου μικρού μας όντας το πρώτο μεγάλο του ταξίδι.
    Η ταχύτητα ταξιδιού μας είναι 28,5 κόμβοι με το στροφόμετρο να παίζει στην περιοχή των 4500 rpm και τα smart craft να δείχνουν στιγμιαία κατανάλωση 45lt/Nm. :p>:p>
    Σε περίπου 1 ώρα αφήνουμε στα δεξιά μας το Καρτάλι



    και βάζουμε πλώρη στις 173 μοίρες. Ο μικρός κοιμάται ήδη, η θάλασσα μια απόλυτη λαδιά και τα μίλια φεύγουν εύκολα και γρήγορα.
    Στον ορίζοντα κάποια στιγμή αχνοφαίνεται η νησίδα Γιούρα



    και μοιραία ξαναθυμόμαστε με τη γυναίκα μου τις κουβέντες και τα σχέδια που κάναμε όταν «ξεστρατίσαμε» κι αγοράσαμε το πρώτο μας φουσκωτάκι.. Στα μέρη μας, βλέπεις, για να πλησιάσεις κάποιον νησιωτικό προορισμό πρέπει να κάνεις 30-35 Nm σε ανοιχτή θάλασσα και ονειρευόμασταν αυτή τη στιγμή καθώς και το είδος των διακοπών που επιλέξαμε αυτή τη χρονιά (ναυτικό camping) χρόνια.
    Αφήνουμε στα αριστερά μας την Ψαθούρα και τον φάρο της



    και στις 12:10 βρισκόμαστε μέσα στον Πλανήτη.



    Τρία ιστιοφόρα και μια ψαρόβαρκα βρίσκονται εκεί, και πέρα από το ταξίδι, ο πρώτος προορισμός δε με ενθουσιάζει αφού τα νερά είναι θολά και δε σου κάνει κέφι να βουτήξεις.
    Καπνίζουμε το τσιγάρο μας και φεύγουμε με προορισμό τη Στενή Βάλλα. Η Βορειοδυτική ακτογραμμή του νησιού Κυρα Παναγιά είναι άγρια με βράχια που σβήνουν μέσα στη θάλασσα σχηματίζοντας όμορφα και απλησίαστα τοπία



    Κάνουμε μια μικρή στάση στα Καλαμάκια για να ελέγξουμε τη δυνατότητα διανυκτέρευσης σε αυτόν τον όχι και τόσο τουριστικό προορισμό, αλλά τον απορρίπτουμε επειδή είναι γεμάτος ρεμέντζα ελπίζοντας να βρούμε ένα καλό σημείο να δέσουμε στη Στενή Βάλλα.
    Πορεία για Στενή Βάλλα λοιπόν, η οποία απέχει περίπου μισό μίλι και δένουμε με άνεση στον άδειο σχεδόν ντόκο έχοντας διανύσει από τη στιγμή αναχώρησής μας 80Nm.
    Το απόγευμα το μικρό λιμάνι έχει γεμίσει, οι ντόπιοι έχουν ειδοποιήσει για 8αρι Μαΐστρο και απαγορευτικό απόπλου, παραχωρώ την ανετότατη θέση μου για να δέσει ένα ιστιοφόρο τύπου καταμαράν και πάω και σφηνώνομαι ανάμεσα σε ένα φουσκωτό κι ένα ιστιοφόρο.
    Τα χαράματα της επόμενης μέρας γύρω μας γίνεται ένας χαλασμός, ο αέρας σφυρίζει και είμαι από τις 6 το πρωί στο πόδι (κυριολεκτικά) κρατώντας σε απόσταση την πλώρη μου από τον ντόκο αφού έχει ξεσύρει τόσο το καταμαράν, όσο και το ιστιοφόρο δίπλα του και με έχουν ως μπαλόνι αφού στην ουσία εγώ τους κρατάω στις θέσεις τους με την άγκυρά μου να είναι στο όριο να ξεσύρει.
    Ο skipper με το καταμαράν χρειάστηκε περίπου μια ώρα να το αλφαδιάσει, ενώ ο άλλος με το ιστιοφόρο (Άγγλος) που με ακουμπούσε δεν έχει καθόλου άγκυρα αφού στην προσπάθειά του να τεντώσει το αγκυρόσχοινο με το βιντζιρέλο την έχει ξεσύρει κι έχει έρθει ακριβώς από κάτω του.
    Κρατιέται από μένα και δεν τολμά, λόγω καιρού, να κατεβάσει το tender για να ρίξει καλά την άγκυρα του. Του εξηγώ ότι δεν πρόκειται να κάτσω εκεί και να κάνω το μπαλόνι του κι ότι είτε έτσι είτε αλλιώς κάτι πρέπει να κάνει…αλλά αυτός τίποτα.
    Λύνω κι εγώ τα σχοινιά μου μαζεύω την άγκυρά μου- η οποία πλέον έχει ξεσύρει για τα καλά- και πάω και δένω αρόδο κοντά στην παραλία. Η ώρα είναι 8.



    Μια κι έξω γίνεται χαλασμός ( το λιμεναρχείο μου έδωσε 6 τοπικά 7) παίρνουμε το λεωφορείο και πάμε στο Πατητήρι του οποίου ο ντόκος λόγο μεγάλου ύψους δε βολεύει ιδιαίτερα για φουσκωτά και συνέχεια στη Χώρα της Αλοννήσου. Ο αέρας είναι πολύ δυνατός και γι’ αυτό το λόγο τα περισσότερα μαγαζιά είναι κλειστά. Το χωριό είναι πολύ όμορφο



    και πολύ γραφικό με φανταστική θέα προς την αφηνιασμένη θάλασσα.



    συνεχίζεται...



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vinci : 01-10-09 στις 17:00 Αιτία: Λάθος μεταφορά από σημειώσεις

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  2. #2
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Την επόμενη μέρα αφήνω τη Στενή Βάλλα για να πλησιάσω περισσότερο στο πέρασμα προς τη Σκόπελο, αφού και βαρέθηκα εκεί και μου έχει χαλάσει την ψυχολογία η ταλαιπωρία της προηγούμενης μέρας. Στάση στο Βότση, το οποίο είναι ένα μικρό λιμανάκι, με πολλά βράχια που ρηχαίνουν ίσως κι επικίνδυνα τα νερά του και πάρα πολλές άγκυρες στο βυθό του και βρίσκεται λίγο πριν το Πατητήρι.
    Τρώμε αρόδο- αφού είναι γεμάτος ο ντόκος λόγω καιρού- πρωινό, πίνουμε τον καφέ μας και στις 12 το μεσημέρι παίρνω καιρό από το λιμεναρχείο (5 τοπικά 6 Bf) και την προτροπή του Λιμενάρχη μέσω της τηλεφωνήτριας να μην περάσω Σκόπελο με το φουσκωτό και με μικρό παιδί επάνω.
    «Υπερβολές» σκέφτομαι και λύνω και πλησιάζω ένα μεγάλο καΐκι που μόλις έχει έρθει… Θέλω να περάσω Σκόπελο, του λέω, πως είναι η θάλασσα; Αν περάσεις το Μπουγάζι, μετά είναι λαδιά μου απαντά…Μπουγάζι; Τι είναι το Μπουγάζι του λέω…Το Μπουγάζι μου ξαναλέει…εκεί. Και μου δείχνει κάπου αόριστα μετά τον κάβο.
    Τον χαιρετάω και κατευθύνομαι προς Σκόπελο έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου τη χθεσινή εικόνα. Όσο καλύπτομαι από την Αλόννησο έχω βρεί ρυθμό και πάω σχετικά άνετα με 20-25 κόμβους με τον καιρό πρίμα. Πλησιάζοντας το…Μπουγάζι η θάλασσα αρχίζει να γίνεται δύσκολη (τουλάχιστον για μένα), η ταχύτητα πέφτει στους 16-18 κόμβους και με το που στρέφω την πλώρη προς Βορρά και ορτσάρω τρώω το πρώτο μπουγέλο και γίνομαι μούσκεμα. Ρίχνω ακόμη περισσότερο την ταχύτητα και με 13-16 κόμβους περίπου τρώω σε λίγο ακόμη ένα μπουγέλο. Η θάλασσα πλέον έρχεται φρέσκια από Βορρά, πολλές στιγμές δε βλέπω πίσω από τα κύματα που έρχονται, και πλέον τριγυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα μήπως ο μικρός τρομάξει και έχουμε κι άλλα.
    Προς στιγμή σκέφτομαι να γυρίσω και να πάω από τη Νότια πλευρά του νησιού που η θάλασσα ήταν πολύ καλύτερη, αλλά με το που γυρνάω το κεφάλι μου για να δω πίσω και να επεξεργαστώ την πιθανότητα να γυρίσω το σκάφος, βλέπω το μεγάλο VODAFONE στο μισό μίλι. Υπολογίζω ότι θα με πετύχει κάπου ανάμεσα στη Σκόπελο και τον Άγιο Γεώργιο κι επειδή δε γνωρίζω την πορεία του ανάμεσα στα νησιά αρχίζω τα…Γαλλικά και αυξάνω όσο μπορώ ταχύτητα. Η εγρήγορση και η αδρεναλίνη μου είναι στα κόκκινα, αφού κοιτώ μια το VODAFONE, μια τη θάλασσα και μια τη γυναίκα μου με τον μικρό για να δω αν έχει φοβηθεί…ο μικρός μέσα στην τρελή χαρά από το ανέβα κατέβα- μεγάλη παρηγοριά εκείνη την ώρα.
    Με προσπερνά από αριστερά στα 150-200 μέτρα και το κόβω κάθετα προς τα απόνερά του πριν αναπτυχθούν πλήρως για να το ακολουθήσω και να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι θα στρώνει κάπως τη θάλασσα. Έτσι και γίνεται και μπαίνοντας στο λιμάνι, όντας μούσκεμα, εκεί στη μέση του, ανάβω το τσιγάρο της «επιτυχίας» πριν δέσω.:p>:p>



    :p>:p>
    Οι επόμενες μέρες είναι 5 τοπικά 6 Bf κι εμείς νοικιάζουμε ένα αυτοκίνητο για τουρισμό. Επισκεπτόμαστε το Νέο Κλίμα (Έλιος), Λουτράκι, Γλώσσα (το άλλο λιμάνι της Σκοπέλου) και το εκκλησάκι του Αη Γιάννη, το οποίο έγινε παγκοσμίως γνωστό με την ταινία mamma mia.




    Έχοντας προγραμματίσει στην αρχή του ταξιδιού μας να επισκεφτώ το εκκλησάκι με το φουσκωτό, νιώθω τυχερός που ο καιρός μας τα χάλασε και πήγα οδικώς, αφού είναι από δύσκολο έως αδύνατο να δέσεις και να κατέβεις με ασφάλεια έχοντας ένα 3χρονο μαζί σου.
    Το βραδάκι καταλήγουμε στον Αγνώντα για αστακομακαρονάδα σε μαγαζί που μας κέρδισε πέρυσι. Εκεί βλέπουμε καπνούς πίσω από το λόφο και μαθαίνουμε ότι έχει φωτιά στον Πάνορμο, οι δε φήμες από όσους έρχονται δίνουν και παίρνουν.
    Το απόγευμα της 2ης μέρας μας στη Σκόπελο, ο καιρός πέφτει- όπως συνέβαινε κάθε απόγευμα- και ξεκινάμε για τον Έλιο που είναι πολύ ήσυχο λιμανάκι.




    Στον Πάνορμο ακόμη η φωτιά σιγοκαίει και το πυροσβεστικό αεροπλάνο κάνει συνεχείς ρίψεις. Εκείνο το βράδυ κάναμε τον καλύτερο ύπνο των 10ημερων διακοπών μας - άσχετα αν στις 7:45, στις 8:00 και στις 8:15 χτυπά η καμπάνα του χωριού πάνω από το κεφάλι μας- και το πρωί ξεκούραστοι και αισιόδοξοι βάζουμε ρότα για Σκιάθο.
    Στη Σκιάθο δεν έχει χώρο για να δέσουμε ούτε καν για να πιούμε έναν καφέ και αποφασίζουμε μπάνιο στον Τσουγκριά στη Δυτική πλευρά του νησιού και στη Νότια παραλία του, όπου πριν από ένα μήνα άνοιξε ένα ουζερί μόνο με τα απαραίτητα…μια χωριάτικη, καλαμαράκια και τσίπουρο.
    Το μεσημέρι αναχωρούμε προς Ωραιούς με μια ανακατεμένη θάλασσα και μετά από μία περίπου ώρα δένουμε.

    συνεχίζεται...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  3. #3
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Άχρωμοι και άγευστοι οι Ωραιοί μόνον ως σταθμός σε ταξίδι μπορούν να φανούν χρήσιμοι και σε καμία περίπτωση ως προορισμός. Η νύχτα περνάει δύσκολα αφού η φασαρία από τα παραλιακά bar του χωριού διακόπτει τον ύπνο.
    Ξανά Σκιάθο λοιπόν την επόμενη μέρα, ξανά χώρος για να δέσω με ασφάλεια πουθενά, ξανά λιμάνι Σκοπέλου για διανυκτέρευση αφού προηγήθηκε μια γρήγορη βουτιά στον Τσουγκριά, στην Βόρεια παραλία της Δυτικής πλευράς του νησιού που έχει το κλασσικό beach bar. Εκείνο το μεσημέρι ετοιμάσαμε το γεύμα μας –και το απολαύσαμε βέβαια- στο φουσκωτό μας.




    Την επόμενη μέρα αποφασίζουμε να κάνουμε ένα μπάνιο στη θάλασσα και πάμε καταρχήν στο Στάφυλο. Δεν μπορούμε να προσεγγίσουμε επειδή έχει καλαθούρια κατά μήκος της ακτογραμμής- οπότε και χαρακτηρίζεται ως οργανωμένη- και καταλήγουμε στο Λιμνονάρι που έχει πολύ ωραία και βαθιά νερά. Το μεσημέρι μας βρίσκει στον καμένο σε σημεία Πάνορμο




    να πίνουμε τσίπουρα αρόδο, ενώ ο μικρός κοιμάται και το απόγευμα ξανά επιστρέφουμε στο λιμάνι της Σκοπέλου όπου και βρίσκουμε δύσκολα κάποια από τις τελευταίες θέσεις για διανυκτέρευση
    3 Αυγούστου και πάμε στη Γλιστερή (Βόρεια του λιμανιού της Σκοπέλου) για μπάνιο όταν χτυπά το τηλέφωνο. Που είστε; ρωτάω τον Foyska….Τσουγκριά, άντε ελάτε.
    Σε λίγη ώρα είμαστε σε Ανατολική- πολύ ήσυχη- παραλία στον Τσουγκριά σκεφτόμενοι πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε ένα φουσκωτό και μπορούμε να πηγαίνουμε όπου και όποτε θέλουμε χωρίς να μας απασχολεί η διαμονή, αφού ο ύπνος αν προκύψει ανάγκη, είναι εξασφαλισμένος.
    Επιστρέφουμε όλοι μαζί στο λιμάνι της Σκοπέλου, όπου και διαπιστώνω ότι τα φουσκωτά χωράνε παντού, αρκεί να σπρώξεις λίγο παραπάνω τους δίπλα και να τους ζητήσεις αν χρειαστεί να λύσουν και λίγο τις πρυμάτσες τους.
    Την επόμενη ημέρα μετά τον πρωινό καφέ και σχολιασμό της επικαιρότητας (νέα σκάφη στη θάλασσα) γεμίζω τα ντεπόζιτα μας, αποχαιρετούμε την παρέα που ήρθε από το Νότο και βάζουμε πορεία στις 10 μοίρες για Μαραθιά ή αλλιώς Καρτάλι.
    Έχουμε δεν έχουμε απομακρυνθεί 5 Nm από το λιμάνι και πέφτουμε σε ένα κοπάδι ευδιάθετα και πρόθυμα για παιχνίδι δελφίνια. Είκοσι λεπτά παίζουν και ποζάρουν για μας χαρίζοντάς μας μοναδικές στιγμές και τα αφήνουμε πίσω μας επειδή έχουμε άλλα 70Nm να καλύψουμε πριν το μεσημέρι.




    Μέχρι το Καρτάλι η θάλασσα είναι μπουνάτσα και μόνο μέσα στο πόδι αρχίζει να το κλασσικό σπαστήρι 3-4αρι αέρα με κύματα 80εκ- 1 μέτρο κοντά μεταξύ τους που τα έχουμε μέχρι τον τελικό μας προορισμό τη Βουρβουρού.
    Συνολικά έκανα 350Nm και κατανάλωσα 528 lt με ταχύτητες ταξιδιού 25-33 κόμβους.

    ΑΛΛΟΝΗΣΟΣ
    Λιμεναρχείο 2424065595
    ΤΑΧΙ 2424065751 (Περικλής)

    Στενή Βάλλα
    Super Market ΙΚΑΡΟΣ- εξυπηρετικός, παρακολουθεί και τον καιρό.
    Ταβέρνα Στενή Βάλλα (Κα Τασία)- Μέτρια (δε φάγαμε αστακομακαρονάδα- δεν είχε)
    Ταβέρνα Παραδοσιακό (Κα Κατινα)- Καλύτερη (η μαγείρισσα βέβαια πετούσε ανάμεσα στα σκάφη τα τσόφλια από τις γαρίδες που καθάριζε)
    Ταβέρνα Το φανάρι- Ψιλοκαλή

    ΣΚΟΠΕΛΟΣ
    Λιμεναρχείο 2424022180
    Ενοικιάσεις αυτοκινήτων LEMONIS 2424023055 (45€ το Renault clio)
    Βενζίνη ΕΛΙΝ Κώστας Λεμονής 2424024707

    Σκόπελος
    Ουζερί Γοργόνες- πολύ ωραίος ουζάδικος χώρος, μέτριοι μεζέδες.
    Μπουγάτσα Μολών Λαβέ- τέλειο κρουασάν σοκολάτας
    Εστιατόριο Περιβόλι- Πολύ όμορφος χώρος, ωραίο φαγητό.
    Ταβέρνα Τα κύματα- Καλό.
    Bar Μερκούριος- Τέλειο μπαράκι.
    Ναυτιλιακά Φάρος- Εξυπηρετικός (στην αρχή του ντόκου).

    Έλιος
    Βενζίνη ΕΛΙΝ Μπάμπης Σαλπαδήμος 2424034049

    Αγνώντας
    Ταβέρνα Korali- Τέλεια αστακομακαρονάδα, ακριβός (100€ το κιλό + 4,5€ τα μακαρόνια ανά άτομο!!!)


    Συμπεράσματα:
    Με μικρό παιδί μέσα στο σκάφος ταξίδι πάνω από 4Bf καλό είναι να αποφεύγεται.
    Από τις αποσκευές που πήραμε (επίπεδο μετακόμισης) δε χρησιμοποιήσαμε ούτε το 1/3.
    Δίλημμα η διανυκτέρευση, αφού στα μικρά χωριά ο ύπνος στο σκάφος είναι πιο ήσυχος, αλλά δεν υπάρχουν επιλογές «έξω».
    :p> :p>

    Και του χρόνου...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη FRA123
    Εγγραφή
    25-03-2009
    Σκάφος:
    -NORD STAR 28
    Μηχανή:
    -VOLVO PENTA D6 370
    Parking
    ΣΥΡΟΣ
    Μηνύματα
    93
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Πολύ ωραία μέρη και καταπληκτικές φωτογραφίες!!
    Και του χρόνου


  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη kontiki
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Σκάφος:
    NAUTICA LED
    Μηχανή:
    MERCURY 115 / 5 hp
    Parking
    NIKHTH-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
    Μηνύματα
    30
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Μπράβο. Ωραίες φωτο και καταπληκτικά μέρη. Μου θύμισες το ταξίδι που είχα κάνει πριν 3 χρόνια με τον ίδιο προορισμό,μόνο που είχα ξεκινήσει από Νικήτη και μάλιστα με 2 παιδιά,8 και 4 χρόνων.:thumbs: Αντε και του χρόνου Ιόνιο.Θα το ερωτευθείς.


  6. #6
    Gold member Το avatar του χρήστη Nectarios
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Barracuda Satellite 900
    Μηχανή:
    2 x Verado 275
    Parking
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Μηνύματα
    1.299
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Φοβερή αφήγηση και φώτο. Θεώρησε το ταξίδι τυχερό με αυτά που ήδαμε με τους καιρόυς περίπου 15 ημερες μετα Ούτε ιχνος για λαδιά.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    "Life is too short to own an ugly boat...!"

  7. #7
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    1. Άριστος και στο λεκτικό και στο φωτογραφικό.
    2. Μπράβο για τις πληροφορίες της μάσας
    3. Δεν έχω δει ΠΟΤΕ τέτοια φωτο δελφινιού από μη επαγγελματία!!!!!


  8. #8
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    μπραβο φιλε,παντα να περνατε καλα πολυ ομορφη περιγραφη και φωτογραφιες ειδικα οι 2 τελευταιες και ο αι γιαννης ειναι καρποσταλ...


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #9
    Gold member Το avatar του χρήστη Jorgos
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Σκάφος:
    "marin" stiletto 737 κ.α.
    Μηχανή:
    underpowered
    Parking
    Πειραιας
    Μηνύματα
    1.978
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Πολύ ωραία η περιγραφή. Τέλειες φωτογραφίες. Πάντα τέτοια :thumbs: :thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    it makes sence -
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    high quality ribs -

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    perfect sibs/ribs


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #10
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: 1ο ταξίδι- Καλοκαίρι 2009- Σποράδες

    Vinci πολύ όμορφη περιγραφή και υπέροχες φωτογραφίες...
    Και του Χρόνου να είσαστε καλά

    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία