Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι θα έπαιρνα με 80Κ

Ψήφισαν
35. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μεταχειρισμένο Corsair 33 (διμήχανo)

    8 22,86%
  • Μεταχειρισμένο Tecnohull 999 (διμήχανο)

    8 22,86%
  • Καινούργιο Shearwater 860 (μονομήχανο)

    19 54,29%
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 77

Θέμα: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

  1. #11
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    δηλαδή Γιωργο εσένα σε αυτα που εισάγεις ο κατασκευαστής αν υπαρχει πρόβλημα δεν ειναι δίπλα σουφιλικά πάντα)

    αν αρχίσω να μιλάω για το τι προβλήματα μπορουν να παρουσιαστούν σε βαθος χρόνου σε ενα φουσκωτό και φερω σαν παράδειγμα τον δικο μου κατασκευαστή θα θεωρηθεί διαφήμιση:

    υπάρχουν πολλα θέματα πχ απο το μου χαλασε η μηχανη και ας μην ειναι άμεσα δικο του θέμα,απο το οτι έφυγε μια βιδα σε κάποιο πενταρι,απο τοοτι κάηκε το r/cd,απο αλλαγη μπαταρίας,απο σφίξιμο βιδών ετησίως,απο καθάρισμα γάστρας και ανοξείδωτα,απο επισκευή τεντας και κουκούλας παρκινγκ,απο αλλαγή άγκυρας,απο προσθήκη τηλεχειρισμού εργάτη,απο μεταφορά του φουσκωτού σε παρκινγκ,απο βοήθεια σε επιλογή προπέλας,απο τοποθέτηση λιφτ.. κλπ..κλπ
    οπου τον χρειάστηκα ηταν εκει............ε αν θεωρείς οτι αυτα τα κάνει μονο ο συγκεκριμένος......ε τοτε καλα κάνω και δεν αλλάζω βάρκα.......εκτος αν στις άλλες δεν υπάρχουν προβλήματα.:

    πάντως απο οτι ακούω απο φίλους και διαβάζω και εδω και οι δικοι τους κατασκευαστές σκίζονται οταν καποιος χρειαστεί την βοήθεια τους.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #12
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Μια διευκρίνιση...
    Η ψηφοφορία δεν είναι του στυλ "ποιο είναι καλύτερο" κλπ
    Απλά όπως είδατε κάποιος που βγαίνει στη γύρα με 80Κ έχει πολλές επιλογές, είτε σε καινούργιο είτε σε μεταχειρισμένο.
    ...α ρε και να χα τα 80.000...reallity θα είχαμε
    :D :D :D


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  3. #13
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη εγω πιστεύω οτι αυτος που διαθέτει (χωρις δάνεια:D) τα 80κ για φουσκωτο δυσκολα θα μετανιωσει για το 2000-3000 παραπανω το χρονο σε συντήρηση,διοτι την αγορά την κανει εν μέσω κρίσης αρα είναι συνειδητοποιημένος στο τι πρόκειται να αντιμετωπίσει...
    Πάνο ,είσαι σίγουρος ότι η διαφορά στο κόστος χρήσης ,είναι 2-3 χιλιάρικα ?? Άν είναι έτσι ,τότε πάω πάσο. Αλλά νομίζω ότι το ποσό που αναφέρεις ,μπορεί να προκύψει μόνο άν χρησιμοποιείς το σκάφος ,μιά στο τόσο.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #14
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    καταναλωση-σερβις-παρκινγκ,αν πουμε 1000 το καθένα διαφορά ειναι 3000.

    οι διαφορές ομως ειναι ακόμα μικρότερες....εκτος αν ξεχνώ κατι

    ασφάλεια βασικη περίπου τα ιδια...νομίζω


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #15
    Junior Member Το avatar του χρήστη nikot33
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Mar.Co e-Motion 32
    Μηχανή:
    2 x Verado 300
    Μηνύματα
    973
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταναλωση-σερβις-παρκινγκ,αν πουμε 1000 το καθένα διαφορά ειναι 3000.

    οι διαφορές ομως ειναι ακόμα μικρότερες....εκτος αν ξεχνώ κατι

    ασφάλεια βασικη περίπου τα ιδια...νομίζω
    Πάνο συμφωνώ μαζι σου, έτσι είναι για νορμάλ χρήση :thumbs:
    Χωρίς να ψάχνεσαι με upgrades, προπέλες διαόλους τριβόλους κλπ.
    Βάρδα να μην ψάχνεσαι όπως ένας κάγκουρας ... γνωστός μου


  6. #16
    Junior Member Το avatar του χρήστη exantas
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    φουσκωτη σαμπρελλα
    Μηχανή:
    βατραχοπεδιλα
    Parking
    στο αμαξι
    Μηνύματα
    682
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    μιας και δεν νομιζω οτι κανεις αμφισβητει το αξιοπλοο των 3 σκαφων παω παρακατω και λεω ------> technohull γιατι ειναι και διμηχανο ( κατι που προτιμω μιας και αρεσκομαι στα μεγαλα ταξιδια) , μου προσφερει μια καμπινουλα για εναν υπνο και τελος γιατι μου αρεσει πολυ αισθητικα .

    Aν ομως πρεπει να μπει και ο παραγοντας κοστους χρησης τοτε shear μια και επισης μου προσφερει την λυση της καμπινας και μου αρεσει οπτικα ...


    Γουστα ειναι αυτα..


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    ΝΑΥΤΙΛΟΣ
    Φυσιολατρική Λέσχη Φίλων Φουσκωτού Σκάφους

    exantas ( ex. gl.diver)

  7. #17
    Gold member Το avatar του χρήστη efthymis
    Εγγραφή
    24-07-2009
    Σκάφος:
    Marvel
    Μηχανή:
    Verado 400
    Parking
    naxos
    Μηνύματα
    1.860
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    παλι μαρβελ θα επαιρνα,ειδικα μετα και την σημερινη μου βολτα....


    βαρατε.....:D


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε..

  8. #18
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο τρίλημμα:D
    1)πλευστικα θα πήγαινα στα 10μ
    2)το ιδιο και αν το σκεφτόμουν οικονομικά,του μτχ η αξια πόσο ακομα να πέσει, ενω το καινούργιο αμέσως θα χασει μεγάλο μέρος της αξιας του αυτη την εποχή.
    3)απο την αλλη στο μονομηχανο κερδίζεις και σε βάθος χρόνου οικονομικά απο καταναλώσεις,σερβις,ασφάλεια,φύλαξη.

    4)επισης το καινούργιο το φτιάχνεις οπως θελεις χωρίς περιορισμό και αποκτά το δικο σου χαρακτήρα.

    5)στη συγκεκριμένη δημοσκοπηση δυσκολευομαι να απαντησω,περα οτι και οι 3 βαρκες ειναι αριστες καθε μια εχει θετικα και αρνητικα.
    6)σε ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους αγορές για μενα σημαντικό ρολο παίζει και ο κατασκευαστής και κατα πόσο ειναι δίπλα σου και μετα την αγορά.
    @ pakar θα χρησιμοποιησω τα γραφομενα σου, γιατι μου αρεσει και με βολευει η σειρα σου, και ποτε θα συμφωνω η θα διαφωνω (καλοπροαιρετα), αν και δεν εχω και πολυ αποψη απο τα συγκεκριμενα σκαφη, αλλα απαντωντας γενικα:
    στο 1)χωρις συζητηση συμφωνω, και θα πηγαινα στα 10μετρα, αν και για καποιους λογους, τεχνικους-οικονομικους, θα τα απευφευγα τελικα.
    στο 2) δεν συμφωνω, αν και εχεις δικιο, γιατι οταν αγοραζω σκαφος, το κρατω τουλαχιστον 5-10χρονια, (μεχρι να λιωσει :D), οποτε ποιος ζει ποιος πεθαινει μεχρι τοτε!
    στο 3)συμφωνω, και μαλιστα ελαφρυτερη κατασκευη, πιο ευελικτη.
    στο 4)σωστο οτι δινεις τον δικο σου χαρακτηρα σε σκαφος που φτιαχνεται για εσενα. Στο barracuda μου, ημουν στην κατασκευη σε καθε φαση, και διαμορφωσαμε-προσαρμωσαμε πολλα στις συνηθειες μου, σε συνεργασια με τον κατασκευαστη, και ποτε δεν το μετανοιωσα.
    στο 5)συμφωνω και δεν μπορω κι εγω να κρινω,
    στο 6)συμφωνω εστω για απλους λογους.
    Προσωπικα, θα προχωρουσα στο μικροτερο μονομηχανο, πιο ευχρηστο και οπως ειπα πιο ευελικτο, που σε αυτη την περιπτωση ειναι το shearwater.


  9. #19
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitrism
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Marvel 960
    Μηχανή:
    Verado 6cl
    Parking
    Ζουμπερι
    Μηνύματα
    897
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efthymis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλι μαρβελ θα επαιρνα,ειδικα μετα και την σημερινη μου βολτα....


    βαρατε.....:D



    H αξια των ανθρωπων ειναι αναλογη με εκεινο που γνωριζουν και οχι με αυτο που κανουν.

    Never enough

  10. #20
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    @mario :thumbs::thumbs:

    @nikot04:thumbs:,για το βαρέλι διχως πατο....δεν ειναι ο μέσος ορος αυτός,αλλα και εγω στη κατηγορία χώνω:D είμαι....συντομα στις οθονες σας τα νεα "χωσίματα":

    @foyska,θα συμφωνήσω, οτι με την επιλογή μου κάποιοι φιλοι θα στενοχωρηθούν,αλλά για αυτο ειναι φιλοι μου γιατι καταλαβαίνουν οτι επιλέγω αυτο που μου αρέσει και δεν εχω σκοπό να τους στεναχωρήσω,οποτε φανερά

    υπάρχει ακομα μια παράμετρος που δεν την ειχα σκεφτεί.
    για ποιο μεταχειρισμένο μιλάμε?ολα τα 999 και τα 33?....ε δεν μου αρεσουν και ολα:D
    επίσης επειδή μετα θα ήθελα να φερω τη βάρκα στα δικα μου μέτρα θα έπρεπε να υπολογίσω και το κοστος μετατροπής.

    αν και εχω καταληξει σαν βαρκα στο 33,σκεφτομαι οτι μετα θα ηθελα τουλάχιστον 10-15κ για το φτιαξω οπως εγω θελω...πχ αφαιρεση ρολλ-μπαρ και καθισματα και αντικατασταση με αλλα καθίσματα...

    και το 999 αν ηταν του nikot4 η του verado ίσως να μη τα προτιμούσα γιατι οτι και να εκανα θα χάλαγε το σύνολο προτιμώ κατι πιο απλό οπως αυτο δίπλα στο γιωτ:D

    οπως φαίνεται η επιλογή για τη θάλασσα θα ηταν στα 10μετρα,καθε φορά που μπαίνω σε 10μετρο βλέπω ποσο σημαντικό ειναι το μήκος στη θάλασσα

    αν πήγαινα στο shear θα έπαιρνα το ανοιχτό και θα "έψηνα" το Θεμη να μου βαλει μια πιο μικρη κονσόλα τουαλέτα

    ...............και αφου επέλεγα............θα ρώταγα και τη γυναίκα μου να μου πει ποιο να παρω


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία