Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι θα έπαιρνα με 80Κ

Ψήφισαν
35. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μεταχειρισμένο Corsair 33 (διμήχανo)

    8 22,86%
  • Μεταχειρισμένο Tecnohull 999 (διμήχανο)

    8 22,86%
  • Καινούργιο Shearwater 860 (μονομήχανο)

    19 54,29%
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 77

Θέμα: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

  1. #21
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Εαν ελεγα οτι δεν εχετε καπου δικηο θα ημουν αδικος η ασχετος ο καθε ενας για τους λογους του, που φυσικα απο την καθε αποψη οπως το βλεπει το θεμα ξεχωριστα. Σιγουρα οι εποχες, μας αλλαξαν και θα πρεπει να προσαρμοστουμε και εμεις αναγκαστικα. Βασικα η αγορα ενος σκαφους στα 9μ και πανω ειναι μια σωστη και καλη αγορα. Η επιλογη της μιας η των δυο μηχανων εχει επισης ολοκληρη αναπτυξη, σε καινουργια η μεταχειρισμενα αλλη μια παραγραφος με πολυ αναλυση, ειναι οντως αρκετα δυσκολη μια τετοια επιλογη και μπορω να πω οτι ειναι επιλογη καθαρα του καθ ενος μας. Αυτος που εχει ξεκινηση σε μια τετοια αγορα θα πρεπει να ψαχτη καλα. Αλλιως υπαρχει το γνωμικο που λεει οτι το καλυτερο σκαφος ειναι του φιλου σου. Αν και εγω προσωπικα το κατακρινω. Τωρα αν παμε σε κατασκευαστες ενχωριους η εισαγωγης για ενα σκαφος με προσωπικες επιλογες ειναι και στην μια και στην αλλη περιπτωση εφικτη η προσωπικη παρεμβαση εστω και μετα. Αλλα μην μου πητε οτι ολοι εχουν την ιδια μεταχειριση απο τον κατασκευαστη γιατι θα φανη σαν ανεκδοτο. Ενω της εισαγωγης ειναι στανταρ στις βασικες του εξοπλισεις. Εαν βρισκεσαι στην Αθηνα η κοντα ας πω καλυτερα στον κατασκευαστη εχεις την δυνατοτητα προσωπικης παρακολουθησης και επεμβασης, εαν εισαι απο επαρχια και λιγο μακρυα, σου φτιαχνη οτι θελει. Αλλα βλεπεις στο σαλονι που το κλεινης αλλα παιρνης στην παραλλαβη. Επειτα ερχονται και οι μετασεισμικες δονησεις καηκε εκεινο, αυτο δεν μπηκε καλα και τριζη, το ενα λαθος κυνηγα το αλλο, εγω του το ζητησα ετσι και το εβαλε αλλιως και παντα υπαρχει μια ευκολη απαντηση. Σε ενα της εισαγωγης δεν λεω οτι δεν θα προκυψουν σφαλματα η λαθη απλα εκει εισαι απεναντι στον εισαγωγεα η αντ/πο και στην καλη του διαθεση για αποκατασταση των λαθων. Δεν μπορω να βαλω στον τοιχο κανεναν γι αυτο και ειπα οτι ειναι δυσκολη μια επιλογη, τουλαχιστον για γνωστες του ειδους που βασικα ειναι οι περισσοτεροι. Σημερα ειναι νομιζω λιγοι αυτοι που θα ξεκινησουν με πρωτο σκαφος ενα 9μετρο. Εχουν να πληρωσουν ουκ ολιγα μεχρι να μαθουν, ετσι πιστευω οτι το να πιανης τις φωνες που ακους απο γυρω σου οταν ξεκινας για αγορα ειναι ενα καλο φροντηστηριο για να μην την πατησης σε μια αγορα η για να ειμαι ποιο ακριβολογος να μειωσης τα λαθη της.

    ippocampos.com.gr

  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη Sakis760
    Εγγραφή
    08-05-2009
    Σκάφος:
    WINNER S33
    Μηχανή:
    verado 350
    Μηνύματα
    231
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    σε αυτο το τριλιμα ....αν τα μεταχειρισμανα ηταν το πολυ μεχρει τριετιας
    (και σε αυτα τα χρηματα λογικα δεν θα εχεις οικονομικο προβλημα για να σκεφτεσαι τα καυσιμα)για μενα ΜΙΑ ειναι η επιλογη χωρις να μειωνο τα αλλα 2

    Tecnohull 999


  3. #23
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αυτοι που θα ξεκινησουν με πρωτο σκαφος ενα 9μετρο. Εχουν να πληρωσουν ουκ ολιγα μεχρι να μαθουν, ετσι πιστευω οτι το να πιανης τις φωνες που ακους απο γυρω σου οταν ξεκινας για αγορα ειναι ενα καλο φροντηστηριο για να μην την πατησης σε μια αγορα η για να ειμαι ποιο ακριβολογος να μειωσης τα λαθη της.
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ !


    @ pakar
    και αφου επέλεγα............θα ρώταγα και τη γυναίκα μου να μου πει ποιο να παρω

    και ξερω απο εμενα οτι θα διαλεγε το χρωμα που θα της αρεσε, δηλαδη καμμια σχεση :


  4. #24
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψήφισα shear κατ'αρχήν γιατί το παίρνω καινούργιο, φαντεζί (σε αυτά τα λεφτά) και στα χρώματα που γουστάρω και κατά δεύτερον προτιμώ την καμπίνα από το WC στη σύγκριση "ή καμπίνα ή WC".
    άντε για να μη συμβιβάζεσαι ουτε στο.......wc:D

    http://www.johnbiesheuvelwatersport....ng-950-cc.aspx


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #25
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    άντε για να μη συμβιβάζεσαι ουτε στο.......wc:D

    http://www.johnbiesheuvelwatersport....ng-950-cc.aspx
    Αυτό μάλιστα!!!
    :thumbs: :thumbs: :thumbs:

    Αν το κάνει με τη λογική του Ελληνικού θα γίνει απίστευτα βολικό.
    Μπαίνει στα υποψήφια.



    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  6. #26
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αν και εχω καταληξει σαν βαρκα στο 33,σκεφτομαι οτι μετα θα ηθελα τουλάχιστον 10-15κ για το φτιαξω οπως εγω θελω...πχ αφαιρεση ρολλ-μπαρ και καθισματα και αντικατασταση με αλλα καθίσματα...
    Είπαμε ρε συ Πάνο....αλλά όχι και 15Κ για να βγει το roll bar και να μπουν 2 άλλα καθίσματα.
    Άσε που τα καθίσματα του 33 είναι super και δε νομίζω να υπάρχει λόγος αλλαγής. ;)


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη skipper
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Μηνύματα
    428
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    τα μεγαλα μετρα ειναι για μεγαλα ταξιδια αρα θα πηγαινα σε 2μηχανο και συγκεκριμενα στο corsair μτχ και > απο 5ετιας εαν υπηρχε.


    ισως να ειμαι απο τους ελαχιστους αλλα τα tech δεν μου αρεσουν οπτικα.


  8. #28
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε ρε συ Πάνο....αλλά όχι και 15Κ για να βγει το roll bar και να μπουν 2 άλλα καθίσματα.
    Άσε που τα καθίσματα του 33 είναι super και δε νομίζω να υπάρχει λόγος αλλαγής. ;)
    και δε χωράω και κλείνουν το χώρο.....αφου ξέρεις οτι ειμαι της ααααπλας

    κοιτα,δεν προσδιορισα τα καθίσματα, μπορεί να ειναι απο 2 νταης μεχρι 2 ullman..οποτε να τα 15κ:D:D

    υγ.τωρα το ειδα,ετσι οπως έγραψες το Νο2 της δημοσκόπησης(Tecnohull),υπονοείς κατι:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #29
    Gold member Το avatar του χρήστη Jorgos
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Σκάφος:
    "marin" stiletto 737 κ.α.
    Μηχανή:
    underpowered
    Parking
    Πειραιας
    Μηνύματα
    1.978
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων

    αν αρχίσω να μιλάω για το τι προβλήματα μπορουν να παρουσιαστούν σε βαθος χρόνου σε ενα φουσκωτό και φερω σαν παράδειγμα τον δικο μου κατασκευαστή θα θεωρηθεί διαφήμιση:

    υπάρχουν πολλα θέματα πχ απο το μου χαλασε η μηχανη και ας μην ειναι άμεσα δικο του θέμα,απο το οτι έφυγε μια βιδα σε κάποιο πενταρι,απο τοοτι κάηκε το r/cd,απο αλλαγη μπαταρίας,απο σφίξιμο βιδών ετησίως,απο καθάρισμα γάστρας και ανοξείδωτα,απο επισκευή τεντας και κουκούλας παρκινγκ,απο αλλαγή άγκυρας,απο προσθήκη τηλεχειρισμού εργάτη,απο μεταφορά του φουσκωτού σε παρκινγκ,απο βοήθεια σε επιλογή προπέλας,απο τοποθέτηση λιφτ.. κλπ..κλπ
    οπου τον χρειάστηκα ηταν εκει............ε αν θεωρείς οτι αυτα τα κάνει μονο ο συγκεκριμένος......ε τοτε καλα κάνω και δεν αλλάζω βάρκα.......εκτος αν στις άλλες δεν υπάρχουν προβλήματα.:

    πάντως απο οτι ακούω απο φίλους και διαβάζω και εδω και οι δικοι τους κατασκευαστές σκίζονται οταν καποιος χρειαστεί την βοήθεια τους.
    Ολα αυτά είναι ωραία και χρήσιμα και μπράβο και λίγο η πολύ όλοι οι κατασκευαστές- εισαγωγείς τα κάνουν.( ειτε δωρεάν είτε με πληρωμή) .. Δεν πιστευω όμως ότι μπορούν να αποτελέσουν και λόγο επιλογής ενός σκάφους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή Γιωργο εσένα σε αυτα που εισάγεις ο κατασκευαστής αν υπαρχει πρόβλημα δεν ειναι δίπλα σουφιλικά πάντα)
    Δεν καταλαβα τι ακριβώς εννοείς,, αλλά δεν εχω βρεθεί ακόμη σε τέτοια θέση που να χρειαστώ κάτι σοβαρό , άλλωστε ίσως γιαυτό μπορούν και πουλάνε σκάφη σε κόσμο τόσο μακρυά από αυτούς.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    it makes sence -
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    high quality ribs -

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    perfect sibs/ribs


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #30
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτά είναι ωραία και χρήσιμα και μπράβο και λίγο η πολύ όλοι οι κατασκευαστές- εισαγωγείς τα κάνουν.( ειτε δωρεάν είτε με πληρωμή) .. Δεν πιστευω όμως ότι μπορούν να αποτελέσουν και λόγο επιλογής ενός σκάφους.



    Δεν καταλαβα τι ακριβώς εννοείς,, αλλά δεν εχω βρεθεί ακόμη σε τέτοια θέση που να χρειαστώ κάτι σοβαρό , άλλωστε ίσως γιαυτό μπορούν και πουλάνε σκάφη σε κόσμο τόσο μακρυά από αυτούς.
    Γιώργο,η ερώτηση δεν ειχε σκοπό να σε θιξει ουτε να αφήσω καποιο υπονοούμενο για τα φουσκωτά που αντιπροσωπεύεις τα οποια τα θεωρώ και όμορφα και αξιοπλοα,απλα σου απάντησα σε ποιες περιπτώσεις θα μπορούσε καποιος να χρειαστεί τον κατασκευαστή και ποσο σημαντικό ειναι να εχεις κάποιον συνεργάσιμο και οχι αδιάφορο διπλα σου.:thumbs:


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία