+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 149

Θέμα: Sea Quest 660 με Verado 200

  1. #11
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη Vinci
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    Τροχόσπιτο
    Μηχανή:
    Μπουζούκια
    Parking
    Βουρβουρού
    Μηνύματα
    8.838
    Thanks
    0
    Thanked 7 Times in 5 Posts

    Question Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Neptune Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκαφος ειναι αρκετα βαρυ. στις 6020 δεν ηταν WOT ειχε ενα κλικ ακομα. Ισως αν του ριχνα και το τερματιζα να τις επιανε τις 6200. Επισης οι μετρησεις εγιναν με 2 ατομα και μπαγκαζια διακοπων, 100 λιτρα νερο και 290 καυσιμα. Συν την τεντα πλευσης.. ...
    Με τα βάρη που έχεις μια χαρά είσαι στις 6020.
    Όταν λες "Ίσως αν του ριχνα και το τερμάτιζα" τι εννοείς;

    Κάνε όταν μπορέσεις μια δοκιμή με μισά καύσιμα και 2-3 άτομα επάνω, χωρίς τέντες μέντες και νερά και πες μου τι βγάζεις.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    Ο τρελός του χωριού

  2. #12
    Gold member Το avatar του χρήστη GEORGE
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Σκάφος:
    Superonda LS
    Μηχανή:
    2 X Mercury 4.3
    Μηνύματα
    1.338
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vinci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα βάρη που έχεις μια χαρά είσαι στις 6020.
    Όταν λες "Ίσως αν του ριχνα και το τερμάτιζα" τι εννοείς;

    Κάνε όταν μπορέσεις μια δοκιμή με μισά καύσιμα και 2-3 άτομα επάνω, χωρίς τέντες μέντες και νερά και πες μου τι βγάζεις.
    Και μιλα και με τον Ιωσηφ που εχει την ιδια βαρκα πολλα χρονια και εχει παρει PhD στο θεμα


  3. #13
    Gold member Το avatar του χρήστη doukas
    Εγγραφή
    16-05-2009
    Σκάφος:
    EVRIPUS 680 CABIN
    Μηχανή:
    VERADO 300
    Parking
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
    Μηνύματα
    2.753
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Neptune Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εχω πει και αλλου ειμαι πλεον και γω μελος της οικογενειας της Sea Quest. Την περασμενη βδομαδα κατεβηκα μεχρι Σιφνο και γυρισα την Κυριακη. Στη διαδρομη πηγαινε ελα συναντησα απο λαδιά μεχρι 5 μποφορ. Μεχρι τα 4 δε με προβληματισε καθολου, σε οποια κατευθυνση και να ηταν ο καιρος. Στα 5 (και ισως 6) κοντα στο Σουνιο, επειδη ο καιρος ηταν κοντρα, εκοψα ταχυτητα αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορω να πω οτι με κοπανησε, οτι φοβηθηκα, οτι βραχηκα.. Φυσικα σε σχεση με το παρελθον (Ranieri Stargate) ειναι η μερα με τη νυχτα σε ολα. Σαν μεση ταχυτητα ταξιδιου εβγαλε το GPS τους 24,6 κομβους ενω για 119 μιλια εκαψε 149 λιτρα. Αρκετα καλα, ειναι αυτα που περιμενα. Με την Enertia 18'' που εχει τωρα πανω, ταξιδευει 25-27 στις 4300-4400 που ειναι τα οικονομικα του (30-32 λιτρα/ωρα) ενω το πηγα μεχρι 39,5 knots στις 6020 που ζητουσε 77 λιτρα/ωρα. Το σκαφος εχει μεσα και μια δευτερη solas 4φτερη, που θα δοκιμαστει καποια στιγμη.
    Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου και την επιμονη μου σε αυτο (εψαχνα αυτο ή το Predator 660) και ανυπομονω για το επομενο ταξιδακι. Οσο γραφω ωρες και το μαθαινω τοσο καλυτερα θα περναω και εγω και αυτο. Μεχρι στιγμης και μη σας φανει περιεργο με εχει δυσκολεψει το χειριστηριο της Verado που αν και καθεται καλα στο χερι μου πρεπει να μαθω ποσο γρηγορα η ποσο αργα πρεπει να κανω την κινηση στον καιρο οταν χρειαζεται λιγο παιξιμο η μανετα. Κατα τα αλλα νομιζω και βλακας σαν και μενα να σαι με το συγκεκριμενο βαρκακι δεν εχεις αλλα θεματα.
    και γω οσες προπελες και αν δοκιμασα εδώ κατεληξα ....δεν ξερω τι αποτελέσματα θα εχω με την καινουργια την pro που μου ερχεται την εβδομαδα....πλακα κανω
    οσο για την μανετα ποτε δεν την εχω ολοκληρη ολη μεσα στη χουφτα μου...σπρωχνω με τον αντιχειρα και για επαναφορά τραβάω πισω με τον δεικτη και τον μεσαιο ...τουλάχιστον ετσι βολευει εμενα στην δικη μου βαρκα

    Δουλεια που τελειωνει με φραγκα,στεναχωρια δεν θελει .:thumbs:
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #14
    Junior Member Το avatar του χρήστη Neptune
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Σκάφος:
    Sea Quest 760
    Μηχανή:
    DF 300
    Μηνύματα
    421
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vinci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες "Ίσως αν του ριχνα και το τερμάτιζα" τι εννοείς;
    Εννοω οτι το χειριστηριο δεν ηταν WOT εκεινη την ωρα. Το εσπρωξα ολο κατω και το γυρισα ενα κλικ πισω. Αν δεν το γυρνουσα πισω ισως να εφτανε τις 6100-6200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doukas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για την μανετα ποτε δεν την εχω ολοκληρη ολη μεσα στη χουφτα μου...σπρωχνω με τον αντιχειρα και για επαναφορά τραβάω πισω με τον δεικτη και τον μεσαιο ...τουλάχιστον ετσι βολευει εμενα στην δικη μου βαρκα
    Ετσι το κανω και γω. Απλα μου φαινεται οτι πρεπει να μαθω τους χρονους. Ας πουμε σημερα που γυρνουσα γυρισε ο καιρος, και απο κει που ετρωγα το 3αρακι στη μασκα, το ετρωγα δευτεροπρυμα. Μολις τριμαρισα, οι στροφες απο 4200 πηγανε 4400.. Εκοψα λιγο για να ξαναπεσω στις 4200, ισα ισα το χαιδεψα και το καταφερα να το ριξω κατω απο τις 4000 Θελω δουλεια σ αυτο ακομα... Και στον εργατη


  5. #15
    Gold member Το avatar του χρήστη doukas
    Εγγραφή
    16-05-2009
    Σκάφος:
    EVRIPUS 680 CABIN
    Μηχανή:
    VERADO 300
    Parking
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
    Μηνύματα
    2.753
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doukas Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω οσες προπελες και αν δοκιμασα εδώ κατεληξα ....δεν ξερω τι αποτελέσματα θα εχω με την καινουργια την pro που μου ερχεται την εβδομαδα....πλακα κανω
    οσο για την μανετα ποτε δεν την εχω ολοκληρη ολη μεσα στη χουφτα μου...σπρωχνω με τον αντιχειρα και για επαναφορά τραβάω πισω με τον δεικτη και τον μεσαιο ,κοντράροντας όμως με τον αντιχειρα...τουλάχιστον ετσι βολευει εμενα στην δικη μου βαρκα
    να διορθωσω

    Δουλεια που τελειωνει με φραγκα,στεναχωρια δεν θελει .:thumbs:
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #16
    Gold member Το avatar του χρήστη next
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    3.494
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Δε ξερω αν ειναι το ιδιο που οδηγησα στη Κρητη αλλα σιγουρα εκανες διανα με την επιλογη σου

    m3mmΟ SR ib
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


  7. #17
    Junior Member Το avatar του χρήστη Neptune
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Σκάφος:
    Sea Quest 760
    Μηχανή:
    DF 300
    Μηνύματα
    421
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Ε δε νομιζω να εχει φτασει η χαρη του μεχρι Κρητη. Νεα Μακρη ηταν και κυκλοφορουσε στο Αιγαιο κυριως.


  8. #18
    Junior Member Το avatar του χρήστη akolyris
    Εγγραφή
    01-01-2014
    Μηνύματα
    750
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    ε! όσο να πεις, και η κρήτη δεν είναι στον ινδικό ωκεανό.
    πάντως έκανες διάνα με τι σκάφος σου. τα έχω πολύ σε εκτίμηση τα sq.


  9. #19
    Junior Member Το avatar του χρήστη Neptune
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Σκάφος:
    Sea Quest 760
    Μηχανή:
    DF 300
    Μηνύματα
    421
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Δεν ειπα οτι ειναι στον Ινδικο αλλα ο προηγουμενος δε μου ανεφερε για ταξιδι στην Κρητη. Με 130 ωρες το πηρα και ξερω τα ταξιδια που εχει κανει. Να πω εδω επειδη δε μου εχει ξανατυχει σε συναλλαγη, οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειναι ενα εξαιρετικο παιδι, που με βοηθησε πολυ, και εχουμε ακομα επαφες και μιλαμε για το σκαφος.
    Και γω οταν ειπα τερμα τα πλαστικα παμε σε φουσκωτο, ζυγισα τα εξοδα μου και ειπα οτι με παιρνει για κατι στα 6-6,5 μετρα το πολυ. Παραπανω δε μπορουσα να παω. Ειχα καταληξει στο Predator 660 και στο Sea Quest 660. Τελικα εκατσε το δευτερο. Σε κανενα απο τα 2 δεν ειχα μπει γι αυτο και ημουν πολυ επιφυλακτικος και ηθελα να τα δοκιμασω. Τελικα μου εκατσε το Sea Quest. Ακομα και μετα την αγορα του ημουν επιφυλακτικος, μεχρι να αρχισω τα πρωτα μακρινα ταξιδακια. Εκει μολις ειδα οτι αρχισε να ασπριζει η θαλασσα ασπρισα και γω. Μου ηρθε στο μυαλο το ξυλο απο τα πολυεστερικα. Αλλα μετα απο λιγο, αρχισε να μ αρεσει και πλεον οταν εχει λαδια ψιλοβαριεμαι


  10. #20
    Gold member Το avatar του χρήστη next
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    3.494
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Sea Quest 660 με Verado 200

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Neptune Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δε νομιζω να εχει φτασει η χαρη του μεχρι Κρητη. Νεα Μακρη ηταν και κυκλοφορουσε στο Αιγαιο κυριως.
    Ειπα οτι δε ξερω αν ειναι το ιδιο Σιγουρα ομως επαιξα με το 6.60 στο κρητικο πελαγος Το ειχε κατεβασει ο Καραντωνης για τεσταρισμα

    m3mmΟ SR ib
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία