+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 103

Θέμα: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

  1. #1
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Γερνώντας , ο άνθρωπος ξαναγυρνάει στις παλιές του συνήθειες .
    Το παλιό μου ποδήλατο ,ένα Peugeot με τρείς ταχύτητες ,αγορασμένο καμμιά σαρανταριά χρόνια πριν , έμενε για δεκαετίες να σκουριάζει στην αποθήκη και τελικά πετάχτηκε στα σκουπίδια (δεν υπήρχε και η ανακύκλωση τότε). Το αναπλήρωναν τα κατά καιρούς μηχανοκίνητα δίκυκλα που είχα. Ώσπου ,τρία χρόνια πριν και μετά από προτροπή της συζύγου ,αγόρασα κι εγώ ποδήλατο. Την ψιλοπάτησα στο θέμα της επιλογής ,καθώς ο σκελετός δεν μου πολυταιριάζει ,προς το παρόν όμως βολεύομαι ,μέχρι να επιλέξω κάτι σωστότερο.
    Ο ελεύθερος χρόνος έχει περιοριστεί πλέον και μόνο τα Σ/Κύριακα υπάρχει η δυνατότητα για βόλτα .Όμως η παρέα εξορμά ανελλιπώς και έτσι κάποια Σάββατα κυρίως που μπορώ ,ακολουθώ και εγώ.
    Το νησί είναι πολύ ορεινό και προσφέρεται για απαιτητική ποδηλασία. Οι ανηφόρες διαδέχονται τις κατηφόρες και οι ευθείες σπανίζουν. Η ομορφιά του τοπίου όμως μας αποζημιώνει !!!!
    Μερικές εικόνες από προηγούμενες βόλτες.....






















    Το νησί συνδιάζει αρμονικά θάλασσα και βουνό και δεν είναι σπάνιες οι φορές που ποδηλατούμε για ώρες στα βουνά ,για να καταλήξουμε σε ένα παραλιακό ταβερνάκι ,για μερική αναπλήρωση δυνάμεων (κάποιες φορές και ολική :D ).
    Όπως εχτές ας πούμε ,που μετά από μιά διαδρομή 45 χλμ στα βουνά ,καταλήξαμε να τρώμε μαριδάκι και σουπιές ,δίπλα στην θάλασσα !!!
    Ξεκινήσαμε από την Μεγάλη Λίμνη , στο κέντρο του νησιού. Λίμνη τρόπος του λέγεις ,όπως βλέπετε






    Μετά από 7χιλιόμετρα ανηφορικής ασφάλτου μέσα στον πευκώνα που περιβάλλει την Λίμνη ,με κατεύθυνση προς το Αμπελικό







    στρίψαμε σε ένα κατηφορικό χωματόδρομο ,με κατεύθυνση προς το οροπέδιο της Ρογκάδας. Μετά από την ανηφόρα ,η κατηφόρα ήταν καλοδεχούμενη ,αλλά ήθελε προσοχή ,γιατί το έδαφος είναι εξαιρετικά πετρώδες και κάθε λάθος ,σημαίνει τούμπα. Κι εδώ η διαδρομή υπέροχη



    Κατάληξη αυτής της ανηφόρας ,ήταν το γεφύρι του ποταμού Βούρκου



    Περνώντας το γεφύρι ,μας περίμεναν 2,5 χιλιόμετρα ανηφορικού χωματόδρομου μέσα στον πυκνό πευκώνα ,που τουλάχιστον πρόσφερε σκιά



    Φθάνοντας στο οροπέδιο της Ρογκάδας ,απολαύσαμε μια διαδρομή χωρίς κλίσεις ,μέσα στο πράσινο







    και σύντομα φθάσαμε στην κοιλάδα που διασχίζει ο ποταμός της Βρίσας



    Ακολουθήσαμε την όχθη που είναι κατάφυτη από πλατάνια ,μέσα στον καταπράσινο αγρό









    Όμως οι δοκιμασίες μας δεν είχαν τελειώσει. Ο δρόμος για τον Πολιχνίτο άφηνε την όχθη και σκαρφάλωνε σε μιά πλαγιά κατάφυτη από ασπαρτιές



    Οι εικόνες και οι μυρωδιές πανέμορφες ,αλλά και η πίκρα δεν ήταν λίγη. Το χώμα ήταν σαθρό και παρόλο που είχαμε τις κοντύτερες σχέσεις , μετρούσα βασανιστικά την κάθε πεταλιά ,μέχρι να φθάσω στην κορυφή του αυχένα και να αντικρύσω την πεδιάδα του Πολυχνίτου



    Τα πρώτα 27 δύσκολα χιλιόμετρα είχαν τελειώσει ,χαρίζοντάς μας πανέμορφες εικόνες .Η συνέχεια ήταν εύκολη. Ακολουθώντας την άσφαλτο ,φθάσαμε στην Σκάλα Πολυχνίτου και περνώντας δίπλα από τις Αλυκές





    πήραμε τον παραλιακό δρόμο



    και σύντομα φθάσαμε στο τέρμα της βόλτας μας ,στην Αχλαδερή. Φορτώσαμε τα ποδήλατα στο impreza



    και κατευθυνθήκαμε στην ταβέρνα που φαίνεται στο βάθος ,στην προηγούμενη φωτογραφία , για τα περαιτέρω ......
    Η ώρα ήταν περασμένη και δεν επέτρεψε βουτιά στην θάλασσα ,μας χάρισε όμως τις τελευταίες όμορφες εικόνες της μέρας




    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη tsitsos
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    113
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου



    Να πεις στον Λευτερη οτι η ποδηλασια τον παχαινει !!

    Γελωτοποιός διαδικτυακών αγορών

  3. #3
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Πανέμορφες εικόνες !
    Διαφήμιση για το Νησί .

    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  4. #4
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Μπράβο Μιχάλη, πολύ ωραίες φωτογραφίες και η διαδρομή.:thumbs:
    Ερ: Όταν λες ότι δε βολεύει το ποδήλατο τί εννοείς; θέλω να πάρω κι εγώ ένα...τί να προσέξω;


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  5. #5
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    παράδεισος:thumbs:


    ..............ελπίζω και εγω μετά απο 5 χρόνια...αν δε με προλάβει κανένα εγκεφαλικό:D


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #6
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερ: Όταν λες ότι δε βολεύει το ποδήλατο τί εννοείς; θέλω να πάρω κι εγώ ένα...τί να προσέξω;
    Υπάρχουν μεγέθη στον σκελετό ,ανάλογα με το ύψος. Και ενώ στο δικό μου , ο σκελετός είναι στο σωστό μέγεθος , η γεωμετρία του δεν ταιριάζει με τον σωματότυπό μου (έχω σχετικά μακριά πόδια).
    Αντίθετα , ποδήλατα γερμανικής προέλευσης ,μου έρχονται γάντι !!
    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι , να κάνεις δοκιμή πριν αγοράσεις :thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #7
    Gold member Το avatar του χρήστη ΔΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    4.343
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    παράδεισος:thumbs:


    ..............ελπίζω και εγω μετά απο 5 χρόνια...αν δε με προλάβει κανένα εγκεφαλικό:D

    to eheissigouro metinkoloomadapouehete


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Στρατηγος Δαρειος

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη tsunami
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Σκάφος:
    Sea Quest 760 / AVON 4.10
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ
    Parking
    SilelisBoats
    Μηνύματα
    437
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Δεν παίζει ρόλο η προέλευση όλες οι μάρκες έχουν νο στον σκελετό ανάλογα με το ύψος του αναβάτη.

    Argonautes Rib Club
    https://
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    style="font-family: Century Gothic">


  9. #9
    Gold member Το avatar του χρήστη Capitano
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Bat Artic 745
    Μηχανή:
    Evinrude E TEC 250h.o.
    Parking
    Ν.Μακρη
    Μηνύματα
    4.222
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Πώ πω ομορφιές το νησί μας...
    Εγώ τις γεύτηκα όταν πήγα φαντάρος που δεν είχε ζωή στην Ερεσσό και άρχισα ν' ανακαλύπτω ότι υπάρχουν και άλλες ομορφιές στο νησί!:thumbs:

    ... και τωρα πως το λενε στον .....

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #10
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Με ποδήλατα στις εξοχές της Λέσβου

    Οπως παντα αψογος ο Μιχαλης ..... :thumbs:
    Αλλα εχω μια απορια ..... Το αλλα αυτοκινητο που σε συνοδευε γιατι δεν φαινεται στις φωτογραφιες ???

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία