+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

  1. #11
    Junior Member Το avatar του χρήστη KREV GARY
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Σκάφος:
    OLYMPIC660ST
    Μηχανή:
    MERCRUISER εσω-εξω
    Parking
    Λαύριο
    Μηνύματα
    114
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    πολύ ωραία όλα:thumbs:
    το ταξιδάκι τέλειο
    τα νησάκια υπέροχα

    περιμένουμε και την συνέχεια

    να περνάτε πάντα όμορφα



  2. #12
    Gold member Το avatar του χρήστη doukas
    Εγγραφή
    16-05-2009
    Σκάφος:
    EVRIPUS 680 CABIN
    Μηχανή:
    VERADO 300
    Parking
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
    Μηνύματα
    2.753
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    κατ αρχην μ αρεσε πολυ που οι μπιτες στο ντοκο του λιμανιου της Λιναριας ειναι ανοξοιδωτες.σε τοσα λιμανια εχω παει,εχω γυρισει ολες τις ελληνικες θαλασσες και οχι μονο ,αλλα δεν θυμαμαι αλλου να το ξανασυναντησα.
    περιμενα μια φωτογραφια με τον ροφο πανω στα καρβουνα,αλλα με αποζημιωσες με τον αστακο.ελπιζω να ησουν μπροστα οταν εριχνε τον ζωντανο αστακο μεσα στην κατσαρολα,γιατι αλλιως αστα να πανε( την πατησα εγω σε μια ταβερνα στον Αγνωντα, σε καποια κυρα Ασπασια,Βαγγελιω δεν θυμαμαι πως την λεγανε,ειδα την φωτο και το θυμηθηκα) .μωρε αν ηταν νοστιμος και σου αρεσε,αστο καλυτερα μην το ψαχνουμε.
    η παραλια στα Σκατζουρα φανταστικη.τωρα που θα κατεβουμε για ψαρεμα τελος του μηνα θα προσπαθησω να την επισκευτω:thumbs: :thumbs: .
    να ρθεις να σου δωσω μια μαντεμενια πλακα που την βαζεις πανω στο γκαζι και ψηνονται πολυ νοστιμα ,σαν να ειναι στα καρβουνα( διαφημιση κανω τωρα): : : ..οπως και ναχει ομως, αυτες ειναι οι καλυτερες στιγμες και αυτες που μενουν τελικα στο ταξιδι
    ολες οι φωτογραφιες σου ειναι φανταστικες,τα μερη πανεμορφα, οι παραλιες τελειες.
    τα σκαφη το ενα καλυτερο απ τ αλλο,αφου ταιριαξατε και σαν παρεα,ο συνδυασμος ειναι απιθανος για θαλλασινο πολυημερο ταξιδι.
    μπραβο Μπαμπη,σε ζηλευω,θα θελα ναμουν και γω μαζι σας,δεν πειραζει,την αλλη φορα

    Δουλεια που τελειωνει με φραγκα,στεναχωρια δεν θελει .:thumbs:
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #13
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    μπάμπης έπαιξες μεγάλη μπάλα φέτος!

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #14
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Την 29η Ιούλη του Σωτήριου έτους 2011, θα τη θυμάμαι μάλλον για πάρα πολύ καιρό, αφού κάποιες "ατυχίες" μας, μας έσωσαν από μεγαλύτερους μπελάδες.
    Μετά τις βουτιές μας στον Τσουγκριά πήραμε την απόφαση να δέσουμε στη Σκιάθο.
    Από την προηγούμενη έχουμε πάρει το κινητό κάποιου που είναι υπεύθυνος στο λιμάνι και όταν φτάνουμε επικοινωνούμε...Αφού γινόμαστε μπαλάκι κανένα μισάωρο (ίσως και παραπάνω) από γωνιά σε γωνιά του "λιμανιού", μας λέει (δεν ξέρω ποιος) ότι μπορούμε να πάμε και να δέσουμε στο Μπούρτζι. Το Μπούρτζι είναι ένα μικρό λιμανάκι (κόλπος) πριν το κυρίως λιμάνι όπου δένουν τα τουριστικά και οι ψαράδες.
    Κατ'αρχήν στη διαδικασία να δέσουμε μπλέχτηκαν τα αγκυρόσχοινα στις προπέλες (εγώ το έκοψα κιόλας :D :D ). Όταν μάζευα την άγκυρα είδα να περνάει με ταχύτητα από έξω ένα μεγάλο πλοίο που πήγαινε να δέσει στο λιμάνι. Στη συνέχεια προσπάθησα να ρίξω την πλωριά άγκυρα και να δέσω με την πρύμνη, αλλά είχε σκαλώσει η αλυσίδα μέσα στο στρίτσο και δεν κατέβαζε. (πρώτη φορά στα 3 χρόνια...ΕΥΤΥΧΩΣ όμως).
    Στο μεταξύ τα άλλα δύο σκάφη είχαν δέσει (ο ένας με την πλώρη κι ο άλλος με την πρύμνη) και μάζεψα τον έναν για να πάει μπροστά να ξεμπλέξει την αλυσίδα. Τον αποβίβασα κοιτώντας συνέχεια πίσω για τυχόν απόνερα του πλοίου.
    Αφού έριξα κι έδεσα πρύμα (μπαίνοντας στο κολπάκι στα δεξιά), είδα ότι η πίσω αριστερή πρυμάτσα τριβόταν στο δεξί μπαλόνι του Marco. Κατέβηκα μέσα στο λιμάνι (τα νερά ήταν ως το στήθος) και πέρασα την πρυμάτσα από τον κρίκο του καθρέφτη του και στη συνέχεια από τον κρίκο του ντόκου.
    (Υπόψην ότι οι αποστάσεις μεταξύ των σκαφών ήταν δεν ήταν 30-40 εκ.).
    Με το που γυρνάω προς το σκάφος για να το πάρω μπεντένι, αυτό αρχίζει να ψιλοαπομακρύνεται και αμέσως άρχισε να σκάει κύμα (το 1ο απόνερο του πλοίου που είχε περάσει πριν 15-20 λεπτά) από τα δεξιά μου και να έρχεται ο παφλασμός προς το μέρος μας.
    Φάγαμε 3-4 απόνερα στα οποία προσπαθούσα να αποφύγω από τα δεξιά τη βάρκα μου κι από τα αριστερά το Marco με το νερό να παίζει στις στάθμες μέση, κεφάλι και μετά ήρθαν τα γεμάτα...
    Σχεδόν ακουμπούσα στον ντόκο με την πλάτη κι έβλεπα τις μηχανές του Marco και την πλώρη του 999 να πλησιάζουν στα 40; εκατοστά το τσιμέντο....Μια να τραβιούνται...μια να πηγαίνουν με φόρα στο τσιμέντο.
    Ο Στέλιος που ΜΟΛΙΣ είχε βγει έξω βλέποντας τη βάρκα του να οδεύει προς το δρόμο :D :D πήγε μήπως και κάνει τίποτα....Το 3ο; γεμάτο απόνερο πέταξε κυριολεκτικά ένα 6μετρο φουσκωτό επάνω στο ντόκο (η άγκυρα πρέπει να έξυσε το Στέλιο) και το χτύπησε στα 2/5 της γάστρας του...το επόμενο απόνερο το πέταξε με την μπάντα στο τσιμέντο...τα ΚΡΑΚ και τα ΜΠΑΜ που έκανε πρέπει να ακούστηκαν σε όλο το Μπούρτσι. Οι δικοί μου γλίτωσαν για 20; άντε 25 εκατοστά την επαφή με τον ντόκο. (Ευτυχώς είμαστε σχολαστικοί με το δέσιμο).
    Βλέποντας τις βάρκες τους τόσο μα τόσο κοντά σκέφτηκα ότι με ακόμη ένα τέτοιο απόνερο θα είχαμε δράματα. Ευτυχώς τέτοιο απόνερο δεν ήρθε και οι βάρκες γλίτωσαν. Η δική μου για κάποιον λόγο (ίσως επειδή δεν ήταν δεμένη πρύμα) απομακρύνθηκε από το ντόκο γύρω στα 2-3 μέτρα .
    Μαζέψαμε σε 3 δευτερόλεπτα τις βάρκες μας...κι επειδή είχαν σπάσει τα νεύρα μου (όλων είχαν σπάσει βασικά) πήγα καρφί στην μισοάδεια πλωτή εξέδρα που δένουν τα νοικιάρικα ιστιοφόρα.
    Ρίχνω άγκυρα και αρχίζω να πλησιάζω για να δέσω, οπότε πετάγεται ένας Άγγλος:
    _We are wating some boats.
    _So? (του λέω).
    ...με τα πολλά άρχισα τα "γαλλικά" σε 3-4 Έλληνες υπαλλήλους της εταιρείας που είχαν έρθει, μίλησα και με το λιμεναρχείο για να επιβεβαιώσω ότι ΔΕΝ μπορώ να δέσω....και έφυγα με την ουρά στα σκέλια.
    Τελικά δέσαμε, αφού γυροφέραμε το λιμάνι αρκετή ώρα ακόμη, μετά από 2 ίσως ώρες.
    ... λεπτομέρειες, φωτογραφίες και videos από Σκιάθο στο επόμενο επεισόδιο.

    (Προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορούσα γιατί αυτό που σας περιέγραψα δεν γίνεται να περιγραφεί ...οι παφλασμοί, ο ήχος του πολυεστέρα που σπάει στο τσιμέντο, οι φωνές "πρόσεχε αυτό...πρόσεχε εκείνο"....)


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  5. #15
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την 29η Ιούλη του Σωτήριου έτους 2011, θα τη θυμάμαι μάλλον για πάρα πολύ καιρό, αφού κάποιες "ατυχίες" μας, μας έσωσαν από μεγαλύτερους μπελάδες.
    Μετά τις βουτιές μας στον Τσουγκριά πήραμε την απόφαση να δέσουμε στη Σκιάθο.
    Από την προηγούμενη έχουμε πάρει το κινητό κάποιου που είναι υπεύθυνος στο λιμάνι και όταν φτάνουμε επικοινωνούμε...Αφού γινόμαστε μπαλάκι κανένα μισάωρο (ίσως και παραπάνω) από γωνιά σε γωνιά του "λιμανιού", μας λέει (δεν ξέρω ποιος) ότι μπορούμε να πάμε και να δέσουμε στο Μπούρτζι. Το Μπούρτζι είναι ένα μικρό λιμανάκι (κόλπος) πριν το κυρίως λιμάνι όπου δένουν τα τουριστικά και οι ψαράδες.
    Κατ'αρχήν στη διαδικασία να δέσουμε μπλέχτηκαν τα αγκυρόσχοινα στις προπέλες (εγώ το έκοψα κιόλας :D :D ). Όταν μάζευα την άγκυρα είδα να περνάει με ταχύτητα από έξω ένα μεγάλο πλοίο που πήγαινε να δέσει στο λιμάνι. Στη συνέχεια προσπάθησα να ρίξω την πλωριά άγκυρα και να δέσω με την πρύμνη, αλλά είχε σκαλώσει η αλυσίδα μέσα στο στρίτσο και δεν κατέβαζε. (πρώτη φορά στα 3 χρόνια...ΕΥΤΥΧΩΣ όμως).
    Στο μεταξύ τα άλλα δύο σκάφη είχαν δέσει (ο ένας με την πλώρη κι ο άλλος με την πρύμνη) και μάζεψα τον έναν για να πάει μπροστά να ξεμπλέξει την αλυσίδα. Τον αποβίβασα κοιτώντας συνέχεια πίσω για τυχόν απόνερα του πλοίου.
    Αφού έριξα κι έδεσα πρύμα (μπαίνοντας στο κολπάκι στα δεξιά), είδα ότι η πίσω αριστερή πρυμάτσα τριβόταν στο δεξί μπαλόνι του Marco. Κατέβηκα μέσα στο λιμάνι (τα νερά ήταν ως το στήθος) και πέρασα την πρυμάτσα από τον κρίκο του καθρέφτη του και στη συνέχεια από τον κρίκο του ντόκου.
    (Υπόψην ότι οι αποστάσεις μεταξύ των σκαφών ήταν δεν ήταν 30-40 εκ.).
    Με το που γυρνάω προς το σκάφος για να το πάρω μπεντένι, αυτό αρχίζει να ψιλοαπομακρύνεται και αμέσως άρχισε να σκάει κύμα (το 1ο απόνερο του πλοίου που είχε περάσει πριν 15-20 λεπτά) από τα δεξιά μου και να έρχεται ο παφλασμός προς το μέρος μας.
    Φάγαμε 3-4 απόνερα στα οποία προσπαθούσα να αποφύγω από τα δεξιά τη βάρκα μου κι από τα αριστερά το Marco με το νερό να παίζει στις στάθμες μέση, κεφάλι και μετά ήρθαν τα γεμάτα...
    Σχεδόν ακουμπούσα στον ντόκο με την πλάτη κι έβλεπα τις μηχανές του Marco και την πλώρη του 999 να πλησιάζουν στα 40; εκατοστά το τσιμέντο....Μια να τραβιούνται...μια να πηγαίνουν με φόρα στο τσιμέντο.
    Ο Στέλιος που ΜΟΛΙΣ είχε βγει έξω βλέποντας τη βάρκα του να οδεύει προς το δρόμο :D :D πήγε μήπως και κάνει τίποτα....Το 3ο; γεμάτο απόνερο πέταξε κυριολεκτικά ένα 6μετρο φουσκωτό επάνω στο ντόκο (η άγκυρα πρέπει να έξυσε το Στέλιο) και το χτύπησε στα 2/5 της γάστρας του...το επόμενο απόνερο το πέταξε με την μπάντα στο τσιμέντο...τα ΚΡΑΚ και τα ΜΠΑΜ που έκανε πρέπει να ακούστηκαν σε όλο το Μπούρτσι. Οι δικοί μου γλίτωσαν για 20; άντε 25 εκατοστά την επαφή με τον ντόκο. (Ευτυχώς είμαστε σχολαστικοί με το δέσιμο).
    Βλέποντας τις βάρκες τους τόσο μα τόσο κοντά σκέφτηκα ότι με ακόμη ένα τέτοιο απόνερο θα είχαμε δράματα. Ευτυχώς τέτοιο απόνερο δεν ήρθε και οι βάρκες γλίτωσαν. Η δική μου για κάποιον λόγο (ίσως επειδή δεν ήταν δεμένη πρύμα) απομακρύνθηκε από το ντόκο γύρω στα 2-3 μέτρα .
    Μαζέψαμε σε 3 δευτερόλεπτα τις βάρκες μας...κι επειδή είχαν σπάσει τα νεύρα μου (όλων είχαν σπάσει βασικά) πήγα καρφί στην μισοάδεια πλωτή εξέδρα που δένουν τα νοικιάρικα ιστιοφόρα.
    Ρίχνω άγκυρα και αρχίζω να πλησιάζω για να δέσω, οπότε πετάγεται ένας Άγγλος:
    _We are wating some boats.
    _So? (του λέω).
    ...με τα πολλά άρχισα τα "γαλλικά" σε 3-4 Έλληνες υπαλλήλους της εταιρείας που είχαν έρθει, μίλησα και με το λιμεναρχείο για να επιβεβαιώσω ότι ΔΕΝ μπορώ να δέσω....και έφυγα με την ουρά στα σκέλια.
    Τελικά δέσαμε, αφού γυροφέραμε το λιμάνι αρκετή ώρα ακόμη, μετά από 2 ίσως ώρες.
    ... λεπτομέρειες, φωτογραφίες και videos από Σκιάθο στο επόμενο επεισόδιο.

    (Προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορούσα γιατί αυτό που σας περιέγραψα δεν γίνεται να περιγραφεί ...οι παφλασμοί, ο ήχος του πολυεστέρα που σπάει στο τσιμέντο, οι φωνές "πρόσεχε αυτό...πρόσεχε εκείνο"....)
    αυτό με τις προβλητες kai τα ρεζερβε εγώ δυσκολεύομαι να το καταλάβω... άγιο είχες πάντως βινς, βρέθηκες σε εξαιρετικά κακή θέση σε λάθος στιγμή!

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #16
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό με τις προβλητες kai τα ρεζερβε εγώ δυσκολεύομαι να το καταλάβω...
    Τις έχουν νοικιασμένες ο Βερνίκιος κι ο Κυριακούλης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...άγιο είχες πάντως βινς, βρέθηκες σε εξαιρετικά κακή θέση σε λάθος στιγμή!
    Τι να πουν κι οι άλλοι δύο!!
    :D :D :thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  7. #17
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φάγαμε την πιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΣΤΑΚΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ στο Κοράλι στον Αγνώντα (την οποία τιμώ κάθε φορά που βρίσκομαι κατά εκεί....ποιά Στενή Βάλλα κλπ....Κοράλι!!!!)
    πέρσι ειχα φαει και εγώ εκει όντως εχει απίστευτη ασ/ναδα,είχαμε παει συστημένοι απο εναν ντόπιο στο ελιος....αλλά το κλου ηταν η στενή βαλλα και το αγριοκάτσικο στην αννα που ειχε φροντίσει ο κ. Σιλελης...απλα άπαιχτο:thumbs::thumbs:

    ...επίσης αστα/ναδα...=κοττες........οταν σκέφτομαι Σποράδες γενικα στο πρώτο που παει το μυαλό μου ειναι σε αυτα τα 2 μερη και στο φαγητό....μηπως είμαι κοιλιόδουλος::D


    ...αναμένουμε και αλλες φωτο:thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #18
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Με τα πολλά δέσαμε λοιπόν στο λιμάνι, στο κέντρο της βόλτας, ΑΛΛΑ η μπουκαδούρα που είχε μέσα στο λιμάνι στη Σκιάθο, ήρθε και αποτελείωσε το νευρικό μας σύστημα.
    Μέχρι τις 11-11:30 το βράδυ κουνούσε ασταμάτητα. Τα χαράματα κατά τις 5:00 άρχισε ξαφνικά να φωνάζει κόσμος, να κορνάρουν, να τραγουδάνε, να ουρλιάζουν....είχαν "σχολάσει" τα bar και ΟΛΟ το νησί περνούσε από μπροστά μας για να μαζευτεί στα "σπίτια" του. Ε....σηκωθήκαμε, ήπιαμε τον καφέ μας, φάγαμε και ξανακοιμηθήκαμε στις 7:30.

    Την επόμενη μέρα, πήραμε άδεια και δέσαμε (με την πρύμνη παρακαλώ) στην ξύλινη προβλήτα και αποφασίσαμε να "αράξουμε" εκεί για να δούμε λίγο καλύτερα την πόλη. Ο Στέλιος την έκανε για πιο ήσυχες πολιτείες....Τις 3 συνολικά μέρες που μείναμε στη Σκιάθο, προσωπικά πέρασα τέλεια, αφού κάθε νύχτα ήμασταν στις μαξιλάρες, με τα μπουκάλια μας και το χάζι μας.

    Δύο βιντεάκια με την μπουκαδούρα νομίζω ότι είναι κατατοπιστικά για το τι επικρατεί μέχρι τις 23:00 .





    (Φώτο 1: Την πρώτη νύχτα που είμασταν δεμένοι στη "βόλτα" και δίπλα μας είχε "κότερα" από 13 έως 35 μέτρα, σκάει μύτη Άγγλος μπατηροτουρίστας με σακίδιο στην πλάτη. Εκείνη την ώρα έκλεινα το παρμπρίζ για να κλείσω το τσαντήρι, και μου πετάει την ατάκα των διακοπών μου: "You have a very small boat!"...και φυσικά λύθηκα(με) στα γέλια., Φώτο 2: Ξυπνήσαμε που ξυπνήσαμε από τις 5:30, ας βγάλουμε μια φωτογραφία με το πρωινό τσιγάρο, Φώτο 3: Δεν καίγεται...καυσαέρια είναι (μα τι καύσιμα τα βάζουν; ), Φώτο 4: ....)

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  9. #19
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Το πέρασμα από τη Σκιάθο στη Σκόπελο το κάναμε με ένα καλό 4άρι πρύμα και το αντίστοιχο από τη Σκόπελο για την Αλόννησο με το ίδιο 4άρι στη μάσκα.
    Μετά από ένα γρήγορο μπάνιο και αρόδο τσίπουρο στο μικρό Μούρτο, πήγαμε και δέσαμε στο Πατητήρι που είναι και το λιμάνι του νησιού.
    Πριν καλά καλά δέσουμε σκάει μύτη Λιμενικός και κατ' αρχήν συζητάμε το γεγονός ότι πλαγιοδετήσαμε. Στη συνέχεια μας προσκάλεσε στο τσαρδί τους για να πληρώσουμε λιμανιάτικα...ΝΑΙ έδωσα για 2 νύχτες 1,32 €!!! και ΦΥΣΙΚΑ το απόκομμα (το οποίο είναι ακριβότερο από το ποσό που πληρώσαμε :D :D :D ) το κρατώ για ενθύμιο.
    Η Χώρα της Αλοννήσου είναι MUST για να την επισκεφθεί κάποιος το βράδυ. Όλο το χωριό είναι σαν ένα μεγάλο σκηνικό, με τα περιποιημένο σοκάκια του και τα μαγαζάκια του...δυστυχώς όμως αφήσαμε τις 2 γυναίκες επάνω (για να πάνε στο Χαγιάτι, που έχει ζωντανή έντεχνη μουσική) και οι δυο μας παρέα με τον μικρό πήγαμε στο σκάφος γιατί ερχόταν μπουρίνι βαρβάτο. Έβαλα στη βάρκα (για καλό και για κακό) ένα αδιάβροχο που είχα φτιάξει με την τέντα και μετά από 2 βότκες την έπεσα για ύπνο υπό τους ήχους της βροχής.

    (Φώτο 1: Μικρός Μούρος, Φώτο 2: Η πλαγιοδέτηση (...όλα εξηγούνται, μή βαράτε, Φώτο 3:...τελικά η τέντα άντεξε και δε χρειάζεται αυτό το κομμάτι).

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vinci : 13-09-11 στις 14:52

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  10. #20
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σποράδες 2011 (Η Σκύρος μέσα)

    Την επομένη, ημέρα Τρίτη, αποφασίζουμε να επιστρέψουμε στα μέρη μας επειδή η πρόγνωση του καιρού δεν ενδείκνυται για διανυκτέρευση σε σκάφος με τέντες!
    Το meteo δίνει 5-6άρια που σπάνε από το απόγευμα από Δυτικά προς Ανατολικά σε 3-4άρια.
    Κάνουμε ένα απίστευτο τσίπουρο με απλούς και πεντανόστιμους μεζέδες σε ένα ουζερί δίπλα στο λιμάνι (θα επανέλθω με το όνομα μόλις το δω στις σημειώσεις μου) και μόλις τελειώνουμε (κατά τις 4:30 το απόγευμα) λέμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά για τον καφέ στην Ψαθούρα....έτσι για να σβήσει και το τσίπουρο. :D :D :D

    Φτάνοντας στο άνοιγμα που κάνει η Αλόννησος με την Περιστέρα άρχισαν τα όργανα με ένα 5αρι σπαστήρι εξαιτίας και του αντιμάμαλου του στενού, Στάση για να ετοιμαστούμε (συμμάζεμα πραγμάτων, νιτσεράδα στον μικρό κλπ) και φύγαμε.
    Η βάρκα ανεβοκατέβαινε στο όρτσα κύμα, το οποίο εξακολουθούσε να είναι κοντινό, με ταχύτητες 16-20 κόμβους ενώ 2 φορές έκοψα τελείως μανέτα επειδή ήρθε ένας κάθετος αφρισμένος τοίχος 1,5- 2 μέτρων.
    Τελικά ο στόχος (να μη φάμε ούτε μια πιτσιλιά) επετεύχθη και μετά από 1 περίπου ώρα χτυπούσαμε το φραπέ μας στην παραλία της Ψαθούρας.
    Το κομμάτι Ψαθούρα Καρτάλια έγινε αρχικά με το 4αρι που περιμέναμε πιο πριν από το meteo μέχρι τα μισά και στη συνέχεια με πλαγιοδρομία ένα ωραιότατο σουελ του μέτρου με ταχύτητες 33-38 κόμβους ως το Καλαμίτσι όπου και σταματήσαμε για ένα γρήγορο τσιγάρο και τις τελευταίες φωτογραφίες.
    Στις 10 περίπου το βράδυ και αφού κάναμε το γύρο του Διάπορου για να μπούμε στον κόλπο της Βουρβουρού από σίγουρα μέρη (δεν είχε καθόλου φεγγάρι και δεν έβλεπα τα βράχια ώστε να περάσω ανάμεσα από τις ξέρες) άρχισε το ξεφόρτωμα των πραγμάτων και των προσωπικών μας μπαταριών μέχρι το επόμενο καλοκαιρινό 15ήμερό μας.


    (Φώτο 1,2: Γιούρα, Φώτο 3: ζεύγος verado , Φώτο 4: Το φεγγάρι πάνω από το Καλαμίτσι.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vinci : 13-09-11 στις 15:48

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία