+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 194

Θέμα: το "δικο μου" shear

  1. #21
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    @ vinci .
    Αφου εισαι τοσο μεγαλοοοοος , και μονο πρυμνοδετεις , τοτε την 2η αγκυρα βαλτην οπου χωραει ....... :
    Παντως εγω σε επομενο θα ξανασκεφτομουν για ηλεκτρικο εργατη , την χρησιμοτητα του δηλαδη ...

    @ pakar
    Θα μπορουσε να μην ειναι σακος η ζεμπιλι , αλλα μια ειδικη airθηκη προσαρμοσμενη αισθητικα στο ολο συνολο ... ( πληροφοριες στον capitano )

    @ keyzer
    Την παραγγελια ξερεις που θα την κανεις ..... Θα ακολουθησει αυτοψια , αποτυπωση υπαρχοντος , σχεδιασμος και μετα παραγγελια υλικων κ.λ.π. ( Α.Τ.Ο.Ε. )

    @ skipper
    Δεν εχεις αδικο , αλλα καπως πρεπει να γλυτωσεις το προστιμο ( προτιμησα να δηλωσω λιγωτερα ατομα στο λιμεναρχειο απο αυτο που εδινε ο κατασκευαστης , για να παρω οσο το δυνατον μικροτερη πλευστικη- αχρηστη συσκευη )


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  2. #22
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Αν κάποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο σε τραβηγμένες καταστασεις ( φωτιά ) για εμένα ενα compact life raft είναι το καλύτερο)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ skipper
    Δεν εχεις αδικο , αλλα καπως πρεπει να γλυτωσεις το προστιμο ( προτιμησα να δηλωσω λιγωτερα ατομα στο λιμεναρχειο απο αυτο που εδινε ο κατασκευαστης , για να παρω οσο το δυνατον μικροτερη πλευστικη- αχρηστη συσκευη )
    L740 x W490 x H400 mm Βαλίτσα 4 ατόμων fife raft 740E (EVAL)\
    L480 x W530 x H240 mm η αηδία πλευστική συσκευή 4ατόμων 51 E (EVAL)

    compact life raft απο εδώ https://rs6.eporia.com/company_86//Coastal Compact.pdf
    16,5Χ13,5Χ5 σε ιντσες (420mmX330mmX12,5) 1149$......

    & δεν αλλάζεις την άδεια στα 6νμ να μη τη χρειάζεσαι??

    Μια άλλη λύση είναι οι σακκούλες αποθήκευσης ρούχων που τις ρουφάς με την ηλ σκούπα σκέφτομαι να το δοκιμάσω για τα σωσίβια σε πρώτη φάση......

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  3. #23
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ vinci .
    Αφου εισαι τοσο μεγαλοοοοος , και μονο πρυμνοδετεις , τοτε την 2η αγκυρα βαλτην οπου χωραει ....... :
    Παντως εγω σε επομενο θα ξανασκεφτομουν για ηλεκτρικο εργατη , την χρησιμοτητα του δηλαδη ...

    @ pakar
    Θα μπορουσε να μην ειναι σακος η ζεμπιλι , αλλα μια ειδικη airθηκη προσαρμοσμενη αισθητικα στο ολο συνολο ... ( πληροφοριες στον capitano )

    @ keyzer
    Την παραγγελια ξερεις που θα την κανεις ..... Θα ακολουθησει αυτοψια , αποτυπωση υπαρχοντος , σχεδιασμος και μετα παραγγελια υλικων κ.λ.π. ( Α.Τ.Ο.Ε. )

    @ skipper
    Δεν εχεις αδικο , αλλα καπως πρεπει να γλυτωσεις το προστιμο ( προτιμησα να δηλωσω λιγωτερα ατομα στο λιμεναρχειο απο αυτο που εδινε ο κατασκευαστης , για να παρω οσο το δυνατον μικροτερη πλευστικη- αχρηστη συσκευη )
    Παναγίτσα μου ... Έχω πρηξει πολυ παπαρι δικαστών με το ΑΤΟΕ!!!!

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #24
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear




    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  5. #25
    Junior Member Το avatar του χρήστη Kuro Siwo
    Εγγραφή
    06-09-2009
    Σκάφος:
    Scorpion 7.40 G2
    Μηχανή:
    Optimax 225 DTS
    Parking
    Remezzo Αναβυσσος
    Μηνύματα
    292
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Μου αρεσει πολυ να βλεπω χρησιμα πραγματα και ναυτικα τακτοποιημενα σκαφη.
    Παντα ηθελα να ειναι ολα εκει που πρεπει και με μια κινηση αν γινεται να χρησιμοποιουνται ,ειδικα σε χειρισμους που θελουν σβελταδα και ακριβεια κινησεων.
    Επισης η διαβιωση στο σκαφος θελει απόλυτη ταξη για να απολαμβάνεις το καθε τι.
    Ντανυ υποκλίνομαι.


  6. #26
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Γεια σου Ντανυ !
    Μου αρεσε πολυ η θηκη της πρυμνιας αγκυρας! :thumbs:
    Πολυ σωστο, γιατι κι εγω εκει πισω την εχω, αλλα 'παει κι ερχεται' αναμεσα σε ποδια, και μου σπαει τα νευρα.
    Την χρησιμοποιω πολυ, ειναι ευχρηστη κι ελαφρυα, για γρηγορα προχειρα αγκυροβολια.
    (κρεμαστη σε μικρο σακο, θα ειναι και σε ενα σημειο, χωρις να αφηνει τα 'σημαδια' της στον πολυεστερα μετα απο ακινησια).


  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη arcthebest
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Σκάφος:
    OLYMPIC 720
    Μηχανή:
    MARINER 225 OPTIMAX
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    325
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    το δα σημερα, γαμω τα σκαφη. μπραβο φουσκα!


  8. #28
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Ευχαριστω ...
    Παντως να πω και εγω οτι........... το καλυτερο σκαφος ειναι αυτο που χρησιμοποιειται


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  9. #29
    Gold member Το avatar του χρήστη ippomas
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Σκάφος:
    quicksilver 5.40 cruiser
    Μηχανή:
    mercury f115
    Parking
    περιγιαλι Kαβαλας
    Μηνύματα
    2.005
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω ...
    Παντως να πω και εγω οτι........... το καλυτερο σκαφος ειναι αυτο που χρησιμοποιειται
    Ειναι ΝΟΜΟΣ συνφωνω απολυτα.

    ippocampos.com.gr

  10. #30
    Gold member Το avatar του χρήστη bigjohn
    Εγγραφή
    05-07-2010
    Σκάφος:
    SQ10 | AVON SR4
    Μηχανή:
    2*YAM300 4T | TOHA 40 2T
    Μηνύματα
    1.736
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: το "δικο μου" shear

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο 3 χρονια συμβιωσης με το "δικο μου" shear , σκεφτηκα να σας δειξω μερικες φωτογραφιες και ωρισμενες λεπτομερειες , οι οποιες βεβαια θα μπορουσαν να υπαρχουν σε ολα τα φουσκωτα ανεξαρτητου μαρκας κ.λ.π.
    Ξεκιναμε

    Στην πλωρη υπαρχει "δελφινιερα" χωρις δεστρες ( οι οποιες ειναι στο πλαι ) αγκυρα ( που ειναι κατω απο το μπαλονι ) , ωστε η επι αποβιβαση να ειναι χωρις εμποδια , για να μην εχουμε ατυχηματα . Βλεπετε επισης και ενα αποθηκευτικο χωρο οπου μεσα υπαρχουν τα σκοινια ( 4 χ 9μετρα ) για το δεσιμο σε προβλητα ....
    Συνημμένο Αρχείο 7900

    Ακριβως πιο πισω υπαρχει ο "σταθμος συγκεντρωσης " ... δηλαδη ενα ταμπουκι οπου ειναι συγκεντρωμενα ολα τα "αχρειαστα" , δηλαδη
    .... σωστικη λεμβος , κουλουρες διασωσης , σωσιβια , σκοινια ρυμουλκησης , πλωτη αγκυρα , διαφορα μικροανταλλακτικα κ.λ.π.
    Επισης στο μπροστινο μερος διακρινεται και ο ηλεκτρικος εργατης με το "κλειδι του" στερεωμενο διπλα του
    Συνημμένο Αρχείο 7898

    Στην επομενη φωτογραφια φαινεται το "πιλοτηριο" με ολα τα οργανα ( σκαφους , GPS , κ.λ.π. ) να τα ελεγχει ολα ο "καπετανιος" .....
    Για τους "περιεργους" διπλα στο τιμονι δεν ειναι το φλας , αλλα το χειριστηριο του P.L. ...
    Συνημμένο Αρχείο 7907 Συνημμένο Αρχείο 7909

    Διπλα ακριβως στο χειριστηριο υπαρχει ο ειδικα φτιαγμενος σακκος με την πισω ( και περισσοτερες φορες κυρια ) αγκυρα .... Δεν μπορω να φανταστω οτι θα την εχω σε ενα ταμπουκι , και να αφησω το φουσκωτο ακυβερνητο , για να την ριξω ....
    Συνημμένο Αρχείο 7908

    Φτανουμε στην πρυμνια πλατφορμα οπου στην θηκη που φαινεται υπαρχουν και 4-5 σκοινακια μηκους 4 μετρων για να δεσουμε με τους διπλανους μας . Επισης διακρινονται και οι "πανακριβες" : μπαλανοθηκες
    Συνημμένο Αρχείο 7906

    Στην επομενη φωτογραφια φαινεται το σκεπαστο κρεβατι με στεγανους χωρους απο κατω οπου ειναι αποθηκευμενα ρουχα κ.λ.π.
    Συνημμένο Αρχείο 7899


    Εδω βλεπετε τις διαφορες θεσεις που "παιρνει" το φετεινο μας αποκτημα ( τραπεζακι ) με σκελετο απο Ευσταθιου και ταβλα ειδικα μελετημενη και φτιαγμενη απο ενα φιλο ( :thumbs: andvon )
    Συνημμένο Αρχείο 7905 Συνημμένο Αρχείο 7903 Συνημμένο Αρχείο 7904

    αααααααα...... να σας δειξω και ενα τασακι , δωρο και αυτο ενος φιλου για το αυτοκινητο μου , αλλα βρηκε την θεση του και ταιριαζει περισσοτερο στο φουσκωτο
    Συνημμένο Αρχείο 7901


    Υ.Γ.
    1. Δεχομαι ερωτησεις ( που , γιατι κ.λ.π. .... )
    2. Περισσοτερες φωτογραφιες και αλλες λεπτομερειες αργοτερα ...
    3. Καταναλωσεις , πως παει στον καιρο και αλλα παρομοια ....... με πεντε λεξεις ............... ειναι μοναδικο , δεν υπαρχει καλυτερο : :
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

    2-3 ερωτήσεις..

    1.Απο περιεργεια και μονο πως και το protrim το βαλατε απο την πλευρά που είναι και η μανέτα και όχι απο την άλλη ώστε να είναι δυνατός ο παράλληλος χειρισμός τους;
    2. Στο πασαρελάκι της πρύμνης πως και δεν επιλέξατε καποιο συνθετικο (μαυρο) υλικο (ερταλον, ακεταλ) το οποιο και δεν θα παθει ποτε τπτ σε σχεση με το ξυλο και θα ταιριάζει με το μαυρο των μοτερ; το ρωτω καθως νομιζω πως εκει πισω το ξυλο ειναι συχνα πυκνα "μεσα" στα νερα..
    3.Πολυ ωραια η κατασκευη των καθισματων, το υψος απο το πατωμα επιλχθηκε με βαση καποια μετρηση (εννοω συμφωνα με τα dais etc) γιατι "δουλευω" κ εγω την κατασκευη καποιου custom Καθισματος ωστε και να μην χασω τον παγκο και να εχω πλευρικη στηριξη.. και με παιδευει σχεδιαστικα το σε ποιο υψος θα επρεπε να μπουν οι πλατες και σε ποιο οι "σελες"
    4. η αποσταση (ντεκ) του πρυμνιου καναπε επο το νεο καθισμα πισω απο το καθισμα διακυβερνησης περιπου ποσο ειναι; 0,5μ;

    Ευχαριστώ!! Πολυ ομορφη δουλεια, ναυτική!!

    WAVE650 Opti 225 |SQ760 DF300 |Shearwater860 VERADO250 |TL Corsair29 VERADO300 |AVON SR4 T40 |SQ10 Open 2*YAMAHA300






+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία