+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 99

Θέμα: Το καλύτερο φαγητό

  1. #21
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Θεόδωρος Πάγκαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ΚΑΙ καλοφαγάς...:D
    Μαζί τα φάγαμε.
    :D :D :D


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  2. #22
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Γιαααα πάμε λίγο να σφίξουν οι @@λοι:

    χιλιόμετρα να κάνεις για να φας:
    τοπ 5-σειρά τυχαία:
    1. Γάμπαρη αμφιλοχίας και γόνο καλαμάρι φρέσκο στον ΑηΓιώργη, ακριβώς έξω από την Αμφιλοχία στο δρόμο για την Λευκάδα, απόσταση 2χλμ από την διασταύρωση.
    2. Αυλαίς στα Γρεβενά, με ό,τι καλύτερο σε σχέση με μανιτάρια και κρεατάκια, αλλά για τα μανιτάρια ειδικά, ο άνθρωπος είναι σε άλλο επίπεδο
    3. Θωμάς στη Σμίξη, ως ανωτέρω, βασιλική περιποίηση και ποιόητα στην μέση του πουθενά-αξέχαστο κυνήγι και τραχανάς+κρασί βεγορίτιδας σε κολωνάτα ποτήρια.
    4. Τσέγανη στον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο Πέλλας. Αρχηγός στα πάντα του. Μην ζητήσετε ψάρι.
    5. Τάκης στο Λιμένι Οιτύλου. Από τις καλύτερες ψαροταβέρνες στην Ελλάδα, ψωμί ζυμωτό, ψυγεία γεμάτα, πιστόλια παντού.


    Μίλια να κάνεις για να φας (σειρά τυχαία):
    1. Αγκίστρι-νοτιοδυτικά Απώννησος. Σκηνικό που θα μπορούσε να ζήσει και σε ασπρόμαυρη ταινία-θαλασσινά.
    2. Τζιά 9 κόρες: ακριβό, αλλά απίστευτης ποικιλίας φρέσκο ψάρι και παρελκόμενα εξαιρετικού γούστου. Εναλλακτικά, βάζω τον Μίμη, λίγα μέτρα πριν με κουζίνα που πολύ συχνά έχει τοπ μαγειρευτά, έντονο γυναικείο χέρι στην κουζίνα
    3. Τζιά άνοιξη, η ταβέρνα του Σίμου στα ορεινά, πολύ πάνω από την πρωτεύουσα στο δρόμο για Νότια. Από τις καλύτερες γευστικές εμπειρίες σε νησί με κρέας σοβαρό και λιχουδιές φτιαχτές, μόνο ελάττωμα ότι θέλει ταξί
    4. Τήνος θαλασσάκι. Τελεία(.).
    5. Κίμωλος Μπεμπα και Αποστόλης Βεντούρης. Τελεία(.) και παύλα(_)
    [αν χρειαζόταν να αντικαταστήσω ένα από τα πολλά της τζιάς, θα έβαζα την Μαργαρίτα στα Καλαμάκια-αλόννησο]

    Στα όσα γράφω δεν περιλαμβάνω τα όσα γράφουν άλλοι παραπάνω και εκτιμώ ιδιαίτερα(πχ πακαρ κόττες ΘΕΟΣ) ή τα όσα δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια(πχ τρελλαίνομαι να τρώω στα τρία πρώτα ταβερνάκια αριστερά από το ντόκο Καμάρες Σίφνο, αμέσως μετά τον έλεγχο του λιμεναρχείου που υφίσταμαι στάνταρ 1η Ιουνίου βράδυ, για να δουν αν τα ψάρια είναι σωστά).



    @georg:
    σχετικά με την κουβέντα που είπες για τον αστακό σε θεωρώ αρχηγό...
    και συμπληρώνω ότι μέχρι εκεί που φτάνει η κωλοχτύπα, δε φθάνει ο αστακός ούτε με wifi...

    Να συνεχίσω τις λίστες μέχρι το 25 ή να γράψω και για το εξωτερικό:D :D :D

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keyzer : 29-11-11 στις 13:30
    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #23
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί τα φάγαμε.
    :D :D :D
    ναι μόνο που ως συνήθως η απάντηση είναι εκτός θέματος. Αν πάω στην παραλία που λέτε θα βρω αποκα'ί'δια...επίσης η ερώτηση αφορά κυρίως φαγητό, ενώ στο...λογαριασμό βλέπω κυρίως πιώμα

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #24
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    :thumbs::thumbs:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να συνεχίσω τις λίστες μέχρι το 25 ή να γράψω και για το εξωτερικό:D :D :D
    βάλε κατι και για τις μερες με μποφόρ.....εντος αττικής:D

    ειδικά σε κρεας που του εχω αδυναμία και ακόμα δεν εχω βρει τίποτα εξαιρετικό.......


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #25
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    @pakar
    Δεν έχω δοκιμάσει ΚΑΛΗ κολοχτύπα...θα τη βάλω στην "αναζήτηση".



    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  6. #26
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    :thumbs::thumbs:



    βάλε κατι και για τις μερες με μποφόρ.....εντος αττικής:D

    ειδικά σε κρεας που του εχω αδυναμία και ακόμα δεν εχω βρει τίποτα εξαιρετικό.......
    Αυτή τη στιγμή, τα νούμερο ένα στο κρέας μαγαζιά-και γράφω ΤΑ νούμερο ΕΝΑ διότι πάω οποτεδήποτε και στα δύο- είναι:

    Base grill, Περιστέρι
    Κρητικός, Κάντζα Παιανία

    Στο πρώτο θα φας και ψιλοκομμένες πατατούλες με χυμένα αυγουλάκια από πάνω, αλλά μην αφήσεις αυτήν την πατέντα να σε τραβήξει μακριά από τα κρέατα, τα οποία τρώγονται οπωσδήποτε μέτρια ψημένα-εξαιρώ το καρέ προβατίνας.
    Στο δεύτερο, τα λίγο περίεργα γκαρσόνια μη σε παρασύρουν ότι αυτό που θα φας δε θα είναι εξαιρετικό... ιδίως τα κομματάκια μόσχου και το αρνί του είναι πα΄ρα πολύ υψηλού επιπέδου, παρά το σχετικά ελληνικό ψήσιμο.

    Και στα δύο απαγορεύονται τα γλυκά. Μόνο εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη και μετά το πρώτο πηγαίνεις στην παγωτομανία μπουρνάζι, ενώ μετά το δεύτερο αναζητάς τη Νανά Γιώτη στον Γέρακα.

    Πείνασα γαμώ την κενωνία μου....

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #27
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    και εγω νηστικός ειμαι

    μου ειπαν για το κοζις στα μελισσια ... τον κρητικο τον εχω ακούσει για περίεργο σερβις με μπινελικια:D αλλα πολυ καλό κρέας.

    για πες μου τη γνώμη σου για orotoro για να καταλάβω τι σου αρέσει?


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #28
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Οπα δεν ειπα οτι εχω να κανω με ανθρωπους που δεν ξερουν να τρωνε η δεν ειναι μερακληδες στο τραπεζι ισα-ισα Μπαμπη ειδικα μαζι εχουμε καθηση, τωρα τα αλλα παληκαρια αν και δεν τα γνωριζω δεν αμφισβητω τις γευστικες τους απολαυσεις, αλλα ελατε να καθησετε η να βρεθητε και σε αλλες ταβερνες, εστιατορια εκτος Αθηνων και να γευτειται πραγματα μου δεν τα γραφη κανενας Μαμαλακης. Δεν μιλαω για εξωτερικο γιατι εκει εχω καποια καλη πειρα αλλα εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που εχουν καλη κουζινα γι αυτο και εκτιμω πολυ περισσοτερο την καλη παρεα για την σωστη παρασκευη του φαγητου, γιατι απο την παρεα βγαζης ποιο πολυ κεφι θα ελεγα. Οσο απο τιμες δεν συζηταμε καμμια σχεση με Αθηνα ειναι πολυ χαμηλοτερες στην επαρχια, που θα παει ηδη αρχισατε και το διορθωνεται το πραγμα. Παντα υπαρχουν καλα μαγαζια με σωστους επαγγελματιες και στην Αθηνα και στην Θεσ/νικη και στην επαρχια.

    ippocampos.com.gr

  9. #29
    Gold member Το avatar του χρήστη vlaskon
    Εγγραφή
    12-07-2009
    Σκάφος:
    scorpion 7.40
    Μηχανή:
    optimax
    Μηνύματα
    1.358
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Keyzer
    +
    no1 ψαρια -ψαρικα
    Κερκυρα
    Αι Γιωργης των Παγων το τελευταιο ταβερνακι στο αριστερο ακρο του κολπου . Αυτο που υπαρχει ταμπελα που λεει οτι " ειμαστε παρακατω".
    Το απολυτο (ανεμωνες ψητες, σαλαχι κλπ)


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    S6club μακράν

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #30
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Το καλύτερο φαγητό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pakar Εμφάνιση μηνυμάτων
    γράψε Μιχαλη μου οτι θες μερικες φορές η σαρδέλα και ο "γαύρος" ειναι καλύτεροι
    Το καλοκαίρι ,φρέσκος τηγανιτός γαύρος και καλή ντοματοσαλάτα (με περιβολίσια ντομάτα) με συνοδεία ουζου και σχετικών παρελκόμενων!!
    Τον χειμώνα φρέσκια κουτσομούρα ,μαρουλάκι ,χόρτα βουνού , άγρια μανιτάρια και άσπρο κρασί!!
    Τα βρίσκεις παντού στο νησάκι μου ,απλά πας νωρίς ,πριν έχουν τηγανίσει δυό-τρία τελάρα στο ίδιο λάδι :
    Λιτότητα............

    Γλυκό μετά από το φαγητό ,μόνο στην Ερεσό ,στο "μαργαριτάρι" ,όπου πίνω και τον πρώτο καφέ της ημέρας....










    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία